Cjrocn rwartsjexels in het harL, Begrotingstekort 1969 kan in overschot worden omgezet Kees Witte en willen nu V Adrie Verberne naar Afrika B en Wniet meer vragen om aanvullende uitkering Texels fanfare naar lage stemming Ongenode gast 60 JAAR MOERBEEK Kaakslag voor botenverhuurder Dodelijk ongeluk op berucht kruispunt Eerste etappe van wereldreis is achter de rug >aQ0R UI/V fa MfcfSjsSh ekastjes Moerbeek's SSDAG 5 NOVEMBER 1968 fEXELSE 82e JAARGANG No. 8315 fitgave N.V. v/h Langeveld De Rood tetbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 i: Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den j, (el. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Rail- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 40 ct. incasso. Advert: 18 ct per nun. De gemeentebegroting voor 1969 zal, bepaalde maatregelen worden geno men, geen tekort maar een overschot te zien geven. Vorig jaar bedroeg hei begrotingstekort nog f307.014,De nu aangeboden begroting geeft een te kort aan van slechts f55.708,maar >olgens B. en W. kan dit tekort teniet worden gedaan en zal zelfs een be grotingsoverschot, beter gezegd begro tingsreserve, van f25.936,ontstaan, fot de factoren, die aan deze verbe- 'ing van de gemeentelijke financiële ■jtuatie hebben bijgedragen behoren de drastische verhoging van de reini gingsrechten, de rioolgelden en de straatbelasting. Dat betekende een in komstenvergroting van f236.750,per jaar. Het begrotingstekort van 1968 ion zo tot f70.264,worden terugge bracht. Aan de genoemde belastingverhogin gen viel, zoals bekend, niet te ontkomen omdat de minister van Binnenlandse Dé Zaken het opvoeren van de gemeente lijke inkomsten als voorwaarde had ge- t« steld om in aanmerking te komen voor een extra uitkering uit het gemeente fonds. Daaraan heeft de gemeente dus vol daan, zodat het verzoek om een aan vullende uitkering in behandeling kon worden genomen. B. en W. delen in "iun begeleidend schrijven bij de ont werpbegroting mee, dat op het verzoek nog niet is beslist.. Zij hebben evenwel de indruk gekregen, dat het, evenals de verzoeken tot en met 1967, zal worden 'gewezen. Belastingverhoging B. en W, hebben inmiddels van G.S. bericht ontvangen, dat de belastingnor men zullen worden voorzien, als uit vloeisel van het sinds 1967 gestegen al gemene prijspeil. Het wordt redelijk geacht, nu bij de gemeentefondsuitke- nngen voor 1968 en 1969 rekening is ge- te •V Qj. Het bestuur van het Koninklijk yï Texels Fanfarekorps heeft het volledige 03 instrumentarium overgenomen van het PTT-fanfare te Den Helder. Laatstge- icenide vereniging werd onlangs opge- icven, waardoor de ca. 40 instrumenten e koop kwamen. Het Texels Fanfare leeft er tegen een zeer laag bedrag de hand op kunnen leggen. De instrumen ts,en ver^crcn 'n zeer goede staat en zijn aag gestemd. Het fanfare moet dus overschakelen laar lage stemming, zoals eerder ook verd gedaan door „Excelsior" te Oos- erend Fanfaremuziek in lage stem- rung „doet" het tegenwoordig beter bij iet publiek, vooral als in zalen wordt lespeeld. Bovendien is fanfaremuziek n lage stemming makkelijk met mu ziek van snaar- en andere instrumen ten te combineren. Het bestuur van het fanfare is bijzonder blij met dit buiten- - lansje en heeft de stichting Cultureel Werk om medewerking verzocht bij het financieren van deze aankoop. De toe- ei cornst van het fanfarekorps lijkt mo menteel iets minder somber dan enige •ijd geleden. De muziekschool heeft in tussen enkele nieuwe koperblazers af- jeleverd, die mogelijk het begin zijn 'an nieuwe