Woningbouwvereniging Texel gaat zakelijker beleid voeren m MIDDELZWARE SHAG 48 woningendrama" bracht veel nutteloze kosten mee DE SHAG VOOR FIJNPROEVERS een SECRETARESSE Onderhoud wordt beperkt en incasso vereenvoudigd VERVOLG VAN PAG. 1 Fanfare PITTIG, MAAR TOCH LEKKER ZACHT S.O.U.S amuse met kluch K. Plantinga Zoon. Bolsward. Anno 1870. w Daartoe gedwonen door de in het afgelopen jaar sterk gestegen alge mene kosten gaat het bestuur van do Woningbouwvereniging Texel een wat zij noemt „zakelijker beleid" voeren. De exploitatierekening toont een on kostenpost die ƒ2000,hoger is dan kan worden gedeclareerd. In het ko mend jaar zal de gemeente Texel niet meer de controle op de boeken beta len zodat ook de kosten daarvan, ca ƒ2000,voor rekening van de ver: eniging komen. Er zou dan volgend jaar ƒ4000,teveel aan kosten wor den gemaakt en dat is ontoelaatbaar. Verder is het afgelopen jaar het on- derhoudsfonds van rond een ton met maar liefst de helft geslonken (een goede beurt voor de houtrijke wonin gen kostte ƒ52.000,terwijl in ver band met de rigoreuse verhoging van straat- en rioolbelasting ƒ26.000,— méér moest worden uitgegeven. Een en ander veroorzaakte een negatief exploitatiesaldo van ƒ21.000,terwijl vorig jaar nog een positief saldo van veertig mille werd geboekt. ,,We gaan niet failliet", aldus voorzit ter M. Bosma tijdens de vrijdagavond in „De Zwaan" gehouden jaarvergade ring, „maar we moe'ten heel waakzaam zijn". Hij kondigde daarop de volgende kostenbesparende maatregelen af. Het onderhoud van de woningen zal wor den beperkt. Het afgelopen jaard werd gemiddeld per woning ƒ262,aan on derhoud uitgegeven, waarvan slechts ƒ180,van overheidswege wordt ver goed. Volgend jaar zal worden overge gaan tot huurbetaling per maand. Het wekelijks incasseren door de heer Borgman is een zeer kostbare zaak ge worden, die echter als voordeel had dat de huurachterstand zeer klein kon worden gehouden. In 1971 zal het in casseren van huur en contributie aan huis geheel worden opgeheven en zul len de huurders per bank of giro moe- en betalen. Wie dat niet wil, mag aan de deur blijven betalen, maar draait dan zelf op voor de incassokosten. Door een en ander zal wanbetaling meer kans krijgen, maar het bestuur is voor nemens tegen wanbetalers niet bijzon der soepel op te treden. Veel eerder dan tot dusver zal de deurwaarder worden ingeschakeld en de dan ontsta ne kosten komen voor rekening van de betrokken huurder. Door genoemde maatregelen kunnen aanzienlijke besparoingen werden ver kregen, waaraan de voorkeur wordt gegeven boven verhoging van de con tributie die dus ongewijzigd op ƒ7,50 per jaar blijft vastgesteld. Rust weergekeerd In zijn openingswoord stelde de heer Bosma met voldoening vast dat de ver eniging (na het rumoer rond het vraag stuk van woningverkoop) is terugge keerd. Verdere acloies om de verkoop- een toilet en misschien zelfs centrale verwarming. De kosten zullen er voor een belangrijk deel weer uitkomen om dat het gebouwtje nu veel beter kan worden verhuurd. Voorzitter Koorn stelde voor dat degenen die niet zelf de handen uit de mouwen kunnen steken, de verbouw helpen mogelijk maken door in de vakanie verdiend geld ter beschikking te stellen. Verder moet er rekening mee gehou den worden dat de uniformen binnen enkele jaren zullen moeten worden ver vangen zodat liet zaak is daarvoor de nodige middelen te reserveren. Gehoopt wordt op initiatieven van de burgerij. Aanleiding voor een actie zou het 89- jarig bestaan in 1971 kunnen zijn.... Accoord ging men met het voorstel om burgemeester Sprenger tot ere