Bronzen medaille O.N. voor de heer G. Smit m Weg met het kalverweitje! BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER Kwam olie tankschip! rubriek vöor I Omi.-r «-(iHt.,;. LANDBOUW en VEETEELT Melkproductie iets teruggelopen Veertig jaar bij J. C. Rab N.V. ,7^ Dr. Lodewijks hield boei voordracht voor de aqiiariiimverenigin' Westfriese avond in „De Kievit" We hebben het a] meei gezegd. Onze voorhchting op het gebied van de opfok van kalveren heeft niet het meeste succes. Heel dikwijls krijg je de indruk, dat wanneer het over de verzorging van de kalveren gaat de hoorders denken: ,,Laat die voorlich ters maar kletsen". Men gelooft er blijkbaar niet in. Dat geldt voor de wenken, die er worden gegeven voor de verzorging direkt na de geboorte en in de eerste dagen, het geldt voor het weiden in de zomermaanden, het geldt ook voor het tijdstip van opstal len in de herfst. Het zou beslist min der plezierig zijn om voorlichter te zijn als alle voorlchting even weinig resul taat had als die op het gebied van de opfok van de kalveren. Toch wagen we het er nog eens iets over te spuien. Met dit artikeltje hebben we de be doeling nog eens iets te zeggen over de wijze, waarop kalveren in de zomer maanden geweid moeten worden. Dit mede naar aanleiding van een inleiding die we hierover kort geleden hoorden en proeven, die ook in Noordholland zijn gehouden. Het opschrift van dit artikeltje wijst duidelijk het kalverweitje af. Ze zijn er tot op dit moment op vrijwel alle be drijven. Een niet te groot perceel, dicht bij de boerderij, waarop de kalveren de hele zomer „weiden". De oorsprong moet u vooral zoeken in een tijd, waarin de kalveren gedu rende vrij lange tijd volle melk kregen en daarna nog geruime tijd karnemelk of wei. Het is dan veel waard om de kalveren dicht bij huis te hebben om te voorkomen, dat er met deze producten gesjouwd moet worden. Bovendien was het verzorgen van de kalveren meestal een taak voor „moeder de vrouw" en men wilde het haar niet aandoen om meer te lopen dan nodig was. Zo is het tientallen, of mogelijk juis ter, honderden jaren gegaan. De parasieten Op het moment hoor je regelmatig over besmetting van kalveren met maag-, darm- en longwormen. Over de grote schade, die deze parasieten bij de opfok van de kalveren teweeg brengen. Misschien denkt u, dat deze parasie ten er vroeger niet waren en wellicht bent u al op weg om te denken, dat ze „ontstaan" zijn door allerlei „nieuwig heden" in de moderne bedrijfsvoering. Ik geloof daar niet in. Dezelfde para sieten zullen er zeker ook 50 jaar gele den wel zijn geweest, maar als de kal veren toch goed waren, dan heeft men dit weten te bereiken met grote hoe veelheden volle melk en andere melk producten. Wij willen het nu op een economischer manier doen. Volle melk is vervangen door kunstmelk en in- plaats van karnemelk en wei is het krachtvoer geworden. Geef ze de ruimte Uit de gehouden proeven is duidelijk gebleken, dat het ook met de gewijzig de voeding heel goed mogelijk is om goede kalveren te hebben. Dat is in de eerste plaats een kwestie van de ma nier van weiden. Het kalverweitje moet inderdaad weg. De plaats en het tijdstip van weiden worden bepaald door het eerste perceel waarop na het inkuilen voldoende gras voor de kalveren staat. Kalveren mo gen nl. uitsluitend weiden op percelen, die kort tevoren gemaaid zijn voor kuilgras of hooi. Met dit maaien zijn de parasieten, die de kalveren kwaad kun nen doen, grotendeels verdwenen. Dit laatste kan niet gezegd worden van percelen, die mogelijk de hele winter „leeg" hebben gelegen, maar waar aan de beweiding door kalveren geen keer maaien vooraf gaat. Het systeem met alleen weiden op percelen, die van te voren gemaaid zijn moet de hele zomer worden vol ge houden. De kalveren moeten dus regel matig op percelen komen, die óf voor het winnen van kuilgras óf voor de hooiwinning worden gemaaid. We zijn er van overtuigd, dat dit op de mee9te bedrijven een hele omscha keling vraagt. De kalveren zullen bij dit systeem wel eens wat verder van huis lopen. Het moet dan niet meer no