Plantinga Friesch Rood ROTATOR Atheneumleerlingen brengen dinsdagavond „Elektra '67 KOFFIEMELK! NDBOUW sn VEETEELT iRKEERDE UITGANGSPUNTEN <00*3 Modern stuk naar actueel gegeven Plateservice Een begrip voor een garantie voor heerlijke koffie Klaverjassen Ploeg Oudeschild werd eerste in eilandcompetitie jTwee geslaagde toneelavonden Jan Drijversehool T1UMNIEUWS Jongeren boven 14 jaar welkom op stuif in van „Panorama" [)E blad TEXELSE COURANT VRIJDAG 28 MAART 1969 riek voor w-dukiu- Ömlci* wdakJie lijn, me de laatste tijd weer een ,1 overkomen in gesprekken ixelse boeren, dat ik de conclusie trekken, dat er nog altijd agra- die het woord „beroepskeu- jkbaar niet in hun woordenboek staan. Ze leven nog altijd met chte, dat de eerste opdracht van ,erenzoon is, dat hij vader op- In als er meer dan één zoon is in ieder geval één van hen de I heeft om de traditie van het n voort te zetten. ligt niet dirert op de weg van .dbouwvoorlichter om daar iets zeggen. Het is meer de taak van iaal-agrarische voorlichters van ®ffl®erse standsorganisatdes. Als ik h waag om er iets over te schrij- in is dit in de eerste plaats een van het feit, dat ik er zeker van at veel boeren er met eens aan om hierover met één van ge- e voorlichters te praten, omdat helemaal niet als een probleem ]e tweede plaats meen ik het n hierover toch iets te zeggen te ontlenen aan de omstandighe- at ik al bijna 30 jaar als land- Dorlichter op Texel mag werken. iriji „Ik wil een hulpje" eerste geval heeft betrekking op drijf met een oppervlakte, die op it al te klein wordt geacht voor unansbedrijf. De boer heeft eni- •n geleden „Abraham gezien" en •lt blijbaar,. dat de beste puntjes raken. De oudste zoon volgt een ing voor een vak buiten de boer- it het feit, dat een tweede zoon pleiding volgt, die niet recht op de landbouw is gericht trék conclusie, dat ook hij blijkbaar in „hart en nieren" boer is. »oer in kwestie vertelde mij ech- t hij van plan was deze zoon :ort als hulp op het bedrijf te Toen ik hem naar de reden vroeg was zijn motivering, dat |t zijn leeftijd er aan toe was om t kalmer aan te gaan doen. En op z.i. op de weg om dat te be door inzet van de bedoelde zoon. •op heb ik het mijne gezegd. De le van het beroop is niet de eer- ats een zaak van vader en moe-, lar van do zoon of dochter. Dan er op gewezen, dat het ook be-.. :onomisch onverantwoord was tweede kracht op een bedrijf tc dat op den duur niet eens oen ïsbedrijf kan zijn. Voordat va- -n z'n A.O.W. toe is, is de zoon folwaardige kerel en het is uitge- 1 dat dit bedrijf een inkomen laan twee volwaardige arbeids- en. lit geval werd ook vergeten, dat Bet van een zoon als een „goed- rbeidskracht" kan spreken. Het lelijk aantrekkelijk zijn als het tor de arbeid van do zoon niet portemonnee behoeft te komen, le rentabiliteit van het bedrijf ieder geval toch zodanig moeten lat dit loon er wel in zit. Zou idig zijn om dit loon tijdelijk tc ?ren door uitbreiding van het be- lan is dit minder erg. Maar het n ieder geval aan te wijzen zijn. moet toch een opvolger zijn" iet tweede geval, dal ik op het ïb lag het, wat het bedrijf zelf gunstiger. De oppervlakte was op dit moment nog voldoende en eenmansbedrijf en kan dit ook el een aantal jaren zijn. iet gesprek, dat ik hier had werd 1 duidelijk, dat geen van de zoons liep voor het boer worden. Zij n voor een deel hun keus ook al kt. Maar het bleek, dat zowel de |als de zoons toch wel van oordeel dat m ieder geval één van de het lot moest treffen om