Cjroen rwartsjexels in het harL. tortgebruik Burg. De Koning-hal wordt fl,- per uur duurder MHJ.il.TA „U.D.I." zeer goed in blijspel van klasse ;ntraal bestuur cultureel :rk te links samengesteld? Grond zee" havende TX 49 gesloten UT vrie kas urn ii i iihih— HM nmi—II HM IIMI Geen eenstemmigheid over subsidie jeugdsoos HET NATIONALE KWALITEITSMERK VAN WARME RAKKERS |I Elleboog Bar Dancing „Stevie Gee" 4ngstig ogenblik in Uosterstorm WOENSDAG ZIJN WIJ TOT 2 UUR BAKKER'S IJZERHANDEL N.V. „Teater Terzijde" komt dinsdag naar Texel Ds. Koopmans naar Haarlem Woord gehouden „Het witte schaap van de familie9 Nu doorgaan op de H!ingeslagen weg! Familieschandaal Vertraging TES0 veerdienst door harde Oostenwind ioedk#, ZEGEi tel. lerij Oost >uses, 4,95 18 MAART 1969 82e JAARGANG No. 8352 N.V. v/h Langeveld De Rooij 11 Den Burg, Texel Tel. 2741 ry de Graaf, Keesoralaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feiscnbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,90 p. kw. 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct. per ma excl. 4% BTW mingl centraal bestuui van de Stich- Cultureel Werk heeft het tarief sportqebruik voor de Burge- t/er De Koning-hal verhoogd van tot f3,per uur. De verhoging noodzakelijk in verband met de qesteqen kosten. De begroting I sloof met een nadelig saldo van p,—Er zijn nu nieuwe lasten bij- nen in de vorm van een week- lonorering voor de concierge-be- per en de voor hem afgesloten mioenv er zekering. Door de verho- 1 is het gebruik van de Koning-hal 'uurder geworden dan de zaal van fhijsseschool, maar dit wordt niet fcurd omdat de Koning-hal ook r mogelijkheden biedt. Het nieuwe 1 is in vergelijking met elders in ftcmd berekende tarieven voor der- Jïce accommodaties niet buitenspo- loog. In de sporthal van Den Hel- I wordt voor het gebruik van één hybalveld (1/5 deel van de zaal) I f3,per uur gerekend, de kos- Jvcrn verwarming niet meegerekend nieuwe sporthal van Zeemacht" Ivoor een zelfde oppervlakte zelfs per uur worden berekend. Het |we tarief voor De Koning-hal zal Ii5 augustus van kracht worden. Ds gevolg van verschuivingen in de Vgenwoordiging van de verschillen- ftromingen in het bestuur, maakte A. G. Luysterburg de vergadering het centraal bestuur voor het laatst Voorzitter Mr. W. H. Sprenger kte haar voor hetgeen zij voor de hting heeft gedaan en verwelkomde neer N. Slijderink. Wegens ziekte Ds. Uidam kon nog geen vertegen- jrdiger van de Gereformeerde groe- worden benoemd. In verband |mee is mevrouw Bakker-Zuide- gevraagd haar bestuursfunctie te Jren vervullen totdat in de vacature oorzien Mr. Sprenger sprak met Irdering over de medewerking, die jndervonden bij de uitgave van de lleumkrant ter gelegenheid van het Jarig bestaan van de stichting en op enkele verheugende ontwikke len, zoals de oprichting van de gdsoos, de hergeboorte van de (dorestichting en de Moeder-en- gymnastiek in De Waal. Wielewaal loorlopig zal de stichting zich niets Itrekken van het feit, dat de aange- lenen van de stichting „Dorpshuis De Advertenties I.M. dagelijks geopend. vrijdag, zaterdag, zondag m.m.v. Internationale Deejay from radio Caroline Wielewaal" de voorgenomen verbou wing in tweede instantie hebben afge stemd. Men zal aan de voorbereidingen blijven werken, omdat in ieder geval iets zal moeten gebeuren om het Waal der dorpshuis aan te passen aan mo derne eisen en exploitabel te houden. Ds. Visser uit Den Hoorn heeft de Culturele Raad Noordholland laten we ten belangstelling te hebben voor de schilderijententoonstelling van de schilder Jannes dc Vries uit Groningen, geïnspireerd op de bijbel. Als de ex positie naar Texel komt, kan dat wel licht in samenwerking met de stichting gebeuren, die het evenement dan het liefst in het kader van het Wikor- paasfestival zal brengen. Sprekende over de samenstelling van het centraal bestuur merkte de heer Joh. C. Roeper uit Oosterend op, dat hij vond dat niet alle groe pen erin vertegenwoordigd zijn. Hij