Cjroen <2jvarL-Jexels in het harL, bejaardenwoningen overgedragen AGENDA Geen les, maar lering Texelse Sportraad wordt per 1 januari a.s. stichting Overname van zwembadplan Interinsulaire reis naar Norderney r.v -■ Stichting van Jan Bakker Bouwensz. en Maartje van Maarleveld Vv Mogelijkheden zonder risico voor bestuur Nieuw telefoonnummer V.V.V. Texel 2844 - 4 lijnen L(llga?e N.V. v/h Lange veld De Root) fostbus 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 l\ Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den I, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 tfSDAG 12 DECEMBER 1967 81e JAARGANG No. 8225 PERSONENWAGEN VERNIELD Zaterdagochtend omstreeks elf uur deed zich nabij de fruitkwekerij ,,De Veen" nabij Den Burg een aanrijding voor, waarbij de Vauxhall personen auto van de heer S. Witte onherstel baar werd beschadigd. De heer Witte kwam uit de richting van De Veen en kreeg geen voorrang van de uit Den Burg naderende B. uit Het Noorden in een VW-bestelwagen. De Vauxhall werd in de flank geramd en daarbij flink gekreukt. De auto moest worden weggesleept. De bestelwagen liep flin ke schade aan de linkervoorzijde op, maar kon zijn weg op eigen kracht vervolgen. De heer Witte liep slechts een wondje aan de linkerhand op. Ver der deed zich geen persoonlijk letsel voor. De politie maakte proces verbaal op. Verschuilt dinsdag en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,30 p. kw. -f- 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm VERKEERSAVOND OP DONDERDAG De eerstvolgende avond van de Veilig Verkeerscursus Den Burg zal niet, zoals gewoonlijk op vrijdag, maar donderdag avond a.s. in het City-theater worden gehouden. Dit in verband met de Veilig Verkeersquiz, die vrijdagavond voor de televisie wordt gehouden. Na de aanvankelijk geringe belang stelling is het aantal deelnemers aan de cursus toch nog aanzienlijk uitgebreid. Er hebben zich naderhand nog ca. 25 personen aangemeld. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudescbild 12 dec. 4.26 en 16.42; 13 dec. 5.27 en 17.43; 14 dec. 6.20 en 18.36; 15 dec. 7.04 en 19.22; 16 dec. 7.45 en 20.08. Aan bet strand ongeveer een uur eerder hoog water. Het complex van 15 bejaardenwonin gen aan de Emmalaan te Den Burg is zaterdagochtend officieel aan de Bak ker-Van Maarleveldstichting overge dragen. De fa. Drijver voltooide het grote bouwwerk reeds geruime tijd ge leden; alle woningen zijn intussen be trokken. De overdrachtsplechtigheid had plaats in een der zalen van hotel „De Lindeboom-Texel" tijdens een ge moedelijk samenzijn van regenten, ar chitect, aannemer en onderaannemers. Het feit werd onderstreept door het hijsen van de vlak op het gazon voor de woningen. In hotel „De Lindeboom-Texel" werd namens de stichting het woord ge voerd door een der regenten, de heer A. L. Bakker uit Bergen. Hij verwel komde zijn mede-regent de heer C. H. Roeper, maar moest meedelen, dat de heer C. J. Bakker uit Arnhem niet aan wezig kon zijn. De heer Bakker ging uitvoerig in op de geschiedenis van de Stichting van Jan Bakker Bouwenszoon en Maartje van Maarleveld, zoals de Bakker-Van Maarleveldstichting officieel heet. Jan Bakker, een vermogende Texelse boer, overleed 14 december 1933 te Alkmaar. Ruim anderhalf jaar tevoren had hij bij testament de stichting opgericht. De stichting had ten doel „het in of nabij Den Burg op Texel verschaffen van woningen en geldelijke toelagen aan personen van zestig jaren of ouder, van onbesproken gedrag, wier stoffelijke toestand naar het oordeel