vader volgen. Ik zou bijna zeggen, dat een zekere gelatenheid werd rd. Doodeenvoudig, omdat men noipe had, dat er een opvolger zijn. ;moet me ook voor dit geval weer pen, dat ik het met deze redene- |iet eens kan zijn. Het is voor mij gelukkig vind ik hier veel agra- ichter me helemaal geen wet eten en Perzen, dat er .voor ieder «bedrijf een opvolger mote zijn, 1 is het bedrijf groot genoeg om d in de toekomst een inkomen te maar mogelijk zal zijn voor hen, die met hart en ziel, of met andere woor den tot in de toppen van hun vingers boer zijn Dat is in de eerste plaats no dig, omdat we er op moeten rekenen, dat het inkomen ons echt niet geschon ken zal worden. Er zal kennis en in zicht nodig zijn. En verder zullen we er rekening mee moeten houden, dat ook al zal door verdere mechanisatie en rationalisatie de arbeidstijd mogelijk nog wel iets verkort worden en de arbeid ook lich ter worden, het boer-zijn eisen zal blij ven stellen, die andere beroepen niet kennen. We denken dan aan de gebon denheid en de bijzondere zorgen van een landbouwbedrijf. Alleen zij, die werkelijk voor het beroep van boer voelen zullen dit blijvend kunnen op brengen. HELEMAAL MIS Een flink aantal lezers heeft het me gezegd en ik ben er van overtuigd, dat een nog veel groter aantal het gedacht heeft: „De landbouwredacteur was er met zijn artikel over de koude regen, die toch welkom was, finaal naast". Men heeft mij gevraagd of ik nog niet wist, dat een oud rijmpje zegt, dat een „droge maart" één van de wensen van de boeren is. Achteraf heb ik nog eens moeten denken aan de waarschuwing van één van de Texelse boeren, dat ik voorzich tig moest zijn met een waarderingsoor deel over het weer. In deze rubriek was toen de uitspraak „gouden regen" gevallen. Die waardering gold voor dat moment ten volle, maar al heel spoe dig daarna vond iedereen, dat het goud z'n glans had verloren. Blijkbaar heb ik bij het schrijven van het aangevochten artikel 't voorjaar al wat in het hoofd gehad. Ik rekende er min of meer op, dat na deze regen de temperatuur snel zou stijgen en het gras even snel te voorschijn zou komen. Daar is niets van gekomen. Bovendien moet ik wel toegeven, dat een hoevelheid van 30 - 40 mm water op zichzelf al veel te veel is in maart. Maar het is vooral do daling van de temperatuur geweest, die mijn welkom aan de regen bijna belachelijk heeft ge maakt. Eén van onze boeren vertelde mij, dat hij er aan toe was om boos te worden over zo'n uitzpraak. Het is op dit moment wel zeker, dat we moeten gaan spreken van een laat voorjaar. Ook in 1968 hebben we dat in april wel enkele keren geconsta teerd. Het was toen vooral de vrij kou de en droge maand april, die de gras- groei tegen hield. Dat het voorjaar van 1967 aanmerkelijk vroeger was kunnen we duidelijk maken met het feit, dat toen op één van de Texelse bedrijven de melkkoeien al op 23 maart overdag de wei in gingen. Als je op dit mo ment de Texelse weiden bekijkt is die bijna niet te begrijpen. Het is nog één grote dorre vlakte. "We wagen ons niet meer aan voor spellingen. Maar we durven op grond van ervaring wel te zeggen, dat door een paar gunstige weken in april het beeld helemaal kan veranderen. En daar hopen we dan maar op. DE REGEN, DE KOU EN DE STIKSTOF In ons artikeltje over de koude regen die toch welkom was heb ik ook iets gezegd over de op dat moment al ge strooide stikstof. Ik meende, dat men er geen of weinig spijt over hoefde te hebben, dat de stikstof op het grasland al