Cjroen r^wartsJ"exelsin het Toeristen voelden er niets voor om 's nachts te komen AGENDA Zeven uren wachten in Den Helder 1967 was belangrijk jaar voor Groene Kruis Texel Voorproefje van bouwvakdrukte Merkwaardige lelie Toto nieuwe stijl -HQ0R VlVUh zonwering O Moerbeek's Gezinsterrein van Kogerstrand99 vol NSDAG 2 JULI 1968 81e JAARGANG No. 8279 lilgave N.V. v/b 1.au geve ld De Rooy ostbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 L: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den g, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags cn vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. -f- 40 ct. incasso. Advert: 18 ct. per mm. Den Helderzaterdagmiddag. De kilometers lange rij auto'sdie in de marinestad wacht om naar Texel te worden gebracht, doet denken aan een machtige maar traag stromende rivier. De uit Anglia's, Vauxhalls, Volkswa- qens, Citroëns, Volvo's, Trabants, Opeis en Fiats bestaande stroom ont springt ergens ver buiten Den Helder, nog voorbij het woonwagenkamp bij de Doggersvaart. De automobilisten, die zich op dit moment aansluiten ver keren voor het merendeel in de ver onderstelling dat ze met een kleine verkeersopstopping te kampen heb ben. Even geduld dus.Pas om tien uur 's avonds, als ze eindelijk het in- I middels donker geworden gouden bol- I (je oprijden, beseffen ze dat ze er ze- I ven uren wachten hebben opzitten. I Maar de stemming in de autorivier I is uitstekend, vooral op de Kanaalweg, waar de wachtenden in de verte een glimp kunnen opvangen van de aan- en afvarende schepen. Het zal nu niet lang meer duren, denken ze. Bovendien brengen de kranten, die de verveling helpen verdrijven, goed nieuws: een uitstekend weerbericht. Na een vrijdag I waarop het water met bakken vol van I de hemel viel, staat nu al de zon aan I een vrijwel onbewolkte hemel. Velen I verlaten hun wagens en klimmen over I de afrastering van de dijk om te ge- I nieten van het uitzicht over het Mars- I diep met in de verte de blinkende I duinen van Texel. Erg rustig zitten de I automobilisten er niet bij. Op onver- I wachte ogenblikken komt de auto- I stroom weer in beweging en wie niet tijdig bij zijn wagen is, raakt achterop. Mislukking Al dat wachten had voorkomen kun nen worden als meerderen gehoor had den gegeven aan de oproep om 's nachts of 's morgens heel vroeg naar Texel <te rijden. Via radio, televisie en I pers is algemeen bekend gemaakt dat I TESO de hele nacht zal blijven door- I varen. Aan boord van de „Marsdiep" lopen we een bekommerd kijkende di recteur De Gorter tegen het lijf. Hij had gehoopt met het nachtelijk varen wat drukte te kunnen spreiden, maar hij spreekt nu van een mislukking. Ge durende de hele nacht van vrijdag op zaterdag zijn nauwelijks honderd wa gens overgezet van de ca. 2000 die dit weekend moeten worden vervoerd. Het is een raadsel waarom niet meer men sen van deze gelegenheid gebruik heb ben gemaakt en er blijkbaar de voor keur aan hebben gegeven om urenlang in de rij te staan. Waarom niet We hebben getracht het raadsel op te lossen. Aan tientallen wachtenden hebben we gevraagd waarom ze de afgelopen nacht of vroege ochtend niet naar hun vakantieparadijs zijn vertrok ken. Dan hadden ze nu aan het strand kunnen zitten in plaats van in de rij. Een meneer uit Pijnacker, die al drie uur wacht en naar schatting nog twee uur voor de boeg heeft, is pas om twaalf uur van huis vertrokken. „Het had geen zin om eerder te gaan", ar gumenteert hij. „We gaan logeren in pension „Zonnehoek" en daar kun je toch moeilijk in de nacht aankomen". Dergelijke geluiden horen we meer. Een meneer uot