Cfroen Twnvtsjexels in het harL, INSTENS 20.000 ZEEVOGELS SLACHTOFFER STOOKOLIE e heer M. Mantje: e staan volkomen machteloos KINDERWAGENS jjichting wil het toch proberen Schokkend Ernstig Bonte meeuwen Reddeloos Lek verenpak Ondoenlijk buitenlands geld en reis verzekeringen Optimistisch Premie Hoop Nog erger Staat werkt mee Bakker's Ijzerhandel een zelfstandige verkoopster enige hulpverkoopsters, 21 FEBRUARI 1969 82e JAARGANG No. 8345 4.V. v/h Laageveld De Rooij 1 Den Burg, Texel Tel. 2741 de Graaf, Keesomlaan 43, Den 12220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verscbynt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Ralf- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,90 p. kw. 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct per mm, excl. 4% BTW De afgelopen dagen heeft zich onder de zeevogels van het Waddengebied een dossale sterfte voorgedaan als gevolg van een grote hoeveelheid stookolie, e in het weekend door een nog onbekend schip in zee is geloosd. Tellingen de verschillende eilanden hebben de conclusies gewettigd dat op dit moment fj ker al 10.000 vogels zijn omgekomen, een dodencijfer dat vrijwel zeker de 1.000 zal passeren. De olie moet ten noorden van Terschelling in zee zijn t ïstori. Op het Terschellinger strand werden 5000 dode of stervende zeevogels V iteld, op Vlieland 2000, op Texel 1000 en op Araeland 500-1000. Op Terschel- t ng spoelde de zwarte olie aan: per strekkende meter van het strand ge- liddeld 5 kg., een totale hoeveelheid van 15 ton. water op de huid komt en de vogel snel verkleumt. Al gauw is hij niet meer in staat zijn voedsel te bemachtigen, terwijl door de verkleefde, zwaar ge worden vleugels en het verdwijnen van energie ook het vliegen onmogelijk wordt. Binnen enkele dagen volgt door honger, kou en uitputting de dood. grootste slachting is aangericht |;r de zwarte zeeëenden; 80% van lode vogels hoort tot deze soort, ier werden aangetroffen alken, oeten, roodkeelduikers, pareldui- en futen. en klein deel van de olievlek dreef Waddenzee binnen en betekende het le voor honderden Eidereenden, die r momenteel verblijven. Stranden dijken leverden voor de weinige ïsen, die de felle winterkou trot- den schokkende taferelen. Langs de erlijn kruipen of fladderen de be- iurde vogels zieltogend rond temid- van hun reeds omgekomen soort- oten Aan de Waddendijk waren het ral Eidereenden, die de dijk over- mmen en in het soms nog hele ctuk- l het polderland introkken waar ze slotte bezweken. )e bioloog A. L. Spaans op Terschel- J, die met het organiseren van de lingen in het Waddengebied is belast ak zonder aarzelen van de verreweg )otste stookolieramp, die zich in de [elopen 15 jaar in deze omgeving ïft voorgedaan. Vorig jaar kwamen de Waddenzee massa'c Eidereenden als gevolg van een geheimzinnige nne olie, die in een grote plas rond- ef. In vergelijking met wat nu is ge- urd was dat echter een ramp van be- leiden omvang. Bij vogels, die enkele plekken hebben opgelopen duurt het wat langer, maar het einde komt onherroepelijk, met uit zondering van wellicht meeuwen, die een plaatselijke besmetting veelal over leven. Ook degenen, die niet op het strand zijn geweest, hebben iets van de stook olieramp kunnen merken. De meeuwen die in de dorpen op de voerplankjes in de tuinen afkomen, zien er veelal bizar uit door de zwarte en bruine vlekken, waarmee ze zijn „getooid". Vogelliefhebbers, geschokt door