Cf roen kwartsJexels in het harL, per-supermarkt" Den Hoorn "deel in gebruikt genomen m uitvoering van al uw effecten orders Plan voor bejaardenwoningen De Koog ontmoet bezwaar gezicht gediend met kleine ramen en sehuin dak er M. Goënga: trde noodzaak „Bos en Duin" FElleboog Bar Dancing otheek „Vat 69" dansen Gecombineerde oefening van staat en brandweer Geen krant na Pasen Dorpscommissie kreeg gelegenheid tot inspraak Hypermoderne AMR0 bank vandaag officieel open MAART 1969 82e JAARGANG No. 8$55 jt v/h Langeveld De Roojj Deo Burg, Texel Tel. 2741 Ie Graaf, Keesoinlaan 43, Den 20) 2741, 's avonds (02220) 2403 OORN Dinsdagmiddag heeft ster Sprenger de nieuwe su- van de fa. M. Goenga Zo len Hoorn officieel in gebruik arbij talrijke Hoorndcrs en vele let was een feestelijke gebeur- nodigden acte de présence ga- is dan ook niet bepaald een nkeltje, dat nu het centrum lorp beheerst. De verkoopruim- een oppervlakte van 185 m2. et alleen naar Hoornder, maar Burger begrippen indrukwek- rgemeester Sprenger sprak in lingswoord dan ook van een lermarkt. De heer M. Goenga n slagerij in Den Hoorn des een winkeltje van 18 m2. Het maar het maakt nu deel uit ;rote geheel. Het uiterlijk van markt is op voorschrift van d bewust in oude stijl gchou- uine daken, kleine ramen en en gevel. De familie Goenga ver een strak en licht geval aakt, maar de bepalingen die igen met het feit dat de Naai aakt van het beschermd dorps- 'erhinderden dat. teneur echter, en daar gaat het Tit de sfeer van deze en de ko- |jd. 'nga's supermarkt is alles te ood, kruidenierswaren, vers •gisterij-artikelen, alcoh. dran- irandartikelen, zuivelwaren, en fruit, diepvriesartikelen, ing enz. De artikelen staan elijk opgesteld in stellingen ede paden. Alles is gericht op 'koop aan toeristen. Het bedrijf sloten bij de organisatie De :en soortgelijke instelling dus Advertenties I.M. ons een genoegen U te in mededelen, dat iotel - Café - Restaurant »g 1 april weer open gaat de n uwe direktie van de J H. F. Hopster. as reeds jaren een van onze verkers, kent „Bos en Duin" n door en zal het bedrijf in Ifde stijl voortzetten. achten: voor Texel en voor *n prettig geluid, reden m wij hem gaarne bij U velen. Fam. VROOM insluiting op bovenstaande ondergetekende U van te mogen zijn, zoals de 1 Vroom U al die jaren van Is geweest. gunst zich aanbevelend, J. H. F. HOPSTER liet echtpaar Sprenger bezichtigde onder lei ding van de heer Goenga jr. de Supermarkt. als Vivo, Centra, Spar e.d. waarbij de ondernemer onafhankelijk blijft. Het winkelinterieur was door specialisten van Kroon ontworpen. Hoewel zelfbe diening zover mogelijk is doorgevoerd, zijn in de zomer toch tien personen in het bedrijf werkzaam, waaronder de he ren O. (26) en B. (29) Goenga met hun resp. echtgenotes. Go en ga Een variant makend op „When the Saints go marching in" zei burgemees ter Sprenger, wijzend op de opkomst van de supermarkten „When the markets go marching in". Hij kon zich voorstellen, dat er mensen zijn die zich afvragen of zo'n groot bedrijf het nu wel naar wens zal doen, maar hij twij felde daar niet aan. „Uw naam begint met go en eindigt met ga. Dan móet het wel goed gaan. Den Hoorn heeft zijn beschermd dorpsgezicht en in zeker op zicht staat de tijd er dus stil. Maai voor de bedrijvigheid van de winkels mag dat niet gelden. Den Hoorn is een juweel, echter een levend juweel dat levend gehóuden moet worden". Mr. Sprenger zei het te waarderen dat de radicale heer Goenga zich toch beper kingen heeft willen opleggen. De bur gemeester verwachtte