dig zijn om de kalveren nog kunstmelk, karnemelk of wei te geven. Hoe uit te voeren Het wachten op een etgroen betekent, dat de kalveren pas vrij laat in de wei komen. De meeste kalveren zullen dan al enkele maanden oud zijn voordat ze „de stal" verlaten. Bij de moderne op- fokmethode kunnen de kalveren op de ze leeftijd v&n de melk zijn. De dieren moeten er zo gauw mogelijk aan ge wend worden om krachtvoer te vreten. Op een leeftijd van een paar maanden redden ze het dan beslist met goed gras water en krachtvoer. Het is dan geen groot bezwaar om ze wat verder van huis te hebben. Uit de proeven is duidelijk gebleken, dat kalveren, die op deze wijze worden opgefokt aan het eind van de weide- periode wel 20 - 30 kg. zwaarder kun nen zijn, dan kalveren, die de kracht proef van een aanhoudende belaging door parasieten moeten ondergaan. Ook een mogelijkheid Naast percelen, die kort voor de be weiding met kalveren gemaaid zijn, mogen we aannemen, dat ook percelen nieuw grasland zeer geschikt zijn voor beweiding bet kalveren. Percelen, die in de nazomer zijn ingezaaid en in herfst en winter niet zijn beweid zul len ook praktisch parasietenvrij zijn. Zaaien we in het voorjaar grasland in, dan is het eerste gras, dat op deze per celen groeit eveneens prima geschikt voor beweiding met kalveren. We zouden het zeer op prijs stellen als enkele bedrijven op Texel het hier beschreven systeem in het komende seizoen eens konsekwent wilden opvol gen. Er is geen beter onderwijs dan aanschouwelijk onderwijs. Liefhebbers voor. In „Ons Contact" vonden we de me dedeling, dat de melkproductie in de afgelopen winter steeds iets beneden die van de vorige winter heeft gelegen. Ook op de bedrijven horen we regel matig de opmerking, dat de melkkoeien het deze winter minder goed hebben gedaan dan in het vorige seizoen. De mededeling in „Ons Contact" is dus niet terug te brengen tot een kleiner aantal koeien maar zal dus het gevolg zijn van een lagere productie per koe. We weten niet meer welke deskundi ge het gezegd heeft, maar we herinne ren ons een uitspraak, dat al gedurende de voorgaande zomer kan worden ge zegd of de melkproductie in het komen de winterseizoen goed of minder goed zal zijn. Deze voorspelling zou geclaan kunnen zijn op grond van het feit of het weer tijdens de voederwinning gunstig of minder gunstig is. Met andere woorden of het hooi en kuilgras goed zijn ge wonnen, of tijdens de veldperiode veel heeft geleden. Dus Uit de uitspraak van bedoelde des kundige blijkt wel, dat de man in kwestie grote waarde toekende aan de kwaliteit van het ruwvoer. Blijkbaar ging hij er van uit, dat de mindere kwaliteit van hef ruwvoer niet kan worden goedgemaakt met iets extra's van andere voedermiddelen, met name van krachtvoer. Dit is een zeer sterk argument om aan de voederwinning alle aandacht te geven. Zolang men nog in de mening verkeert, dat men de voerzak achter de hand heeft om een tekort aan kwa liteit van het ruwvoer goed te maken, dan ontbreekt er nog een prikkel om werkelijk alles op alles te zetten om goed hooi en kuilgras te winnen. Ik geloof, dat de bedoelde deskundi ge niet meer alleen staat. Er zijn al diverse veehouders, die het hebben on dervonden, dat goed ruwvoer de eerste voorwaarde is om tot een goede pro ductie te komen. De landbouwvoorlich- ters zijn er in ieder geval van over tuigd geworden. Ook nu de bewijzen De klacht over een te lage melkpro ductie is ook deze winter beslist niet algemeen. Er zijn zelfs bedrijven, waar men ons vertelt, dat de melkproductie op hun bedrijf beter is dan vorig jaar. En zo'n mededeling wordt dan nog al eens gevolgd door de opmerking: „Mijn hooi was vorig jaar goed, maar het is van het jaar beslist nog beter". Zij hebben het ondanks de minder goede weersomstandigheden klaar ge kregen om toch goed hooi en kuilgras te winnen Een kwestie van geluk? Daarop moet ik antwoorden, dat er in derdaad wel een „tikje" geluk bij zal zijn. Dat is de belangrijkste oorzaak echter niet! Op deze bedrijven wordt het gras voor kuilgras op tijd gemaaid en het wordt gewonnen volgens