A MIDDELZWARE SHAG Oude liefde Vieux Plantiac DE SHAG VOOR FIJNPROEVERS rubriek voor LANDBOUW en VEETEELT i PITTIG, MAAR TOCH LEKKER ZACHT 55 K. Plantinga &Zoon. Bolsward. Anno 1870 Schuld aan dodelijk ongeluk GECOMBINEERDE STRAF GEËIST ALKMAAR Aan de hand van een eigen statistiek over verkeersongeluk ken op het eiland Texel lichtte adju dant J. Gulmans voor de arrondis sementsrechtbank te Alkmaar het do delijk ongeluk toe, dat de 27-jarige Bussummer H.B.P. op 12 juli van het vorige jaar had veroorzaakt op de voor rangskruising Westcrweg-Pijpersdijk. Met een vaart van 60 km. was de automobilist de kruising opgereden en had totaal geen erg in de bestelauto van VV. Wybenga. Laatstgenoemde overleed na de bot sing, terwijl twee inzittenden van P's auto zware verwondingen opliepen Voor zijn nonchalant rijden eiste de officier van justitie, jhr. mr. A Rei gersman een voorwaardelijke hechtenis van één week, een boete van ƒ200, en één jaar ontzegging. Uitspraak volgende week. In zijn requisitoir meende de officier, dat de grove schuld van P. bewezen was. Verdachte verklaarde echter: „Ik heb die andere auto helemaal niet ge zien, de mede-inzittenden ook niet". Zijn raadsman, mr. Schenkeveld, achtte grove sohuld niet aanwezig. Vanwege het gevaarlijke karakter van het punt pleitte hij er voor de straf af te doen met een boete. WINKEL OP WIELEN VAN HUISMAN FEESTELIJK IN GEBRUIK GENOMEN Ruim honderd genodigden en be langstellenden waren dinsdagmiddag in „Casino" te Den Burg aanwezig bij de ingebruikname van de tweede „winkel op wielen" van melkhandelaar N. Huisman. Namens de „Melco" te Heiloo werd het woord gevoerd door de direc teur, de heer D. Raar, die de familie Huisman geluk wenste met deze fraaie uitbreiding van haar bedrijf. Het ge meentebestuur werd vertegenwoordigd door wethouder Joustra, die de heer Huisman en diens gezin vooral prees vanwege haar ijver en plichtsbetrach-. „Met deze eigenschappen, durf en on dernemingszin, is voor een Texelse middenstander meer te bereiken dan met open brieven in de krant", aldus de hecT Joustra. De wethouder zei voorts niet de mening van een jong Texels middenstander te delen, die het eigen belang op één lijn stelde met het Texelse belang. Enthousiast voerde de heer Huisman het woord over zijn bedrijf en op zijn eigen vertrouwde wijze bedankte hij collega's en klanten voor de prettige samenwerking. Hij sprak de wens uit, dat dit ook in de komende jaren zo zal blijven. De officiële ingebruikname werd verridht door wethouder Joustra, die de deur van de „melkwagen" met een sleutel opende. Het voertuig is ruim 9 meter lang, 2.20 meter breed en wordt voortbewo gen door een volkswagenmotor. In het interieur is de waar, die zoals bekend niet alleen uit zuivelprodukten bestaat, uitgestald over ruim honderd meter stellingen. De heer Huisman, die nu met zijn wijk 3A» van Den Burg be strijkt, hoopt zijn klanten door deze uitbreiding van zijn rollend materieel nog beter van dienst te kunnen zijn. Hij verklaarde bovendien dat het de bedoeling is om binnen afzienbare tijd zijn wijk rond Den Burg, die nu binnen een straal van 2,5 km. rond het dorp ligt, uit te breiden en frequenter te be zoeken. GROTE SCHADE GEEN VOORRANG VERLEEND: Op de kruising Pontweg-Akenbuurts- weg bij Den Burg deed zich zondag middag tegen vijf uur een aanrijding voor, waarbij twee personenauto's zwaar werden beschadigd De Chauf feurs bleven vrijwel ongedeerd. Op de Pont weg reed de heer D. J. Wessels, De Koog, in de richting van zijn woonplaats. Van de Akenbuurts- weg kwam G. B. uit Beverwijk. Hij verzuimde voorrang te geven aan Wes sels, zodat hij door laatstgenoemde in de flank werd aangereden. De auto van de heer Wessels, een Ford Taunus 12m, werd aan de voorzijde in elkaar gedrukt. De andere wagen, ook een Taunus, liep zware schade op aan de linkerzijde. De politie maakte- proces verbaal o.p. ZDH CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 22 jan. worden de moe