Zwembad bovenaan urgentieschema Wie van de twee is de volleerdste spaarster? ,Oude li eede blad estrijding tekort uit toeristenbelasting Weet je dat je bij de AMRO Bank reuze voordelig kunt sparen? Hoe bedoel je? Nou, je kan kiezen uit meerdere spaarrekeningen. Wil je elke dag geld kunnen opnemen, dan krijg je vier procent. Laat je het langer staan, dan kun je zelfs tot zes en een kwart procent krijgen. Zés en een kwart procent ?l Maar ik ben maar een klein spaardertje. Dat maakt de AMRO Bank niets uit. Weet je wat ook fijn is, je hebt meteen een bank. Een bank? Ja, ik heb er laatst geld geleend voor die wasmachine. En Arnold heeft er een rekening. Gewoon handig. TEXELSE COURANT DINSDAG 11 MAART 1969 pai verzoek van Gedeputeerde Staten iben B. en VV. een urgentieschema engestcld van begrotingsposten, Lrvoor reeds beginselmachtiging is leend en van credieten betreffende taalwerken, waarvoor nog geen chtiging is verleend, maar waarvan uitvoering op korte termijn strikt idzakelijk is. Als eerste hebben B. en op deze urgentielijst vermeld de tsidie in de stichtingskosten van het (r de Recreatiestichting Texel te hten zwembad, een bedrag van 2.984,Of deze post eerste blijft, loet nog worden afgewacht, want B. en schrijven in hun aanbiedingsbrief de gemeenteraad, dat 't hier gaat n momentopname. Als zich op een aald ogenblik de mogelijkheid of dzaak voordoet bepaalde posten •sneld goedgekeurd te krijgen, zal it worden geschroomd de lijst te wij- 160.000,bouw onderwijzerswoning te Oosterend ƒ64.500, Objelcten, die van de begroting 1968 werden afgevoerd, maar op die van 1969 weer worden opgevoerd restauratie toren N.H. Kerk Den Burg ƒ24.150,subsidie in restauratie N.H. Kerk Den Burg ƒ2100,voorzieningen BLO-school ƒ1400,containers voor reinigingsdienst 2238,bestemmings plan De Cocksdorp ƒ30.000,verbete ren Kaapstraat te De Koog ƒ24.900, uitbreiden CVO-school ƒ8000,uit breiden Sint Jozefschool ƒ77 000,ver beteren rioolzuiveringsinstallatie te Oudeschild ƒ17.250,inrichten dorps huis De Waal ƒ24.850,bouw Chr. Kleuterschool ƒ108.000,Rijwielpad stemmingsplan Den Burg-zuid ƒ440.000; aanleg plantsoen/speelweide te Den Hoorn ƒ9775,aanschaffen brand weermateriaal ƒ15.750,aanleg riole ring te Oost ƒ107.500,aanleggen strandslag en parkeerterrein te De Koog ƒ56.300,aankoop schoolmeube- len Jozefschool 8020,uitbreiding en vernieuwing riolering De Waal ƒ245.500,voorzieningen bijz. kleuter scholen 1425,vervanging boorma chine door kettingfraismachine (ge meentewerken) ƒ2875,restauratie to ren N.H. Kerk Oosterend 1400,las apparaat voor gemeentewerken ƒ1100,houtversnipperaar voor ge meentewerken ƒ6000,Daf-pony voor gemeentewerken ƒ9000,gazon maaiers voor gemeentewerken ƒ7500, maaibalk voor tractor ƒ1700,hy draulische grijpers ƒ4500,bronbema ling 2500,oppervlaktebehandeling Laagwaalderweg ƒ46.648, Intrekken Een aantal werken, waarvan B, en W. verwachten, dat ze in 1969 beslist niet zullen worden uitgevoerd zullen, zo wordt voorgesteld, voorlopig worden ingetrokken. Met nadruk wordt gesteld dat dit niet betekent, dat deze werken niet noodzakelijk worden geacht. Zo dra er mogelijkheden tot uitvoering zijn, zullen ze weer op de begroting worden gezet. Het gaat om: verbreden van de Wes- terweg ƒ1.325.000,verbeteren van straten in Den Burg ƒ48.000,verbre den Oosterenderweg ƒ520,000,bouw aula op algemene begraafplaats ƒ110.000,verbetering straten De De kapitaalslasten van de diverse investeringen veroorzaken een fors nadelig saldo op de begroting. B. en VV. denken dit begrotingstekort wel te kunnen opvangen, omdat, naar wordt verwacht, mag worden vooruitgelopen op de inkomsten, die straks uit de toeristenbelasting zullen komen. )e urgentielijst geeft het volgende ld: Subsidie zwembad ƒ152.984, uwrijp maken bestemmingsplan Ou- ichild ƒ75.000,Uitbreiding riole- g en aanleggen