Groen 'ZwarLrJexels in het harL, niet fanfare heeft wel eens beter gespeeld Mens en dier tijdig weg uit brandend AGENDA lp ■■pe heer C. Rijf ere-dirigent Alleen avondvergaderingen als het publiek interesse heeft ntact dirigent-korps Iiog niet voldoende Lezen neemt sterk toe Hoeve verwoest; inboedel verloren ANWB keurde verlichting van 483 auto's B. en W. tot Raad 21 JANUARI 1969 h 82e JAARGANG No. 8336 'exelse1»courant N.V. v/h Langcveld De Rooü 11 Deo Burg, Texel Tel. 2741 ry de Graaf, Keesomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middcnstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,90 p. kw. -f 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct. per mm. excl. 4% BTW V Koninklijk Texels Fanfarekorps wel eens beter gespeeld dan za- iqavond j.l. toen in de Burgemees- >e Koning-hal de jaarlijkse uitvoe- werd gegeven. We zouden het ut niet graag slecht willen noe- maar het korps liet toch meer :jes vallen dan het zich gezien ?putatie die in de afgelopen jaren 1 opgebouwd kan veroorloven, uisteraars kregen de indrukdat torps nog aan de jonge en ener- directeur P. Heertjes moet wen- (of de directeur aan het korps), het contact korps-dirigent was onvoldoende. Dat werkte foutjes e hand, zoals het doorblazen als )pt moest worden, terwijl er ook 1 wat mankeerde aan klankver- \inq en samenspel. Het Koninklijk •Is Fanfarekorps lijkt de crisis van ifqelppen jaren te boven te ko- maar de bezetting is nog steeds de kleine kant. Foutjes, die bij ruimere bezetting zouden „ver ten' vallen in klein ensemble op. rbij komt dat de akoestiek ook vergoelijkend is; de nagalm van Burgemeester De Koning-hal is zoals bij elke goede sport zaal qeval is. avond startte met een optreden de drumband. Onder leiding van nthousiaste instructeur Wil Hui- presenteerde zich zes nieuwelin- die na een modelmars offi- in de gelederen van de drumband len opgenomen, door het tussen weg te trékken waarachter de reeds ervaren tamboers stonden r< ïsteld. De aldus gevormde combi- v e zorgde voor een pittige opening de avond, et muziekkorps begon met een oude inde: de Avantie-mars van Cori. èzien van de niet correcte inzet, m dit nummer goed over. De Eer- rhapsody on Negro Spirituals (Ball) d na een aarzelend begin niet on- r< üenstelijk gespeeld. Het aanvanke niet zo beste samenspel werd later beter. De stemming was soms vend en de bas maakte een weinig rtuigende indruk. rdi arr 50l< Hoogtepunt .et hoogtepunt van de avond was Rosy Morn (Round) vooral door belangrijke aandeel van solist KI. Ider. Op enkele onbetekenende ppertjes" na vertolkte hij zijn partij sublieme wijze. Een mooi voorbeeld wat door gedegen studie te bered- valt Mars der Medici van Wichers een zeer bekend stuk fanfare- ziek zijn; het geldt toch als vrij eilij'k. Vooral de bugels hadden er erdagavond moeite mee; de eerste mpet had onvoldoende zeggings- ,cht. laarop was de beurt aan drumband majorettes, die het publiek ver- tte op Walsfestijn en Stokkenmar- De majorettes gaven er een bewe- gsshow bij, die echt wel een meer itante indruk had mogen maken; het er wat te slapjes, te weinig strak Storend was het dat de linker man de eerste rot zijn partij kennelijk oldoende had ingestudeerd. Overi- kvoering was onvoldoende. Overi- werden beide nummers goed uit- oerd. - ivi In het mooie „Jam session Story" van Darling maakte vooral de bas een uitstekende indruk. Het nummer werd leuk uitgevoerd; het publiek toonde zich terecht enthousiast. Een uitstekend geslaagd slotnummer was de American Swing March van De Groot. Het was ritmisch vrij moei lijk maar de figuren werden correct uitgevoerd. Hetzelfde geldt voor het populaire