en SONNEMA BERENBURG Hoge spaarrente tot zelfs 6s7ovoor u De Wielewaal" in lastig parket na afwijzing bouwplannen Toneelgroep Zuicl-Eierland had succes met goede klucht de bank waar ook zich thuis voelt Wie beweert, dat hij zijn totoformulier beter invult omdat hij rookt, overdrijft natuurlijk sterk. Wie echter beweert, dat tm>, een prima halfzware shag is, heeft gelijk! Of u er nu 13 of weer 7 goed hebt geraden, steek een op, dan róókt u in ieder geval voortreffelijk! Autocross SPORT EN SPEL in het afgelopen weekt DE WAAL In de vorige krant konden wij nog melden dat de bevol king van De Waal had afgezien van de verbouw van het dorpshuis. Naar aan leiding daarvan legde voorzitter W. Al- bers zijn functie neer; twee andere be stuursleden deden hetzelfde. Hieronder volgt het volledige verslag van deze roerige avond. Eerst om half negen, wegens de her uitzending Ajax-Benfica, opende voor zitter W. Albers de vergadering van het Waalder dorpshuis. Hij kon een veertigtal donateurs welkom heten. De verslagen van de secretaresse, mevrouw N. Eelman-Mantje, en de penningmeesteresse, mevrouw M. Beek- man-van Rossum, werden onveranderd goedgekeurd. Uit het laatste verslag bleek, dat op de bank een saldo staat van 5560,Een mooi resultaat, dat grotendeels te danken is aan de acti viteiten van de drie jaar bestaan heb bende buffetploeg. De heren N. Luiken en M. C. Keijser hadden de boeken ge controleerd en in orde bevonden. Ver volgens deed de heer J. Lok verslag van de kas der bejaardenrit. Deze had een batig saldo van 72, Tijdens de bestuursverkiezing werd mevrouw T. Luiken-Ketelaar herkozen. In de plaats van mevrouw N. Plaats man-van der Slikke werd als nieuw be stuurslid gekozen de heer M. Binsber- gen. Met enige woorden van dank voor haar bestuurswerk overhandigde de voorzitter aan het scheidende bestuurs lid een klein aandenken. Hoofdschotel Vervolgens kwam de hoofdschotel van de vergadering aan bod: medede lingen over de huidige toestand van de verbouwplannen. De oorspronkelijke bouwkosten zijn geraamd op ƒ72.000, Tengevolge van gestegen bouwkosten en de BTW zijn deze kosten gestegen tot ƒ79.000,Onlangs heeft het be stuur besloten tevens in het gebouw een centrale verwarming aan te lggen, waardoor de bouwkosten zullen stijgen tot ƒ94.000,Het dorp moet 10°/o van de bouwkosten zelf opbrengen, dat is dus ƒ9.400,Op dit moment is dit be drag reeds overschreden. Op de bank staat ƒ5.500,reeds is geinvesteerd aan eigen werk ƒ500,bij het leggen van de nieuwe vloer, betaald aan vloer en meubilair ƒ4.100,Samen dus ƒ10.100,(ten onrechte stond in het vorige nummer ƒ1100, De heer Albers betoogde met nadruk, dat veel arbeid met eigen krachten kan worden uitgevoerd. Dit kan een enorme besparing geven op de eventueel te sluiten lening bij de Stichting Cultu- de hoer C. H. M. Mackeay, Commerciële Voorlichting, Centraal Kantoor voor Amsterdam. Dat is helemaal de NMB. Meer rente, meer spaarvor- men (kies uit 6 mogelijk heden en bovendien ook nog 6'/2% spaarbrieven). En daarbij een service waar de NMB ook beslist niet zuinig mee is. Daarom is voor ieder een sparen zo aantrekkelijk bij de NMB. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 260 vestigingen in Nederland reel Werk, een lening die op dit mo ment begroot is op ƒ6.600,Echter, wil deze gang van zaken gerealiseerd worden, dan zal het dorp voor de volle 100% achter het Dorpshuis moeten staan. Uit opmerkingen die de voorzit ter de laatste maanden had gehoord, meende hij te mogen betwijfelen of het dorpshuis nog wel door het gehele dorp gedragen werd. Negen jaar geleden, bij de toenmalige verbouwing werd er op zeer enthousiaste wijze gezamenlijk gewerkt aan en in het gebouw ter ver fraaiing van het geheel. Dit zou nu weer moeten gebeuren. Het dorpshuis, de naam zegt het reeds, is een gebouw van het dorp en niet van één of enkele personen. Voorzitter Albers legde de vergade ring twee exploitatierekeningen voor een gebaseerd op het feit, dat 't dorps huis niet meer zal profiteren van de buffetinkomsten en een, waarvan er wordt uitgegaan, dat het buffet weder om verzorgd gaat worden door een buf fetploeg. Geen bestuurstaak Het is, volgens de voorzitter, geen taak voor het bestuur om zelf in het buffet te gaan staan. Het bestuur heefi andere bezigheden. De inwoners van De Waal moeten met elkaar er voor zorg dragen, dat de financiële toestand van de Stichting gezond blijft Hij deed dan ook een dringend beroep op de bevol king om tot een nieuwe buffetploeg te komen. Men moet niet vergeten, dat in 1968 het buffet een winst opleverde van ruim ƒ2.500,Toegezegd werd dat één der bestuursleden de taak krijgt om te gaan zorgen voor de inkopen en de ad ministratie. De heer Sweere, die in de afgelopen jaren de leiding van de ploeg had, heeft hier veel werk aan gehad. Geen animo Op de vraag, wie nu deel uit zou wil len maken van een nieuwe ploeg, •kwam uit de vergadering geen ant woord. Dit betreurde de voorzitter. Ter verkrijging van een grotere zaal oppervlakte voor gymnastiekonderwijs, zal het noodzakelijk zijn, dat er een op klapbaar toneel wordt gemaakt. Dit is technisch zeker uitvoerbaar. Als gevolg hiervan zal de gymnastiekvergoeding stijgen met meer dan ƒ400,per jaar. Het dorpshuis zal intensiever ge bruikt kunnen worden, wanneer men over twee lokaliteiten de beschikking heeft, niet alleen 's avonds, maar ook overdag. De voorzitter wees op moge lijke cursisten, op forumavonden (ker kelijke, politiek, gemeentelijk), een in tensiever bejaardemverk onder leiding van één der dorpsgenoten, mogelijkhe den om te komen tbt jeugdwerk (idans, debating, sport) jeugdclub gymna stiek, gymnastiek in verenigingsver band, de gymnastiek .moeder en kind", die reeds is gestart, mogelijkheden voor kleuteronderwijs, waarvoor subsidie te verkrijgen is, organisatie van voorlich tingsavonden. Dit alles wordt een grote last voor 't bestuur. Veel zal er moeten worden ge daan. om tot realisering van dit alles te komen. Het bestuur is echter gaarne bereid deze taak op zich te nemen, aangezien het ervan doordrongen b>, dat op deze wijze het dorpshuis zal be antwoorden aan de eisen, die hieraan gesteld worden op cultureel en maat schappelijk gebied. Daar komt bij dat, wil men dit alles verwezenlijken, men moet zorgen voor 'n aan z'n doel beant woordende akkommodatie. Het huidige gebouw leent zich hiervoor niet: slechts één ruimte, waarin als sta-in-de-weg 't biljart, twee oude toiletten, een onge zellige entree, geen bergingsmogelijk heden, een veel te klein buffet, geen goede ruimte voor opslag van dranken. Het moet kunnen Volgens de voorzitter moet het mo gelijk zijn, dat een dorp als De Waai, een vernieuwd gebouw kan exploiteren Maar dan moet men gezamenlijk aan pakken, men moet er geheel achter staan, niet alleen nu, maar ook in de toekomst. Er is door het bestuur voort gebouwd op een beslissing, die voor twee jaren werd genomen en waarbij met overgrote meerderheid werd be sloten de verbouwing, waarvoor de te kening toen al bekend was, te laten doorgaan. De voorzitter wees cr op, dat het ui teraard een klein kunstje is om het be stuur de machtiging te ontnemen met de plannen verder te gaan. Hij waar schuwde er voor dat het volgens hem