MIDDELZWARE SHAG Oude liefde andelt overheid strijdig met eigen prijsstopbeleid? IRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER DE SHAG VOOR FIJNPROEVERS sitie Horeca-man steeds minder aantrekkelijk ai K. Plantinga &Zoon. Polsward Anno 1870 Bouwvergunningen in de afgelopen maand PITTIG, MAAR TOCH LEKKER ZACHT i 99 eede blad TEXELSE COURANT DINSDAG 4 MAART 19G9 Willi! i-4. 'ibt' I/IS ie em {I wtw.M SpdMId «H d. r,MU,&/£ dat hij „getrouwd" is. Een belangrijk ui anitf ^HBÏEJÊÊbSê II deel van zijn „inkomen" bestaat vaak alleen uit de rente van het kapitaal dat hij in de zaak heeft zitten. Dan wordt nog het loon, dat ze samen verdienen voor één geteld door de Inkomstenbe lasting. Ze krijgen wel een aftrek van maximaal 2000,maar niet de 2x 5% kosten van verwervingsaftrek. Zij zul len voor hun werken, dus zuiver arbei den zelden meer dan 2x het basis mi nium loon overhouden. En dan bedoel ik het netto minimumloon en het netto overhouden. Want zij krijgen voor hun 2 kinderen géén ƒ914,kindertoelage er bij, géén 6% vakantietoeslag, géén baas die nog 20% sociale lasten er op toe legt, wel mogen zij zich privé, dus veel duurder verzekeren voor zieken fonds en die hele rataplanEn tóch betalen zij door hun „spaarzaamheid" en „echtpaar" zijn, zo 50% aan de in komstenbelasting. Moeten ze daar nog voor gaan overproduceren Neem dan liever 1% prijsverhoging om hun pri- vékostenstijging op te vangen. Móar ho, de helft gaat naar de I.B. dus dat moet 2% worden Dus 100% extra ogenschijnlijke winstverhoging \e Horeca-prijsstop tot maximaal 4°/«> „logies plus vol pension" is er moeten we nu denken van de inbelasting"dienst die de „tegen- rde" voor „vrije kost plus inwo- 5" per 1-1- 69 verhoogt met 10,9%? 'dit is geen „inhalen" van achter- id zoals de PTT beweerde, want de logingen vanaf 1-1-,66 bedragen mee reeds 42% fie heeft er nu gelijk, de belasting- nst, of de economische dienst? In dit zéér zeker de belastingdienst ut het betreft hier een „gemiddelde" r kost en inwoning dat lóóg is. En ral in de eenvoudige laag geprijsde ecabedrijven gaat het niet alléén om W-stijging, loon en sociale lasten- J ging, levensmiddelen en kostenstij- 1! Dat zou met 4% misehien nog bij bestreden kunnen worden bij wat •erproductie" Maar waar gaat het wel om, ten eerste omdat juist bij eenvoudige horecabedrijven het pu le steeds hogere eisen stelt aan de ichting en de voedingJuist dat et betaald worden. Maar óók het véleven van die horeca-ondernemer rdt duurder en hij mag toch óók wat nsverhoging om van „werktijdenver- ïdering" maar niet te spreken juist wel Hoe in hemels zou deze kleine horecaman al die gende kosten kunnen opvangen door ;rproductie? Bijna altijd is dit een ddenstandsechtpaar van werkende en vrouw. En evenals al dit soort ddenstanders wordt hij zwaar ge- aft, omdat hij „spaarzaam" is en om- En wat „inflatie inpompen" betreft, néén daar hoeft die minister zeker bij deze „zogenaamd hogere" inkomens, niet bang voor te zijn, want anders hadden zij hun zaak heus niet lasten vrij gewerkt. Neen omgekeerd; hij pompt de inflatie er uit, dubbel op zelfs want ten eerste dwingt hij tot 100% extra prijsverhoging en ten tweede bij hun gaat 't geld in de (pensioen)spaar- kous en dat kan nu echt niet van de andere kant van de pomp gezegd wor den. Juist deze middenstanders zullen niet Vieux Plantiac TETAK KRIJGT TWEEDE TRAININGSAVOND De Texelse Tafeltennisklub Tetak heeft er een tweede trainingsavond