P;rJsSSi:=»iSÏ-"iE"' s?sr«rs*wrt -» MIDDELZWARE SHAG lurgemeester neemt eerste Texelse kievitsei niet in ontvangst Industrievestiging op Texel uitgesloten ::::ba*5*§^ ÏÏl S "SHïo *SSSSS> >*1 SS iSS'«»'S°S DE SHAG VOOR FIJNPROEVERS ren gebou^d zelfbediening ing^°tomaten, centn- Den Burg parkeren »s geen probleem Ijzerhandel/suP«roatM heeft twee in8a"gt,t «S-W, de ge" Vogelswel en wee (XI) iVoorbeelcl van ouiugiu gevolgd Voorbeeld Vogelwet Friezen op hun kop PITTIG, MAAR TOCH LEKKER ZACHT Weinig bemoedigend betoog van wethouder Joh. de Lange vt parkeerverljod eeo elgen neuzen. door A. J. Binsbergen e( eerste artikeltje in deze rubriek, laatst in de Texelse Courant van maart 1968, was getiteld Kievits en zoeken, voor of tegen?" Ik ver- jde daarin de voorstanders van \alfing van het rapen van kievits- en, besteedde aandacht aan het uciidpun/ van de tegenstanders en ci- de een briefje dat een 10-jarige jen aan de Koningin schreef. In briefje vroeg hij de Koningin de b 'oonte het eerste kievitsei te ont- gen af te schaffen, ,Jioe lekker u 0-' i ei ook vindt." r°_ zult vorige week wellicht in de n! hebben gelezen, dat de Koningin k'i kennen heeft gegeven geen prijs t S a te stellen op het eerste kievitsei, besluit heeft zij genomen „uit be- jdheid over de bedreiging waaraan natuur is blootgesteld"De voor- iders van het afschaffen van het en van kievitseieren hopen, dat het luit van de Koningin vele burae- asters, Commissarissen van de Ko- ffin en andere autoriteiten ertoe zal ngen te bedanken voor de hun per litie aan te bieden eerste kievits- 'oen ik burgemeester Sprenger vroeg hij het eerstgevonden kievitsei van el zou aannemen of niet, aarzelde geen moment te verklaren, dat hij standpunt van de Koningin volledig V lt en het zeker als burgemeester uja het vogeleiland Texel tot zijn ht acht achter het standpunt van de elbeschermers te staan. Js u het eerste kievitsei op Texel dt, hoeft u het dus niet aan de bur- ïeester aan te bieden, maar mag u zelf opeten. Hopenlijk bent u het er met mij en ontelbare vogelbe- ermers eens en laat u de eieren lig- in het nest, zodat u en met u de Eenden vogelliefhebbers die straks iet voorjaar ons eiland weer bezoe- u kunt genieten van de talrijke kieviten in ons land. Do >P de dag dat het bekend werd dat Koningin het eerste kievitsei niet wilde hebben, hield de Bond van ïse vogelwachten juist haar jaarver- lering. U zult begrijpen dat onmid- werd gereageerd. De voorzitter de bond, de heer Span, zei te ge- m dat de Koningin zich verkeerd S laten voorlichten door vogelbe- ermers. De kievitenstand loopt hele- d geen geVaar, zo zei hij, de vogels Wen het best velen dat de eerste "en, die toch vaak niet tot hun recht nen door slechte weersomstaridighe- b worden geraapt. Ze komen makke- lot een tweede, derde of zelfs vier- legsel. Bovendien worden de kievi- juist in Friesland, aldus nog steeds Bond van Friese Vogelwachten, goed chermd. te waarnemend Commissaris van de üngin in Friesland heeft intussen al Waard, dat hij het eerste kievitsei Friesland wèl in ontvangst zal ne- Zijn Groningse collega heeft ech- W gezegd, dat hij geen ei wil heb- Op het ogenblik valt nog niet te gen wat de andere Commissarissen de Koningin doen en vele burge- er P enn' lijk meesters hebben ook nog geen besluit genomen. In de komende weken zal zonder twijfel bekend worden hoeveel voor- en hoeveel tegenstanders er zijn. Er zijn echter omstandigheden en dat willen de Friezen niet inzien (ze staan ook niet voor niets als stijfkoppen bekend die in vele streken de ach teruitgang van de kieviten sterk in de hand werken. Door moderne landbouw methoden, kunstmest, betere drainage, wordt het hooiland veel vroeger ge maaid dan vroeger. Het kuilgras wordt al in mei geoogst. Als nu de kieviten gedwongen worden, omdat hun eieren tot 12 april '(of Zelfs tot de 19e zoals in Friesland) geraapt zijn, later te gaan broeden, zijn de jongen nog klein als ht land gemaald wordt, zoadt er heel wat sneuvelen. Vele kieviten komen echter helemaal niet meer tot broeden. Nederland kan zich beroemen op een perfecte