(jroen ^wartsjexels in het harL> oningsituatie op Texel blijft er verontrustend AGENDA VERALAC rgemeester in nieuwjaarstoespraak: Meerderheid van Raad tegen proeftijd" avondvergadering STUDIEREIS NAAR LANGEOOG SPEELGOED rocessen 500 p verbaal VAN SIERKAN EN VEZA ■in EEN GEZOND MELKPRODUCT VOOR MODERNE MENSEN Vetarm en eiwitrijk Hele liter slechts 55 ct Jonge dieven gegrepen Denksport vijfkamp gaat door Vergeefse pleidooien van mej. Luijsterburg Interinsulair contact 82e JAARGANG No. 8339 31 JANUARI 1969 ,V. v/ü Langcveld De Rooij Den Burg, Texel 'Tel. 2741 de Graaf, Kcesomlaan 43, Den 220) 2741, 's avonds (02220) 2403 jn nieuwjaarstoespraak, aan het ran de dinsdagmiddag gehouden raadsvergadering in 1968, noem- •gemeester W. H. Sprenger de situatie op Texel verontrustend, aar kwamen in het afgelopen I woningen gereed (waarvan 36 wetwoningen en 21 premiewo- maar dit heeft de woningbe- niet in betekenende mate ver- d. Dat is niet vreemd als men van de bevolking in 1968 be- Naast een geboorteoverschot was er voor het eerst een ves- ïverschbt, 42, terwijl 112 huwe- werden gesloten. De vraag naar en werd nog groter door het cxel overkomende personeel van Mosselvcrwaterplaats. blijven dus aangewezen op het ecept: met kracht uitbreiden van ïingvoorraad en het weloverwo- rdelen ervan. Daarbij reken ik raag op de medewerking van de ^bouwvereniging, in goed samen- et de woonruimte-adviescommis- ?zamenlij!k zullen zij het juiste ,cht moeten zoeken tussen privé- »mene belangen" aldus de burge- r, die er voorts op wees, dat het van een oplossing wordt be kt door vraagstukken van ruim- ordening. „De vraag is niet al- ïoeveel bouwen? Maar ook: waar n? Dit is ook terug te brengen andere vraag: hoe moet de ver- ig zijn tussen het centrum en de dorpen. Geen structuurplan antwoord hangt af van de struc- die we ons voor Texel denken, ntbreken van een structuurplan ich voelen. Weliswaar zijn diver- lerzoekingen verricht, maar de ïsten zijn deels achterhaald door ten, zodat aanvullend onderzoek is, zoals trouwens is voorgeschre- de wet op de ruimtelijke orde- De burgemeester memoreerde, i dit verband twee leemten zijn uld en wel door de vorming van adscommissie voor de ruimte ordening en door de aanstelling Verkrijgbaar bij Uw melkhandelaar van een supervisor (Ir Hajema) en een stedebouwkundig tekenaar (de heer Mulder). Zij hebben een belangrijke taak bij de voorbereiding van bestem mingsplannen, zowel ten behoeve van de woningbouw als ten behoeve van dg recreatieve ontwikkeling. „Dit alles moet passen in een structuurbeleid, dat het landschap beschermt en tege lijkertijd een harmonische ontwikke ling mogelijk maakt in de verschillen de bedrijfsvormen. Daarbij zullen in acht genomen moeten worden de schaalvergroting in de landbouw, de samenhang van agrarisch bedrijf recre atie, middenstand en transportwezen en niet te vergeten het werkge- legenheidspatroon en een gezonde leef tijdsopbouw voor heden en toekomst". In harmonie De burgemeester wees voorts op de noodzaak, dat alle betrokkenen in harmonie meewerken geregeld van ge dachten wisselen. „Dit spreekt vanzelf voor de organen, die zelfstandig een deel van de overheidstaak vervullen. Ik denk aan recreatiestichting, TEM, Vliegveld en TESO; ook aan de water schappen (gezwegen van rijks- en pro vinciale diensten). Het nieuwe TESO- gebouw is evenmin los te zien van de verkeersstromen als de nieuwe hangar op het vliegveld. De tarieven van de TEM hebben evenzeer invloed op de gastenstatistiek als de nieuwe toiletge- bouwen op Loodsmansduin en de Krim of de dijk- en havenplannen van Rijks waterstaat. Omgekeerd heeft het toe risme enorme gevolgen voor de zuiver heid van bodem, water en lucht". Verkeersdoden Brandweer, politie en strandbewa- king hebben zich in 1968 ijverig ge weerd, aldus Mr. Sprenger, die even wel moest vaststellen, dat in het afge lopen jaar 7 verkeersdoden waren te betreuren; een brand op de vuilnis stortplaats eiste bijna een achtste slachtoffer. Er waren achttien gewon den. De burgemeester vond het bedenke lijk, dat negen personen moesten wor den geverbaliseerd wegens rijden onder invloed van alcohol