Cjroen '/warts-Jexels in het AGENDA Sint Janamuseerde met dolle klucht Jverkoepeling" zet schouders onder open bejaarden werk Confessionele partijen gaan samenwerken Wilt u noteren >rzoek tot GSHelp ons aan instructiebad 100 dames gaan 3i lit op onderzoek Tweede ,letterorgel' in gebruik 5? Veelbelovende debutanten 3 144 Electrolmfs 82e JAARGANG No. 8344 18 FEBRUARI 1969 e N.V. v/h Laugeveld De Rooü s 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 irry de Graaf, Keesomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nedcrl. Middenstandsbank; Coöp- Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,90 p. kw. 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct. per mm, excl. 4% BTW t Overkoepelend orgaan van Vrou- organisaties Texel zal de schouders i onder de organisatie van het bejaardcivwerk op Texel. Als doel dt nagestreefd een groep vrijwil- ers, die van tijd tot tijd de nog itandig wonende Texelse bejaarden ieken en voor hen zonodig allerlei kzaamheden verrichten, waartoe zij tniet meer of nauwelijks in staat Gedacht wordt aan boodschappen I i, schoonmaken en het verlenen een willig oor voor problemen van ere aard. De op te richten organi- zal nauw samenwerken met de ale Dienst van de gemeente Texel, de directeur hiervan, de heer M. Kempenaar, is reeds overleg ge- ;gd. Ook de consulent van het Pro- :iaal Opbouworgaan staat achter het Ket bovenstaadne werd vrijdag- nd meegedeeld door de voorzitster de Overkoepeling, mevrouw Mein- Isma-IJbcma, tijdens de jaarverga- ing in hotel „De Zwaan". Js eerste stap zal een groep van ten gste honderd dames worden ge- md, die de1 taak krijgt in de komen- herfst een onderzoek in te stellen, de hand van een door de afd. Be ting van de gemeente-secretarie strekte lijst zullen de mogelijk in merking komende bejaarden wor- opgezocht, waarbij een vragenlijst worden ingevuld. Aangevuld met de soonlijke indrukken van de onder- agsters zal men zo een beeld kun- krijgen van eventuele noden. Op is daarvan kan een organisatie wor- gevormd,, waarbij betaalde krach- (waaronder gediplomeerde bejaar- tverzorgsters) er van tijd tot tijd op trekken om hulp te verlenen. Dit aardenwerk kan in aanzienlijke te van overheidswege gesubsidiëerd rden. Zwembad )e dames van de Overkoepeling ma- zioh zorgen over het zwembad. Ze ^statoren dat er momenteel weinig iot in de plannen zit en dat het zelfs geen stukken na is te zeggen wan- t eindelijk kan worden begonnen |t het geven van zwemles aan de tooljeugd. De aanwezigen gingen er ook mee akkoord, dat aan het stre- van de gemeente kracht wordt bij iet door het sturen van de rekest Gedeputeerde Staten van Noord- lland. In dit rekest, dat als een ver- fk van de ca. 1000 aangesloten xelse vrouwen moet worden gezien, •rdt gevraagd te helpen bij de ver zenlij king van de plannen Gewezen rdt op de diverse akties, die al ten te van het bad werden ondernomen, [aar het duurt te lang. Wij willen ;n luxe, maar een degelijk aan alle en voldoend instructiebad. Helpt U s om mèt de gemeente Texel tot re- Itaten te komen". Na het aanbrengen n een enkele correctie gingen de mes ermee akkoord dat het verzoek deze vorm zou worden verstuurd. kan de Texelse vrouwen zal het niet gen als het zwembad er niet oedig komt. In de komende zomer Hen weer op grote schaal oliebollen ïrden verkocht. Het Folklorebestuur at er mee akkoord (zo wist een der mes te vertellen) dat de héle op- engst aan het zwembad ten goede mt. De echte Roney vanaf f 16,35 Het driedaagse reisje van de Over- koepeling wordt op 6, 7 en 8 mei ge houden. Het reisdoel is weer Valken burg en omgeving. Op het programma staan o.m. bezoeken aan Aken en Monsehau. Gelogeerd wordt in het Pafrkhotel te Valkenburg. De kosten per persoon bedragen ongeveer ./T00, Er moeten dan wel ongeveer 40 be langstellenden zijn.. Op dinsdag 15 april wordt een ex cursie naar de Huishoudbeurs te Am sterdam georganiseerd. Kosten ƒ8,50 totaal, als