vond het huidige bestuur overwe gend links en daartegen dient te worden gewaakt, zo meende hij. De heer Roeper zette in dit verband ook een vraagteken bij het voor nemen om het bestuur uit te brei den met vertegenwoordigers van een drietal werknemersorganisaties De heer J. D. Koning vond de be zwaren van Roeper zeer gezocht. De heer Roeper motiveerde zijn be zwaren tegen een overwegend link se samenstelling onder meer door erop te wijzen dat de stichting zich ten doel moet stellen dat allerlei activiteiten zich zoveel mogelijk fi nancieel zelf bedruipen. Die ge neigdheid was volgens de heer Roeper veel meer bij „rechts" dan bij „links" te bespeuren, een me ning die niet door alle aanwezigen werd gedeeld. De heer Roeper twijfelde aan de noodzaak om de stichting Folklore subsidie te verlenen. Volgens de spre ker had de stichting zelf erkend wel degelijk zakelijke doelstellingen te heb ben en een subsidie is dan niet op zijn plaats. „De taal der vissen" DR. lodeNvijks houdt causerie VOOR AQUARIUMVERENIGING Na veel vergeefse pogingen is het be stuur van de aquariumvereniging „In Aqua Vita" erin geslaagd de bioloog Dr. Lodevvijks uit Den Haag bereid te vinden om voor de Texelse aquariancn een causerie te houden over het onder werp „De taal der vissen". De avond is vastgesteld op vrijdag, 21 maart in de LTS-kantine, aanvang acht uur. De lezing, met dia's geïllustreerd, belooft bijzonder boeiend te worden. Naast leden van de Aquariumvereni ging zijn ook andere geïnteresseerde be langstellenden (gratis) welkom. De eerder voor deze avond vastge stelde lezing over Kameroen wordt dus tot een nader bekend te maken datum uitgesteld. Desgevraagd kreeg de heer Roeper te horen dat de opbrengst van de te hou den kermis aanmerkelijk hoger is dan vorige jaren, uiteraard het gevolg van het feit, dat weer over de Groeneplaats kan worden beschikt. De ongunstige ervaringen van de afgelopen jaren blij ken echter nog door te werken. Op de vraag van mevrouw Langeveld of de opbrengst van de kermis aan de sport verenigingen ten goede zal komen, zei Mr. Sprenger, dat daarover nog niets is te zeggen. Van de totaal geraamde opbrengst van ƒ4000,zal zeker ƒ2000,nodig zijn omdat de gemeente met dit bedrag de subsidies verlaagde. Naar aanleiding van de tariefsverho ging voor dc Burgemeester De Koning hal wees de lieer P .Zevenhoven (Sport raad) op dc extra zware last, die dit be sluit voor dc grote verenigingen bete kent. GVT bijvoorbeeld zal ƒ1500, meer moeten gaan betalen. Dc heer Oskam vond het een verkeerde voor stelling van zaken. Voor GVT komt de (vervolg naar pagina 2) „Overheid en bedrijfsleven" VOORZITTER MIDDENSTANDSBOND SPREEKT VOOR MIDDENSTANDSVERENIGING Voor de leden van de Algemene Texelse Middenstandsvereniging en een aantal genodigden houdt de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Mid denstandsbond, de heer P. G. van der Weele, een voordracht over het onder werp „Overheid en bedrijfsleven". De bijeenkomst wordt donderdagavond 20 maart gehouden in hotel „De Linde- boom-Texel" Omdat de spreker zijn inleiding heeft aangepast aan de jong ste actualiteiten betreffende dit onder werp, wordt op veel belangstelling ge rekend. Dinsdag 18 niaart Den Burg, Algemene vergadering der Coöpe ratieve Raiffeisenbank Texel in De Zwaan om 8 uur. Woensdag 19 maart Den Burg, Federatie vergadering D.G. Zus- terkring om 14.30 uur Den Burg, N.K.V. in De Zwaan, 8 uur, dia's van Texel door de heer Uitgeest. Donderdag 20 maart Den Burg, R,K, Gilde. S. Kroonc uit Schagcn met een praatje over goud en zilver en het dragen ervan, in hotel „De Zwaan". Den Burg. cursus kleine cadeautjes door de overkoepeling in Rode Kruisgebouw door me vrouw E. L. de Gcer-Schoonewil van 14.00 - 16.30 uur. Den Burg, hotel „Dc Lindeboom-Texel. Dr. J Spaander van het Rijksinstituut voor de Volks gezondheid over Het menselijk gedrag in de openluchtrckreatie. UITVOERING JAN DRIJVERSCHOOL DEN HOORN De leerlingen van de zesde klas van de