gedeeltelijk was gegeven. Ook daar is lang niet iedereen het mee eens. De veehouders, die de stikstof voor het grasland nog in de zak hebben voelen zich daarmee over het algemeen wel gelukkig. En mogelijk hebben ze daar in wel gelijk. Ook hier is het vooral de op de vele regen gevolgde kou, die er de oorzaak van kan zijn, dat deze vroeg gestrooide stikstof niet helemaal tot z'n recht komt. Als op de regen van 'n paar we ken geleden dagen gevolgd waren met een voor dit jaargetijde normale tem peratuur, dan zou het met de stikstof- verliezen wel meegevallen zijn. Het is nu zeker aan te bevelen deze percelen straks in de gaten te houden en als op grond van de grasgroei moet worden geconstateerd, dat met alle stikstof tot z'n recht komt, zal het zaak zijn een aanvulling te geven. We willen in dit verband nog wel eens onderstrepen, dat het systeem om de stikstof in het voorjear in twee ge deelten te geven aanbeveling verdient. Je kunt beslist niet zeggen, dat de vee houder, die in de eerste tien dagen yan maart stikstof op het land aan 't strooi en waren „een gaatje in het hoofd" hadden. In de meeste jaren hebben deze „voorlopers" het bij het rechte eind. In een voorjaar als we nu beleven zal hen dit mogelijk wat stikstof en dus geld kosten. Maar bij het systeem van de gedeelde stikstofgift is deze strop nooit zo groot. Mn Utara - bultan caranlvMrM^kMl aan 4a radabila Zoete bessenjenever K. Ptantkiga Zoon. Bolsward. Anno 1870. behoeven het béslist niet voor met het plan Mansholt eens te ft toch te aanvaarden, dat de be- in de toekomst groter zullen n zijn. Dat is alleen mogelijk als een gedeelte van de bedrijven >pvolger aanwezig is. Imoeten het er over eens worden, it boer-zijn in de toekomst alleen Hotel - Café - Restaurant ..BOS EN DUIN" laf 1 april weer de bekende assortiment is uitgebreid tot keus uit 20. ineens zijn wij weer tot Uw lst v°or Uw bruiloften en/of partijen. Dinsdagavond zal een groep leerlin gen van het Atheneum in de Burge meester De Koning-hal het stuk Elek tra '67 van P. Offermans ten tonele brengen. De avond is voor ouders en andere belangstellenden toegankelijk. Omdat het spel een voor schooltoneel nogal afwijkende inhoud heeft, lijkt het niet overbodig hierop een korte toelich ting te geven. Enige jaren geleden grepen enkele Griekse militairen naar de macht: zij bedachten een communistisch complot en daarna een reeks maatregelen om dit gevaar te keren. Zij stelden de grondwet buiten werking, wezen de 'ko ning weinig zachtzinnig op de aantrek kelijkheden van de Italiaanse badplaat sen, zetten de democratische regering af en stuurden duizenden politieke te genstanders naar concentratiekampen en gevangenissen. Andere gingen ge dwongen of vrijwillig in ballingschap Een van him slachtoffers was de po pulaire componist Mikis Theodorakis, die van. zijn politieke gezindheid nooit een geheim had gemaakt. Kort na de staatsgreep werd hij, in afwachting van een „proces" opgesloten in de Averoff- BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 19 tot en met 25 maart 1969 Geboren Bartlomeus Josephus, zv. Jacob van Heerwaarden en Elisabeth A. Schoenmaker; Ingrid Agatha, dv. Jacob van Heerwaarden en Elisabeth A. Schoenmaker; Cornelis Leonard, zv. Leonard C. Boekei en Helena Kooij- man; Jolanda Daphne, dv. Harm de Vries en Johanna Wiederhold; Jan Ja cob, zv. Jan Zegel en Aaltje A. van der Schans. Overleden Theodorus J. Smit, oud 1 jaar; Anna C. Witte, oud 69 jaar. VERTROKKEN PERSONEN Tineke Huisman, van Den