de bus (52 pe'rsonen) vol komt. Opgave is nu reeds mogelijk bij mevrouw v.d. Knaap, Witte Kruislaan. Geschenk Het bestuur vond dat de Texelse vrouwen iets zouden moeten schenken bij de officiële ingebruikneming van het nieuwe Groene Kruis-gebouw te Den Burg. Alle aangesloten verenigin gen zullen worden gevraagd een be drag voor dit doel te bestemmen. Het geld zal als geschenk onder couvert worden aangeboden, waarschijnlijk met het advies er pedagogisch verantwoord speelgoed voor te kopen, bestemd voor de grote kleuterbox. Mevr. Meinderts- ma en mevrouw Timmer werden met algemene stemmen in het bestuur her kozen. Dinsdag 18 februari Den Burg. Lezing door P. C. den Ouden over Veilig werken op het agrarisch bedrijf. Lezing voor agrarische werknemers en belangstellen den. Vrijdag 21 februari Den Burg, Dorpshuis, beginnerscursus les 14 van De Kiekendief. Oosterend, dorpshuis „De Bijenkorf', 20.00 u. muziekuitvoering Excelsior. Zaterdag 22 februari Midden-Eierland, 20.00 uur, opvoering van de klucht „Moderne Jeugd" in „De Kievit" door de Buurtver. Midden-Eierland. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 18 febr. 9.56 en 22.22; 19 febr. 10.31 en 22.55; 20 febr. 10.59 en 23.21; 21 febr. 11.25 en 23.43; 22 febr. 11.48 en Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Het machinepark van onze drukkerij heeft een belangrijke uitbreiding on dergaan. Met ingang van deze week beschikken we over een tweede zet machine. Aanschaf van dit tienduizen- guldens kostende apparaat was dwin gende noodzaak, omdat de orderpor tefeuille steeds dikker werd, terwijl het niet mogelijk bleek het personeels bestand met voldoende productieve en deskundige krachten te vergroten. Een zetmachine geeft belangrijke arbeidsbesparing. Niet alleen kan met zo'n apparaat de te drukken tekst veel sneller worden gezet, maar ook het distribueren (het terugleggen van de gebruikte losse letters) kan achter wege blijven om dat de gegoten re gels weer worden gesmolten. Een prettige bijkomstigheid is dat nu over reserve wordt beschikt voor het geval een zetmachine mocht uitvallen. Vroeger was een technisch mankement aan de ene machine een kleine ramp, vooral met het oog op de krant, die im mers op tijd moest verschijnen. De tweede machine maakt het mogelijk om nieuws, dat op het laatste nipper tje binnenkomt, toch nog te verwerken, zodat ook de plaatselijke nieuwsvoor ziening met deze aanschaf is gebaat. Kritische adverteerders zal het opval len dat hun opdrachten nog wat fraaier worden uitgevoerd dan tot dusver. Met de meuwe machine is nl. het zetten van grotere lettersoorten (voor insiders; 12, 18 en 24 punts smalle Bodoni en een schreefloze vette) mogelijk. Omdat elke letter telkens weer gloednieuw is, ziet de' afdruk er piekfijn uit. Ook het redactionele gedeelte van de krant profiteert van de nieuwe mogelijkhe den, want diverse kopjes boven artike len en berichten kunnen met de ma chine worden gemaakt, waardoor de krant nog wat smakelijker en met meer variatie kan worden opgemaakt. Dat geldt uiteraard ook voor het ge wone handelsdrukwerk. Op de foto ziet men hoe de nieuwe „Intertype" machine (geleverd door de Lettergieterij Amsterdam) voorzichtig naar zijn plaats in de drukkerij wordt gerold. Re'chts machinezetter J. Vla ming, de man die de toetsen van het nieuwe ,,letterorgel" gaat bedienen. Tot tweede machinezetter is nu de heer J. Kramer jr. benoemd; hij zal dus voortaan te vinden zijn achter de oude, maar nog zeer goede Linotype machine. Beide machines staan nu naast elkaar in één afgescheiden ge deelte van de drukkerij. De fa. Drijver heeft er een kleine verbouwing voor moeten uitvoeren. Traditiegetrouw voerde de toneel vereniging Sint Jan in het carnavals weekend een klucht op. De keus was deze keer gevallen op „De verkochte bruid", natuurlijk niet de operette, maar een dol blijspel van Arie van der Lugt waarmee het publiek zich zowel zaterdag- als