Als u wilt ontvangt u op één dag tweemaal uw maandsalaris het statussymbool FÏLMNIEUWS BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER 310/ 2 /0 rentevergoeding op uw salarisrekening een maand salaris extra als gezinskrediet FEUILLETON door Gerrit Franssen Dat doet de NMB voor u! desgewenst Dit kortlopend krediet is snel en eenvoudig verkrijgbaar. Vraag uitvoerige inlichtingen bij het NMB-kantoor in uw omgeving. De bank waar ook zich thuis voelt! fWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 22 DECEMBER 1967 EEN NIEUWE MOGELIJKHEID BIJ STALLENBOUW Enkele weken geleden maakten wc in deze rubriek een aantal opmerkingen over de bouw en de uitbreiding van rundveestallen. We noemden dit op zichzelf een verheugend verschijnsel. Met volledig begrip voor het streven om zo goedkoop mogelijk te bouwen, meenden we toch te moeten waarschu wen tegen onverantwoorde bezuinigin gen. Met name wezen wc op de eisen, die gesteld worden aan de isolatie en ventilatie van de stallen. Het is geen uitzondering als we in een stal op bepaalde plaatsen van de wanden of de „zoldering" vocht con stateren Dit is in de meeste gevallen geen vocht, dat van buiten komt, maar condenswater. We menen, dat men in veel gevallen de oorzaken van dit op treden van condenswater niet door heeft. t 4* --Ap-7- Dit kan de oorzaak zijn In een ruimte, waarin vee is onder gebracht wordt door uitademing' een rote hoeveelheid waterdamp geprodu ceerd. Is er geen enkele mogelijkheid voor afvoer van deze waterdamp, dan zal deze zich op bepaalde plaatsen als water gaan afzetten. Ook al zou de stal overigens aan alle eisen voldoen, dan zou deze waterdamp zich nog er gens als water gaan neerzetten, omdat dit de enige mogelijkheid is als de lucht is verzadigd met waterdamp. Hier is maar één middel voor, nl. ventilatie Dus aanvoer van verse lucht en afvoer van de stallucht. Een tweede oorzaak Het ontstaan van condenswater kan nog een andere oorzaak hebben. We zien het in de eerste plaats in stallen met onvoldoende isolatie van het dak of het plafond. Zeer bekend is het ont daan van condenswater in ruimten met "een „zoldering" van asbestplaten. Als deze asbestplaten een wand zijn tussen een veel koudere ruimte en de stal, dan neemt ook de binnenzijde van c'ie platen de temperatuur aan van die koude ruimte. De stallucht, die langs de koude wand strijkt, wordt afgekoeld. Koude lucht kan minder waterdamp bevatten dan warme lucht en het te veel aan water wordt afgezet tegen de asbestplaten. Hetzelfde kunnen we krijgen legen een wand van steen of beton. Ook bij een halfsteensmuur of een enkele be tonnen wand, krijgen we nl. het ver schijnsel, dat de binnenwand in min dere of meerdere mate de temperatuur van de buitenzijde aanneemt. Men ziet dan het water langs de muren lopen. Met een zeer goede ventilatie is dit euvel enigszins te verhelpen, maar het gevaar is dan aanwezig, dat de stal te koud wordt. Op welke wijze isolatie Wat de isolatie van het dak of het plafond betreft, wordt de oplossing ge zocht in het aanbrengen van een twee de wand, al of niet aangevuld met iso lerend materiaal. Wordt op enige af stand van de asbestplaten een wand aangebracht van hardboard en wordt de ruimte daartussen gevuld met glas wol, steenwol, vlasscheven e.d. dan krijgt men een prima isolatie. In plaats van hardboard kan men ander mate riaal nemen, dat in platen wordt gele verd en dat zelfs een hoge isolatie- waarde heeft. Wat de zijwanden betreft kunnen we zeggen, dat een spouwmuur een zeer goede isolatie geeft. Bij dubbele wan den