nummer, dat als toegift werd gegeven en waarbij het korps nog eens zijn mogelijkheden als amusementsor kest toonde. Wat aan de aandacht van het pu bliek niet zal zijn ontsnapt, is het en thousiasme, waarvan de muzikanten blijk gaven. Er werd duidelijk met ple zier gespeeld en dat is ook wat waard. it Aan het begin van de avond verwel komde voorzitter P. J. Koorn het tal rijke publiek, waaronder het burge meestersechtpaar, wethouder J. Daal der en echtgenote, oud-dirigent C. Rijf, de ere-leden Schrama en Smidt en ver tegenwoordigingen van de andere Texelse korpsen. Aanwezig was ook de heer H. G. V.d. Meer uit Den Helder, voorzitter van het onlangs opgeheven PTT-fanfare. De „erfenis" van het fanfare (het complete, betrekke lijk nieuwe instrumentarium in lage stemming) was voor weinig geld toege vallen aan het Texels Fanfare, iets dat in sommige kringen van de Marinestad wordt betreurd. Men vindt dat de in strumenten in Den Helder hadden moeten blijven. „Die besvaren gaan echter langs ons heen", aldus de heer Koorn, „want we hebben de instru menten nu in ons bezit". Hij zei echter wel begrip voor de Helderse teleur stelling te hebben. In de afgelopen 40 jaar heeft het fanfare telkens dirigen ten uit Den Helder „weggehaald", te weten de heren Lugtenburg, Dol, Rijf en nu ook Heertjes. Laatstgenoemde was de laatste dirigent van het opge heven PTT-fanfare. Alléén De heer Koorn vertelde dat het Texels Fanfare deze keer de hele avond moest verzorgen. Vorig jaar werkte ook de orkestklas van de muziekschool mee. Het nu geformeerde jeugdfanfare- orkest in muziekschoolverband heeft nog onvoldoende gerepeteerd om in het openbaar op te treden. De heer v.d. Meer uit Den Helder maakte van de gelegenheid gebruik om de gewezen dirigent van het PTT- fanfare nog eens hartelijk te danken voor de bewezen diensten. Door gebrek aan animo van de leden was het korps gedoemd te verdwijnen, dirigent Heer tjes had daar geen schuld aan. De heer v.d. Meer zei met weemoed naar het concert te hebben geluisterd. Hij wees op het belangrijke aandeel dat de diri- bent heeft in het succes van een fan farekorps. „Hij doet het eigenlijke werk". De heer Heertjes werd daarop verrast met een geschenk; een foto toestel. Voor mevrouw Heertjes, die van heel wat „man-uren" beroofd was geworden, waren er bloemen. Er werden zaterdagavond meer dankwoorden gesproken. Voorzitter Koorn riep de heer L. v.d. Wulp naar voren, die wegens vertrek naar Oud- Beijerland het korps heeft verlaten, maar voor deze uitvoering nog even was teruggekomen. De heer Koorn had ervaren, dat van Texel vertrokken on derwijzers niet zelden na enige tijd te rugkomen en hij hoopte dat dit ook met v.d. Wulp, een goed muzikant die 20 jaar trouw lid is geweest, het geval zou zijn. Toch overhandigde hij een af scheidscadeau, een platenbon. Mevrouw v.d. Wulp werd verblijd met bloemen. Ere-dirigent Afscheid werd ook genomen van oud-dirigent C. Rijf. De heer Koorn memoreerde, dat de heer Rijf het korps tien jaar lang heeft gediend. Door ziek te gedwongen moest de heer Rijf de di rigeerstok neerleggen. De heer Koorn: „We zijn U veel dank verschuldigd; dat is in woorden niet uit te drukken. We zijn blij, dat we destijds naar Den Helder zijn getrokken om U uit te no digen dirigent te worden". De heer Koorn maakte daarop bekend, dat de heer Rijf tot ere-dirigent van het korps was benoemd. De heer Rijf toonde zich geroerd door deze hulde en zei aan de jaren bij het korps de meeste aange name herinneringen te bewaren. Als tastbaar blijk van dank kreeg de ere- dirigent een platenbon aangeboden. Voor zijn vrouw (wegens ziekte afwe zig maar vertegenwoordigd