der bestuur ders geldelijke steun rechtvaardigt en die geene kinderen tot hunne last heb ben". Bepaald was dat na het overlij den van de stichter zo spoedig mogelijk tot de bouw van twee woningen moest worden overgegaan. Na verloop van tijd zou de stichting over een tiental woningen moeten beschikken, te bekos tigen uit de opbrengst van te verwer ven land, dat betaald zou worden met de opbrengst van het vermogen en uit de exploitatie van de boerderij „Ora et Labora" op Texel en het huis Konings weg B 28 te Alkmaar. Aanpassing Door de tijdsontwikkeling heeft men het testament van Jan Bakker niet naar de letter kunnen uitvoeren. In 1934 kocht de stichting van de heer Dirk Bakker een aan de Emmalaan ge legen stuk grond voor ƒ6000,(ƒ2,50 per m2, wat in die dagen een flink be drag was) en liet er een dubbel woon huis op plaatsen dat ook ƒ6000, kostte. Daarbij bleef het voorlopig. Ver dere bouwplannen konden niet worden uitgevoerd, wat niet zo verwonderlijk is als men de opbrengst uit het onroe rend goed beziet in vergelijking met de sinds die tijd sterk gestegen bouwkos ten. Het grote stuk grond op de hoek Haffelderweg-Emmalaan bleef dus ja ren onbenut liggen. Het was het Ge meentebestuur van Texel dat enkele ja ren geleden aandrong toch in ieder ge- te brengen, dat zoveel mogelijk in over- Woensdag 13 december Oosterend, Herv Mannenvereniging, vergade ring in de kerkekamer van dc Herv. kerk. Vrijdag 15 december Den Burg, Hotel De Lindeboom-Texel, Plat telandsvrouwen afd. Texel, Kerstconcert door Monica Heyligers - sopraan; Maja v.d. Veen piano. Den Burg, Dorpshuis, Fotoclub „De Kieken dief", 20.00 uur. Zaterdag 16 december Den Burg, Sporthal, Binnensportdag Texelse Sportraad. val iets met deze grond te doen. Dank zij subsidie van de overheid was het toch wel mogelijk iets van de grond eenstemming was met de verlangens van wijlen Jan Bakker. Zo kwam een bouwplan voor 15 woningen tot stand. Dank De heer Bakker bracht zaterdag uit voerig dank aan de heer C. H. Roeper. Hij was het die ten nauwste bij de verwezenlijking betrokken was. Dat nu 15 fraaie woningen tot stand waren ge komen, was mede te danken aan het gemeentebestuur, met name wijlen burgemeester De Koning, die er veel voor heeft gedaan om het plan te verwezenlijken. Een pluim was er ook voor gemeente-architect v.d. Struijs, die zijn goede naam op het gebied van de sociale en utiliteitsbouw bevestigde door een gebouw te ontwerpen, dat een vergelijkmg met soortgelijke projecten op het vasteland glansrijk kon door staan. De firma Drijver had zijn repu tatie als gedegen en betrouwbare aan nemer eer aangedaan. De centrale ver warming in het complex had tot dus verre geen feilen getoond, zodat de heer Bakker ook een waarderend woord richtte tot de heer J. Schoo. De heer Bakker benadrukte, dat de bewoners van de vijftien woningen niet als gewone huurders kunnen worden beschouwd. Zij betalen slechts de kost prijs. Namens de stichting verklaarde de heer Bakker tenslotte hel woningen complex van aannemers en onderaan nemers te hebben aanvaard. Daarop werd een vlag met wimpel aangeboden, bestemd om in de vlaggemast voor het gebouw te worden gehesen. Voor alle gezindten Zoals gezegd, door de verandering der tijden heeft men niet alle bepalin gen in de statuten van de Bakker-Van Maarleveldstichting precies kunnen uit voeren. Zo werd met toestemming van de kantonrechter te Den Helder de voorwaarde dat de bewoners van de huizen „tot de Doopsgezinde gemeente moeten behoren of Nederduitsch Her vormd zijn" geschrapt. Men