bloei. Zaterdagochtend ontdekte de heer A. Voorthuizen, dat E. S. H. uit Den Hoorn de nacht in zijn woning aan de Molen straat had doorgebracht. H. was bin nengedrongen en had zich in de huis kamer ter ruste gelegd. Volgens de heer Poorthuizen moet H. via een wc- aampje zijn ingebroken. Tegenover de Politie verklaarde H. echter dat hij ge- voon door de niet afgesloten deur was linnengestapt. Het was in ieder geval uiisvredebreuk en daarvoor zal H. zich zijner tijd voor de rechter moeten '«antwoorden. PRIJSWINNAARS 60 GULDEN 31 oktober 1968: De heer Doornekamp, Pr, Willem Alexandersingel 30, Den Helder. 1 november 1968: Mevr. Verstegen, Beatrixlaan 11, Den Burg 2 november 1968: De heer W. J. Bakker, Diek 30, Den Hoorn houden met het effekt van een algeme ne prijsstijging van 3%, te verlangen dat ook de gemeentelijke belastingen naar evenredigheid worden verhoogd. In totaal zou dan een verhoging van de opbrengst met globaal 6°/o dienen te worden verkregen. Een verhoging van de riolerings- en zuiveringsheffingen, waarvoor nu vrij hoge normen gelden, willen de ministers niet eisen. Een ho gere heffing dan ƒ100,— per aanslui ting zou ook met het oog op de in de gemeentewet vastgestelde grenzen moeilijk zijn te verwezenlijken. Dat be tekent echter dat, om toch een totale opbrengstvenhoging van 6°/o te krijgen, de straatbelasting, de opcenten perso nele belasting en de reinigingsrechten met 10% dienen te worden opgevoerd. Per 1 januari 1969 zullen daarom door de ministers de volgende mini mumnormen worden gehanteerd Straatbelasting: 22% van de kadastrale opbrengst voor gebouwde eigendommen en 11% van deze opbrengst voor onbe bouwde eigendommen. Rioolgelden: ƒ100,per aansluiting per jaar (met zuivering) en 50,per aansluiting per jaar zonder zuivering. Reinigingsrech ten: 26,50 per emmer bij tweemaal per week ophalen. Opcenten personele be lasting: gemiddeld 220 opcenten. Niet lamlcggen B. en W. zeggen intussen een duide lijker beeld te hebben gekregen van de wijze waarop gemeenten, die aanvullen de uitkeringen hebben gekregen, onder hoger toezicht zijn komen te staan. De ministrdële bevoogding gaat dan zóver, dat de gemeente Texel, als zij tot deze gemeenten gaat behoren, bestuurlijk zal worden lamgelegd. Dit moet volgens B. en W. worden voorkomen, zodat zij voorstellen de ministers van Binnen landse Zaken en Financiën niet meer om een aanvullende uitkering te vragen. Er moeten dus andere middelen worden gevonden om de gemeentebegroting sluitend te maken. Dit willen B. en YV. doen zonder het huidige voorzieningcnpeil aan te tasten. Aan de in de begroting voor 1969 opge nomen posten zal niet worden getornd. Er wordt daarom geen andere mogelijk heid gezien dan de raad voor te stellen het rioolgeld per 1 januari van 80, tot ƒ100,te verhogen. De andere ge meentelijke belastingen, die eventueel zouden kunnen verhoogd, zullen onge moeid worden gelaten. De verhoging van het rioolgeld betekent ƒ49.000, aan extra inkomsten. Dit bedrag, ver meerderd met het financieel voordeel van een wijziging van de begroting doet het begrotingstekort teniet gaan. Zelfs resteert dan nog een overschot van ƒ11.127,Dit bedrag zal als post voor onvoorziene uitgaven worden be stemd. Zoals gewoonlijk is bij het ramen van de kapitaalslasten van de diverse in vesteringen uitsluitend rekening gehou den met de door GS goedgekeurde ob- jëkten. Het afgeven van een verklaring „geen bezwaar" door GS betekent, dat met de uitvoering van het betrokken project pas kan worden begonnen als de Minister de nodige geldleningen