Schapenfokdag '68 beheerst door Verberne en Commandeur Vieux Plantiac Voor u tot 61/4°/o rente en voor u keuze uit 6 spaarvormen en voor u K. Plantinga Zoon. Bolsward. Anno 18/0 September: tijd voor SPORTPROGRAMMA de bank waar ook zich thuis voelt De gisteren gehouden Texelse scha- penl'okdag, georganiseerd door het Texels Schapenstamboek, kan zeer ge slaagd worden genoemd. Het was op de Groencplaats wel passen en meten om alle ingezonden dieren tot hun recht te laten komen, maar een troost was, dat de Groeneplaats volgend jaar groter zal zijn dan ooit tevoren. Nu was de expo sitie nogal onoverzichtelijk en weinig representatief. De kwaliteit van het geëxposeerde materiaal was over het algemeen uitstekend. Evenals vorig jaar ging C. J. Commandeur met de prijs voor de kampioensram strijken. De betreffende ram werd ook vorig jaar kampioen. Het dier zal echter niet nog eens op de fokdag verschijnen, want veertien dagen geleden is hij naar Frankrijk verkocht. De heer Com mandeur smaakte ook de voldoening de fokker te zijn van de reserve-kampioen, die eigendom is van C. J. Hin, Spang. De heer Commandeur is voorts eige naar van het viertal ooien dat het kam pioenschap verwierf. Bij de ramlam- meren maakte Commandeur een veel minder goede indruk. In deze categorie was het vooral de heer P. Verbeme, die hoge ogen gooide. Deze fokker ver wierf zelfs het grootste deel van de beschikbaar gestelde ere-prijzen. De 'heer P. Donker Pzn. uit Twisk, voorzitter van het Texels Schapen stamboek opende de fokdag 's morgens tijdens een bijeenkomst in hotel „De Lindeboom-Texel", waarbij o.a. B. en W. van Texel, Ir. Zijlstra, de voorzitter van het Friese Schapenstamboek, en vertegenwoordigers van diverse stand organisaties aanwezig waren. De heer Donker sprak met veel waardering over het onmisbare aandeel dat de ge meente Texel in de organisatie Van deze jaarlijkse hoogtijdag heeft. Hij toonde zich tevreden over de tegen woordige gang van zaken in de scha penfokkerij en -houderij. Levendige handel Er was een goede afname van slacht- lammeren en er werden zeer goede prijzen voor betaald. Ook voor het fok- materiaal is veel animo en daardoor een levendige handel. Voor sommige dieren worden in het buitenland uit zonderlijk hoge bedragen neergeteld. Wel een bewijs dat het Texelse schaap een zeer goede naam in het buitenland heeft verworven. Van een massale ex port van fokmateriaal kan echter niet worden gesproken, maar toch is er meer vraag dan vorig jaar en er zijn inmiddels al enkele zendingen uitge voerd. De wolprijzen zijn niet erg hoog, een gevolg van de opmars der kunstvezels, waardoor de vraag naar het natuur- produkt is gezakt. Het stamboekwerk breidt zich evenwel meer en meer uit in onze provincie. Zo zijn in de afge lopen maanden met behulp van het Rijksveeteeltconsulentschap extra keu ringen uitgevoerd. Drie rammen wer den op preferentschap onderzocht en twee stuks verwierven het predikaat. Bij de onlangs gehouden premiekeu ring konden ongeveer 25 vaderdieren worden overgedragen aan het CBS voor een voorlopige of definitieve premie, hetgeen