heeft zich wel gehouden aan de bepaling, dat bloed- en aanverwandten tot en met de tiende graad van de stichter de voor keur genieten voor het verkrijgen van een woning. Er heeft zich slechts één familielid van wijlen Jan Bakker ge meld: de heer A. J. Eelman, tot voor kort woonachtig in „Onze Lust" aan de Keesomlaan. De 15 woningen zijn inmiddels be trokken door zeven alleenstaanden en acht echtparen. De woningen bestaan ieder uit twee kamers, behalve de twee die over drie kamers beschikken. De woningen zien er keurig uit en hebben allen een fraai uitzicht. Dat vrije zicht op het zuidelijk deel van Texel zal be houden blijven, zo blijkt uit het uit breidingsplan. We namen een kijkje in de woning van het echtpaar Koopman. De woon kamer is 4.20x3.60 m. groot. Daarnaast bevindt zich de slaapkamer van 3x3 meter. Verder is er een ruime douche en wc en een keuken van 2.30 x 2.80. We zagen ook de 3-kamerwomng van de heer A. J. Eelman, die over een ex tra slaapkamer beschikt. De toegangen van de verschillende woningen zijn aan de achterkant van het gebouw gelegen. Voor de huizen van de bovenverdieping moet men dus een der twee trappen op en komt dan op een door het overstekend dak be schutte gaanderij, waarop de voordeu ren uitkomen. Naast ellke deur zit een lamp waarop het huisnummer staat. De lampen worden automatisch ontstoken door hetzelfde systeem, waarop de straatverlichting schakelt. In de bene denverdieping bevindt zich een op slagruimte die ten dienste staat van alle bewoners. Hier is ook de cv-ketel geplaatst. De centrale verwarming functioneert automatisch en het is dan ook niet nodig gebleken een der bewo ners met toezicht te belasten. Het com plex is voorzien van een centraal an tennesysteem voor radio en televisie, aangebracht door Electrohuis Bakker. De huurders betalen 36,per week voor een 2-kamerwoning. Voor drie kamerwoningen wordt ƒ5,per maand méér betaald. In dit bedrag is alles be grepen, o.a. de cv-kosten van ƒ7,per week. De in 1954 opgerichte Texelse Sport raad wordt per 1 januari a.s. een stich ting. Donderdagavond a.s. zullen de be trokkenen in de gelegenheid worden gesteld m.b.t. het ontwerp statuten wij zigingen of aanvullingen voor te stel len. Zolang de Sportraad geen stichting is, draagt het bestuur het financiële risico van de georganiseerde sport evenementen. Dat is uiteraard minder gewenst. Ook het aanvragen van subsi dies en het zelfstandig opzetten van be paalde objecten is pas mogelijk wan neer dc sportraad „stichting" is. Uit de statuten blijkt, dat de Sport raad zich ten doel stelt mee te werken aan bevordering van de sport op Texel Toen ik onlangs in het kielzog van 70 Westfriezen van de eilanden een be zoek bracht aan het Oostfriese wadden eiland Norderney, heb ik uit de reis de volgende lering getrokken: Leer Een waaggebouw, dat op een monu mentenlijst staat kan andere openbare functies hebben dan alleen maar die van damestoilet en urinoir zoals in Leeuwarden. De bovenverdieping blijkt als ontvangst- en dinerzaal dagelijks het gemeenschapsbelang te kunnen die nen. In de kleinere commissiekamer ten dienste van het gemeentebestuur kan men zaken officieel bezegelen en daar na officieus beklinken, niet alleen maar met koffie, zoals op Terscheilling. Verder de mededeling van de Stadt- direktor, dat binnen 5 jaar alle Oost- en Noordfriese eilanden, ook het kleinste, in het bezit zullen zijn van door de Staat gefinancierde overdekte zwem baden met zeewater in golfbeweging, dit ten dienste van het hele achterland, de