Cjroen <2wgrtrJ~exels in het Tegenstanders gaven stoot tot bloei van VARA Wordt dorpshuis De Wielewaal toch verbouwd? Voorstellingen Wikor-festival ook voor anderen toegankelijk 40 jaar f 16Z onale biertapwedstrijd 15 april in Den Burg de Koninginnedag in twee etappes Elleboog Bar Dancing Het socialistische geluid in de huiskamerl" Afdeling Texel LDe Buterigger heeft nieuwe eigenaar iiiitenlands geld en reis verzekeringen Alle jeugdverenigingen mogen deelnemen Kantoor Middenstandsbank op 18 april open Bakker's Ijzerhandel supermarkt. Gidsendrinnband toont nieuwe uniformen Sehoolvoetbaltoernooi begint op 19 april Discotheek „Vat 69" dansen Let op Textielhuis Zegel Rients Gratama en Tsjechow ééoacters Geen krant na Pasen adukt, 4 APRIL 1969 82e JAARGANG No. 8357 N.V. ?/li Langcvcld De RooO H Deo Burg, Texel Tel. 2741 y de Graaf, Kccsomlaan 43, Den 12220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- fcisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,90 p. kw. -f 40 ct. incasso. Advert: 18 ct. per mm. excl. 4% BTW mede, S 4 op 6 'l iinsdagmiddag 15 april wordt in een biertapwedstrijd gehou- ?t is de eerste in de reeks van na- wedstrijden, die uiteindelijk besloten met de finale te Am- m. De wedstrijd, voor het eerst iel, staat onder auspiciën van het het Centraal Brouwerijen Kan- De organisatie berust bij de ilijke Hocra-afdeling. genomen kan worden door alle ars, die beroepshalve biertappen ;cheid wordt gemaakt in teams, een man tapt en de ander ser- en eenlingen, waarbij tappen en fen door één man geschiedt. Voor zijn prijzen van ƒ150,ƒ100, geschikbaar gesteld en voor jen ƒ75,50,en ƒ37,50. Voor [de eerste prijswinnaars is er bo- •n een beker, die zal worden uit- (t door VVV-directeur J. W. Dek- jjdens de wedstrijden zal commen- Jorden gegeven door de bekende jmedewerker Dick de Vree. wedstrijden beginnen om twee uur fdags en kunnen ook door belang- jden en supporters worden bijge- 1 De deelnemers moeten echter half twee aanwezig zijn. Zij moe- |ch tevoren hebben opgegeven bij of „De Karseboom". kleur STEREND Koninginnedag zal osterend weer in twee etappes n gevierd: op de dag zelf door de 'jeugd en op zaterdag 3 mei door ideren. De viering op zaterdag verband met het feit dat anders ittervissers niet zouden kunnen oen. viering wordt georganiseerd door )rps(huis)commissie die voor wat ft de 'kinderspelen momenteel nog ?g voert met de schoolhoofden, re mededelingen volgen, ouderen zullen, evenals de vorige op zaterdagmiddag deelnemen interland-spel. De deelnemeis i in twee ploegen worden verdeeld ■lk de meest uiteenlopende op- iten zullen moeten uitvoeren. Wie meeste punten verzamelt, wordt r. de feestviering is uiteraard geld dat door een lijstcollecte bijeen loeten worden gebracht. Eén dei lissieleden komt in de komende huis-aan-huis in Oosterend en en gehoopt wordt nu maar ddt royaal over de brug zal komen. dagelijks geopend. zaterdag, zondag, m.m.v. KWARTET SPECIALS EftPLAATSING judo-lessen STEREND Na Pasen worden de van maandagavond van de julo- ttosterend verplaatst naar de vrij end. Op vrijdagavond 11 april 'dus weer begonnen met de trai- op dezelfde tijd. De jeugd heeft (morgen) vakantie. (OOG De heer J. Jellema heeft rijf „De Buteriggel" te De Koog bdaan aan de heer H. van der Veen Ivolle. De nieuwe eigenaar had in Jle een cafetaria, dat hij onlangs (verkocht. Met Pasen zal De Bute- I onder de heer Van der Veen gaan fen. Het bedrijf zal op dezelfde voet In voortgezet. De familie Jellema pinnenkort in Den Burg wonen. NUTSSPAARBANK fcbge gezmsbank voor alle geldzaken