Gouda, die in Den Hoorn een bungalow heeft gehuurd, kan daar niet voor twaalf uur 's mid dags terecht. Hij komt voor de derde keer naar Texel, maar tot dusver niet op topdruktedagen. Dat het zó erg zou kunnen zijn had hij niet gedacht. Hij neemt zich voor: nooit meer op zater dag naar Texel, liever een dag léter. Het reisdoel van een familie uit Am sterdam is de camping De Luwe Bos- hoek in De Koog. Nachtelijke of zeer vroege aankomst zou in hun geval waarschijnlijk weinig moeilijkheden hebben gegeven. De man aan het stuur zegt echter: Ja, we wisten het van die nachtboten. Maar we dachten: iedereen maakt daar gebruik van; dan kunnen wij wel overdag gaan. Een mevrouw uit Olst (bij Zwolle) had er ook over gedacht om met de nachtboot naar Texel te gaan, maar het tenslotte toch niet gedaan. Ten eerste omdat ze al voor het zevende jaar naar Texel ging en nooit lang heeft moeten wachten en ten tweede omdat ze er weinig voor voelde om midden in de nacht met een aantal jonge kinderen de weg op te gaan. „Bovendien heeft mijn man een zaak", zegt ze. „Hij was vrijdagavond om tien uur pas klaar. Dan kruip je toch niet direct in de auto". Pech Een VW-bestuurder uit Arnhem wist dat het druk zou worden en is om half acht 's morgens van huis gegaan, in de (juiste) veronderstelling, dat als hij maar vóór elf uur in Den Helder zou zijn, hij niet zo lang zou hoeven wach ten. Maar hij kreeg onderweg te kam pen met een kapotte rem en liep een paar uur vertraging op. Hij zou even tueel wel bereid zijn geweest nog eer der van huis te gaan, maar veronder stelt, dat hij voor 12 uur toch niet op zijn vakantieadres (een huisje op het terrein P. Maas) terecht zou kunnen. Slechts één keer spreken we iemand die van het nachtelijk doorvaren van TESO niet op de hoogte is: een toerist uit Heukelen bij Leerdam, die voor de eer9te keer naar Texel gaat en wil kamperen in De Koog. Hij is stomver baasd over deze drukte. Heeft gedacht dat Texel een nauwelijks ontdekt een zaam oord is, maar het moet nu één groot parkeerterrein zijn. De drukte van het afgelopen weekend werd veroorzaakt door het gelijktijdig beginnen van de Nederlandse school vakanties en de schoolvakanties van Nordrhein-Westfalen. Het was dus nog niet het bouwvakweekend, dat dit jaar ook buitengewoon druk belooft te wor den. In de nacht van vrijdag op zater dag voor de bouwvak zal TESO ook blijven doorvaren, maar gezien de nu opgedane ervaringen heeft men weinig hoop de drukte daardoor beter te kun nen opvangen. Men zou het dan ook beslist niet doen als het tevoren niet was aangekondigd. Nog ruimte op veel andere terreinen Op Texel aangekomen SPORTVISSER MAAKTE ONGEWILDE ZWERFTOCHT OVER WADDENZEE De 48-jarige koonpman M. Schouten uit Groningen heeft op de Waddenzee angstige uren doorgemaakt. De man had zijn caravan opgesteld bij Korn- werderzand en was met zijn motorboot de Waddenzee opgegaan om te vissen. Daar kwam hij echter in mistbanken terecht, waardoor hij zich niet langer kon oriënteren. Tot overmaat van ramp liep de boot vast op 'n zandplaat en bleef daar zes uur lang onwrikbaar zitten. Toen het water hoger werd, kwam de boot weer vrij. Het eerste land dat de onfortuinlijke visser einde lijk zag was Texel. Zondagavond liep hij de haven van Oudeschild binnen. BROMFIETSER BRAK BEEN DE KOOG De 20-jarige bromfiet ser K. M. uit Den Burg botste zondag avond om kwart over zes op de Ruijs- laan te De Koog tegen een voor hem rijdende auto. Hij maakte een val, waarbij bij een gebroken been en een hersenschudding opliep. Met de ambu lance werd hij naar het ziekenhuis te Den Helder vervoerd. De aanrijding ontstond