Cjrocn kwartsJexels in het harL Groei sterk afgeremd hid-leerlingen speelden best in kluchtig blijspel m Laboratoria van Zee-onderzoek al dit jaar naar Texel I K( ~i ibliek vermaakte zich kostelijk Veel belangstelling 8H Vervoerscijfers Teso 1968 4ls Rijk akkoord gaat: Onderkomen in prefab-keet 'tU( Jtei >RI *afi 28 JANUARI 1969 EXELSE 82e JAARGANG No. 8338 COURANT N.V. v/h Langcveld De Rooij 11 Den Burg, Tcxcl Tel. 2741 dc Graaf, Kcesomlaan 43, Den 0222O) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,90 p. kw. 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct. per nun. excl. 4% BTW !2t •on oud-leerlinqenvereniqinq van de landbouwschool heeft alle re in voldaan te zijn over de opvoe- ran het blijspel Het vrolijke ationzaterdaqavond in „De eboom". Het kluchtiqe stuk speciaal voor de vereniqinq te eschreven; voor bijna alle rollen nen de qua type juiste man of kunnen leveren. Daarmee was n een belanqrijke voorwaarde icces voldaan, maar minstens belanqrijk was het dat aan de >iinq een periode van lanqduriq nieus repeteren vooraf was qe Door de uitstekende rolkennis mendsnel en toch verstaan- worden qespeeld. De sout- moet een makkelijke avond heb- gehad. Een belanqrijke deel van ucces is ook te danken aan reqis- Wilhm Kikkert; het was duidelijk uit zijn spelers had qehaald erin zat. amateurtoneel is het vaak één van hoog gehalte, die het stuk iet ware draagt; als hij kan wor- ingesohakeld, is totale mislukking rijwel uitgesloten. Niet alleen hij de eigen rol voortreffelijk, weet ook zijn tegenspelers te in- ren en hun fouten vaardig op te Bij de opvoering van „Het jke tankstation" was dat beslist het geval; hier waren meerdere spelers" actief. Vrouwelijke bijrijder verhaal gaat over de garage/ >stationhouder Gert Jansen, die- goede zaken doet omdat zijn be ver van de openbare weg is gele- en daarom met het geven van rij- het deelnemen aan motorsport onderhoud tracht te voorzien, iingen van zijn rijschool zijn o.m. Dolstra en Kris Poelstra, die als •leden wellicht kunnen "bereiken, de geplande hoofdverkeersader garage Jansen wordt gelegd. Dc irsport biedt voor Jansen weinig lectief, omdat zijn bijrijder in het de knecht Willem Bok, te oud. stram is. Er is een meisje, dat Jansen als bijrijder zou willen maar Gert wil beslist een man oudt het op zijn oude knecht. Het in kwestie, Jenny Poot, heeft zinnen echter op de motorsport Gert) gezet. Zij verkleedt zich |ongen en komt als gevolg van een eluk" bij Gert in huis terecht. De nt herstelt snel van zijn verstuik- oet en ook de „uitgezette borstkas" lijkbaar niet pijnlijk. De verklede edame slaagt in haar opzet. Gert zijn oude knecht af en viert nfen op de racebaan. Schandaal als jongen verklede Jenny geniet er onderdak voor de nacht bij haar ndin Betty Dolstra, dochter van 't slid. Dat leidt tot een schandaal en van andere dwaze misverstanden, r Gert krijgt in de gaten, dat hij te doen heeft met een vrouw, een nv waarop hij al gauw verkikkert dt. Hoe het afloopt, kan men raden, y Dolstra geeft boven de „jongen" elke naoht door het raam van haar pkamer binnenklom, de voorkeur de wegenbouwopzichter Menno ner, waarmee de rij verbintenissen eeuwig niet is uitgeput. Boven- wordt beslist, dat de rijweg, m te- felling tot de oude plannen, langs ts garage wordt gelegd. GEMEENSCHAPSCENTRUM OOSTEREND WERFT AANGESLOTENEN OSTEREND In de komende we- zullen leden van de dorpscommis- en het dorpshuisbestuur alle Oos- nders benaderen met het verzoek op te geven als aangeslotenen bij Stichting Gemeenschapscentrum, angesloten is men voor minimaal '0 per jaar. Uit de aangeslotenen, eens per jaar vergaderen, wordt