Bondsrepubliek. Het Terschellinger kleuterbadje heeft men nu al 10 jaar in studie. Verder dat het dwingend is voorgeschreven dat gemeentesecretaris sen, althans van middelgrote gemeen ten, een universitaire graad moeten hebben, n.l. die van meester in de rechten. (Dr. Jur.). Norddeich In deze gemeente van 1300 inwoners het getijdevrije openluchtzwembad te gen de buitenkant van de waddenzee dijk, een bad dus zonder krabben, kwallen, mossels, kreukels, glasscher ven en verroest blik. Verder de gran dioze ontvangst door representanten van het gemeentebestuur, de plaatse lijke V.V.V. en de even verder in het binnenland liggende industrie (Doorn- Ikaat). De overdekte garages van dui zend auto's ten dienste van de bezoe kers van de aan de horizon liggende eilanden Juist, Norderney en Baltrum. Tot slot de neringziektevnje aanbeve ling aan de Harlinger deelnemers van een bezichtiging van het verderop lig gende veel grotere en weer betere ge tijdevrije dijkzwembad met zeewater te Bensasiel. De boot naar Norderney, zonder roer maar met ingenieus draai bare schroeven die dwarswegvaren mo gelijk maken. De mechanisch op hoogte te stellen auto-oprit, de intrekbare loopplank die voldoende breed is voor reizigers met in iedere hand een koffer. De werkelijke salons met aan de voor zijde ruim uitzicht voor passagiers, dus geen buffet met kastjes voor koek, pe permunt en sigaretten, die een wijde blik belemmeren. De schone ramen, de bloemen op de vensterbanken, het chique interieur. Toiletten die op een De heer G. A. van Dieren. Ter schelling, was een der deelnemers aan de onlangs gehouden oriënta tiereis naar Norderney. In onder staan artikel legde hij de opge dane indrukken vast. Het is een lezenswaardig verslag, hoewel duidelijk is, dat de schrijver dc situatie door Terschellinger ogen beziet, met name waar hij de veerdienst van zijn eiland verge lijkt met die van Norderney. Texelaars kunnen zich nauwelijks een beter functionerende veer dienst indenken dan die waar over zij tegenwoordig beschik ken. Maar dc heer Van Duren maakt gewag van tal van andere zaken, waarvan men wèl zegt: dat zouden wij ook moeten heb ben. En waarom hebben we dat eigenlijk niet? Red. Tex. Crt. tank onder in het schip lozen en niet in open verbinding staan met de zee, waardoor bij stormweer de ontlasting tegen het plafond spat. Het loket aan boord waar men zijn kaartje moet gaan kopen. De omroepinstallatie, waarmee door de gezagvoerder nozems tot de orde kunnen worden geroepen. Norderney. Het coöperatieve havengebouw met overkapping, wachtkamers, toiletten, restauratie, loketten voor kaartverkoop zowel van rederij als van spoorwegen, de informatiekiosk V.V.V. en het bu reau van politie. De openbare vervoers onderneming die 's zomers om de 10 minuten voor egn bus naar de strand- overgangen zorgt. Openbare uurwer ken, gratis toegankelijke toiletten met gratis gebruik van zoetwaterdouches. De gemeentelijke strandreinigings- dienst, die per etmaal 2 keer het vloed merk zuivert, het overdekte zwembad uit 1931, in eerste instantie voor de jeugd van het eiland, thans geheel ge moderniseerd met afwisselend 5 minu ten golfslag en 10 minuten blak water. De saunabaden. Op het mooiste punt van het eiland met uitzicht in de rich ting van Juist (het Duitse Vlieland) en Norddeich (het Duitse Harlingen), maar dan alles veel dichter bij, een theehuis voor het publiek en toch mudvol kunstschatten. Op het overeenkomstige punt op Terschelling staat een dooie in de ruimste zin der woords, met eer biediging