door de buurvrouw) waren er bloemen. In het afgelopen jaar werden in de Openbare Bibliotheek te Den Burg 34.647 boeken uitge leend, maar liefst 11.821 méér dan in 1967 toen 22.826 boeken werden uitgeleend (In 1966 had den 18.397 uitleningen plaats). De bibliotheek werd door 2951 personen bezocht, waaronder 1444 jeugdigen. In 1967 werden 2277 bezoekers genoteerd, waar van 1159 jeugdigen. Het totale boekenbezit van de bibliotheek gaf aan het eind van 1968 het volgende beeld: romans 2150studieboeken 2827; jeugd verhalen 1661 en jeugdstuaie- boeken 796. Er waren dus totaal 7434 boeken. Uit deze cijfers kan de conclusie worden ge trokken, dat de blibliotheek in een behoefte voorziet. DE HEER NOORDIJK SCHENKT BOEKENBEZIT AAN GEMEENTE De heer E. Noordijk, voormalig di recteur van de Vétérinair Hygiënische Dienst van de gemeente, heeft de ge meente Texel zijn boekenbezit op vété rinair gebied als geschenk aangeboden. De diverse werken nemen meer dan acht meter boekenplank in beslag. Tot deze bib loth eek horen onder meer de ingebonden jaargangen van het tijd schrift voor diergeneeskunde. B. en W. hebben de raad voorgesteld de schen king onder dankzegging te aanvaarden. Vlotte mars Iet programma na de pauze startte een vlotgespeelde Metro-mars van een nummer dat het uitstekend Volgde een reeks melodieën The Sound of Music, die minder ■fekt werden gespeeld, omdat men te hoog had gegrepen. Stemming samenspel lieten te wensen over, enals de toonaanzet. De bugels kwa- enkele keren in moeilijkheden en piston ging zich soms te buiten aan uiktonen", die in een fanfare-orkest thuishoren. Vooral in dit nummer l duidelijk hoe kwestsbaar een rps met minimum-bezetting is. De Minutes with Jerome Kern" rd goed gespeeld. Jammer dat de gels het m©t de hoge tonen weer >eilijk hadden en dat het slotakkoord zuiver was. De bas was voortref- ijk. Het was opvallend dat na de uze over het algemeen aanmerkelijk ter werd gespeeld dan daarvoor, oldiers of the park" was echter een eptepunt. Het was technisch onvol- •ende en op een haartje na ontsnap- de muzikanten aan een deraille- ait. Gisterochtend vroeg is de boerderij „Amalia" in de Prins Hendrikpoldcr door een felle brand is as gelegd. Vrij wel de gehele inboedel van woonhuis en bedrijfsgedeelte ging verloren. De bewoners, de heer Th. Bakker, zijn vrouw en 3-jarig zoontje, konden zich in veiligheid stellen. Op het laatste nip pertje slaagde men er in, geholpen door buren, familie en brandweer, om het melkvee los te snijden. De totale schade moet ongeveer anderhalve ton bedragen. De brand moet omstreeks half vijf zijn ontstaan in de bovenverdieping van het oude gebouw. Tegen kwart voor vijf ontwaakte de heer Bakker als gevolg van de rook, die zich door het huis verspreidde. Het was direct duidelijk, dat er geen redden meer aan was. In de buurt van de trap werd een vuurgloed waargenomen en hevig knetteren wees erop, dat de vlammen al in de hoge kap om zich heen grepen. Mevrouw P. Bakker-Bakker wilde de brandweer bellen, maar vergat in de spanning van het ogenblik de O van TEXEL VERTEGENWOORDIGD OP „GRÜNE WOCHE" Op de Grüne Woche-tentoonstelling, die van 31 januari tot 12 februari in West-Berlijn wordt gehouden, zal de ANW weer propaganda maken voor een Hollandse vakantie. Dat in de ANW-stand menigmaal het woord Texel zal vallen, mag worden verwacht gezien het feit, dat mej. S. Witte, in- formatrice bij de VW „Texel", met twee anderen de stand zal „bemannen". Natuurlijk vertegenwoordigt mej. Witte het hele Nederlandse gebied, maar zij zal toch wel gelden als spe cialiste voor de Waddeneilanden. Het is de bedoeling vele duizenden folder tjes uit te