een goede me thode, d.w.z. volgens de methode van het maaikneuzen of het voordrogen. Het gras voor hooi wordt eveneens op een tijdstip gemaaid, dat het inder daad nog gras is en door een goed ge bruik van de mogelijkheden, die er nu zijn om de veldpenode zo kort moge lijk te maken wordt het weerrisico be perkt gehouden. We staan weer voor een nieuw sei zoen in de voederwinning. U krijgt op nieuw de kans om te voorkomen, dat de melkproductie in het volgende winter seizoen tegenvalt als gevolg van een mindere kwaliteit ruwvoer. Zou u, als het er nog niet' eerder van gekomen is om op de moderne wijze gras in te kuilen het dit jaar niet eens doen En wat de hooiwinning betreft moe ten we tot verreweg het grootste ge deelte van de veehouders de opwek king richten om nu toch eens ernstig te overwegen om voor het komende seizoen over te gaan tot het ventileren van het hooi. VERTROKKEN PERSONEN Gerbrand T. Zoetelief, van De Waal W 76, naar Nijmegen, Frans Halsstraat 18; Jannie Eelman, van Oosterend, Schoolstraat 6, naar Uithoorn, Jan van Galenstraat 23; Elisabeth Eelman, van Oosterend, Schoolstraat 6, naar Uit hoorn, Jan van Galenlaan 23, Hendrikus J. van der Geest, van Den Burg, Jac. P. Thijsselaan 64, naar Alkmaar, Roelant- straat 31. GESLAAGD DE KOOG Onze oud-plaatsgenoot de heer W. J. M. Peeters, thans woon achtig te IJsselstein, slaagde voor het diploma scheepswerktuigkunde A. Direkt na het bekend worden van de uitslag is de heer Peeters per vliegtuig naar Baltimore vertrokken om daar aan boord te gaan van een der Shell- tankers. Bij Shell bestaat momenteel groot gebrek aan machinisten. LEZING DR. SPAANDER (vervolg van voorkant tweede blad) De heer G. J. de Haan merkte na af loop van de causerie op dat de pas veerinstallaties die op Texel in gebruik zijn, zijn afgestemd op de eigen bevol king van 11.000 zielen. In de zomer zijn ze niet toereikend, wat blijkt uit het „gereinigde" water, dat een nog te ho ge vervuilingsgraad heeft. Invloed aanwenden De heer P. Beemsterboer vertelde dat de overheid niet inziet dat een rekrea- tiegemeenite als Texel een veel grotere uitkering uit het gemeentefonds nodig heeft om voorzieningen voor al die gas ten te kunnen scheppen. Hij verzocht Dr. Spaander om bij voortduring op dit probleem te blijven wijzen in het bij zijn van de mensen die er wat aan kun nen doen. Dr. Spaander zegde dit toe. Er is echter een tendens om de rekreant te gaan aanspreken voor de kosten die men voor hem moet maken. „De ver vuiler betaalt", zegt staatssecretaris Kruizinga. Burgemeester Sprenger dankte de spreker voor zijn uiteenzetting. „Ik ben blij dat u ons nog eens met de neus op de feiten hebt gedrukt". Uit het betoog was volgens Mr. Sprenger duidelijk naar voren gekomen dat voor het be vorderen van de rekreatie op Texel niet alleen de bootdienst en het aantal beschikbare bedden van belang is, maar dat met het realiseren van andere uiterst belangrijke voorzie ningen veel geld (en tijd) is gemoeid. Zaterdagmiddag werd in hotel „De Lindeboom-Texel" op feestelijke wijze het feit herdacht dat de heer G. Smit te Den Burg 40 jaar bij de brandstof fen- en bouwmaterialenhandel J. C. Rab N.V. in dienst was. De heer Smit werd bij die gelegenheid in vele toon aarden geprezen om zijn voorbeeldige werklust, accuraatheid en plichtsbe trachting. De vele aanwezige collega's en relaties bevestigden dat met een handdruk en de beste wensen voor dc toekomst, maar burgemeester Sprenger was gekomen met een medaille. Het was de ere-medaile in brons, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau. Na een passende toespraak werd me vrouw G. Rab-Dros, weduwe van de vorig jaar overleden heer J. C. Rab, verzocht de versierselen op te spelden. Direkteur B. Rab releveerde hoe de heer Smit veertig jaar geleden bij hef bedrijf was gekomen. De „zaak van Rab" omvatte toen ook een agrarisch bedrijf en hier was Smit de eerste tijd aan het werk. Naam verwierf de heer Smit door de wijze waarop hij omging met de paarden die toen nog de onmis bare' trekkracht leverden bij het ver voer van kolen over Texel. Smit