rioolwaterzuiverings- tallatie te De Koog ƒ483.500,Ver- den Bosrandweg ƒ29.060,Bouw- maken bestemmingsplan 't Horntje 14.000,aanleg centrale verwar- ig ambtswoning Keesomlaan 14 (wo- ig S. Bakker) ƒ8740,bestemmings- Den Burg Oost, bouwrijpmaken 10.000,bouwrijpmaken en ontslui- parkeerterrein van bestemmings in De Koog ƒ308.000,parkeerter- jn ten Oosten van De Koog ƒ67.095, pkoop grond voor bestemmingsplan n Burg-west ƒ174.000,vervanging |f-personenauto van sociale dienst bl5,inrichting ziekenboeg bij [ene" nog geen bedrag geraamd; rbreden Postweg ƒ2.546.675,op- plaktebehandeling secundaire cn rtiaire wegen ƒ40.905,bouw be- prdenhuis Oosterend ƒ1.200.000, bervlaktebehandeling quartaire we ll ƒ52.184,voorzieningen aan div ;ere scholen ƒ21.150,centraal an- ïnesvsteem Huize Irene ƒ6900, ïiv. subsidie restauratie Kerkstraat 11 voorzieningen isterend ƒ7180, •andakkommodatie ƒ24.500,- Brink blijft open Voor de volgende werken hebben 0, al een beginselmachtiging verleend. werken zullen dus kunnen worden Jf. tgevoerd, zodra de minister van Bin nenlandse zaken de benodigde finan- ringsmiddelen beschikbaar heeft ge ld. Deze posten zullen naar de be- oting voor 1969 worden overgebracht halve de raming voor het dempen o; in de Brink te De Koog. B. en W. hten de behoefte aan het dempen niet eer aanwezig, omdat het gevaarlijke ïti ater reeds geruime tijd van een doel- atige afrastering is voorzien. Verbeteren Loodssingel en De Hout- anstraat ƒ70850,Aanleg Krimpe- rwaardkruising (van vereenvoudigd odel, dus zonder verhoogde betonnen nden) bij de Pontwegkruisingen a* kenbuurtsweg en Schumakersweg rg- Koog ƒ36.300,aanleggen plantsoenen rond Den Burg 62.235,bouw kleu terschool De Cocksdorp ƒ126.000, bouw o.l. school De Cocksdorp ƒ294.000,voorzieningen gem. MAVO- school ƒ4800,restauratie oud archief ƒ1000,—. Brlota »«B Uien - beltin iirinlwoorrft^Md riditui vfW; PLEIDOOI VOOREEN WADDENMUSEUM De inhoud van de Texelse Courant van 7 maart geeft geweldig te denken. Neemt U deze krant nog eens ter hand. Daar zien we op de voorpagina de rea liteit voor ons van de restauratie van de N.H. kerk te Oosterend. Wie had dit mogelijk geacht Doch wèt staat er tot mijn stomme verbazing bij vermeld? „Rommelmarkt in de Blazerstraat". Houd op, Ooster- enders, want het wordt de hoogste tijd, dat jullie je zogenaamde rommel keu rig netjes rangschikken en opsparen en tentoonstellen in een oud pand, dat jullie noemen „Waddenmuseum Texel". Daaronder rangschikken jullie èlles omtrent de Wadden van heden èn ver leden. Een afdeling „Visserij" (heden èn verleden) en daarbij een afdeling anti quiteiten. Denk aan het Zuiderzee museum te Enkhuizen. Daar kunnen we met gezamenlijke krachten nog rij kelijk bovenuit komen ,als we ook het „heden" inschakelen. En juist treffend is daarom het artikel van Cor Ellen, die helemaal niet naar Den Haag hoeft te gaan demonstreren. Demonstreer aan Oosterend, niet ver van de Kerk, en laat dan Den Haag maar naar Oosterend komen! Zó moet je er mee aan! Zoek direkt tezamen een oude woning op of schuur (vraag ook eens aan Jan van Buur) en verzamel jullie artikelen. Doch houd op met jul lie Rommelmarkt in de Blazerstraat, Oosterenders! Het gaat allemaal aan vreemdelingen weg en ze vegen jullie van de kaart. Letterlijk en figuurlijk. Al heb je nóg zo'n mooie kerk. Ik waarschuw jullie op tijd. Laat je niet wegvegen, Waddengebied. Begin, al is het nóg zo klein, een Waddenmuseum. Op tijd Bij dit begin wil ik helpen met mijn eigen inzet: 50 werkstukken, gemaakt van vondsten uit het Wad. Doch neem dan 't initiatief, alle goeds te bewaren, ten toon te stellen, entree te heffen. Opbrengst voor de kerk, mij goed. Maar dan niet naar de Rommelmarkt. Ik voorspel jullie correcte hulp van het N.I.O.Z., hulp van beste studenten, want die zijn er nog genoeg en hebben interesse in de zomer voor