§£WAf IK ZÊ&Bm W@P Niet commercieel WO onderzoekt problemen bij geboorte Texelse lammeren Geslaagde halve finales voor Texels turnkam pioen schap „jKrediet winkel van Vonk door burgemeester heropend rgelijking met heideschaap Het „Keukencentrum'" nam showroom in gebruik u bijna f300.voor Tetak I Finale op 10 mei in Oosterend Filmvoorstelling voor de bejaarden Jan Kijk weer winnaar jeugdwedstrijden G.V.T. Geschenk van f 1000,voor sociaal doel BLAD Stcgcman uit Amsterdam (rechts) niet Texels lam. Ter vergelijking toont haar stente het in januari geboren lain van een nis heideschaap. Laatstgenoemd dier, een draagt de naam Kareltje en is door de dames als mascotte uit Drente meegenomen. Kareltje is bruin-wit gevlekt, heeft een lange staart en al een paar indrukwekkende hoorns, waardoor hij sterk bij de witte Tcxelnartjes af steekt. veel mogelijk studiemateriaal ter be schikking te stellen wat in dit geval betekent dat hij een barend schaap niet eerder te hulp komt dan nadat vast staat dat dit beslist nodig is. Metingen De dames noteren de duur van de bevalling, de ligging van 'het nog on geboren lam, de registratie van de ram, het geboortegewicht en tal van andere gegevens die van belang kunnen zijn Van groot gewicht worden de metingen geacht die op de pasgeboren lammeren worden gedaan. Bij TNO wordt bijvoor beeld vermoed dat de typische brede kop van het Texelse schaap wel eens medeoorzaak van de vaak moeilijke ge boorten zou kunnen zijn. Ook het ge- fa oor tegewidht van het Texelse schaap is zeer hoog: vaak tot 7 'kg per lam, het Drentse heideschaap heeft niet de helft van dit gewicht, waarbij komt dat bij Drentse heideschapen tweelin gen zeldzaam zijn, bij Texelse schapen echter regel. Het is duidelijk dat de ei sen die de fokker stelt (zoals die brede kop, hoekige bouw en hoog gewicht) niet in het belang zijn van een voor spoedige geboorte, waardoor in meer dan de helft van de gevallen menselijk ingrijpen nodig is. Andere fokkerij Het onderzoek zal wellicht leren dat het mogelijk is een fraai Texels schaap te fokken, dat toch wat minder moei zaam het levenslicht ontdekt. Dat zou dan kunnen leiden tot overleg met het Texels Schapenstamboek en adviezen aan de fokkers. Het vergelijkend onder zoek zal zich uitstrekken over twee jaar. Mogelijk heeft het tot resultaat dat de jaarlijkse lammerentijd zijn naam als uiterst inspannende periode van dag en nacht waken en werken, nog eens zal verliezen. Zakennieuws Zaterdagmiddag heeft de fa. A. van der Vis zoon" in het voormalige pand van slagerij Roest in de Weverstraat een showroom van keukens en aanver wante artikelen geopend. Het is een betrekkelijk kleine ruimte, maar de fa. van der Vis is er toch in geslaagd een goede indruk te geven van hetgeen er tegenwoordig op het gebied van keu1- kens aan de markt is. De showroom is overigens geen winkel. Wie zaken wil doen, /dient zich maar het eigenlijke „Keukencentrum" aan de Maricoweg te begeven. Van der Vis importeert zelf keukens uit Duitsland; de merken Dorado en Superlux. Een keuken van laatstge noemd merk is in de showroom het pa radepaardje De voorzijde is geheel in massief tropisch hardhout uitgevoerd. Men kan uiteraard met iets minder kostbaars