GroenTfvartsJexels in het hart-, Bedrijfsliquidatie is nodig om zomerwoningen te mogen bouwen Raad plotseling bang voor fluor in water DAF 33 DAF 44 DAF 55 Garage GRISNI B en W beraden zich over probleem seizoenverblijven M. S. Witte kreeg nul op rekest DOOR RECENTE PUBLICATIES de de OFF. DAF DEALER Rondvraag raadsvergadering 2346 échtegezinsbank luxe VANAF 5195,- de luxe VANAF 6250,- luxe VANAF 6595,- GT Tel. 02220-2200 IJDAG 20 SEPTEMBER 1968 82e JAARGANG No. 8302 Uitgave N.V. v/h Langcveld De Rooü Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrüdags. Bank: Nedcrl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct. incasso. Advert: 18 et per mm. De gemeenteraad heeft dinsdagmiddag het beroepsschift van de heer M. S. Witte tegen weigering door B. en W. van een door hem aangevraagde bouw vergunning, ongegrond verklaard. Zoals onze lezers zich zullen herinneren, wil de heer Witte een bij zijn woning in Eierland staande kippenschuur tot zomer- woning verbouwen. Het gemeentebestuur beschikte afwijzend, omdat de heer Witte al eerder een zomerwoning achter zijn huis heeft gebouwd; twee zo- j merwoningen zijn volgens verordening niet toegestaan. De argumenten, die de heer Witte in zijn beroepsschift had aangevoerd, waren echter aanleiding tot uitvoerige discussie over deze kwestie en de problematiek rond de seizoen woonverblijven in het algemeen. len clandestien is uitgevoerd. De heer P. Smit: Die mensen lopen het levens grote risico, dat de clandestiene ver bouw achteraf ooit eens wordt ontdekt en dan moet worden afgebroken op kosten van de overtreder. Voorlopig ongegrond verklaren van het beroepschrift Witte, zoals de heer Koom voorstelde, kan niet. Wel kan hij opnieuw vergunning vragen als de richtlijnen zouden worden gewijzigd. De heer Witte had zich afgevraagd, waarom in andere gevallen de bouw van 3, 4 en zelfs 7 zomerhuisjes werd toegestaan. Bij de bespreking op 22 juli had wethouder Daalder geantwoord, dat in die gevallen sprake was van be drijfsbeëindiging. De betrokkenen had den hun agrarisch bedrijf geheel geli quideerd, waardoor het gebouw zijn agrarische bestemming verloor en in die gevallen is de bouw van meerdere zomerverblijven wel toegestaan. De heer Witte liquideert zijn bedrijf niet en dus mag hij ook niet bouwen. Dins dagmiddag bracht de heer Standaart naar voren, dat hij de scheidslijn niet duidelijk zag. De heer Witte maakt weliswaar niet gebruik van de sane ringsregeling, maar liquideert toch een deel van zijn bedrijf door zijn kippen op te ruimen, waardoor het kippenhok van bestemming is veranderd. Duidelijke zaak Mr. Sprenger stelde vast, dat in het geval Witte niet van bedrijfsbeëindi ging kan worden gesproken, zodat de zaak in dit geval duidelijk ligt. Bij bedrijfsbeëindiging, sanering, mag het betrokken gebouw niet meer als agra risch gebouw worden benut en het land vervalt aan de Stichting Beheer Land bouwgronden. Destijds heeft het college na overleg met GS, besloten in een der gelijk geval verbouw tot toeristisch verblijf goed te keuren, zij het met toepassing van artikel 20. De heer Stan daart zag geen principieel verschil tus sen gehele en gedeeltelijke liquidatie. De heer Barendregt (Texels Belang) noemde de heer Stark aan de Vuurto- renweg. Die heeft wel zomerverblijven mogen bouwen, hoewel zijn bedrijf niet was geliquideerd, zoals B. en W. bedoe len. Ook hier betreft het een gedeelte lijke liquidatie, want Stark heeft