dan moeilijker wordt, om het gebouw te exploiteren aangezien er minder mo gelijkheden zijn. Het zou treurig zijn, als nu moest worden besloten 't dorps huis te sluiten. Dat zou een enorme blunder zijn. Subsidies Uiteraard was het gehele betoog van de voorzitter gericht op de veronder stelling dat de volgende subsidies ge realiseerd zullen worden; en wel uit gaande van de bouwkosten inclusief centrale verwarming, van ƒ94.000, Subsidie gemeente 40% ƒ37.600, Subsidie provincie 15°/o ƒ13.650, Subsidie rijk 25% ƒ22.750,— Subsidie dorp 10% 9.400, Subsidie Kon. Julianafonds 4.000, Lening St, Cult. Werk 6.600, Mocht de verwachte regeling ongun stig uitvallen, dan zal nader beraad met de bevolking noodzakelijk zijn. Na deze uiteenzetting volgde een roerige discussie, waarbij men er aan twijfelde of het geheel wel „haalbaar" was. Temeer daar zich niemand had opgegeven om het buffet te gaan ex ploiteren. Daarbij kwam, dat twee woordvoerders van de „oppositie", de heren J. Beekman en I. Plaatsman zich afvroegen of de begrotingsnota, opge maakt door gemeentewerken, wel juist was. Vergelijkingen werden gemaakt met de dure Burgemeester De Koning hal en het nieuwe raadhuis. „Daar heeft men zich ook vele duizenden gul dens vergist. Voor de prijs van ƒ94.000,kan het nooit verbouwd worden. Dat is geen haalbare zaak". De heer Beekman rekende boven de bouwkosten van ƒ79.000,nog ƒ15.000,voor centrale verwarming en 15 000,voor onvoorziene extra kosten. Dit meerbedrag over tien jaar afgelost tegen 7% rente betekent een extra last van ƒ2100,per jaar. Hij rekende daarbij ƒ25,per avond voor een beheerder die de plaats van de buf fetploeg zou moeten innemen plus de onkosten die deze functionaris zou moeten maken waardoor er volgens de spreker nog ƒ2500,per jaar zou bij komen. Hij ging ervan uit alleen de kosten van drank, brandstof, schoon maken, verzekering e.d. ongeveer dooi de inkomsten gedekt zouden kunnen worden. Aan vaste inkomsten becijfer de de heer Beekman ongeveer J 1300, per jaar. Als die van de vaste kosten van ƒ10.300,worden afgetrokken blijft nog een tekort van ./'9.000,een bedrag dat De Waal volgens hem nooit zou kunnen opbrengen. Hij was daar om tegen een verbouwing in de voor gestelde vorm, maar niet tegen een eenvoudiger verbetering van de accom modatie. De voorzitter bracht hiertegen in, dat bij hogere verbouwingskosten de subsidie ook omhoog gaat, dat dooi eigen werk veel terug te verdienen valt en dat hij ervan uitgaat, dat het een taak voor de inwoners van De Waal is, om door het buffet inkomsten te ver werven voor het dorpshuis. Met de op merking: „Laat het bestuur maar in 't buffet gaan, daarvoor zijn ze bestuurs lid",kon de voorzitter zich bepaald niet verenigen. Stemming De voorzitter vond het, gezien de ge voerde gesprekken in het dorp beter, om nogmaals tot een stemming over te gaan of er al of niet verbouwd zal wor den. De uitslag van de stemming was 23 tegen, 21 voor, 1 blanco en 1 ongel dig. Uiteraard een enorme teleurstel ling voor de voorzitter, die in de afge lopen jaren veel werk aan een en an der heeft besteed. Hierom, als ook om het feit, dat de financiële toestand vol gens hem veel en veel beter is dan twee jaar geleden kon worden voorzien, èn om het feit dat gebleken is dat het dorp een negatieve houding jegens het dorpshuis aanneemt, deelde voorzitter Albers mede, dat hij zich gedwongen EX li sla; ;al t ing its pes roe we der en cht n i lan 3 d ha; le so de iel ga> C act ies Sc' n I voelde om zijn functie neer te leggen. Daarop lieten de bestuursleden A. C. Kager en J. Lok (vice-voorzitter) weten dat ook zij