volstaan. Voor rond ƒ200, levert Van der Vis ook graag een keu ken. Verder zijn er keuken buffetjes die een welkome uitbreiding van het keukenmeufbilair kunnen vormen, hang- en legkasten en monsters van betimmeringsmaterialen zoals Deöo- wall en astbesttegelboard. Ook aan de doe-het-zelver is gedacht Zij kunnen keus maken uit verschillen de soorten aanrechtplaten, vanaf ruim 50,—. Een artikel waar in deze tijd van toe nemende zorg over reine lucht steeds meer vraag naar is, is een afzuigkap voor boven het fornuis. Er zijn types die als een ventilator op de buitenlucht aansluiting moeten hebben, maar de andere werken met filters en ozon. GESLAAGD DE KOOG De heer S. J. Rijk van cafetaria „Veronica" te De Koog, slaagde voor het diploma vakbekwaam heid consumptieijsbereiding. VROUWENGILDE OP REIS Het jaarlijkse reisje van het Katho- ïk Vrouwengilde voert dit jaar naar 'tterdam waar o.m. een rondvaart tor de haven zal worden gemaakt, de iromast zal worden beklommen en de etro bezichtigd. Dit ééndagsreisje ördt gehouden op dinsdag 29 april, 'brokken wordt met de boot van ze- P uur. Ook niet-leden kunnen mee. i worden verzocht zich vóór 6 april i te geven bij mevrouw A. M. Hoogen- ®ch-Hin, Zuid-Haffel, telef. (0222.0) 68. De gedupeerde tafeltennisvereniging 'tok heeft opnieuw enkele financiële Idragen ontvangen. Van de toneelver- terig 't Amateurtje kreeg men ƒ50, ff van de heer Geus ƒ10,De giften Pj daarmee gestegen tot een totaal- ^rag van 290,Het begrotingste- van Tetak bedraagt nu ongeveer ƒ1000,zodat er nog wel het een ajider moet gebeuren alvorens men slag geheel teboven is. Ui] vertellen de meeste van onze ers geen nieuws als we zeggen dat beroemde Texelse schaap in de uur niet voorkomt en een kruising van enkele oorspronkelijke rassen, natuurlijke omstandigheden zou hei schaap snel degenereren en llicht zelfs uitsterven. Hoofdoorzaak arvan zou zijn dat het schaap estal niet in staat is de lammeren tder menselijke hulp ter wereld te (ngen. Schapenboeren weten maar te goed dat het in de lammerentijd ik is zeer scherp op de hoogdrach- schapen te letten om direct te assisteren als het jonge dier aankondigt. Hulp bij de bevalling een vanzelfsprekende zaak. Bij dere, niet gekruiste rassen zoals het cende Drentse heideschaap, hoeft mens doorgaans niet in te grijpen. 1 zijn nu precies de factoren die geboorteproces beinvloeden en like maatregelen zouden genomen nnen worden om het werpen bij icelse schapen tot een meer spon- m gebeuren te maken nd«TN0 in Den Haag heeft zich deze lag gesteld en een onderzoek op iw gezet. Bij dit onderzoek wordt een >ot aantal geboorten zowel bij een 5 i^tuurlijk ras (het Drentse heide- aap) als bij het „onnatuurlijke' ntt xelse schaap nauwkeurig waargeno- n Mejuffrouw J. H. J. Stegeman uit an nsterdam, biologisch medewerkster TNO werd naar Ruine in Drente ituurd, waar zij in een week of zes honderdtal heidelammeren gebo- zag worden. Ook Texel Sinds enige tijd werkt me'j. Stegeman Texel, geassisteerd door biologiestu- nte Marian van Maarn Ze hebben intrek genomen in een geriefelijke avan op het bedrijf „Klein Zwitser- d'' in Zuid-Haffel, vlak naast de 'uur die in deze tijd van het jaar als lamkamer fungeert. Telkens