het dierenleed, waarmee ze werden gecon fronteerd, hebben besmette vogels ge vangen en naar het Texelse Museum gebracht. Directeur G. J de Haan heeft er graag een paar hokken voor inge ruimd, maar hij noemt de levenskansen voor de dieren zeer klein. Hij zal nog geen pogingen doen om de vogels te reinigen omdat voor hem vaststaat dat dit geen enkele zin heeft. Gereinigde vogels hebben een verenpak, waaruit het vet is verdwenen en waarvan de structuur is vernietigd, zodat het niet waterdicht is. In theorie is redding van licht besmeurde dieren wel mogelijk, maar dat gaat ten koste van enorm veel geld en moeite. Een zeevogel, die met stookolie in nraking komt, is ook bij zeer plaatse- ke besmetting ten dode opgeschreven. de plaats, waar de veren door de e aan elkaar klitten, wordt het ve- npak „lek", waardoor het koude zee- NUTSSPAARBANK veilige gezinsbank voor alle geldzaken vanaf f 165,-- opvangcentrum worden vastgehouden. Staatsbosbeheer is zeer geintersseerd in het uiteindelijke resultaat. Een ver gelijking zal worden gemaakt met het succes dat de heer De Haan in het mu seum mogelijk met de honderd niet ge reinigde vogels zal boeken. Wat De Haan betreft hoeft er geen reddingsaktie te worden georganiseerd. Hij zou liever zien dat het geld dat de vogelliefhebbers er voor over blijken te hebben op een andere manier in het belang van de vogelbescherming wordt aangewend. Controle op naleving van het verbod om nabij de kust afgewerk te olie in zee te storten is bijzonder moeilijk. Het zal daarom blijven gebeu ren, want een kapitein die het met de voorschriften niet al te nauw neemt, voelt er weinig voor om een haven bin nen te lopen waar hij de afgewerkte olie bij een reinigingsbedrijf kwijt kan. Er kan heel wat tijd en geld worden gespaard door de vette substantie1 in de reusachtige vuilnisbak Noordzee te de poneren. Persoonlijk vindt De Haan dat het probleem zakelijk moet worden opge lost. Een kapitein die afgewerkte olie op de juiste plaats komt afleveren moet daarvoor een premie krijgen, zodat het voor hem interessant wordt. Van de op Terschelling aangespoelde olie zijn monsters genomen om de samenstelling te onderzoeken, in de hoop de dader te kunnen achterhalen. De kans dat het lukt is zeer klein. Ook de herkomst van de dunne olie die vorig jaar in de Waddenzee werd gestort, is onbekend gebleven. Ook NIOZ-bioloog C. Swennen noemt het reinigen van vogels op grote schaal, zoals dat bijv, wordt voorge staan door de Stichting Vogelolie- slachtoffers, vrijwel zinloos. Herhaal delijk is gebleken dat de gereinigde vogels nadien toch het loodje legden. Een feit is dat de vogels die nog eni ge kans op redding hebben, juist niet worden behandeld omdat die zich niet laten vangen. Vlak voor het ter perse gaan van de krant vernamen wij dat de eenden in het museum het hen aangeboden voed sel gretig verorberen, hetgeen hoopge vend is. Mogelijk kan door deze proef worden vastgesteld hoe stookolieslacht offers het beste kunnen worden behan deld. Zoals uit bovenstaand artikel blijkt, bestaat hierover nu nog veel verschil van mening. De heer Mantje is overigens van me ning dat men tegenover stookolieram pen voorlopig machteloos staat. Alles moet worden gedaan om het storten van olie in zee (ook kleine hoeveelhe den van kotters e.d.) te voorkomen. Hij hoopt dat de huidige catastrofe zoveel bekendheid zal krijgen, dat hieraan meer aandacht wordt besteed. De jongste