Cjroen kwarts Jéxels in het harL, 'olklore ontvouwt grootse plannen voor komend seizoen VERALAC 118.691 OVERNACHTINGEN MINDER - 6,9 pet. De gruwelijke risico's die aan het roken zijn verbonden Heer demonstraties oude beroepen in krakeling" VAN SIERKAN EN VEZA EEN GEZOND MELKPRODUCT VOOR MODERNE MENSEN Vetarm en eiwitrijk Bronzen medaille voor pioniers Dr. Meinsma sprak voor scholieren In afgelopen seizoen: KINDERWAGENS Eerste klap geeu Daalder waard Lg 24 JANUARI 1969 82e JAARGANG No. 8337 N.V. v./h Laugcveld De Rooij 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 ry de Graaf, Keesoinlaan 43, Den (02220) 2741, 's a*onds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feiscnbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,90 p. kw. 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct. per mm. excl. 4% BTW \sdagavond heeft het nieuwe be- van de stichtinq Folklore plan- bekend gemaakt voor het komen- eizoen. Dat gebeurde tijdens een ursverqaderingtevens een soort :onferentie en huldiqinqsbijeen- t, waarbij ook het oude bestuur van medewerkers aanwezig Mevrouw E. N. Bakker-de Boer, iaresse, vertelde dat de folklore- i teiten zich vooral zullen ont- in het rondje Groeneplaats, straat, Weverstraat, Stenenplaats, \nburq en in de Hogerstraat, Gra- haat en Zwaanstraat. Dit traject de vorm van een enigszins mis- de krakeling en wordt derhalve krakeling" aangeduid. De beken- wekelijkse folkloreproqramma' s qaan herleven, waaronder dus de demonstraties oude ambach- waaraan er echter diverse zullen toegevoegd: klompenmaker, horlogemaker, zadelmaker, spin- stroppers, pottenbakker, schoen- )r, waarschijnlijkhoefsmid, kant er, weefster enz. Er zullen meer tjes komen. De toeristen zullen in Burg kunnen koekhakken en penkaas kopen. Aan de program- de dansgroepen voor kinderen zal weer worden' meegewerkt 'olwassenen. De „club oude dan- is inmiddels uitgegroeid tot 17 n; de inschrijving van nieuwe- m is voor dit jaar gesloten. is een ontwerp gemaakt voor een poster" (aanplakbiljet) en ook voor „sticker", een klein biljet, dat It aangeplakt bij degenen, die de ore steunen. Er zijn stoffen ge- 728 t voor 20 damescostuums, 10 kin- okjes en wat kinderjurkjes, dank tegemoetkomendheid van de tellers en de bemoeiingen van de es Kooy en Van Sambeek voor its ƒ250,Ook zullen wat man- Toeken (met klep), kielen, zakdoe- petten worden ingeslagen, iftelijke contacten heeft het nieu- •estuur gelegd met gemeentebe- directeur gemeentewerken, VW, dansgroep Texel, TEM, de mu- erenigingen, de Winkeliersvereni- enz. Pogingen zullen worden ge- om in de „krakeling" een uitge- geluidssysteem aan te leggen, rdoor het gebeuren op de Groene- |ts in deze straten overal hoorbaar 'e folklore gaat zich op wat breder tin bewegen. Ö.a. zal, met steun de zoon van de burgemeester, iets len gedaan aan de Meierblis. Het mr heeft twee ouderwetse karnen [eschaft, die in De Krakeling ten- igesteld zullen worden. Binnenkort t een folklore-modeshowtje gehou- waarbij ouderwetse, doch prakti- costuums voor kellners en winkel- !jes zullen worden getoond. 74. 7 SS Hele liter slechts 55 ct Verkriigbaar bij Uw melkhandelaar Op het programma staat een verkie zing van een „Miss en Mister Folk- lore"-verkiezing, waarbij de toeristen een belangrijke stem in het kapittel krijgen. Er zijn plannen om het lopen van kinderen in costuum te stimuleren. Medewerking is al toegezegd voor de opvoering van „De Strooppot" of een ander Texels stuk. Er staat v/eer een nationale schapenscheer wedstrijd op het programma en er zullen ook weer oliebollen worden gebakken. Het plan is geopperd om veel oliebollen van te voren te