van houtachtig materiaal of beton platen is het soms nog nodig een vul ling tussen de twee wanden aan te brengen om een werkelijk goede isola tie te krijgen. Uiteraard vraagt het ma ken van een spouwmuur meer arbeid, dan het aanbrengen van een enkele wand en het is dan ook geen wonder, dat men zoekt naar oplossingen, die eenvoudiger zijn. De oplossing van oen Texelse aannemer Een aannemer op ons eiland, die zich al een aantal jaren bezig houdt met het maken van schuren en andere bergruimten, waarvan de wanden be staan uit betonplaten, wil zich nu ook gaan begeven op het terrein van de tallenbouw. Hij was er van overtuigd, dat het materiaal, zoals hij dat tot nu toe gebruikte daarvoor niet geschikt is. Er zou daarbij nl. zeker condenswater op de wanden ontstaan. De oplossing is nu gezocht in een be tonelement, dat bestaat uit twee beton platen, die gescheiden zijn door een iso lerende stof. Van buiten- naar binnen zijde krijgen we een laag trilbeton - isolerende stof - laag trilbeton. Dit ele ment wordt in één bewerking gemaakt. Het zal duidelijk zijn, dat bij deze bouwwijze een arbeidsbesparing ten opzichte van bijv. het bouwen van een gebouw met spouwmuur optreedt. En omdat het juist de arbeid is, die het Het filmsucces James Bond wordt op grote schaal geïmiteerd Naast Bond zijn tegenwoordig diverse andere ge heime agenten op het witte doek in actie te zien. Ook geheimagent Derek Flint kan niet leven zonder dodelijke spanningen en mooie vrouwen. Zater dag- en zondagavond en zondagmiddag draait „Flint vecht met vrouwen", een nogal fantastisch verhaal over een aan tal vrouwen dat de heerschappij over de wereld van de mannen wil overne men. Verdachte dingen, die zich voor doen bij het lanceren van een ruimte platform vormen de aanleiding tot het optreden van Flint, die het land reeds eerder grote diensten heeft bewezen. En jawel, al spoedig ontdekt hij op de Maagdeneilanden een complot van vrouwen. Zij hebben zelfs de president van de Verenigde Staten ontvoerd en ongemerkt een sprekend op hem gelij kende plaatsvervanger in het Witte Huis gezet. Maar er is verraad in het spel. Generaal Carter, de enige man, die door de vrouwen was ingeschakeld, wil zelf de wereld beheersen en heeft de vrouwen dus te eigen bate ingescha keld. Als laatstgenoemden dat ontdek ken scharen zij zich onmiddellijk achter Flint. De president wordt bevrijd, de plaatsvervanger gestraft. Flint zou Flint niet zijn als hij niet als overwin- bouwen duur maakt, menen we, dat het initiatief van deze aannemer de be langstelling verdient. Niet over één nacht ijs We zouden ons kunnen voorstellen, dat men nog wat huiverig tegenover dit nieuwe systeem staat. De betreffen de aannemer heeft echter geen risico's willen nemen. Daarom heeft hij dit systeem zowel door instanties op bouw kundig terrein en eveneens door het Instituut voor Landbouwbedrijfsgebou wen te Wageningen laten onderzoeken. De resultaten zijn zeer bevredigend. Beide instanties menen, dat zowel uit het oogpunt van constructie als van de isolatie een goede oplossing is verkre- gken. Bovendien is de mening van „Wageningen", dat deze stal, ook wat de kosten betreft de vergelijking met de montage-stallen van betonplaten of houtachtig materiaal, kan doorstaan. We hopen, dat binnenkort een stal volgens dit systeem kan worden ge bouwd en dat de resultaten, zowel wat betreft de prijs als de bruikbaarheid, zo zullen zijn, dat het de animo om goede en doelmatige stallen te bouwen nog meer zal worden bevorderd. 