bij. Sinds 1 maart is het gymlokaal van de Jac. P. Thijsseschool elke dinsdag- en vrijdagavond beschikbaar voor de le den. De junioren en senioren krijgen op beide avonden de gelegenheid om te ta feltennissen. De eerste helft van deze avonden is voor de jeugdleden: dinsdag 18.30 - 20.30 uur en vrijdag 18.30 - 20.00 uur. De senioren kunnen dinsdag vanaf 20.30 uur en vrijdag vanaf 20.00 uur trainen tot 22.30 uur. Door deze uitbreiding van trainings- mogelijkhe'den kan Tetak zijn leden aantal weer uitbreiden. Zowel jongeren als ouderen kunnen nu komen spelen ■yvanneer het voor 'hen het beste uit komt. Men kan zich opgeven bij de secretaresse mej. L. Nauta. inpompen, ze moeten wel sparen want ze krijgen géén pensioen, laat staan 'n waardevast. Want de „burcht" van de pandbrief staat op het drijfzand van de inflatie en „klaar bè je" allerminst, als de deflatie weer mocht winnen. Hier is minder uitpompen, niet al léén herstel van onrecht, maar óók af remmen van inflatie, zeker indien het in de vorm van bijvoorbeeld verdub belde verzekeringsaftrek geschiedt, waardoor u alléén maar uitsmeert over nu en later, want óók uw „waardevas te" pensioen nog wel eens zou kunnen redden later, want dót is maar net zo waardevast, als de belastingbetalets blijven, inplaats van alléén maar AOW- ers en bijstandwet„rechthebbers" en mensen die niet meer willen „overwer ken" of „topproduceren", omdat het toch maar voor de belasting is R, Kanistra P.S. Een zéér gevaarlijk nevenver schijnsel van de hoge loon- en inkom stenbelasting en sociale lasten, is het verlangen naar „overproductie" in de „zwarte" sector zoals: zwarte werkjes opknappen, hoge onkostenvergoedin gen, lasten-vrij loon (vragen, werken terwijl men in de verzekering loopt, kortom inkomsten c.q. inkomens ver zwijgen. En juist dit geld werkt zéér sterk de inflatie in de hand, want er wordt vaak mee gesmeten met de idee, het is toch maar belastinggeld. En de eerlijken, die dit aanzien, wor den er langzaam maar zeker óók door besmet. )7. De volgende ochtend héél vroeg Sverde een zware vrachtauto door het rp om halt te houden op het pleintje ;or de smidse. Driemaal gaf de chauf- ur een duw op zijn claxon wat zoveel ïtekende als „Kunt U gauw buiten )men om me aan benzine te helpen?" Dus repte de smid zich in zijn werk- unje naar buiten en vulde de tank. Bedankt, makkèr", zei de chauffeur 3en blij eindellijk weer eens een riendelijk mens voor de blinkers te ebben „Niet zo somber, chauffeur", zei de md. „Wat is er aan de hand? De zon hijnt, de vogels zingen, en wie zou er is onvriendelijk kunnen zijn?" „Ga dan maar eens in het Graven- drechtse Bos kijken", zei de chauffeur. „In de zomer rij ik altijd door het Gra- vendrechtse Bos. Dat was altijd mooi en lekker rustig bovendien. Maar van daag de dag.bah! Duizenden solda ten lopen er rond. Ze hebben tenten ge bouwd, veldkeukens aangelegd, ze slaan op trommels en tetteren op hoorns! En bovendien bemoeien ze zich ook nog met je!" „Nou nou, is dat nou niet een tikje overdreven?" glimlachte de smid. „Helemóól niet!" sputterde de chauf feur tegen. „Vanmorgen bijvoorbeeld, liep er een kolonel door het bos. Het was een hoge kolonel, want hij had drie Het gemeentebestuur verleende aan de navolgende personen en onderne mingen de daarbij omschreven bouw vergunningen De heer A. Heerschap te Oosterend, voor de verandering van een huis aan de Schoolstraat; de Stichting Vakantie verblijven te Amsterdam, voor de uit