dat het samen gaan van moderne verkooptechniek plus de Hoornder deugden van hoofd, hand en hart tot een goed resultaat zou lei den. Vervolgens werd op hartelijke wijze het woord gevoerd door Ds. Lugtigheid, een vriend van de familie Goenga, de heer J. Klaver, Kroonleverancier uit Alkmaar, en de heer A. Slegh namens de VVV. De heer Slegh hoopte dat de vestiging van deze supermarkt het be gin zou zijn van meer dorpsuitbreiding. „Waarom andere dorpen wel en Den Hoorn niet?" De heer De Boer was uit Friesland overgekomen om zijn vroe gere knecht Minne te feliciteren. 35 jaar geleden had de heer Goenga het Friese land verlaten om op Texel een eigen zaak te beginnen. „Doe je plicht en laat de mensen maar kletsen", zo adviseerde de heer De Boer zijn vroe gere medewerker. (vervolg naar pagina 2) Advertenties I.M. dagelijks geopend. zaterdag, zondag, m.m.v. discjockey FRANS VAN DIJK 't Weekend Toegang 18 jaar. NUTSSPAARBANK veilige gezinsbank voor alle geldzaken De brandweer van Den Burg en De Cocksdorp hebben samen met de brandbestrijdingsploeg van Staatsbos beheer een gecombineerde oefening ge houden. Dinsdag kwam de gecombi neerde groep bijeen in de buurt van „De Pelikaan". De mensen van de Staat werden vertrouwd gemaakt met het materiaal van de gemeentelijke brandweer en de spuitgasten leerden omgaan met matriaal van staatsbosbe heer, zoals motorzagen e.d. Er werd naar hartelust gespoten en een flink aantal bomen (die toch op de nominatie stonden om te worden verwijderd) wer den omgezaagd. Doel van de oefening was om igeza- melijk en effektief te kunnen optreden in geval van bosbrand. De kans op een bosbrand wordt ieder jaar groter als gevolg van het sterk toenemende aan tal recreanten in de dennen. Vorig jaar werden diverse kleine bosbrandjes in de kiem gesmoord. Staatsbosbeheer heeft voor de brandbestrijding een vrachtwagen aangeschaft, motorzag'en en vuurzwepen. Om bij brand dl reikt gecombineerd te kunnen optreden zijn voor het Texelse bos drie meldingspun- tèn vastgesteld: ihotel „Bos en Duin" voor het zuidelijke gedeelte tvan de dennen, het Texels Museum voor het middenstuk en „De Pelikaan" voor het noordelijk bos. Wordt bijvoorbeeld brand gemeld in het middengedeelte, dan begeven beide ploegen zich naar het museum, vanwaar de brand wordt aangevallen. Evenals de brandweer houdt Staasbosbeheer in de weekends „brandpiket" waarbij dus personeel be schikbaar wordt gehouden. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 30 maart op om 6.20 uur cn gaat onder om 19.10 uur; 2 april op om 6.13 uur en onder om 19.15 uur. Maan: 2 april V.M.; 9 april L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild 28 mrt 2.51 en 15.33; 29 mrt 4.24 en 17.02; 30 mrt 5.46 cn 18.17; 31 mrt 6.54 en 19.19; 1 april 7.49 en 20.09; 2 april 8.36 en 20.53; 3 april 9.18 en 21.33; 4 april 9.52 en 22.08; 5 april 10.25 en 23.02. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. In verband met Pasen zal de krant van dinsdag 8 april niet verschijnen. Abonnees en adver teerders worden verzocht daar mee alvast rekening te houden. Directie Texelse Courant ussMsnx Vrijdag 28 inaart Den Burg, City-theater, propaganda-avond Ned. Hart stichting. Den Burg, Burgemeester De Koning-hal, 20.00 uur. Halve finales jongens en heren Texels kampioenschap gymnastiek. Den Burg, hotel „De Zwaan". Jaarvergadering Woningbouwvereniging Texel. Den Burg. „Casino", 20.00 uur, jaarvergade ring Fanfare Den Burg, Ouderavond LTS in LTS. De Waal, Jaarvergadering dorpshuis Dc Waal De Cocksdorp, Vismans lunchroom, 20.00 uur