Voor u 31 /2°/o op uw salarisrekening en desgewenst een maand salaris extra als gezinskrediet en vooru.... in het Handig r BLOKPAK VAN EEN VERTROUWD J MERK 1 Souwtje de Wij n Instuifmiddag badminton Scholieren leren schrijvers kennen Palmpaasoptocht Oudeschild Vanavond voorlichting van Hartstichting de bank waar ook zich thuis voelt VERALAC het moderne Sierkan melkprodukt vetarm,eiwitrijk Uitbreiding school Oudeschild wordt weer urgent Opeuing supermarkt SPQRTPROQRAI Gesproten uit een oud Texels ge slacht, opgegroeid aan de voet van de zeedijk, was Souwtje de Wijn al in haar meisjesjaren anders dan haar jaargenoten. Ze was lel van tempera ment en had een goed verstand. Haa: vader wilde dat ze leren zou: de enige kans in het vervallen Oudeschild, dai met voortdurende tegenspoed te kam pen had. Ze werd kleuterleidster in haar eigen dorp, maar schikte zich moeilijk in de dorpelijke steer. Ze vloog er uit, wilde verlost worden van al te knellende banden en ging wer ken op een Amsterdams kantoor. Te gen de zin van haar vader had ze doorgezet. Omdat ze aardig tekenen kon, volgde ze de Academie in de hoofdstad, tenslotte zou ze nog een poos voor verdere bekwaming aan een andere Academie in Antwerpen studeren gaan. Zó was ze tegen haar vader ingenomen, dat ze voortaan haar werk niet met „De Wijn", maar met haar moeders naam Zwanen berg" signeren zou. Teruggekeerd naar het eiland kwam de liefde in Souwtjes leven, helaas zou ze er bitter door teleurgesteld wor den. Ze werd een eenzame, schuwde jarenlang de mensen en woonde nu eens hier, dan weer daar op haar ge boortegrond. Maar ze was een vrouw, ze moest verzorgen: het hulpeloze dier zou bij haar een wijkplaats vinden. Is Souwtje de laatste jaren van haar leven niet productief geweest, in de kracht van haar leven, zwervend over het gehele eiland, is haar meeste werk ontstaan. Ze maakte een serie etsen, die gezien mogen worden: ze graveerde in het harde koper en werkte op de zachte steen. Maar meestal werkte ze in waterverf of met pastel, in olie heeft ze maar weinig voortgebracht. Het is begrijpelijk, dat bij menige Texelse fa*milie werk van Souwtje te vinden is, bij mensen die overigens nogal vast met hun benen op deze aarde staan en bij wie nauwelijks enige kunstzin te verwachten is. Maar haar opdrachtgevers waren zelf Texelaars, ook zij hielden van het eiland waar over de steeds veranderde wolkenluch ten voortjoegen, waar de bomen waren scheef gegroeid onder de geseling van de heersende westenwinden. Veelal zijn de mensen in hoge mate van bodem en klimaat afhankelijk en in deze waren ze aan Souw gelijk. Ze trokken langs het strand waar een woedende bran ding op de kust te pletter liep, waai het scherpe zand sneed in het gelaat. Ze trokken over de glooiende en dik wijls zo dorre velden met de blatende schapen, ze vonden hun toevlucht in hun vaak zo eenzaam gelegen wonin gen, waar rieten daken rustten op wit gekalkte muren. En Souwtje, een vogel gelijk, trok méér over het eiland dan een van de anderen. Ze zeulde het nat te strandhout naar haar schamele huis je, ze haalde vis aan de haven voor de dieren, die ze verzorgde. Ze sprak veel in zichzelf en 'kon mopperen over som migen die haar tekort zouden hebben gedaan. In al haar eenzaamheid mocht Texel haar: in de vele jaren dat wij Texel kennen en dat wij iedereen spra ken, hebben wij nooit één woord ten ongunste van haar gehoord. Men be greep dat Souwtje bitter was en oor deelde mild, want ook dit behoort bij de Texelaars. Allen wisten dat Souwtje in wezen een goede en verstandige vrouw was, die in bepaalde gevallen zelfs héél wijs kon zijn. Tallozen hebben Souw gevraagd om hun plaats te willen