verklaring en rondleiding enz. Doch de grondslag moet uit het volk zélf voortkomen. Wij zien steeds immers, dat de mo derne wetenschap de natuur bedreigt. Dus óók ons. Doch vergeet niet, dat wij met dit Waddenmuseum, als een levend teken, precies het omgekeerde kunnen aantonen en bewijzen, zodat we niet weggevaagd worden met Kerk en al. Houd dan op met jullie rommelmarkt in de Blazerstraat. Blaas jezèlf niet van de kaart. Houd je spullen vast. Stel ze ten toon. Laat Den Haag maar komen. We halen ze niet. Een ieder kome met zijn giften en het wordt een geweldig Museum. G. Roeper-Eelman GRONDVERKOPEN De heer J. Sprey te Alphen aan de Rijn heeft van de gemeente Texel een perceel grond van 630 m2 gekocht, ge legen aan de Epelaan te De Koog. Hij wil er een woning bouwen. Er werd een prijs van 26.775,overeengekomen, ƒ42,50 per vierkante meter. Mevrouw H. Schürmann te Bottrop- Fuhlenbrock (Duitsland) wil op een stuk grond nabij de hoek Epelaan- Dorpsstraat te De Koog een apparte mentengebouw stichten. Zij koopt het 1177 m2 grote terrein voor ƒ52.965. ƒ45,per m2. FEUILLETON door TOM LODEWIJK ,Stom. Alsof dat er op aan komt". „Voor mij wèl". iEn toen viste je achter het net'.' Hij knipperde even met de ogen. „Je durfde geen risico lopen", ging ze barmhartig verder. „Ik wilde jóu geen risico laten lopen" „Alsof ik daar bang voor ben. Met mand waarvan ik hou". Je hield niet van mij. Je gaf om me, •loof ik. Je mocht me wel. Maar houen, it deed je van die ander". Ja", zei ze. .En daar hou je nog van." „Ja", zei ze zacht. _Hij staarde naar de gloed van het lardvuur en zoals hij daar stil zat, zag 1 opeens het grootse in zijn gedrag. Zo as Geert. Solide. Voor haér had hij irrière willen maken. En hij had het sico gelopen, het grootste risico dat hij pen kon. „Geert" begon ze, „als je dat alle- aal wist, wéórom kwam je me dan a die boulevard wegplukken? Wat b je er dan aan met mij hier te zit- Een soort zelfkastijding? Of om het 1 zeker te weten dat je.dat je n kans meer hebt?" Nee," 2ei hij, „ik weet het niet. Het n me niet schelen. Ik wou jou zien, spreken. Vreugde of verdriet, dat ed er niet toe. Al was het maar de eugd van jou weer es te zien en met te praten als vroeger". Je zult wel een ander vinden, die je gelukkig maken kunt, en die jou ge lukkig maakt". „O ja," zei hij, „daar hoef ik me nu al geen zorgen over te maken. Als ik niet éérst jou had ontmoet. Ja, dacht ze, met mij is het eigenlijk net zo. Als ik niet éérst Kees had ont moet. „Goed," zei ze. Ze wou de koe maar eens bij de horens grijpen. Niet er om heen praten. „Maar moet dat je nu voor altijd blijven vervolgen? Zou je dan nooit meer gelukkig kunnen worden met een ander?" „Misschien, en tot op zekere hoogte", zei hij. „Misschien zou ik een vrouw vinden die zoveel van mij hield, dat ik er tenslotte niet van tussen kon, net zo veel van haar te gaan houden. Geloof je dat dat kan?" „Weet ik niet. Alles kan". „Maar ik zou toch altijd blijven den ken: Hóe zou het geweest zijn met Lot?" Precies, dacht ze. Net als ik. „Geert", zei ze, „dat kan ik me heel best begrijpen. Véél te best". Hij zag haar verwonderd aan, maar ze gaf geen uitleg. Ze voerde een zware strijd met zichzelf. „Wat weet je van Kees en mij?" vroeg ze toen opeens. Hij aarzelde. „Dat je hem ontmoet hebt en dat je meteen van hem hield. En dat hij naar Parijs ging en jij ook. En nu ben je te rug. En straks komt hij weer terug." Straks komt hij weer terug. En dan? Kwam hij terug? Zou Kees, na dit alles, weer het toch eigenlijk min of meer he krompen leven van het kleine kunste naarskringetje in een provinciestad kunnen leven? Zou hij teruggaan naar Nederland? Ze had hem als het ware zien openbloeien in Parijs. Ze wist dat hij daar niet alléén maar had gefuifd. Ze wist dat daar het klimaat was, waarin hij zijn vleugels kon uitslaan. En tegelijk