toen de auto, bestuurd door de 31-jarige toerist v. H. voor een an dere weggebruiker moest afremmen. Dinsdag 2 juli Den Burg, Hotel „De Lindeboom-Texel", 20 00 uur, openbare bridge-drive. Den Burg, Sarassani, 20.00 uur, dansen. De Koog, Kogerstrand, strandfiguren maken voor kinderen, 10.30 uur; om 14.00 uur schatgraven voor kinderen van 6-12 jaar. De Koog, Speelweide, 10.00 uur, speurtochten voor kinderen. De Koog, vanaf „De Schuilhut" met auto's kerkctochten over Texel, om 14.00 uur. De Koog. Sportveld volleyballen voor gasten en Texelaars, 19.00 uur. De Waal. N.H. kerk zang- en muziekavond om 20.30 uur. De Cocksdorp, vanaf Watergemaal, wadden excursie, vertrek 15.30 uur. Woensdag 3 juli Den Burg, Groeneplaats, Folklorcfeest, o.m. Nationale kampioenschappen schapenscheren; optreden Kinderdansgroep om 13.00 uur. 19.00 uur optocht „Excelsior"; 19.30 uur Volksdansgroep; 20.00 uur grote Bingo-avond. Den Burg, Sarassani, 20.00 uur, dansen. Den Hoorn, strandfiguren maken voor kin deren 10.30 uur. Opgeven bij VVV Den Hoorn. Paal 9 strandspelcn voor kinderen 14.00 uur. De Koog. Sportveld, voetballen voor gasten en Texelaars om 19.30 uur. De Cocksdorp, vanaf Watergemaal, wadden- excursie, vertrek 16.00 uur. Donderdag 4 juli De Cocksdorp, 14.00 uur, strandfiguren maken voor kinderen. Opgeven bij de WV te De Cocksdorp. De Koog, vanaf Schuilhut, met auto's kerke- tochten over Texel( vertrek 14.00 uur. De Koog, Herv. kerk, 20.30 uur, zangavond Den Burg, Sarassani, 20.00 uur, dansen. Den Burg, City-theater, 20.00 uur, Texelfilm Den Hoorn, N.H. Kerk, 20.00 uur, samen zang en orgelmuziek,. Vrijdag 5 juli Den Burg, Sarassani, 20.00 uur, dansen. Den Burg, Ontmoetingsavond van groepen gasten met Texelaars of onderling op sport- of cultureel gebied. Org. J. M. de Vries. De Koog, vanaf „De Schuilhut", met auto's kerketochten over Texel. Oudeschild, dorpshuis 't Skiltje, 20.00 uur, openbare klaverjasdrive. Het jaar 1967 is in het bestaan van Het Groene Kruis Texel een belang rijke periode geweest, aldus secretaris H. Remmers in zijn jaarverslag, dat in de vorige week gehouden vergade ring van het Groene Kruis aan de orde werd gesteld. Het waren vooral de nieuwbouwplannen, waarmee het be stuur zich in deze periode heeft bezig moeten houden. Om de bouw mogelijk te maken, moest de contributie wor den opgetrokken en moest het Groene Kruis de plannen vóórfinancieren, aangezien de gemeente Texel niet in staat werd gesteld een derde van de bruto-bouwkosten ineens te betalen. Daarom verleende de gemeenteraad garantie voor een onderhandse geld lening, waarvoor het Groene Kruis reeds met de AMRO-bank contact had opgenomen. Daarop werd tot aanbesteding over gegaan. Laagste inschrijver was de fa. B. Gieze met ƒ244.800,—. De andere inschrijvers waren de fa. H. Veenema 300.960,Gebr. Bruin ƒ314.850,fa. Koorn ƒ291.500,en de Friese aanne mers Colema ƒ289.800,gebr. Geveke 295.000,— en Schakel ƒ298.000,—. De bouw was begroot op ƒ315.000,Het ten behoeve van de bouw te lenen be drag werd vastgesteld op 325.000, De heer IRemmers memoreerde het overlijden van Dr. v.d. Berg, die vanaf 1953 leider van het bureau voor rheu- mabestrijding was. Als gevolg daarvan moest het rheumabureau gesloten wor den. Patiënten, die een rheumatoloog Hoofdprijs ƒ500.000, Lever het registratiekaartje (bin nenste pagina van uw radiogids) in bij G. ten Gate, R. Keijserstraat 6 Boons Zuivelhandel C. Groen, Beatrixlaan 54 A. de Vey, Wilheiminalaan 4ó Fa. Frans Zegel C. Boot, Polderweg 2, De Waal Hotel „De Graaf", Den Burg. Toto mee met S.V. Texel wi[llen consulteren moeten sindsdien naar Den Helder