voorzitter van het korps te benoemen Amusementsmuziek Uitvoerig werd gesproken over mo gelijkheden om de populariteit van het korps te vergroten. Velen twijfelen er aan of de fanfaremuziek oude stijl nog wel aanspreekt. Besloten is nu naast de vertrouwde muziek veel meer aan amu sementsmuziek te gaan doen. Oud en nieuw zullen echter duidelijk geschei den blijven, zowel bij repetities als uit voeringen. Bij een concert zal voor de pauze fanfaremuziek worden gespeeld en na de pauze wordt overgeschakeld op het nieuwe, vooral tot de jeugd sprekende genre, waarbij ook het show element niet zal worden verwaarloosd. Gedacht wordt aan verdere uitbouw van de boerenkapel en zelfs wil men daar een of meer goede Texelse accor deonisten bij betrekken. Verder is het de bedoeling de winteruitvoering, in januari 1970, niet meer in de De Ko ning-hal te houden maar weer in een der zalen van Den Burg. Gebleken is dat de grote De Koning-hal voor het publiek niet aantrekkelijk is. Het is moeilijk er sfeer te scheppen. mogelijkheid erdoor te krijgen, zijn achterwege gebleven. De herinnering aan de vergaderingen van vorig jaar, werd levend gemaakt door de heer P. Smit bij het voorlezen van de uitvoerige notulen. In zijn financieel overzicht wees de heer S. Kooi op de aanzienlijke „stille reserves" waarover de vereniging be schikt. Het woningbezet staat voor 7 miljoen op de balans maar is voor het dubbele bedrag verzekerd. Aan het eind van het jaar kon worden beschikt over ƒ48.000,een bedrag dat kan worden aangewend bij projecten die zelf moeten worden gefinancierd (auto boxen en 10°/« van de bouwsom van p remiewoningen) De heer Bosma vertelde dat de nieu we statuten door de Kroon zijn goedge keurd. Er kunnen nu nieuwe boekjes worden gedrukt. Dank werd gebracht aan candidaat-notaris Holtman die in tegenstelling tot de woningraad met de wijzigingsproblemen geen moei te had gehad. Fifty-fifty De zg. fifty-fifty regeling (de af spraak dat de helft van de beschikbaar komende woningen door de gemeente mag worden toegewezen en de andere helft door de vereniging) die tot dus ver alleen voor nieuwe woningen gold, is nu uitgebreid tot oudere woningen, die door vertrek van de bewoners be schikbaar komen. Het verzoek van de bewoners van de Nutswoningen aan het Schilderend om de bomen voor hun huizen te doen kappen, was doorgezon den naar het gemeentebestuur maar dit heeft er afwijzend op beschikt. Den Burg is toch al niet rijk aan groen en de genoemde bomen veroorzaken geen ondragelijke last. Het protest van het gemeentebestuur tegen de geringe toewijzing van slechts tien woningwetwoningen voor dit jaar heeft geen resultaat opgeleverd. Er zijn wel ruimere mogelijkheden voor de bouw van premiewoningen en de ver eniging zal trachten daarvan gebruik te maken door meer in de premicsec- tor te bouwen. De tien toegewezen ww- woningen zullen worden gebouwd in Den Hoorn, als de grondsituatie daar gunstig is. Drama Het gaat de vereniging niet voor de wind bij haar pogingen om 48 premie- woningen in Den Burg te bouwen. Het „hoogbouwplan" is niet doorgegaan omdat ook het bedrag dat de laagst ïn- sohrijvende aannemer opgaf veel te hoog was om tot een aanvaardbare huur te komen. De huur zou op 61,— per week komen komen (inclusief cv) dat is voor dergelijke kleine wonin gen die voor kleine gezinnen en alleen staanden waren bestemd, wel heel erg hoog. Er zijn dus weer veel kosten ge maakt voor niets. Dat was het tweede bedrijf van wat de heer Bosma noemde „het drama van de 48 woningen" want van een soortgelijk eerder bouwplan, een ontwerp van architect Alkema, dat