Cjroen '/warL-Jexels in het harL, Diverse Texelse archeologische monumenten worden beschermd É*waï m tmmm wou Jeugd gedroeg zich keurig bij viering jaarwisseling indplaatsen van jewoningsporen Vogelswel en wee (IX) HELP DE VOGELS; BEGIN BIJ JEZELF IN DE TUIN Verleende bouwvergunningen Politie: Sfeer van goedwillendheid G 3 JANUARI 1969 82e JAARGANG No. 8331 re N.V. T/h Lange veld De Roojj lU 11 Den Burg, Texel - Tel. 2741 larry de Graaf, Keesomlaan 43, Den I. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 len twintigtal Texelse eigenaars of elijke gerechtigden van grond heb- li onlangs van de minister van Cul- (ir, Recreatie en Maatschappelijk rk een kennisgeving ontvangen, arin hen wordt meegedeeld dat het örnemen bestaat bepaalde percelen ►nd op de lijst van beschermde mo menten te plaatsen. Het betreftf hier archeologische monumenten waarop zelfde monumentenwet van toepas- ïg is die wordt gehanteerd bij het be- aermen van historisch waardevolle bouwen. De kennisgeving betekent or de eigenaars dat zij met het be- >kken stuk grond niet meer mogen •en wat zjj willen. Vergravingen, be- ►uwing e.d. zijn in gevolge de monu- entenwet verboden. Artikel 14 van rze wet luidt: Het is verboden een be- hermd monument te beschadigen of vernielen; het is verboden zonder irgunning van de minister een be- hermd monument af te breken, te 'rplaatsen of in enig opzicht te wijzi- ?n;een beschermd monument te her zien, te gebruiken of te laten gebrui- ïn op een wijze waardoor het wordt itsierd of in gevaar gebracht. Een vergunning om te mogen bou- en, afbreken e.d. moet schriftelijk bij minister worden ingediend. De mi ster dient hierop direkt te reageren oor de ontvangst van het verzoek te •^vestigen. Hij zendt daarop een af- bhrift van het verzoekschrift aan Ge- eputeerde Staten en B. en W. die bin- bn twee maanden een oordeel over de ergunning moeten geven. De minister ;eslist dan binnen 6 maanden na ont- angst van het verzoek. Laat hij bin- !en die tijd niets van zich horen, dan Irordt de vergunning geacht (te zijn erleend, als de bewindsman tenmin- te niet laat weten dat hij de termijn an zes maanden heeft verlengd. Als Jle betrokken grondeigenaar zijn zin tiet, of gedeeltelijk niet krijgt, kan de ninister hem een schadevergoeding bekennen. Als de grondeigenaars zich liet houden aan de bepalingen van de pomimentenwet en toch het monument eschadigen of veranderen, kan met de terke arm worden ingegrepen. Bewoningssporen In de toelichting bij de ontwerp-lijst an archeologische monumenten wordt 'ets verteld over het landschappelijke carakter van Texel, dat er de oorzaak an is dat zich al in zeer vroege tijden nensen op het eiland hebben gevestigd De oude diluviale kern van Texel vaarop de meeste van de te bescher- nen monumenten zijn gelegen is een anggerekt, ongeveer noordoost - zuid- vest verlopend gebied met een land schap van zachtglooiende dekzandrug- gen. Vooral aan de noordwestzijde rijst deze kern vrij stijl op uit het laag ge degen polderland, waar enige eeuwen geleden nog water was. Vanaf het be gin van de ijzertijd, mogelijk al sinds de late bronstijd heeft zich op dit be trekkelijk hoge, dicht aan het water gelegen gebied, een vrij dichte bewo ning ontwikkeld, zoals blijkt uit de op vele plaatsen ontdekte nederzettings sporen en aardewerkvondsten. Enige losgevonden bijlen doen vermoeden dat Texel ook al in de steentijd door men sen werd bezocht, al zijn uit deze pe riode nog geen bewoningsrestanten aangetroffen. Het grote wetenschappe lijke belang van de Texelse monumen ten wordt onder meer door de volgen de factoren bepaald. Hoog en droog Daar de hoger gelegen delen van de diluviale kern zelfs bij zeer hoge wa terstanden van overstromingen gevrij waard zijn, kon de bewoning zich handhaven in een periode