Binnen sportdagen schooljeugd in Den Burg en Oosterend Leerlingen Lubertischool gaven geslaagde toneelavond Donderdag en vrijdag: Samenwerking van verenigingen en scholen UDI zeer goed in blijspel van klasse Spontaan spel Herv. Vrouwenverenigingen discussieerden over het bejaardenprobleem Strijd om Texels kampioenschap turnen Plattelandsvrouwen nader ingelicht over wereldpolitiek Bridgeclub winnaar den ksportvijfka mp Vergadering Cultureel Werk Dure veldverliehting Jeugdso os Kwaliteit Lage prijzen Gratis dividendzegels 98 1,45 1,09 1,09 98 1,15 1,18 1,55 79 I PóDé CordeJong Fa. Lagerveld DEN BURG/OOSTEREND Don- derdag cn vrijdag zullen rcsp. in „De Bijenkorf" te Oosterend en de Burge meester De Koning-hal te Den Burg binnensportdagen worden gehouden, waaraan de leerlingen van de vijfde en zesde klas van de meeste lagere Texel se scholen zullen deelnemen. Het is een unieke gebeurtenis, omdat bij dc orga nisatie voor het eerst nauw wordt sa mengewerkt tussen de gymnastiekver enigingen en de scholen. Zowel bij het gymnastiekonderwijs aan de betrokken scholen als op de trainingsbijeenkom sten van de verenigingen wordt de stof waarin de jongen en meisjes hun be kwaamheid moeten bewijzen ingestu deerd. De vaardigheidsproeven beginnen donderdag in Oosterend, waar de scho len van dit dorp en die van De Cocks- dorp en Midden-Eierland actief zullen zijn. Begonnen wordt om 9 uur 's mor gens De volgende dag komen in de De Koning-hal de scholen van Den Burg, Oudeschild, Den Hoorn en De Waal bijeen (De Koog is verhinderd deel te nemen). De meisjes komen uit op de volgende onderdelen: lange mat, springbok, brug ongelijk, evenwichtsbalk en hinder- nisbaan. De jongens laten zien wat ze kunnen op lange mat, springbok, brug gelijk, rekstok en hindernisbaan. Verdere samenwerking De samenwerking gymverenigingen- scholen, die nu op gang is gekomen, (Vervolg van pagina 1) Zo men ziet: een simpel gegeven. De schrijvers L. du Garde Peach en Ian Hay maakten er echter een verhaal van dat uitmunt door fijnzinnige humor die door Albert Pleiters goede vertaling ook in het Nederlands op de juiste wij ze overkwam. De negen UDI-spelers kwamen bijna allen tot zeer grote hoogte. De rolop vatting was uitstekend en ook de rol- kennis liet vrijwel niets te wensen over Als James Winter, de gentleman-inbre- ker zagen we de heer G. Pansier zeer goed acteren. Voordracht en beweging deden bijzonder ongekunsteld aan, het resultaat van een zich volledig inleven in de voorgeschreven creatie. Dat kan ook gezegd worden van mevrouw T. Agter-Zondervan als mevrouw Winter, de aristocratische dame die het crimi nele werk van haar echtgenoot op de juiste wijze ondersteunt, er steeds naar strevend dat de roemvolle traditie van de familie wordt hooggehouden. Met een aan beroepswerk herinne rende verve acteerde mevrouw I. Reits- ma-Bakker als Pat, de vingervlugge dochter die in de opera de daar samen komende dames hun kostbaarheden af handig maakt. Peter, de zoon, die een eerlijk leven wil gaan leiden, kreeg ge stalte door de heer A. van Zeijlen die het geknipte type voor deze rol ble*ek te zijn. De verbetenheid bij zijn plan nen om een ander leven te gaan leiden, terwijl hij eigenlijk het liefst zijn ver valserspraktijken zou voortzetten, kwam er goed uit Goed spel ook van mej. Erie Remmers als het dienstmeisje Janet, dat de eerste schreden op het criminele pad zet. De heer D. van Eg- mond had zijn type niet mee om als