Vogelwet, die weinig vogels onbeschermd laat. Het verbaast daar om de vogelbeschermers in het buiten land, dat het rapen van kievitseieren hier nog steeds wordt toegestaan. En, MIDDELZWARE SHAG N.V. J.GRUNO NUKCRK-HOILAKD monumenten in ons eigen land, hebben nog een immense taak te vervullen, maar worden gelukkig door steeds meer mensen gesteund. Ik hoop dat het de kievit en de ande re vogels op Texel goed zal gaan en dat iedere Texelaar eraan zal meewerken, dat ons eiland de bijnaam „het vogel eiland" met recht zal kunnen blijven dragen. Toch nog even een paar woorden aan het adres van de Texelaars die het kie vitseieren rapen nog niet kunnen laten. Bij de Vogelwet is bepaald, dat het niet is toegestaan kievitseieren te rapen op gronden, die geen eigendom zijn van de zoeker of niet bij hem in gebruik zijn. Wil men op land van een ander kievitseieren zoeken dan moet men in gezelschap zijn van de eigenaar of ge bruiker of een schriftelijke toestem ming van deze hebben. op de keper beschouwd, is dat ook wel dwaas. De tijd dat de mensen de vogels konden exploiteren zonder gevaar voor een te grote vermindering van de aan tallen ligt reeds ver achter ons. De mens is echter ook zonder dat hij de vogels schiet en de eieren raapt het grootste gevaar voor alles wat vliegt (behalve de insekten). De verontreiniging van lucht, land en water door insecticiden en andere giftige stoffen vormt vooral voor de vo gels een groot gevaar. Verschillende roofvogels dreigen reeds uit te sterven. Ook in het verkeer, door hoogspan ningsdraden en dergelijke en last but vogels om. Door een steeds verder om not least door stookolie komen talloze zich heen grijpende verovering van de wereld door de mens, worden de ande re dieren meer en meer teruggedron gen. Gelukkig wordt steeds meer beseft dat de mens grote plichten heeft tegen over „moeder natuur", dat het zelfs noodzakelijk zal zijn de natuur te be schermen om de wereld voor de mens leefbaar te houden. Natuurbescher mingsinstanties, zoals het World Wild- live Fund in het internationale vlak en de Vereniging tot behoud van Natuur- „Industrie van enige omvang is voor Texel uitgesloten", aldus een pessimis tische heer Joh. de Lange, wethouder van Alkmaar en lid van Provinciale Staten, tijdens 'n verhandeling voor de Raad van Vakcentrales op Texel. De heer De Lange sprak over de toekom stige werkgelegenheid in Noordhol land-Noord en de mogelijkheden voor het eiland Texel. Erg bemoedigend voor de vele luisteraars was zijn betoog niet. Noordholland-Noord is voor mogelij ke geintersseerden een weinig bekend gebied, aldus de spreker. Dit deel van de provincie zal beter „verkocht" moe ten worden. Van de zijde van de be drijven is weinig belangstelling, vooral niet voor het gebied ten Noorden van Alkmaar. Illustratief is dat voor het industrieterrein van Schagen geen ani mo blijkt te bestaan en in Den Helder waar 4 miljoen is geinvesteerd om be drijven aan te trekken staat het indu strieterrein eveneens leeg. Van het Balgzandproject zou volgens spreker niets terecht komen en Texel komt he lemaal niet in het verhaal voor. Geen dwang Nederland is een vrij land en men kan de bedrijven uit de Randstad dus niet dwingen zich elders te vestigen. Er moeten aantrekkelijker voorwaar den geboden worden. De heer De Lange noemde het Sociaal Fonds Bouwnijver heid met zijn 1600 werknemers dat uit Amsterdam wegmoest. Vele plaatsen wilden het Sociaal Fonds graag huis vesten; Alkmaar bleef tenslotte over. Maar toen maakten de betrokken werk nemers bezwaar tegen Alkmaar en alle moeite was vergeefs geweest. Lelystad moet een plaats worden van 100.000 inwoners. Voor elke grote indu strie die er zich vestigt betaalt het Rijk ƒ10.000,per arbeidsplaats. Het ge volg is dat Amsterdamse bedrijven rus tig afwachten tot de verbinding met Lelystad klaar is en gaan dan verhui zen. Ze blijven een goede verbinding houden met de Amsterdamse havens via het Oostvaardersdiep. Noordhol land-Noord zal zich spoedig onder aan trekkelijke voorwaarden moeten aan bieden, wil er nog iets gered kunnen worden. Er moeten