reiken. Het is de tweede keer dat de VW Texel de eer te beurt valt om naar de Grüne Woche een in- formatrice te mogen afvaardigen. Mej. Witte zal Texel ook „verkopen" op een landbouwtentoonstelling, die van 21 februari tot 8 maart wordt ge houden in het PEKA-haus te Saar- brücken, waaraan de ANW ook deel neemt. Bij de onlangs te Den Burg gehou den vcrlichtingsaktie van de ANWB hebben 483 Texelse automobilisten hun wagen laten controleren. Bij 475 auto's was het nodig de stand van de lampen te wijzigen of andere reparaties te ver richten. Bij 279 wagens bleken de kop lampen te hoog te zijn gericht, zodat ze 's avonds ook bij gedimde stand ver blindend waren voor tegenliggers. In 112 gevallen werden kleine man kementen, zoals losse draden, doorge brande lampjes e.d. vastgesteld en ver holpen. Er werden 50 lampjes ver wisseld. In die gevallen waren de kos ten uiteraard voor de betrokken auto mobilist. De controle en het corrigeren was overigens gratis. De ANWB-aktie kan zeer geslaagd worden genoemd. Meer dan een derde van de ca. 1300 Texelse personenauto's werd gecontro leerd. het kengetal, waardoor zij de heer L. J. Weijdt, 't Horntje, aan de lijn kreeg. Deze zorgde daarop zelf voor het brandalarm. In buitengewoon korte tijd was de nevelblusser ter plaatse, maar op dat moment sloegen de tientallen meters hoge vlammen al uit de kap. Spuiten werd zinloos geacht, zodat werd volstaan met het nathouden van de dicht 'bij het hoofdgebouw staande stal, die al bijna dn brand stond. De familie Bakker, die voorlopig onderdak bij de buren kreeg, had nog wat de kens, 'kleren en huisraad paar buiten kunnen brengen, maar de geweldige hitte dwong hen al gauw op afstand te blijven. Het woongedeelte was drie jaar geleden ingrijpend verbouwd en gemoderniseerd. In de schuur was een grote hoeveelheid hooi en stro opge slagen. Ook wat landbouwwerktuigen zoals een hooimachine en knollenpluk- machine gingen verloren. Mede dank zij het snelle optreden van de brand weer bleven alle bijgebouwen van „Amalia" behouden. Hier konden de 12 bevrijde melkkoeien worden onder gebracht. Over de oorzaak van de brand tast men in het duister. Het gemeentebestuur heeft de raad laten weten, dat het houden van raads vergaderingen in de avonduren alleen zin heeft wanneer mag worden ver wacht dat het publiek veel interesse zal hebben voor een of meer op de agenda voorkomende punten. Dat zal echter pas mogelijk zijn, wanneer het nieuwe raadhuis in gebruik is geno men, omdat de huidige nood-raadzaal geen akkommodatic heeft om veel pu bliek te ontvangen. In hun schrijven aan de raad noemen B. en W tal van nadelen, die volgens hen aan avondvergaderingen verbon den zijn. Zo heeft men 's avonds geen ambtelijk apparaat achter hand voor het verstrekken van nadere inlichtin gen of het opzoeken van bepaalde stuk ken. Wil men over een gedeeltelijke bezetting beschikken, dan zou aan de betrokken ambtenaren overwerkver goeding moeten worden uitbetaald. Het houden van avondvergaderingen is volgens B. en W. niet noodzakelijk voor de raadsleden zelf, want het werk verzuim wordt door het toekennen van presentiegeld vergoed. Voor de meeste raadsleden zal het bezwaarlijk zijn VERGADERING VAN DE RAAD Vergadering van dc raad der ge meente Texel op dinsdag 28 januari 1969, n.m. 2.30 uur, ten gemeentehuize. Texel, 17 januari 1969. De burgemeester van Texel, W. H. Spreniger 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen 3. Benoeming van twee leden van het centraal bestuur van de Stichting Cul tureel Werk wegens periodieke aftre ding van mej. A. G. Luysterburg en mevr. G. Bakker-Zuidewind De aanbe veling wordt nader bekend gemaakt. 