Burg, Ko- gerstraat 55 naar Weststellingwerf. Wolvega, Heerenveenseweg 4; Dirk Mechielsen, met gezin, van Ada van Hollandstraat 4 naar Brielle, Anna Hoevestraat 82. gevangenis in Athene. Protestacties in het buitenland, ook in Nederland, de den de machthebbers besluiten hem naar een concentratiekamp op het ei land Jaros over te brengen. Maanden later werd Theodorakis, lijdend aan t.b.c., ondergebracht in het afgelegen bergdorpje Zatouna. Hier leeft hij nu, dag en nacht bekaakt, in een huis, dat 's nachts door schijnwerpers wordt ver licht, in afwachting van een scherlspro- ses. Enige welken geleden werd bekend, dat Theodorakis aan Oe Thant, secre taris-generaal van de Verenigde Naties, hulp had gevraagd, en dat hij bereid was te getuigen tegen de kolonelsrege ring, die alle mensenrechten aan haar laars lapt. Deze Theodorakis nu, is een van de hoofdfiguren in Elektra '67; de politie ke achtergrond is die van enkele maan den na de staatsgreep. Alles lijkt zo vredig, als de meisjes van een klooster school in een openluchttheater bezig zijn met een toneelrcpetitie, als zij een koor opzeggen uit een eeuwenoud to neelstuk: „Zie, hoe zij naderen, de landverraders, de oorlogsgoden, snui vend naar bloed en moord". C. B. D. IN WELKE TIJD LEVEN WIJ NU Prediker 3:1. Alles heeft zijn uur en ieder ding onder de hemel zijn tijd, schrijft de prediker, en dan noemt hij verschillende voorbeelden uit het leven van alle dag. Maar zo is het ook in het grote gebeuren. Ook nier wisselen de tijden in het plan Gods, en het is naar aanleiding van de vraag die vandaag zo vaak gesteld wordt in verband met het wereldgebeuren WAAR GAAT HET HEEN? Laten we trachten een antwoord te vinden op deze vraag, aan de hand van verschillende plaatsen uit de bijbel. Ve len wijzen het woord van God tegen woordig zonder meer af en wanneer men dan eens een rustig gesprek met deze mensen begint, dan blijkt vaak dat ze of geen bijbel bezitten, of er niet in lezen. Ik hoop dat hetgeen ik hier neer schrijf een aanleiding mag wezen dat meerderen hun bijbel weer opzoeken, en ihun ogen mogen opengaan voor de wondere tijd waarin we leven, want het is „nog" zoals Paulus aan de Co- rintiërs schrijft (2 Cor. 6:2) de dag des welbehagens, de dag der zaligheid, maar ook deze dag heeft zijn tijd. Wat men vroeger tegenkwam als aanduiding van het jaar waarin we le ven, en dat ons nog aansprak vindt men niet mar nl. het jaar „onzes He ren" 1969. Wanneer wij evenwel de tij den van de schepping van Adam af (niet van den beginne) Genesis 2 7 tot aan de nieuwe hemel en de nieuwe aarde. Openbaringen 21 1, in duizend tallen van jaren zouden verdelen, dan komen wij tot de volgende slotsom: 'vanaf Adam tot Mozes is 2000 jaar. vanaf Mozes tot Christus is 2000 jaar, van Christus tot het einde onzer eeuw is ook 2000 jaar, terwijl hierna volgt zoals we kunnen verwachten volgens Openbaringen 20 het duizendjarig rijk, en dit maakt dan het getal 7 vol, en (het is dan bij de aanvang van deze duizend jaar dat onze Here Jezus Christus zoals W0 vinden in Handelingen 1 11 zai wederkeren en zijn voeten zullen staan op de Olijfberg vanwaar Hij heenging. Vele profetiën die voorzeg zijn zullen dan in vervulling gaan, in het bijzon B der betreffende het volk „Israël" en^ het is juist in de laatste jaren dat wij in het wereldgebeuren met hen gecon fronteerd worden. Dit zal in de komen de tijd hoe langer hoe meer het geval zijn. Dit alles moge aanleiding zijn om ons goed aan te sporen acht te geven op Gods