openbare klaverjasdrive Den Burg, Jeugdherberg sluif-in. Zaterdag 29 maart Oosterend, O.L. school, 20.00 uur, toneelop voering van hetstuk „Trammelant in duin en strand", Eierland, „De Kievit" Plattelandsvrouwen afd. De Cocksdorp-Eierland, een Westfriese avond Zondag 30 maart Den Burg, Groeneplaats, 14.00 uur Palmpaas- optocht. Den Burg, „Panorama", 13.00 - 14.00 uur wandeltocht 10 en 15 km. georganiseerd door Wandelsportvereniging ,,'t Gouwe Boltjc". Den Burg, „De Witte Burcht", 20.00 - 23.00 uur, instuif voor 15- - 17-jarigcn. Dinsdag 1 april Den Burg, Burgemeester De Koning-hal, feest avond RHBS. Woensdag 2 april Den Burg Ouderavond LTS in LTS Donderdag 3 april Den Burg, Rode Kruisgcbouw, 14.00 - 16.30 cursus kleine cadeautje voor Overkoepeling door mevrouw E. L. de Geer-Schoonewill. Vrfjdag 4 april Den Burg, dorpshuis, fotoclub De Kiekendief beginnerscursus les 16. Ook op Texel wordt vaak de klacht gehoord, dat de eilander gang van zaken teveel „van boven af" wordt geregeld, zonder dat de bevolking vooraf in de te nemen beslissingen wordt gekend. Moge deze klacht in het verleden niet altijd ten onrechte zijn geweest, nu zijn er aanwijzingen dat het Texelse Gemeentebestuur hierin verandering brengt. Op de onlangs gehouden ledenvergadering van de Dorpscommissie De Koog werd door de voorzitter, de heer M. Mantje, mee gedeeld dat het Gemeentebestuur over verscheidene kwesties, die direct be trekking hebben op de belangen van de gehele Koger gemeenschap, con tact met het bestuur had opgenomen. Hierover toonde het bestuur zich zeer verheugd en men had zich dan ook ten zeerste ingespannen om te komen tot een zo gefundeerd mogelijk advies. Zo werd de mening gevraagd over de plannen van de heren Brinkhorst en De la Por te betreffende de te openen dis co-bar aan de Kaapstraat. Met het door de Dorpscommissie uitgebrachte advies wordt terdege rekening gehouden. Bejaardenwoningen Een andere kwestie, stellig van veel grotere importantie, waarover dc Dorpscommissie werd benaderd was het door de familie YVuis ingediende plan om op het terrein naast de Zonne wijzer vcrzorgingsflats voor bejaarden te bouwen in combinatie met apparte- FILMCLUB IN „BOS EN DUIN" BIJEEN Dinsdagavond komt de Texelse smal filmclub weer bijeen, nu in hotel „Bos en Duin". Enkele leden zullen onder richt geven in het plakken van films, een karweitje, dat nog lang niet alle amateur-cineasten onder de knie heb ben Het is voorts de bedoeling enkele door amateurs gemaakte films, waar onder een speelfilm, te vertonen. Ook geïnteresseerde niet-leden zijn welkom. Wie niet over eigen vervoer beschikt, kan met een der leden-automobilisten afspreken om te worden afgehaald. menten. Naar het oordeel van dc Dorpscommissie komt dit initiatief te gemoet aan reeds lang in De Koog le vende verlangens. Het komt de leefbaarheid van het dorp zeer ten goede, als de bejaarden in hun eigen vertrouwde omgeving kunnen blijven als zij dit wensen. Bo vendien verliest een dorpsgemeenschap zonder bejaarden veel van het eigene. Hierom meende de Dorpscommissie zich achter de bouwplannen te moeten stellen. Het Gemeentebestuur kwam echter tot een afwijzing. De plannen zijn niet in overeenstemming met het bestemmingsplan. Bovendien werden bezwaren geopperd tegen de exploitatie van de bejaardenwoningen in deze vorm. 'Dankzij het door het Gemeentebe stuur genomen initiatief tot onderling overleg blijven alle partijen actief om. desnoods op een andere plaats, binnen afzienbare tijd te komen tot het stich ten van bejaarden woningen. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,90 p, kw. 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct. per mm. excl. 4% BTW Vanmiddag wordt het nieuwe ge bouw van de Amsterdam Rotterdam Bank te Den Burg officieel in gebruik genomen. Na de openingsplechtigheid om half vier, wordt van vier tot half om half vier, wordt van vier uur tot half zes aan de genodigde cliënten en relaties gelegenheid gegeven het ge bouw te bezichtigen. Het door hel architectenbureau A. Kersbergen jr. te Den Helder ontwor pen gebouw contrasteert scherp met de belende zeer oude gevels. Het is daar om ondanks de 'betrekkelijk geringe hoogte (een 'bovenverdieping ontbreekt) zeer in het oog springend. De voor- en zijigevel van het op de hoek Binnen- burg-Kantoorstraat gelegen pand tonen sohoon metselwerk van geglazuurde steen, aluminiumramen en loririno (een op graniet gelijkend natuursteen), alles in strakke rechthoekige vlakken. De entree draaideur is opgenomen in een ruim portiek, dat aan de Binnen- burgzijde wordt begrensd door een bloemenbak. De neonletters die de naam van de bank vormen, zorgen er voor dat het gebouw ook bij avond de aandacht trekt. Hoewel men dat bij een eerste be schouwing niet zou zeggen, 'beslaat het nieuwe gebouw een oppervlakte die de helft groter is dan die welke het oude pand nodig had. Het gebouw is 22 me ter lang en 9,47 meter breed. Ondergronds Extra ruimte werd met succes in de diepte gezocht. Het souterain is zeer ruim en omvat, naast een royale Lips- kluis, o.a. kantoor- en magazijnruimte. Degenen die gebruik willen maken van de hier aanwezige safe-loketten (die voor een deel al zijn verhuurd) kunnen het souterrain makkelijk bereiken via de trap in de cliënten ruimte, uiteraard in gezelschap van een bankemployé die het traliehek ontsluit en beschikt over de onmisbare tweede sleutel van het loket. Ook is het mogelijk kostbaarhe den in zg. gesloten bewaring te geven. Afgesloten geldkistjes, in verpakking verzegelde kostbaarheden kunnen hier velig worden achtergelaten Dat ge beurt uiteraard alleen gedurende de openingsuren van de bank. Van de nachtkluis (kan echter altijd gebruik worden gemaakt. Wie» 's avonds of in 't weekend geld veilig wil opbergen, kan dit op de voorgeschreven wijze via het luikje in het portiek in de brand- en inbraakvrije kluis doen belanden. Voor al van de zijde van winkels en horeca bedrijven die in het weekend soms mei. grote hoeveelheden geld „opgescheept" raken, bestaat hiervoor grote belang stelling. Bovengronds De bovengrondse afdeling is fraai en kostbaar uitgevoerd. Tegenover de koelheid 'van aluminium, glas en gegla zuurde steen staat hei roodbruine pal- lissanderhout waarmee de bali en de bloembakken zijn bekleed. De vloeren zijn met wit marmer geplaveid. In de bali is e'en zg. kasbox opgenomen. Voor het velig opbergen van papieren, boek houding e.d. is er een dagkluis. Aan de achterzijde van het gebouw bevinden zich toiletten, personeelsverblijf en fietsenstalling met binnenplaats. Het nieuwe huis voor de Amro-bank op Texel werd gebouwd door de Fa. Daalder 'te De Cocksdorp. De centrale verwarming werd aangelegd door J. Schoo. Het schilderwerk werd uitge voerd door 'de Fa. J. J. Vonk; het sa nitair en loodgieterswerk was van de Fa. Oele; Jan Agter zorgde voor de aanleg van elektra; de Fa. P. Moerbeek tekent voor de stoffering en in de door Ducheteau en Co. uit Schiedam gele verde piu werden de natuurstenen pa nelen aangebracht door de Fa. Lutter- man uit Den Helder.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1