Jan Drijverschool te Den Hoorn geven op vrijdag 21 en zaterdag 22 maart een uitvoering in „De Waldhoorn", aanvang acht uur. Zij zul len het toneelstuk „De gelaarsde kat" opvoeren. De ouders hebben gratis en tree; anderen betalen ƒ1,50. OUDESCHILD Vrij zwaar geha vend kwam de kotter TX 49 (schipper B. Vlaming te Den Burg) vrijdag de haven van Oudeschild binnengelopen. De bemanning zag nog wat witjes om de neus want een erg prettige week hadden ze niet achter de rug. De kot ter was terechtgekomen in een zware Oosterstorm die woensdag boven Dene marken en de Noordzee opstak. Schipper Vlaming, die de bui letter lijk had zien hangen, besloot huis- waarts te stomen, maar op de terug tocht werd de TX 49 een speelbal van de elementen. Groot was de ontzetting toen omstreeks 4 uur 's middags, op 30 mijl ten noorden van de P 3-boei, een op 'n reusachtige grondzee lijkende watermassa zich schuin van achteren op het schip stortte. De ramen werden uit de stuurkast geslagen, de hele brug werd ontzet, een der zijlichten werd vernield en een reddingvlot werd mee gesleurd. Een vrij grote hoeveelheid water drong door de kapotte ramen naar binnen en stroomde naar beneden. De gaten werden provisorisch met planken gedicht maar naderhand moes ten toch meer dan veertig emmers wa ter uit het schip worden gehoosd. Het water was ook in de elektronische ap paratuur gedrongen zodat deze dienst weigerde. Het was daardoor niet moge lijk behoorlijk te navigeren. Na een langdurige en weinig aange name tocht weidde kotter tenslotte naar de thuishaven geloosdst door de TX 48. De 49 wordt momenteel op de werf „De Lastdrager" te Den Helder gerepareerd. Dinsdag 25 maart zal de toneelgroep „Teater Terzijde" twee voorstellingen voor de scholen voor het voortgezet on derwijs verzorgen in de Burgemeester De Koninghal. De tweede voorstelling aanvang precies 2 uur, kan ook door belangstellenden worden bijgewoond. Opgevoerd wordt de productie „Don Christobal of de klucht met de knup pel", voorafgegaan door een zg. work shopdemonstratie van de groep. Tijdens deze workshopdemonstratie wordt een filmpje vertoond over een tweede pro- duktie van de groep t.w. „Leonce en Lena" van Georg Büchner, gevolgd door een aantal spelscènes uit deze pro- duktie. Eventuele belangstellenden kunnen achter in de zaal dan wel op het bal kon plaatsnemen. De entree voor de voorstelling bedraagt ƒ2,per per soon, terwijl kaarten aan de zaal ver krijgbaar zijn. De Doopsgezinde gemeente te Haar lem heeft beroep uitgebracht op ds. L. Koopmans, predikant van de Doopsge zinde Gemeente Texel. Ds. Koopmans heeft tegenover zijn gemeenteleden la ten doorschemeren dat de kans dat hij het beroep aanneemt, zeer groot is. Een beslissing moet voor 1 april genomen zijn. „Zodra die rotschutting wordt gesloopt, steken wij de vlag uit!", zei mevrouw Bakker (van de hor- loger op de Groeneplaats) een jaartje geleden toen de schutting rond het in aanbouw zijnde raad huis nog onderwerp was van ve le afkeurende gesprekken tussen de omwonende „gedupeerden". Mevrouw Bakker hield woord, want toen de schutting vrijdag tegen de grond ging, veel eerder dan menigeen had verwacht, wapperde op de gevel van Bak ker het rood, wit en blauw en moest mevrouw Bakker op de vragen van voorbijgangers „wat er te doen was" het bovenstaan de verhaaltje vertellen. ANIMO VOOR REISJE VAN „OVERKOEPELING" NOG ONVOLDOENDE Het aantal aanmeldingen voor het reisje van het Overkoepelend Orgaan van Vrouwenorganisaties naar Valken burg en omgeving, is nog niet groot ge noeg. Bepaald is nu dat ook niet-leden meemogen. Men kan zich opgeven bij mej. J. Witte, „Bloemwijk", telefoon (02220) 2163, mevrouw v.d. Knaap, Wit- tekruislaan, Den Burg, telefoon (02220) 2536 of bij mevrouw Timmer-Witte, Beatrixlaan 98 te Den Burg. Dat de UDl-leden meer in hun mars hebben dan het vaardig opvoeren van typisch voor amateurs geschreven to neelstukken, hebben zij vrijdag- en za terdagavond bewezen door op voor treffelijke