hield van paarden en het was dan ook met veel hartzeer dat hij na de oorlogsjaren moest overschakelen op de auto. Ook de heer Rab had een zichtbaar blijk van waardering aan te bieden voor de RECTIFICATIE In het verslag van de jaarvergadering van de Raiffeisenbank in de krant van vrijdag zijn enkele storende fouten ge slopen. Volgens het verslag zou het aantal rekeningen bij de bank enorm zijn gestegen: van 228 tot 2033. Be doeld was: met 228 tot 2033. Verder zou volgens het verslag zijn uitgelegd dat de personeelskosten met ƒ280.000, zijn gestegen. Zó royaal betaalt de Raif feisenbank haar mensen echter niet. De personeelskosten waren in werkelijk heid met ca. ƒ50 000,toegenomen 211. Zoals we ons natuurlijk nog wel herinneren, was diezelfde Eelco zojuist nog bij smidje Verholen geweest om hem deelgenoot te maken van zijn zor gen, De smid had nog diep nagedacht over zijn gesprek met Eelco. Dat had ertoe geleid, dat hij op een gegeven moment het gevoel had gekregen alsof iemand hem met de gummiknuppel van Eelco een daverende tik op de kop had gegeven „Wat stom, dat ik er zelf niet eerder aan gedacht heb!" kreet de smid. „Ik had Platvink-Jantje en Franse Sjarl zelf óók in het dorp gezien! En ze na men het er blijkbaar goed van, de he ren! Een keurig pak aan, en een grote mand met levensmiddelen en drank bij zich! En ik maar niks in de gaten, ter wijl ik toch héél goed wist, dat ze ook bij de bende van Kille Bil hoorden! We hebben ons helemaal in slaap laten sus sen door het feit, dat Kille Bill zich zo rustig hield nadat-ie lut de gevangenis ontslagen was! Van dat moment af had den we alleen maar aandacht voor Wladimir Kotsof en Kid Sucker! Dat stelletje is nu tenminste opgeruimd' De enige, die nog wat kan doen is Kille Bill! En die zal wat doen, dat staat vast! Maar wat? De goede smid wist dus geen raad plichtgetrouwheid en correctheid waar mee de heer Smolt 'al die jaren de „leefwarmte" op Texel bezorgde: de oorkonde met medaille van de HIBIN. Gedicht Namens het personeel werd het woord gevoerd door de heer Joh. Witte. Hij deed dat in dichtvorm. In een lange reeks coupletten werd de veertigjarige carrière van de heer Smit gememo reerd, Ook de minder prettige gebeur tenissen passeerden de revue, zoals de dag dat de kolenwagen door 'n schrik reactie van een der paarden de haven inreed. Smit kon zich redden, maar een der paarden kwam om. Ook werd verhaald over die éne Texelaar die nu nog weigert Smit te groeten (omdat hij een jaar of zeven geleden met Smit bij een verkeersongeval betrokken was, doch door de rechter in het ongelijk werd gesteld vwb. de schuldvraag). He't dichtwerk werd de jubilaris aangebo den, maar er was nog een ander, kost baarder, cadeau voor de „kleine grote man"; twee stoelen. Mevrouw Smit werd in de bloemetjes gezet. DAMCLUB TEXEL Uitslagen Jb. Koorn-C. Meedendorp 02 C. Dijker-W. Bakker 11 P. Jansen-P. Kooiman 11 G. Dros-J. Hooijberg 02 H. Bruining-P.W. Kooi 2U J. v. Heerwaarden-C. Vinke 20 De opkomst laat te wensen over. Steeds duidelijker blijkt W. Bakker 'n geduchte tegenstander te zijn gewor den. Jb. Koorn duikelde toch weer naai de onderste plaats, ook al doordat H. Bruining won. Van de achtste plaats tot en met de negentiende plaats varieërt de score van 50 tot 33,3%, waardoor ook in de laatste weken nog veel mogelijk is. Alleen de bovenste plaats van C. Mee dendorp is onaantastbaar. Voor de damdag te Andij'k op 29 maart is behoorlijk belangstelling, maar er kunnen er nog bij. SCHIETOEFENINGEN Op 25 en 26 maart wordt geschoten te Breezanddijk van 10.30-18.00 uur met de 81 mm. en 120 mm. mortier, sector begrensd door richting 180° gemeten vanuit Breezanddijk en de Afsluitdijk, van Breezanddijk richting N.