schilderen. Soms gaf ze daaraan gevolg, maar ook wel weigerde ze. Ze hield dan niet van die mensen. Het is maar al te duidelijk, dat steeds weer boerderijen met schapen en tuinwallen met een kolk en wat ge boomte op haar werk te vinden zijn. Souwtje werkte voor een generatie waarvan er nog maar weinig over zijn. De boeren en hun vrouwen waar ze „op een koppie" kwam, voor wie ze werkte, zijn heengegaan. En ook Souwtje is niet meer De vrije vogel, die zo eindeloos vele keren over Texel vlpog, die beter zég dan één van haar eilandgenoten, is vermoeid neergestreken om nooit meer op te vliegen. Na een leven van strijd en teleurstelling, waarin ze, als eens een Franoiscus, sprak tot de dieren. Haar werk zal nog lang getuigen van wat eens op Texel is geweest. Goed werk voor allen die het eiland bemin nen ondanks alles VI. GVT-wedstrijdcn meisjes 6-11 jaar MEESTE PUNTEN VOOR JANNEKE HARTING Dinsdag werden ook onderlinge wed strijden van Gymvereniging Texel ge houden voor meisjes van 6 tot en met 11 jaar. Er werd met bijzonder veel enthousiasme geturnd, wat ook bleek uit de cijfers. Alle meisjes kwamen in aanmerking voor een diploma dat zij later op de lessen uitgereikt krijgen. De wedstrijden verliepen zo vlot dat ze ruim binnen de daarvoor bestemde tijd afgelopen waren. Janneke Haring behaalde in de groepen van 6 tot en met 11 jaar het hoogste aantal punten nl. 32,9 pnt. Uitslagen Meisejs 6-7 jaar. 1 Lieke Heetvld 30,5 pnt.; 2 Ada Nooy 29,9 pnt.; 3 Lise- lotte Schermer 29,8 pnt. Meisjes 8-9 jaar. 1 Janneke Harting 32,9 pnt.; 2 Jolanda Vlaming 32,1 pnt.; 3 Harma Polman 31,7 pnt. Meisjes 10-11 jaar 1 Tine Nooy 31,5 pnt.; 2 Joke Goénga en Marja van Etten beiden 31,4 pnt.; 3 Mariene Ellen 31,3 pnt. NOODSLACHTINGEN Voor noodslaehtingen in de periode 29 maart tot en met 4 april, telefoon 2182, b.g.g. telefoon 2069 Zondagmiddag, aanvang 3 uur, zijn de ouders en kennissen van de jeugdleden van de Texelse badmintonclub welkom in de Burgemeester De Koning-hal. De club houdt daar een instuifmiddag, waarbij de bezoekers niet alleen kennis kunnen nemen van de vorderingen, die de jeugd in de badmintonsport maakt, maar het ook zelf eens mogen proberen. Men wordt wel verzocht een racket mee te nemen en de zaal op gymschoe nen of op blote voeten te betreden. De badmintonclub telt momenteel 60 leden, waaronder 20 junioren. Bij de se nioren geldt een ledenstop, maar de ge lederen van de junioren kunnen nog wat worden versterkt. Maandagavond, aanvang half acht, zal m het gebouw van de biblotheek te Den Burg een „verlate boekenweek"- avond worden georganiseerd, speciaal voor de leerlingen van het beroeps onderwijs (LTS, Landbouwhuishoud- school en Landbouwschool). De avond gaat uit van de Stichting Openbare Bi bliotheek Texel en wordt verzorgd door mevrouw Harting. Opzet is om ook deze groep school gaande jeugd wat meer vertrouwd te maken met het werk en de bedoeling van een bibliotheek-leeszaal. Speciale aandacht zal worden be steed aan „het 'korte verhaal". Over verschillende acteurs zal een korte in leiding worden gegeven door de vice- voorzitter van de bibliotheek, de heer De Vries, waarna mevrouw Harting iets uit ihun oeuvre zal voorlezen. Van deze schrijvers kunnen o.a. genoemd worden Simon Carmiggelt, Godfried Bomans, Remco Campert, e.a. De toe gang is gratis. Tijdens deze „kennismaking" zullen er speciale boekenstands zijn ingericht met o.a. populair-wetenschappelijke lektuur en uiteraard werken van de genoemde acteurs. Voorleeshalfuurtjc. Op woensdag, 2 april a.s., wordt voorlopig het laatste voorleeshalfuurtje voor de kinderen van 5 en 6 jaar in de bibliotheek gehouden. OUDESCHILD Zondagmiddag zal