tellingen langs de Texel se kust door personeel van Staatsbos beheer en Natuurmonumenten bevesti gen de veronderstelling dat de olie ramp nog aanmerkelijk ernstiger is dan in het begin van deze week werd ver ondersteld. Zo werden gisteren alleen tussen De Koog en de Noordpunt 1000 dode of ernstig aangetaste vogels ge vonden. Bij De Cocksdorp en De Schor ren werden duizend dode of bijna dode Eidereenden geteld. Eerste avond aktiegroep 2000 MR. STOKVIS (D 66) SPREEKT IN „CASINO" Vrijdagavond houdt de onlangs opge richte actiegroep 200 een openbare dis cussiebijeenkomst in „Casino". Uitge nodigd is Mr. Stokvis, hoofdbestuurslid van D 66. Hij zal een toespraak houden van hoogstens drie kwartier, waarna gelegenheid bestaat met hem in discus sie te treden. Het is een openbare avond waarbij iedereen, ook ouderen, welkom is. Het is de bedoeling in de naaste toekomst meer van dergelijke avonden te beleggen. Er wordt naar gestreefd sprekers van diverse politie ke partijen uit te nodigen. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL gan 12 tot en met 18 februari 1969 Geboren Cornelia Adriana Méri, dv. Antonius ML van Zon en Petronella J. H. Vermeulen; Marja Petronella, dv Arend Heerschap en Irene A. P. Kool; Cornelia Maria, dv. Willem C. Vendei en Florentine M. de Coninck; Geertrui- da Jacoba, dv. Willem Mets en Corne lia M Versteeg; Edda, dv. Douwe S. Bakker en Diana P. Westdorp; Rudolf Adriaan.zv. Jan G. Beerling en Johan na M. Wagemaker; Martine Ilse, dv. Nicolaas J. Koomen en Gerarda Koom; Arie Cornells, zv. Comelis D. Vonk en Minke van der Meer; Rudi en Erno zonen van Jan Endenburg en Marga- retha K M. van Stratum, Robert Ja cobus, zv. Adriaan de Veij en Roberta Lennox. Overleden: Geertje Vlaming, oud 72 jaar; Antonie Eelman, oud 92 jaar. De mensen van de te Vlaardingen gevestigde stichting zijn uiteraard veel optimistischer. Op Terschelling is een ploeg ijverig bezig met het opvangen van besmette vogels, die dan grondig met „Clean-o-sol" worden gereinigd en gedroogd. Ook op Texel arriveerde woensdag avond een ploeg van de Stichting Vo- gelolieslachtoffers. In hotel „De Graaf" spraken we woensdagavond de heer J. J. de Ligt uit Vierpolders kort nadat hij zich door de heren De Haan en Swennen over de toestand had laten inlichten. Dat het reinigen van vogels altijd zinloos is, bestreed hij. „Ook als maar een klein deel van de gereinigde vogels in leven blijft, is zo'n actie de moeite waard. Uit eigen ervaring we ten we dat een deel van de vogels dank zij de behandeling werkelijk is te red den". Gisterochtend hebben de heren in 't politiebureau te Den Burg gesproken met Staatsbosbeheer. Bosbouwkundig hoofdambtenaar M. Mantje was wel be reid de reddingsactie van de Stichting te steunen, zij het uit louter weten schappelijk oogpunt. Er werd rijdend materiaal en personeel beschikbaar ge steld en gistermiddag werd een groot aantal vogels van het strand gehaald en naar Vlaardingen overgebracht. Daar zullen ze worden gereinigd en enige tijd in het daarvoor speciaal ingerichte gaat binnenkort haar verkoopruimte belangrijk uitbreiden. In verband hiermede vragen wij voor onze huishoudelijke afdeling, enige ervaring wordt op prijs gesteld, doch is niet vereist. Wij bieden een goed salaris, 5-daagse werkweek, 14 dagen vakantie. Tevens hebben wij plaats voor voor enige halve dagen per week, gehuwd is geen bezwaar. Directeur G. J.