breiding van het restaurant De Turkse Tent aan de Bosrandweg; de heer L. van Kooten te Oosterend, voor de bouw van een zomerwoning achter zijn wo ning Oesterstraat 4; de heer C. Zeegers, Eierland, voor de bouw van een berg plaats aan de Hoofdweg; de heer G. Cilo te Amsterdam, voor de verbouw van een woonhuis aan de Pontweg bij De Koog; de heer G. A. Oskam te Den Burg, voor de bouw van een zo merwoning achter Schilderend 44; de heer Th. v.d. Laan te De Cocksdorp C 116, voor de bouw van een zomerwo ning achter „Zeeburg" in de Eendracht- polder; de heer A. Leijen, 't Horntje, voor de uitbreiding van zijn woonhuis; de N.V. Koopcentrum (N. M. Schoo) te De Koog, voor de bouw van een luifel aan het winkelpand aan de Dorpsstraat; de heer J. v.d. Meer te Den Burg, voor het bouwen van kantoorruimte aan de Beatrixlaan; de heer J. Boon, 't Noor den, voor de verandering van een land- bouwschuur aan de Derde Dwarsweg; de heer S. van Splunter te De Koog, voor de bouw van een garage aan de Dorpsstraat; de heer F. Zegers te Oos terend, voor de vernieuwing van een schuur aan de Achtertune; de heer J. van Heerwaarden, K 25, voor de veran dering van een woonhuis aan het Mien- terglop; de heer G. W. Oskam te De Koog, voor de uitbreiding van een zomerwoning aan de Pijpersdijk; de sportvereniging ZDH te Den Hoorn, voor de uitbreiding van een kleedlo kaal aan de Witteweg; de heer J. Zijm te Oudeschild, Noordkaap, voor de bouw van een dakkapel; de Recreatie- stichting Texel, voor de bouw van een toiletgebouw op de camping „Koger- stranÜ"; De heer P. Maas te De Koog, voor de bouw van een toiletgebouw bij 't Mauwerke; de heer Th. B. M. Let- schert te Velsen, voor de bouw van een garage aan de Hoofdweg in Eierland; de Nillmij. Vakantieverblijven N.V. te Amsterdam, voor de bouw van een kamphuisje op de Sluftervallei; de heer S. de Jager te Den Hoorn voor de bouw van een droogschuur aan de Kuilder- weg, 't Horntje; de heer G. Gieles, 't Horntje, voor de verandering van een gevel aan de Noorderhaaks; de heer J. J. Joosten te Den Burg, voor de bouw van een garage aan de Thijsselaan; de heer Th. Witte te Oosterend, voor de uitbreiding van een landbouwschuur; de heer J. Hogendorp te Amsterdam voor de verandering van een pension aan de Kogerweg; de heer M. Bakker te Den Burg, voor de verandering van een huis en de bouw van een garage aan de Molenstraat; de heer D. Janssen sen te Oudeschild, voor de verandering van het woonhuis De Ruyterstraat 103; de heer J. F. van Tongelen te De Cocksdorp, voor de verandering van 'n woonhuis aan de Kikkertstraat; de Verenigde Texelse Beurtdiensten te Den Burg, voor de bouw van een gara ge annex opslagruimte; de heer G. de Wit te Den Hoorn, voor de verandering van het woonhuis Wilhelminalaan 92, de .heer J. Binnema, Eierland, voor de bouw van een woonhuis aan de Bern- hardlaan te Den Burg; de heer Fr. Buijsman te Den Burg, voor de bouw van een garage aan de Hollewal. MIDDELZWARE SHAG - I' N.V XCHUHO sterren en een balk. Ik ben zelf ook on der dienst geweest, weet je. Bij de veld artillerie. Een best wapen, toen ze nog peerden hadden om de kanonnen te trekken". „En wat deed die kolonel?" wilde de smid weten. „Hij wou weten wat ik op de wagen had", vervolgde de chauffeur. Toen schakelde hij de motor in om weg te rijden. „Hij keek me venijnig an door de zwarte glazen van zijn donkere bril en vroeg of ik soms een sport. Eilaas, door het brullende lawaai van de motor was de rest niet