Cjrocn 'Zwartsjexels in het harL, Zomerevenementen betekenden schadepost van ƒ1750,- Worden tarieven Burg. De Koning-hal hoger? Puikje van de Schapenfokdag Wm BB-kelder wordt expositieruimte Flamingo op Texel fBSt *&?p fRIJDAG 6 SEPTEMBER 1968 TEXELSE 81e JAARGANG No. 8298 COURANT Uitgave N.V. v/h Lange veld De Roojj Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Iti: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den urg, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Neder). Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct. Incasso. Advert: 18 ct per mm. De verschillende door de stichting Cultureel Werk georganiseerde zomcr- vcncmenten hebben, na aftrek van de toegezegde risico-garanties een nadelig saldo opgeleverd van ƒ1750,zo werd meegedeeld tijdens de laatstgehouden vergadering van het centraal bestuur \an de Stichting Cultureel Werk. In deze vorm zijn dergelijke evenementen dan ook niet voor herhaling vatbaar. Zoals bekend bestond vooral voor de avonden in de Burgemeester De Ko ning-hal zeer geringe belangstelling. Het bestuur zal zoeken naar andere vormen en er proberen achter te ko men waar het publiek nu eigenlijk wèl prijs op stelt. Mogelijk zal een enquete het antwoord geven op deze knellende vraag Zoals de laatste tijd gebruikelijk is, is dit artikel ontleend aan een com munique dat door de administrateur van de stichting aan de pers is ver- strekt. Verheugend is het dat tijdens de vergadering door de heer Tj. Huis man naar voren werd gebracht dat deze gang van zaken toch weinig voldoening geeft. Hij vroeg dan ook de pers voor taan weer tot de vergadering toe te la ten. De voorzitter, Mr. Sprenger, zegde toe dit met het dagelijks bestuur te zul- j len bespreken. De vergadering werd gehouden in het nieuwe dorpshuis De Bijenkorf te Oosterend. Aan het begin van de bij eenkomst overhandigde Mr. Sprenger aan de aanwezige leden van het dorps huisbestuur (de heren Roeper, Drijver en Zijm) een grote luchtfoto van Oos terend, gemaakt op de dag dat het dorpshuis werd geopend. Meegedeeld werd dat G.S. goedkeu- j ring hebben verleend tot verhoging van het maximaal in rekening courant op te j nemen bedrag van ƒ50.000,tot ƒ60.000,Van de Judovereniging Texel was het bericht ontvangen dat deze vereniging met ingang van 24 au gustus j.l. haar activiteiten heeft be ëindigd. De stichting werd verzocht de wisselbeker voor de Texelse judokam pioen via de sportraad ter beschikking te stellen van jaarlijks te organiseren judokampioenschappen. Expositieruimte B. en W. hebben besloten mee te werken aan de inrichting van de BB- kelder in het nieuwe raadhuis tot ex positieruimte. De kelder doet in geval van rampen of oorlog dienst als mel- dings- en commandopost. De Nederlandse Sportfederatie heeft de sportvereniging De Koog een een malige subsidie van ƒ5.000,toege- kend voor de bouw van een nieuw kleedlokaal. Gevraagd was ƒ10 000, Het dagelijks bestuur heeft de heer Heertjes, directeur der muziekschool toestemming gegeven op te treden als dirigent van het muziekkorps D.E.K. te Den Hoorn en als tijdelijk dirigent van het Kon. Texels Fanfarekorps (di rigent C. Rijf is ziek). Door de stichting zullen bij de geboorte van de komende Oranjetelg geen festiviteiten worden georganiseerd. Buurtwerk De studiecommissie buurtwerk zal op 10 september a s. in de raadszaal wor den geïnstalleerd. Zoals onze lezers zich zullen herinneren bestaat de taak van de commissie uit het bestuderen TESO VERHOOGT BUSTARIEVEN Per 15 september a.s. zullen de bus- tarieven van de N V. TESO worden verhoogd. Over het algemeen geldt, dat alle enkele reizen gemiddeld 15 cent duurder worden. Een kaartje Den Hurg-'t Horntje gaat ƒ0,75 kosten (was ƒ0,60). Den Burg-De Koog gaat 0,70 kosten en wordt dus ƒ0,20 duurder. Den Burg-Oudeschild stijgt van 40 naar 50 cent. De nieuwe tariefsregeling