4. Benoeming van een voorzitter en een lid van het dagelijks bestuur van de Stichting Cultureel Werk Texel we gens periodieke aftreding van de heren Mr. W. H. Sprenger en W. Albers. Aanbevolen worden a. als voorzitter: voor de heer Mr. W. H. Sprenger: 1. de heer Mr. W. H. Sprenger; 2. de heer C. J. Witte; b als lid voor de heer W. Albers: 1. de heer W. Albers; 2. mevr. G. Laan-Kistemaker. 5. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school te Den Hoorn. Voorgedragen wordt mej. K. Kempenaar te Den Burg. 6. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school te De Koog. Voorgedragen wordt mej. C. I M. Bareman, aldaar. 7. Aanvaarding van een schenking van boeken op vétérinair gebied van de heer E. Noordijk. 8. Definitieve toekenning van een ex ploitatievergoeding aan de bijzondere kleuterscholen voor het jaar 1968. 9. Definitieve vaststelling van de huur- vergoeding aan de Christelijke kleuter school te Den Burg voor het jaar 1968. 10. Verlening van voorschotten op de exploitatievergoeding aan de bijzon dere kleuterscholen voor het jaar 1969. 11. Verlening van een voorschot op de huurvergoeding aan de Christelijke kleuterschool te Den Burg voor het jaar 1969. 12. Beschikbaarstelling van een bedrag per leerling voor het gewoon lager on derwijs voor het jaar 1969. 13. Beschikbaarstelling van een bedrag per leerling van het buitengewoon la ger onderwijs voor het jaar 1969. 14. Verlening van voorschotten op de exploitatievergoeding aan de bijzon- weer* een aantal avonden bezet te zijn. Over het algemeen, zo betogen B. en W. zijn zij reeds zeer belast met werk voor de gemeenschap in tal van ver enigingen en commissies, waarvan de vergaderingen veelal 's avonds worden gehouden. „Avondvergaderingen zullen wellicht de belangstelling voor en het inzicht in de taak van de gemeente vergro ten. Dit mag echter niet worden over schat. Een ander en wellicht beter middel hiertoe is hef houden van fo rumavonden, hearings ed. over tal van onderwerpen en zoveel mogelijk in alle dorpen". Op het houden van avondver gaderingen is vooral door de CHU- fractie herhaaldelijk aangedrongen. Dinsdag 21 januari De Cocksdorp. De Hoop, 19.30 uur, jaar vergadering met gez, maaltijd van de Platte landsvrouwen Eierland/Dc Cocksdorp. Donderdag 23 januari Den Burg, Dc Zwaan, R.K. Gilder, 20.00 uur Zelfverdediging door adj. Gulmans. Zaterdag 25 januari Den Burg, De Oranjeboom, 20.00 uur. Ver. Oud-leerlingen v.d. Landbouwschool met to neelstuk Het vrolijke tankstation. dere lagere scholen voor het jaar 1969. 15. Verdaging van de beslissing op het beroep van de heer H W. Stark tegen weigering van een bouwvergunning. 16. Vaststelling van de 3e wijziging van de Bouwverordening. 17. Uitgifte in erfpacht van een ge deelte van de voormalige Burgwal aan de heer C. M. Room, wonende te Den Burg. 18. Uitgifte in erfpacht van een gedeel te van de voormalige Burgwal aan mej. B. Dros wonende te Den Burg. 19. Voorlopige vaststelling van de re kening over 1966 van de dienst van ge meenteweiken. 20. Voorlopige vaststelling van de re kening over 1966 van de sociale dienst. 21. Voorlopige vaststelling van de re kening over 1966 van het grondbedrijf. 22. Voorlopige vaststelling van de ge meenterekening over 1966. 23. Goedkeuring van de rekening van het Algemeen Weeshuis Texel over 1966. 24. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1968. 25. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1969. De Bolder het maar vier ton kost, hèèw ik leze. Ze benne bee de ge meente zeker erreg stinig wórre. Gien wónder met een Schot als driifsleider.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1