woord, want hiermee is nauw verbonden de komst van Hem, die een maal verworpen door het volk Israels aan het kruis een •verzoening voor allen is geworden, die door het geloof in Zijn bloed gerechtvaardigd worden uit Zij ne Genade door de verlossing die in Ohri9tus-Jezus is '(Rom. 3:21- 25). Doch ten tweede male zal Hij weder keren en wat hiervan het gevolg zal zijn, zullen we later onderzoeken. N. Eelman, Den Burg Eindstand van de eilandcompetitie klaverjassen 1968/1969 gespeeld over 4 avonden en tussen 2 ploegen van kla- verjasclub „De Doormars", 1 ploeg van klaverjasclub „De Graaf" en 1 ploeg van klaverjasclub „Eierland". Ploegen 1. Oudeschild 1 179034 p. 65 m 2. Oudeschild 2 178772 p. 76 m. 3. Den Burg 168282 p. 65 m. 4. Eiereland 154951 p. 40 m. Persoonlijk: 1. D. en S. Hemelrijk 27511 p. en 20 m.; 2. P. Hartog-P. Keijser 27242 p. en 9 m.; 3. D. Baoker-T. Dekker 26842 p. en 11 m.; 4. Mevr. Hemelrijk-Kl. Vla': 26485 p. en 12 m.; 5. Jac. Koning-D. West- dorp 26273 p. en 8 m.; 6. D. de Ruyter- B, Visser 25775 p. en 12 m.; 7. Echtpaar H Vermeulen 25491 p en 9 m.; 8. Echt paar Jn. Spaans 25355 p en 12 m.; 9. Mevr. Jn. Doger-Mej. P. de Vries 25239 p. en 10 m.; 10. Echtpaar Joh. Bruin 25083 p. en 11 m.; 11. T. Eelman- Jn. Meedendorp 25030 p. en 10 m 12. Jac. Keijzer-H. Btkker 24980 p. en 12 m.; 13. P. de Brok-C. Blom 24867 p. en 12 m.; 14. F. v.d. Meer-H. Maas 24740 p. en 6 m., 15. M. Bos-Jn. L. Koopman 24588 p. en 6 m.; 16. B. Roest- H. Witte 24519 p. en 6 m.; 17. C. C. Barhorst- Alb. de Ruyter 23883 p. en 8 m.; 18. P. v.d. Molen-Ch v.d. Slikke 23837 p. en 8 m.; 19. H. Bakker-Smit 23710 p. en 13 m.; 20. L. Bruining-L. de Vries 23967 p. en 11 m.; 21. C. van Lenten-W. v.d. Berg 23429 p. en 7 m.; 22. Echtpaar A. Huisman 22985 p. en 6 m.; 23. Mevr. Keijser-Mevr. Meijer 22743 p. en 4 m.; 24. Mevr. Stammes-Jn. van Dorp 21875 p. en 5 m.; 25. H. de Vries-A. de Vries 21703 p. en 4 an.; 26. Mevr. van Dorp van Eendenburg 21550 p. en 10 m.: 27. Echtpaar Bos 21143 p en 1 m.; 28. Me vrouw Haarsma-mevrouw Roest 20194 p. en 3 m. INGEKOMEN PERSONEN Di M. Sun, met gezin, van Weert, Korenmarkt 5 naar Den Burg, Graven straat 3; Johan H. F. Hopster, van Apeldoorn, Ugchelen, Brouwersmolen 406 naar Den Hoorn H 96. De vijfde en laatste in de reeks van Angelique-films is „Angelique en de Sultan" die zaterdag-,zondag- en maan dagavond in het City-theater draait. Escrainville en zijn helper Coriano heb- ben Angelique gevangen genomen en zijn er met een schip vandoor gegaan. Maar Peyrac, Angeliques echtgenoot, zet met succes de achtervolging in. Hij weet het schip te enteren, maar krijgt dan te horen dat Angelique in Algiers aan land is gezet. Peyracs schip ver gaat. Peyrac zelf weet levend de kust te bereiken maar wordt in Algiers in de gevangenis gezet. Angelique ecihter is intussen opgenomen in de harem van de koning van Marokko. Met de koning krijgt zij ruzie, zodat ook zij in cel te recht komt. Peyrac krijgt contact met de koning en biedt hem in ruil voor Angelique zijn geheim, om steen in goud om te zetten, aan. Maar intussen is Angelique alweer ontsnapt. Na een wilde achtervolging door de woestijn wordt de hereniging van Peyrac en zijn 'vrouw een feit. (In kleuren toegang boven 14 jaar.) Een verhaal vol middeleeuwse ro mantiek is „Robin Hood en zijn schel men" die zondagmiddag wordt ver toond. Graaf Andrew is ter kruistocht getrokken en heeft zijn vrouw en zoon Robert op het kasteel achtergelaten evenals een broer van Andrew, Graaf