(fro en <2wartsjexels in het harL, luziekkorps „D.E.K." komt crisis teboven pk AGENDA Dit mocht niet op het KIEMWIT M.A.B.-club houdt autocross op 6 juli en 3 augustus Oude peil nog niet bereikt te st 5, lil If S B. en W. houden vast aan rusthuisplan voor Oosterend 'nuookdwarsgebakken Gevraagd een meisje J. C. KAB NV Spaar mee kinderfeestvoorstelling Textielhuis Zegel Financiën baren veel zorg 82e JAARGANG No. 8350 AG 11 MAART 1969 ve N.V. v/h Langeveld De Rooü us 11 Den Burg, Texel Tel. 2741 [arry de Graaf, Keesomlaon 43, Den ,1. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrgdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,90 p. kw. 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct. per mm. excl. 4% BTW >EN HOORN Het heeft er gerui- tijd naar uitgezien dat de Hoornder :iekvereniging „Door Eigen Kracht" ndergang tegemoet ging. Het korps ikte een dirigentloos tijdperk door rin het geruime tijd niets van zich horen terwijl het ledental een da- Ie lijn vertoonde. Gelukkig werd de r P. Heertjes (directeur van de mu- !63 [school Texel en dirigent van het i. Texels Fanfare) bereid gevonden de leiding van D.E.K. op zich te nen. Hij slaagde erin de „Eigen icht" weer tot leven te brengen. Me- door zijn toedoen kwam ook het ital leden weer op peil. Vrijdag- en erdagavond kwam D.E.K. een dui- ijk levensteken geven door voor het st na lange tijd in het dorpshuis „De ldhoorn" te concerteren. Het gehalte de uitvoering was nog niet dende- id, maar het mocht zo kort na het reil ook niet worden verwacht, [er niet na het inleidend woord van heer B. Bruijn, die uitlegde dat aan- kelijk een heel ander programma s ingestudeerd. )at bleek na verloop van tijd niet te vlotten, waarna andere muziek rd gekozen. Het gevolg was dat het lummers tellende programma voor helft uit moderne amusementsmu- bestond, die het vooral bij de gd goed deed. Het viel op dat in het nieuwde „D.E.K." de jongeren goed tegenwoordigd zijn. Ongetwijfeld is feit debet aan de „ommezwaai" )t wat betreft de samenstelling van repertoire, maar ook de voorkeur ïi dirigent Heertjes zal wel een rol iben gespeeld. Verschillen 3e combinatie van zeer ervaren mu- anten en beginnelingen, maakte dat onderscheidene prestaties sterk uit :aar liepen. Bij sommigen mankeerde aan de beheersing van het instru- nt. Een woord van lof komt toe aan eerste tuba, eerste bariton en eerste mpeft Deze voortreffelijke muzikan- lieten zich kennen als de steunpila- van het korps. Het -drietal bugel- zers heeft versterking nodig. Ze toten toontechnisch enigszins tekort inals de sopraansax. De solo-bugel ?s soms een te scherpe (piston)toon; rigens had deze muzikant zijn par- goed onder de knie. In het algemeen worden gesteld dat de tweede par- ;n zwak waren; veel partijstudie is eist. De accoorden zijn nl. onvolle- als bij een betrekkelijk kleine be ting niet èlle muzikanten hun partij men. In ongunstige zin viel verder dat het inzetten en afsluiten niet al- elijk was. Als korps en dirigent aar nog wat beter hebben leren ken- i zal het in dat opzicht zeker beter Goede marsen 3e marsen van het programma, ou- en vertrouwde muziek, werden goed wacht. Het moderne gedeelte werd luid gespeeld, teveel ff, en omdat dit eds werd volgehouden kwam de dy- iek in de verdrukking. D.E.K. moet zeker nog een bas bijhebben. Het swerk zou wat puntiger moeten zijn, t meer stuwend. De kornetten waren '1 behoorlijk pittig, maar bij de' hoge ten soms onzuiver. De kleine trom in de verdrukking Storend was het de solo's niet voldoende tot hun ht kwamen omdat de overige or- •tleden evenhard doorbliezen. De oestiek van De Waldhoorn bleek niet 'aal te zijn. De harmonie van de ver- lillende partijen konden we dan ook •t goed beoordelen. Hoe warm het was 3e D.E.K.