als zich lammetje aankondigt stapt het eetal naar binnen waar zij de meeste eresse aan de dag leggen voor scha- die er uiteindelijk in slagen hun 'deren zonder hulp op de wereld te ten. De heer P. Bakker werkt enthou- st aan het onderzoek mee door zo- TEXELSE COURANT Bij de vrijdagavond in de De Koning hal gehouden halve finalesjongens en heren voor het Texels gymnastiekkam- pioenschap werd bij de heren Jaap Mets met 54,4 punten nummer één. Bij de jongens werd de eerste plaats bezet door Kees Duin (54,1). Tweede bij de jongens werd Bart Witte (52,6) en der de Jac. Keijser (46,1). Verder werden bij de jongens voor de finale geplaatst Jan Rijk, Bert Duin, Niek Siebinga (SVO) en Gert Jan Schoorl. Tweede bij de heren werd Jan Keizer (49,7); derde Martin Kooi {49,1). Verder werden geplaatst Jan Zoetelief, Kees Boks, Kees Sohuil, Frits Buijsman en Jan Kuiper (Oosterend). Jongens en he ren moesten hun turnvaardigheid de monstreren met een zeskamp: ringen, rek, brug, paard, lange mat en sprong. De finale wordt op 10 mei te Ooster end gehouden. Els Bakker eerste bij dames Vorige week maandag al werden de halve finales meisjes en damets gehou den. Ook hier was de uitslag bepalend voor de plaatsing voor het Texels kam pioenschap. Deelgenomen werd door meisjes en dames van de gymvereni ging Texel, de gymvereniging Ooster end, de gymvereniging Oudeschild en sv De Cocksdonp. Om geplaatst te worden moesten meer dan 30 punten worden behaald en was men gebonden aan de verplich te oefenstof. Gewerkt werd met brug ongelijk, lange mat, paard en even- wichtsbalk. Bij de meisjes waren 110 deelneem sters; bij de dames 24. Tien procent haalde het genoemde puntental niet en De medewerking, die het bestuur van de Folklore krijgt, is en blijft fantas tisch. Na enige maanden van ervaring, is de uitspraak gerechtvaardigd, dat het een voldongen feit is, dat de Fol klore sterk leeft in de harten van heel veel Texelaars. Het aantal enthousiasten, al of niet medewerkend, blijft groeien en daar zijn wij, idealistisch ingesteld als we nu eenmaal zijn, heel erg blij mee. En dat niet alleen voor onszelf, maar voor al ook voor ons eiland, dat een zeker belang heeft bij een goed draaiende Folklore. Immers, het toerisme is van grote importantie voor Texel. Alles wat er derhalve gedaan en gepresteerd wordt ter vergroting van de aantrekkings kracht van ons eiland op de toerist, is mede bepalend voor de opgang en de welvaart van Texel Aan natuur biedt het eiland zeer veel, maar toch is dat alleen niet voldoende; er moeten daar naast nog vele andere attracties zijn, wil men een gunstige concurrentiepo sitie behouden ten opzichte van andere toeristen-centra. En dat er op Texel, wat dit betreft, nog wel wat gedaan zou kunnen worden, is duidelijk, wan neer men ons eiland eens met andere vakantie^geibieden vergelijkt. De Fol klore, mits goed voor de dag komend, is één van de trekpleisters en we kun nen het niet genoeg zeggen: „Een alge meen belang voor geheel Texel!" Toch beschouwen wij de Folklore zo, dat zij er niet alleen is voor de toeris ten. Neen, ook wij Texelaars moeten er het nodige plezier aan kunnen beleven. En dat begint al bij de medewerking, die op zichzelf een prettige