waarin de rest van westelijk Nederland door wa teroverlast niet of slechts zeer moeilijk bewoonbaar was. Ten tweede; hoewel schijnbaar een geïsoleerd gebied heeft Texel, dank zij zijn ligging aan de belangrijke handels weg via .Flevomeer en Vlie contact ge had met de veel zuidelijker Romeinse later Frankische gebied zoals blijkt uit vondsten van Romeinse en Merovin- gische-Karolingisch importmateriaal. Deze feiten werpen licht op de econo mische geschiedenis van Nederland ter wijl bovendien de goed dateerbare im portvondsten vaste aanknopingspunten bieden bij de bestudering van het over vloedige inheemse materiaal. Enkele monumenten, met name de terreinen van de vooralige vroeg-mid- deleeuwse ronde burcht te Den Burg, van de dorpskerk van de Westen en van het laat-middeleeuwse dorp Den Hoorn zijn vooral van belang voor de kennis van Texel ten tijde van de Mid deleeuwen. Veel vindplaatsen zijn bij grondwerkzaamheden reeds totaal ver nield. Het is daarom des te noodzake lijker, zo vermeldt de toelichting, eni ge van de nog resterende geheel of grotendeels ongeschonden monumenten ten behoeve van het wetenschappelijk onderzoek te behouden. De ontwenplijst vermeldt de volgende gronden: in De Waal een terrein van de „Nederduits Hervormde Gemeente" waarin overblijfselen van nederzettin gen uit de Romeinse keizertijd, vroege of late middeleeuwen zijn aangetroffen. Ook een terrein bij het pompstation aan de Pontweg, eigendom van de heer A. Kievit. Hier werden overblijfselen van nederzettingen uit Romeinse kei zertijd en vroege middeleeuwen gevon den. Aan de Westerweg nabij Den Burg „Immetjeshoeve", werd een Middel eeuws grafveld aangetroffen, daterend uit de 7e eeuw zodat ook deze grond van wetenschappelijk belang wordt ge acht. Verder staat het Torenhuis met omgeving op de lijst, eigendom van de heer F. de Jong. In het terrein zitten nog funderingen van de voormalige dorpskerk van De Westen, 16e eeuw. Een terp in Den Hoorn, eigendom van de heer KI. Lap, herbergt overblijfse len van nederzettingen uit de ijzertijd. Een ander terrein ook te Den Hoorn bevat overblijfselen van het vroegere dorp Den Hoorn. Uiteraard staat ook de Wezentuin met omgeving, eigendom van Gemeen schappelijke Polders, Gemeente, Kon. Texels Fanfare en N.H. Gemeente op de ontwenplijst. Naast de resten van de ronde burcht met omringende gracht zijn hier overblijfselen gevonden van een nederzetting uit de late bronstijd en vroege ijzertijd. Zoals gezegd kunnen de betrokken eigenaars tegen de plaatsing op de lijst in beroep gaan. Het beroepsschrift zal in behandeling worden genomen, nadat de lijst door de minister is vastgesteld. Ook de gemeenteraad zal in de gele genheid worden gesteld wijzigingen van de> lijst voor te stellen. door A. J. Binsbergen In 1969 zal de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Vogels haar 70-}arig bestaan vieren. De viering zal o.a. bestaan uit het in gebruik stellen van een .ooievaarstarm"van waaruit ons land geleidelijk aan weer met ooievaars bevolkt kan worden. Deze vanouds toch typisch in ons kikker landje thuis horende vogel is sinds vele jaren zo sterk achteruitgegaan, dat voor zijn algehele verdwijnen uit Nederland moet worden gevreesd. In enkele provincies, waaronder ook de onze, is hij zelfs al geheel verdwenen. Het totaal aantal broedparen is reeds onder de 20 gedaald. De aktiviteiten van Vogelbescher ming zijn velerlei. De vereniging be heert slechts weinig reservaten (o.a. het Stoar gelegen bij de Petten), maar werkt meer op het gebied van de be vordering van de bescherming van vo gels in het algemeen. Hoewel de wet geving nergens zo goed is als in Neder land, laat de praktijk van de vogelbe scherming nog veel te wensen over. Op Texel wordt ook wel eens gezondigd tegen de Vogelwet, maar dat