commissaris John Preston van Scotland Yard te spelen. Ondanks een voortref felijke grimage, bleef hij in woord en gebaar een jongeman die het als auto ritair en bezadigd bedoelde soort ge zagsdrager niet waar kon maken. Hij speelde overigens niet minder vlot dan de anderen. Misschien hadden de heren Van Zeijlen en Van Egmond toch beter van rol kunnen wisselen biedt tal van mogelijkheden voor ver der uitbouw, wat o.a. met het oog op het gebrek van vakleerkrachten voor gymnastiek aan de scholen van grote betekenis kan zijn. De vaardigheidsproeven van donder dag en vrijdag worden gehouden onder auspiciën van de Texelse Sportraad en worden van harte gesteund door de ge meente Texel. De gemeente heeft dan ook gaarne toegestaan dat het evene ment in schooltijd wordt gehouden. De Sportraad heeft het vervoer van dc deelnemers naar de twee gymlokalen georganiseerd; er zullen speciale bussen worden ingezet. Het is de bedoeling de gezamenlijke vaardigheidsproeven tot een jaarlijks evenement te maken. Donderdagavond werd in de jeugd herberg „Panorama" een ringavond van de Hervormde Vrouwenverenigin gen gehouden, die was gewijd aan het bejaardenprobleem. De belangstelling was goed: ruim honderd dames, uit alle Texelse dorpen, waren present. Er werd een film gedraaid „Een thuis voor oma", waarbij de heer J. M. de Vries welkome technische medewerking ver leende. Het huisvestingsprobleem voor bejaarden, dat in de film op pakkende wijze aan de orde werd gesteld, werd daarna in discussiegroepjes besproken. Daarbij werd het probleem uiteraard niet opgelost, maar de bezinning erover, ook door de jongeren, zal nut kunnen afwerpen. Nog vele bejaarden, die eigenlijk in een rusthuis thuishoren, wonen nog op zichzelf. Het is deze cate gorie, die veelal hulp moet ontberen. De Hervormde vrouwendienst draagt op bescheiden wijze aan de oplossing van het vraagstuk bij door voor diverse ouden van dagen werkzaamheden te verrichten. Tijdens de avond werd on der meer gepleit voor de spoedige bouw van een rusthuis te Oosterend. Onder auspiciën van Sportraad Maandagavond 24 maart, aanvang 6 uur, begint in de Burgemeester De Ko ninghal de halve finale in de strijd om het kampioenschap Turnen van Texel. Van de Texelse gymnastiekverenigingen komen dan 120 meisjes en 30 dames bij een om hun krachten te meten. De hal ve finale heren wordt op vrijdagavond 28 maart gehouden, aanvang 8 uur. Daarbij zullen 30 jongens en 16 heren in het strijdperk treden. Het evenement wordt onder auspiciën van de Texelse Sportraad gehouden. Bij de halve finales zal verplichte oefenstof moeten worden gedemon streerd. Bij het behalen van een mini mumaantal punten komt men in aan merking voor een vaardigheidsdiploma, terwijl de besten mogen deelnemen aan de finales, die op 10 mei in „De Bijen korf" te Oosterend zal worden gehou den. Hieruit zullen de turnkampioenen jongens, meisjes, dames en heren te voorschijn komen. Het is de bedoeling dit evenement, waaraan alleen leden van de Texelse gymnastiekverenigingen kunnen deelnemen jaarlijks te herhalen. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt zijn, worden op het bureau verwacht op de tijden dat hun eigen huisarts zitting heeft. Deze tijden zijn als volgt: dokter Barnard, woensdag 19 maart om 13.00 uur. dokter Elias, woensdag 19 maart, van 15.00-16.00 uur. In de LTS-kantine werd vrijdagavond een bijeenkomst gehouden van de plat telandsvrouwen afdeling Texel, geor ganiseerd door een ééndagsbestuur, dat bestond uit de dames Bakker („Helios"), Michel, Beèmsterboer en Kleinhuis. Spreker was de heer W. v.d. Meer, voor lichtingsofficier bij de Kon. Landmacht, die een uiteenzetting gaf over de we reldpolitiek. Het overwegend weinig po litiek geschoolde gehoor bleek de voor dracht op hoge prijs te stellen. De spreker bracht de materie op voor ieder begrijpelijke wijze. Dat hij geen pacifistisch standpunt innam, wekte uiteraard geen verwondering. De heer v.d. Meer ging onder meer in op de kwestie Tsjecho-Slowakije, die er de aanleiding van is geweest, dat de de fensieve inspanningen van het Westen werden vergroot. Bij herhaling is ge bleken dat in de communistische staat geen vrijheid wordt geduld, zo zei de spreker en hij wees op gebeurtenissen in Oost- Duitsland, Hongarije en Polen. Deze gebeurtenissen bewijzen de zin van de NAVO. Als men afziet van de kwestie Tsjecho-Slowakije, gedragen de Russen zich de laatste jaren niet bijzon der agressief, maar het doel blijft ge richt op de wereldheerschappij. Dat zal niet in de vorm zijn van een overheer sing door het proletariaat, zoals men wil doen voorkomen, maar in onder drukking van velen door zeer weinigen. Er is geen enkele garantie dat de Sow- jet-leiders zich „gedwongen" zul len zien weer uit een agrassief vaatje te tappen, zodat het noodzaak is op alles voorbereid te zijn. Waar herhaaldelijk over Tsjecho- Slowakije werd gesproken, was ook het programma na de pauze zeer toepasse lijk. Mevrouw A. Tiessen-Spaans ver toonde een reeks dia's over dat land en vertelde er op boeiende wijze bij. De avond trok goede belangstelling. Ook vier heren waren present. Er heerste vrijdagavond een nerveu ze stemming onder de vele deelne mers aan de door de Stichting Texelse Sportraad voor het eerste georgani seerde Vijfkamp voor denksporters. Er waren tien deelnemende verenigingen De heren C. Dijker, Gilijamse, Hooij- berg en C. Dros zorgden ervoor dat ieder het vereiste aantal wedstrijden kon spelen. Er werd gespeeld in Ca sino(klaverjassen en bridgen) en in hotel „De Graaf" (dammen, schaken en biljarten). Bij het dammen speelde de heer S. Rijk (van huis uit biljarter) bijzonder sterk evenals de klaverjasser S. Lap uit Den Hoorn. H. Grootjen biljartte „onderwets". Hij verzamelde het maxi mum aantal punten voor de bridgeclub. Hetzelfde deed P. Bakelaar bij het schaken. De best geplaatsten bij de vijf ver schillende sporten waren bij klaverjas sen de verenigingen uit Oudeschild, klaverjasclub De Graaf en de Bridge club. Bij het biljarten won de Bridge club, klaverjasvereniging Oudeschild en klaverjasvereniging De Cocksdorp. Bij het schaken zagen we de damclub de schaakclub en de bridgeclub de bes te plaatsen bezetten. Bij het bridgen kwam de bridgeclub als beste uit de bus met 152 punten, daarna volgde klaverjasclub De Waal met 130 punten en derde werd klaverjasclub De Cocks dorp met 128 punten. Het dammen werd gewonnen door C. Dijker van de damclub met als tweede en derde resp. De Bloois van klaverjasclub De Cocks dorp en S. Lap van klaverjasclub Den Hoorn. Uitslag Sportraadvoorzitter P. Zevenhoven maakte aan het eind van de avond de uitslag bekend. De bekers zullen wor den uitgereikt op de jaarvergadering van de sportraad op maandag 31 maart in hotel „De Graaf". De eindstand was als volgt: le en winnaar van de vijfkamp de Bridgeclub 77 pnt.;2e Damclub Texel 65 pnt.; 3e klaverjasclub De Cocksdorp 62 pnt.; 4c klaverjasclub