een prachtig resultaat mag worden genoemd. Franse tentoonstelling De heer Donker wees ook nog even op de driedaagse tentoonstelling, die deze week in het Franse Capelle begint. De Nederlandse inzending Texelaars, die erheen gaat, is geheel uit Noord holland afkomstig. De inzending zal op 5 september vergeleken kunnen wor den met de inzendingen uit vier andere EEG-landen. De heer Donker sprak tenslotte zijn dank uit aan degenen, die dit jaar de ere-prijzen beschikbaar hebben gesteld. Hieronder volgt de volledige keu ringsuitslag van de schapenfokdag. Meer over de diverse ingezonden ru brieken kan men lezen in het volgend nummer van de Texelse Courant. Uitslag keuring Rubriek I, oudere rammen: IA en kampioen: fokker Jb. Worp, Beets, eig. C. J. Commandeur, Texel; 1B fok ker G. Eelman, Oosterend, eig. P. Ver berne, Spang; IC fokker Jb. Zuidewind, Oudeschild, eig. K. Zuidewind, Oude schild; 1D fokker C. J. Commandeur, Den Burg, eig. M. C. Bakker, Den Hoorn; 2A fokker J. P. A. Koning, Beemster, eig. C. J. Hin, Spang; 2B fokker A. Bakker, Spang, eig. A. Brans, Oost; 2C fokker P. Wonder, Bergen, eig. J. D. Roeper, De Waal; 3A fokker Jb. Zuidewind, Oudeschild, eig. G. Eelman, Oosterend; 3B fokker M. C. Bakker, Den Hoorn, eig. J. C. Roeper, Ooster end. Rubriek II, tweejarige rammen: IA fokker C. J. Commandeur, Den Burg, eig. P. Verberne, Spang; 1B fokker K. Zuidewind, Oudeschild, eig. C. J. Swaerts, Oudeschild; IC fokker A. J. Goeman, De Waal, eig. C. J. Comman deur; 1D fokker G. Eelman, Oosterend, eig. Jn. C. Hin, Oosterend; 2A fokker P. J. Conijn, Beemster, eig. G. J. Vee- ger, Den Burg; 2C fokker C. Verbeme, Spang, eig. A. Bakker, Spang; 2D fok ker C M. Veeger, Den Burg, eig. J. M. Ran, De Hal; 3A fokker P. Brans Azn., Oost, eilg. J. Bakker Jzn., Den Hoorn; 3B fokker K. Mantje, Oudeschild, eig. P. C. Hin, Spang; 3B fokker F. J Niezemuller, Noordbroek, eig. G. Eel man, Oosterend; 3C fokker M. C. Bak ker, Den Hoorn, eig. Jn. Huisman, De Koog; 3E fokker P. Brans, Oost, eig. Gebr. Trap, Oosterend; 3F fokker J. C. Roeper, Oosterend, eig. C. J Swaerts, Oudeschild; 3G fokker R. Eelman, Oos terend, eig. C. Verberne, Spang; 3H fokker C. J. Hin, Oudeschild, eig. K. Mantje, Oudeschild. Rubriek III, éénjarige rammen; IA tevens reserve-kampioen: fokker C. J. Commandeur, eig. C J. Hin, Spang; 1B fokker G. Eelman, Oosterend, eig. P. C. Hin, Spang; IC fokker fa. Wagemaker, De Weere, eng. P. Verberne, Spang; 1D fokker M. J. Kikkert, Den Hoorn, eig. C. J. Kikkert, Den Hoorn; IE fokker fa. Wagemaker, De Weere, eig. G. C. Kikkert, De Westen; 1F fokker C. J. Commandeur, eig. P. Verberne, Spang; 1G fokker M. M. Waal, Beemster, eig. H. J. Keijser, Den Burg; 1H fokker- eig. C. J. Commandeur, Den Burg; 2A fokker P. C. Hin, Oosterend, eig. W. J. Bakker, Den Hoorn; 2B fokker G. Eel man, Oosterend, eig. C. Verberne, Spang, 2C fokker M. C. Bakker, Den Hoorn, eig- M. C. Bakker, Den Hoorn; 2D fokker C. J. Commandeur, Den Burg, eig. J. S. Dijt, Den Burg; 2E fok ker C. J. Commandeur, Den Burg, eig. K. Mantje, Oudeschild; 2F fokker