Cjroen ^warL-Jexels in het harL, tlon. Texels Fanfarekorps blijft hopen op betere toekomst 9,'t Amateurtje" voor het zette beginners voetlicht 'opulariteit moet worden vergroot Dit jaar Texels Solisten con cours Ook Texel kwam goed over de brug Om talenten te ontdekken Vogelsivel en wee (I) Kievitseieren zoeken VOOR OF TEGEN WANDREKKEN Moerbeek's ■SDAG 26 MAAKT 1968 81e JAAKGANG No. 8253 >are N.V. r/h Langcveld De Rooü j 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 de Graaf, Keesomlaan 43, Den L tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Harry Het aantal leden van het Koninklijk 'exels Fanfarekorps heeft het afgelo- >u jaar geen verdere teruggang ver- «nd. Dit feit en de benoeming van de Heertjes tot directeur van de Mu- iekschool Texel hebben bij het korps- stuur goede hoop op een betere toe- iomst gewekt. Voorzitter P. J. Koorn, bleek aan het begin van de vrijdag- [vond in de „kristalzaal" van „De ranjebocm" gehouden jaarvergade- is trouwens nooit pessimistisch ge- eest. De blijdschap om de benoeming in de heer Heertjes betekende niet dat heer Koorn kritiek had op oud- irectcur C. Rijf. Integendeel. Hij heeft ich veel moeite getroost om de jonge- :n voor de blaasmuziek te intcresse- :n, helaas vergeefs. Maar het feit dat nieuwe directeur zelf enthousiast iperblazer is, zou wel eens een be- ingrijke stimulans kunnen zijn. De leer Koorn was echter wel zo realis- isch vast te stellen, dat het, wat het rdental betreft, er momenteel niet best lorstaat. afgelopen jaar heeft men om die [en niet aan het concours kunnen ieelnemen. Het korps was op Texel wel iij diverse gelegenheden actief zo bleek lit het jaarverslag van secretaris Frans egel. Ondanks de kleine bezetting van iet orkest kon toch vaak op zeer be- dijke wijze gemusiceerd worden. De tat opgaan was moeilijk, alweer door kleine bezetting. Als slechts enkele iden absent zijn, kan men niet meer oor de dag komen. Toch is het lopen an marsen belangrijk om waar te ma- en dat het korps leeft en in het ge- ïeenschapsleven een functie vervult, fan de activiteiten noemde de heer iegel de medewerking bij de herden- ing der gevallenen, intocht Sint Nico las folkloreactiviteiten (waarbij het ele korps in Texels costuum een ondgang maakt door Den Burg), de pening van het nieuwe sportveld te De tooksdorp, de kerstzangsamenkomst en winteruitvoering. Het korps mani- esteerde zich het afgelopen jaar vooral ls boerenkapel. Zo werd opgetreden te )osterend en tijdens de avond van de ymvereniging Texel. De drumband am met de gymvereniging deel aan de ïarswedstrijden te Heiloo. De drum and mag zich de laatste tijd in een be- redigende toeloop van nieuwe leden erheugen. De heren P. J. Koorn en KI. lodder namen aan een solistenconcours eel. Evenals de heer Koorn memoreer- ook de heer Zegel het overlijden van re-voorzitter C. De Koning. Financieel staat het korps er goed oor Het negatief saldo bedraagt 3366,09, hetgeen 700,gunstiger is an vorig jaar, zo bleëk uit de cijfers, ie penningmeester D. Haker voorlas. sloten werd de donaties en contribu- ;es ongewijzigd te laten. Bij de be- tuursverkiezing werden de herenKI. lodder, P. J. Koorn en L. v.d. Wulp lerkozen. Intocht Op 3 april zal het korps actief zijn de intocht van burgemeester Spren- Woensdag 27 maart osterend. Gebouw voor Chr. Belangen, Ver ging Rode Kruis-films. Donderdag 28 maart Koog, „De Toekomst", Vertoning Rode ^nils-films. kn Hoorn, Dorpshuis, 8 uur. Bejaarden- vond verzorgd door de buurtvereniging Woonoord o.l.v. mevr. J. Craancn. De avond i'ordt georganiseerd in samenwerking met de oos Oudeschild. Vrijdag 29 maart •icrland, Vliegveld, Vertoning Rode Kruis- ilms. ten Burg, Dc Oranjeboom. Toneelavond (•H B S. voor leerlingen, ouders en introdu ces, aanvang 8 uur. Zaterdag 30 niaart ten Burg, De Oranjeboom, Toneelavond 