zondagavond kos telijk heeft geamuseerd. Een sterk stuk was „De verkochte bruid" niet. De ko mische verwikkelingen waren een beetje goedkoop en het slot was wei nig verrassend, maar wie Vasten avond viert, stelt geen hoog-culturele eisen en is het uitsluitend om de lol te doen. Sint Jan speelde over het algemeen zeer behoorlijk, hoewel het vooral in het eerste bedrijf aan vaart ontbrak. Voor een deel was dat toe te schrijven aan de niet perfekte rolkennis van en kele medewerkendenvoor een klei ner deel aan technische oorzaken. Wat dat laatste betreft: kort na het begin van het eerste bedrijf sloeg een zekering door en werd het toneel in duister gehuld. Zaalhouder A. G. v.d. Berg werd erbij gehaald en na enkele minuten was het defekt verholpen. De spelers waren door dit onverwachte intermezzo even (letterlijk) van hun stuk gebracht al werd daar in de zaal minder van gemerkt dan ze zelf dach ten. Sint Jan had in deze uitvoering maar liefst drie debutanten op de planken gezet: mej. N. de Boer en de heren H. Strik en H. Stapersma. Zij lieten over tuigend blijken uit het juiste toneel hout gesneden te zijn en kunnen der halve als aanwinsten worden be schouwd. Vooral mej. De Boer en de heer Strik maakten een voortreffelijke indruk. Het verhaal: De familie Dinges leeft ver boven zijn stand, vooral door de pronkzuchtige mevrouw Dinges, die in de nesten raakt omdat zij meer uit geeft dan haar altijd eenvoudig geble ven echtgenoot Jozef verdient. Mede om haar rijkeluisbestaan te kunnen voortzetten, wil zij haar charmante dochter Fientje uithuwelijken aan de veel oudere maar ook veel rijkere Desi- rée van Zeveren. Het komt neer op een soort verkoop. Tot woede van me vrouw Dinges en haar even bekakte zuster Coba, hee'ft Fientje haar zinnen evenwel gezet op de werkman Willem van Dalen. Deze Willem weet echter een manier om bij voortduring in Fien- tjes nabijheid te zijn, nl. door zich te verkleden als keukenmeid, die de plaats inneemt van de volgens me<- vrouw veel te ordinaire en brutale Drieka. Willem en Drieka slagen er in Desiré van Zeveren te ontmaskeren als een berucht misdadiger. Travesti Het laat zich makkelijk raden om wie het meest werd gelachen. De heer On* telefoonnummer 2000 vervalt binnen enige tijd. is ons nieuwe nummer O H Stapersma als de als keukenmeid verklede Willem van Dalen was het succes van de avond, echter meer om de rol die hij vervulde dan om zijn spel. Dat spel was nl. wat te aarzelend en daardoor nog niet overtuigend. De heer C. de Grave zagen we als Jozef Dinges. Hij speelde overtuigend met goede intonatie, zij het soms wat te nadrukkelijk al kon men dat hier nau welijks als fout aanmerken. Mevrouw L. Smit-van Sambeek deed het best als mevrouw Dinges; vooral haar mimiek was uitstekend. Debutante mej. N. de Boer, als Fientje, maakte een bijzonder vrijmoedige indruk. Mimiek, uitspraak en rolkennis, he't was allemaal goed. Het zou ons niet verbazen als zij el ders meer toneelervaring heeft opge daan. Als een zeer goede aanwinst ont popte zich ook de heer Strik (tot voor kort alleen als regisseur aan Sint Jan verbonden). De rol van Ome Toon was hem op het lijf geschreven. Vooral in de scènes, waarin oom Toon in lichte lijk aangeschoten toestand ten tonele versahijnt, maakte hij een voortreffe lijke indruk. Oud-gcdiendc Als tante Coba zagen we spelen een Sint Jan-speelster, die jarenlang niet op de planken heeft gestaan, maar het nog niet verleerd had: mevrouw D. Boogaard-Witte. Zeer goed gaf zij ge stalte aan tante Coba. Een belangrijk deel van de vrije tijd van de heer C. Witte gaat in het toneel zitten. Nauwe lijks had hij de oud-leerlingen-uitvoe ring aahter de rug of hij moest in „De verkochte bruid" optreden als de mis dadige Disiré van Zeveren. Ook nu be vestigde hij zijn veelzijdig talent. Uit stekend spel leverde de heer W. Witte als de huisknecht Hendrik, die nota bene verliefd wordt op de „keuken meid". Een