op dezelfde plaats tussen Bernhardlaan en Thijsselaan gerealiseerd moest wor den afgezien. De heer Alkema kreeg opdracht om met tekenen te stoppen. De architect had recht op het volledige honorarium doch kwam met het be stuur tot een billijke regeling. De enke le duizenden guldens die men toen nog verschuldigd was, waren echter toch zuur geld. Het bestuur van de woningbouwver eniging meende voordeliger uit te zijn en minder risico's te lopen met een bouwplan van de Nationale Woning raad. Het betrof een zg. keuzeplan waarmee, zo dacht men, de minister al accoord ging en waarvoor zelfs de ge woonlijk bij premiebouw resterende 10°/o ook door het rijk zou worden ge financierd. Het leek dus allemaal roze- geur en maneschijn, maar toen de on derhandelingen met de aannemers gaande waren, bleek dat van het on derhavige plan alleen een schetsje be stond en dat de uitgewerkte tekenin gen en het bestek, onmisbaar bij het begroten, nog moesten worden gemaakt Men was dus nog geen steek opgescho ten. Tot overmaat van ramp bleek ook de aanvankelijke kostenraming ver be zijden de juistheid te zijn geweest. De eerste exploitatieopzet resulteerde in 'n huur van ƒ36,per weck (wat toen al aan de hoge kant werd gevonden) maar de laagste inschrijving (van Duin) was nog hoger zodat het 61,zou worden. Duur stukje Al met al is het perceel bouwgrond tussen Bernhardlaan en Thijsselaan een duur stukje grond geworden. „Daar kun je een hele woning van bouwen", aldus de heer Bosma, die eraan toe voegde dat het bestuur voortaan beter zal informeren, ook bij instanties waar van mag worden verwacht dat ze des kundig zijn. Er zal op worden gelet oi een bepaald keuzeplan elders al gerea liseerd is. De heer W. Sleenhuizen vond het een betreurenswaardige zaak. Hij vroeg zich af waarom geen openbare aanbe steding is gehouden. Nu hadden slechts Drijver, Daalder en Duin meegedaan. De heer Bosma zei dat het destijds (een jaar geleden) juister werd geacht zich te beperken tot de aannemers die toen in staat werden geacht vlot een derge lijk project uit te voeren. Misschien zou nu een openbare aanbesteding zijn ge houden. De heer Steenhuizen: Waarom bouwt men aan de overkant wèl goed koper? De heer Bosma: Daar is het ook moeilijk en bouwt men soms zo duur dat de woningen onverhuurbaar of onverkoopbaar worden. De prijzen zijn inderdaad wat lager op het vaste land; daar is misschien meer honger op de markt. De veronderstelling van de heer Steenhuizen dat bij het aanvankelijk begroten van de bouwsom van 't hoog bouwproject iemand zeer slecht had ge rekend, werd door de heer Bosma be vestigd „Het is met goed bekeken. De woningen kwamen op ƒ36.000,per stuk en het had hoogstens ƒ27.000, mogen zijn. Over zo'n verschil valt niet te praten". Protest Op de vraag van de heer Steenhuizen wie nu precies schuld had aan deze be- reurenswaardige gang van zaken, ver wees de heer Bosma naar de commissie die het boekje met keuzeplannen had samengesteld. De indruk werd daarin gewekt dat het om een kant en klaar plan ging (hetgeen gewoonlijk ook al tijd het geval is) maar men had alleen maar een schetsplannetje afgedrukt. Het bestuur heeft zich daardoor laten misleiden. De heer Steenhuizen raadde aan het ministerie voor de kosten aan te spreken. De heer Bosma: Er zal overleg worden gepleegd; we zullen eerst de rekening van de architect af wachten. De heer Westdorp verzocht zeer scherp te bij de Nationale Woning raad te protesteren. De heer Bosma: We hebben nog niets betaald, dus heb ben we het heft in handen. Steenhui zen: Een erg kort heft, vrees ik. De heer Steenhuizen