ermee stopten. Deze mede delingen veroorzaakten de nogal wat opschudding. De heer M. Binsbergen betoogde in enkele rustige bewoordin gen, dat hij de beslissing van de voor zitter kon begrijpen. De heer Beekman zei respect te hebben voor het werk van de voorzitter, maar was het toch niet met de gang van zaken eens. Ge tracht werd om drie nieuwe bestuurs - leden aan te zoeken, maar hierin slaag de men niet. De voorzitter schorste hierop de vergadering, het was reeds na middernacht. In een binnenkort te houden volgende vergadering zullen nieuwe bestuursleden gekozen worden. DE COCKSDORP In hotel Kikkert te De Cocksdorp voerde de toneelgroep Zuid-Eierland de klucht „Noppie in de vernieling" van Johan Blaaser op. De groep, die thans 20 jaar bestaat, deed het met veel succes. De ruim honderd toeschouwers hadden een vrolijke avond. De opbrengst kwam ten goede aan de kleuterschool De Cocksdorp- Eierland, evenals de verloting die in de pauze werd gehouden. Noppie is een volksmannetje dat ver zeild raakt in het huis van zijn neef Bob van Meerhuizen. Hij wordt daar middelpunt van een reeks dwaze mis verstanden, teveel om in het korte be stek van dit artikel te memoreren. Behoorlijk spel De rol van Rob van Meerhuizen, de voor promotie vechtende jonge echtge noot, werd behoorlijk gespeeld door de heer K. Wetsteen Als een talentvolle speelster ontpopte zich mevrouw R. de Ridder-v.d. Star als mevrouw Van Meerhuizen. De rol van Oom Noppie was de heer J. van Bennekom op het lijf geschreven. Hij bleek het Amster damse accent goed te beheersen, had een goede intonatie en speelde redelijk vlot. Uitstekend deed mevrouw F. van Exel-Dootjes het als Sien, de verloofde van Noppie. De heer P. Druif had de rol van de geaffecteerd sprekende fa brikant Van IJsselstein op zich geno men en vormde het gewenste lachwek kende contrast met zijn tegenspeler Van Bennekom Ook mevrouw Van Bennekom-Seefat als Emma IJsselstein deed het voortreffelijk Dan was er Conny IJsselstein, de fabrikantsdoch ter, redelijk goed gespeeld door Els de Ridder. Enigszins storend was de lees- toon waarop zij sommige stukken van haar tekst voordroeg. De broer van Bob, Eddy, vriend van Conny, kreeg gestalte door de heer J. van Bennekom jr. Hij deed het aardig, evenals de heer G. Jansen als de volijverige boekhou der Schralemans. Een tikje spontaner zou mevrouw E. Douma-Schijf kunnen acteren als de enquêtrice Margriet, maar in vergelijking met haar vorige uitvoering is haar zelfvertrouwen op de planken al aanzienlijk toegenomen. Te weinig vaart Voor de uitvoering als geheel geldt dat de vaart er niet voldoende inzat. De spelers wachtten vaak te lang op elkaar waardoor de spanning, ook in de dergelijke klucht belangrijk, verlo ren ging. Een enigszins klungelige indruk werd gemaakt door de gebrekkig functione rende toneelaccommodatie. Herhaalde- „TEVLIETERASCHIERO" IN BIJENKORF OOSTEREND De revuegroep van de buurtvereniging Kogerstraat-Witte- kruislaan-Schoonoordsingel zal za terdag de revue „Tevlieteraschiero" opvoeren in „De Bijenkorf" te Ooster end. Ieder is welkom. Entree ƒ1,00. lijk zwaaiden in het decor deuren open als dit beslist niet moest en bij herha ling ook weigerden na afloop van de bedrijven de gordijnen dicht te gaan, ondanks heftig rukken aan de touwen. Regisseur was de heer A. v.d. Meulen Souffleuse was mej. P. Druif Bij de verloting vielen prijzen op de volgende nummers Geel: 185, 198, 278, 345, 366, 378, 682 693, 718, 722, 725, 745, 850, 987. Oranje 1703, 1725. Blauw 752, 775, 777. Rose: 1027, 1041, 1192, 1729. Groen 12, 45, 96, 344, 835, 843, 846 858, 944, 974. De