extra compliment komt toe aan mevrouw T. Graaf-Visser, die als de plat-sprekende meid Drieka een voortreffelijk stukje toneel weggaf. Een aardig rolletje speelde ook de heer A. (Aadje) van Heerwaarden als de niet zo kwade inbreker Snees Gannef, die meehelpt Van Zeveren in de val te lokken. De regie berustte bij mevrouw R. Rijk-Koster; souffleuse was mevrouw N. Zijm-van Sambeek en de grime werd aangebracht door de fa. A. Groot huizen. ANNA 11 EN 13 NAAR WEST-FRIESE FLORA Onder de 24 beste melkkoeien van Noordholland, die op de Westfriese Flora worden geshowd, bevinden zich twee dieren van de heer H. Tjepkema, P.H. Polder. Het zijn Anna 11 en Anna 13, die door de bemiddeling van de Rundveefokvereniging uit zes teloor Texelse veehouders opgegeven koeien werden geselecteerd. Dat beide Anna's terecht als dieren met hoge produktie werden aangemerkt, blijkt uit de melk- lijsten. De laatste melklijst van Anna 13 (afgekalfd op 4 jaar en één maand) vermeldde een jaarproduktie van 6503 kg., waarvan 283 kg vet, een gemiddeld vetgehalte van 4.35%, 292 melkdagen, een gemiddelde dagopbrengst van 22,27 liter, waarvan gemiddeld 969 grammen vet. De melklijst van Anna 11 (Van moederzijde een zusje van Anna 13), die op 5 jaar afkalfde: 7028 kg. melk per jaar, waarvan 290 kg. vet, gemid deld 4,12% vet, 304 melkdagen, 23,12 kg. dagopbrengst, waarvan gemiddeld 953 gram vet. In veehouderskringen wordt het een eervol unicum genoemd dat uit het grote aantal uit de provin cie opgegeven dieren er twee van één eigenaar werden gekozen. Beide Anna's zijn gisteren naar Bovenkarspel ver trokken. De plaatselijke afdelingen en raads fracties van ARP, CHU en KVP willen gaan samenwerken. Ons werd het vol gende communique verstrekt waaraan, zo zei men ons desgevraagd, in het hui dige stadium van bespreking niets kan worden toegevoegd. Op de vraag of de genoemde partijen te zijner tijd in de Texelse gemeenteraad als één fractie zullen optreden, kon dus ook geen ant woord worden gegeven. „In een gezamenlijke vergadering van besturen en raadsleden van KVP, CHU en ARP op 13 februari 1969, is besloten tot een eerste stap op weg naar samenwerking. Vooraf waren de leden- van de respectie velijke partijen geraadpleegd en hebben zich hiervoor positief uit gesproken. Besloten is voorlopig tot meer contact tussen de bestu ren, om elkanders standpunten te leren kennen. Over het resultaat waartoe de con tacten mogelijk zullen leiden, kan in dit stadium uiteraard geen prognose worden gegeven". Jan Agter sr. werd ere-lid DE HEER B. BAKKER VOORZITTER WINKELIERSVERENIGING Tijdens de vrijdag in „De Oranje boom" gehouden algemene vergadering van de Winkeliersvereniging Den Burg werden twee nieuwe leden in het be stuur gekozen. De plaatsen van de sta tutair aftredende en niet herkiesbare heren Jan Agter sr. (voorzitter) en L. Sok (lid) werden ingenomen door de heren B. Bakker en M. Warnaar. De heer Bakker (Bakkers Ijzerhandel) werd tot voorzitter benoemd; de heer Warnaar (Langevcld de Rooij) tot lid van het bestuur. Bestuurslid J. v.d. Meer dankte de scheidende bestuursleden Hij prees vooral de heer Agter, die zich in de vele jaren, waarom hij de winkeliers als voorzitter diende 'n inspirerende persoonlijkheid toonde. Als afscheidsge schenk kreeg de heer Agter een luxe set schrijfbenodigdheden met inscriptie en het ere-lidmaatschap aangeboden. Tijdens de bijeenkomst kwamen tal van andere belangrijke zaken aan de orde. Zo werd gediscussieerd over de in voorbereiding zijnde feestverlichting van Den Burg. Zoals bekend heeft men de baten van de laatstgehouden Sinter- klaasaktie voor dit doel bestemd. Er werd een commissie benoemd, waarin o.m. twee installateurs zitting hebben, die zich met ontwerp en uitvoering van het verliehtingsplan gaat bezig houden. Wessie het seit: we gaan alle WV- afdelingen opheffe maar die fèn Berlijn moete we houwe.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1