KERSTFEEST 1967 het statussymbool HOTEL JELINDEBOOM-TEXEL" Doe met de feestdagen 1 uw voordeel bij y. Etten I FA P. VAN ETTEN grootbeeld merk graetz electrohuis CJ In onze afdeling blikgroente In onze afdeling blikken fruit In onze diepvrieskist Abonnementsgelden sfeervol aangekleed biedt ons hotel u speciale 4-daagse arrangementen ir zeer verzorgde keuken if beschaafde muziek if volledige verzorging ir speciale diners Wij bezorgen gaarne bij u thuis, wanneer u ons dit tijdig opgeeft, en stellen onze gehele keukenstaf tot uw beschikking. Den Burg - telefoon (02220) 2041 (3 lijnen) GROTE SPAANSE CITROENEN 8 voor ƒ1,— SPAANSE SINAASAPPELEN, heel goed, 11 voor ƒ1, U krijgt er 30 voor 2,50 Knotsen van NAVELSINAASAPPELEN 7 voor ƒ1,— Clementina's pitloze MANDARIJNEN, per heel kg ƒ1,75 Goudgele GOLDEN DELICIOUS2 kg. ƒ1,— Nog steeds volop COX ORANGE, 2 kg. ƒ1, Grote gekleurde GOUDREINETTEN 2 kg. ƒ1,25 Voor bij Uw kerstdiner GOUDREINETTEN 2'/s kg. 1,— Literblik DOPERWTEN, zeer fijn ƒ1,09 Literblik APPELMOES49 ct. Literblik SPERZIEBONEN 59 ct. Literblik PERZIKEN op sap ƒ1,09 Literblik ANANAS op sap ƒ1,09 Literblik AARDBEIEN op sap ƒ1,39 Literblik FRUITCOCKTAIL ƒ1,89 HELE VOORRADEN KIPPEN FRI-KI KIPPEN, 1250 gram ƒ3,49 ZWARE KALKOENEN, per kgƒ3,10 BABY-KALKOENEN, per stuk l'/r kgƒ7,99 KALKOENPOTEN, Drum Sticks, per kgƒ3,59 S.v.p. Uw kalkocnbcstelling zo vroeg mogelijk. DEN BURG, TEL. 2908 DE KOOG, TEL. 473 VVV-AFDELING DEN HOORN VERGADERDE (Vervolg voorpagina eerste blad) gen, die men op Texel ook graag zou willen hebben, maar andere aspecten zijn minder aantrekkelijk. Het natuur- sdhoon van Norderney b.v. stelt in ver gelijking met dat van Texel weinig voor. Aanpassing De VW staat voor een grote taak. Men zal zich steeds moeten aanpassen aan de steeds grotere stroom toeristen. Dit jaar zijn ongeveer lVs miljoen overnachtingen geboekt. Over vijf jaar zullen het er 2V2 of 3 miljoen zijn. Niet alleen de werving, maar ook het ontvangen en te woord staan van de toeristen hoort tot de VVV taken. In toenemende mate zal ook in het buiten land propaganda worden gemaakt. Dit jaar werd voor het eerst deelgenomen aan een tentoonstelling in het Duitse Essen, samen met andere Noordhol landse VW's. Misschien is de stijging van het aantal Duitse vakantiegangers, na een jarenlange terugloop, daar mede aan te danken. In het komend seizoen vallen de va kanties van de Nederlandse bouwvak kers en die van de deelstaat Nordrhein- Westfalen zeer ongelukkig samen. De propagada wordt daarom gericht op de gebieden waar de vakanties in augustus vallen. Zoals gewoonlijk beperkte men zich bij de besprekingen niet tot de vreemdelingenproblematiek van Den Hoorn alleen. De heer J. Eeumkes vroeg zich af of de VW geen taak heeft bij het in stand houden van de toeristisch belang rijke lammerenmarkt in Den Burg. Vooral later in het seizoen zijn er vaak helemaal geen lammeren, om dat ze tegenwoordig meer van het land worden verkocht. Als op een of andere manier de aanvoer zou kunnen worden gestimuleerd, zou een belangrijke attractie in stand worden gehouden. Nu is het vaak een aanfluiting. De heer C. Dogger was in Ostende geweest en had daar gezien hoe op het haventerrein op grote schaal vis en vis- produkten vanuit kraampjes aan toeris ten werden verkocht. Het mag wel niet officieel, maar het wordt er oogluikend toegestaan omdat het toeristen trekt. Hij vroeg of kan worden bevorderd dat iets dergelijks ook in Oudeschild tot stand komt, b.v. op één dag in de week. De heer A. Welboren meende, dat het Verkopen van bereide vis niet op be zwaren zou stuiten. De heer S. Zijm sprak liever over Den Hoorn en vertelde wat hij de afge lopen zomer allemaal had meegemaakt met jongelui. Ze hadden zelfs bloem bollen met kisten en al in de sloot ge gooid. Hij vond dat veel te soepel werd opgetreden. Advies van C. Dogger: Hou er de wacht bij en ram ze af! De heer Dekker wees erop dat de moeilijkheden