meer ver staanbaar. FEUILLETON door TOM LODEWIJK Misschien was hij wel samen met ie Annabelle. Had ze niet gehoord, dat ie een villa daar in de buurt had? Ze oelde een gloeiende jaloezie bij zich pkomen, ze was in staat de hele boel r bij neer te smijten, de hele familie 'elagrange te laten zitten en op slag en toot naar Cannes te reizen. Dan alle rincipes maar overboord Kees was an haar en ze zou zorgen en dat hij an haar blééf. Maar tegellij k wist ze, dat ze dit Ues toch niet zou doen. Ze kon de klei- e Angelique niet aan haar lot over aten. Ze zou niet als een jaloerse echt- enote naar Cannes snellen om Kees an haar schortebanden te binden, ver- ndersteld al dat dit zou lukken. Angelique kwam er gelukkig vrij snel ovenop en meneer Delagrange vond 'at Liselotte er nodig eens uit moest, tij was wel aardig, vond Lot, al had hij an ook weinig tijd voor zijn gezin. En o kon Lot dan 's avonds meteen na 'et eten de benen nemen en even gaan lenieten van het avondlijke Parijs. Als ^anzelf gingen haar schreden naar het iuartier Latin, waar ze in het bekende elderkroegje Antoine en enkele ande- vaste klanten al vond. Ze werd met tojuich begroet en moest vertellen vaar ze al die tijd gezeten had. Het Medeleven was algemeen. Al gauw zat ze met Antoine en eanne aan een tafeltje. »Ja, Kees is naar Cannes1,' zei An toine een beetje spottend. „Heeft hij je nog zijn adre£ gegeven?" „Ja, poste restante, hij wist zeker nog niet waar hij zou logeren". „Nee", zei Jeanne lachend, „natuur lijk wist hij dat niet". Lot werd door die lach onaangenaam getroffen. Die twee wisten meer dan zij. Ze waagde een schot op goed geluk. „Hij zal wel bij Annabelle zitten", zei ze kwasi onverschillig. „Waar dacht je anders?" vroeg An toine, opgelucht dat Liselotte het zo makkelijk opnam. „Het kost niks. Hij zou wel gek zijn als ie 't niet deed". Dat was het dus. Jeanne achter haar zwarte bril be spiedde haar scherp. Dat Hollandse kind hield zich goed, maar het zat haar niet glad. Ach, wat waagde dit schaap zich ook in de nesten. Hoe kon je ver wachten dat een man als Kees alsmaar zoet zou zitten wachten op een kinder juffie, dat viermaal in de week een vrije avond had. Ze had misschien nog een kans gehad als ze Kees voortdurend in de gaten had kunnen houden, hoewel met An nabelle daar kon zij toch niet tegen op. Kees zag zijn kansen. Annabelle kon hem een eind vooruit helpen. De rest nam, of gaf, je dan wel op de koop toe. Lot ging al gauw weer weg. Ze was erg moe, zei ze, van al die ziekenver pleging. Mahmoed, bij de deur, belde een taxi voor haar. „Adieu, mademoiselle", zei hij vrien delijk. Het klonk als een afscheid voor goed. Toen Kees vier weken later uit Can nes terugkeerde, gebronsd en zegevie rend, zocht hij vergeefs naar Lot. En bij de familie Delagrange deelde men hem mede dat la mademoiselle Hollan- daise weer naar haar land was terug gekeerd. Haar moeder was ziek. Maar moeder Noortje was zo gezond als een vis. Ziek was alleen het hart van haar dochter. HOOFDSTUK X Kraantjelek Lot Vermeer tornde moeizaam tegen1 de storm op. Vrijwel verlaten lag vóór haar de zeeboulevard. Een strak om haar blonde haren ge wonden doek beschermde haar tegen 't zeezand. Grauwe wolkenflarden joegen spookachtig langs een egaalgrijze lucht. In haar oren was het geruis van de felle branding, die met grote witte schuimkoppen het verlaten strand beukte. Lot hield het meest van de zee bij stormweer, 's Zomers kwam ze er niet