ontspanning vertegenwoordigt, die nog wordt ver groot door het succes.dat men daar bij oogst. Bovendien menen wij, dat er ook in de winter Folklore-evenementen moe ten plaats vinden en wel voor iedereen, maar ook in het bijzonder voor die ei landbewoners, die het in de zomer te druk hebben en die in de winter ook wel eens op hun gemak willen genieten van wat de Folklore heeft te bieden. En dat zoiets wordt geappreciëerd, hebben we kunnen ondervinden op on ze druk bezochte avond in Casino, kort geleden. Men heeft toen ook al begre pen, dat een dergelijke avond er niet alleen is voor de actief bij de Folklore betrokkenen, maar voor iedereen in de ruimste zin des woords. Al lijkt het er tot nu toe wél op, toch is de Folklore er niet uitsluitend voor Den Burg. Vandaar dan ook, dat wij ook gaarne onze medewerking willen geven aan bepaalde gebeurtenissen buiten Den Burg Het is voor ons wer kelijk plezierig, dat er al mensen zijn, die 't hebben begrepen en ons reeds heb ben aangezocht zekere samenkomsten, ook buiten 'Den Burg, met de Folklore te komen opluisteren. Daar geven we natuurlijk medewerking aan. En doen dat ook weer heus niet uit commerciële overwegingen, hoewel we natuurlijk al tijd blij zijn met een bijdrage als dat kan lijden. Maar kan dit laatste niet, dan werken we met evenveel genoegen kwam derhalve niet voor een diploma in aanmerking. De organisatie, in han den van de heer Praamstra van GVT, was perfekt zodat alles bijzonder vloi verliep. De uitslag, in volgorde van plaatsing in de finale; met puntental. Meisjes: 1 Els Bakker 36,1; 2 Maris- ka Coutinho 34,8; 3 Klaasje Polman 34,7; 4 Tine Schoorl 32,9; 5 Ineke Peet oom 32,4; 6 Kerstin van Wijk 32,3; 7 Fia Kooger (Oosterend) 31,9; 8 Lenie Heerschap (Oosterend) 31,6; 9 Christy Neijens 31,6; 10 Pia van der Vis (Oos terend) 31,3; 11 Annie v. d Star 31,2, 12 Saskia van 't Noordende (SVC) 30,8, 13 Elly Schraag (Oosterend) 30,7; 14 Janme Hooisohuur (Oosterend) 30,7; 14 Agnes Schrama 30,6; 16 Jannie Gris- nigt 30,5; 17 Geertje van Boven 30,5, 18 Joke Grisnigt 30,3; 19 Anneke v. d. Brink 30,0. Dames: 1 Fransje Grisnich 34,6; 2 Ank Duim en Annemarie Dogger 34,5, 3 Ina Boon 33,9; 4 Mattie» Witte en mevr. M. A. Koopman-v. d. Vis (Oos terend) 33,3; 5 Tineke Kooi 32,8; 6 Trea v d. Wal 32,5, 7 Lenie v.d. Vis (Ooster end) 31,6; 8 Marjan Ran 30,5. De halve finales waren tevens de on derlinge wedstrijden van GVT en GVO, De uitslag bij de GVT-meisjes 12 jaar: 1 Mariska Coutinho; 2 Klaasje Polman; 3 Christy Neijens. GVT-meisjes 12 jaar; 1 Els Bakker; 2 Tine Schoorl; 3 Ineke Peetoom. GVT-meisjes 14 - 15 jaar: 1 Agnes Schrama; 2 Jannie Grisnigt; 3 Gerda Witte. Dames-GVT: 1 Fransje Grisnigt; 2 Ank Duin en Annemarie Dogger; 3 Ina Boon. Meisjes Oosterend; 1 Fia Kooger; 2 Lenie Heerschap; 3 Poia v. d. Vis. Da mes; 1 mevr. M. A. Koopman-v.d. Vis, 2 Lenie v.d. Vis; 3 Annie Vonk. mee! We hopen dan ook diverse verdere aanvragen te ontvangen van buiten Den Burg, zowel in de zomer als in de winter. Natuurlijk zijn er beperkingen en we hopen, dat u er begrip voor zult hebben, dat het bestuur in haar eerste jaar zit en niet ineens alles tegelijk kan. Het moet allemaal een beetje rus tig groeien. De maand juni 'b.v. is