C. J. Hin, Oudeschild, eig. K. Mantje, Oude schild; 2G fokker G. Eelman, Ooster end, eig. G. C. Kikkert, De Westen; 2H fokker M. J. Kikkert, Den Hoorn, eig. C. J. Kikkert, Den Hoorn; 3A fokker Jn. J. Ruyter, Bobeldijk, eig. G. C. Kik kert, De Westen; 3B fokker M. J. Kik kert, Den Hoorn, eig. C. J. Kikkert, Den Hoorn, 3C fokker C. J. Hin, Oude schild, eig. Jn. Huisman, De Koog. Eerv. vermeldingen: fokker M. C. Bakker, Den Hoorn, eig. A. J. Lap, Den Hoorn; fokker fa. Wagemaker, De Weere, eig. C. J. Hin, Spang; fokker Jb. Zuidewind, Oudeschild, eig. J. M. Ran, De Hal. Rubriek IV A, tweetallen ramlamme- ren van één vader: IA P. Verberne, Spang; IB J. M. Ran, De Hal; IC P. Verbeme, Spang; ID A. Bakker, Spang; IE C. M. Veeger, De Westen; 2A C. M. Veeger, De Westen, 2B P. Verbeme, Spang; 2C P. Verberne, Spang; 3A C. M. Veeger, De Westen; 3B P. Verberne, Spang; 3C P. Bakker Bzn, Den Burg. Rubriek IV B, twee- en drietallen ramlammeren van één vader: IA K. Mantje, Oudeschild; IB K. Mantje, Oudeschild; IC R. Eelman, Oosterend; ID P. C. Hin, Spang; IE C. J. Hin, Spang; IF K. Mantje, Oudeschild; 2A Jn. C. Hin, Spang, 2B C. J. Comman deur; 2B C. Verbeme, Spang; 2C. C. J. Commandeur; 2D C. Verberne, Spang; 3A Jn. Huisman, De Koog; 3C P. C. Hin, Spang; 3D C. J. Commandeur; 3E R. Eelman, Oosterend; 3F C. J. Commandeur, Den Burg. Rubriek V, schapen met 2 ramlam meren: IA fokker-eig. C. M. Veeger, De Westen, IB fokker-eig. C. J. Hin, Spang; IC fokker-eig. A. J. Lap, Den Hoorn; 2A fokker-eig. C. J. Comman deur, Texel; 2B fokker-eig. J. Beum- kes, P.H. Polder; 2C fokker-eig. C M. Veeger, De Westen; 3A fokker-eig. M. C Bakker, Den Hoom; 3B fokker-eig. C. J. Commandeur, Texel; 3B fokker- eig. P. Verbeme, Spang; 3C fokkre-eig. G. Eelman, Oosterend. Rubriek VI A, schapen met één ooi en één ramlam: IA fökker-eig. A. J. Lap, Den Hoom; IB fokker-eig. A. Brans, Oost; 2A fokker-eig. Jn. Huis man, De Koog; 2B fokker-eig. M. C. Bakker, Den Hoorn; 3A fokker-eig. G. Bakker, Spang, 3B fokker-eig. C. J. Kikkert, Den Hoorn. Eerv. vermeldin gen: fokker-eig. Jn. C. Hin, Spang; fok ker-eig. C. J. Swaerts, Oudeschild; fok ker-eig. C. M. Veeger, De Westen. Rubriek IV B, schapen met één ooi en één ramlam: IA fokker-eig. P. C. Hin, Spang; IB fokker-eig. C. J. Hin, Spang; 2A fokker-eig. C. J. Hin, Spang; 2B fokker-eig. P. C. Hin, Spang; 3A fokker-eig. C J. Hin, Spang; 3B fok ker-eig. K. Mantje, Oudeschild. Eerv. venrn. fokker-eig. G. Eelman, Ooster end; fokker-eig. K. Mantje, Oudeschild. Rubriek IV C, schapen met één ooi en één ramlam: IA fokker-eig. P. Ver beme, Spang; IB fokker-eig. C. J. Commandeur, Texel; 2A fokker-eig. C. J. Commandeur, Texel; 2B fokker-eig. C. J. Commandeur; 3A fokker-eig. J. C. Roeper, Oosterend; 3B fokker-eig. P. Verbeme, Spang. Eerv. verm.: C. J. Commandeur (Ï2x). Rubriek VII, schapen met twee ooi lammeren: IA fokker-eig. C. J. Hin, Spang; IB fokker-eig. J. C. Roeper, Oosterend; 2A fokker-eig. C. J. Hin, Spang; 2B fokker-eig. C. J Kikkert, Den Hoorn; 2B fokker-eig. J. R. Roe per, Oosterend; 2C- fokker-eig. R. Eel man, Oosterend; 3A fokker-eig. G. C. Kikkert, De