-leden bleken in een keu uniform te zijn gestoken, overgeno- n van het opgeheven PTT-fanfare Den Helder. Tijdens de uitvoering d men de jasjes echter over de stoel- iningen gehangen. „Omdat het zo irm is", werd er verontschuldigend gezegd. Toch maar niet meer doen ^n, het oog wil tenslotte ook wat De „Optimistenmars" van Bisselink waarmee het programma werd geopend werd vlot en dynamisch verantwoord geblazen; het was een goed begin. De ouverture Bonne Fortune van Van Leeuwen was technisch niet volledig beheerst. De piston had met zijn partij moeite; de stemming liet te wensen over. Eerste tuba en bariton waren uitstekend. De ene (es)bas was te be scheiden. Een dreigende ontsporing kon door energiek ingrijpen van de heer Heertjes worden voorkomen. „D.E.K." heeft hetzelfde muziekstuk wel eens beter uitgevoerd. De Juniores en Avant-mars werd prima uitgevoerd. Ook hier weer een sublieme eerste bariton en eerste tuba. Deze deden zich ook voortreffelijk gel den in de „Come back slow fox" van Renez. Hier blonk ook de trompet uit. De trombones hadden het wat spreken der kunnen doen. Goed gekozen De „Up to date jazz ouverture" van Daigneux was een goed gekozen num mer. De inzet was perfekt, maar te veel „ff". De melodieuitvoering van eerste tuba en eerste bariton was zeer goed. Hoewel ook hier de tweede par tijen zwak waren, ikan de uitvoering van dit nummer vrij goed worden ge noemd. Volgde een aardig gespeelde Rimbalzello Boogie-woogie van Jaroc. Weer wat teveel ff. De trompet gaf een beste solo; de trombone was zwak. De Hudson-mars van Everaarts waarmee het programma werd besloten kwam er vlot en pittig uit. Drumband Het concert werd vooraf gegaan door een optreden van de drumband van D.E.K., onder leiding van de heer S Zijm. Hoewel een drumband zich beter Het gemeentebestuur houdt vast aan het plan om in Oosterend een gemeen telijk bejaardenhuns te stichten. Naar aanleiding van een vraag in de raad hoe de plannen ervoor staan, antwoorden B. en W. dat een aantal remmende fac toren heeft veroorzaakt, dat de bouw plannen nog niet gereed zijn. Gehoopt wordt dat deze factoren binnenkort zul len zijn weggenomen en dat de voor bereidende werkzaamheden ter hand kunnen worden genomen. Blijkens het urgentieprogramma worden de totale kosten op ƒ1.200.000,geraamd. Op de vraag of de „geschilderde" Krimpenerwaardkruisingen van de Pontweg vervangen zullen worden door de officiële uitvoering, dus met beton nen randen, antwoorden B. en W. dat het „definitief" maken van de kruisin gen op dit moment minder urgent wordt geacht. Bij de huidige uitvoering ts het mogelijk, hoewel het uiteraard niet is toegestaan, bij onverwachte situaties uit te wijken. Bij definitieve uitvoering kunnen de betonnen randen bij een onverwachte uitwijkmanoeuvre een levensgevaarlijke situatie doen ontstaan. Op de vraag iets te doen aan de veel te felle knipperlichten op de beruchte kruising Westerweg-Pijpersdijk in Waalenburg antwoorden B. en W. dat inmiddels voorzieningen zijn getroffen, zodat de lichten aanzienlijk minder fel zijn. Advertentie IM. METHELE TARWEKIEMEN voor ons kantoor te Oudeschild. Salaris ƒ450,- ƒ650,per maand, naar gelang be kwaamheid. Het vervoer van en naar kantoor wordt door ons verzorgd telefoon (02220) 2800. in de> open lucht laat beoordelen omdat het piano in een besloten ruimte al overdonderend klinkt zodat het forto alleen maar oorpijn veroorzaakt, den ken wij aan deze show met genoegen terug. De roffel is eohter nog niet wat het zijn kan. Studie is geboden! Op de accenten moet beter gelet worden. De tenortrom blonk uit door goede li chaamshouding en uitstekende partij - kennis. De overslagtrom was rhytmisch voortreffelijk en maatvast. De betrok ken jongedame mag er echter best wat meer Show bij geven. De leiding van de heer Zijm was goed, maar als men deze taak aan een tamboer-maitre zou overlaten, zou 'n meer mdlitante indruk worden gemaakt. Uitgezonderd bij een lastig staand nummer, dient de instruc teur zich op de achtergrond te houden. Het hele optreden zou nog wat strak ker en rhytmisoher kunnen. De eerste drie nummers werden goed gebracht. Behoudens wat haperingen kwam ook de „Flying Drumsticks" er behoorlijk uit. De Stokkenmars werd goed geslagen, waarbij men wel moet bedenken dat deze jonge meisjes nog maar een half jaar trommelen. Misser Een misser werd het „Concert voor Drumband". De meisjes trommelden goed, maar de bugel en trombone faal den jammerlijk. De Z.D.H.