ders van alle buitendorpen verwacht van 13.00 tot 16.00 uur. PLATTELANDSVROUWEN HADDEN „RAADSVERGADERING" De Plattelandsvrouwen (afdeling Texel) hadden in Panoramaeen „raadsvergadering"die een Realis tisch karakter kreeg, omdat de „echte" Mr. Sprenger als voorzitter fungeerde. Er was, dank zij medewerking van de heer G. A. Oskam, ook een agenda met toelichting gedrukt. Behandeld werd een verzoek, ingediend door de jongerensociëteit „Blits" om een bij drage in de verbouwingskosten van het perceel Hippeweg 14 en de aan schaf van een versterkerinstallatie. Voorts kreeg de Vrouwenraad een voorstel voorgelegd om medewerking te verlenen aan de bewoners van de Natte Buurt inzake de aanleg van een eenvoudig plastic bad. Wat het verzoek van de (uiteraard gefingeerde) jongerensociëteit betrof, wilde de echte B en de pseudo W's in meerderheid het verzoek inwilligen, maar de minderheid van het „college" was tegen, omdat de jeugdsoos voor de omwonenden veel lawaaioverlast zou betekenen. Bovendien werd verwacht, dat de leiding niet in staat zou zijn het drankgebruik binnen de perken te houden. Ook inzake het aangevraagde een voudige bad was het „college" niet eenstemmig. De meerderheid vond dat de bestaande plannen voor een zwem bad zouden worden doorkruisd, dat het te stichten eenvoudige bad niet aan de wettelijke eisen zou voldoen en boven dien had de benodigde grond een an dere bestemming. De minderheid vond dat de actieve buurt het ƒ40.000, kostende badje wel had verdiend. In de Natte Buurt wonen nogal wat vis sers, zo werd geoordeeld, en het is zaak een instructiemogelijkheid te scheppen. De twee voorstellen en de argumen ten van B. en W. werden door de vrou wenraad druk besproken, waarbij de komische noot niet ontbrak. De bijeenkomst van de vrouwenraad was onderdeel van de jaarvergadering van de Plattelandsvrouwen. Honderd leden waren present. Na een maaltijd werd door de secretaresse, mevrouw Van Maldegem, het jaarverslag, geheel op rijm, voorgelezen. Penningmeeste- resse mevr. Bakker-Zuidewind, bleek de financiën weer goed beheerd te heb ben. Bij de verkiezing waren genoemde dames aftredend. Na resp. 7 en 18 jaar legden ze hun functie neer. In hun plaats werden mevrouw Plaatsman- Vader en mevr. A. Bruin-Over geko zen. On»!**!* ëintoM ié C. >«rt (.WMiInjji*» MIDDELZWARE SHAG N.V. J.CRUNO «""«K-.O11.II0 ATTENTIE VOOR DE WILDE HAVER Het lijkt me niet onmogelijk, dat de lezers wat vreemd opkijken van het opschrift boven dit artikeltje. Is er nu al aanleiding om te gaan schrijven over het onkruid wilde haver? Het duurt immers nog wel een week of zes voor dat de voorlopers onder de akkerbou wers aan zaaien gaan denken? Toch is er alle reden om op dit moment aan dacht te vragen voor het kwaad van de wilde haver. Zo dacht ook één van de mensen, die een taak heeft bij het con troleren van de bestrijding van wilde haver er over. Eén dezer dagen liep hij bij ons aan met het doel een beroep te doen op onze medewerking. Neen, maak U niet ongerust. De man in kwestie wilde ons niet „strikken" voor de controle op de bestrijding. Maar toch zag hij en terecht een taak voor de voorlichters. Het mag dan nog even duren voor dat de eerste zomergewassen de grond ingaan, dat betekent niet, dat we nog helemaal niet bezig zijn met die ge wassen. Als het goed is, hebt U toch al wel eens gedacht aan het bouwplan voor 1969. U hebt voot U zelf vastge steld welke gewassen en welke opper vlakte daarvan U dit jaar gaat ver bouwen. En mogelijk staat het voor U ook al min of meer vast op welke per celen die gewassen komen. Als het goed is, gebeurt dit niet klakkeloos. Een goede akkerbouwer NOG GEEN BOUWVERGUNNING VOOR DE HEER STARK De heer H W. Stark, Vuurtorenweg C 77 te De Cocksdorp, wil een schuur- zolder verbouwen tot drie zomerver blijven. De aanvraag om een bouwver gunning werd door B. en W. afgewezen en tegen deze afwijzing ging de heer Stark op 29 oktober 1968 bij de Raad in beroep. B. en W. hebben