graag. Dan was het zand bevolkt met een krioelende mensenhoop, dap lag overal rommel en afval, dan stoorde het geluid van transistor-radiootjes en autoclaxons. Nu zag het strand er zo schoon uit, alleen wat wrakhout markeerde de vloedlijn. Ze hield van het donderend geweld van de brekers, ze vond het heerlijk om op te tornen tegen de hai- de wind. Je werd er door gestaald en de muizenissen joegen uit je hoofd weg. Wat dat betreft viel er heel wat weg te blazen Met een dankbare glimlach herdacht ze de thuiskomst. Daar was alleen de ongetemperde blijdschap geweest, dat ze er weer was Niemand had iets ge vraagd, zelfs vader niet, die de goeierd vast het meest over haar in zorg had gezeten. En ze dacht aan wat ze eens een dominee in een preek had horen zeggen: „Het is beter in den vreemde te snakken naar het vaderhuis, dan in het vaderhuis te snakken naar den vreemde". Ja, dat had ze nu erva ren. Ze hadden haar laten gaan. En daarginds pas had ze het echte verlan gen gekend naar huis, als een pijn ge voeld de smartelijke behoefte van éven een vertrouwelijk praatje met haar moeder, naar de bars-hartelijke be- bezorgdheid van vader. Ze had niet meer terug naar dokter Van Herpen gewild, niet met hangende pootjes terug! Maar moeder Noortje, vol krijgslisten, had toch kans gezien de chi rurg te laten weten dat Lot weer terug was, en toen wist Lot ook dat ze met een erepoort zou worden ontvangen. Want haar opvolgster was een goed kind, zei de dokter, bijna te goed voor dit leven, maar geen kruimel eigen ini tiatief. Een automaat. En wat je er zelf niet instopte kwam er ook nooit uit. Zo was het leven als automatisch weer terug op het oude spoor, maar het was een nieuwe Lot, die de gang door dit leven maakte. En nu liep ze deze namiddag langs de stille boulevard en af en toe sprak ze hardop met zichzelf. Niemand hoor de haar, de wind overstemde alles. Wat haar het meest hinderde was dat ze, ondanks alles, nog steeds hield van Kees de Waard. Ze verweet zichzelf dat ze hem daar te veel had losgelaten, Ze nam het hem niet kwalijk, hij was nu eenmaal zo. Ze zou met hem altijd meer moeten geven dan nemen. Je kon hem alleen maar houden door hem niet vast te houden. Je kon alleen maar een ha ven zijn, waarin hij na ale omzwervin gen veilig terugkeerde. Nou ja Lot, zei ze tot zichzelf. Dat klinkt nou wel heel poëtisch, maar is dót nou zo'n geluk? En toch geluk zou er alléén maar zijn met Kees. Wat dat dan ook voor soort geluk was. Toch wist ze dat ze het niet had ge kund Dat ze niet met Kees had kun nen meetrekken, de hele wereld aan haar laars lappen, samenleven met hem, zo vrij als een vogel in de lucht. Ze voelde dat ze toch haar leven niet kon vullen alléén maar met een man lief te hebben. Daarvoor was haar levenskijk te positief. Voor haar was het huwelijk méér dan een geprolongeerde vrijpartij. Zij had gedacht aan een gezin. Wist je nooit te voren, er waren mensen, die snakten naar kindeen en ze nooit kre gen Maar dat je als mens dit vermogen in je had, deze gave, om zélf weer men sen op de benen te zetten, ze te leren lopen, te leren leven, dat vond zij het geweldigste op aarde. Zelfs de meest geniale schilder of beeldhouwer kon niets tot leven wekken, niets bezielen, het bleef verf of steen of hout. Dood. Het verliefde meisje Lot streed haar strijd met de reeds volwassen wordende vrouw. Had ze spijt, dat ze naar Parijs was gegaan Nee. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 5