nu waarschijnlijk tot het verleden be horen, gezien het sluitingsuur. De heer H. Arnout bestreed dat het altijd Loodsmansduin-kampeerders zijn ge weest, die de baldadigheid pleegden. Er waren ook Hoornders bij en daarvan zijn er eens zelfs vijf betrapt. De heer A. Welboren wilde afreke nen met een misvatting. De recreatie stichting beperkt het aantal kampeer ders niet, maar keert terug tot het aan tal dat er altijd is geweest. Als de laat ste tijd niet veel meer jongens waren opgenomen was het aantal clandestiene kampeerders weer zoveel groter ge weest. Zuur De heer Dekker: Als je iets tegen jongeren onderneemt, ben je tegen woordig zuur. Er wordt direct gespro ken van asociaal en discriminatie. Als een bioscoop vol is, komt er toch ook niemand meer in? Op de terreinen el ders langs de Hollandse kust bedraagt het percentage jongeren 5% van het geheel. Op de terreinen van de stich ting was het afgelopen zomer 18 - 19°/o. Gevraagd werd of het bestuur iets kan doen aan de openingsuren van het postkantoor. Het zou veel langer ge opend moeten zijn. De heer Goënga had gehoord dat de WV overweegt om in samenwerking met de Raiffeisenbank in Den Hoorn een nieuw kantoor te bouwen. Hij vroeg of er dan gelijk een telefooncel en een openbaar toilet bij kan. Aan beide laatstgenoemde voorzie ningen bestaat grote behoefte. Verder werd gewezen op de veel te kleine capaciteit van het parkeerterrein bij paal 9. Voorzitter Slegh had de in druk dat al aan vergroting wordt ge werkt. Er worden tenminste grote hoe veelheden zand afgegraven. Er moet plaats bijkomen voor zeker 180 auto's. De heer J. Bakker zei niet te geloven in de verkeerstechnische bezwaren, waardoor Den Hoorn geen nachtelijk bromfietsverbod krijgt. Wat is dan het verschil met De Koog en Den Burg? De heer Bakker pleitte ook voor een tweede standfeest voor Den Hoorn. Andere vragenstellers brachten nog meer wensen naar voren: de Witte Weg moet minstens één meter breder wor den, verscherping van politiecontrole is nodig. De heer A. Welboren betreurde het dat van de houten trap bij de bunker Loodsmansduin niet veel meer over is. Hier zou een degelijke trap moeten ko men en de bunker, vanwaar men een schitterend uitzicht heeft, zou met een hek beveiligd moeten worden. Mogelijk kunnen VVV en Recreatiestichting in deze samenwerken. Voorzitter Slegh voelde veel voor het denkbeeld. Een andere Hoornder kreeg een be vestigend antwoord op zijn vraag of het invullen van de gastenstatistiek nu wérkelijk venplicht is. Maar hoe zit dat dan met die meneer Schoo, die in een ingezonden stuk in de krant schreef, dat hij het nooit meer zou doen?, zo werd gevraagd. Antwoord van de heer v.d. Heerik: Die man heeft makkelijk praten, want hij heeft geen bedrijf meer. Overigens worden bij de controle op de naleving van de gastenstatistiek nogal eens vergissingen gemaakt, zo bleek uit een andere opmerking. Iemand, die de statistiek keurig bij hield en de formulieren op tijd inle verde, kreeg toch de politie aan de deur. SUCCES VOOR TEXELSE ZUIVELFABRIEK In het jaar 1967 werden door de Bond van Cobp. Zuivelfabrieken in Noord-Holland 7 maal kazen aangewe zen voor een keuring. Deze kazen werden uit willekeurige partijen ge nomen. Bij de uitslag van deze keurin gen bleek, dat Texel met 567 punten als nummer 1 uit de bus kwam. Een resul taat waar leiding en personeel tr.ots op kunnen zijn. COÖP. VER. VOOR K.I. Tijdens de komende feestdagen zul len de inseminatieroutes als volgt be ginnen: zaterdag 23 december één route na 9 uur; zondag 24 dec. twee routes, n.l. na 9 uur en 's avonds na 6 uur. Op eerste kerstdag zal niet worden ge- insemineerd. Op tweede kerstdag en zaterdag 30 dec., zondag 31 dec. en op 1 januari telkens éen route na 9 uur. Tot de aanvang van de routes kunt U dieren opgeven voor inseminatie. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 14 december 1967; C. Meedendorp-J. Hooijberg 20 G. Dros-P. Bakelaar 0- J. v Heerwaarden-P. Kooiman 02 J. Vinke-C. Dijker 02 C. v.d. Werf-W. Bakker 0—2 Jb. Koorn-J. Bosch 20 P. Bruijn-H. Bruining 20 J. Bosch-P. W. Kooi 20 Een remise kon er niet af deze keer, hoewel C. v.d. Werf dat toch gemakke lijk had kunnen bereiken. Jas Vinke verloor op een leuke manier, aan de partij van C. Meedendorp en J. Hooij berg kleefden wel enige fouten. H.D.C. heeft zich om voor ons onbe grijpelijke redenen uit de bond en de competitie teruggetrokken. De eerstvolgende wedstrijd is nu op zaterdag 23 dec. Dan moet het eerste tiental naar Enkhuizen met de boot van 12 uur. Mede door de sterk gestegen kosten menen wij gebruik te moeten maken van de toestem ming van het Ministerie van Eco nomische Zaken om de abonne mentsprijs van ons blad te ver hogen met 0,25 per kwartaal. Het abonnementsgeld wordt dan met ingang van 1 januari 1968 3,55. Zij, die regelmatig per bank of giro hun abonnementsgeld over maken verzoeken wij beleefd hiermede rekening te houden. Direktie Texelse Courant BRANDMELDING Bij brand altijd bellen (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. FEUILLETON door Gerrit Franssen 20. Op 2 augustus 's avonds bleef dus de plek aan tafel van broer Jaap leeg. Deswege hing er een gedrukte stem ming tijdens de maaltijd. Tonia ver tolkte misschien ook de gevoelens van haar moeder en zuster, toen ze zei: „Ik vind er maar niks aan. Idiote uitvin ding: militaire dienstplicht. Een soort moderne slavendrijverij. Of modem? Hoe kan zoiets nog bestaan in deze tijd van atoomsplitsing en computers? Wat moeten ze met een leger? Eén atoom bommetje en heel Nederland in wijlen" Hennie legde met afgrijzen in haar ogen de lepel even neer. „O, Tonia, weet je niets beters?" „Ben je het dan niet met me eens?" Ze keek in haar soep. „Dat de mili taire dienst an sich ouderwets is, ben ik met je eens". „Nou?" Ze wees naar de lege plek naast zich. „Leuk te weten, dat je broer de eerstvolgende achttien maan den een halve gevangene is. En dat-ie op last van de eerste de beste buffel met sterren, als hij dat zo in zijn hoofd krijgt, stupide karweitjes moet opknap pen. Het is gewoon mensonwaardig". Vader Overvest keek zijn dochter met opgetrokken wenkbrauwen aan. „Zeg, wat zijn dat voor revolutionaire ideeën?" „O, is dat revolutionair? Een week voor de vakantie kregen we in de klas sen allemaal de Reéhten van de Mens op papier, zoals die door de Verenigde Naties zijn opgesteld. Meneer Laarman zei, dat we ze maar eens moesten be studeren, dat was nodig voor onze alge mene ontwikkeling. Nederland heeft dat ding ondertekend. Dat is nu je rein ste volksbedriegerij. De helft van al die schone rechten worden met de voet getreden. Ook door Nederland". Mevrouw Overvest keek ontzet naar haar dochter. „Ik vind, dat ze tegen woordig maar rare dingen op die school leren". Hennie knikte. „Ja, pap, ik zou maar eens bij de direkteur protesteren. Vol gend jaar krijgen we een halve com muniste uit de school thuis". De man schudde zijn hoofd. „Het zijn me de wijsheden wel. Zulke dingen als de Rechten van de Mens moet je niet letterlijk nemen, het zijn algemene richtlijnen, die naar de geest uitge voerd worden. In principe zijn ze na tuurlijk goed en nuttig". „Maar in de praktijk komt er nauwe lijks iets van terecht. Daar waren we het in de klas allemaal roerend over eens". „Wanneer komt Jaap nu met vakan tie, mam,?" vroeg Flip. „Dat heet met verlof. De eerste we ken niet, Flip". „Is-ie echt gevangen, mam? Krijgt-ie vanavond nu water en brood?" De meisjes schoten in een lach. Hen nie bukte zich naar haar broertje, hoofdschuddend. „Nee, hoor, hij krijgt ook gewoon eten, net als wij". „Rats, kuch en bonen", lachte Tonia nog na. „Dat is uit de tijd", zei vader. „Vroe ger was het maal van de soldaat veel soberder. Ze hebben tegenwoordig heus niet te klagen". „Maar je vrijheid ben je toch maar kwijt", meende Tonia. De maaltijd was bijna ten einde Hennie schilde