deed voorts de suggestie om voor eens en altijd een einde te maken aan de woningnood op Texel door een groot complex eenvou dige prefabwoningen te bouwen in het recreatiegebied en deze te verhuren aan leden, totdat ze naar Den Burg kunnen. De heer Bosma zag niets in dit plan. Het zouden dan zomerwonin gen moeten worden. Deze mogen niet permanent bewoond worden. Bouwen op recreatiegrond is kostbaar en wie wil zoiets financieren? Voor zo'n plan krijgt men nooit toestemming. De heer Steenhuizen dacht dat er wel een mouw aan te passen was, maar de heer Bosma herinnerde hem eraan dat men zich nu eenmaal aan regels heeft te houden. Op een andere vraag zei Bos ma dat zo spoedig mogelijk een nieuw plan voor 40 a 50 premiewoningen zal worden ingediend, hoewel ook premie- woningen aan contingentering zijn ge bonden. Vrouwen in bestuur In de vacature van de heer G. Hal- sema (CNV) die Texel heeft verlaten, werd met ruime meerderheid van stem men de heer A. Rienstra gekozen. De heer C. Graaf werd herkozen als ver tegenwoordiger van de R.K. Midden stand in het bestuur en de heer H. Veenbaas werd herbenoemd als NVV- man in het bestuur. De heer Bosma merkte op dat het wenselijk is een of meer vrouwen in 't bestuur te hebben. Zij houden er vaak andere, met de praktijk verband hou dende meningen ten aanzien van wo ningbouw op na. Dat kan nut afwer pen en de voorzitter gaf de organisa ties in overweging daar in de toekomst met het samenstellen van de voor dracht rekening mee te houden. Centrale verwarming In de rondvraag werd onder meer ge- informeerd naar de mogelijkheid om centrale verwarming in bestaande wo ningen te laten aanleggen. De heer Bosma vertelde dat daar op dit moment nog geen financiële middelen voor be schikbaar worden gesteld, maar dat het er naar uitziet dat dit over enige tijd wel het geval zal zijn. De overheid vindt centrale verwarming steeds meer een vanzelfsprekende zaak. Als het he le woningbezit van de vereniging van cv zou worden voorzien zou dat onge veer twee miljoen gulden kosten. Als op Texel aardgas was, zou het veel voordeliger zijn. Overigens zullen de bejaardenwoningen in Jan Dirkszoord MIDDELZWARE SHAG |ksdo Bo Koof nten terei H a-' A: iel b iterei H a- B: Bc Koo iel c tel d 30 1 N< iring Koo Bc :ksdi ;el 3 :el 4 Kalle het eerst voor cv in aanmerking komen als de mogelijkheid zich voordoet. Het bestuur gaf geen gevolg aan het verzoek van een der leden die wilde dat men zou protesteren tegen de wijze daarop de bejaarden woningen aan de Thijsselaan worden gebouwd. Volgens de vragensteller zouden de huizen meer naar achteren moeten, omdat anders alle zonlicht uit de bestaande woningen wordt weggenomen. Een andere plaat sing van de bejaardemwoningen is evenwel niet mogelijk omdat de groot te van het bouwterrein dat noiet toe laat. Urgent Op de vraag of het waar is dat ie mand die zolang zijn intrek neemt in een zomerwoning, kan rekenen op een woning als hii in het voorjaar gedwon gen is te verdwijnen, moest door wet houder Daalder aarzelend worden ge antwoord dat het inderdaad wel eens voorkomt. Het zijn urgente gevallen waarvoor een oplossing gevonden móet worden. Waarop vragensteller conclu deerde: Wie keurig wacht, wacht jaren; maar je kunt jezelf urgent maken. Veder liet de heer P. Smit weten dat degenen die in aanmerking zouden willen komen voor een woning in Ou- deschild of De Cocksdorp dit even schriftelijk aan hem ter kennis moeten brengen. Daar komen binnen afzienba re tijd woningen gereed. De heer Westdorp pleitte voor meer vertegenwoordigers van de buitendor pen in het