Oudeschild 54 pnt.; 5e klaverjasclub Den Burg 50 pnt.; 6e Bil jartclub 48 pnt.; 7e Schaakclub 41 pnt.; 8e klaverjasclub De Waal 40 pnt^ 9e klaverjasclub Den Hoorn 34 pnt.; 10e Sportraad 48 pnt. (buiten mededinging). Ook de meest critische toeschouwers zullen moeten beamen, dat ook me vrouw B. Keijser-Breeuwer het uitste kend deed als Angela, dochter van de commissaris en tevens vriendinnetje van Peter. Heerlijk spontaan en onge kunsteld was haar spel. De heer S. Lakeman zagen we als Sam Jackson, een louche figuur, die de ge stolen kostbaarheden van de Winters opkoopt. Het wordt eentonig, maar ook hem leek deze rol op het lijf geschreven Het waren vooral de kleine gebaartjes die kenmerkend waren voor een se rieuze spelopvatting. Een heel bijzondere rol had de heer W. Tinholt toebedeeld gekregen: hij was een uiterst verstrooide dominee, de huisvriend van de „respectabele" fami lie. Alle lof voor wat hij ervan maakte! Hij stal terecht de show. Mevrouw J. ten Hool-Meurs, die de regie voorde, had eer van haar werk. Dat we van het aandeel van de souf-. fleuse, mevrouw G. ArensmaniRein- ders niet hebben gemerkt, bevestigt de algemene mening dat UDI vrijdag en zaterdag een goede slag heeft geslagen. DE KOOG De toneelavond van de O.L. Lubertischool werd vrijdag avond door zeer veel ouders en verde re belangstellenden, waaronder ook het burgemeestersechtpaar, bezocht. Dit jaarlijks weerkerende festijn vond ditmaal plaats in hotel „Opduin" stelhg was het welslagen voor een goed deel te danken aan dit beha ge lijke milieu. Er werd door de jeugd met zeer veel plezier toneel gespeeld. Gezien het gro te aantal spelers is het ondoenlijk, ze allen bij name te noemen. Van de leer lingen der beide laagste klassen speel den Carla van Tatenhove, Petra Eel- man en Richard Daalder in „Kleine Willemijntje", ook erg leuk waren An v.d. Kerkhof en Ronald Brink in de scene op het bankje. Met een opmerke lijk imitatietalent praatte de kleine Nienke Feikema als een volwassen te levisiester de verschillende onderdelen van dit programma aan elkaar. In „Rijmelarius Dichteroza" zagen we (Vervolg van pagina 1) tariefsverhoging op jaarbasis neer op ƒ800,De heer P. Zegers zou de ver hoging ook willen omslaan op de ge bruikers van de Thijssezaal. De heer G J. de Haan vond het onjuist dat voor de jeugdigen evenveel betaald moet worden als voor de oudere gebruikers. Mr. Sprenger benadrukte dat de exploi tatie van de hal, ook na deze tariefs verhoging, nog op geen stukken na dek kend is. Het is voor de Stichting Cultureel Werk momenteel niet mogelijk mee te werken aan de aanvraag van de Marg. Sinclairband om een lening van ƒ20.000, ter financiering van het jeugdhuis „De Witte Burcht" in de Molenstraat. Eerst zal het crediet van de stichting in rekening-courant moe ten worden verhoogd tot ƒ100 000, waarvoor medewerking van Raad en GS nodig is. Akkoord ging men het advies van de subsidiecommissie om aan de sportver eniging Texel voorlopig een rentedra gend voorschot toe te zeggen voor aan leg van veldverliehting. Het bevreemd de de heer Zevenhoven dat S.V. Texel ƒ10.000,nodig heeft, terwijl ZDH met ƒ2500,toekon. Mr. Sprenger wilde de subsidiecommissie om nader advies vragen. De heer J. M. de Vries achtte de verlichting bij „Zandvoortmeeuwen" door S.V. Texel als voorbeeld genomen, ongeschikt. Ook hij drong aan op een goedkopere installatie. De door SVC gevraagde lening van ƒ2500,werd toegekend. Het verzoek van het dorpshuis De Wielewaal om een rentedragend voor schot van ƒ6000,werd in principe toe gekend, ondanks het onlangs afstemmen van het verbouwplan, omdat de Rijks subsidie daar mede van afhankelijk is. Een en ander uiteraard onder voorbe houd dat de verbouwing te zijner tijd toch in een of andere vorm doorgaat. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Tl WIJKA VONDEN DEN BURG/DE KOOG Dir; nS w avond, heden, wordt in het zaaltj de Doopsgezinde kerk te Den Burj wijkavond van de Doopsgezinde meente gehouden. Aanvang 8 uu: wijkavond te De Koog wordt geho in hotel „Opduin" op donderdag; a.s., aanvang 8.15 uur. Voor beide den luidt het onderwerp: „Doopsg{ zijn nu". PUPILLENCOMPETITIE Het was j.l. zaterdag weer mis. Programma a.s. zaterdag Afdeling A ZDH a-Texel a, 15.00 uur Oosterend a-Tex. Boys a, 14.1! De Koog a-Cocksdorp a, 15.00 m Afdeling B: Texel b-Tex. Boys c, 14.15 uui Tex. Boys b-Oosterend b, 15 00 ZDH b-Texel d, 14.15 uur De Koog b-Texel c, 14.15 uur thiebetuiging in de vorm van een scheiden bijdrage in afwachting de definitieve subsidietoekenning. De heer De Vries vertelde, dat Oosterend aan jeugdsoos-activifc iet. wordt gedaan en hij betreurde hel men daar per keer ƒ50,tot f, zaalhuur moet betalen. De heer Vries pleitte voor steun aan derge jeugdsociëteiten. Een betere begeleï van het soos-werk is mogelijk als CJOT is omgevormd in een Raad het Jeugdbeleid. De heer Albers wel direct een voorschot van /ld toezeggen, maar dat zou volgens de Koning geen enkel effekt sorteren. Sprenger sloot zich echter aan bij voorstel van de heer Albers, behou*S goedkeuring van de subsidiecommi kom en wilde de verdere behandeling :nbo de subsidiecommissie afwachten -ergi: zus]< we IV nen. A. A Kee Elli en Ho( naart Kef Oost An ,er v I en I erzij van •eiijl ;rekk en rt 1 Bu erke het in d )en 1 vaat ?ntj< exel egen van Or. Zomerwerk Mr Sprenger vertelde dat Vervolgens kwam de aanvraag om subsidie voor de Jeugdsoos in behande ling. De heer Oskam zette uiteen voor welke investeringen de soos staat .Ver schillende bestuursleden waren wel be reid in principe steun toe te zeggen hoe wel de subsidiecommissie en dagelijks bestuur nog geen oordeel hebben uit gesproken. De heer Zegers vond echter dat de groep zichzelf zoveel mogelijk moet bedruipen. Mevrouw Langeveld meende dat de jongeren eerst maar eens wat moeten laten zien. In Zuid- Eierland bestaat een soortgelijke soos, die zichzelf kostelijk helpt. De heer J. D. Koning, nauw bij de soos-activiteiten betrokken, vond dat er niet te lang over gesproken moest worden en dat een be drag van ƒ500,of ƒ1000,ter be schikking moest worden gesteld. Daar voelde de heer Roeper weinig voor. De groep moet eerst haar bestaanskracht maar bewijzen. Mr. Sprenger meende, dat de groep al heel wat tot stand heeft gebracht. Hij voelde voor een sympa- voornemen bestaat om te komen* een adviescommissie ter begeleii oric van het zomerwerk van de jeugd- heer De Vries, een gedecentralisee recreatieconsulent. Er wordt, zo ze opzet van het zomerwerk nagestre De heer Roeper zei een evenemem commissie, die onder meer zou kuci voorkomen dat verschillende ev menten elkaar „beconcurreren", worden opgericht. Volgens de heer Haan zou ook Staatsbosbeheer bij voorbereidingen moeten worden trokken. In de komende zomer zullen wel! diverse exposities en theatcrcvcnem ten worden gehouden in het kader de Culturele Zomerroute van de >pm turele Raad Noordholland, wai