en 20 wegens ove rige verkeersmisdrijven. „Blijkbaar is nog niet iedereen er zich van bewust, dat de gemeenteraad wanneer hij verkeer èn alcohol op Texel toelaat vertrouwt op het gezonde verstand van de weggebruiker, en in het bijzonder op de zelfbeheersing van degene, die èn de weg èn alcohol gebruikt". Mr. Sprenger constateerde, dat van de 35 aanrijdingen, die zich op de Pontweg hebben voorgedaan er geen enkele heeft plaatsgehad op de twee in 1968 tot stand gekomen Krimpencrwaard- kruisingen. Verheugend noemde hij het dat voor de autowrakken een oplossing is gevonden die goed blijkt te voldoen. De brandweer rukte in 1968 vijftien aal uit. De politie maakte bijna vijftien honderd processen verbaal op, uitslui tend ter zake van verkeersovertredin- Wat het sociaal-cultureel terrein be treft volstond Mr. Sprenger met het noemen van de nieuwe centrale werk plaats en de ingebruikneming van dorpshuis en uitleenbibliotheek te Oos terend. Van belang waren voorts de vorming van een rijksscholengemeen schap per 1 augustus 1969 en het be sluit om voorlopig af te zien van sa menvoeging van de scholen van Eier- land. Geen diepvries Sprekende over de positie van de buitendorpen en het samenspel wees burgemeester Sprenger op Oosterend Present maar vond het zaak dat alle Texelse dorpen op hun manier „pre sent" blijfven, dat wil zeggen tegen woordig levend. „Diepvries is 'n mooie uitvinding, maar niet voor dorpen. Er is geen pasklare oplossing voor elk ge bied. Maar op een eiland dat in bewe ging is en dat beweging aantrekt, kan elk deel levend blijven, als tijdig maat regelen genomen worden en de betrok kenen elkaar weten te vinden. 'Het Onderwijscontact Texel is zijn werkzaamheden begonnen. Andere contacten zijn aan start of in voorbe reiding (ik denk aan jeugdwerk en be jaardenzorg). Temidden van al die con tacten heeft het gemeentebestuur zijn eigen taak en zijn eigen verantwoorde lijkheid. Het zal de burgers zo nodig de weg moeten wijzen en het zal het maat schappelijk verkeer moeten regelen door middel van algemene voorschrif ten, die houvast geven, en door middel van uitzonderingen, die zonder wille keur worden gemaakt. Dat is geen kleinigheid, maar voor uw raad met hulp van het gemeen- tepersoneel zeker een haalbaar doel. De middelen met name de financiële zullen spoedig aan de orde komen bij de behandeling van het investe ringsplan. Ik loop daar nu niet op vooruit; alleen wil ik vaststellen: als middelen ontbreken moeten ze gescha pen worden. Ik hoop dat wij het daar over eens zullen blijken, in even pret tige sfeer als tot nu toe." OUDESOHILD De diefstal van ƒ300,enige tijd geleden op klaar lichte dag gepleegd bij de heer Staman te Oudeschild, is opgehelderd De po litie heeft de twee daders gegrepen. Het waren de 11-jarige R. B. V. en de 13-jarige C. D. R. Beiden zijn al eens eerder met de politie in aanraking ge weest. De jongens wisten waar zij de sleutel van het gebouw konden vinden, zodat het hen weinig moeite kostte om binnen te dringen en het geld uit een kistje te halen. Toen de knaapjes wer den aangehouden was van het geld niets meer over. Ze hadden er een reis je naar Rotterdam van gemaakt en de rest besteed aan nieuwe kleren. Het tweetal zal te zijner tijd voor de kinderrechter moeten verschijnen. R. en V. hebben waarschijnlijk niets te maken met andere kleine diefstallen, die de laatste tijd in Oudeschild zijn gepleegd. In navolging van de studiereis naar het Duitse eiland Norderney, die in no vember 1967 gehouden werd, wordt weer een dergelijke reis georganiseerd door de Interinsulaire Contact Vereni ging, in samenwerking met de Wadden federatie, nu naar het Duitse Langeoog. Langeoog is totaal anders dan het nu bij velen reeds bekende Norderney, het heeft één klein gezellig dorpje aan de westzijde en een mooi natuurgebied aan de oostzijde. Het eiland is ongeveer 18 km. lang en 2 km. breed en heeft een bevolking van ongeveer 2.500 men sen. Het is de bedoeling, dat ook voor deze reis weer enkele punten centraal gesteld worden: de ontspanningsmogelijkheden voor de gast op dit eiland; is er verhuurbemiddeling en zo ja wel ke vorm (centraal of