-mars werd goed gebracht; de majorettes deden het allerliefst. Met veel succes werd het programma na de pauze verzorgd door buurtver eniging Kogerstraat-W ïttekruislaan- Schoonoordsingel met hun revue „Tevlieterschiero". Beide avonden wer den besloten met bal mei muziek van het ensemble Tom van der Wulp. INTERESSANTE LEZING OVER OPENLUCHTREKREATIE Op donderdagmiddag 20 maart zal Dr. J. Spaander, directeur-generaal van het Rijksinstituut voor de Volksgezond heid te Bilthoven in hotel „De Linde- boom-Texel" een lezing houden onder het motto „Het menselijk gedrag in de openluchtrekreatie". In zijn betoog zal hy tal van problemen belichten die met de openluchtrekreatie samenhangen en die dus ook voor Texel zeer actueel zijn. Dr. Spaander sprak eerder over het zelfde onderwerp op de studiedag van de ANWB. Hij komt op uitnodiging van Bakkers Ijzerhandel N.V. die de mid dag aanbiedt in verband met de her opening, de dag tevoren, van het ver grote zakenpand aan de Weverstraat. Voor de bijeenkomst zijn tal van auto riteiten (waaronder gemeentebestuur, polderbesturen en eigenaars van cam pings) uitgenodigd. Eventuele andere belangstellenden kunnen bij Bakkers Ijzerhandel (gratis) kaarten afhalen CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt zijn, worden op het bureau verwacht op de tijden dat hun eigen huisarts zitting heeft. Deze tijden zijn als volgt: dokter Van Loon, woensdag 12 maart om 13.00 uur; dokter Coutinho, woensdag 12 maart van 15.00 tot 16.30 uur. Woensdag 12 maart Den Burg, Doopsgezinde Jongerengroep boekbespreking door ds. Koopmans. Donderdag 13 maart De Koog, De Schuilhut, gemeenteavond Hervormde gemeente. Den Burg, Rode Kruisgebouw van 2 - 4.30 uur, Overkoepeling, Kleine cadeau tjes door mevrouw E. L. de Geer- Schoonewil. Advertentie I.M. voor de op 11 april. De Motor-, auto- cn bromfietsclub Texel organiseert op de zondagen 6 juli en 3 augustus weer autocrosscs. De kans is groot dat de races niet meer zullen worden gehouden op het tot dus- Ver gebruikte terrein nabij Oosterend. Het bestuur onderhandelt momenteel met de eigenaar van een ander, ook zeer gunstig gelegen stuk land. Vrijdagavond kwamen MAB-bestuur, coureurs en anderen die bij de organi satie van de cross zijn betrokken bij een in hotel „De Lindeboom-Texel" Aan het begin van de avond werd een film gedraaid, gemaakt door de heer C. Dros. Opnamen van de vier tot dus ver gehouden MAB-crosses had hij aan elkaar gekoppeld en tot een boeiende reportage gemaakt. Voorzitter C. de Wit gaf een terug blik op het recente crossverleden. Zo wel van de zijde van rijders als publiek is gebleken grote belangstelling te be staan. Er wordt overigens naar een bredere basis gezocht; op tal van ande re manieren zal worden getracht de be kendheid van de Texelse autocross te vergroten. Grote kosten Wat de financiën betreft liet voorzit ter De Wit minder gunstige geluiden horen. Tegenover het telkens zeer gro te aantal betalende bezoekers staan enorme onkosten. In 1968 werd een nadelig saldo geboekt van ƒ2.418,40, waarin echterde aankoop van materia len ifvoor ongeveer 2.000,zijn opge nomen die ook bij volgende evenemen ten kunnen worden gebruikt. Het sal do voor het risicofonds waaruit kan worden geput als door slecht weer of andere omstandigheden geen publier zou komen opdagen, bedraagt nu nog ƒ3.000,„Eén slecht evenement en we zitten in het schip", aldus de voor zitter. „We blijven echter optimistisch en durven risico's te nemen. We streven naar bezuinigingen zonder aan het eve nement afbreuk te doen of de vergoe dingen voor de rijders te beknotten". Fiscus De grootste kostenpost is de verma kelijkheidsbelasting die aan de ge meente Texel moet worden afgedragen. Over de cross-jaren 1967 en 1968 werd totaal ƒ20.000,betaald. Dit maakt het organiseren van dergelijke massa-eve nementen niet aantrekkelijk, aldus de heer De Wit. „Je gokt op de gunst van het publiek. Bij wie moeten we aan kloppen als we met een financiële