uitstekende wegen komen, waardoor de noordkop ook van uit Amsterdam snel bereikbaar is. Spreker noemde het een haast ondoen lijke taak, maar het zal toch moeten gebeuren. Het gaat niet alleen om on ze toekomst maar vooral om die van de kinderen, aldus de heer De Lange. Deze kinderen zijn nu verplicht om na hun schooltijd elders te gaan wer ken. Het is waar: hoe meer middelbare scholen er komen, hoe meer de boven laag (die we juist niet kunnen missen!) wegtrekt. Van hogerhand wordt voor het pro bleem betrekkelijk weinig belangstel ling getoond en ook de vakbeweging houdt zich afzijding omdat Noordhol land-Noord niet het enige .probleemge bied is. Wil er echter iets bereikt wor den, dan zullen zowel de vakbeweging als de gemeenten zich gezamelijk moe ten inzetten in het belang van de Noordkop. Nu tracht nog iedere ge meente te krijgen wat mogelijk is, maar het is ondenkbaar dat iedere gemeente industrie zal kunnen aantrekken. Eendracht geboden Alle gemeenten moeten zich een drachtig stellen achter uitbreiding van de industriekernen Purmerend, Hoorn en Alkmaar. Als dat lukt schuift de industrialisatie vanzelf wel verder naar het noorden, zo verwachtte de spreker, die van mening was dat hier een be langrijke taak voor de vakbeweging ligt. Voorkomen moet worden dat het land ontvolkt wordt. „We hebben wei nig tijd. Lelystad moet binnen zeven jaar klaar zijn en voor die tijd moet men dus slagen. Het lukt als we vol doende bondgenoten kunnen vinden!" Voor Texel is,volgens de heer De Lan ge, industrie van enige omvang uitge sloten. Daar zal dus naar andere moge lijkheden gezocht moeten worden. Tijdens de discussie, na afloop van de lezing, vroeg de heer P. Smit welke mogelijkheden de spreker dan voor Texel zag. Het teleurstellende ant woord: „Weinig!" In de vele stukken die spreker had bestudeerd werd Texel niet genoemd. Bootverbinding De heer M. Bosma stelde dat de ver binding van Texel met de vaste wal goed is, maar dat tariefsverlaging wel eens van grote betekenis ten aanzien van de moeilijheden zou kunnen zijn. De heer De Lange, de vraag waar schijnlijk verkeerd begrijpend, ant woordde echter dat de hoogte van het tarief voor mensen die op het vasteland moeten werken van geen invloed is. Wie drie tot vier uur per dag moet pen delen, houdt dat niet vol. Bovendien kunnen duizenden werknemers niet te gen continu-arbeid. Werkgelegenheid in de eigen omgeving is de enige op lossing voor het werkgelegenheidspro bleem; de gemeentebesturen zullen daar eendrachtig voor moeten vechten. De heer P. Smit noemde het voor Texel zeer urgente probleem van de Oudeschilder haven, doelende op de scheepwerf die er na de uitbreiding kan worden gesticht. Spreker meende dat hevige druk van alle Texelse in stanties hier op zijn plaats is; dit kan de uitvoering bespoedigen. Dat geldt ook voor het woningprobleem, zo bracht de heer A. Backer naar voren. In de vorm van NIOZ en mosselverwa- terplaats komen nu werkverschaffende bedrijven, maar nu zit Texel met een afschuwelijk woningprobleem. Een toe wijzing van 10 woningwetwoningen voor 1969 is belachelijk. Inconsekwent Wethouder Daalder meende dat zijn Alkmaarse collega inconsekwent was. De heer De Lange pleit voor een eens gezinde houding van alle gemeenten ten aanzien van het industrdevesti- gingsbeleid maar wil tevens dat Texel apart voor zichzelf gaat werken. De heer De Lange gaf als antwoord dat Texel toch nooit in belangrijke mate bij de industrievestiging zal worden be trokken, daar de verbinding altijd een handicap blijft. Texel moet zijn pro bleem dus in eerste instantie zelf op lossen. Het is zaak telkens bij de ver antwoordelijke instantie aan te kloppen om zo te voorkomen dat belangrijke projecten in de la blijven liggen. Na de spreker gedankt te hebben zei voorzitter J. Visser na afloop onder meer dat de vakbeweging op Texel er naar streeft in meerdere instanties ver tegenwoordigd te zijn, o.a. de Raiffei- senbank, de Rekreatiestichting, stich ting Cultureel Werk en niet te vergeten het college van Bijstand.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 7