'H.B.S. voor leerlingen, ouders en intro- 'ucécs, aanvang 8 uur. testerend, Gebouw v. Chr. Belangen, 7.30 lur. Onderlinge wedstrijden G.V.O. Zondag 31 maart ten Burg, „De Oranjeboom", Mountiesshow "et Piet Bambergen, Renee van Vooren, Gon- Baars, Frans Vroolijk, Tonny Bakkcncs en Monitors, aanvang 20.00 uur. ger. Daarnaast vermeldt het werkplan voor het komende verenigingsjaar me dewerking aan de palmpaasoptocht op 7 april, muziek van de toren op konin ginnedag, muzikale medewerking aan de herdenking op 4 mei, een concert in De Koog eind juni, rondgang voor het Anjerfonds op 29 juni, deelname van de drumband aan het drumbandconcours op 6 juli, het optreden van de bóeren- kapel op de woensdagen in juli en augustus, medewerking als boerenkapel aan Oosterend Present, rondgangen door Den Burg, Oudeschild en De Waal in september, medewerking intocht Sint Nicolaas in november, in december me dewerking aon Kerstzangsamenkomst en begin 1969 de winteruitvoering. De drumband zal waarschijnlijk deelnemen aan het muziek- en zangconcours, dat op 5 en 6 juli te Putten zal worden ge houden ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van het Puttens mannenkoor. Het plan bestaat op om Texel een onderling solistcnconcours te houden, waaraan leden van alle Texelse korpsen kunnen deelnemen. De organisatie be rust waarschijnlijk bij het Contact orgaan voor Zang en Muziek, een or gaan van de stichting Cultureel Werk Texel. Het concours zal na het zomer seizoen moeten plaatsvinden. Nu vast staat, dat het Fanfaregebouw aan de Witte Kruislaan zal kunnen blij ven bestaan, hebben plannen om het gebouw te voorzien van toiletten en een berging vaste vorm aangenomen. Voor zitter Koorn vertelde, dat de bouwkos ten niet bijzonder hoog zullen zijn als de diverse bouwvakkers die het korps telt, de handen uit de mouwen willen steken. Een toilet is geen overbodige luxe, vooral nu het gebouwtje is om ringd door woningen waardoor de tuin geen besloten karakter meer heeft. Bo vendien wordt het gebouw dan veel meer geschikt om voor bruiloften e.d. te worden verhuurd. In nieuwe wijken Tijdens de rondvraag deed de heer J. Wieten een suggestie om de geslonken populariteit van het korps te vergroten. Hij stelde voor af en toe eens de nieuwe buurten in te trekken, waar men anders nooit komt, om daar een klein staand concert te geven. De heer v.d. Wulp zag praktische bezwaren. De heer Koorn voelde meer voor het lopen van marsen in de nieuwe wijken. Voor een staand uitgevoerd concert is geen belangstel ling, zo meende hij. Over deze zaak werd langdurig gesproken. De heer Wieten pleitte voor experimenten. Ge bleken is dat het korps zoals het nu functioneert, onvoldoende aantrek kingskracht heeft. De heer Wieten trok zelfs in twijfel of het Fanfarekorps op dit moment nog wel een sociale functie heeft. Men was het er wel over eens dat meer moet worden uitgerukt. Het bestuur beloofde de geuite suggesties te zullen bestuderen. Men kwam ook te spreken over de kerstzangsamenkomst. Volgens de heer Koorn was de samenzang dit jaar ont aard in een zangconcert. De heer L. v.d. Wulp, organisator van de samenkomst, bevestigde dit. Het medewerkende koor had in plaats van 10 minuten een kantate van 29 minuten ten gehore ge bracht, waardoor het karakter van sa menzang verloren ging. Voor de vol gende keer zal met alle medewerkenden zeer vroegtijdig overleg worden ge pleegd om herhaling van iets dergelijks te voorkomen. Ere-lid De heer KI. Smidt heeft onlangs het fanfarekorps verlaten. De heer Smidt heeft jarenlang zeer enthousiast meege- blazen en ieder was het er dan ook mee eens, dat hij tot ere-lid werd benoemd. De heer Wieten bood aan, zich we derom bezig te zullen houden met wer ving en opleiding van muzikanten. De heer W. Huizinga, lid van de drumband, vond dat de band onvol doende