Westen. Rubriek VIII, schapen met één ram lam: IA fokker-eig. M. C. Bakker, Den Hoorn; 1B fokker-eig. P. Kooiman, De Waal; IC fokker-eig. C. J. Hin, Spang; ID fokker-eig. G. C. Kikkert, De Wes ten; 2A fokker-eig. M. C. Bakker, Den Hoorn; 2B fokker-eig. M. C. Veeger, Den Hoorn; 3A fokker-eig. A. Bakker, Spang; 3B fokker-eig. C J. Hin, Spang, 3C fokker-eig. A. J. Lap, Den Hoorn; 3D fokker-eig. K. Mantje, Oudeschild. Rubriek IX, viertallen oudere ooien: IA tevens kampioen C. J. Comman deur, Texel; IB K. Mantje, Oudeschild; IC J. C. Roeper, Oosterend; ID P Ver beme, Spang; IE Jn. C. Hin, Spang; IF C. J. Commandeur, Texel. Rubriek X, viertallen éénjarige ooien van één vader: IA tevens reserve- kampioen J. Bakker Jzn., Den Hoorn; TB R. Eelman, Oosterend; IC C. Ver berne, Spang; ID K. Mantje, Oude schild; IE C. Hin, Spang; 2A J. C. Roeper, Oosterend; 2B P. Verbeme, Spang; 2C C. Verbeme, Spang; 2D J. C. Roeper, Oosterend; 2E J. D. Roeper, De Waal, 3A P. Verberne, Spang, 3B G. Eelman, Oosterend: 3C G. Eelman, Oosterend. Rubriek XI, viertallen ooilammeren van één vader: IA C. J. Commandeur, Texel; IB P. Verberne, Spang; IC C. J. Hin, Spang; ID J. C. Roeper, Ooster end; 2A K. Mantje, Oudeschild; 2B C. J. Commandeur, Texel; 3A J. C. Roe per, Oosterend; 3B C. Verberne, Spang; 3C C. Verbeme, Spang. BEJAARDENSOOS START DINSDAG 10 SEPTEMBER OOSTEREND De Oosterender be- jaardensoos start dinsdagmiddag 10 september, aanvang 15.00 uur in de Bijenkorf. Nieuwe leden zijn welkom. Voorts herinneren wij nog even aan de bejaardentocht, waarvoor belangstel lenden zich met spoed moeten laten inschrijven. Men wende zich tot de heer J. Brouwer Mzn., Oranjestraat, of de heer J. Drijver, Achtertune. rubriek voor Onderzoek ruwvoer. De eeiste analyserapporten van in 1968 gewonen hooi en kuilgras zijn al weer binnen. Verder is het ons be kend, dat een flink aantal monsters „onderweg" is. Bij het bekijken van de adressen op de analyserapporten valt het op, dat een groot gedeelte van de namen op de rapporten ieder jaar dezelfde zijn. In zekere zin een goed teken. Het bewijst, dat de vee houders, die er eenmaal mee begon nen zijn, er behoefte aan hebben hier mee door te gaan. Als U er geen ge woonte van maakt om uw ruwvoer te laten onderzoeken, of het zelfs mis schien nog nooit hebt laten doen, moet U daar toch nog eens ernstig over denken. Er is geen veehouder en voorlichter, die met het uitsluitend bekijken en beruiken van het ruwvoer, kan vertel len wat dit voer voor Uw vee waard ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1968: Pupillen Oosterend a-ZDH a, 14.15 uur Texel a-Tex. Boys a, 14.15 uur ZDH b-Oosterend b, 15.00 uur Tex. Boys b-Texel b, 15.00 uur Texel c-De Koog, 15.00 uur Adspiranten De Koog a-Cocksdorp a, 15.00 uur Oosterend a-ZDH a, 15.00 uur Junioren ZDH^HCSC 4, 15.00 uur ZONDAG 8 SEPTEMBER 1968: 4de klasse A KNVB Texel-Vios (W.), 14.30 uur Afdeling Noordholland Ilpendam-Tex. Boys, 14.30 uur (vertrek boot 12.00 uur) Dirkshorn-Oosterend, 14.00 uur (vertrek boot 12.00 uur) Petten 2-Texel 2, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) Tex. Boys 2-WGW 3, 14.30 uur Veedo 3-Cocksdorp, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) Oosterend 2-Zeemaeht 3, 14.30 uur Texel 3-BKC 3, 10 15 uur ZDH 2-Schagen 4, 14.30 uur Schagen 5-Texel 4, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) Junioren JVC-Texel, 10.00 uur (vertrek boot 9.00 uur) Zeemacht-Cocksdorp, 14.30 uur Tex. Boys-WGW 2, 12 00 uur De Koog-Watervogels 3, 12.00 uur Adspiranten BKC a-Tex. Boys a, 14.