een peer en zei, terwijl ze zich voelde blozen: „Mam, pap.... ik ehmisschien hebt u het al ge merkt, ik heb een vriend. We kunnen goed met elkaar overweg. Ik ben al een paar keer bij zijn ouders thuis geweest en ik vind, dat u het nu moet weten. Als u het goed vindt, breng ik hem vanavond mee. Zodat u kennis met hem kunt maken". Overvest draaide zich naar zijn oud ste dochter, haar opmerkzaam aankij kend. „Zo, zo. Ja, dat er een of andere jongeman in je leven is gekomen, heb ben mam en ik al vermoed. We hopen alleen, dat het iemand is, waarmee je behoorlijk voor de dag kunt komen". Hennie had al een scherp woord op de lippen, maar ze bedwong zich. Deze uitlating getuigde in ieder geval niet van vertrouwen in de keuze van zijn oudste dochter, vond ze. Op afgemeten toon kwam haar antwoord. „Het oor deel laat ik geheel aan u beiden over. Het is Gert Velderenbos van de over kant". Ze wees door het raam naar de bungalow. Overvest knipperde met zijn ogen. Ook zijn vrouw keek verbaasd naar haar oudste dochter. Op zijn beurt wees hij naar het raam. „Die zoon van.... van. Hennie knikte. „Van onze nieuwe ouderling Velderenbos, precies. Ik hoop, dat u niet met bezwaren zult komen?" „Bezwaren? Welnee, kind. Waarom zou ik? Eigenlijk heb ik altijd geweten, dat ik een verstandige oudste dochter had. Moeder en ik hebben wel eens tegen elkaar gezegd: Onze Hennie zal te zijner tijd wel eens met een behoor lijke jongen thuiskomen. En het blijkt nu, dat we het goed gezien hebben. Alles wat ik dacht. We veronder stelden, dat het wel iemand van je kantoor zou zijn. Mannen, waar je da gelijks mee omgaat, niet waar? Je hoort er zo vaak van. Enfin.ik be wonder je keuze, werkelijk. Onnodig te zeggen, dat hij vanavond welkom' is, niet moeder?" Mevrouw Overvest knikte. „Zeer ze ker. Ik heb die jongeman een paar keer gezien en ik kreeg dadelijk een goeie indruk van hem". Tonia keek van de een naar de ander en toen naar haar oudste zuster. Ze wist al lang van de omgang van haar zuster met de jonge, knappe overbuur man. Maar op dit moment vond ze haar ouders huichelaars. Zouden ze ook zo enthousiast gereageerd hebben, als Hennie inderdaad iemand van het kan toor had gekozen? Een magazijnbedien de of een kantoorklerk? Nee, vast niet. Maar nu Gert van de overkant het is, wiens pa rijk 'heet te zijn, met twee moordwagens.altijd wel gedacht, dat je een verstandige meid was en je met een behoorlijke jongen zou thuis komen. Ba, ik word er misselijk van. Ze stond op en wilde de kamer uit lopen. „Tonia, we moeten nog lezen en dan ken!" riep haar vader. Maar het meisje was al bij de gang deur. „Ik voel me ineens niet lekker, neem me niet kwalijk". Hennie begreep haar terstond. Ze heeft mam en pap door. Die meid is veel te bij voor haar jaren. Als die nog eens een keer met Erik trouwt, heeft de arme stakker niets te vertellen. Ze zal iedere man de baas zijn. Na de maaltijd hielp ze met afruimen en droogde af, terwijl haar moeder de vaat waste. Ze zei: „Wat zou er ineens met Tonia zijn?" Hennie haalde haar schouders op. „Niets bijzonders. Had ik ook wel eens op die leeftijd", loog ze erbij. Even later wipte ze naar boven om zich te verkleden. De „plotseling niet lekker geworden" zuster zat rustig te roken en uit het raam te kijken. „Voel je je weer wat beter, liefje?" vroeg Hennie medelijdend. De zusters keken elkaar aan en gelijk begonnen ze te lachen. Doch even later betrok het gezicht van Tonia weer. „Je zou er toch zéker naar van wor den? Pap met z'n verstandige dochter en behoorlijke jongeman. Het mankeert er nog maar aan, dat hij de vlag uit hangt. Als je iemand van kantoor had aangekondigd, zou-d-ie dat niet gezegd hebben. Dan was het misschien:. Nou, neem hem maar eens mee, kunnen we zien wat het voor iemand is. Die cen ten, jongens, die centen. Precies het gouden kalf. We buigen er allemaal in ootmoed voor neer. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 8