in het bestuur was vertegen woordigd. Deze opmerking bracht een langdurige discussie op gang. De heer Wieten wilde de jongeren meer kans geven om over het doen en laten van het korps mee te beslissen. Het korps is nu een aangelegenheid van ouderen. De jongeren voelen er weinig voor de ver gaderingen te bezoeken. Door de jonge leden zou iemand van omstreeks 18 jaar gekozen kunnen worden als vertegen woordiger in het bestuur. Laatstge noemd idee werd door de meerderheid der aanwezigen gesteund. Bovendien zal de agenda van de vergadering voortaan aan alle leden worden toege zonden en zal op de gelegenheid wor den gewezen om voor de bestuursver kiezing tegencandidaten voor te stellen. L. W. VAN KOOTEN ZOON BESTAAT 100 JAAR In 1868 begon de juwelier-fabrikant Lodewijk Willem van Kooten op de Nieuwendijk te Amsterdam een eigen atelier waar hij kostbare diadeems, col liers en armbanden, o.a. voor koningin Emma en leden van de hofhouding, ver vaardigde. Hij had zijn opleiding geno ten in Parijs. De gelijknamige zoon van Lodewijk Willem trad in de voetsporen van zijn vader. Ook hij bekwaamde zich in Parijs en gaf een nieuwe richting in de vormgeving aan. Hij werd gesteund door kunstenaars als Lion Cachet, Bert Nienhuis, Jan Eiissenlöffel en Jac. van den Bosch en gaf een nieuw cachet aan het gouden bijoux dat hij met email verfraaide. In opdracht van het Wilhel- mina-gasthuis maakte hij de gouden troffel, waarmee Koningin Wilhelmina de eerste steenlegging van het gebouw verrichtte. Lodewijk Willem de derde volgde het voorbeeld van zijn voorva deren, trok dus ook naar Parijs en keerde terug om in het juweliers- en zilversmidsbedrijf een nieuwe koers te varen. In de loop der jaren ontstond een handgedreven zilvercollectie en gelukte de fabricage van juwelen in palladium. In 1965 verliet Lodewijk Willem „de derde" Amsterdam en vestigde zich op Texel, waar door de weldadige rust nog meer gelegenheid was om in nieuwe stijl juwelen te ontwerpen en te maken. Het bovenstaande ontlenen wij aan de fraaie folder, die door de fa. L. W. van Kooten Zoon is verspreid ter gele genheid van het feit, dat het bedrijf in april 100 jaar bestaat. Het jubileum zal worden gevierd op zaterdag 20 april, 's Middags zal een receptie in de zaak aan de Binnenburg worden gehouden. Ter gelegenheid van het eeuwfeest zal daar een expositie van diverse juwelen en zilverwerk, een overzicht van het geen in de afgelopen honderd jaar in het bedrijf werd vervaardigd, te zien zijn. BRANDMELDING Bij brand altijd bellen (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. Meer dan ƒ36.000,bijeen Ook Texel heeft royaal geofferd ten bate van de actie „Kom over de Brug", die vrijdagavond werd afgesloten. Za terdag was totaal ƒ36.055,bijeenge bracht. Aangezien 2200 adressen op het eiland waren benaderd, betekent dit een opbrengst van gemiddeld ruim ƒ16, per gezin. Ook op Texel is de aktie organisato risch uitstekend verlopen. De samen werking tussen de deelnemende kerken was bijzonder goed. Hieronder de be dragen, die door de verschillende dor pen werden bijeengebracht: Den Burg ƒ14.500,Oosterend ƒ11.000,—; De Waal 630,—; De Koog 2550,Oudeschild 1325,Den Hoorn/P. H. Polder 3950,en De Cooksdorp/Eierland ƒ2100, Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif* feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. ONDERWIJZERES VERLOOR MACHT OVER HET STUUR HOORN De onderwijzeres, mevr. A. Tiesscn-Spaans uit Den Burg is za terdagochtend om kwart voor tien op de Europaweg bij Avenhorn met haar auto over de kop geslagen. Zij verloor de macht over het stuur, begon te slinge ren, kwam in de berm terecht en maak te een buiteling. De auto, een nieuwe Volkswagen 1600 werd totaal vernield. Mevr. Tiessen werd met diverse kneuzingen uit het wrak gehaald en werd in het Streek- zekenhuis van Hoorn opgenomen. Haar toestand is wonder boven wonder niet bijzonder ernstig. Verwacht wordt dat zij over een week huiswaarts mag ke ren. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 27 maart a.s. worden de moeders van Den Burg verwacht van 13.00 tot 16.00 uur. DE WAAL Onze lezers weten dat de toneelvereniging ,,'t Amateurtje" te De Waal over een aantal zeer gerou tineerde krachten beschikt. Dank zij deze geboren tonelisten heeft de ver eniging in de afgelopen jaren veel succes kunnen oogsten. Voor de op- ring van de klucht „De ooievaar ver gist zich", die zaterdagavond voor de tweede maal in het dorpshuis werd opgevoerd, had men echter (op enkele uitzonderingen na) welbewust een keus gemaakt uit leden met weinig of geen toneelervaring. Regisseur C. Oudes vertelde ons, dat men op deze manier tracht talent te ontdekken, dat zonder een dergelijke vuurproef mis- Op het moment, dat ik dit schrijf, 20 maart, is het eerste kievitsei op ons eiland gdyonden en aan onze loco- burgemeester aangeboden. Het is eigenlijk wel gek gesteld met die traditie van het aanbieden van het eerste ei aan koningin, commissaris van de koningin en burgemeester. In een tijd, dat iedereen het er over eens is, dat de natuur, en als onderdeel daarvan de vogelwereld, beschermd dient te worden raapt men in Nederland nog steeds de eieren van kieviten, vogels die elders in Europa over het algemeen al zeldzaam zijn. En intussen mopperen wij op de Fransen, die de vogels tijdens de trek schieten. De tijd, dat het rapen van eieren van alle mogelijke soorten vogels gewoon was en zelfs niet als onduldbaar gezien werd door vogelliefhebbers, is voorbij. Toen speelden vaak economische be langen nog een rol. Immers, het zoeken van kievitseieren en de handel daarin was voor velen een aardige bron van inkomsten. Van deze financiële belan gen is nu geen sprake meer. Daardoor is het zoeken van eieren een „sport" geworden, een sport" die we zouden moeten vergelijken met het jagen en het vissen. Vogelwct Het rapen van kievitseieren wordt geregeld door de „Vogel wet 1936", waarin het volgende bepaald wordt; 1. Het rapen van eieren van kieviten is toegestaan gedurende de raaptijd welke MEUBELHANDEL Den Burg Tel. 2572 aanvangt de 1ste februari en eindigt met ingang van een bij algemene maat regel van bestuur vastgestelde, niet na de 20ste april verschijnende dag, welke voor elke provincie verschillend kan zijn. (Voor Friesland is de laatste raap- dag 19 april, overal elders in ons land, dus ook op Texel 12 april). 2. Het is verboden zich bij het zoeken of rapen van eieren van kieviten door een of meer honden te doen vergezellen. 3. Hij, die eieren van kieviten zoekt of raapt op gronden, welke hem niet toe behoren en niet bij hem in gebruik zijn, mag dit slechts doen in tegenwoordig heid van de eigenaar of met diens schriftelijke toestemming. (De adver tenties in onze krant „rapen van kie vitseieren op het land van die of die niet toegestaan" zijn dus in wezen over bodig). 4. Is een ander dan de eigenaar gebrui ker der gronden, dan is het gezelschap of de schriftelijke toestemming van de gebruiker vereist. In de toelichting op de wet (die u bij de boekhandel kunt bestellen) wordt omtrent de argumenten van tegenstan ders van de beperking van het rapen van de eieren opgemerkt: „Terecht merkten andere leden op, dat het rapen van kievitseieren voor velen een wel kome bijverdienste is. Bij het bepalen van het einde van de raaptijd zal er rekening mee worden gehouden, dat zij in het verwerven van die bijverdienste niet verder zullen worden bekort dan, mede in hun eigen belang nodig is". Bij het vaststellen van de wet is hiermee rekening gehouden, maar dat is al meer dan 30 jaar geleden De pleiters voor het algeheel af schaffen van het rapen van de eieren en van hen die de raaptijd