Oude li Dampbevrijd!' Voor u tot 61/4°/o rente en voor u keuze uit 6 spaarvormen en voor u Veecle boerderij entocht werd ^root succes ubriek voor I .ANDBOUW en VEETEELT 99 de bank waar ook zich thuis voelt SPORTPROGRAMMA L'EEDE blad TEXELSE COURANT VRIJDAG 10 JANUARI 1968 Oriih'i* rcftaktic >«n <.v<m»n«rn Toen wij in het voorjaar van 1967 ize eerste boerderijentocht aankon den was dit min of meer een expe- jent. De ervaringen met het van is krijgen van Texelse veehouders excursies e.d. waren niet al te st. Met de boerderijentocht bleken echter in de roos te hebben gescho- 1. Zo'n zeventig Texelse veehouders men aan de eerste tocht deel en de acties waren zeer gunstig. „Zou een tweede tocht weer zo goed kken?" vroegen we ons af. We heb- n het er op gewaagd en de Texelse chouders hebben op dat waagstuk jreageerd op een wijze, die ons de oed geeft ermee door te gaan. Het aantal deelnemers was zeker ibbel zo groot als bij onze eerste cht. Ook na splitsing in twee groepen as het aantal per groep in feite nog groot. 'Dit heeft echter niet al te veel oeilijkheden opgeleverd, vooral dank de uitvoerige schriftelijke toelich- Sag, die aan iedere veehouder ter ind werd gesteld. Dit overzicht be- ,tte gegevens omtrent de grootte en richting van de te bezoeken objecten, Ismede een kostenoverzicht. In het .derstaande een korte aanduiding van Ie bezochte bedrijven en de reacties |an de deelnemers. Ligboxenstal „Rio Grande" I Vooral de oudere veehouders konden jiet maar matig waarderen, dat het lee hier op een kale, betonnen vloer Tjoest lopen. Ook het feit, dat in de Igboxen de dieren het moeten doen Jiet een ligplaats van zand, gaf nog al frat kritiek. Diverse malen werd de pmerking gehoord, dat de dieren wat Ie weinig buik hadden. Van de kant van de jongeren, die [eer ruim vertegenwoordigd waren, pas er duidelijk meer waardering. En K)k een enkele oudere veehouder sprak |»et uit, dat als we in de richting van ,'rotere aantallen melkkoeien per man noeten, het dan inderdaad in de rich- ling van de loopstal, al of niet met lig- poxen, zal moeten gaan. Loopstal bedrijf Jn. Rutten Hoewel de meeste veehouders de fenablik van koeien flink in het stro aantrekkelijker vonden dan op de be ltonnen vloer, viel de reinheid van de nieren niet direct mee. Er was duide lijk meer aanhangend „vuil" dan in de jstal op „Rio Grande". Het viel op, dat de koeien hier in ■goede conditie waren en ook dat de ■leeftijd van de koeien hoog is. De heer IIRutten wees de bezoekers op een dier ■van 15 jaar, dat nog flink aan de pro- Hduktie deelnam. De heer Rutten is niet llde' enige, die van mening is, dat de llhoge leeftijd van zijn veestapel mede [te danken is aan de loopstal. Kwalen, Idie aanleiding zijn tot een voortijdig [opruimen van melkkoeien, zoals been gebreken en speenbetrapping, komen [in de loopstal veel minder voor dan II in de normale stallen. Voor veel bedrijven zal het hoge stro-verbruik van 7-8 kg. stro per dag en iper dier een bezwaar zijn om tot gebruik van deze stal over te gaan. Op dit bedrijf halen de koeien het kuilgras zelf uit cle sleufsilo's, wat een grote arbeidsbesparing geeft. Deze methode is uiteraard ook toe te passen in de ligboxenloopstal. Jongveeloopstal G. C. Bakker, Het Noorden Algemeen vond men dit een zeer bruikbare loopstal voor jongvee met aanvaardbare kosten. Per onder te brengen dier is de investering ƒ300, geweest. ■Hoewel wanden en dak niet geïso leerd zijn, de wanden zijn nl. van hout en het dak asbestplaat zonder beschie ting, was er geen last van het hinder lijke en ook voor de dieren schadelijke „druppen" van water van het dak. Een veenbeeld, dat navolging verdient. Bedrijfsgebouwen C. J. Commandeur Heel veel Texelse veehouders heb ben met verwondering staan kijken naar datgene, wat