is nodig om de sterk gestegen tekorten bij kot busbedrijf enigszins binnen de per ken te houden. Een sluitende exploita tie wordt ook nu nog bij lange na niet bereikt. De nieuwe tarieven zijn overi gens niet hoger dan die welke gemid deld elders in het land worden bere kend. In vergelijking met die van an dere busondernemingen blijven de abonnementstarieven laag. Een week abonnement voor een volwassene kost 6x de prijs van een enkele reis; voor scholieren 5x en voor kinderen tot 9 laar 3x. van de mogelijkheden om op Texel te komen tot een centrum van waaruit maatschappelijk werk, jeugdwerk, be- iaardenwerk enz. wordt begeleid, in navolging van de stichting „De Schoor" te Hoorn. De beheerscommissie van de burge meester De Koning-hal zal worden ge vraagd zich over verhoging van de ta rieven te beraden Dit in verband met de gestegen exploitatiekosten van het gebouw. De heer T. Huisman, namens de sportraad, tekende hiertegen be zwaar aan. Het rapport van de be heerscommissie zal worden afgewacht. De mogelijkheid bestaat dat het Asser mannenkoor een optreden op Texel zal verzorgen. Het koor deed dit aanbod in het kader van de bestaande contacten tussen Texel en Assen. Het contactorgaan voor zang en muziek zal er zich verder mee bezighouden. De heer Joh. C. Roeper vertelde dat op 13 september een slotavond van de Oosterender feesten zal worden gehou den, waarbij de financiële uitkomsten zullen worden bekend gemaakt. De Oosterender dorpscommissie bereidt 'n bejaardenrit voor. De toneelinrichting voor De Bijenkorf is er nog steeds niet. De overvloer voor de grote zaal werd cadeau gekregen van de Oosterender gymvereniging. De animo voor gebruik van het gebouw is goed: de scholen ma ken er vier dagen per week gebruik van. Ook de gymvereniging gebruikt de zaal intensief en de judo wil er nog een trainingsavond bij hebben. In ok tober zal in de dorpskamer een dépen dance van de Openbare Bibliotheek worden gehuisvest. Een probleem is de huisvesting van 't beheerdersechtpaar. Op de vraag van de heer Lap (na mens het dorpshuis Den Hoorn) hoe het zit met de Rijkssubsidie voor „De Waldhoorn", werd geantwoord dat uit de binnengekomen berichten is geble ken uit tiitbetaling niet lang meer op zich zal laten wachten. Sportraad nu stichting De heer P. Zevenhoven vertelde, dat op 29 augustus de sportraad een stich ting is geworden: „Stichting Texelse Sportraad". Het leerlingenverloop in de Texelse Muziekschool, zo deelde de heer P. A. Zegers mee, is in vergelijking met vo rige jaren zeer gering. Het leerlingen tal is nu boven de 300 gekomen. De heer Zevenhoven wist te vertel len, dat ZDH Den Hoorn graag gebruiik zou willen maken van het gymlokaal bij de Jan Drij verschool. Hiervoor moe ten echter nogal kostbare voorzienin gen worden getroffen. Offerte zal \yor- den gevraagd. De heer Zevenhbven bracht verder naar voren dat bij liqui datie van verenigingen de eigendom men aan de sportraad of de Stichting Cultureel Werk zouden moeten verval len. De meeste sportverenigingen ont vangen immers ook subsidie van de stichting? Dit voorstel zal worden be studeerd en met betrokken verenigin gen zal zo nodig contact worden opge nomen, zo werd toegezegd. Het rneest aanbevelenswaardig zou zijn dat de verenigingen in hun statuten een bepa ling opnemen waarin wordt gesteld, dat de eigendommen bij liquidatie aan Sportraad of overkoepelend orgaan vervallen. Tenslotte wees de heer Ze venhoven erop dat TEVOKO, dat be reid was op één avond te gaan trainen nu zelf voor de benodigde extra volley- balnetten moet zorgen. Geadviseerd werd hiervoor een subsidieaanvraag in te dienen. Meer subsidiëring is ook no dig om hoge kosten van betaalde krach ten in verenigingsverband te kunnen blijven dekken. Muziekschool De heer Zevenhoven had een belang rijk verschil geconstateerd voor wat be treft de (financiële) behandeling