de raad nu meegedeeld, dat het vraagstuk van de verbouw van agrarische opstallen tot toeristenverblijven nog in studie is. Op korte termijn zal deze studie worden afgerond, waarna het gemeentebestuur een standpunt in deze materie zal in nemen Het nemen van beslissingen vóór een definitieve standpuntbepaling wordt ongewenst geacht. De gemeente raad wordt dan ook voorgesteld de beslissing op het beroepsschrift van de heer Stark te verdagen tot uiterlijk 29 maart. DR. MEINSMA SPRAK VOOR SCHOLIEREN De komst van Dr. Meinsma, die van morgen en vanmiddag in de LTS- kantine lezingen hield voor leerlingen van LTS, Landbouwschool en Land- bouwhuishoudschool, maakt deel uit van een anti-rook-aktie, waartoe de LTS-onderwijzers F. Blanken en G. Westerlaken het initiatief hebben ge nomen. Zij hebben de leerlingen en hun ouders kennis laten nemen van de verontrustende wetenschappelijke rap porten, die in de afgelopen jaren over de gevaren van het roken zijn versche nen. In het bekende (Britse) artsen rapport wordt onder meer geconsta teerd, dat van 1000 personen tussen 25-74 jaar er 100 aan longkanker stier ven; bij 1000 niet-rokers waren 'het er 48. Het argument dat luchtverontreini ging een veel belangrijker verwekker van longkanker zou zijn, werd ontze nuwd nadat was gebleken, dat bij weg en transportarbeiders (die vrijwel voortdurend in verontreinigde lucht vertoeven) de longkankersterfte niet hoger was. De longkankersterfte in Europa is het hoogst ill het agrarische dunbevolkte Finland met zijn zuivere lucht, maar het tabaksverbruik is daar dan óók het hoogst. Stijging De stijging van het aantal sterfge vallen door longkanker houdt gelijke tred met de toename van het sigaret- tenverbruik. Een Amerikaans rapport, opgesteld met medewerking van de tabaksindustrie dus van onverdach te zijde constateerde dat van 1000 rokers er 11 aan longkanker overleden. Een groep van 1000 7de dag adventis- ten( die principieel niet roken) gaf twee sterfgevallen te zien, maar die twee waren dan ook kort tevoren tot dit ge loof toegetreden en waren tot op dat moment kettingrokers. Rekening hou dend met de zg. aanlooptijd van 20 jaar werd enkele jaren geleden de ver wachting uitgesproken, dat ook bij vrouwen de longkankersterkte spoedig zou gaan stijgen; de jongste cijfers be vestigen dat. Met roken stoppen heeft altijd zin omdat gebleken is dat de be schadigde longweefsels zich herstellen. Enquête Om een indruk te krijgen van het sigarettenverbruik van hun leerlingen en de omstandigheden, die remmend of bevorderend werken schreven de ge noemde onderwijzers een enquête uit. Daarbij bleék dat 83 van de 150 LTS- ers zich roker noemt. Van de laagste klas rookte de helft en van de hoogste klas (15-, 16- en 17-jarigen) rookt 65°/o. Ook op de Huishoudschool werd een enquête gehouden, waarbij bleek dat het percentage rokende leerlingen ho ger was dan op de LTS. Tijdens de ouderavond gaf de beer Blanken een uiteenzetting over het ro ken en hield ook onder de ouders een enquête. Een grappige conclusie was, dat veel ouders niet wisten dat hun zoon sigarettenroker was. Het bleek ook, dat in gezinnen, waarin de ouders roken, heel vaak ook de zoon een deel van zijn zakgeld in rook laat opgaan. Als de moeder rookte, rookte het kind praktisch altijd. Het voorbeeld van de omgeving speelt dus een belangrijke rol, zodat bij een anti-rook campagne onder de leerlingen de medewerking van de ouders, leraren (en mede-leer lingen) onontbeerlijk is. houdt in ieder geval rekening met de vruchtwisseling. Intussen ervaren we ieder jaar, dat dit nog al eens verge ten wordt, of dat men in bepaalde ge vallen een „gokje waagt". Er gaat geen jaar voorbij of we komen perce len haver tegen, waarin duidelijk ha- vermoeheid voorkomt. Ook de tekenen van bietenmoeheid komen wij bijna ieder jaar tegen. En het kleinere of grotere aantal percelen tarwe met voetziekte, waar we ieder jaar tegen aanlopen, bewijst, dat de vruchtwisse ling lang