Cjroen ThwartsJïxels in het harL, laven Oudeschild wordt tijdelijke basis voor twee Hovercrafts (p ft Tinoccfïïo De lieer H. Stark kreeg nul op het rekest 4 en behoeve seismisch onderzoek Waddenzee ANTJE schoenhandel n toekomst ook issagiersvervoerr buitenlands geld en reis verzekeringen -~l Hotel „Bos en Duin" in andere handen Boogerd" Vogelliefhebbers op eigen wieken Héél hun leven gezonde voeten door KINDERSCHOENEN metvoetvorm interieur en leder zolen. Vier stemmen tegen advies van B. en W. J'Elleboog Bar Dancing „Stevie Gee" Inventaris „De wordt publiek verkocht Hoogbouwplan gaat niet door Vanavond denksport in twee zalen WANDELTOCHT OP 30 MAAKT Schutting Groeneplaats verdwijnt vandaag Goede opbrengst NVV collecte Discotheek „Vat 69" dansen Spaar mee kinderfeestvoorstelling Textielhuis Zegel 82e JAARGANG No. 8351 G 14 MAART 1969 e N.V. v/h Liuigcveld De Rooü 11 Den Burg, Texel Tel. 2741 •irr} dc Graaf, Kcesomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middcnstandsbank; Coöp. Raif- fcisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,90 p, kw. 40 cl. incasso. Advert.: 18 ct. per mm. excl. 4% BTW )e haven van Oudeschild zal urende enige tijd worden ge- ikt als basis voor twee Hover- fts. Deze luchtkussenvaartui- van klein model zullen wor- gebruikt bij seismisch onder- k van de bodem van de Wad izee in opdracht van een olie- atschappij. merendeels ondiepe en bij eb igvallende Waddenzee is nl. per lang niet overal bevaarbaar, zodat luchtkussenvaartuig hier uitsteken- liensten kan bewijzen. De Ilover- ts zijn eigendom en worden be id door een Engelse onderneming: erwork ltd., Isle of Wight. Deze erneming exploiteert o.a. een crcraft-lijndienst over het kanaal oelt er ook voor om in het Wadden- ied, met veel grotere crafts dan dc tellen, die binnenkort in Oudeschild den gestationeerd, een lijndienst op Waddeneilanden Texel, Vlieland, ichelling en Schiermonnikoog te innen: ook bij de bevoorrading van tooreilanden op het continentale plat en ze mogelijk een rol spelen, terwijl wordt gedacht aan passagiersdien- op Scandinavië. De genoemde fir- heeft het gemeentebestuur van Den der gevraagd de haven aldaar als is te mogen gebruiken. aan de plannen van Hoverwork dan kan de dienst concurrentie de TESO betekenen. De concur- tie kan echter nauwelijks ernstige men aannemen, omdat de tarieven irschijnlijk vrij hoog zullen zijn en firma voornemens is alleen in het lerseizoen de hoverdienst te onder den, als het vervoersaanbod toch al k veel groter is dan TESO met zijn e veerboten vlot kan verwerken. Snel exel-Den Helder per luchtkussen- rtuig is de snelst denkbare verbin- De overtocht duurt ongeveer vijf ïuten. Met aan- en afmeren, laden lossen is naar verhouding echter vrij 1 tijd gemoeid, terwijl de capaciteit het grootste nu in gebruik zijnde Hoverfcraft 30 auto's en 250 passa- rs is, dus ongeveer de helft van het dvermogen van één TESO-veerboot. (Advertenties I.M.) NUTSSPAARBANK veilige gezinsbank voor alle geldzaken Svn... De heer J. M. Vroom heeft zijn hotel „Bos en Duin" aan de Bakkeweg aan de Dennenrand verkocht aan de N.V. Hotelmaatschappij Nederland. Per 11 maart j.l. heeft de heer J. H. F. Hopster, sinds 8 jaar als chef-kok aan „Bos en Duin" verbonden, de exploitatie op zich genomen. De familie Vroom blijft op Texel wo nen en heeft zich gevestigd in een fraai verbouwde boerenwoning bij de Wes- terweg op korte afstand van Den Burg. Advertentie I.M. In de praktijk zal een Hovercraft dage lijks eerder minder dan meer passa giers en auto's kunnen overzetten dan een TESO-veerboot. De exploitatie van een craft is echter kostbaar, temeer daar ze slechts enkele maanden per jaar zullen dienst doen. Een heel andere zaak wordt