de heer Comman deur hier heeft laten bouwen. Door de ligging achteraf hadden tot vrijdag 3 januari j.l. maar weinig veehouders hiervan een idee. Op dit bedrijf had vooral het zgn. schuurkuilen de volle belangstelling. In een grote plastic zak, die in één van de gebouwen is geplaatst, is 13 ha. kuilgras verpakt. Dit kuilgras is van prima kwaliteit. De plastic zak, die plm. 750,heeft gekost, is nu voor het tweede jaar in gebruik, en de heer heer Commandeur hoopte 'm nog een jaar te kunnen gebruiken. Het melkvee is ondergebracht in een drie-rijïge Hollandse stal, die uitgerust is met drijfmestgruppen. Vooral de oudere veehouders vonden de veel ho gere temperatuur dan in de stallen op „Rio Grande" en in de Eendracht een voordeel. Ook het feit, dat men °P deze stallen de dieren beter „van voren en van achteren" kan bekijken, spreekt de oudere veehouders duidelijk aan. De jongeren hadden heel goed door, dat uit het oogpunt van arbeid de stallen op „Rio Grande" en in de Een dracht duidelijk vóór lagen bij deze stal. Het ruwvoer moet over grotere afstand worden aangevoerd en men mist het voordeel van het melken in de doorloopmelkstal. Wel is een be langrijke arbeids verlichting bij het melken bereikt door het aanleggen van een melkleiding, waardoor het ge sjouw met de melk is vervallen. Bedrijf H. Tjepkema De meeste belangstelling was er op dit bedrijf niet voor de nieuwe jong veestal. In verhouding tot het aantal dieren, dat hierin kon worden gehuis vest, vond men de kosten te hoog. Al gemeen was men van mening, dat deze jongveestal oök in de zomermaanden een goede bestemming moet krijgen om de kosten enigszins verantwoord te maken. Hoewel de meeste Texelse veehou ders door de jaren heen wel iets heb ben gehoord van de goede melkvee- FEUILLETON door TOM LODEWIJK 9. „Ben je d'r in", hoorde hij opeens een lachende stem aan de deur. Hij sprong op. ,Nee maar, wat ben je vroeg! 't Is hier nog zo'n keet!" Mooi excuus, hij zelf vond het keurig netjes naar zijn idee, 't was nog nooit zo netjes geweest hij had zelfs een natte dweil over de tafel gehaald!, maar zij zou het nog wel een keet vinden. „Nou ja, keet, gezellige keet". „Vind je 't wel gezellig?" „Oja, 't hoort niet anders, 't past bij jou". „Hoor ik in een keet?" „Als je 't zo wilt noemen". Ze ging zitten als was ze thuis, op de sioel die hij zo netjes voor haar afge stoft had. En ze had niet eens gekeken óf hij wel afgestoft was. „Ik héét geen Lieselot. Doodgewoon Lot". „Laat ik dan de énige zijn die je Lie selotje noemt. Ja, dat mag wel hè?" neus. keel en borst van vastzittend slijm bedelde hij vleiend, zijn ondeugend ge zicht vlak bij het hare. „Als ik nou es Cornelis tegen jou zei?" „Spéar me! Weet je hoe ik heet? Cornelis Antonius Adalbertus. Wat je ouwelui je kunnen éandoen!" „Vroeg je niet of ik dorst heb? Ik héb!" „Wat moet je? Bier, of gazeuse, of bier met gazeuse, of gazeuse met bier?" Hij had de gazeuse speciaal voor haar gehaald. „En ik heb nog een fles Bor deaux ook". „Die drink je maar op bij de bief stuk. Geef mij maar een glaasje prik. Bier ruik je een uur in de wind". ,,'t Is anders een lekkere lucht". „Goed, dan ruik ik wel aan jóu!" Ze lachten allebei. Kees de Waard ging fluitend op zoek naar de flessen. stapel op dit bedrijf was het voor heel velen niet minder dan een verrassing om dit melkvee op stal te zien staan. Dit is niet te danken aan een mo derne, goed ingerichte stal. Het tegen deel is waar. De heer Tjepkema moet het n°g doen met een ouderwetse Frie se stal. Deze veehouder weet z'n die ren echter te presenteren op een ma nier, die weinigen hem zullen verbe teren. Een dik strobed, waardoor de huid smetteloos is, prima conditie met een glanzend, gezonde huid. De bordjes met de jaarproduktie van de koeien logen