niet altijd ideaal is. Wilde haver er bij betrekken Op heel wat Texelse bedrijven moet er bij het vaststellen van het bouwplan ook rekening worden gehouden met de aanwezigheid van wilde haver. We hebben hierover de afgelopen maanden op enkele vergaderingen al eens iets gezegd. We moeten er rekening mee houden, dat er op ons eiland heel wat percelen bouwland liggen, waar verbouw van graan onmogelijk is, omdat deze perce- celen „vergeven" zijn van wilde haver. Is de bezetting met wilde haver licht, dan zou, mits men bereid is alle mogelijkheden voor bestrijding toe te passen, nog gedacht kunnen worden aan de teelt van tarwe en gerst. Men moet er dan echter op rekenen, dat het nodig is om naast het uitvoer^ een chemische bestrijding de bleven planten te plukken. Laj hier niet te licht over denken Voor de percelen bouwland, lerlijk „onder" de wilde haver is er maar één mogelijkheid. W\ doelen het in gras leggen van d( celen. Is het iets minder erg er men prijs op gebruik als bod dan zou een afwisseling van weide, bieten en aardappelen zijn. Men moet er dan echter wel| ning mee houden, dat het „5 houden van de aardappelen en extra-werk zal kosten. Geen „wassen nej Sinds 1968 is er voor ons helei een plicht tot bestrijding van del haver. We hebben de indruk, dal verordening ook werkelijk inhoif krijgen. Dat is niet alleen te aan de instanties, die deze veronj in het leven hebben geroepen, dere gebieden is gebleken, dat de| tijk er zelf op ging toezien, dat bestrijdingsplicht de hand wer houden. Collega-akkerbouwers I niet bereid het risico te nemen, di hun bedrijf wordt besmet. En ditl blijft bestaan zolang er wilde ha\| andere bedrijven aanwezig is en ciaal als er met de bestrijding ernst wordt gemaakt. We hopen in de loop van de kd de weken in woord en geschrift] eens aan te geven op welke wij2 in verschillende gevallen te werll gaan. Aan vt trair er r linsc sch >nder vrij sen die -rijd; we Ja ider Vu 11. „Wat?" bruiste de kapitein op. „Die vent, die haar portret maakt?" „O ja, ze zegt er niets over, en dat is juist zo verdacht. Maar ik merk het immers aan alles. Als ze moet poseren is het, of ze een erfenis gaat halen". „Dat poseren is natuurlijk maar een smoes". „O nee. Al zal hij het misschien een beetje langer rekken dan strikt nodig is. Dat heeft hij natuurlijk helemaal in de hand". „Lot met zo'n vent!" „Henri, je moet niet zo burgerlijk bevooroordeeld zijn. Je weet niets van de jongeman af. Dat hij kunstenaar is, is toch zeker geen belemiViering?" „Die lui verdienen geen droog brood. Denk je dat ik onze Lot' in de armoe wil zien?" „Daar weet je nog niks van Het gaat er alléén maar om of hij ook van haar houdt, écht van haar houdt, mis schien anders, maar minstens evenveel als die jongen Van Luijk". „Nou, laat ze 'em es meebrengen. Dan kan ik 'm es bekijken en dan weet ik tenminste wat voor vlees ik in de kuip heb". „Lot praat er niet over hem eens mee te brengen. Ik heb al zo voorzichtig eens een visje uitgegooid, maar ze hap te niet. Jongen, dat is natuurlijk veel te burgerlijk. Dat dóet dit soort men sen niet. Zich daar een avond laten be zichtigen door een paar ouweluidjes. Het lijkt wel of je haar hand komt vragen!" „Nu, dat zal hij dan toch eens moe ten doen". „Ben je mal. Het is al mooi als ze het ons komen vertellen als de kogel door de kerk is". „Ja maar Noor, dat is alles op zijn kop zetten! Wij hebben toch als ou ders „Ook nog wat te vertellen. Geloof jij het?" „Als wij niet willen!" „Zeker. Je. dochter is nog minder jarig. Je kunt er zelfs de politie bij halen. Ik ken ouders die zo hun gezag hebben laten gelden. En ze maakten alles kapot. Goed kapot ook. En dat zou het voor ons ook zijn. Het 1S dé manier om onze Lot kwijt te raken, hoeveel ze ook van ons houdt. Nee Henri, we zullen dit moeten aanzien, we zullen zoals Carmiggelt laatst schreef moeten „rekken en bijblijven", zorgen dat we het contact met onze dochter en haar vertrouwen niet ver liezen. En