verder wil len bekorten, voeren onder andere aan, dat de weilanden steeds vroeger wor den gemaaid als gevolg van een betere bemesting e.d. en dat daardoor de vo gels niet meer de kans krijgen een broedsel groot te brengen. In Friesland, waar het rapen van kievitseieren een soort nationale sport is, wordt tevens veel aan de bescherming van de nesten schien onopgemerkt zou blijven. De prijs voor zon experiment zou menige vereniging niet willen betalen. Een be ginnersuitvoering kan moeilijk een daverend succes worden. Dat bleek zaterdagavond duidelijk. Er werden nogal wat beginnersfoutjes gemaakt, maar er kwamen ook enkele spelers naar voren, die men een volgende keer gerust een wat grotere rol kan laten spelen. Om zich beter aan haar studie te kunnen wijden heeft de notarisdochter Elly haar intrëk genomen in een afge legen huis op het land. Haar broer Henk studeert in de stad. Op een dag vindt Elly in haar slaapkamer een baby. Van wie is het kind? Al gauw blijkt dat Henk de vader is. Hij is nl. buiten medeweten van zijn ouders al sinds ruim een jaar getrouwd. De plot seling van zee teruggekeerde oom Dirk wil wel zeggen, dat het zijn kind is om te voorkomen dat de ouders woedend worden, maar de moeilijkheden worden daarmee allerminst opgelost. Er doen zich vreemde verwikkelingen voor. Henk moet nl. de dochter van de a.s. vrouw van zijn oom met haar moeder verzoenen. Het toeval wil dat Fanny de vrouw is van Henk. Enfin, de ene gekke gebeurtenis volgt op de andere, zoals dat in een klucht gebruikelijk is. En het end is natuurlijk bijzonder happy. Goed spel, als zoon Henk, leverde de heer H. Kooger. Hij maakte een natuur lijke indruk, maar iets meer vaart en wat meer emotie zou tot een nog beter resultaat hebben geleid. Dochter Elly werd gespeeld door mej. Hetty Bakker. Zij hoorde niet tot de groep weinig ge vorderden en dat was merkbaar. Dat geldt ook voor de heer M. Reij, die de rol van de notaris op zich had genomen. Mej. Loes Zoetelief ontpopte zich als een aardig notarisvrouwtje. Zij speelde leuk en was enkele malen zelfs uitge sproken goed. Tot een bijzonder goed speler kan de heer Kees Zoetelief zich ontwikkelen. Nu al liet hij zijn talent blijken in de rol van oom Dirk. Zijn mimiek is goed; zijn bewegingen echter nog iets te stijf. Mej. Carla Oudes bracht het er goed af als het dienst meisje Josefien. Haar tekst bracht zij nog enigszins op een leestoon, maar dat is dan ook de enige aanmerking die we kunnen maken. Mej. Griet Witte had een kleinere rol als Fanny, de vrouw waarmee Henk in het geheim is ge trouwd. Mevrouw M. Plaatsman-Brak deed het als Pauline, de toekomstige echtgenote van oom Dirk, goed. Zij speelde spontaan en was goed verstaan baar. Een aardig debuut maakte ook de heer Jo Zoetelief als Bart, de vriend van Elly. Zijn spreektoon was wat saai en aan de uitspraak kan ook nog wat worden geschaafd. De heer C. Oudes regisseerde, mevr. Keijser-Stammes souffleerde en mevr. Beumkes-Radder grimeerde. gedaan. De boeren zetten daar, vaak in samenwerking met leden van de Friese vogelwachten, paaltjes o.d. bij de nes ten, zodat ze bij het maaien „omzeild" kunnen worden. Dat is natuurlijk een belangrijke winst, men is niet alleen op de eieren uit, maar beschermt tevens de vogels (ook weer eigenbelang, want dan leggen ze ook volgend jaar eieren). Ik ben van mening, dat op ons „vo geleiland", dat algemeen bekend staat als een dorado voor de vogelliefhebben de toeristen en dan ook door duizenden ornithologen bezocht wordt (vooral in het voorjaar) bijzonder zuinig op onze vogels moeten zijn. Het rapen van eie ren van wat voor soort ook is daarom zonder meer verwerpelijk. Het past niet meer in deze tijd, waarin de natuur steeds verder teruggedrongen wordt en (zie vervolg pagina 4)

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1