particulier); is er een speciale kinderverzorging (crèches of babysitcentrale); het bezichtigen van enkele hotels en hun akkommodatie. Voorgaande punten en tevens een rondleiding door de kuurinrichting en VEEL BOEKEN EN TIJDSCHRIFTEN VOOR RODE KRUIS In de te Den Burg en De Koog ge stationeerde lectuurboxen van het Rode Kruis werden in het afgelopen jaar 867 boeken en 3391 kg. tijdschrif ten gedeponeerd. De totale landelijke opbrengst bedroeg 1.085.863 kg. tijd schriften en 348.738 boeken. Met het Texelse resultaat is de plaatselijke af deling van het Rode Kruis zeer tevre den en men is de verstrekkers van de lectuur dankbaar. Er wordt op gewe zen dat grotere partijen lectuur ook graag thuis worden afgehaald. In dat geval kan men contact opnemen met de heer G. van Beek, Gasthuisstraat 42 te Den Burg, of de heer H Veen baas, Wagemakerstraat 2 te Den Burg, telefoon 3118. JOH. SCHREUDER SPREEKT OVER JEUGDWERK ZUID-EIERLAND De Nederlands Hervormde gespreksgroep Eierland houdt vrijdagavond, heden, in „Bethel" een bijeenkomst. Het woord zal er worden gevoerd door de heer Joh. K. A. Schreuder over jeugdwerk, vroeger WAAR VINDT U DE MEEST UITGEBREIDE SORTERING NATUURLIJK BIJ Verschijnt dinsdags cn vrijdags. Bank: Nedcrl. Middcnstandsbank; Coöp, Rail- fcisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,90 p, kw. -f 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct. per mm. excl. 4% BTW De op initiatief van de Texelse sport raad te organiseren denksport-vijfkamp gaat definitief door. Vrijdag hebben diverse betrokken verenigingen van gedachten gewisseld, waarbij werd overeengekomen dat de verenigingen in de volgende onderdelen tegen elkaar in het strijdperk treden: klaverjassen, bridgen, dammen, schaken en biljarten. Totaal vaardigt iedere vereniging 7 personen af. Voor het probleem van de vergelij kende puntentelling werd een simpele oplossing gevonden. De winnende ver eniging zal in het bezit worden gesteld van een door de Sportraad aangeboden wisselbeker. Nog niet alle denksport verenigingen hebben van hun belang stelling blijk gegeven; getracht zal worden met hen nog contact op te ne men. Mochten er verenigingen zijn, die per abuis geen uitnodiging hebben ont vangen, dan worden zij verzocht de ad ministrateur van de Sportraad, de heer J. M. te Vries, te benaderen. het splinternieuwe overdekte zwembad zullen zo uitvoerig mogelijk tijdens het vehblijf op Langeoog worden beke ken en besproken in samenwerking met de Kurverwaltung op Langeoog, waar ieder tevens met al zijn vragen terecht kan. Ook is door de Kurver waltung op Langeoog een uitstapje naar het oostelijk' gedeelte van het eiland gepland per. koetsje. Op Langeoog is n.l. alle gemotoriseerd verkeer taboe. Om deze reis voor haar deelnemers niet te vermoeiend te maken, is zij gepland op 4 dagen en wel van dins dag 4 maart tot en met vrijdag 7 maart. Het zal een volledig verzorgde reis worden. Wie over een en ander nadere informatie mocht willen hebben of zou willen boeken voor deze reis, kan terecht bij de VW Texel. Zoals bekend voelen B. en W. er weinig voor om op dit moment al aadsvergaderingen bij avond te hou den. Dat zou volgens hen pas kunnen in het nieuwe raadhuis en dan alleen als de agenda voor het publiek interes sante punten vermeldt. Mej. A. G. Luij- sterburg, verbeten vechtster voor avondvergaderingen trachtte de aange voerde argumenten tegen avondraads vergaderingen te ontzenuwen. Ze zei uit de zes genoemde punten sterk de indruk te hébben gekregen dat het col lege alle moeite had gedaan om die avondvergadering toch maar niet te la ten doorgaan. Ze vond het niet juist dat met de avondvergaderingen wordt gewacht tot het nieuwe raadhuis ge reed is. „Uzelf verwacht van de publie ke belangstelling helemaal niet veel. Waarom zouden we er dan hier geen begin mee kunnen maken? In de aan vang zullen er zeker geen stromen ge lijk komen luisteren. Zoiets moet lang zaam groeien, net als de belangstelling van de bevolking voor alles wat met de raadsagenda en de raadsvergadering te maken heeft". Dat 's avonds niet over het ambtelijk apparaat kan wor den beschikt moest mej. Luijsterburg