zijn vee opgeruimd en van de stal een re creatieverblijf gemaakt. Zijn land heeft hij gehouden. De heer Westdorp was het met de heer Standaart eens dat de scheidingslijn nogal vaag is, maar het verschil tussen de situaties van Stark en Witte was z.i. wel duidelijk. Bij de heer Stark ging het om het bedrijfs- (hoofd)gebouw op zichzelf. Bij de heer Witte was het een bijgebouw. Men zou zich dan de vraag kunnen stellen wan neer precies van een hoofd- dan wel van een bijgebouw dient te worden ge sproken. De heer Westdorp had nog een andere vraag, die met deze proble matiek nauw verband houdt: Wanneer er een bedrijfsgebouw in de agrarische sector ligt, echter zonder bijbehorend land (die zijn er op Texel) en zo'n ge bouw zou op agrarische wijze niet meer lonend zijn te maken, zodat het erin uitgeoefende bedrijf moet worden op gedoekt, hoe luidt de redenering dan? Burgemeester Sprenger zei, dat hij nog wel meer van dergelijke vragen zou kunnen stellen. Het zijn dergelijke vraagstukken, die momenteel onder werp van diepgaand beraad bij B. en W. zijn. Binnen afzienbare tijd zullen er antwoorden moeten komen en dient voor de toekomst de gedragslijn te wor den vastgesteld. Het zou veel te ver gaan te stellen, dat ieder die meent meer te kunnen verdienen aan het toe risme dan aan zijn huidige werk, de gelegenheid moet krijgen recreatieve bedrijven te beginnen waar hij maar wil. Burgemeester Sprenger noemde het een moeilijke kwestie, waar van alles aan vastzit. Mej. Luysterburg drong erop aan, ongeacht de richtlijnen, die men in de toekomst zal aanhouden, scherp op overtredingen te letten. Kennelijk doe lende op het feit, dat in de recreatie sector veel clandestien wordt gebouwd, zei ze het bijzonder sneu te vinden als iemand die het netjes vraagt nul op het rekest krijgt. 'De heer Standaart wist er van mee te praten. Hij noemde het voorbeeld van een inwoner van Den Burg, die geen vergunning had gehad om een be paalde verbouwing in zijn huis uit te voeren. En dat terwijl een zelfde ver bouwing in zeker dertig andere geval- ste geloofde burgemeester Sprenger niet. Een definitieve beslissing is er nog niet. Nu niet gewenst Momenteel ziet m!en in dat samen voeging niet verstandig is, maar er zou een situatie kunnen ontstaan, waarbij dat wel het geval is. Ook mevrouw J. Koning-Bruin (PvdA) zei niet in te zien, waarom men in dit geval niet op het oordeel van de inspecteur zou kun nen afgaan. Door samenvoeging kan geen 6-klassige school worden bereikt, dus dient de zaak voorlopig ongewij zigd te blijven. De heer J. J. Westdorp (PvdA) vertelde, dat het beslist niet denkbeeldig is, dat een der betrokken scholen tot een èénklassige zal terug vallen; in dat geval zal het samenvoe- gingsvraagstuk opnieuw aan de orde komen. AUTO OVER DE KOP DE SLOOT IN: INZITTENDEN ONGEDEERD Dinsdagmiddag om ongeveer vijf uur verloor de 23-jarige kok C. D. uit De Waal wegens te snel rijden de macht over het stuur van zijn Renault Dau- phine personenwagen. Hij begon te slingeren, sloeg over de kop en kwam in de rechter bermsloot terecht. Het ongeluk gebeurde in een bocht van de Amaliaweg. In de wagen zaten verder mevrouw D., de 29-jarige J. de Vries (29) en dienst echtgenote '(20) en 2-jarig zoontje. Het kostte veel moeite om de inzittenden te bevrijden, aangezien slechts één per portieren een 'klein stukje kon worden geopend. Maar toen allen nat en met modder besmeurd op het droge stonden, bleek