tussen sporttrainers en muzieksohoolleer- ikrachten. De voorzitter achtte sport- trainers en muziekschoolleerkrachten niet vergelijkbaar, waarbij hij wees op de adviezen van de Rijksinspecteur voor het muziekonderwijs. Het gaat hier om officieel erkend onderwijs. Bij acclamatie werden aan de mu ziekschool enige leerkrachten benoemd. Met ingang van 1 september de heer P. Heertjes tot directeur van de school. Waarschijnlijk zal de heer Heertjes per 1 oktober naar Texel verhuizen. (Thijs- selaan 66, Den Burg). Met ingang van 12 augustus j.l. werd de heer G. van Halen tot leerkracht in tijdelijke dienst benoemd. Hij zal zich gedurende 2V» uur per week bezig houden met het onderricht aan de leerlingen saxofoon. Met ingang van dezelfde datum werd ook mevrouw J. C. Denker-de Groot te Den Helder in tijdelijke dienst be noemd en wel solo-zang. Het gaat om slechts een half uur pei week en de betrokken leerlinge zal ervoor naar Den Helder gaan. Met ingang van 12 augustus werd ook mevrouw J. Beum- kes-Breen te Den Burg tot lerares in tijdelijke dienst benoemd en wel ten behoeve van twee leerlingen viool. In gaand 1 oktober is de heer J. J. Klein Bog te Utrecht voor het vak orgel en piano benoemd, aanvankelijk voor een halve weektaak en na 1 januari voor de volle week. De heer Klein Bog heeft het C II diploma (solistendiploma) orgel aan het conservatorium behaald. Moge lijk zal hij ook tot organist aan de R.K. Kerk te Den Burg worden benoemd. In Utrecht was hij organist aan de Augus- tinuskerk. Verder is het zijn bedoeling een privé-praktijk orgel en piano op Texel te beginnen. Besloten werd aan de leerkracht or gel de heer B. J. Wolters te Noord- scharwoude per 1 januari eervol ont slag te verlenen. Tariefsverhoging Ingestemd werd met de tariefsverho ging voor de muziekschool per 1 janu ari a.s. Voor de amv-les en solfège-klas wordt het tarief verhoogd van 30, (bij een inkomen van de ouders tot ƒ12.000,per jaar) naar 36,en voor de inkomensgroep boven ƒ12.000, van 50,tot 56,De kosten van privé-les orgel, piano, akkordeon, gi taar, koper etc. (half uur per week) stijgen van ƒ100,tot ƒ120,(Vanaf het zesde jaar na toelating tot de school tot ƒ150,Privéles sopraan- en alt blokfluit wordt 15,duurder. Het voorstel tot tariefsverhoging werd toegelicht door de heer P. A. Ze gers. voorzitter van de commissie van toezicht. Het is niet uitgesloten dat in de toekomst nogmaals de tarieven moe ten worden herzien. De heer Huisman wees erop, dat de ouders met een in komen boven én onder de ƒ12.000, beiden ƒ6,verhoging krijgen voor de theorielessen. Dat vond hij niet redelijk; een procentuele verhoging was z.i. be ter geweest. De heer Sprenger vertelde dat het gemeentebestuur enige aandrang op de tariefsverhoging heeft uitgeoefend. Het dagelijks bestuur kan met de verhoging instemmen, maar ook daar voelt men wel iets voor nauwere relatie tussen inkomen en tariefstelling. Hij zou graag zien, dat de commissie van toe zicht zich hierover nog eens zou bera den. De heer Joh. C. Roeper vond de controle op het inkomen een zeer moei lijke zaak. Hij adviseerde de minder goede leerlingen niet langer vast te houden dan nodig was om vast te stel len of verder studeren nog wel zin heeft. Gezegd werd dat daaraan in de praktijk reeds aandacht werd besteed. Dorpshuis Den Burg Ook met de verhoging van de tarie ven van het dorpshuis Den Burg ging men akkoord. Bij de bespreking van dit punt bracht de heer Roeper als zijn mening naar voren, dat de dorpsge meenschap van Den Burg zich met dit beheer moet gaan belasten. De voorzit ter erkent de juistheid van dit stand- punt, maar het is in Den Burg nu een maal zeer moeilijk om tot een opzet te komen, zoals in de andere dorpen. De administrateur, de heer G. A. Oskam, bracht naar voren, dat geen verenigingen in beroep zijn gekomen tegen de dit jaar wel