122. „Wat U kunt doen!?" riep adju dant Van Gniepeghem luid hoorbaar. „Een glaasje van dat heerlijke frisse pompwater! Dat zei ik toch al!" Doch toen siste hij stil: „Gauw naar binnen Verholen! En gedraag je zo onopvallend mogelijk!" „Komt U binnen, heren'zei de smid en hij trad achteruit, de veilige be schutting van de smidse in. „Ik zal U graag wat van dat broodnodige frisse pompwater verschaffen". Met stramme tred liepen de GD- mannen hem achterna en hun schadu wen vielen dreigend op de deur. „Zwijgen!" siste de kleine adjudant Van Gniepeghem toen. Het leek dus allemaal héél slim, maar eilaas Iwan op het dak had de officieren natuurlijk horen aankomen en had zich bliksem snel in de dakgoot laten glijden. Hij gluurde over het randje en trok onmid dellijk de juiste conclusie. „Net wat ik dacht!" fluisterde hij tegen zijn kame raden. „Het is de Geheime Dienst, afde ling GD, het tweede bureau. „Dan moeten we subiet wegwezen", kreunde Pjotr. „We moeten maar één ding", ver volgde Iwan. „Die geluidsband moet dadelijk terug. Die mag met in handen vallen van de vijand!" „Laten we dan wapens gaan halen", zei Igor. „De zwaarste, welke we heb ben. Desnoods schieten we de hele smidse hier in puin". „Onze ambassade is afgebrand. De wapenkamer dus ook", peinsde Iwan. „Maar goed, ik weet ergens nog wel zo'n landverrajer, die bereid is wapens aan ons te leveren. Kom mee, kamera den, we gaan er dadelijk op af". Onhoorbaar trokken de Barroesjaan- se lijfwachten zich nu terug en even later stoven ze met hun auto in duize lingwekkende vaart stadwaarts. 21. Ga maar gauw trouwen. Dan zal pap wel op de Bank verkondigen: Mijn oudste dochter is de bruid. Zo? En wie is de gelukkige? O, een zoon van Vel- derenbos, wel eens van gehoord? Die kaasfabrikant uit Gouda. Ja, ze wonen tegenwoordig hier in de stad. Je weet wel, in een van die nieuwe bungalows tegenover ons huis. In de Larixlaan. Ja, ze doet een goed huwelijk, maat schappelijk bekeken. En zo voort. Kan- ie met je geuren. Abah, dat gehuichel, dat pap niet snapt, dat we het meteen door hebben! Waar blijft op die manier nu het respect voor je ouders?" Hennie zakte neer en accepteerde de sigaret, die haar zuster voorhield. Ze zoog vuur en dacht na. Tonia had altijd alles meteen door Maar ze had gelijk. „Trek je er toch niets van aan, zus. Of Gert al of niet een gefortuneerde pa heeft, speelt bij mij geen rol. Hij is lief en hij is stapel op me. In elk opzicht toch een keurige jongen. O, ik mag 'm erg graag. En zijn ouders zijn ook heel geschikt. Zijn moeder is een lief mens. Ze vindt het altijd fijn, als ik kom". Tonia keek verwonderd naar haar oudste zus. „Vond je het niet griezelig, de eerste keer?" De ander lachte even. „Wel een beetje. Maar ik was zo op m'n gemak En jij dan, toen je de eerste keer bij Erik thuis kwam7" Tonia keek opeens verontwaardigd. „Zeg, dat is heel iets anders. Ik kwam om hem te helpen. Omdat-ie niet leren kon, die sufferd". „O, alleen daarom?" Hennie knikte kwasi-begrijpend. „En nu kom je er nog regelmatig, zodat hij op zijn beurt jou kan helpen. Hij heeft immers z'n diploma?" Langzaam begon het meisje te kleu ren. „Dat is flauw, Hennie. Nu ja, je mag het echt wel weten. Erik en ik zijn het al lang met elkaar eens. Maar we houden het nog stil. Ik wil eerst van school af. Misschien kom ik wel bij me neer Wesselo op kantoor. Voor de boekhouding. En passant om in de win kel te helpen als het druk is". „En wat wil Erik dan gaan doen? Ik dacht, dat-ie niets voor de banketbak kerij voelde?" „Doet-ie ook niet. Hij is nou op de Handelsschool Heb je z'n wagentje al eens