er als vanouds weer een grote Palm paasoptocht in Oudeschild worden ge houden. Ook dit jaar zal de Margaretha Sinclair Band uit Den Burg haar mede werking aan dit evenement verlenen. Er zal om 2.00 uur worden gestart op het schoolplein van de openbare lagere school aan de Loodssingel. De organi satie hoopt op een grote deelname en mooi weer. Ook kinderen van buiten Oudeschild zullen van harte welkom zijn. Als een ieder zijn best doet om een mooie palmpaasstok te maken zal 'het een kleurige optocht worden. Er wordt aan herinnerd dat vrijdag avond (heden) in het City-theater ec-n voorlichtingsavond van de Nederlandse Hartstichting zal worden gehouden, aanvang 8 uur. De avoi\d is naast de leden van de vrouwenorganisaties ook voor andere belangstellenden toegan kelijk. Een tweetal filmpjes zal worden vertoond, terwijl daarnaast korte in leidingen zullen worden gehouden door Dr. H. W. H. Weeda en mej. B. A. van Wijngaarden, resp. hoofd en maat schappelijk werkster bij het adviesbu reau voor arbeidsgeschiktheid, afd. cardiologie, van het academisch zieken huis te Leiden. In deze inleidingen zal ook aandacht aan de revalidatie wor den besteed. Voorts zal mevrouw H. J. Ekker in gaan op het werk van de Nederlandse Hartstichting. Uiteraard zal ook gele genheid bestaan vragen te stellen. AFSCHIETEN SCHADELIJK WILD Hoewel de vorst nog niet geheel is ver trokken, lijkt het onze vereniging juist toe, toch onze jachtheren en landge- bruikers op enige voor hen belangrijke punten te wijzen. 1. Bij overlast van meeuwen mogen de bij u jagende jagers deze slechts af schieten tot 15 april 1969. Na deze datum zijn deze meeuwen beschermd door de wet en mogen wij ze dus niet meer schieten. Vorig jaar is er vrij veel schade door de bergeenden veroorzaakt en was 't een hele klus om 'hier tegen iets te mogen doen. Het is gelukt, maar ei genlijk wat te laat. Om dit te voor komen, is deze zaak nu reeds gere geld. Wanneer u overlast van deze dieren krijgt, kunt u zich recht streeks wenden tot: a. C G. Boot, opzichter Natuurmonu menten, Polderweg 2, De Waal, te lefoon (02220) 2590 b. Jac. Reuvers, hoeve Weltevreden, De Cocksdorp, tel. (02222) 237. Deze beide mensen hebben van Jacht en Wildsohade, afd. Fauna beheer een rechtstreekse vergunning tot het af schieten en •verdrijven van deze dieren. Zij alleen en dus niet de u bekende ja gers. Wanneer u na 15 april nog overlast van meeuwen mocht hebben of krijgen, stelt u zich dan in verbinding met de secretaris van de Texelse Jagers, de heer E. Breeuwer, Groeneplaats 12, Den Burg, telefoon (02220) 2041 die dan alsnog kan proberen een speciale ver gunning tot afschot te verkrijgen. Dit kan echter niet worden toegezegd, dat blijft proberen. Bestuur Jagersvereniging de heer W. J. de RoiJ Commercieel Medewerker kantoor Roosendaal Hoe? Heel eenvoudig. Open een salarisrekening bij onze bank, de NMB. U profiteert dan van 3y2°/o rentevergoeding. Bovendien is er de mogelijkheid een maandsalaris extra op te nemen als gezinskrediet. Als rekeninghouder geniet u een uitgebreide persoonlijke service. Zo kunt u bijvoor beeld gebruik maken van betaalcheques, waarmee u bijna overal betalen kunt. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Den Burg: Binnenburg 11. Den Helder: Koningstraat 7. Aantal leerlingen stijgt OUDESCHILD Verwacht wordt, dat de openbare lagere school van Oudeschild over vijf jaar 133 leerlingen zal tellen, wat in vergelijking met de 85 leerlingen die de school momenteel bezoeken, een flinke toename is. De prognose is onder meer gebaseerd op het sterk toenemende aantal kleuters, waardoor een tweede lokaal aan de kleuterschool al noodzakelijk werd. De te verwachten groei van het aantal leer lingen maakt de uitbreiding van de school weer tot een urgente zaak. Het aantal leerkrachten zal van drie tot vijf moeten worden uitgebreid, ook al als gevolg van de verwachte verla ging van de leerlingenschaal. De school van Oudeschild telt momenteel 3 loka len plus een niet ideaal noodlokaal op zolder. Een bouwplan voor een vierde lokaal werd destijds ontworpen, maar ging de ijskast in toen het leerlingental minderde en het aantal leerkrachten van vier naar drie werd gebracht. Nu echter heeft de oudercommissie het ge meentebestuur laten weten, dat naar spoedige uitvoering moet worden ge streefd. Een en ander werd maandag avond tijdens de ouderavond door het hoofd der school, de heer Visser mee gedeeld. Hij memoreerde voorts de gang van zaken op school in het afge lopen jaar en vertelde onder meer over de rijwielkeuring, die op zijn verzoek door de politie werd gehouden. Daarbij was gebleken dat van de 25 gekeurde fietsen er slechts twee aan de verkeers technische eisen voldeden. De heer Vis ser vond het een taak van de ouders om erop toe te zien, dat de scholieren op fietsen rijden, die in orde zijn. Ove rigens zou het nog beter zijn als de kinderen die in het dorp wonen te voet naar school gaan. Schoolreis De zesde klas gaat dit jaar samen met de Beatrixschool en de school van Zuid- Eierland op schoolreisje. Het reisdoel is Vught. Jammer is het, dat de eerste twee dagen van de avondvierdaagse in deze periode vallen, zodat de zesde- klassertjes niet aan dit wandelfestijn kunnen deelnemen. Een andere regeling is, gezien het ingewikkelde verband, waarbij diverse lagere scholen zijn be trokken, niet mogelijk. De heer Visser vertelde voorts het een en ander over het Onderwijscontact, dat naar aanlei ding van de moeilijkheden rond de scho lengemeenschap, in het leven werd geroepen, De scholengemeenschap zal nu wel van de grond komen. Er zal dit jaar geen toelatingsexamen behoeven te worden gedaan. In de volgende jaren zal waarschijnlijk met een zg. school vorderingentest worden gewerkt bij de toelating tot de brugklas. Dit jaar komt er dus 'n heterogene brugklas, waaruit in de loop van het jaar de leerlingen voor het Atheneum worden geselec teerd. Teleurgesteld Een der aanwezige ouders toonde er zich teleurgesteld over, dat te zijner tijd toch een schoolvorderingentest wordt gedaan Volgens betrokkene ver schilde dat weinig van een toelatings examen en daar had hij bezwaar tegen. Hij meende dat een gezamenlijke brug klas voor AVO en Atheneum weinig zin heeft als de leerlingen tevoren toch al naar „richting" worden gesorteerd. Het programma na de pauze werd verzorgd door Harry de Graaf uit Den Burg, die een reeks dia's vertoonde over Nieuw Guinea, het land dat in verband met de op handen zijnde volksraadple ging weer in de actualiteit komt. Het gebodene bleek zeer op prijs te worden gesteld. (Vervolg van pagina 1) De heer C. de Wit, voorzitter van de Texelse Middenstandsvereniging, kwam ook zijn gelukwensen aanbieden en ten slotte werd dit ook gedaan door aanne mer G Kikkert, die eraan herinnerde, dat in oktober met de bouw werd be gonnen en dat het nu is gelukt vóór Pasen te openen dank zij het harde wer ken van personeel en onderaannemers. De heer Kikkert bood als geschenk een klok aan. Harde noodzaak „Wij willen geen concurrent zijn. Wat wij doen is harde noodzaak; anders gaan we er allemaal onderdoor", aldus in zijn dankwoord de heer M. Goenga, die daarmee doelde op de zuigkracht van de grote bedrijven elders op het eiland. „We zullen ons best doen om het vertrouwen, dat men in ons stelt waar te maken". De heer Goenga liet blijken, dat het met het ontwerpen