vrij geeft. De lijst van niet goedgekeurde kapi taalsuitgaven telt momenteel 43 projec ten, waarvan de oudste al in 1963 wer den geraamd. Het zijn investeringen van totaal J 6.773.083,met een netto ten laste van de gemeente blijvend be drag aan kapitaalslasten van ƒ187.555,Hiervoor zijn vrijwel geen dekkingsmiddelen aanwezig. Toeristenbelasting Wijzende op het bij de Kamer inge diende wetsontwerp tot wijziorng van de gemeentewet, waarin de mogelijk heid wordt geopend tot heffing van een integrale toeristenbelasting, tonen B. en W. zich vóórstanders van een derge lijke belasting. Blijkens het wetsont werp zal deze belasting geheven kun nen worden van nachtverblijfhoudende personen, die niet in het gemeentelijke bevolkingsregister zijn opgenomen. De grote investeringen ten behoeve van de ontwikkeling van het toerisme in aan merking nemend, zal Texel er niet aan kunnen ontkomen om toeristenbelasting in te voeren, zodra de wet zal zijn aan genomen. Door de toeristenbelasting zal SNERTRIT TROK 55 DEELNEMERS Aan de zaterdagavond gehouden oriënteringsrit van de MAiB-club Texel, de zg. snertrit, werd deelgenomen door 52 automobilisten en 3 bromfietsers. De rit verliep geheel naar wens. Na afloop werd traditiegetrouw erwtensoep gege ten in hotel „De Lindeboom-Texel". Winnaar van de rit werd de heer C. Duinker; tweede werd A. Ran en derde C. N. de Wit. het ook mogelijk zijn de in het verle den opgelopen financiële „schade" van het toerisme gedeeltelijk in te halen. Verder zullen door deze belasting mid delen beschikbaar komen ter gehele of gedeeltelijke dekking van genoemde 43 projecten. Het is volgens B. en W. in ieder geval niet juist de toeristische lasten op te brengen door steeds maar weer hogere belastingen van de plaat selijke bevolking te heffen. Gunstig Als gevolg van de door de Wet Uit kering Wegen ontstane nieuwe situatie zullen zodanige uitkeringen voor secon daire, tertiaire en quartaire wegen worden ontvangen, dat het nadelige saldo op de exploitatie ƒ107.121,zal bedragen, hetgeen ƒ70.965,voordeli ger is dan in 1968. Van dit voordeel kan echter alleen worden gesproken als het bezwaarschrift van de raad tegen de door de Provinciale Staten voorge nomen wegindeling volledig zal worden gehonoreerd. Als dat niet gebeurt zal het nadelig saldo aanmerkelijk hoger uitvallen. Voor wat betreft de Vétérinair-Hy- giënische Dienst zijn de kosten geraamd op basis van de oude situatie, dus met inbegrip van het salaris van een vol- ambtelijk directeur. De Dienst draait nu al geruime tijd bevredigend met een directeur in half ambtelijk dienstver band en B. en W. zijn niet van plan weer een full tune-kracht te benoemen. De begroting zal daarom aan de huidige situatie worden aangepast, welke wijzi ging ook weer een voordeel betekent. (Zie vervolg pagina 2) AAN VERWONDINGEN BEZWEKEN OUDESCHILD De 69-jarige heer Ch. van Maldegem uit Oudeschild is donderdagavond in het Lidwinazieken- huis te Den Helder overleden. Hij be zweek aan de verwondingen, die hij op liep bij het verkeersongeval, dat zich op 19 oktober op de Schilderweg voor deed. De heer Van Maldegem was met zijn bromfiets vanuit de Doolhofweg de Schilderweg opgereden, waar hij door een motor werd geschept. CUM LAUDE GESLAAGD DEN HOORN De heer Biem Lap Szn. slaagde te Utrecht cum laude voor het doctoraal examen opvoedkunde. KNOOPAVOND WEEK OPGESCHOVEN De bijeenkomst van dames, die mo menteel meewerken aan het raadhuis tapijt kan door omstandigheden niet donderdagmiddag a.s. worden gehouden en wordt daarom een week opgescho