Texel wellicht wordt opgenomen. de Stichting Cultureel Werk zijn geen financiële consequenties aan bonden. Dg steunaktie ten behoeve van gedupeerde Tetak heeft inmiddels bedrag van ƒ140.opgeleverd, zo telde de heer Zevenhoven in de rv vraag. De vereniging heeft een dl tekort van 723,Spreker deed beroep op Cultureel Werk om ook helpen. De zaak zal in de subsidieo missie worden besproken. De heer Zevenhoven feliciteerde heer De Vries met het behalen van KNVB-getuigschrift pedagogie en chologie, waarvoor hij een drie m; dendurende cursus te Zeist heeft rc >en ten volgen. Ber ■Ei ïern 0] en ang ;em Bi ien all Iele ;eli e lie he Jan Kingma als de dokter, Nico Bonne als de boer, zijn vrouw was Jolanda Daalder, terwijl de rolletjes van moe der en dochter werden gespeeld door Elly Veldman en Marjan Dekker. In „Het Paspoort" speelden o.m. Trudie v. Bekkum als de postkantoorhouder en Anita Klip als de eerste klant. Mysteriespel Het slot van de avond kwam met de opvoering van „'De Kogels van Gre- goor", een mysteriespel naar een oude Brabantse sage. Van de medespelenden hieraan dient in de eerste plaats ge noemd te worden Hette Feikema, die als de marskramer een Mephisto-ach- tige figuur op de planken bracht, die er wezen mocht. Een toneelspeler in de dop, dachten we zo. Ook de vertel ster, Annelies Schoo, wist in het alge meen de juiste toon te treffen. Sjoerd Oosterhaven en Deborah v.d. Kerkhof speelden met overgave als de jager en zijn vrouw. Rest nog te vermelden, dat de verloting de somma van 272,op bracht. TEXELAARTJES 3 regels 1,60: elke regel méér 0,50. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 uur in de Boekh.) én onder nummer ƒ0,50 meer. Alles inclusief 4°/o B.T.W. Wegens omst. een Dal- matische hond aangebo- den. Tel. (02228) 459 Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen. Rijschool Groot, eig. K. H. Boon Vamor ge- dipl., tel. (02230) 13252. Theorieles met films en kleurendia's vrijdags L pension Visser, Schoon oordsingel 17, Den Burg. Schoonmaakbedrijf Harm Spigt, tel. (02228) 311 Voor al uw bloemen en planten, bruids- en graf- werk. Bloemenmagazijn Myosotis, H. P. Rijk, Waalderstraat 29, Den Burg, telefoon 3015 Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier- land, telefoon (02225) 297 Voor al uw bloemen en Voor gebruikte en on geregelde meubelen. J. Jongedijk, Schilderend 60 tel. (02220) 2777 Alle verzekeringen en financ. J. Dekker, Koger- straat 33, tel. (02220) 2833 Aardappels?? „Irew De allerbeste. P. Eek Nieuw Leven B 12, 3038 Te koop partijtje Fl stones. Adres F. Viss Schilderend 142, Burg Te koop aangeb. brus japon en een kinden gen. Brieven onder 205 bur, v.d. blad. Te koop 6 autobnr voor VW, 560x15. (02226) 359 Te koop Etna gas* nuis, gebruikt ƒ165, Jac. de Graaf Zn, lianastraat 2 4, 3151 iiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiF. NAGA OUBLIES heerlijk koekje per pak Qfi 10 zegels Bij 1 pak koffie 1 pondspak SPECULAAS 200 gram PAASFONDANT 10 zegels 3/« literpot AUGURKEN 1 QJ 10 zegels Bij 1 kilo Patates frites 1 blik AQ APPELMOES W 1 fles LIMONADE 20 zegels 6 flesjes AMSTEL PILS met 25 zegels 3 flessen GAZEUSE 10 zegels 1 groot blik KNAKWORST van 1,39 nu 10 zegels 150 gram MOOIE BONBONS 1 rol PRINCE FOURE van 130 nu 2 liter RAAK 2 liter CHOC. DRANK UNOX TOMATENSOEP nu Oen Burg Oosterand Eierland Iiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii chi

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 2