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) Texel a-Wieringerwaard a, 12.15 u. me/. Th. wan Dongen kassier kantoor Breda Sparen is aantrekkelijk, vooral bij on2e bank, de NMB. Hoge rentepercentages en meer spaarmogelijkheden, waaronder nu ook 6% spaarbrieven. Voor particulieren, stichtingen en verenigingen. De NMB heeft voor iedereen een aangepaste spaarvorm, hoge rente en echte persoon lijke service. En ook dit laatste is iets waar we beslist niet zuinig mee zijn. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Den Burg: Binnenburg 11. Den Helder: Koningstraat 7. is, al betekent dit niet, dat kleur e& reuk helemaal niets over de kwahtej vertellen. Als het gaat over het samen- stellen van een goed rantsoen, geven alleen de cijfers van het ruwvoer vol- doende houvast. U kunt Uw opgaven rechtstreeks aan de monsternemer, <jf heer Jn. Kikkert, tel. (02220) 2404, doen toekomen of ook de voorlichters van uï voornemen in kennis stellen. Kweekbcstrijding. Hebt U al een begin gemaakt met dt bestrijding van kweek op percelen, waar veel te veel van dit zeer schade lijke onkruid voorkomt? Het is op he; moment de hoogste tijd voor een me chanische bestrijding, d.w.z. een 'beste ding via ploegen, cultiveren, frezen et eggen. Morgen kan het al te laat zijn om dit werk met succes te doen. Als het er naar uitziet, dat U met deze mechanische bestrijding de kweei dit jaar de baas met wordt, moet li beslist niet gaan redeneren; „De res komt volgend jaar wel". Want als u geen radicale opruiming houdt, is kans groot, dat u helemaal niets inloopt met de bestrijding. Ja, U moet er zeik rekening mee houden, dat het ïede jaar erger wordt. Daarom is er in dit geval maar éa advies. Maar gebruik van de mogelijk heden, die de chemische bestrijding biedt. U moet echt niet denken, da: voorlichters warm lopen voor het ge bruik van chemische stoffen bij de be- strijding van onkruiden. Maar als hs gaat om de keuze tussen blijvend overlast van onkruiden of het gebruü van chemische onkruidbestrijclingj- middelen, dan kiezen de meeste voor lichters voor het laatste. Bij die „mees- ten" behoort ook de redacteur van des rubriek. De laatste stikstof De meeste graslandpercelen op oni eiland kunnen stikstof, die in septem ber wordt gestrooid nog goed ten nutti maken. Dat geldt lang niet overal, fc zijn streken in ons land, waar in eec enigszins natte maand september h?i strooien van stikstof weinig nut mee heeft, omdat de grond te nat en tf koud is om die stikstof tot waarde tf fcrengen. Dergelijke percelen zijn op Texel zeldzaam. Daarom menen wc zonder voorbehoud te kunnen advise ren nog enkele weken