is niets vergeleken bij wat in het zuiden en oosten van ons land aan de orde van de dag is: vogelvangerij, schieten en klemmen van roofvogels en wat niet al Er zijn echter meer bedreigingen voor de vogelstand. Veel vogels sneuvelen langs de wegen en door hoogspannings draden, duizenden zeevogels sneuvelen door stookolie, ontelbare vogels vallen ten offer aan insektenbestrijdingsmid- delen. In dit verband herinner ik aan de massale sterfte in Drente enkele ja ren geleden, die veroorzaakt werd door met dieldrin, aldrin en heptachloor ontsmet zaaigraan. Sinds dit jaar is het gebruik van deze middelen in het voor jaar niet meer toegestaan. Op interna tionaal terrein is jarenlang gevochten tegen de oliepest. Misschien hebt u het gelezen, enige tijd geleden heeft een aantal tankerrederijen een maatschap pij opgericht die zich met de proble men van de olieverontreiniging moet gaan bezighouden. 'De Torrey Canyon heeft een ware slachting aangericht onder de Britse zeevogels en het is dringend noodzakelijk maatregelen ter voorkoming van dergelijke rampen te nemen. Zeekoetcn in Museum Ook in het Texels Museum heeft men te maken met de olierampen. Tiental len vogels die met olie besmeurd langs het strand gevonden werden zijn in het „vogelsanatorium" achter het museum terecht gekomen. De hoop op algeheel herstel is doorgaans nihil, want het ve- renpak raakt nooit meer volkomen wa terdicht in de meeste gevallen. In En geland, waar een enorm aantal vogels met olie van de Torrey Canyon is schoongemaakt, heeft men ervaren dat van de ogenschijnlijk weer volledig op geknapte vogels uiteindelijk een groot aantal stierf kort nadat ze weer waren losgelaten. De resultaten van het schoonmaken waren al met al zo te leurstellend, dat de vogelbeschemers gingen praten over de beste manier om de vogels uit hun lijden te verlos sen. Bij de Engelse Vogelwet is zelfs toegestaan: „het doden van een vogel als men kan bewijzen dat de vogel zo ernstig gekwetst is, ander dan door zijn toedoen, dat herstel onmogelijk is", iets wat de huidige Nederlandse Vogel wet niet toestaat. Overigens hebben de met olie verontreinigde vogels wel goede kans in gevangenschap in leven te blijven, getuige de zeekoeten van het museum. Het is mogelijk gebleken deze vogels redelijk schoon te maken en in goede conditie te brengen; de ervaring was dat ze in de eerste tijd vooral droog gehouden moeten worden. Naast de zeekoe ten zijn er nog ver schillende andere soorten in het „vogel- sanatorium" te zien: meeuwen die een vleugel missen, een ransuil met een ge broken en verkeerd geheelde vleugel, een paar Jan van Genten en enkele scholeksters. Dit zijn voor een groot ge deelte blijvende gasten. Vele andere vogels herstellen zo ver dat ze na ver loop van tijd weer los gelaten kunnen worden. Vogelasylen als het vogelsanatorium van het museum zijn er in vele plaat sen in ons land en doen goed werk. Als u ooit een gewonde of zieke vogel mocht vinden, brengt u hem dan naar het museum Afgezien van hel feit dat het onder zich hebben van de meeste soorten vogels niet is toegestaan bij de wet, is het verzorgen van vele soorten vogels bepaald niet makkelijk, zodat het ^et raadzaam is dit zelf te doen. Vocrtafel Een prachtige manier om de vogel bescherming in praktijk te brengen is het voeren in de winter. Dat kan zeer eenvoudig gebeuren door het uitklop pen van het tafellaken ten gerieve van de mussen en misschien een roodborst je of merel die in de tuin domicilie heeft gekozen. U kunt ook een prachti ge voertafel met dak maken of kopen en die vol leggen en hangen met aller lei voer. Bij veel mensen beperkt zich het voeren tot het vetmesten van mus- Verschgat dinsdags cn vrijdags. Bank: Neder!. Middenstands bunk; Coöp. Raif- fcisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,55 