ven, dus naar donderdagmiddag 14 no vember, aanvang twee uur, De dames worden verzocht hun werkstuk, mate riaal en gereedschap mee te brengen. De 20-jange botenverhuurder T. E. uit Oudeschild kreeg zaterdagochtend ruzie met zijn 26-jarige plaatsgenoot L. V. De woordenwisseling liep uit op een kort handgemeen, waarbij E een zo harde kaakslag kreeg te incasseren, dat hij het bewustzijn verloor. Hij 'heeft zich onder doktersbehandeling moeten stellen; de kaak is misschien gebro ken. Het incident speelde zich om 10.15 uur af op de Eendrachtdijk bij hoeve „Zeeburg". E. heeft bij de politie aan gifte gedaan. Op het beruchte kruispunt Wester- weg-Pijpersdijk in Waalenburg heeft zich zondagmiddag om 12.40 uur een aanrijding voorgedaan, die het leven heeft gekost van de 60-jarige slager Jacob Brouwer uit Oosterend. Twee an deren werden gewond. De heer Brou wer kan in zijn Volkswagen van de Pijpersdijk; hij was op weg naar zijn woonplaats. Met een snelheid van ca. 60 km. wilde hij de Westerweg over steken. Midden op de kruising werd hij aangereden door een uit de richting De Cocksdorp gekomen MG sportwagen, bestuurd door de 21-jarige K. H. uit Wuppertal. Bij de botsing werden beide wagens totaal vernield en kwamen 40 meter zuidelijker in de berm tot stil stand. De MG had de Volkswagen in de linkerflank, juist bij de bestuurders plaats getroffen. De heer Brouwer moet op slag dood zijn geweest. De bestuur der van de sportwagen en zijn 24-jarige broer liepen beiden o.m. een hersen schudding op en moesten naar het Lidwinaziekenhuis te Den Helder wor den vervoerd. Op het kruispunt in Waalenburg heb ben zich in het verleden tal van onge lukken voorgedaan, waaronder zeer ernstige. Meestal waren het gevallen, waarbij een van de Pijpersdijk komen de weggebruiker geen voorrang gaf aan het verkeer op de Westerweg. De Pij persdijk en de in het verlengde liggen de Middelweg werden van waarschu wende zig-zag strepen voorzien en ook werden schrikhekken geplaatst. Deze maatregelen zijn niet voldoende effek- tief gebleken. Volgens de politie zouden bij het kruispunt gele knipperlichten gezet moeten worden. Dc praktijk heeft geleerd dat deze veel beter worden op gemerkt. ORIGE week waren ze na bijna zeven maanden weer op Texel Kees Witte (25) en Adrie Verber ne (24) zijn echter beslist niet van plan te blijven. „We rusten niet eerder voordat we in alle landen van de wereld zijn geweest", zeggen ze in volle ernst. Op 11 april van dit jaar begonnen ze aan hun wereldreis. Fa milieleden en bekenden schudden be zorgd het hoofd; anderen lachten en waren er van overtuigd, dat Kees en Adrie spoedig weer met hangende pootjes op Texel terug zouden zijn. Het leek dan ook een beetje griezelig. Adrie Verberne voelde zich op de boerderij van zijn vader niet langer meer thuis. Wat hij dan wèl zou wil len kan hij moeilijk duidelijk maken, maar wie zijn enigszins verwarde mo tiveringen tracht te doorgronden, be grijpt dat verzet tegen het leven dat hij in het vooruitzicht had en verzet tegen een soms niet begrijpende omgeving een rol spelen. Zelf zegt hij dat het be vredigen van de lust tot avontuur hem de mogelijkheid geeft „zich te handha ven". Zijn vriend Kees Witte, die tot april nuttig doch weinig sensationeel werk verrichtte op het administratie kantoor G. C. Wolse, valt hem graag bij. Van hem is het idee afkomstig om, zoals het in de kinderboeken staat, de wijde wereld in te trekken. Met een voor dit doel gekochte Mer cedes diesel, die hen op de 17.000 km. lange tocht geen enkele maal in de steek heeft gelaten