bakken, „zodat de aanvallig heid van de bakkende en verkopende dames meer tot haar recht komt". Ge tracht zal worden in Den Burg pony en ezeltjerijden voor kinderen te orga niseren op de folklorewoensdagen. Eén keer zal een Pinksterbruidfeest worden gehouden en ook een boerenbruiloft. Aan beide evenementen zullen de bur gemeester en zijn echtgenote in cos tuum deelnemen. Gezocht wordt naar een (echt) bruidspaar. De heer Joh. C. Roeper te Oosterend zal worden ge vraagd tweemaal een ringsteekwed strijd te organiseren. In de „krakeling" zullen de toeristen worden vertederd door kinderen, die met lammetjes wan delen. Verder zal (waarschijnlijk bij de oude poort van hotel Texel) een Ada van Hollandspel worden opgevoerd. Weegschaal en schandblok zullen weer goede diensten bewijzen De heer Jan Agter sr. heeft toegezegd vijf maanda gen achtereen als dorpsomroeper te willen fungeren, waarbij hij de pro gramma's voor de» woensdagen zal uit delen. Er zullen totaal acht folklorewoens dagen worden gehouden in juli en augustus. Rondleidingen? Gedacht wordt aan het weer organi seren van rondleidingen langs de be zienswaardigheden van Den Burg. De stichting Folklore Texel beschikt sinds kort over postbus no. 20. De bankrela ties zijn uitgebreid met de Raiffeisen- bank. De stichting zal proberen sub sidies te krijgen; twee verzoeken zijn al naar de betreffende instanties op weg. In overleg met de politie zal naar een betere oplossing worden gezocht van het parkeerprobleem op de woens dagen. Op Folkloredag moeten overal zo veel mogelijk groen-zwarte vlaggen wapperen. Niet zeker is of in het pro gramma de „Strijd om de man en de vrouw" zal worden opgenomen; ook het optreden van een groep „schout en schepenen" staat nog niet vast, even min als het inschakelen van het draai orgel van de heer Zwan. De heer F. de Jong, voorzitter, ver telde aan het begin van de avond dat mevrouw Sprenger-Pool als ere-lid zit ting heeft genomen in het bestuur. Hij bracht hulde aan het aktiecomité, dat de ondergang van de folklore heeft weten te voorkomen en ook aan de heer J. M. de Vries die hij door zijn vakkennis op het gebied van de recrea tie een onmisbare schakel in het folk- loregebeuren noemde. Medailles Het nieuwe folklorebestuur heeft on langs een medaille voor buitengewone verdiensen ingesteld. De onderscheiding wordt uitgereikt aan personen, die zich meerdere jaren in het belang van de folklore hebben ingespannen. Een lijst met vijftien voorwaarden, waaraan de betrokkenen moeten voldoen om voor het ere-blij'k in aanmerking te komen, werd voorgelezen. Daaruit bleek dat naast bronzen, ook zilveren en gouden medailles kunnen worden uitgeloofd. Dinsdagavond werden twee Fclklore- pioniers met de bronzen medaille on derscheiden, t.w. de heren Jan Agter sr. en Sijb Langeveld. De heer 'De Jong schetste hoe Agter sr. zich indertijd vastbeet in de oprichting en organisa tie van de folklore en van welke ener gie en liefde hij daarbij blijf gaf. Door zijn statige verschijning in folklorepak, voorzien van fraaie attributen, was hij de meest gefotografeerde folklore-man, die ook nu nog tot de trouwste mede werkers behoort. Mevrouw Bakker hing de heer Agter daarop de medaille om. Ook mevrouw Agter deelde m de hulde; zij kreeg bloemen. (Zie verder pagina 2) Op niet mis te verstane wijze heeft dr. L. Meinsma, medisch directeur van het Koningin Willielminafonds dinsdag in de LTS-kantine gewezen op de ge varen, die aan het roken van sigaretten zijn verbonden. Hij deed dat voor de leerlingen van LTS, Landbouwschool en Landbouwhuishoudschool als onderdeel van de anti-rookakties, die momenteel aan deze scholen wordt