dat niemand persoonlijk letsel had opgelopen. Uit voorzorg werd de hoogzwangere mevr. De Vries per ambulance naar haar wo ning in Oudeschild vervoerd. De auto werd totaal vernield. LICHTMAST GEVELD W. B. uit Den Hoorn raakte met zijn Mercedes personenwagen van de weg en ramde bij de hoek Pontweg-Dum- weg een lichtmast. Deze doorstond de krachtproef niet en (knapte af. De scha de bedraagt rond 700,B. meldde zich direct bij de politie. Deuren gesloten Met betrekking tot het scholenpro bleem Eierland, had mej. A. G. Luys- terburg i(OHU) in het begin van de ver gadering iets op te merken, dat niet voor ieders oren geschikt was. Op haar verzoek werden de deuren dan ook voor enkele minuten gesloten. Toen pu bliek en pers in de raadszaal waren te ruggekeerd, informeerde zij of het standpunt van B. en W., dat samenvoe ging van de lagere scholen van De Codksdorp, Zuid- en Midden-Eierland niet wenselijk is, uitsluitend en alleen gebaseerd is op de conclusie van de Inspecteur, dat in de huidige situatie aan 128 kinderen les wordt gegeven door 7 leerkrachten, terwijl bij samen voeging slechts plaats zou zijn voor vier leerkrachten. Burgemeester Spren ger bevestigde dat met nadruk. Geen enkel ander argument had een rol ge speeld. Kennelijk had mej. Luysterbutfg tijdens de „gesloten periode" over deze mogelijk andere argumenten gerept. De vragenstelster uitte voorts de vrees, dat het gemeentelijke plan om te zijner tijd toch tot een moderne school in De Codksdorp te komen, nu wellicht wordt getorpedeerd of op zijn minst sterk vertraagd. Zou met betrekking tot de Eierlandse scholen worden erkend, dat van een noodsituatie sprake is, dan zou de bouw van het schoolgebouw te De Cocksdorp zeker sneller tot stand komen, zo veronderstelde zij. Dat laat- AANVARING IN HAVEN OUDESCHILD Zaterdagavond deed zich in de haven van Oudeschild een aanvaring voor, waarbij de TX 44 van de heer D. Huitjes voor ongeveer ƒ3000,schade opliep. Het aanvarende schip was de TX 5. De 18-jarige zoon van de eigenaar (Ellen te Oosterend) was bezig de kotter te verhalen. Bij die manoeuvre brak een touw, waardoor het schip niet omging maar rechtdoor schoot, tegen de afgemeerde TX 44. Laatstgenoemd schip liep flinke schade op aan het zijkant en dek. De heer Hutjes is tegen dergelijke ongelukken verzekerd. De Rijkspolitie te water maakte proces verbaal op. „UDI" BRENGT THRILLER Voor de in november te geven uit voering heeft de rederijkerskamer UDI de keuze laten vallen op de thriller „Bemoeial" van Jack Popplewell in een vertaling van Alfred Pleiter. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 25 september worden de moeders van Den Burg verwacht van 13.00 tot 16.00 uur. In de rondvraag van de raadsverga dering van dinsdag is uitvoerig ge discussieerd over de op handen zijnde iluoridering van het Texelse leiding water. Verschillende raadsleden ble ken er zeer argwanend tot afwijzend tegenover te staanhoewel zij tot dus ver nooit bezwaren tegen het fluori- deringsplan hebben geuit. Nog onlangs heeft het gemeentebestuur adhesie betuigd aan het plan. De oorzaak van de plotselinge verontrusting zijn de negatieve artikelen, die de laatste tijd in verschillende kranten zijn versche nen. Deskundigen wezen daarin op de mogelijk nadelige gevolgen van de fluoridering en de principiële kant van de zaak: is het toelaatbaar de bevol king te dwingen een preventief wer kend medicijn tot zich te nemen? De discussie