zag ze met ontstellende dui delijkheid, dat zij hem op die vlucht niet zou kunnen volgen. „Misschien komt hij niet terug", zei ze „En dan?" „Ja, wat dan?" „Ga je hem achterna?" „En als ik dat deed?" „Dan ben je wég, Lot. Voorgoed. He lemaal. Dan word je ook een andere Lot." „Hoe weet je dat?" „Omdat ik je ken, meen je te kennen althans. Je zou anders moeten worden, dingen, gedachten, idealen misschien prijsgeven voor dat leven. O ja, en mis schien zou je andere dingen en gedach ten en idealen winnen, die veel kost baarder zijn. Misschien. Maar je zou een èndere Lot zijn geworden." „Geen huismus, maar een paradijs vogel". „Laten we het vogeldom buiten be schouwing laten," zei hij glimlachend. „Je hebt me trouwens altijd meer aan een zeemeeuw dan aan een huismus doen denken." „Dat komt omdat je me zag op de boulevard". Ze lachten allebei bevrijd. „Geert". Lots stem trilde, want ze deed een stap waarvan ze de reikwijdte niet on overzien, „het is uit tussen mij en Kees". Hij zag haar aan, zat roerloos tegen over haar, als wachtte hij op wat er meer zou komen, bang en begerig tege lijk om te horen. „En ik moet je zeggen: ik hield van Kees, ik hou van Kees en ik zèl altijd van hem blijven houden. ^4aar ik zou Kees niet gelukkig maken en hij mij ook niet. Kees heeft geen vrouw nodig om gelukkig te zijn, misschien véél vrouwen". „En jij deugt niet voor één daarvan". „Nee. Misschien ben ik daarvoor te egoïstisch, te veeleisend." „Of te idealistisch. Je denkt misschien nog aan de woorden uit dat oude for mulier, „èn tot de dood ons scheidt". Ook mijn opvatting trouwens". „Jij maakt me beter dan ik ben". „O nee Maar je bent voor mij nu eenmaal de beste. Altijd geweest". Zij greep impulsief zijn hand. „En jij bent altijd mijn beste vriend geweest, en je bent het nog. Vandaag". „Ja", zei hij toonloos, „je beste vriend". „Je moet dat niet zeggen of het iets is van de tweede rang. Ik heb op het ogen blik niets anders dan een beste vriend, Geert". „En de gedachte aan Kees. Die is méér. Zal altijd meer zijn." „Ja. Die gedachte kan ik niet uitban nen. Nu niet, in ieder geval." „Dus zoiets van: het betere is de vij and van het goede," zei hij bitter. „Zo moet je niet praten, Geert. Ik ben nu toch zo eerlijk tegen je, ik heb din gen gezegd, die ik vast niet van plan was te zeggen, alléén omdat je er weer bent en ik met jou weer praten kan. Ik ben op het ogenblik een verloren we zen, Geert. Ik weet 't niet. Ik zie niet welke weg ik moet gaan. Maar ik ben weer egoïstisch. Ik zou willen zeggen: Waarom kun je juist nu mijn beste vriend niet zijn? En dan neem ik je weer in beslag, dan ben jij mijn klaag muur, en we schieten er geen van bei den iets mee op". Opeens zat hij recht. „Dat ben ik niet met je eens. Lot, dit is niet iets dat we zó maar kunnen be praten. Ik hou van jou, dat weet je nu. Daar kan ik niets aan veranderen. Dat is nu eenmaal zo. En jij hebt me nodig, zeg je. Dan kan ik toch niet anders? Dan moet ik het toch maar nemen zoals het valt? Misschien komt Kees straks toch terug, mischien valt hij je in je armen en "word je stikgelukkig en is Geert van Luyk alleen nog maar een herinnering, een vluchthaventje in tijd van nood. Goed. Dat risico neem ik. Je ziet, ik neem wéér risico. We weten nu precies wat we aan mekaar hebben. En dit wil ik je wèl zeggen", en nu was de bedeesde jongen van vroeger wel he lemaal verdwenen, „niet vóór jij in alle eer en deugd met Kees de Waard bent getrouwd, geef ik de moed op. Dat je dat maar weet". „Goed, dat risico neem ik". „Dat je niet denkt dat ik me neerge legd heb bij de goede vriendschap. Ik wil je vriend zijn, je beste vriend. Maar ik hoop eens méér voor je te zijn. En als je dat te riskant vindt, zeg het dan meteen. Als het je te pijnlijk is, dan verdwijn ik wel". (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 5