uitermate* ge schikt om eens iets buiten Den Burg te doen, want in juli en augustus zijn we druk in Den Burg. Maar desondanks kan ook in die maanden wel eens iets versierd worden naar buiten, als daar om wordt verzocht. Wij gaan nl. van 't standpunt uit, dat wij onze handen vol hebben aan de organisatie van 8 woens dagen in Den Burg. Laat anderen bui ten Den Burg bepaalde gebeurtenissen organiseren, waarbij wij dan desge vraagd opluistering c.q. medewerking kunnen verlenen. Indachtig het spreekwoord: „Wie zwijgt, stemt toe", moeten we nog even een zij het niet zo belangrijk punt aan snijden, hoewel wij het in feite liever zouden laten. Wij willen graag steeds oprecht zijn en daarom hebben we ook gezegd, dat het een prettige bijkomstige omstan digheid is, dat de winkeliers e.d. van Den Burg er wél bij varen, dat de Fol klore haar voornaamste werkterrein aldaar 'heeft. Deze winkeliers hebben Vrijdagmiddag stortte burgemeester W. H. Sprenger een bedrag van ƒ1000,- op de Amro-bank. Het was de officiële openingsdaad bij de ingebruikneming van het nieuwe gebouw. Het bedrag was een cadeautje van de bank, be stemd voor een door de burgemeester aan te wijzen sociaal doel op Texel. Mr. Sprenger was niet helemaal on voorbereid en bad al uitgemaakt wat met het geld zou gebeuren, ƒ500, werd gestort in het zwembadfonds, ƒ250,ging naar de jongerensocieteit en ƒ250,was bestemd voor de bejaar dendiscotheek. Tevoren had de burgemeestre in zijn openingstoespraak gewezen op het feit dat het nieuwe gebouw geen naamloos groot bouwwerk is geworden, maar een prettig geheel waarin men de „krediet- winkel van Vonk" kan terug herken nen. De burgemeester twijfelde er niet aan dat de bank door zijn nieuwe be huizing nog .meer dienstbaar is gewor den aan de Texelse* maatschappij. Niet alleen voor gasten uit Amsterdam en Rotterdam maar ook voor de Texelaars heeft de naam van de Amro-bank een vertrouwde klank gekregen. Mr. DINSDAG 1 APRIL 1969 Donderdag houden de bejaarden van de bejaardensociëteit Den Burg nun Paasmiddag, aanvang 2 uur. Er wordt onder m)?er ben film vertoond qvec Rijnreizen die door een reisbureau spe ciaal voor bejaarden worden georgani seerd. Op deze middag zijn ook niet- leden en helpsters welkom. GYMVER. OOSTEREND HIELD ONDERLINGE WEDSTRIJDEN OOSTEREND Donderdag werden door de Gymnastiekvereniging Ooster end onderlinge wedstrijden gehouden door de je'ugdklassen van 6 tot 11 jaar. Er werd goed geturnd. De uitslagen waren: Eerste groep, meisjes 6-7 jaar: 1 Aly v.d. Vis 32,1 pnt.; 2 Margo Vlaming 31,6 pnt.; 3 Marinka van Dijk 30,9 pnt. Tweede groep, jongens 6-11 jaar: 1 Hans Sijtsma 46,7 pnt.; 2 Kees Bremer 46,0 pnt.; 3 Louis v. d. Vis 45,5 pnt.; 3 Jaap Kooger 45,5 pnt. Derde groep, meisjes 8-9 jaar; 1 Jen ny van Kooten 34,4 pnt.; 2 Femmy v. d. Vis 32,8 pnt. 3 Nelly Wuis 32,6 pnt. Vierde groep, meisjes 10-11 jaar; 1 Ellen Trap 33,4 pnt.; 2 Ineke Koorn 33,3 pnt.; 3 Anneke Kooger 32,7 pnt. De onderlinge gymnastiekwedstrijden van de gymvereniging Texel leverden de volgende uitslagen op: Jongens 6.