het als de Hovercraft het hele jaar werk heeft, bijvoorbeeld bij de bevoorrading van de booreilanden. In het huidige stadium valt daarover nog weinig definitiefs te zeggen. De „Jonge Ondernemers", die de eco nomie van Texel d.m.v. de meest uiteen lopende initiatieven willen stimuleren, spannen zich echter in om te bereiken dat de Hoverdienst, als die er komt, geen concurrent van TESO wordt, maar er nauw mee gaat samenwerken. Ze zien daarvoor wel een basis en hebben Hoverwork ltd. een brief gestuurd met het verzoek met de firma in overleg te mogen treden. Ze zouden ook graag zien dat Hoverwork Texel als basis zou kie zen en niet Den Helder. Uiteraard zal ook met TESO worden gesproken. Op dit moment is aleen het inzetten van kleine Hovercrafts ten behoeve van het seismisch onderzoek een vrijwel ze kere zaak. De komst van de luchtkus senvoertuigen is ter kennis gebracht van het gemeentebestuur. (Van de plannen om later met grotere crafts een passagiersdienst te onderhouden weet men nog niets). Hoverwork heeft Dit is een Hovercraft van het grootste type tie 165 ton metende SRN IV Mountbatten die een dienst over het Kanaal onderhoudt sinds augustus vorig jaar. Dit reusachtige luchtkus senvoertuig, gemaakt bij British Hovercraft Corporation te East Cowes op Wight maakt 4 februari 1968 zijn proefvaart waarbij een snelheid vau 70 knopen werd bereikt bij wind kracht 6. Er is plaats voor 250 passagiers en 30 auto's. Rijkswaterstaat nog niet om een ver gunning gevraagd voor het gebruik van de haven. Als dat gebeurt zal de zeer geringe ruimte tijdens de weeken den als de haven stampvol kotters ligt, een omstandigheid zijn waar terdege rekening mee moet worden gehouden en die wellicht roet in het eten zal strooien. De firma is wel op zoek naar arbeidskrachten die zullen worden be last met het schoonmaken en technisch onderhoud van de twee Hovercrafts. Maten 19-28 Ongeveer 45 vogelliefhebbers die tot dusver deel uitmaakten van de vogelafdeling van de kleindierensport- vereniging „Kotex" hebben een eigen onafhankelijke vereniging gevormd. Dinsdagavond, tijdens een vergade ring in hotel „De Zwaan", werd de op richting een feit. Tevens werd een be stuur gekozen, bestaande uit de heren J. Noorlander (voorzitter), A. Eelman (secretaris), A. Moor (penningmeester), J. Smit (ringencommissie) en J. Schouwstra (commissaris). De leden meenden, dat de belangen van dc vogelliefhebbers in Kotex-ver- band niet voldoende tot hun recht kwa men, terwijl men voorts van mening was dat een zelfstandige vereniging zou kunnen uitkomen met een lagere con tributie. Tijdens de oprichtingsvergadering werd dan ook besloten de contributie te verlagen tot ƒ15,per jaar., de kosten van het bondsmaandblad inbegrepen. Ook als zelfstandige vereniging zullen de vogelliefhebbers waarschijnlijk blij ven aangesloten bij de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers. Het be stuur van de Bond vergadert daarover vandaag. De nieuwe vereniging heeft de toepasselijke naam „Op eigen wieken" gekregen, een idee van de heer Daalder uit De Cocksdorp. De heer Daalder heeft ook de tentoonstellingsrekken aan de vereniging geschonken, die tot dus ver ook in Kotex-verband werden ge bruikt. Het is de bedoeling elke maand, telkens op de vrijdagavond na de 16e, bijeen te komen, behalve in de zomer. Niet alle bij Kotex aangesloten vogel liefhebbers zijn naar de nieuwe vereni ging overgegaan; het overgrote deel echter wel. Degenen, die hun liefhebbe rij onder Kotex-vleugelen blijven be oefenen zijn met het bestuur van Kotex van mening, dat een zelfstandige club onvoldoende levenskracht heeft. De gemeenteraad heeft dinsdagmid dag het bcroepsschrift van de heer II W. Stark (Vuurtorcnweg