door te gaas met het strooien van stikstof. Vonj jaar kregen we achteraf wat „verwij ten" te horen over onze aandrang cc in september nog stikstof op het gras land te strooien. Dank zij gunstig? groeiomstandigheden, raakte men toe: op enkele bedrijven nl. „onder" hti gras. U moet echt niet denken, dat hei ieder jaar zo gaat. En bovendien me nen we, dat ook voor dit geval geldt „Beter mee verlegen, dan om verlegen „Samenwerking" akkerbouwer-veehouder Er wordt tegenwoordig ook in d- landbouw veel gesproken over „samen werking". De één wil daarmee vet verder gaan dan de ander. Het varieert van het samen gebruik van één werk tuig tot het weiden en opstallen va: het vee van twee of meer bedrijven één koppel. Naar ik meen zeg ik nieï te veel als ik beweer, dat de meest: agrariërs nog zeer sceptisch staan tegec een zeer ver doorgevoerde samenwer king. In het algemeen stelt men de „on afhankelijkheid" op hoge prijs. In de plantenwereld komt het ver schijnsel „symbiose" voor. Het wil zeg gen, dat bepaalde planten „samenw> nen" tot eikaars nut. Naar ik meet zijn er ook in de landbouw mogelijk heden voor een dergelijke samenwer king. Ik denk aan het volgende. Zee binnenkort zullen een groot aantal per celen bouwland, waar dit jaar graan l; verbouwd, veranderd zijn in prachtige weiden. We bedoelen de percelen, waai in het graan Italiaans of Westerwoldi raaigras is gezaaid. Dit gras is uitste kend voer voor schapen en rundvee Speciaal voor lammeren en jongvee Het moet een veehouder wel wat waard zijn om z'n dieren daarvan te later profiteren. Praat eens met een akker bouwer over deze mogelijkheid. Het i: ook voor een akkerbouwer wel va: belang om de wat magere financiële resultaten van de graanteelt aan tt vullen met. een bedrag aan weidegeld Ik ben er van overtuigd, dat we hier een vorm van samenwerking hebben waarvan zowel de veehouder als df akkerbouwer beter kan worden. Kalkbesmesting Als U vandaag stikstof op het gras land strooit en U hebt het geluk, dai het vannacht regent, dan is er eer goede kans, dat U over een week he: resultaat van Uw werk kunt zien. Drt geldt helaas niet voor kalk. Dat is al tijd het teleurstellende als tijdens het groeiseizoen blijkt, dat een bepaald ge was het niet doet, omdat de grond kalk- arm ofwel „zuur" is. Vanouds geldt, dat de juiste tijd voo: het strooien van kalk de nazomer is Voor bouwland komt er dan tevens dt gunstige omstandigheid bij, dat er eer mogelijkheid is om de kalk door df grond te werken. Als U door waarne mingen tijdens de groei of door hel laten nemen van grondmonsters tot ontdekking bent gekomen, dat Uff grond te kalkarm is, dan is het nu de fouiste tijd om de 'kalkbemesting te geven. Vooral voor percelen, waar volgend jaar bieten of zomergerst wil verbouwen is een goede kalktoestand van groot belang. En we zijn nog altijd van mening, dat ook kunstweiden voorkeur hebben voor een goede kalk- toestand. Het blijkt telkens weer, da', juist de goede grassen beter gedijen op een grond, waar de kalktoestand aan de royale kant is.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 2