p. kw. 4- 40 ct. incasso. Advert: 18 ct. per muu ni I.»,. - b.H.o d. r.d.Hl. ~C'. MIS MET DE JEUGD? Zo vaak lezen we over relletjes, die de jongeren in de grote steden veroor zaken. We krijgen dan de indruk dat het totaal mis is met de jeugd. Als u de zaak eens van de andere kant wil bekijken, gaat u dan voor de aardig heid op een zaterdagmiddag naar de lunchroom van V D in Den Helder. Het zit daar vol met jongens en meisjes tussen 17 en 20 jaar maar er zitten ook anderen tussen. De jeugd zit gezellig wat te drinken en een ieder gedraagt zich correct. Een jongen zei mij: „Wij willen niemand last bezorgen, maar de ouderen zijn ook wel eens de schuld van de moeilijkheden. Toen er eens een jongen met lang haar hiér binnen kwam zei een vette dame; daar heb je weer zo'n viezerik. Toen zijn er een paar harde woorden over en weer ge vallen en dat is begrijpelijk". A.F.N. DAMCLUB TEXEL H. Bruining verloor jammerlijk door tijdsoverschrijding, nadat hij het tot 'n gewonnen stand had gebracht. Ook J. Hooijberg ontbrak de tijd om de af wikkeling volledig te bekijken, waar door een niet meer te winnen eindspel ontstond. De uitslagen J. v. Heerwaarde-C. Meedendorp 11 C. Dijker-J. Vinke 20 H. Bruining-P. Bakelaar 02 P. Kooiman-J. Hooijberg 11 G. Dros-C. Vinke 11 P. W. Kooi^D. v.d. Werf 11 C. v.d. Werf-J. Bosch 0—2 Jb. Koorn-C. Groenhof 20 De eerstvolgende clubavond is op vrijdag 10 januari. Daarnaweer nor maal dinsdags. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de periode van 4 januari t/m 10 januari, telefoon 2182, b.g.g. tel. 2069. sen en spreeuwen, waarvan vooral de laatsten zo brutaal als wat zijn en geen andere vogels in hun buurt dulden. Het is daarom goed niet alles op één grote hoop te gooien, maar ook iets (bijv. een paar rotte appels) apart te leggen voor de altijd wat bedeesde merels, die zich overigens op de begane grond beter op hun gemak voelen dan op de voertafel. Voor de mezen kunt u een sliert pin da's ophangen of een (ongezouten) spekzwoerd. Ook vetbollen, die u kunt kopen of zelf kunt maken, of met ge smolten vet en zaden gevulde kokos noten, of zonnebloempitten zijn uitste kend voedsel. Brood (liefst bruin) is uitstekend; ook gekookte aardappelen of droge havermout wordt met graagte gegeten. Denkt u er vooral om, dat de vogels een vrij uitzicht hebben met het oog op het altijd en overal aanwezige kattengevaar? Als er sneeuw ligt, is 't geven van water niet nodig. Voor veel vogels is voeren niet noodzakelijk als het niet vriest; de mezen scharrelen in hoeken en gaten en in het struikgewas ook 's winters nog allerlei gedierte op, zolang de grond zacht is komen de me rels aan hun (worden) trekken en als er geen sneeuw ligt hebben de zaad eters, als kneu, keep, vink en groenling nog voldoende zaad voor 't oppikken. 10.000 gepasseerd Nog even terug naar de Nederlandse (zie vervolg pagina 2) In de afgelopen maand verleenden B.en W. aan de navolgende personen, stichtingen en bedrijven de daarbij om schreven bouwvergunning. Mevrouw C. Marinus-Reijne te De Cocksdorp voor de uitbreiding van haar pension aan de Molenlaan; de heer G. de Boer te Den Burg B 21 voor de bouw van een woonhuis aan de Veense Langweg; de heer B. Beumkes te Den Burg voor de verbouw tot zo merwoning van een schuur achter B 184; de heer J. Nauta te Den Burg voor de verandering van een woonhuis aan de Pontweg; de heer J. Smit te Den Burg voor de bouw van een ga rage-houtopslagruimte aan de Keesom laan; de heer J. Huisman te De Koog voor de bouw van een schuur bij K 90 de Rekreatiestichting te Den Burg voor de verandering van het kantoor en de beheerderswoning aan de Badweg te De Koog; de heer P. Uitgeest te De Koog voor de bouw van een douche en w.c. in zijn woning K 86; de heer B. Hoogenbosch te Den Burg voor de