van de eigen aard van de bij haar aangesloten verenigingen. Dit zal gebeuren door activeren en coördine ren van hetgeen op het gebied van de sport bestaat, het bevorderen van de bereidheid tot samenwerking tussen de verschillende verenigingen, de bevorde ring van de sportbeoefening door een zo groot mogelijk deel van de bevol king, de bevordering van de kadervor ming voor de aangesloten sportorgani saties, de bevordering van de totstand koming van voldoende sportaccommo datie binnen de gemeente en het zo nodig zelf stichten van sportaccommo daties, waarvan de realisering urgent geacht wordt, indien daarin niet door bestaande verenigingen, instellingen of organisaties kan worden voorzien. Zwembad Bij dit laatste hebben de opstellers der statuten ongetwijfeld gedachtl aan het Texelse zwembad, dat er bij de huidige stand van zaken voorlopig nog wel niet zal komen. Bij het noemen van de wettige middelen, waarvan de Sportraad zich bedient, staat het wat duidelijker: de ondersteuning c.q. het zelf ter hand nemen van de plannen tot stichting van zwemgelegenheid voor de Texelse bevolking. Als verdere mid delen voor het bereiken van de doel stellingen worden genoemd: de organi satie van regionale, nationale of inter nationale sportuitwisselingen, binnen- en buitensportdagen; de ondersteuning van de werkzaamheden der sportver enigingen, het adviseren van het ge meentebestuur en de stichting cultureel werk, sportzaken betreffende, het orga niseren van kadercursussen, het bevor deren van doelmatige medische sport keuringen, het zonodig beheren en in gebruik geven van sportaccommodaties. Texelaars, die de Sportraad een goed hart toedragen kunnen daarvan blijk geven door de stichting financieel te steunen. Men kan donateur worden. Bestuur Het bestuur, uit minstens vijf en hoogstens negen personen bestaande, wordt samengesteld uit leden van de aangesloten sportverenigingen of an deren, die er blijk van hebben gegeven voor de sport veel belangstelling te hebben. Het bestuur wordt gekozen door de vergadering van aangeslotenen, op voordracht van het oude bestuur. Daarbij zal rekening worden gehouden met de wenselijkheid de voornaamste geestelijke en maatschappelijke groepe ringen, alsmede diverse takken van sport in het bestuur te vertegenwoor digen. Voor de eerste, maal wordt het bestuur echter gevormd uit de heren P. Zevenhoven (voorzitter), Tj. Huis man, C. W. Kok, J. van Hoorn, D Eelman, G. Praamstra, G. J. Terwindt en C. A. de Grave. Dit bestuur heeft drie jaar zitting. steenklomp, waarin een telefooncen trale, die niet aan dit punt gebonden is met even verderop de uiteraard rom melige werf voor een aannemersbedrijf. De plaats van de vuilnisbelt, geen eeuwigdurende ondergrondse brand, die af en toe hoog oplaait, nog wel midden in een soms kurkdroog dennen bos, maar met ipijn geprojecteerd daar waar de belt zich 2 keer per dag vol zuigt met zeewater. Geen lawaai, tril ling en afgewerkte gassen veroorzaken de elektriciteitscentrale op het mooiste punt van de bebouwingsconcentratie, zoals te Midsland, maar een onderzeese hoogspanningskabel naar de vaste wal met een ringverbinding via Juist, die 's nachts spotgoedkope stroom toevoert voor boilers in de hotels en pensions. Het industrieterreintje in opbouw, waardoor sanering van de bewonings- ikern mogelijk wordt. De immense sporthal, die alleen ik heb bezichtigd. Er was een goede taakverdeling bij de deelnemers, zodat ook andere projecten (Zie vervolg pagina 4)

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 1