en niet meer dan ƒ100,zakgeld, gingen ze van huis. Het was de bedoeling onderweg aan de kost te komen door te werken en door handelscontacten te leggen met Neder landse exporteurs. Van dat laatste is nog niet veel terecht gekomen, maar MEUBELHANDEL Den Burg Tel.2572 het tweetal heeft zich royaal kunnen bedruipen. Als we Adrie geloven heb ben ze zelfs 2500,overgehouden en dat heeft extra moed gegeven om de wereldreis voort te zetten. Houthakken De eerste plaats waar ze de handen uit de mouwen staken, was het Duitse Bielefeld, waar ze twee weken lang hielpen bomen kappen. „Het was mooi werk", zegt Kees. „We waren maar twee uur per dag aktief en het verdien de best". In Berlijn waren ze een tijd lang ingeschakeld in het grote Bristol Kempinsk hotel. Zo ging het steeds verder van huis, terwijl de twee Texe laars alle werk aanpakten dat hen ge schikt voorkwam. Ze lieten zich door het ijzeren gordijn niet afschrikken. Een groot deel van hun reisavontuur speelde zich in Oost-Europa af. Want vanuit Oost- en West-Duitsland, waar ze herhaaldelijk heen en weer reisden. („We passeerden 24 keer checkpoint Charley") ging het naar Denemarken, Noorwegen en Zweden. In laatstge noemd land waren ze huisschilder. Het werd goed betaald. Het zes tot acht uur per dag werken, zeven dagen per week, leverde hen in 23 dagen 2300,op. Rusland De Oostzee werd overgestoken en via Finland kwam het tweetal in het Rus sische Leningrad terecht. In de Sowjet- Unie deden ze goede handel, over de manier waarop en de branche bewaren ze liever het stilzwijgen. Van Leningrad bracht de Mercedes de avonturiers naar Moskou, waarna ze na ruim drie Rus sische weken de Poolse grens bij Brest opzochten. Na Polen stond Tsjecho- si owakije op het programma, waar ze de gevolgen van de verzetsactie tegen de Russen herhaaldelijk ondervonden. Zo bleken alle wegwijzers te zijn om gedraaid, zodat men aan de voorbijgan- (links) en Adrie gers naar de weg moest vragen. Meestal werd in de auto overnacht, hoewel ook een tent tot de bagage hoorde. Taal In de meeste bezochte landen konden de jongens zich met Duits en Engels aardig redden. Soms lukte dat niet, zo dat de gebarentaal uitkomst moest bie den. Dat je zelfs daarmee ver kunt ko men, bewijst de vriendschap met een Russisch meisje (ze laten de foto's zien), waarmee helemaal geen woord viel te wisselen. Via Oostenrijk ging het naar München, waar ze een maand in een warenhuis werkten en zich daar ont popten als niet onverdienstelijke eta leurs. Toen werd koers gezet naar Texel, waar hun versohijning bewees, dat het eerste deel van het reisfeest niet op een flater was uitgelopen. Heeft de reis hen gebracht wat ze zochten? Kees en Adrie antwoorden geestdriftig. „We hebben gelééfd!", zeggen ze. Afrika De wereldreis zal waarschijnlijk wor den vervolgd in Afrika. Het is de be doeling dat ze binnenkort naar Rotter dam gaan voor tijdelijk werk. In deze havenstad hopen ze een kapitein te vinden, die bereid is hen met auto mee rond de Kaap te nemen, naar Mo zambique. Ze zullen hun Mercedes ver kopen en uitzien naar een VW-busje. „In verband met de Sahara", lichten ze toe. „Het is daar zo gruwelijk heet dat je met een watergekoelde diesel moei lijkheden krijgt". We concluderen dat het de bedoeling is het Afrikaanse con tinent te doorkruisen, hetgeen Adrie en Kees bevestigen. Het is o.a de bedoeling een tijdje in Zuid-Afrika te werken. Wat na Afrika moet volgen weten ze nog niet. Ze weten alleen dat ze dan nog niet naar huis gaan, nog lang niet.

Texelsche Courant | 1968 | | pagina 1