verder moeten we het over geven. Misschien wordt de soep niet zo heet gegeten als ze op tafel komt. Lot is nog jong, het is haar eerste verliefdheid en het is een heel roman tisch geheel. Die Kees de Waard schijnt wel een soort droom-man te zijn". „En als het nu straks misloopt?" „Daar ben ik echt nog niet zo bang voor. Ik kén Lot. Ze is een fliereflui ter, maar niet oppervlakkig. Ze heeft een goeie kern. Ze is niet met de schijn tevreden en ze haat alles wat goedkoop is. Misschien is ze in de running voor een grote liefde, misschien ook voor een bittere teleurstelling". „Die gun ik die meid niet", zei de kapitein nors, want 'Ajn dochter lag hem, ondanks alle bezwaren, zeer na aan het hart. „Ook daar kun je niets aan doen, Henri. Het is zoals de Spreukendichter zegt: Het hart kent zijn eigen bittere droefheid en ook met zijn vreugde ver mengt zich geen ander. Een mens moet bepaalde dingen voor zichzelf opknap pen. Waar wij voor moeten zorgen is, dat onze Lotje weel dat ze een vader en moeder heeft die onder alle omstan digheden naast haar staan, die haar 95 FEUILLETOl door TOM LODEWIJfl nooit in de steek zullen laten, wè|( ook". „Jakkes Noor, je doet me aa ergste dingen denken!" „Ik denk ook door tot de ergste! gen, geloof dat maar. Ik lijk zo hartig, maar het is de vraag wil zwaarder aan tilt, jij of ik. Heus.l ri, in deze dingen ben ik niet veif je af, hoor". „Jij bent nooit ver van me af. afl het wel eens zo", zei de strenge f tein en trok haar naar zich toe.|' wat zou ik voor een vent zijn jou niet had?" „Een vrijgezel of een huistij lachte ze. „Zullen we samen nogl sherry nemen na al dat gepraat?" I Lot's intuïtie had haar wel duil gemaakt, dat Gerard van Luijk nil léén maar kwam voor haar vaderJ lastingproblemen. Ze las het inftj ogen en ze hoorde het in zijn i Daarom was het deze avond zo i lijk voor haar geweest. Ze mocht! graag en wilde hem geen veil doen. Maar zij zou niet voor zijn. Ze had de man ontmoet -mei ze meteen contact had gehad, de| naar wie meteen haar hart was gaan, zonder een moment van wl ling: Kees de Waard. Het is waal hield hem op armslengte, ze bewJ haar reserve, enerzijds om hem r duidelijker uit zijn tent te lokken! derzijds omdat ze zelf bang was] deze nieuwe, hevige gevoelens, dat ze zich op die stroom zou lat drijven en misschien terechtkomej een draaikolk van hartstocht. HOOFDSTUK V Gerard Vanavond was er een fuif op| „hok" van Kees, want wonder wonder was het door hem geëxpoj de schilderij door de gemeente kocht. Er was heel wat ongenoegen! der de andere exposanten, die hef, if een flodderding vonden. Lot vond! de verantwoordelijke gemeentebesl ders een goede neus hadden gehadl werk van Kees was toch een kop! ter dan wat er verder op die tent| stelling hing, al was het dan ook mooi en kunstzinnig en knap. Ze hoorde buiten al, dat de fuif! de gang was. Karei van Dordt, diet klein kabaretje had, zat op de gil te tingelen en Dit Costereus zong! bleef buiten staan om te luistereif een ondeugend chansonnetje. Ze de de anderen telkens lachen, stiet ze de deur open. En meteen za| Kees. „Ik ben al wel tien keer, gaan kil of je er nog niet aankwam", zei hi|' „Elf keer is vandaag scheepsre lachte ze. Opeens sloeg hij zijn armen om !j heen. „Zonder jou is er immers niksl Zonder jou is nergens iets meer r Ik leef alleen nog de uren dat jiB bent, de rest van de tijd zit ik te daarop en te wachten tot je weerkoj Ze wist niets te zeggen. Was hei haar niet evenzo? „Lieselotje lieve lotje liefste l| jij met je heerlijke blonde haar, mee, wees de koningin van het fd „Als de anderen dan maar niet I loers worden", probeerde ze te schl sen. „Laót ze. Alleen als jij er beni het feest en al was jij er alléén, was het n°g groter feest". Enl eens voelde ze zijn mond op de Pas als een man je zoende, had eens gezegd die in dit opzicht j was bóven haar jaren wist je van hem kon houden. Nu, als déaraan lag.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 2