stichtingsbestuur gekozen. Al tij- s het feest Oosterend Present van afgelopen zomer hebben zich tal van terend er s opgegeven. Tegelijk met nieuwelingen, die men de komende en hoopt te werven, zullen zij van bewijs van aansluiting worden rzien. Het is de bedoeling op 1 irt een vergadering in het dorps- te beleggen, waarbij o.a. zal wor- voorgesteld de dorpscommissie terend en het dorpshuisbestuur sa- te smelten. Het is een "formaliteit, d in zowel het dorpshuisbestuur als de dorpscommissie hebben momen dezelfde Oosterenders zitting. Sa- ismelting betekent evenwel aan- dijke vereenvoudiging van admini- 'tie en beheer van kasmiddelen. Het meest opvallend acteerde mevr. Betty de Leeuw-Bakker als de als jongen verklede Jenny Poot. Zij be woog zich bijzonder geroutineerd voor het voetlicht, legde een verbluffende rolkennis aan de dag en was met haar niet bijzonder luide maar vérdragende stem ook achterin de zaal verstaanbaar. De heer Piet Kooiman zagen we als de garagehouder Gert Jansen; ook hij wist van zijn lange rol heel wat te maken al was zijn houding in het begin ge remd. Een betere acteur dan de heer Kees Witte voor de rol van de oude knecht Willem Bok, is nauwelijks denkbaar. Al meerdere malen maakten wij melding van de successen van deze geboren tonelist; ook nu stelde hij niet teleur. Uitstekend spel leverden Geert Timmer en Kees Zoetelief, resp. als de boeren en raadsleden Poelstra en Dol stra. Beiden beantwoorden geheel aan het type dat men zich doorgaans van de simpele agrariër oude stijd voorstelt en speelden daarbij voortreffelijk. Vooral om de verrichtingen van dit goed op elkaar ingespeelde duo heeft het publiek zich zaterdagavond een een pijnlijke lever gelachen. Als huishoudster Mien speelde mevr. Nel Eelman-van 't Veer. Ook voor haar geldt; met juiste type en goed gespeeld. Hoewel soms enigszins aarzelend, gaf de heer Giel Kuip een goede crea tie van de marskramer Hannes Mol, die naar de hand van de huishoudster dingt. Een kleinere maar behoorlijk ge speelde rol was die van de vrouwelijke arts Dr. Riemstra, vertolkt door mej. Rommy Bremer. De heer C. Westdorp, de op Betty verliefde opzichter, deed het zeer acceptabel, al vonden we dat hij zich nog wat te stijfjes gedroeg. Hetzelfde geldt voor mej. Ans de Graaf, die zich in haar betrekkelijk kleine rol (de journaliste van het blad Motorsport) nog wat gehaaider had kunnen tonen. Niet zeer opvallend, maar natuurlijk en spontaan spel le verde mej. Nely Witte als Betty Dol stra, een niet zo grote rol. PAARDENFOKKERS BIJEEN Woensdagavond wordt in de Kristal zaal van „De Oranjeboom" een bijeen komst belegd, waarbij zal worden ge sproken over het paardenfokbeleid op Texel Ter sprake zal onder meer wor den gebracht de vraag of op Texel een hengst moet worden gestationeerd of dat men op elders aangewezen zal blij ven. Belanghebbende merriehouders en andere belangstellenden zijn welkom. KONINKLIJKE GELUKWENS EIERLAND In goede gezondheid herdacht het echtpaar T. J. Geense- Dros, Eierland, vorige week het 60- jarige huwelijksjubileum. Een feeste lijke bijeenkomst van familie en ken nissen was belegd in het Vliegveld hotel. Ook zoon Dick Geense, sinds 20 jaar woonachtig in Canada, was voor deze gelegenheid met zijn vrouw naar Texel gekomen. Een verrassing was dat tijdens de receptie een telegram werd bezorgd, afkomstig van H.M. de Konin gin. „Hare majesteit de Koningin doet U haar hartelijke gelukwensen toeko men ter gelegenheid van de herden king van Uw 60-jarig huwelijksfeest". GESLAAGD Onze vroegere plaatsgenoot, de heei P. Dros Albzn. slaagde in Den Haag voor het diploma Scheepswerktuig- kundige