prijzen kunnen worden afgehaald bij mevrouw Siebinga te De Cocksdorp. (Vervolg van pagina 1) regeling is vooral nodig met het oog op de nu ook nog af te dragen BTW van 12%, waardoor totaal bijna de helft van de entree aan de fiscus zal moeten worden afgedragen. Verder werd gesproken over tal van technische aangelegenheden. Bij de ko mende ritten zal over geschillen over rondetelling e.d. direkt worden beslist door een ronden- en wedstrijdcommis sie. Het direkt uit te spreken oordeel van de hoofdscheidsrechter is bindend. Diverse vragen werden beantwoord. De voorzitter vertelde nog dat voor de or ganisatie als geheel een verzekering is afgesloten. Inschrijving Voor de komende crosses staat in schrijving open tot 31 mei. Alle oude startnummers zijn vervallen verklaard. Voorts wordt gestreefd naar gelijksoor tige wagens, 6-cylinders, van ongeveer gelijke gewichtklasse. Bij de inschrij ving hebben de rijders van 1967 en 1963 voorrang. Het garantie-inschrijfgeld was aanvankelijk gesteld op ƒ150, maar op aandrang van rijder Gieze werd besloten dit bedrag terug te bren gen op ƒ100,per inschrijving, terug te betalen na afloop van de crosses. Het bestuur zal de mogelijkheid bezien om bedrijven met eigen wagens te laten in schrijven of hen als sponsor te laten optreden met het recht van reklame. Verder zullen de mogelijkheden wor den bestudeerd van een uitwisselings programma met geïnteresseerde rijders uit overig Noordholland. UITSLAGEN Zaterdag 8 maart 1969 Adspiranten Cocksdorp a-ZDH a Oosterend b-Texel b Pupillen Afdeling A: ZDH a-Oosterend a Afdeling B: ZDH b-Texel c Texel b-Tex. Boys b Tex. Boys c-Oosterend b De Koog b-De Koog a Zondag 9 maart 1969 Vriendschappelijk Texel-Zeemacht Afdeling Noordholland: Tex. Boys-Bergen Texel 2-HRC 4 HRC 5-De Koog Texel 3-Schagen 4 Vesdo-ZDH 2 Oosterend 2-W.vogels JVC 4-Oosterend 3 Junioren Cocksdorp-Wiron Texel-ZAP 2 Tex, Boys-HRC 3 Helder 3-De Koog Adspiranten Zeemacht a-Tex. Boys a Programma a.s. zaterdag Afdeling A: Oosterend a-Cocksdorp a, 14. ZDH a-De Koog a, 15.00 uur Tex. Bqys a-Texel a, 15.00 ul PUPILLENCOMPETITIE Voor afdeling A starten we me nieuwe competitie, waarin nu oc Koog a geplaatst is. Dit is ook pup voetbal dus geen adspiranten. De a is afgevoerd in afdeling B TEXEL-ZEEMACHT 5—2 Het was goed gezien om een wedstrijd voor Texel 1 te laten De gasten, Zeemacht, probeerde Texelse defensie te doorbreken was goed dat Charles Iepenburg goed oog op had. Aanvankelijk gil bij Texel wat onzeker. De combi over links klopten niet helemaal Texel-aanval kwam niet best do Zeemacht-ve'rdediging. Te korte naties gaven de gasten gelegenhei ingrijpen. Ondanks enige druk Texel-doel waar Cees, Peter, Th Maks wel raad mee wisten. Toch Texel de leiding toen de bal over werd opgebracht en Klaas-Dirl lange pass plaatste die goed door Geus werd overgenomen en hard werd ingeschoten. Verder n nu het spel in handen en werd de tot 30 en later tot 50 opg< Daarna verslapte de greep van kon Z. tegenscoren, toen Charles was zijn schoenveters vast te mal daarmee niet tijdig gereed kwal bracht het tot 52. TEX. BOYS JUN.-IIRC JUN. Ook de tweede wedstrijd tegen is voor de Boys in een nederlaa eindigd. Voor de rust zag het somber uit, want HRC slaagde erl 20 voorsprong te nemen. De Bo}l ven de moed echter niet op en sla erin de achterstand via doelpunte Koos Witte en Frits Schrama, in pen. De attente voorhoede van strafte evenwel twee trage actie de Boys-achterhoede af en stel overwinning voor hun club veilig ht hl ne n De echte Dockumer Berenburg. Anno 1860.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 2