gevoerd. Dr. Meinsma legde er de nadruk op, dat hij niet graag het roken zonder meer zou verbieden. Hij wilde alleen wijzen op de consekwenties, die eraan verbonden kunnen zyn, waarna ieder voor zichzelf kan uitmaken of hij met roken zal stoppen of niet. De onderwijzers van de LTS zijn dezelfde mening toegedaan, zoals bleek na afloop van de causerie toen directeur E .G. Bouwman bekend maakte, dat het roken door leerlingen op het schoolplein voortaan niet meer verboden zou zijn. De onderwijzers (waaronder zich enkele straffe rokers bevinden) hebben zich daarentegen ver plicht het goede voorbeeld te geven door in de les niet meer te roken. Dr. Meinsma begon met een uiteen zetting over kanker in het algemeen Kanker is niet één bepaalde ziekte, maar een groep, waartoe tientallen soorten kanker horen. Tegenwoordig sterft 1 op de 4 Nederlanders aan kan- Voor het eerst sinds een lange reeks jaren geeft de gastenstatistiek geen stijging, maar een niet onbelangrijke vermindering van het aantal toeris tische overnachtingen op Texel te zien. In het afgelopen seizoen werden 1.592.645 overnachtingen geboekt tegen 1.711.336 in 1967 oftewel een teruggang van 118.691 6,9°/o. De klap is vooral gevallen in de sector kamperen, waar 93.490 overnachtingen minder werden geregistreerd, een teruggang van 12,2°/o. Ook de overnachtingen in bun galows gaf een niet geringe daling te zien: van 299.985 naar 285.805 14.180 overnachtingen (4,7°/o) minder. De huisjesterreinen gingen met 12.889 overnachtingen (8.0°/o) achteruit en de teruggang van overnachtingen in pen sions bedroeg 9.535 oftewel 14°/o. Het totaal aantal overnachtingen van buitenlanders (Duitsers) liep met 50.806 terug: 8,3°/o. Het aantal Neder landse overnachtingen liet een terug gang zien van 67.885°/o 6,2°/o. VVV-directeur J. W. Dekker noemt als de belangrijkste oorzaak van deze teruggang het zeer ongelukkig samen vallen van de Nederlandse en Duitse vakanties. Het seizoen kenmerkte zich door overstelpende drukte in de top- periode, maar na 10 augustus werd het al zeer rustig. Uit de wellicht veront rustende getallen mag in ieder geval niet de conclusie worden getrokken, dat de belangstelling voor Texel is ver minderd. Somber is het dat ook voor dit jaar de vakantiespreiding verre van ideaal is, zodat ook voor het komende seizoen niet °P een toename van het aantal overnachtingen moet worden gerekend. Groei Niet alle sectoren gaven teruggang te zien. Het aantal overnachtingen in hotels b.v, steeg van 87.663 naar 95 917, een verschil van 8.254 of 9,4%. In de sector gemeubileerde verhuur groeide het overnachtmgenaantal met 840, een '/2%. Overnachtingen in de logies-met- ontbijt sector namen toe met 943 of 1,8% en bij de Vakantie-oorden werd zelfs een stijging van 1366 of 13,7% geregistreerd. altijd de nieuwste modellen bij ker. Het is een volksziekte, die alleen succesvol bestreden kan worden met aller medewerking, zoals dat in het verleden ook is gebeurd met pokken en tuberculose. Steeds vaker komt long kanker voor, die zo goed als zeker wordt veroorzaakt of sterk bevorderd door het roken van sigaretten. In 1925 stierven 72 mannen en 29 vrouwen in Nederland aan longkanker; in 1935 ste gen deze getallen respectievelijk tot 332 en 106, in 1946 tot 739 en 142, in 1960 tot 2652 en 237 en in 1967 tot 4332 en 305. Opvallen is de enorme stijging en het grote verschil tussen de sterfte cijfers voor mannen en vrouwen. Van de mannen, die in 1967 aan kanker overleden, was meer dan een derde longkankerpatient. Het verband met roken is duidelijk aangetoond. In 1925 bedroeg de sig^rettenconsumptie per hoofd 269 stuks per jaar; 'in 1967 was dat gestegen