-Holland. Diepte 8000 meter; hoogte 9000 voet. van ellende. Het vreemde was trou wens, dat ook zijn vriend brigadier Piet plotseling niets meer van zich liet horen. Wat betekende dat toch? „Voorzichtig was thans geboden! „En voorlopig was er maar één ding van betekenis", vond de gemeenteont vanger van Rijkhuyzen, de arbeidzame Floris van Duytenyper. Voor hem was de grote taptoe om één reden van be lang Een grote taptoe betekende tribu nes vol mensen en dat bracht weer de nodige vermakelijkheidsbelasting in 't laad je. Verheugd stempelde Floris de voorgeschreven formulieren (Wordt vervolgd) Minister Schut van Verkeer terstaat heeft op vragen va Tweede Kamerleden medegede de herkomst van de olie, die 4 den van Terschelling en andei deneilanden heeft verontreinigd lijk is vast te stellen. Ilet on daarnaar wordt echter voortga moedelijk is de olie afkomstig tankschip, dat in strijd met d schriften de in de tank aamvezi resten overboord heeft gezet. Dt bestaat, dat het om 100 - 150 t( Het aantal slachtoffers onder dt ligt waarschijnlijk tussen de 25000 exemplaren. Een hoeveelheid aangespoeld) volgens de minister niet zo gr er voor de regering aanleiding het verlenen van bijstand bij dt ming. Een grootscheepse opruiu tie op zee is alleen dan gerecht? wanneer die geen gevaar oplevi het dieren- en plantenleven in Wanneer de verontreiniging oorzaakt door een in Nederl; gistreerd schip, waarop de bi van het internationale verdij voorkoming van verontreiniging zee door olie van toepassing de kapitein van hef schip woi straft met een geld boete mum 10.000 gulden. De reder van een schip, die tein van dat schip opzettelijk I deze overtreding te begaan, fo den gestraft met een geldboete 1 ximum 50.000 gulden. De wet ontreiniging zeewater noch het nationale verdrag bevat een ting voor reder of eigenaar bij gen in de kosten voor het vei van olie van plaatsen als strand) Het lozen van olie of oliera zee door een schip gedurende de valt moeilijk te konstateren. B: neming van een olievlek op 3 verder zeer moeilijk of zelfs one na te gaan van welk schip die reiniging afkomstig is. Een volk fektieve kontrole is volgens der niet uitvoerbaar. Er bestaat geen aanleiding aa: men, dat bedoelde olieverontw is veroorzaakt door proefborinj het kontinentale plat. 'De leden van de aquariumven „In Aqua Vita" en introducees vrijdagavond 'in de LTS-cantu hart op kunnen halen. De bio! J. W. Lodewijks hield daar een der boeiende voordracht over derwerp „De taal der visser". D Lodewijks, leraar plant- en die aan het Ned. Lyceum te Den toonde op vaak bijzonder humon wijze aan hoe weinig men feite! afweet van de gewoonten der in dit geval de onderwaterdierei interessant was het te vernemen proeven de spreker had genomen geheimen van de „taal" der vis ontsluieren. De twee kleurenfiL Dr. Lodewijks had opgenomen, een beeld van kweek mogelij khe paringsgedrag van verschillende Aan het slot van de avond m velen gebruik van de gelegenht vragen te stellen. De heer Lol had met de opgeworpen pro! geen moeite. Wie heeft er ooit 1 dacht om bij het bestrijden v 'Oplaag voor vele aquananen) g te maken van een hoeveelheid van de bruine kikker? Ook is d schaf in verenigingsverband in van een bepaald soort algeneten die dan aan de liefhebbers met problemen kan worden uitgeleen „In Aqua Vita" bloeit voor? Ook vrijdag konden weer enkele we leden worden ingeschreven. De eerstvolgende avond won houden op 2 mei. Er zal dan een rie worden gehouden door Profes Stolk over het territoriumgedn vissen. Bij voldoende deelname volgende dag (zaterdag) een worden gehouden naar een na' servaat. LEEFTIJDSGRENS VOOR BEZOEKERS JEUGDSOOS Het bestuur van de onlangs ops te jeugdsoos in de paardenstal Burg heeft besloten de minimum! voor de bezoekers te stellen op 1' Gebleken is dat vooral op de zJ middag veel kinderen van rond in de soos werden aangetroffen, door het gevaar ontstond dat geren van de leeftijdsgroep wa de soos is bedoeld, weg zouden EIERLAND In hotel-resti „De Kievit" in Midden-Eierland zaterdagavond de plattelandsvfl van de afdeling De Cocksdorp-Ei bijeen voor een Westfriese avo» programma zal worden verzorgd een Westfries gezelschap bestaan twee dames en een heer. Er Westfriese voordrachten, schets) liedjes ten gehore worden gebral Ook de heren zijn welkom. Bov* is besloten de avond ook voor ri den toegankelijk te maken, echt gen een entree van ƒ1,per p#

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 6