* de Haan van het Texels Mu seum bij een groepje door stookolie aange taste zwarte zee-eenden. Hij heeft weinig hoop ze in leven te kunnen houden, maar bemoe digend is het dat de dieren het hun aangebo den voedsel accepteren. INGEKOMEN PERSONEN Cornelis M. Achterberg van Amster dam, Grote Kattenburgerstraat 7 naar Den Hoorn H 131; Gerard A. Diephuis, van Horn, L. Baexemerweg 1 naar Den Burg, Keesomlaan 4a; Jan van Beuse- kom, met gezin, van Twisk, Dorpsweg K158 naar Den Burg, caravan nabij B 155. VERTROKKEN PERSONEN Klaas Jol, van Den Hoorn H131, naar Doorn, Mariniersweg 7; Cathari- nus Wijma, van Den Hoorn H 131, naar Doorn, Mariniersweg 7; Stephanus Th. Wassink, van Den Burg, Bernhardlaan 25, naar Haarlem, Planetenpl. 19; Al- bert E. Bouwman, van Den Burg, zo merwoning achter Wilhelminalaan 98 naar Hoogezand/Sappenmeer, Kerk straat 219. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 23 februari op om 7.39 uur en gaat onder om 18.08 uur: 26 februari op om 7.33 uur en onder om 18.14 uur. Maan: 24 febrari E.K 4 maart V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild 21 febr. 11.25 en 23.43; 22 febr. 11.48 en 23 febr. 0.04 en 12.11; 24 febr. 0.23 en 12.40; 25 febr. 0.58 en 13.27; 26 febr. 2.03 en 14 47; 27 fbr. 3.29 en 16.15; 28 febr. 4.59 en 17.37, 1 maart 6.18 en 18.49. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Hij zegt: Als we bijvoorbeeld een Eidereend zouden willen redden, moe ten we zo'n beest, nadat 't is schoonge maakt nog maandenlang gevangen hou den en het in die tijd overvloedig voeren. Als je weet, waaruit het dage lijks menu van een Eidereend bestaat en je realiseert je welke schrikbarende hoeveelheden ze verorberen, dan begin je er niet aan. Een Eidereend zou je o.a. moeten voeren met kokkels en die zijn zeer kostbaar. Omdat moet worden gewacht tot de eend een nieuw veren pak heeft gevormd, kan het wel een jaar duren voordat je ze kunt loslaten. JONGE WINKELIER ZWAAIT SCEPTER IN „DE HOEK" OOSTEREND Morgenochtend om negen uur opent de heer T. Medema zijn zaak op de hoek Koetebuurt-Kerk- straat te Oosterend. Hoewel het voor een winkelpand van bescheiden afme tingen een groot woord is, kan het be drijf het beste met „warenhuis" wor den aangeduid. De klanten kunnen er voor artikelen uit tal van branches te recht. „Van de haarspeld tot klomp en van souvenir tot serviesgoed", zegt de jeugdige heer Medema zelf. De kinde ren die ter gelegenheid van de opening morgen in de grabbelton mogen roeren, kunnen dan ook beslist nie't weten wat hen te wachten staat. Het warenhuis werd vorige maand overgenomen van de dames Bas. In de afgelopen weken is he interieur gemoderniseerd. Het is de bedoeling de huidige 40 m2 met nog 16 m2 te vergroten door de aangren zende huiskamer erbij te trekken. De verbouw werd met eigen krachten uit gevoerd. Zoals gezegd: in warenhuis De Hoek is van alles te koop. Het zwaartepunt ligt echter op huishoude lijke artikelen, galanterieën, pocket boeken, schrijfbenodigdheden en niet te vergeten aardewerk en tporcelein. Om in al deze branches zaken te mo gen doen heeft de heer Medema, die tot dusver kok was, heel wat papieren moeten halen. Hij wil het de klanten bij het kopen zo makkelijk mogelijk maken door alles zo overzichtelijk mo gelijk uit te stallen zodat men zelf de keus kan maken. D'r komme in 't neuwe raadhuus 23 toilette, heb ik hoort. Zouwe die ambtenare zóveul kak hewwe

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1