van de bouwplannen niet bepaald makkelijk was gegaan in verband met de eisen v.w.b het dorpsschoon. Door tijdnood gedwongen was de firma tenslotte ak koord gegaan, maar zelfs toen deden zich moeilijkheden voor, o.m. toen bleek dat de winkel boven het riool dreigde te komen en dus verder naar achteren moest. Enfin, alle leed is nu geleden en de fa. Goënga kan zich nu inzetten in het belang van de groei en bloei van Den Hoorn. ZATERDAG 29 MAART 19i| Junioren Cocksdorp-Wieringermeerl Tex. Boys-Vesdo, 15.15 uul De Koog-HCSC 4, 15.15 f Adspiranten: Oosterend a-Texel b, 15.0É ZDH a-Oosterend b, 15.0ö| Pupillen: Afdeling A: Texel a-De Koog a, 15.451 Oosterend a-Cocksdorp a,| ZDH a-Tex. Boys a, 14.15| Afdeling B: Tex. Boys b-Tex. Boys c, I De Koog b-Oosterend b, J Texel c-ZDH b, 14.45 uuil Texel d-Texel b, 13.45 uu| ZONDAG 30 MAART 1969: Afdeling Noordholland Kreileroord-Oosterend, 14| (boot l| Wieringerwaard 2-Texel 1 (boot De Koog-Schagen 3, 14.30 Tex. Boys 2-Flevo 3, 14.02 Cocksdorp-SRC 3, 14.30 u Oosterend 2-Oudesluis 4,1 Texel 3-SRC 4, 14.30 uur ZDH 2-Vesdo 4, 14.30 urn ZAP 8-Oosterend 3, 14.30 (boot I Texel 4-Oudesluis 5, 10.15 Junioren Zeemacht-Texel, 14.30 uo Helder 3-ZDH, 14.30 uur Adspiranten: Tex. Boys a-Texel a, 12.0v MEDEDELINGEN S.V. Texel. Het is jammer dat Texel 1 v zondag. Alleen de reserves kom veld. Voor Texel 2 een lastige uiti tegen W.waard 2. Texel 3 SRC 4; er dient gewonnen te Texel 4, dat thuis tegen Oud speelt, is stellig niet kansloos, De junioren gaan naar Ze« zullen er alles aan moeten des punten te behouden. De adspi spelen om 12 uur tegen Tex. I niet gemakkelijk, terwijl zater terend a-Texel b nog wel ij kan worden. Texelse Boys Dit weekend geen reizen voor naar de vaste wal. Zaterdag k (3.15 uur) de junioren van Vesd: waartegen nog niet gespeeld! punten meer prijsgeven s.v.p. dienst: R. Bakker en Joh. v. H den. Zondag ontvangt het tweed! Er moeten nu ma'ar eens e winstpunten komen, dachten Terreindienst: R. Beers en C l (Voor 12 uur s.v.p.) Vele keren vastgesteld: ad- Boys a-Texel a, het moet nu i doorgaan. Aanvang 12 uur. In de courant van dinsdag: pupillenwedstrijd Tex. Boys op 3 uur. Dit wordt ZDH a-Tei aanvang 14.15 uur. Trainen is nog hard nodig allemaal komen is het wel en het voetbalt beter. .W HAUWERT-SVO 2-^ Ook tegen Hauwert is SVO geslaagd beide punten te verc een gelijk opgaand duel mo met 20 het onderspTt delve rust gaven de Oosterenders de maar men wist dit overwicht doelpunten uit te drukken, om kele mooie kansen van v.d. We Eelman. Laatstgenoemde mikli op de paal. Na rust waren de duidelijk verhangen en was duidelijk sterker, maar de S\ diging, met Terwindt en Kooj het hoofd, wist goed stand Het was wel bijzonder jami vijf minuten voor het einde, uit een onoverzichtelijke siti 10 voorsprong wist te nen* ging nu „alles of niets" speleï Terwindt ging naar voren. nog een prachtkans, maar me kaar in de weg en vlak voor dit opdringen met een gave treffer afgestraft. JUN. ZDH-HRC 4 1 Een voor de rust tegen win ZDH bleef de stand, ondanks dringen van HRC, dubbel bh eerste helft waarin de ZDH ging uitstekend speelde, veil per L. Bakker toch wel Door uitstekend opstellen hs zeer moeilijke ballen uit. Na' aanvallend ZDH, maar het kwam aan de andere kant. In de helft hield ZDH het spd Door aanwijzingen van coach burg kwam er iets meer va. aanval, wat 5 minuten voor teerde in een fraai doelpu: Commandeur. 11. Door de blijft de stand in de kop oc nl. één HRC 4 en op een i plaats ZDH. VOLLEYBAL Zaterdag 29 maart 14.15 uur heren Tevoko 1-Ler< 15.15 uur heren Tevoko 4-Nid 16.15 uur heren Tevoko 3-Nie'

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 2