-7 jaar: 1 Kees van Heer- waarden, 2 Paul de Grave en Peter Schoorl; 3 Olaf Duin. Jongens 8-9 jaar: 1 Ronnie Bakker; 2 Dick Groen; 3 Nico Schermer Jongens 11 jaar- 1 Jan Rijk; 2 Bert Duin; 3 Peter Drijvei. Al eerder publiceerden wij de uitsla gen van de wedstrijden meisjes. Als beste gymnast is uit deze onderlinge wedstrijden naar voren gekomen de 11- jarige Jan Rijk. Hij veroverde 't hoog ste puntental. Ook vorig jaar eindigde hij als nummer één. dan ook bijdragen voor de Folklore over, die overigens als vanzelfsprekend volkomen vrijwillig zijn. Maar deze si tuatie is toch fijn, beste lezers, want wil men de Folklore goed laten draaien dan is er nu eenmaal flink wat geld no dig en dat zou anders niet bij elkaar kunnen worden gebracht. Maar dat wil nog lang niet zeggen, dat wij als be stuur of stichting commercieel zijn in gesteld! Integendeel, want de bestuursleden stellen geheel onbaatzuchtig hun tijd, hun energie, hun telefoon en hun auto ter beschikking van de Folklore en leg gen er nog heel wat geld op toe boven dien. Wij willen ons met op de boist slaan, want we doen 'het met liefde, maar we menen toch ook, dat gezien de omstandigheden, wij even iets in dit opzicht te berde moesten brengen. De hardnekkige enkeling, die ons commerciële inslag''doelstellingen blijft toeschrijven en zelfs probeert afbreuk te doen aan onze belangen, heeft zich naar onze bescheiden mening met goed op de hoogte gesteld van ons doen en laten. Hierbij zij vermeld, dat wij te allen tijde bereid zijn, in volkomen openheid, alle gewenste informaties te verstrekken. Iedereen heeft recht op een eigen oordeel, maar als zo'n oordeel ten aan zien van de Folklore, naar onze eerlijke begrippen foutief is of niet goed gefun deerd, dan hebben wij weer het rec'ni ons daarover niet te druk te maken Bovendien, wat zegt de mening van een eenling tegenover die van zo vele wei- denkenden? En daarmede is, voor zover het ons betreft, overigens zonder enig gevoel van rancune, deze bijzonder kleine kwestie in het grote geheel, afgedaan. Hartelijk dank voor uw aandacht en vriendelijk gegroet door het Folklorebestuur Sprenger zei te hopen en te verwach ten dat ook het vertrouwen in direk- teur L. Vonk bestendind zal worden. „Ik hoop dat deze Texelse Vonk steeds een aanwijzing voor iets goed zal blij ven en nooit van kortsluiting". Materialisme De heer H. J. Slingenberg, lid van de Raad van Bestuur van de Amro-bank te Rotterdam, overhandigde daarop na een korte toespraak de' cheque van ƒ1000,er zijn excuses aan toevoe gend voor „dit wel heel erg materia listische gebaar". Burgemeester Spren ger toonde zich echter verheugd: „Har telijk dank voor uw materialisme". Na afloop van de plechtigheid werd aan de cliënten van de bank gelegen heid geboden het gebouw te bezichti gen en een drankje te drinken. Van beide mogelijkheden werd druk ge bruik gemaakt. Vele relaties op Texel en op het vaste land hadden hun feli citaties vergezeld doen gaan van bloem stukken, zodat het zakelijke gebouw in een geurende lentetuin was herschapen. Bloemen en plantenpracht zal er ech ter blijven, gezien de vele bloembakken zowel -binnen als buiten die op het laatste moment in verband met het on gunstige weer waren gevuld door de heer H. P. Rijk 'ijBrieven van lezers - buiten verantwoordelijkheid van de redaktie

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 5