werd op gang gebracht door de heer S. Keijser (WD), die zich afvroeg of men met het fluoriderings- besluit wel de goede weg is ingeslagen. „Een moeilijke zaak", vond Mr. Spren ger. „Het is een onderwerp waarbij voor- en tegenstanders zoveel deskun digen in de strijd kunnen brengen als ze zelf willen. Voor mijzelf ben ik er van overtuigd, dat wat de Inspectie van de Volksgezondheid adviseert en nog onlangs heeft bevestigd voor de ge meentebesturen een basis kan zijn om de fluoridering gewenst te achten. De beslissing is overigens niet aan ons, maar aan het provinciale waterleiding bedrijf. Als de fluoridering doorgaat, zal ik er geen slapeloze nachten van hebben". Ongerustheid Verschillende raadsleden waren min der gerust. De heer Standaart vertelde onder meer, dat het Westduitse minis terie van Volksgezondheid de fluoride ring heeft afgewezen, dat fluoridering in Denemarken zelfs verboden is, dat •in Amerika (waar het fluoriderings- idee vandaan komt) de aanvankelijk enthousiaste deskundigen nu argwa nend worden, vooral in verband met de grote gevaren van onjuiste dosering. Mongolisme en ideotisme kunnen er door worden veroorzaakt. De heer Standaart vond het een bedenkelijk ingrijpen in de persoonlijke vrijheid door de bevolking te dwingen dergelij ke stoffen in te nemen. De heer Stan daart wilde de kwestie in ieder geval in discussie hebben en er naar streven dat de raad op haar eerder ingenomen standpunt terugkomt. ,,'De farmacoloog prof. Sorgdrager en de mondarts dr. J. J. de Vries hebben de fluoridering ver oordeeld. Dat kunnen wij toch niet naast ons neerleggen?" Mevrouw Koning verbaasde zich over deze plotselinge angst: „Toen ik in de vorige vergadering vroeg adhesie te willen betuigen aan een brief van de stichting Schooltandverzorging (waarin op spoedige fluoridering werd aange drongen) heeft niemand zijn mond open gedaan. Nu zou de (klok weer terugge draaid moeten worden?" Dosering Burgemeester Sprenger zei persoon lijk met te geloven in de schadelijke werking van fluor, bij juiste dosering althans. Een andere vraag is of men bevoegd is fluor aan het water toe te voegen. „Persoonlijk heb ik er geen moeite mee, maar ik kan me voorstel len dat anderen dat wel hebben". De heer Standaart vertelde, dat bij een controle van 7 waterleidingbedrij ven, die hun water fluorideren, was gebleken dat bij de dosering afwijkin gen van tientallen procenten voorkwa men. 2V« mg fluor per liter in het wa ter levert ernstig gevaar op, terwijl gewoonlijk 1 mg Avordt toegevoegd. „Het zou goed zijn als B en W zich (zie vervolg pagina 2) ALLE TYPEN, IN DIVERSE KLEUREN, UIT VOORRAAD LEVERBAAR. MAAK NU EEN GRATIS PROEFRIT MET DE D A F NAAR UW KEUZEI De heer C. H. Roeper had gemerkt, dat een schuur in Oost, die destijds door de eigenaar wederrechtelijk tot zomerverblijf was gemaakt, nu toch weer wordt bewoond. Indertijd was be paald, dat het verblijf gedurende de zomer mocht worden verhuurd; daarna moest het gebouw weer in oude staat worden teruggebracht. Wethouder Daalder vertelde, dat het besluit van de gemeenteraad wel is nageleefd. Een alleenstaande man, de heer R. Sennc- ker, is echter in het gebouw getrokken. Men kan zich afvragen of dat een juist toestand is, maar in ieder geval wordt het gebouw niet meer gebruikt voor verhuur aan toeristen. De binnenmuren zijn weggesloopt, maar dat is voor de heer Senneker geen belemmering geweest om er te gaan wonen. „Ik vind het wel