te Dc Cocks dorp) tegen weigering door B. en W. van een door hem gevraagde bouwver gunning ongegrond verklaard. De he ren F. Standaart (Texels Belang), J> J. Westdorp (PvdA), Barendrecht (Texels Belang) en A. Dros (PvdA) waren het echter niet met de meerderheid van de raad en B. en W. eens en stemden te gen. Zoals bekend wilde de heer Stark zijn boerderij voor een deel verbouwen tot rekreatieverblijf. Dit was niet in overeenstemming met het bestem mingsplan maar B. en W. hadden hem daarin wel tegemoet urillen komen. Het plan werd uiteindelijk afgewezen op grond van het feit dat het bouwplan niet aan de welstandseisen voldeed. Burgemeester en wethouders hadden dc situatie ter plaatse opgenomen en waren met de welstandscommissie van mening dat na dc verbouwing een niet harmonieus geheel zou ontstaan. De heer Standaart had de situatie ook bekeken .evenals de heer Westdorp Eerstgenoemde bracht naar voren, dat het landschappelijk schoon door de ver bouwde boerderij bepaald niet ge schaad zou worden; het gebouw is bo vendien geen boerderij van typisch Texels model. De heer Standaart meen de verder dat de eigenaar het moeilijk zou krijgen als hij een ander plan zou moeten maken. Hij prees het initiatief van de heer Stark en vond dat B. en W. het advies van de welstandcommissie naast zich neer hadden moeten leggen. Nog mooier De heer Westdorp vond zelfs dat het gebouw er na de verbouwing aanzien lijk fraaier zou uitzien en onderstreep te dat door de tekening van het ver- bouwplan onder de raadsleden te la ten circuleren. Mevrouw J. Koning-Bruin (PvdA) was het echter niet met haar fractie genoot eens. „We moeten als raad niet op de stoel van de welstandscommissie gaan zitten. Als we dat zouden doen is het hek van de dam en kunnen we de welstandscommissie wel opheffen". dagelijks geopend. vrijdag, zaterdag, zondag m.m.v. Internationale Deejay from radio Caroline Donderdagochtend Op verzoek van de gemeente Texel zal notaris J. R. van Wijland de com plete inventaris van de opgeheven so ciale werktuin „Dc Boogerd" publiek verkopen. Dat zal donderdagochtend in dc werktuin zelf gebeuren, aanvang 10 uur. In verkoop zullen worden gebracht: een 2-kappige rolkas van 512 m2 met regeninstallatie, heteluchtkachels met toebehoren, rietmatten, een vijftal bak ken platglas, een kweekkas van 145 m2 met regeninstallatie en verlichting, een warenhuis, plastic kweekbakjes, plas tic en stenén bloempotten, kleine kas van 45 m2 met lichtinstallatie, creosoot- palen, 18 000 oude gebikte stenen, elek trische waterpomp, kruiwagen, bascule etc Ook 1600 te velde staande forsi- thiastruiken zullen worden verkocht. Het „Hoogbouwplan" van de woning bouwvereniging 48 premiewoningen in drie woonlagen gaat niet door. De prijs, die door de laagste inschrijvende aannemer (Duin) was opgegeven, zou resulteren in een huur van ƒ260,per maand, hetgeen door de minister veel te hoog werd geacht. De Woningbouw vereniging zal daarom de verwezenlij king van andere goedkopere plannen moeten nastreven. Mevrouw Koning vond wel dat voor agrarische bedrijven de mogelijkheid moet worden geschapen om aan rekrea tie te doen, maar dat mag niet ten kos te gaan van het typische uiterlijk van een boerderij dal het landschappelijk uiterlijk bepaalt. De heer P. Smit zei het „voor de volle honderd procent" met mevrouw Koning eens te zijn. Mej. Lu ij sterburg (CHU) had hetzelfde wil len zeggen en de heer C. H. Roeper (PvdA) hing ook het standpunt van B. en W. aan. Meningen De heer A. Dros vond echter dat landschapsbescherming niet mag bete kenen dat in het landschap helemaal niebs mag veranderen. Gezien de moei lijkheden in de agrarische sector en ge zien de mogelijkheden die de rekreatie in deze