heel moeizaam tot stand gekomen urenverdeling van de Burgemeester De Koning-hal en Thijs- sezaal. Door de opheffing van de judo club zijn weer enkele uren beschikbaar gekomen in de Thijssezaal; de vereni gingen zullen daarover worden inge licht. Jeugdleiderscursus De heer J. M. de Vries vertelde dat het de bedoeling is een vervolgcursus voor voetbaljeugdleiders op te zetten. Het CJOT wil een vervolgcursus kera miek en emailleren beginnen en ook weer een begincursus organiseren. Voorts wordt gestreefd naar een cursus „kleine karweitjes". De heer De Vries gaf tenslotte een toelichting op de Trim-aktie van de Nederlandse sport federatie, bedoeld om volwassenen tot meer beweging te stimuleren. BRANDMELDING Bij brand altijd bellen (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. BEJAARDENTOCHT DEN BURG Dinsdag 10 september is het zover: de bejaarden van Den Burg gaan weer o.p reis. Het reisdoel is Friesland, voor velen waarschijnlijk een onbekend ge bied. In vier bussen gaan de 200 Texe laars genieten van het Friese land en een aantal van de elf steden. Er wordt vertrokken met de boot van 9 uur, wat inhoudt, dat om kwart over acht de bussen op diverse punten in Den Burg klaar moeten staan. Als ge bruikelijk staat bus I bij Sint Jan om de bewoners uit het tehuis en de omge ving op te nemen; bus II staat op de hoek Gasthuisstraat-De Zes; bus III in Jan Dirkszoord en bus IV zal vanaf de ULO de route van de dienstbus nemen. De laatste mogelijkheid om in te stap pen is op het parkeerterrein bij Kac- zor, waar vandaan om half negen wordt vertrokken. Bewoners van buiten Den Burg moe ten op eigen gelegenheid naar één van de vertrekpunten komen en alleen in zeer bijzondere gevallen kan men van huis gehaald worden. Maar dan moet men beslist mevr. Wassenaar bellen. Voor afhalers: Het is de bedoeling met de boot van half acht naar Texel terug te keren. Dc 3-jarige ram, die maandag tot kampioen werd uitgeroepen. Het dier is eigendom van de heer C. J. Commandeur en werd gefokt door Jb. Worp te Beets. Dezelfde ram viel ook vo rig jaar deze eer te beurt en verwierf bovendien te 's Hertogcubosch bet kampioenschap. Het dier is intussen voor ƒ2500,naar Frankrijk verkocht. Dc Wieringermecr mag dan z'n zwar te ooievaar hebben, Texel heeft een fla mingo. Dinsdag werd hij e-erst gezien door de heer J. Edel op het strand bij paal 9, diezelfde dag nog kwam hij op dc Schorren aan. In tegenstelling tot de flamingo's die eerder op Texel zijn waargenomen, is dit een mak dier, die zich al heeft laten fotograferen door o.a. een Italiaanse persfotograaf. De tamheid doet ver moeden dat het een ontsnapt dier is uit een dierentuin. De beschrijving die ik van de heer C. Boot kreeg rode enkels en voe ten lijkt me ook een bewijs dat het een ontsnapte vogel is. De Europese soort n.l. heeft deze kenmerken niet. „Onze" flamingo zou dan een Ameri kaanse soort kunnen zijn. Er werden dit jaar al eerder flamin go's op de Schorren (en de Mokbaai) gesignaleerd, n.l. 2 exemplaren op 1 au gustus. Dat waren naar hun schuwheid te oordelen waarschijnlijk wel wilde "vogels. In 1953/54 verbleef lange tijd een flamingo op de Schorren, waar hij door honderden vogelliefhebbers werd waargenomen. Er zijn de laatste weken meer zeld zaamheden gezien. Zo zag mevr. Klum- per een roodpootvalk, vorige week werd tijdens een excursie van Staats bosbeheer een morinelplevier gezien. A.J.B. uitvoerig artikel op het tweede blad), Het kampioens> iertal ooien, eigendom van C. J. Commandeur. Ook de andere inzendingen in deze rubriek maakten op de jury een zeer goede indmk. (zie verder ons uitvoerig artikel op het tweede blad). Deze 1-jarige ram, eigendom van C. J. Hin in Spang, werd reserve-kampioen. Het is 'n zoon van de kampioen en werd dus gefokt door de beer C. J. Commandeur.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1