er niet om. De koe met de min ste produktie zou in heel veel stallen nog een goed figuur slaan. We hopen, dat aan de deelnemers het verband tussen goed ventilatiehooi en het maaikneuskuilgras en de prima produktie niet ontgaan is. Persoonlijk zijn we er van overtuigd, dat naast de gehele verzorging ook het goede ruwvoer een rol heeft gespeeld bij het naar de op brengen van deze melk veestapel. Totaalindruk Een zeer waardevolle dag. Diverse veehouders spraken het uit, dat zij al lang plannen hadden om één of meer van deze bedrijven te gaan bekijken. Het schoot er dan meestal bij in. We zijn blij, dat we met deze boerderijen tocht de kans hebben gegeven deze plannen uit te voeren. Een woord van dank is op z'n plaats voor de vijf veehouders, die hun be drijven beschikbaar stelden voor deze boerderijentocht. Ze kunnen er van verzekerd zijn, dat ze hiermee veel collega's een dienst hebben bewezen. ENKELE REACTIES We ontvingen reacties op onze arti kelen over de onverantwoorde investe ringen van tractoren en bijbehorende werktuigen op kleinere bedrijven. Naast enkele instemmende geluiden was er een belangrijk groter aantal cri- tische opmerkingen. In één van de schriftelijke reacties werd gezegd, dat er in mijn betoog „grote gaten" zaten. Een andere boer reageerde met de op merking, dat hij „morgen" het bedrijf aan kant zou doen als hij „vandaag" zijn tractor zou moeten opruimen. We hopen zeer binnenkort uitvoeriger op deze reacties in te gaan. Er waren ook reacties op het artikel, waarin de vergelijking bouwland en grasland met melkkoeien werd behan deld. Een lezer van „de overkant", die vertelde en daarvan ook blijk gaf, dat hij de rubriek voor Landbouw en Vee teelt trouw las zou graag ook een ver gelijking zien, waarbij de schapen wer den betrokken. Een Texelse veehouder veronderstel de, dat mijn „schapenverleden" zodanig was, dat ik mij niet durfde te wagen aan een artikel, waarin ook de schapen werden betrokken. Hij kan gerust zijn. Binnenkort gaat ook dit gebeuren. Den kend aan de uitspraak, dat het boete kleed de mens niet ontsiert, is het voor mij werkelijk niet zo'n grote toer om eerder gedane beweringen te herroe pen. ZORG VOOR EEN VOLLE ZAAL! Het zou meer dan jammer zijn als dinsdag a.s. de zaal van Hotel „De Lindeboom-Texel" niet vol is wanneer daar de heer J. de Rooy van het I.V.O. uit Zeist op uitnodiging van de Vereni ging voor Bedrijfsvoorlichting een in leiding houdt. Het Saat °ver een voor veehouders zeer belangrijk onderwerp. Het heeft te maken met de produktie van het rundvee. We kunnen dit onderwerp van twee kanten benaderen. De ene kant is die van de fokkerij. Door een juiste keuze van de aan te houden kal veren en het gebruik van goede stie ren, proberen we er een goede erfelijke aanleg om melk te produceren in te krijgen. Die mogelijkheid om te produceren moeten we er echter ook uit halen. En dan komen we op het terrein van de voeding en verzorging. De deelnemers aan de boerderijentocht van vorige week, zijn vooral op het laatste bedrijf, dat bezocht werd, wel overtuigd ge raakt van het belang van goede voe ding en verzorging. De heer De Rooy vertelt U meer over dit laatste. En daarom nogmaals, het zou jammer zijn als de Texelse veehouders hier verstek lieten gaan. Dinsdag a.s. half twee is iedereen welkom in Hotel „De Lindeboom- Texel". Zie je wel, het was weer net als gis teren. Het leek of ze mekaar al jaren kenden. Lot liep inmiddels langzaam door het atelier. „Je hebt hier een paar goeie dingen". „Ja, gaat nogal", zei hij nederig. Ze zaten tegenover elkaar en wisten opeens niets meer. „Zeg Lieselot". „Zeg jij het maar". „Weet je wat ik zo dolgraag wou?" „Nog niet". „Jóu schilderen". „Mij? Waarom?" „Ik voel dat ik het moet. Ik wil het. Is dat niet genoeg?" „Natuurlijk