gezien7 Een Morrisje, maar lekker lopen....! Hij rijdt elke dag op en neer". „Vind ik helemaal niet verstandig", zei Hennie droog. „Een student hoort niet thuis. Waarom zoekt hij geen kost huis in Rotterdam?" Tonia begon te glimlachen. Ze boog zich naar haar zuster en antwoordde: „Hij kan me helemaal niet missen, dat lekkere jong. Hennie kneep haar sigaret uit en kwam overeind. „Zo te zien aan jou, lijkt me me, dat je er ook geen bezwaar tegen hebt, dat hij iedere avond thuis is". „Als ik 'm z'n zin gaf, kwam ik ook elke avond, maar we zullen het niet te gek maken. Mondjesmaat, zus, dan blijft het altijd lekker smaken en houd je altijd trek Dat is mijn stelregel". Hennie keek stom-verbaasd naar haar 17-jarige zus. „Die wijsheid van jou.Af en toe vraag ik me af of je zeventig bent dan wel zeventien. Tonia keek verheerlijkt voor zich uit. „Als ik het haalzeventig be doel ik, en ik ben nog gezond, dan wil ik een groot verjaardagsfeest, met al m'n kinderen en kleinkinderen. En la ten we maar zeggen, dat het ouderwets is, maar ik wil een groot gezin, dat héb ik Erik al gezegd". „En toen zei Erik zeker: Zullen we dan alvast maar beginnen?" Tonia draaide zich om naar haar zuster, die haar jurk uittrok, haar ogen wijd opensperrend: „Hoe.hoe weet jij dat?" Hennie schoot in een gulle lach. „Kind, dat was zo maar een ondeugen de gedachte, die bij me opkwam. Neem me niet kwalijk. „Je hebt het nog geraden ook, dat zei hij, die schooier. Ik heb 'm toch een optater verkocht en ben drie dagen niet bij hem geweest. En goed laten merken, dat ik boos op hem was Zo moet je mannen aanpakken". HOOFDSTUK 15 Twee generaties, soms botsingen Jaren later dacht Hennie nog dik wijls terug aan die eerste avond in augustus, toen ze Gert Velderenbos aan haar ouders voorstelde. Achteraf beke- naar tevoorschijn kwam uit het gevecht dat hij levert met de schurkachtige Carter. (In kleuren alle leeftijden). Als we schrijven dat Laurel en Hardy in de film „De Stierenvechters" de hoofdrollen spelen, weten onze lezers direct met welk soort film we het te doen hebben. Geen cultureel waarde vol produkt, maar een rolprent, waar om men alleen maar ontspannend kan lachen. Deze keer zien we de Dikke en de Dunne als privé-detectives. Op hun speurtocht naar een vrouwelijke mis dadiger komen zij bij Richard Muldoon terecht, een man die jaren onschuldig in de gevangenis heeft gezeten, als ge volg van het „knappe" speurwerk van Laurel en HardyDat de verwikke lingen, die uit deze situatie voortko men voor het tweetal niet steeds even prettig zijn, laat zich denken. De film draait maandag- en dinsdagmiddag en is toegankelijk voor alle leeftijden. Film nummer drie in het programma van City-theater is „Zeven gouden mannen slaan een tweede moordslag". De „professor", de geniale leider van een internationale goudroversbende rooft een enorme hoeveelheid goud uit een der best bewaakte banken van Rome. Zijn werk trekt de aandacht van de FBI en deze heeft het plan de pro fessor te vragen een dictator van zijn eiland te smokkelen, waardoor het mo gelijk wordt inlichtingen te krijgen over de aanwezigheid van vijandelijke raketbases aldaar. De professor voelt er veel voor, want hij heeft juist ver nomen, dat bij het betreffende eiland een schip met goudstaven is aangeko men, bestemd om de revolutie in Zuid- Amerika te financieren. Hij bedenkt een waterdicht plan, waarin zijn mooie, maar niet al te trouwe vriendin een belangrijke rol speelt. Zij wordt aan land gesmokkelt en weet de dictator al gauw te strikken. De professor stelt de FBI tevreden en gaat er zelf met het goud vandoor. Alle partijen zijn tevre den. De film wordt maandag- en dins dagavond vertoond voor bioscoopbezoe kers van 14 jaar en ouder. SCHIETOEFENINGEN In het tijdvak van 8 t/m 26 januari 1968 zullen, op werkdagen van 0900 tot 17.00 uur, van een schietterrein schiet oefeningen worden gehouden met luchtdoelgeschut, in het Zeegat van Texel. Ligging schietterrein: C 52°52,5' N-4°42,8'E. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Den Burg: Binnenburg 11. Den Helder: Koningstraat 7. ken was de hele avond een komedie geweest. Ze wist, dat Gert het wel door had, maar de jongeman was te behoor lijk opgevoed, om zich erover te uiten. Zelfs niet, toen hij aan het eind van de avond zijn meisje in de armen hield, de anders zo gezellige en vrolijke Hennie, bij wie nu het huilen nader stond dan het lachen. „Ik schaam me zo'n om m'n vader.zei ze, haar gezicht aan zijn borst verbergend. Maar Gert keek, verwonderd op haar neer, of deed hij alsof. „Waarom, mijn Henneke? Ik vind je ouders reuze ge schikt. We hebben immers heel gezellig met elkaar zitten praten? Wat is er dan gebeurd? Ik heb niets bijzonders ge merkt, eerlijk niet Ze richtte zich op en trok zijn hoofd naar zich toe, waarna ze heftig haar lippen op de zijne drukte. „Je bent mijn lieve jongen, Gert. Ik ben trots op je. Je bent een heer, in elk opzicht. In be paalde opzichten is mijn vader een beetje.een beetje eenzijdig den kend. Enne. Hij suste haar. „Dat verbeeldt je je, liefje. Toen jij de eerste avond bij ons was, dacht ik ook: ik hoop maar, dat Hennie een goeie indruk krijgt van mijn ouders. En zo zal het met jou ook wel zijn gegaan. Zal ik je eens wat vertellen?" Hij boog zich naar haar oor. ,.Ik wil jouw vader en moeder best als schoonouders, hoor Nu begon ze te lachen. „O, jij onver beterlijke lieveling. We zijn nog steeds ons plantje aan het opkweken, weet je dat?" Hij knikte. „Ik weet het, mijn hartje. Maar ik wou echt wel, «dat het wat sneller ging. ALs we nu eens wat meer water geven? Het is immers zomer?" Ze trok hem mee naar de voordeur en ging er met haar rug tegen staan, hem met beide armen omvattend „Luister eens, Gert, een klein voorval letje uit mijn leven. Toen we hier kwa men wonen, was ik een hummel van een jaar of zes. Het feit, dat we nu ook een tuin hadden, vervulde me hele maal. Pap zei: Hennie krijgt ook een stuk grond en wat bloembollen. Die zal ik voor je poten en dan moet je ze verder verzorgen. Af en toe begieten als het warm wéér is. Net zo lang, tot er een bloem uitkomt. En ik gieten. Maar dat groeien ging me veel te lang zaam, dus ik gooide er veel te veel wa ter op. Met als gevolg, dat bol verrotte en er nooit een bloem aankwam. Laten wij het kalmpjes aan doen, Gert. Met geduld bereiken wij wellicht toch het beoogde doel, of niet?" Hij kuste haar rustig. „Je weet nu, dat ik van je houd. Zoveel, dat ik het best met je aandurf. Maar jouw wil is mijn wet, Henneke. Jij mag beslissen". Ze kuste hem hartelijk. „Daarom mag ik je zo graag, lieveling. Toch is het beter, dat we niets forceren, he? De bloem is er misschien eerder, dan we denken". In de kamer terug, keek ze nog even door het raam naar buiten en wuifde, toen de jongen omkeek. Daarna draaide ze zich naar haar vader. „Zo, en?" „O, ik heb een goede indruk van de jongen gekregen", antwoordde hij zelf bewust. „Uit hoofde van mijn functie kan ik wel zeggen, dat ik een zekere mensenkennis heb gekregen in de loop der jaren". (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1967 | | pagina 5