biedt en de behoefte aan ac commodatie op Texel, pleitte hij voor aanvaarding van het bouwplan in de huidige vorm. Met de heer Westdorp was de heer Dros van mening dat het gebouw juist mooier wordt als het wordt veranderd. De heer Barendrecht dacht er ook zo over en noemde als voorbeeld de boerderij „De Heerlijk heid", die er na de verbouwing ook op vooruit gegaan is. De heer S. Keijser bleef het echter overwegend bezwaar lijk vinden dat de raad de plaats gaat innemen van de welstandscommissie. De heer C. Koorir (CHU) meende dat de architect er met een beetje fantasie iets mooiers van zou kunnen maken. Hij stemde daarom vóór het voorstel van B. en W., waarin staat vermeld dat Stark met een nieuw bouwplan wel kans heeft op vergunning. Wel typisch In dit soort gevallen dienen zware ei sen aan de welstand te worden gesteld aldus Mr. Sprenger. Het betreft hier geen typische Texelse boerderij, maar het is wel een typische schuur die het karakter verliest als de verbouwing in de nu geplande vorm doorgaat. In dit geval hebben B. en W. zich niet alleen aangesloten bij het advies van de wel standscommissie, maar zijn er ook per soonlijk van overtuigd dat de voorge stelde verbouwing ontoelaatbaar is. Niettegenstaande hun afwijzend advies aan de raad hebben B en W. nadruk- (vervolg naar pagina 2) WIM BOON WEER VOOR RADIO DE COCKSDORP De jonge accor deonist Wim Boon uit De Cocksdorp komt weer voor de radio, nu in het AVRO-programma „Jeugd en ritme" op donderdagmiddag 27 maart tussen vijf uur en half zes. Het optreden duurt ongeveer 10 minuten. Gespeeld wordt de Toccata in D en enkele menuetten van Bach. De opname is maandag in de AVRO-studio gemaakt. In twee zalen, „Casino" en hotel „De Graaf" wordt vanavond de denksport- vijfkamp gehouden. Er zijn totaal 70 man, uit 10 verenigingen, bij betrokken. De klaverjas- en bridge wedstrijden worden in „Casino" gehouden; de dam mers, schakers en biljarters kunnen te recht in „De Graaf". De Wandelsportvereniging ,,'t Gouden Boltje" organiseert de eerste tocht van het seizoen op zondag 30 maart. Deze wandeling, over 10 of 15 kilometer, sluit aan op de jubileumviering van de jeugdherberg en daarom zal ook van uit de jeugdherberg „Panorama" wor den gestart. Gestart kan worden tussen 1 en 2 uur 's midags. Gelegenheid om zich tevoren te laten inschrijven be staat op de zaterdagen 15 en 22 maart, van 2-4 uur in hotel „De Zwaan". Als het weer meewerkt zal vandaag de schutting bij het in aanbouw zijnde raadhuis op de Groeneplaats worden gesloopt en verwijderd. De grote rom- neyloods, die een goed deel van het plein in beslag nam, is reeds verdwe nen. Tot het vrijmaken van het plein kon aannemer Drijver overgaan nadat de bouwkraan niet meer nodig was. De tijd, dat de Groeneplaats gedeeltelijk afgesloten was, is toch nog aanzienlijk korter geweest, dan menigeen indertijd verwachtte. DOOPSGEZINDE GEMEENTE OUDESCHILD Vrijdagavond heden wordt in de Hervormde pasto rie te Oudeschild een wijkcontactavond van de Doopsgezinde Gemeente Texel gehouden. Het onderwerp luidt. Wat is Doopsgezind-zijn nu. Begonnen wordt om kwart over acht. Ondanks de sneeuw, koude en harde wind is de collecte, die van 17 - 23 fe bruari ten bate van het TBC- en ge zondheidsfonds van het NVV op Texel werd gehouden, succesvol verlopen. De opbrengst bedroeg ƒ920,19 bruto. Een, mooi bedrag, temeer als in aanmerking wordt genomen, dat er naast het on gunstige weer ook nog de „concurren tie" van een andere collecte was in de genoemde periode. Het plaatselijk co mité is alle medewerkenden zeer erken telijk voor hun inspanning. (Advertenties I.M.) 't Weekend Toegang 18 jaar. voor de op 11 april.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1