is dat genoeg. En mis schien wordt het dan wel goed. Niet ik, maar het schilderij. En hoe wou je me schilderen? Met één groot oog rechtsboven, een theepot in het midden en een klompvoet met zes tenen links onderaan, met als onderschrift. „Jonge vrouw in bos?" „Jakkes Lieselot, wees niet zo goed koop. Je lijkt wel een van die ouwer- wetse lui, die de moderne kunst af kraken, die hebben ook van die stan daardgrapjes. Net een doorgesnejen rode kool, hahaha". „Toch ook niet zó?" Ze knikte naar het grote naakt. Misschien zou hij er met Floor of Dit een dubbelzinnig grapje over gemaakt hebben, maar het lukte niet bij dit Lie selotje. Het kind had iets onaantast baars, je moest er heel voorzichtig mee zijn, net kosbbaar porselein. „Dacht je dat ik geen portret kon schilderen? Zal ik je es wat laten zien?" Hij stond op, zocht tussen de doeken die op ramen gespannen tegen de muur stonden, zette er één op de ezel. „Kijk!" Lieselot keek en bleef kijken. Het was het portret van een oude vrouw. Een vrouw met een hard leven achter de rug. Het verdriet lag als een waas over haar gezicht, dat toch wonderlijk doorlicht scheen. De ogen zagen haar aan, als wisten ze alles. me/. Th. van Dongen kassior kantoor Breda Sparen is aantrekkelijk, vooral bij on2e bank, de NMB. Hoge rentepercentages en meer spaarmogelijkheden, waaronder nu ook 6% spaarbrieven. Voor particulieren, stichtingen en verenigingen. De NMB heeft voor iedereen een aangepaste spaarvorm, hoge rente en echte persoon lijke service. En ook dit laatste is iets waar we beslist niet zuinig mee zijn. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Den Burg: Binnenburg 11. Den Helder: Koningstraat 7. „Mijn moeder". Ze knikte, bleef geboeid staren. „Ze weet er niks van. Ik heb het uit mijn geheugen geschilderd. Maar zo is ze, daar kun je donder op zeggen. Dat schilderij, daarmee vraag ik om verge ving. Zie je wel hoe veel verdriet ze heeft gehad? Ook om mij. Vooral om mij. En ik heb niets gespaard. Iedere lijn, iedere rimpel, heb ik daar aange bracht, niet op dat schilderij, in wer kelijkheid. En ik hield van haar, haast zoveel als zij van mij. Zó keek ze naar me". Zijn hand streelde als liefkozend langs het schilderij. „Wat zeg je d'r van, Lieselot?" „Niks", zei ze ,,'t zou stom zijn er iets van te zeggen". Hij knikte. „Hier is nog wat. Een mens moet ook léven. Als ik helemaal zonder zit, co- pieer ik wel es. Hoe vind je dit? Frans Hals. 't Is 'em niet maar 't lijkt er op". „Ik ben blij dat je me hef laat zien", zei Lot. „Weet je, als ik die moderne schilderijen zie, dan kan ik begrijpen dat de mensen zeggen: dat kan ik óók, een beetje kliederen. Dat heb ik vroe ger van Picasso gedacht, tot ik zijn jeugdwerk zag. Hij kan alles maken wat hij wil. Jij ook, zie ik. En Frans Hals, dat valt niet mee". „Nee om de drommel niet. Als ik in spiritisme geloofde zou ik die man op roepen om eens met 'hem te praten. Een geweldige vent. Ik mag hem nog liever dan Rembrandt. Hij is zo lévend, een vent om een borrel mee te drin- EEN CORRECTIE In het artikeltje, waarbij we de ren tabiliteit van bouwland en grasland met melkkoeien vergeleken kwam een hinderlijke fout voor. Als saldo voor het gewas tarwe werd vermeld een be drag van ƒ1500,Dit moet zijn ƒ1050,Zoals alle saldo's, die we in •dit artikel gebruikten is ook dit saldo ontleend van bedrijfseconomische boekhoudingen van Texelse bedrijven. ZONDAG 12 JANUARI 1969 4de klasse A KNVB Texel-Watervogels, 2.30 uur Afdeling Noordholland Flevo 3-De Koog, 2.30 uur (vertrek boot 13.00 uur) MEDEDELINGEN S.V. Texel Het jaar is voor Texel 1 slecht be gonnen. Wel jammer de afstand tot de lager geplaatsten op de ranglijst is kleiner geworden, terwijl de drie ge lijke spelen in afd. A van zondag wij zen op een extra