strop zitten?" Hij wees erop dat de ge meente Texel een der hoogste 'belas tingtarieven van Noordholland bere kent. De MAlB-club zal echter doorgaan want er zal de duizenden vakantiegan gers iets aangeboden moeten worden. De behoefte is overduidelijk gebleken. De tot dusver gehouden vier crosses trokken 20.000 belangstellenden Ook de rijders scheppen er genoegen in om hun technische auto-capaciteiten uit te leven op een besloten circuit. Vol lof toonde de heer De Wit zich over de medewerking die steeds wordt onder vonden van polderbestuur, brandweer, rode kruis en ook van de gemeente Texel. Gesprek Over het probleem van de vermake lijkheidsbelasting zal worden gesproken met het gemeentebestuur. Een billijker (zie vervolg pagina 2) RINGAVOND HERVORMDE VROUWENVERENIGINGEN Donderdagavond wordt door de Her vormde Vrouwenverenigingen een Ringavond gehouden in de jeugdher berg „Panorama", Er zal de film „Een thuis voor Oma" worden gedraaid, waarna de problemen die in deze film aan de orde worden gesteld in groepjes zullen worden besproken. Het zijn be slist geen problemen waarmee alleen oudere dames te maken hebben; ook de aandacht van de jongeren wordt ervoor gevraagd. Degenen die donderdagavond komen, worden verzocht een pakje mee te nemen voor de verloting. De jongeren die vorige week vergeefs trachtten op het Binnenhof in Den Haag een demonstratie met stook olieslachtoffers te houden (wij schreven daarover reeds uitvoerig) hebben zich met het volgende communique tot de Nederlandse publiciteits media gericht. Stellig meer dan 20.000 vo gels zijn de laatste weken omgekomen in het Wadden gebied, doordat zij besmeurd raakten met stookolie van on bekende herkomst. Een aan tal, waarvan niemand zich 'n voorstelling kan maken, maar dat een gevoelige slag betekent voor de toch al zo bedreigde vogelwereld. Teneinde hen die verant woordelijk zijn voor het be stuur van ons land van de omvang van deze bedreiging te overtuigen, wilde enkele jonge natuurvrienden vorige week een deel van de slacht offers op het Binnenhof uit stallen. Het waren erg nette jongelui, die dus toestem ming vroegen aan burge meester Marijnen voor deze „demonstratie", met de me dedeling dat een firma uit Rotterdam zich garant had gesteld voor verwijdering van eventuele olieresten. Het perscentrum Nieuwspoort stelde bovendien ruimte be schikbaar voor een perscon ferentie, waar een aantal des kundige biologen een toelich ting zou geven. Bovendien zou een petitie aan de minister van Verkeer en Waterstaat worden over handigd, waarin werd aange drongen op scherpere contro le op het lozen van olie op zee. Geen rumoerig protest dus, geen spreekkoren, geen span doeken en geen rookbommen. Toch heeft Mr. Marijnen, hoewel zelf voorzitter van het Nationaal Comité voor dc- Campagne Waterbehoud, ge meend zijn goedkeuring aan deze „demonstratie" te moe ten onthouden, omdat zij „je gens anderen dan louter sen satiezoekers in sterke mate aanstoot kan geven en uit dien hoofde als in strijd mei de openbare zedelijkheid niet kon worden ingewilligd". Wel mochten twintig dode vogels pe'r bakfiets worden vervoerd over het Binnenhol Een aantal dat vrijwel dage lijks aan de Nederlandse kus ten aanspoelt en dus aller minst een indruk zou geven van de recente ramp. Zodat de jongelui van hun „demon stratie" afzagen. Overigens toch niet hele maal. Want op een der Wad deneilanden (de foto werd gemaakt in het duinpark op Texel) hebben zij dezer dagen toch een uitstalling ge maakt van een deel der om gekomen vogels. Het zijn er tweeduizend, minder dan een tiende van het totaal. Niette min een huiveringwekkend beeld, deze duizenden omge komen vogels, met weten schappelijke nauwgezetheid gesorteerd naar soort, ge slacht en leeftijd: 1066 zwarte zeeëenden, 780 eidereenden, 12 futen, 42 alken, 2 mantel meeuwen, 4 drieteenmeeu- wen, 14 stormmeeuwen, 16 scholeksters, 28 zeekoeten, 14 roodkeelduikers, 3 grote zeeëenden, 9 brilduikers, 1 grote zaagbek, 2 middelste zaagbekken en 1 papegaai duiker.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1