A. Grote Handelsvaart. De cijfers mogen dan iets minder rooskleurig zijn dan we de laatste ja ren gewend waren, het is beslist niet waar, dat de belangstelling voor Texel als vakantieoord is getaand. Dat bleek overduidelijk op het kantoor van de VW Texel, waar de afgelopen week niet minder dan 850 schriftelijke en ca. 350 telefonische aanvragen in behandeling werden genomen, een re- kord! Zaterdag kwamen drommen ad- spirant-Texelbezoekers zelf naar het eiland om alvast vakantieverblijf te bespreken. Dat leidde tot enorme druk te. De mensen, ongeveer even veel Duitsers als Nederlanders, stonden in dichte drommen voor de balie, zodat extra personeel mt de zaterdagvrijheid moest worden gehaald om te helpen bij het verstrekken van de gevraagde in lichtingen. De meeste zoekers hadden interesse in een bungalow of vakantie huisje maar de belangstelling voor pensions en hotels was ook groot. He laas wilde bijna iedereen komen in de periode van 28 juli-10 augustus en be stond voor voor- en naseizoen bitter weinig interesse, een gevolg van de ook voor dit jaar niet bijster gunstige vakantiespreiding. Gaarne geven wij het zeer drngende verzoek aan de ex ploitanten door om er toch vooral voor te zorgen dat de wekelijkse opgave van vrije akkommodatie tijdig bij de VW wordt bezorgd. Als de bekende briefjes vrijdag of uiterlijk zaterdag ochtend vroeg zijn bezorgd, kan men de informerende adspirant-toeristen met up to date-gegevens van dienst zijn. Onderstaand plaatje maakten wij zaterdag in het WV-kantoor waar de informatrices weinig rust werd gegund. De vervoerscijfers van TESO over het afgelopen jaar zijn in vergelijking met 1967 aanmerkelijk minder sterk gestegen dan we we laatste jaren ge wend waren. Het autovervoer nam met 12°/o toe (in 1967 met 23%), het perso nenvervoer met 7% (21%), het vervoer van autobussen met 17% (83%), van vrachtauto's met 10% (11%) en het vervoer van rijwielen verminderde zelfs met 9%, terwijl het rijwielvervoer in 1967 nog met 24% was gestegen. De oorzaak van deze sterk afgerem de groei laat zich makkelijk raden. De Hollandse en Duitse vakanties vielen ongelukkig samen en het slechte weer moet het aantal dagjesmensen sterk hebben gedrukt. De vergelijking met het zonnige vakantiejaar 1967 is niet helemaal eerlijk. Toen staken bijzonder veel. dagjesmensen over. Veel kampe rende gezinnen verlengden toen hun vakantie en de gezinshoofden gaven het vervoerscijfer een forse duw door tussen werk en vakantie-eiland heen en weer te gaan reizen. Zoals gewoonlijk werd de vervoers- top weer in juli bereikt. Er werden toen 310.172 (323.396) personen ver- Ongeval op kotter VISSER MOEST DUIM MISSEN OUDESCHILD Aan boord van de TX 26 van W. Griek uit Oudeschild deed zich vorige week tijdens het vis sen een bedrijfsongeval voor. Toen men bezig was de netten uit te zetten, gleed de heer KI. v.d. Star uit Den Burg uit over een vis. Om zich in evenwicht te houden greep hij een staaldraad, die op dat moment echter in beweging was. De hand werd tussen een blok getrok ken, waarbij de duim werd afgerukt. Onmiddellijk werd koers gezet naar Den Helder, terwijl via Radio Holland medisch advies voor eerste hulp werd ingewonnen. Binnen vijf uur meerde de kotter in Den Helder af, waar de heer v.d. Star in het ziekenhuis werd opgenomen. HEKLICHT VAN KOTTER GESTOLEN OUDESCHILD Vorige week werd bij het uitvaren ontdekt, dat van de kotter TX 19 „Drie Gebroeders" (fa Krijnen) een der heklichten van de stuurkast was weggehaald. Bij de po litie werd aangifte gedaan. Eerder werd van deze kotter enige oliekleding gestolen. Door de heer S. te Oudeschild werd vorige week ƒ300,vermist. Mogelijk bestaat verband tussen het een en ander. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 29 januari a.s. worden de moeders van Den Burg verwacht van 13.00 tot 15.30 uur. voerd, 57.279 (55.213) auto's, 674 (565) bussen, 3.485 (3.271) vrachtauto's en 19.144 (26.573) fietsen. Kenmerkend was voor de ongelukkige spreiding van de vakanties in het afgelopen jaar, dat de maand juni aanmerkelijke drukker was dan augustus. In juni werden 236.770 (159.496) personen vervoerd, 42.668 (29.712) personenauto's, 562 (462) bus sen, 2.936 f2.939) vrachtauto's en 11.974 (8.837) fietsen. In augustus daarentegen vervoerde TESO 201.006 (221.462) personen, 45.418 (42.544) personenauto's, 469 (474) bus sen, 3.865 (4020) vrachtauto's en 8.434 (11.482) fietsen. Totaal over 1968 vervoerden de „Marsdiep" en „Tcxclstroom" 1.441.835 (1-347.582) personen. Een vermeerde ring dus van 94.253 of 7%. Totaal wer den 276.215 (246.114) personenauto's overgezet; een vermeerdering van van 30.101 of 12%. Bussen; 2577 (2195) stuks; een vermeerdering van 382 of 17%. Vrachtauto's: 33.650 (30.675); een vermeerdering van 2975 of 10%. Rij wielen: 62.713 (68.884); een verminde ring 6.171 of 9%. De gemeente Texel heeft goedge keurd, dat het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee, thans nog te Den Helder, in de polder 't Homtje een groot U-vormig semi-permanent ge bouw laat zetten. In dit 90 x 57 meter grote complex, dat in laagbouw wordt uitgevoerd, wil men nog dit jaar het hele instiuut onderbrengen. Uiterlijk september zal het NIOZ het oude ge bouw aan de Buitenhaven te Den Hel der hebben verlaten. Alleen het niet verstrekken van de vereiste goedkeuring door het Rijk zou dit plan nog kunnen verhinderen, maar hierover is men niet ongerust. Het besluit om het Instituut zo snel mogelijk in een semipermanent ge bouw onder te brengen is het gevolg van de bezwaren, de het oorspronke lijke plan voor het imposante ster vormige hoofdgebouw ontmoette bij de planologen. In verband met de hoogte werd het gebouw in deze omgeving te storend geacht en de goedkeuringen bleven uit. Het NIOZ zag zich ge dwongen opdracht te geven voor het ontwerpen van een nieuw plan, maar een en ander dreigde zoveel tijd te ver gen, dat de uitvoering jaren zou wor den vertraagd. Dat zou nare conse quenties hebben voor het zeeonderzoek dat al jaren veel te klein is behuisd en WIERINGER KOTTER OMGESLAGEN OUDESCHILD Bij het ongeluk, dat zich vorige week afspeelde even buiten de haven van Hörnem (aan de zuidpunt van het Duitse Waddeneiland Sylt) was ook de Texelse kotter TX 66 „Petrus Maria", schipper C. Boom, uit Oudeschild betrokken. Zoals bekend kapseisde de WR 125 bij een poging twee vastgelopen andere Wieringers vlot te trekken. Tal van schepen, die in de buurt visten, waren dinsdagmiddag in ver band met het slechte weer de haven van Hörnem binnengelopen. Als een der laatsten, toen het reeds donker werd, kwam de WR 1 „Barend Jan", schipper Jan Bakker, naar binnen. Me de als gevolg van de sterke dwarse stroom, liep hij vast op een der ban ken. Een andere binnenkomende Wie- ringer, de WR 71, schipper Theo de Groot, wilde hem vlottrökken, maar hield ook geen water onder de kiel. De in de haven liggende TX 66 had toevallig de radio nog aan en ving de noodkreten van de vastgelopen schepen op. Schipper Boom was graag bereid hulp te bieden, maar realiseerde zich dat zijn schip tamelijk diep stak, zodat hij de Wieringer toch niet dicht zou kunnen benaderen. Daarom werd ook de veel vlakkere WR 125 ingeschakeld. De TX 66 ging op ruime afstand liggen met de kop in de sterke stroom en