toegeven, maar zij vond de aanwezig heid van enkele hoofdambtenaren ge durende „die paar uur per maand" vol doende en geen onoverkomelijk be zwaar. Eigen belang Dat vele raadsleden 's avonds reeds zeer bezet zijn met vergaderingen van commissies en verenigingen, bevestig de zij ook, maar wees er op dat de raad m deze niet behoorde uit te gaan van het zelf niet of wel graag willen, maar dat het belang van de gemeen schap, de bevolking, in het oog moet worden gehouden. Akkoord ging mej. Luijsterburg met de opmerking van B. en W. dat de belangstelling voor de avondvergadering niet mag worden overschat, maar zij vond dat de belang stelling voor het inzicht en de taak van de gemeente ook niet moest worden onderschat. „Pas over enkele jaren zul len wij weten of het goed is geweest met de avondvergaderingen te begin nen; wij mogen er nooit tevoren van uitgaan dat het wel niet zoveel zal uit halen". Mej. Luijsterburg toonde zich voorstander van de door B. en W. voor- Zaterdag 1 februari Den Burg, De Oranjeboom, 8 uur, Toneel uitvoering door Ver. van Oudleerhngen van de Landbouwschool, met het stuk „Het Vro lijke tankstation". Den Burg, Hotel De Lindeboom-Texol, 8 uur gemaskerd bal SVT. Toegang voor iedereen. Den Burg, Burg. De Koning-hal, aanvang 9 uur v.m. volleybaltoernooi voor scholieren. Dinsdag 4 februari De Cocksdorp, Hotel Kikkert, vergadering WV afd. De Cocksdorp. Woensdag 5 februari Den Burg, Hotel De Lindeboom-Texel, 10.00 uur, dagvergadering van de Vereniging voor bedrijfsvoorlichting. Vrijdag 7 februari Den Burg, Dorpshuis, 20.00 uur. De Kieken dief, spreker de heer vd.. Snoek uit Nieuw- Vcnnep i.v.m. 10-jarig bestaan. Zaterdag 8 februari Oudeschild, 't Skiltje, 20.00 uur. Toneelver eniging Nieuw Leven met „Wilde Vaart". lichtingsavonden en hearings over gemeentelijke problematiek, maar dan in combinatie met avondvergaderingen. Het meest zwakke argument vond mej. Luijsterburg het nu voorgestelde com promis om alleen dan een avondver gadering te houden wanneer verwacht mag worden dat voor een bepaald agendapunt veel interesse van de zijde van het publiek zal zijn. „Wanneer is een agenda belangrijk genoeg voor een avondvergadering? Wie bepaalt of iets voor iemand belangrijk is?" Mej. Luij sterburg vondt dit idee een verkapte afwijzing van haar voorstel. Proeftijd Mej. Luijsterburg stelde voor een bepaalde proeftijd in te stellen van aaneengesloten avondvergaderingen. De raadsleden zouden daarvoor al hun per- soonlij'ke en niet belangrijke bezwaren opzij moeten zetten en zich alleen moe ten richten op hetgeen dat kan bijdra gen tot een betere verstandhouding en een beter begrip tussen de bevolking en de bestuurders. „Tot de overtuiging dat wij werkelijk ieders belangen pro beren te behartigen, komt men alleen, wanneer men terplaatse het hele debat over het probleem in kwestie heeft kunnen volgen en men al meeden kende heeft begrepen waarom de raad tot een bepaalde beslissing is ge komen." De heer F. Standaart (Tex. Belang) was het met de spreekster eens, mede omdat het voor hem moeilijk is zich Overdag vrij te maken. Met het bezwaar van B en W. dat de huidige raadszaal onvoldoende ac- commadatie biedt om publiek te ont vangen, ging de 'heer Westdorp wèl mee. Hij herinnerde eraan dat het wel gebeurd is dat een hele schoolklas naar de vergadering kwam en dat veroor zaakte nogal wat moeilijkheden van praktische aard. De mensen zaten sa mengepakt en de met thee, koffie en serviesgoed manipulerende bode kon nauwelijks zijn werk doen. Dat de door mej. Luijsterbug nodig geachte hoofd ambtenaren maar enkele uren per maand aanwezig moeten zijn, vond het P.v.d.A. raadslid wat al te gunstig voorgesteld. Aan deze ambtenaren zou een overwerkvergoeding moeten wor den uitbetaald, hetgeen niet is toege staan. Zelfs overdag vrijaf geven als compensatie is niet mogelijk. De heer Westdorp veronderstelde dat de raads vergaderingen bij avond wel eens zeer lang zouden kunnen duren. Met veel publiek erbij bestaat bij menig raadslid de neiging om zo uitvoerig mogelijk (Zie vervolg pagina 2) Wöt een keet op 't Horntje

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1