worden verwezen. In het verslagjaar werd de praktijk van masseur Enklaar door de heer Krijnen overgenomen. De heer Krijnen oefent zijn praktijk als masseur en physiotherapeut uit in het gebouw van -het Rode Kruis. Ook patiënten voor een UKG-behandeling worden sinds okto ber naar de heer Krijnen verwezen, waarmee een eind gekomen is aan deze behandeling door de wijkverpleegsters in het consultatiebureau. Het bestuur van het Groene Kruis is van mening, dat de heer Krijnen zijn werk in het nieuwe gezondheidscentrum van het Groene Kruis zou moeten uitoefenen, maar 'hiertoe bleek hij niet bereid, in verband met de overeenkomst, die zijn voorganger destijds met het Rode Kruis heeft gesloten. De provinciale subsidie ter bekosti ging van de nieuwbouw bedroeg ƒ45.000,Voorts werd een bedrag van ƒ10.000,— ontvangen uit de opbrengst van de kinderpostzegelactie van 1966. Bij opening van het testament van mej. A. Keijser, die op 6 augustus overleed, bleek dat zij al haar bezittingen had vermaakt aan het Groene Kruis en de Gollardsstichting, ieder voor de helft. De nalatenschap werd uiteraard in dank aanvaard, maar het bestuur be treurt het, dat het gemeentebestuur on middellijk beslag heeft gelegd op de woning, waardoor het onmogelijk was deze te verkopen. De cv-sookinstallatie kolen werd vervangen door een automatische oliestookinstallatie, waardoor het bad huis 2 weken gesloten moest worden. (Zie vervolg pagina 2) MEUBELHANDEL Den Burg Tel.2572 Het zoontje van de familie D. Witte „Elisabeth-hoeve" aan de Westerweg, kon zich haast verstoppen achter de kolossale lelie, die zijn vader had ge kweekt. Door een speling van de na tuur waren aan een bloemsteel maar liefst 41 bloemen gegroeid, terwijl 10 tot 20 bloemen normaal is. De lelie hoort tot het ras Emballatum 'hollandi- cum grandifloris. ZONDAGAVOND WEER GECOMBINEERDE STRANDLOOP DE KOOG Onder auspiciën van de Texelse Sportraad zal zondagavond a.s. weer een gecombineerde strandloop worden gehouden. Gestart wordl om 19.00 uur vanaf de parkeerplaats van de camping „Kogerstrand". Opgave van deelnemers kan geschieden op de startplaats. De te lopen afstand be draagt 8 kilometer; voor jeugd tot en met 14 jaar 6 kilometer. Evenals de vorige keer is de route uitgezet in een fraai en afwisselend gebied. Het af leggen van de afstand binnen de voor geschreven tijd betekent dat men het met de gewone wandelpas niet haalt. Men zal dus hard moeten lopen, zodat het een echte prestatieloop is. Toch is de strandloop niet bijzonder zwaar; vrijwel iedereen zal de tocht kun nen volbrengen. Degenen, die de tocht in de voorgeschreven tijd hebben uit gelopen, ontvangen een herinnerings medaille. SCHADE BIJ AANRIJDING Vrijdagochtend ontstond veel schade bij een aanrijding op de kruising Pontweg-Keesomlaan bij Den Burg. Een personenauto, bestuurd door me vrouw M. Q. (31) uit Altenessen (Duits land) werd aangereden dooreen achter opkomende wagen, bestuurd door mevrouw D. P. uit Vassen. De Duitse wagen moest plotseling remmen voor een andere weggebruiker. De achter opkomende remde ook, maar slipte op de door regenval gladde weg en schoof met nog vrij grote snelheid tegen de voorste aan. HANDELSREGISTER Chinees Restaurant „Kotah Radjah", Texel, Den Burg, Gravenstraat 3. Venn. T. T. Li,- Den Helder, Beatrixstraat 92; Y. M. Ling, Den Helder, Jansenstraat 82. De camping Kogerstrand (capaciteit 5000 personen) van de Recreatiestich ting is in de loop van zaterdag voor gezinnen „vol" verklaard; tegen de avond waren ook de terreinen voor „loslopende" jongens en meisjes geheel bezet. Dit is een opmerkelijk feit, want meestal is de