bracht een anker uit. Verbinding werd gemaakt met de WR 125 en het laatst genoemde schip liet men voorzichtig met de stroom mee „vieren" in de rich ting van de twee andere Wieringers. Er werd vastgemaakt, zodat een ketting van vier schepen werd gevormd. Toen op halve kracht werd getrokken, ging de WR 125 als gevolg van de sterke stroom en de geringe diepte dwars en trok zichzelf omver. De schipper zat op dat moment in de stuurkast; de ove rigen waren aan dek. Allen konden echter door de snel toegeschoten TX 66 worden gered. De hoop dat de om geslagen Wiermger zou kunnen worden geborgen, werd niet vervuld. Het schip lag aanvankelijk in water van slechts anderhalve meter diepte, maar veran derde later van positie en zonk dieper weg. De WR 1 en WR 71 werden door een reddingboot vlotgetrokken. Politie onderzoek heeft uitgewezen, dat de TX 66 geen enkele schuld heeft aan het gebeurde. voorlopig niet verder zou kunnen wor den uitgebouwd. Grote keet Weliswaar zijn de uitbreidingsmoge lijkheden in de nu te bouwen grote keet ook beperkt, maar tot en met 1971 kan men toch vooruit. Het semi-per- manente gebouw valt ondet de nieuwe bouwverordening van de gemeente en mag op grond daarvan slechts vijf jaar blijven staan. Binnen die tijd moet het grootste deel van de definitieve plan nen dus zijn gerealiseerd. Zo spoedig mogelijk na ontvangst van de Rijks goedkeuring zal de Bataafse Aanne ming Maatschappij met de bouw be ginnen. Gewerkt wordt met prefab elementen volgens het zg. sandwich- systeem. Het geraamte van het gebouw wordt gevormd door een staalconstruc tie, waartegen de platen worden ge monteerd. Experimenteeraquarium Het nu te realiseren noodgebouw is dus de voorloper van het definitieve hoofdgebouw. Tegen de andere defini tieve onderdelen van het NIOZ-com- plex bestonden geen bezwaren en deze zullen dan ook volgens de oorspronke lijke plannen van het architectenbureau Pot en Pot-Keegstra worden uitge voerd. Gereed zijn reeds de haven, de nettensohuren en havenmeesterswoning en zeer spoedig kan een aanvang wor den gemaakt met het experimenteer aquarium, een groot en vrij hoog ge bouw, dat bij de autoriteiten echter nog net wél door de beugel kon. Technische goedkeuring is verstrekt voor een nieuw NlOZ-schip, dat be stemd is voor onderzoekingen op de Noordzee. Het is een dertig meter lang vaartuig, dat sterke' gelijkenis vertoont met een hekkotter. SVO VERGADERT OOSTEREND Vrijdagavond, 31 januari vergadert in Jatry de sport vereniging Oosterend. De agenda ver meldt één punt: bespreking van de reis met Pasen naar Hagen. Zoals bekend onderhoud SVO goede contacten met de sportvereniging „ESV". Anderhalf jaar geleden reisde SVO er voor het eerst heen en in september brachten de Duitsers een tegenbezoek. Het is de bedoeling met Pasen met ca. 50 perso nen de reis te maken; ook voor even tuele supporters is dus plaats inge ruimd. Belangstellenden kunnen zich reeds opgeven. OOK VVV-INFORMATRICE NAAR ESSEN Naast tentoonstellingen te Berlijn (30 jan.10 febr.) en Saarbrücken ((22 febr. - 8 maart), zal de VVV Texel ook een informatrice afvaardigen naar de „Boot Schau", een tentoonstelling, die aan de Nederlandse Hiswa doet denken en wordt gehouden van 22 tot 30 maart. Op de expositie wordt een stand ingericht door de Federatie van Noord hollandse VW's; een der Texelse da mes zal hiier helpen informatie te ge ven over Noordholland en in het bij zonder Texel. Strick het seit: ik wil ös Manus- sie-fón-ólles ooveról an meewerke, maar foor die demonstrasies mit dot ouwe beroep op de Burgwöl soeke ze maar een aar

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1