tot 1321 stuks, dus vijf keer zoveel. Aanlooptijd Rond 1920 werd de sigaret voor de massa bereikbaar. Rekening houdend met de zg. aanlooptijd van longkanker (die 20 - 25 jaar bedraagt) klopt het dat het aantal longkankerpatiënten na 1945 met sprongen steeg. Na de oorlog zijn ook de vrouwen sigaretten gaan roken. Op grond van dezelfde redene ring mag worden verwacht, dat onder hen de longkankersterfte rond 1970 enorm zal stijgen en waarschijnlijk ge lijk zal gaan liggen met de sterfte on der de mannen. In Amerika, waar vrouwen al eerder sigaretten begonnen te roken, is die verwachting al door de feiten bevestigd. Daar neemt het aantal longkankersterfgevallen onder vrouwen al sterk toe. Ook hart- en vaatziekten worden door roken in de hand ge werkt. Dr. Meinsma concludeerde nuchter redenerend, dat momenteel van de tien mannelijke rokers er drie sterven aan de gevolgen daarvan, derhalve een kans van 3 op 10 om vroegtijdig dood te gaan. Momenteel rookt 64% van de man nen van 15 jaar en ouder; voor de vrouwen bedraagt dit percentage 42. Nu de genezingskansen voor longkan- kerpatienten nog niet groot zijn, is het zaak de ziekte te voorkomen door met roken te stoppen. In de praktijk is iets merkwaardigs gebleken: mannen rea geren verstandiger op anti-rookakties dan vrouwen. De mannen zijn er veelal wel toe te brengen met deze ongezonde gewoonte op te houden; vrouwen trek ken er zich niets van aan. Uit de en quêtes van LTS en Huishoudschool was gebleken, dat van de LTS-jongens 50% rookt en van de Huishoudschool-meis jes 69%. Als deze jongelui blijven ro ken, zal een belangrijk aantal van hen te zijner tijd tot de sterfgevallen horen, zo redeneerde Dr. Meinsma sinister „Houd er mee op of ga over op pijp of sigaar; dat geldt ook voor de meisjes", zo voegde hij eraan toe. (Zie vervolg tweede blad) Op de foto ziet men sloper-schroot- handelaar K. Spigt, terwijl hij op het punt staat korte metten te maken met de pers waarop de Texelse Cou rant de afgelopen veertig jaar is ge drukt. De machine, die de laatste twee jaar al niet meer werd gebruikt, omdat een veel snellere opvolger zijn taak heeft overgenomen, moest ver dwijnen om plaats te maken voor de nieuwe (tweede) zetmachine, die bin nen enkele weken in onze drukkerij zal worden geplaatst. Op de oude pers zijn ongeveer 14 miljoen Texelse Cou ranten gedrukt. De ouderdomsver- schijnselen waren zo talrijk, dat geen drukkerij er een redelijk bod op wilde doen. Besloten werd daarom het 3Vb ton zware gevaarte als oud ijzer te verkopen. Het slopen moest snel gebeu ren, zodat de voorkeur aan de voor hamer werd gegeven boven tang en schroevendraaier. Het in elkaar ram men van de pers werd door ons perso neel eenstemmig een historische ge- gebeurtenis genoemd en er is nog even serieus aan gedacht om wethouder Daalder te vragen de eerste klap te geven. Bij nader inzien vond men het echter niet passend een wethouder een dergelijk destructief karwei te laten verrichten. Zonder ceremoniën kon Spigt dus zijn gang gaan BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 15 tot en met 21 januari 1969 Geboren Richard Martinus Jacobus, zv. Sylvester A. Witte en Maria P. van de Wetering; Niels Arne, zv. Feikke H. Spanjer en Ingrid Brink; Eduard Jan Anthonius, zv. And ré C. Zoetelief en Johanna M. van Beek; Frank, zv. Cornells G. A. van Poelje en Marianna Vlas; Frangoise, dv. Johan W. Keijser en Maria F. Duinker. Overleden: Cornelis Kuip, oud 89 jaar; Neeltje Bakelaar, ev. Van dei- Werf, oud 87 jaar; Cornelis Barhorst, oud 73 jaar, Marretje Timmer, wv. Huisman, oud 78 jaar. „Amalia-weg

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1