terreinakkommodatie voor jongens en meisjes het eerst volgeboekt en volgen later de gezinnen. Vrijdag en zaterdag zijn betrekkelijk weinig bui ten gezinsverband kamperende jonge- rij naar Texel gekomen. Voorts bestaat de indruk dat het aantal caravans weer belangrijk is toegenomen. In tegenstelling tot Kogerstrand is het op de andere camping van de Re- kreatiestichting „Loodsmansduin" bij Den Hoorn, nog rustig. „Loodsmans duin" 'heeft een opnamecapaciteit van 3000 personen, maar zondagavond ver bleven hier minder dan 1300 kampeer ders. Een vijftigtal mensen verbleef zondagavond op het noodterrein bij De Krim. Het waren „oude klanten", die er graag hun tentje op wilden slaan en dus niet noodgedwongen handelden. Op de andere terreinen in De Koog was het ook druk. Het gezinsterrein „Dekkerskoog" was volgeboekt. Op „De Luwe Boshoek" werden vanaf woensdag al geen kampeerders meer toegelaten, die tevoren niet besproken hadden. Ook de terreinen op Noord- Texel zijn goed bezet. Op de camping van Slufterduin was het gezellig druk; niet vol. Op het terrein Paagman wa- rij zaterdagavond nog maar enkele plaatsen vrij en bij Reuvers was het ook zo goed als vol. Op veel andere terreinen kon men echter nog makke lijk terecht. Op „Dennenoord" b.v. is nog veel plaats beschikbaar,ook voor jongens en meisjes. BURGEMEESTER OPENDE BEAT-SEIZOEN SARASANI Burgemeester W. H. Sprenger heeft vrijdagavond officieel het derde beat- seizoen van „Sarasani" geopend. De eerste burger zei in zijn openingstoe spraak, dat hij tot dusver in de ver onderstelling verkeerd had, dat Sara sani een circus was. Dat was dus on juist, maar de beatdancing en een circus laten zich in enkele opzichten wel vergelijken. Mr. Sprenger noemde de firmanten Brinkhorst en De la Por te de trapezewerkers, die, als ze vallen, héél diep zullen vallen. Hij zei te ho pen, dat Sarasani weer een goed sei zoen zou hebben. Bijzonder druk was het vrijdag niet. De grote stroom jonge toeristen, waar aan Sarasani het leeuwendeel van zijn klantenkring onttrekt, moest nog be ginnen. De volgende avonden was het veel drukker. Op de openingsavond kon het watergordijn nog niet worden gedemonstreerd, omdat het nog niet gebruiksklaar was. Ook de vloeistof projectie bleef achterwege. Wat door de aanwezigen duidelijk op prijs werd ge steld, waren de oude meubelen die men bij tientallen heeft opgescharreld om er het balcon en de ruimte eronder sfeer vol mee in te richten. Wie geen plaats je meer kon krijgen op een der pom peuze pluche banken of armstoelen, moest genoegen nemen met een der vele matrassen waarop het na gedane beat ook goed rusten is. GESLAAGDEN VISSERIJSCHOOL Aan de visserijschool te Den Helder slaagden de volgende Texelse leerlin gen voor het getuigschrift: Jaap v.d. Vis Jzn. te Oosterend; L. v.d. Vis Azn. te Oo9terend; Wim Vonk Czn. te Oos terend, M. Zandee te Oudeschild en Jac. Maas uit Oudeschild. De getuig schriften werden zaterdagmiddag tij dens een feestelijke bijeenkomst in de school uitgereikt door wethouder K. Muije van Den Helder. JONGEN VLUCHTTE NAAR TEXEL De 16-jarige J. de J. liep zaterdag uit een opvoedingsinternaat te Eefde weg en reisde naar Texel. Daar kwam hij tot de conclusie dat hij geen geld voor de terugreis had en meldde zich bij de politie. Intussen was door de politie te Gorsel al een verzoek om opsporing verzonden. De jongeman is intussen door de politie teruggebracht. NA 2 JAAR SUCCESVOL OPTREDEN IN BINNEN- EN BUITENLAND KWARTET FRED JASPERS TERUG IN „DE BUTERIGGEL" Woensdag-, zaterdag- en zondag avond. 8.00 - 1.00 uur

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1