onterend voor de gemeente dat een alleenstaande man zich zo moet behelpen. Dat vind ik erg!", zei de heer Roeper. Wethouder Joustra: „Sommige mensen willen niets anders". Als lid van de woningcommis sie was de heer Daalder meer van der gelijke toestanden tegengekomen. „Waar zou je zo'n man anders moeten onderbrengen?" De heer Roeper bleef van mening, dat zoiets in een georden de maatschappij niet mag kunnen voor komen. Mej. Luijsterburg herinnerde eraan, dat de raad destijds alleen ver boden heeft, dat het gebouw voor ver huur aan toeristen zou worden ge bruikt. Er is niet gezegd, dat er na het inwendig uitbreken niemand meer in mocht wonen. Roeper: „Wanneer wij iets afkeuren voor de recreatie, maar staan wel toe dat het permanent wordt bewoond, gaat dat mij te ver". Daalder: „Maar die man heeft eenvoudig geen hogere aspiraties. Wie kan het belet ten als zo iemand in een schuur gaat wonen?" Westdorp: „Dan zou ook een niet-Texelaar in een schuur kunnen gaan wonen...." Standaart: „Nee, want dan zou het clandestien kamperen worden". De heer C. Koorn vroeg of de on langs ten behoeve van de sociale werk plaats aangeschafte Commer bestel- en personenwagen ook zou kunnen wor den gebruikt voor het halen en bren gen van de leerlingen van de imbe cielenklas. De kinderen worden nu met de taxi vervoerd. De heer Daalder zei, dat het vervoer onlangs weer voor een jaar is gegund aan het taxibedrijf Kooiman. Burgemeester Sprenger wilde de mogelijkheid wel bestuderen. In de praktijk zal het niet eenvoudig zijn om dat de wagen ook veel wordt gebruikt voor vervoer van materiaal. Gevaarlijke kruising De heer C. Koom stelde voor een knipperlicht te plaatsen bij de gevaar lijke kruising Westerweg-Pijpersdijk in Waalenburg. Er zijn reeds diverse waarschuwingstekens geplaatst, maar vorige week heeft zich daar weer een aanrijding voorgedaan, omdat de ene weggebruiker de andere niet zag aan komen. Momenteel worden de kanten van de Postweg gerepareerd. De heer Koom vond dat dit werk weinig zin heeft, omdat de kanten toch weer worden stukgereden. Beter zou het volgens hem zijn betonnen randen aan te bren gen. De heer Westdorp vroeg zich af waarom voor de verbreding van de Postweg nog steeds geen vergunning is afgekomen, hoewel toch slechts tien procent van de kosten door de gemeen te behoeft te worden betaald. Hij vroeg op spoed aan te dringen, omdat an ders gevreesd moet worden, dat het karwei aanzienlijk duurder wordt. De asfaltfabriek, die zich momenteel op Texel bevindt, zal dan weer naar het vasteland zijn overgebracht, wat de kosten van de wegverbreding met een derde zal doen stijgen. De polder Eier land heeft 'dit argument bij de provin cie naar voren gebracht en prompt vergunning gekregen om twee wegen te verbeteren. De burgemeester was dank baar voor de tip en beloofde er werk van te zullen maken. De heer Westdorp had gemerkt, dat het kleine gemeentelijke plantsoen aan de Burgerhoutstraat in een vuilnisbelt- je dreigt te veranderen; hij vroeg om maatregelen. De heer A. Dros informeerde naar de stand van zaken rond de woningbouw. De burgemeester vertelde, dat ieder ogenblik de vergunning kan komen voor 12 woningen te Oudeschild en twee zg. aangepaste woningen te Den Burg. Voor De Cocksdorp zijn de vooruitzich ten veel minder gunstig omdat sprake is van wijziging van plannen. BAKKERS IJZERHANDEL N.V. nieuw telefoonnummer

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1