wijze het Engelse blijspel „Het zwarte schaap van de familie" voor het voetlicht te brengen. De rede rijkerskamer had wat hoger gegrepen dan gewoonlijk door dit stuk, dat blij kens de aankondiging jarenlang op het repertoire van het beroepstoneel heeft gestaan in studie te nemen. Het was niet de eerste keer dat een Texel se toneelvereniging de keus op iets beters (en moeilijkersliet vallen, maar veelal moest in andere gevallen achteraf worden ingezien dat men te hoog had gegrepen, zodat men terug schakelde naar het oude genre, waar mee het publiek ook tevreden was en waarmee men minder risico liep. UDI had echter bepaald niet te hoog ge grepen en hopelijk zal het succes van vrijdag en zaterdag aanleiding zijn om op de ingeslagen weg voort te gaan. Het verhaal van „Het witte schaap in de familie" is nogal eenvoudig: We ma ken kennis met de gegoede Londense familie Winter, bestaande uit ouders, zoon en dochter. Op het eerste gezicht lijkt het een zeer respectabel gezel schap. Vader James, bevriend met de dominee en commissaris Preston van Scotland Yard, hoofd van de voogdij raad, voorzitter van de kerkvoogdij en vrederechter, doet veel aan liefdadig heid en wordt daarin gesteund door zijn charmante vrouw Alice.Wat buiten de familiekring echter niemand weet is dat de welvaart van de familie Winter is gebaseerd op de misdaad. Va der is een geraffineerd inbreker, die de krantenberichten over zijn nachtelijke activiteiten als kostbare „recensies" in een plakboek bewaart, dochter Pat heeft zich bekwaamd in het ongemerkt afhandig maken van kostbare sieraden, zoon Peter is een uiterst deskundig ver valser van bankbiljetten en andere waardepapieren, een aanleg die hij van zijn grootvader heeft geerfd. Zelfs het dienstmeisje Janet probeert zich bij de familietraditie aan te sluiten door hier en daar een of ander sieraad weg te kapen, maar haar ervaring is nog niet toereikend zodat ze alleen op „eigen mensen" mag oefenen. Het geluk van deze familie wordt plotseling wreed gestoord. Zoon Peter heeft nl. het weerzinwekkende plan op gevat om eerlijk te worden. Hij wil op een bank gaan werken en heus niet om er zijn criminele ervaring in praktijk te brengen. Oorzaak van dit familie schandaal is een meisje, Janet, nota- bene de dochter van commissaris Pres ton. De zwaar beproefde familie hoopt dat Peter tot ander inzicht komt, tot dat blijkt dat Janet er een merkwaar dige hobby opna houdt. Ook zij ds een verdienstelijk inb reekster. Ze heeft zelfs de bank beroofd, nog voordat va der James daaraan kon beginnen. Wel iswaar maakt zij er de gewoonte van om de buit telkens keurig terug te be zorgen, maar dat neemt niet weg dat Janet met vreugde in de familie wordt opgenomen, waarmee het geluk is weergekeerd. (vervolg naar pagina 2) De harde Oostenwind van de laatste dagen heeft het peil van dc Waddenzee zo doen dalen, dat de veerdienst van TESO telkens bij laag water moet wor den gestaakt. De narigheid begon za terdag toen de boot van 11 uur van Texel niet kon vertrekken. Zondag vie len de diensten van 12 en 1 uur uit en gisteren kon tot 3 uur niet worden ge varen. Bij het ter perse gaan van dc krant maakten de weerberichten nog steeds melding van harde Oostenwind zodat er rekening mee gehouden moet worden dat die diensten die met laag water samenvallen, niet kunnen wor den uitgevoerd. De critische grens ligt bij 1,60 min NAP. Bij deze waterstand kan dc havenfuik van Den Helder niet zender gevaar voor beschadiging van kiel of schroef worden binnengelopen. Dc bodem van de Helderse fuik is nl. afgedekt met stortstecn. De haven van 't Horntje, die van een vlakke beton nen bodem is voorzien, is wel voldoen de diep. Voor het geval zieken met spoed naar Den Helder moeten worden overgebracht, wordt gedurende dc tijd dat de veerboot niet vaart, in Den Hel der een marinehelicoptcr gereed ge houden. Nou sie je dot we zo'n Hovercraft bróódnóódig hèèwwe

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1