Gilbert en diens rentmeester Siegfried. Een boodschapper komt melden dat graaf Andrew is gesneuveld. Hij zegt dit echter na door Gilbert en Siegfried omgekocht te zijn. De gravin wordt nu gedwongen in het huishouden te wer ken en Robert moet stalknecht worden, tot grote verontwaardiging van het overige dienstpersoneel. Geholpen door de jagermeester ontsnapt Robert uit 't kasteel en voegt zich bij de vrijbuiter Robin Hood, waar zij horen dat graaf Andrew niet werkelijk is gesneuveld. Ze gaan naar het Heilige Land waar ze Andrew weten op te sporen. Andrew bindt, teruggekomen in Engeland, de strijd aan met het huurlingenleger van Siegfried en komt, geholpen door Robin Hood als overwinnaar uit deze worste ling om de macht. „Robin Hood en zijn schelmen" is een film van Nederlandse makelij, toegankelijk voor alle leeftij den. BRANDMELDING Bij brand altijd bellen (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. DEN HOORN De leerlingen en on derwijzers van de Jan Drijversehool te Den Hoorn kunnen met voldoening te rugzien op twee geslaagde schooluitvoe- ringen. Voor het jaarlijkse toneelstuk was deze keer het sprookje „De» ge laarsde kat" uitgekozen; de inhoud daarvan behoeven wij niet uit de doe ken te doen. Meegespeeld werd door vijftien meisjes en jongens uit de zesde klas; enkelen hadden zelfs dubbelrol len. De hoofdrol, de gelaarsde kat dus, werd gespeeld door Vera Bakker. Als een goede markies van Carabas zagen we Bram Brouwer, Martin van Wolfe- ren als de koning, Ceciel Bakker als prinses Elviera, Jan Bakker als hof maarschalk, Carla Commandeur als Jan de Lakei, Marja en Jeanette Kikkert als de twee broers, Henk Zijm als nota ris, Kees Kalis als Krelis de boer, Ak- kie Terpstra als Antje de boerin, Yvonne Welboren als tovenaar, Mary Timmerman als Piet de bediende van de tovenaar, Hans Hoogenbosch als la kei en Ria Zwanenburg als hofdame. Ze deden allen uitstekend hun best en het gevolg daarvan was dat de uitvoering uitstekend slaagde. De uitvoering viel dit jaar wat laat, maar dat was te wijten aan ziekte waarmee de medewerkende leerlingen te kampen hadden gehad. Ondanks dat hei; toneelstuk nu samenviel met de lammerentijd, was de belangstelling beide avonden goed. Zaterdagavond was ook het echtpaar Sprenger present. Toneelkleding en grimmage waren keurig verzorgd en de tijdens de pauze werd een verloting gehouden die ook goed slaagde. In nauwe samenwerking met de jon- gerensociëteit Den Burg, en jongeren groepen in Zuid-Eierland en Den Hoorn en diverse elders woonachtige jongeren organiseert de jeugdherberg .Panorama" ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Nederlandse Jeugdherberg Centrale op vrijdagavond aanvang 8 uur een voor alle jongeren vanaf 14 jaar gratis toegankelijke stuif- in. Het programma is een mixture van muziek, dans en spel. De jeugdsociëteit heeft toegezegd een dis-jockey te zullen leveren en ook diverse andere groepen hebben de verzorging van bepaalde programma-onderdelen toegezegd. Ge lijktijdig zullen meerdere activiteiten gaande zijn, waarvoor de accommodatie in de jeugdherberg zich bijzonder leent Het programma zal in nauw overleg met de jongeren worden uitgestippeld. Als mogelijkheden blijven achter de hand: een wedstrijd „levend scrabble"; kienen; een songfestival en „zaalgans", een variatie op het ganzenborden, in groepsverband te spelen. De jeugdherberg hoopt vele Texelse tieners op deze avond te mogen ver welkomen.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 5