bestuur. „Bedrijfswoningen" Een der aanwezigen roerde de pijn lijke kwestie van de leegstaande be drijfswoningen aan. Er staan op Texel vele woningen leeg. Ze zijn voor wo ningzoekenden onbereikbaar omdat het bedrijfswoningen zijn, bestemd voor werknemers van de eigenaar. In wer kelijkheid worden in veel gevallen de huisjes in de zomer goed verhuurd. De heer Daalder adviseerde in dergelijke gevallen, dus wanneer de eigenaar wei gert een gegadigde toe te laten, contact op te nemen met de Woningcommissie. De gemeente zal dan trachten de eige naar tot andere gedachten te brengen en desnoods overgaan tot vorderen. Op een andere vraag antwoordde de heer Daalder dat de gemeente de eigenaar zelfs kan dwingen noodzakelijke repa raties aan de woningen te verrichten. In de loop van dit jaar zal in Oude- schild of De Cocksdorp de 500e woning van de vereniging gereed komen. De heer Bosma zei dat het de bedoeling is dit feit te zijner tijd op passende wijze te vieren. OOSTEREND De toneelf de Schoolvereniging Oosteren^ hare School (S.O.O.S.) heeft met succes op de schoolzc kluchtig blijspel „Trammelant en Strand" opgevoerd. Er het algemeen behoorlijk gespi wel de rolkennis bij sommigei r j. sen overliet. De volijverige u mevrouw Koorn-Koning, die regie voerde wist dreigende gen echter steeds te voorkomt De geschiedenis is een per: de James Bond-verhalen. Een heeft de formule ontdekt vas perbrandstof voor auto's krachtiger, maar ook veel j is dan benzine. Het pension Strand" word ontmoetingscen de gangsters die achter de aanzitten. In hetzelfde pensia ren veel andere dingen, zoals denschap tussen pensioneigea man Jaspers en zijn vriend Sweeres. Het gaat erom wie is getrouwd. Bruiloft en hu? zullen door de verliezer m taald.En dan is er nog een b« een miljoen gulden, waarm belangstelling uitgaat. Enfin gaat een der gegadigden met miljoen en een ander er met formule vandoor, terwijl de schap 1-1 eindigt. De heer lange R. Veens tra zagen niet gemakkelijke pensioneigenaar Herman Jas? aardige prestatie, maar de hi stra beweegt zich nog niet vrij op de planken Zijn tekst vendien op een „leestoon" lfs nar Pi jn, te el IM Vieux Plantiac Oti XI fo I BAKKER'S IJZERHANDEL N.V. vraagt voor spoedige indiensttreding voor de leiding van haar administratie. gen. Zijn tegenspeler, de heeBva Jong als Willem Sweeres, An geen moeite mee Hij acteerdf| spontaan. Marijke Jaaspers, d< van Herman, kreeg gestalte 6 |va A. van Zoest. Ze deed het pitt leszins acceptabel. Heel goed al zige huishoudster Clasien was T. Zijm-Boogaard. De heer B. als ober en contactman, deed i enkele aarzeling na, ook best! C. Ellen-Mosk, een toeriste dii gevaardigde van een oliemaat blijkt te zijn, deed het geslaagc] de heer A. Kalis als de zy gangster Smit. Mevrouw F. Smith speelde een aardig ro!) de gangster-secretaresse Adèle.' .Frans Visman toonde zich het te type voor de Bondachtige Otto Wendelaar. Hij bracht he'J af, hoewel hij af en toe blijk plankenkoorts. Mevrouw M. Daalder liet zich kennen ah heimzinnige vamp die de tone ver heeft bedoeld. Voor de zorgde de heer B. H. Roest. JEROEN VERKENNERS! VOLGDEN BRANDWEERClI Achttien verkenners van de| groep hebben een uit drie kfc staande brandweer- en bran* g tiecursus gevolgd. Als leeflT werkten de heren Van Wilsuml Trigt van de Texelse brandwÉ Woensdag werd in de examen afgenomen. Tijdens hetij-, richt werd onder meer een btft bracht aan de brandweerkazert^ met het daar gereed staande ba naal werd kennisgemaakt. DeJP de verkenners krijgen nu op form het insigne „brandweer®®*

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 2