bouw van een garage en koelcel in zijn pand Duinweg B142; de Rekreatie stichting te Den Burg voor de bouw van een fietsenstalling op de camping „Loodsmansduin"; de heer F. J. Witte te Den Burg voor de bouw van een bol lenschuur bij B 14; de Stichting Vakan tie Verblijven te Amsterdam voor de uitbreiding van haar hotel aan de Ka merstraat te De Koog; de heer T. Wuis 't Noorden O 176 voor de verbouw van een kippenhok tot zomerwoning; de heer M. Broekman, Eierland C 7 voor de bouw van een dubbel woonhuis aan de Hoofdweg; de Gebr. Veeger te Den Burg voor de bouw van een schuur aan de Kogerstraat; de heer J. H. v. d. Berg „Dennenoord" voor tie verbouw ;van een woonhuis aan de Rozendijk H97; de heer H. P. Hooijschuur, Eierland, voor de uitbreiding van een schuur aan de Slufterweg; de heer H. P. Rijk te Den Burg voor de verbouw van twee kamphuisjes in Everstekoog-Gerrits- land; de Coop. Raiffeisenbank te Den Burg voor de verbouw van een woon huis aan de Naai te Den Hoorn tot bankgebouw; de Woningbouwvereni ging Texel te Den Burg voor de bouw van 12 woningwetwoningen aan de Trompstraat te Oudeschild; het bestuur van de Marg. Sinclairband voor de ver bouw van de voormalige kleuterschool aan de Molenstraat te Den Burg; de Verenigde Schilderscooperatie voor de verandering van het woonhuis Klif - te Den Hoorn; de heer S. van Splunter te De Koog voor de verandering van 't pension Dorpsstraat 39; C. Zegel te Den Burg voor de bouw van een gara ge-rijwielstalling aan de Warmoes- straat te Den Burg; de heer C. J. G. van Empel te Den Burg voor de bouw van een garage aan de Houtweg; de heer N. Dros te Oosterend voor de ver andering van een boerderij O 19; de Woningbouwvereniging te Den Burg voor de bouw van 12 ww-woningen aan de Ploosterstraat te De Cocksdorp; de heer A. C. Plaatsman te De Koog voor de verbouw van een boerderij aan het Hogereind te De Waal; de fa. ArKé te Den Burg voor de uitbreiding van een werkplaats aan de Wilhelminalaan, de heer F. Standaart te Den Burg voor de bouw van woonhuis aan de 'Epe- laan te De Koog en de Gebr. Schoorl te Den Burg voor de verandering van een winkelpand aan de' Waalderstraat. BRANDMELDING Bij brand altijd bellen (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. De viering van de jaarwisseling is zonder wanklanken verlopen. De jeugd heeft zich bijzonder keurig gedragen. De jongelui kwamen naar de Stenen plaats in Den Burg om hun rotjes af te steken, maar het stoken van grote vu ren en vernielingen bleven achterwege. Het was niet bijzonder druk; velen hadden er de voorkeur aan gegeven de jaarwisseling thuis te vieren. Opper wachtmeester J. de Boer: „Wc zijn buitengewoon tevreden. Vrijwel niemand was uit op sensatie en vernielingen; er was een goedwillende sfeer. Opper De Boer, vergezeld van wachtmeester eerste klas J. Ottens stond op de Stenenplaats temidden van knallende voetzoekers en gillende keuken meiden om e'en oogje in het zeil te houden. Hoewel de politiemannen wat schroeivlekken aan hun kleding opliepen, was het gunstige effekt van hun aanwezigheid goed merkbaar. Van de politielandrover, die in vorige jaren een sterk provocerend effekt bleek te hebben, werd geen gebruik gemaakt. Eén keer moest worden opgetreden toen een tiental jongelui een wagen waarach ter een omvangrijk landbouwwerktuig was gekoppeld door de straten wilden slepen, waarschijnlijk om er een baricade van te maken. De wagen was bela den met allerlei rommel en het was de bedoeling er ook nog een autowrak op te zetten. De stoet werd reeds in de Weststraat door de politie opgevangen die sommeerde het zaakje te parkeren en door te lopen, aan welk verzoek zonder morren gehoor werd gegeven. Ook in de andere dorpen deden zich geen wanordelijkheden voor.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1