inzet. A.s. zondag komt Watervogels op bezoek. Als steeds kan een zeer spannende strijd worden verwacht, waarbij de gehele inzet van elke speler noodzakelijk is. S.V. Oosterend Vrijdagavond klaverjassen (om leuke prijzen) in Jatry. Aanvang 8 uur. Texelse Boys Zondag 12 uur een oefenwedstrijd tegen SVO (Boysveld). Terreindienst: Hank Witte en J. Zoetelief. KAAGVOGELS-SVO 8—3 SVO bleek wel heel slecht te hébben overwinterd, want in Kolhorn werd met maar liefst 83 verloren van een in alle opzichten veel beter Kaagvo gels. Het eerste kwartier zag het er nog niet naar uit, dat het zo'n hoge score worden zou, maar toen Kaagvo gels binnen vijf minuten twee goals maakte, zakte SVO als een pudding in elkaar en kon Kaagvogels, mede door dat back Pronk helemaal z'n dag niet had, voor rust nog viermaal scoren. Na rust liet Kaagvogels de teugels wat vieren en wist SVO er via v.d. Wetering 61 van te maken. Toen was het weer de beurt aan Kaagvogels, dat via de linksbuiten 71 liet noteren. Keijzer had daar zo z'n eigen gedach ten over; met twee gave treffers gaf hij de score een iets draaglijker aan zien, maar Kaagvogels had blijkbaar nog niet genoeg, want kort voor tijd was het weer de l.buiten, die de eind stand op 83 bepaalde. PUPILLENCOMPETITIE Hier volgen de standen tot nu toe: Afdeling A; Tex. Boys a 7 6 1 0 13 27— 5 Oosterend a 5 2 2 1 6 86 Texel a 7 1 4 2 6 7-41 ZDH a 6 1 1 4 3 6—12 De Cocksdorp 7 1 2 4 4 517 Nog te spelen: Texel-ZDH; Ooster- end-Tex. Boys; Oosterend-De Cocks dorp. Afdeling B: Oosterend b 7 6 0 1 12 33— 7 De Koog a 9 6 2 1 14 21— 6 De Koog b 4 3 0 1 6 7—1 Tex. Boys b 7 2 2 3 6 9—9 Texel b 7 2 1 4 5 7—13 Tex. Boys c 4 0 3 1 3 36 ZDH b 6 0 2 4 2 3^26 Texel c 5 1 0 4 2 4—6 Texel d 20020 1—6 De pupillen hebben de hele maand januari rust. ken, een vent om mee uit vissen te gaan. Moet je die regentenstukken van hem zien. Die regentessen! Goed, heeft ie gezegd, ik zal jullie schilderen, want ik zit in het ouwemannenhuis waar jullie de baas speelt. En je hebt me voor een koopje. En je mag mijnent wege pronken met je zij en je kanten. Maar jullie zure smoelen en jullie be nepen mondjes zal ik tot in alle eeu wigheid vastleggen. En nou zitten ze daar te pronk, precies voor wat ze zijn, een stel ihaaiebaaige wijven dat aan liefdadigheid doet, omdat ze nooit heb ben geweten wat liefde is". Lot lachte luidop. „Precies! Daar heb ik ook zo van genoten!" „Geloof je nou dat ik wel een por tret van je maken kan? Van je gezicht alléén. Kijk, zoals je nü kijkt. Hier, zie es. Dit heb ik gekrabbeld Ze bekeek het aandachtig. „Ben ik zo, Kees?" „Ja, wist je niet hè? Je kent niemand zo weinig als je zelf. Als je je dubbel gangster op straat tegenkwam, zou iedereen het merken, behalve jij". „Gek, zó jezelf te zien. 't Heeft he lemaal niets te maken met een foto". „Maar dan ook helegaar niks. Toe Lieselot, mag ik?" „Ja Kees, is de eer aan jou of aan mij? Ik durf haast niet. Ik ben ge woon bang voor wat het worden gaat als ik dat portret van je moeder zie. Ik sta er óp, letterlijk en figuur lijk". „Ik zou wel meteen willen begin nen". „Ja maar, zeg, ik moet dan toch ze ker poseren? Hoe lang duurt dat wel niet?" „Weet ik dat? Zo nauw moet je niet kijken. Je hebt een dot van een kans dat je hier komt en dat ik zeg: 't gaat niet vandaag, ga mee, we gaan ergens wat drinken, en dat ik je een andere keer tweemaal zo lang hou als ik van plan was. Als het géét, dan kan ik niet stoppen". Ze knikte begrijpend. „Maar vader, ondanks al je artistie ke impulsen, wil je er rekening mee houden dat ik nog andere verplichtin gen heb? Maatschappelijke verplichtin gen", zei ze gewichtig. „Ik kan niet tegen mijn ohirurg zeggen dat ik niet kom, omdat ik moet poseren". (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 5