OUDESCHILD Ook het socialisti sche geluid moet in de huiskamers kun nen doorklinken Dat was het doel dat de oprichters van de Vereniging Arbei ders Radio Amateurs zich voor ogen stelden. De socialisten wilden iets doen tegenover de liberalen, die in die dagen de microfoon al veroverd hadden en daarmee een machtig propagandamid del. De arbeiders slaagden in hun opzet; ze kregen een bloeiende omroep. Er werd gewerkt met plaatselijke afdelin gen; ook op Texel. Dat was de consequentie van het so cialistische streven: de arbeiders wilden via de aether wat te zeggen hebben en dat diende democratisch te gebeuren. Door de afdelingen werd het mogelijk voortdurend inspraak van de leden te krijgen. „De VARA is de meest demo cratische omroep", zegt de heer A. Bac ker, een der oprichters van de Texelse VARA-afdeling, die eind april 40 jaar bestaat. De afdeling voert wel niet meer de verhitte strijd van destijds, maar leidt toch een bloeiend bestaan. Er zijn 550 leden. Dezelfde situatie De heer Backer vertelt dat de situatie waarin de VARA verkeert eigenlijk niet veel verschilt van die uit de begintijd. Ook nu moet de omroep zich staande houden tegen omroepen als TROS en AVRO, die een duidelijk rechtse signa tuur hebben en niet alleen groot zijn ge worden door aanmelding van belang stellende leden, maar door fusies, die ontstonden door allerlei manupulaties, waarbij naar de mening van de leden niet werd gevraagd. Veertig jaar geleden was een radio- Jeugdmarkt op Koninginnedag Aan de jcugdmarkt die in het kader van de Koninginnedagviering onder auspiciën van het Centraal Jeugdover- leg Texel op de Groeneplaats wordt ge houden, kan door alle Texelse vereni gingen worden deelgenomen. Dit is een aantrekkelijke mogelijkheid om de ver enigingskas te spekken want op de markt zullen alle mogelijke artikelen te koop kunnen worden aangeboden. Wel is overleg geboden om te voor komen dat velen hetzelfde gaan doen, waardoor het geheel te saai wordt. Het moet voor 't publiek mogelijkheid zijn om iets te eten of te drinken. Veel af trek heeft een grabbelton, spijkerbalk, koekhaktent enz. Zelf vervaardigde snuisterijen, gebruiksartikelen e.d. zijn zeer geschikt om op de jeugdmarkt te verkopen, Verder wordt erop gerekend dat de deelnemers alles zullen doen ora hun waar aan de man te brengen en dus hun stembanden niet zullen sparen. Belangstellende verenigingen worden verzocht contact op te nemen met me vrouw E. ALbens-van Zonneveld, Som- meltjesweg 1 te De Waal, tel. 2577. Er zullen prijzen worden uitgeloofd voor de aardigst ingerichte stands. Daarbij zal onder meer op toepasselijke kledij van de verkopers en verkoopsters worden gelet. Het nieuwe kantoor van de Neder- landsche Middenstandsbank aan de Binnenburg te Den Burg zal op vrijdag middag 18 april worden geopend. Van 3- 5 uur zal in het verbouwde pand een receptie worden gehouden. ASEF PRODUKTEN voor een een goed onderhoud van Uw tuin: ASEF STALMEST ASEF GAZONMEST ASEF ROZENMEST ASEF MOSDODER ASEF TURFSTROOISEL ASEF POTGROND in klein- en grootverpakking. toestel voor de meeste socialisten een onbereikbaar artikel. Ook toen kostte een behoorlijk toestel ƒ500,Zelf bou wen werd dus het devies. Massa's VARA-mensen prutsten zelf een toestel letje in elkaar, vaak in groepsverband en onder leiding van een ervaren ama teur. Er werden zelfbouwcursussen ge organiseerd. Wie niet kon kopen of bouwen, was aangewezen op het toestel van een ander. Er werden op zaterdag, als de VARA uitzond, huiskamerbijeen komsten belegd om gezamenlijk te kun nen luisteren. Op Texel maakte de zelfbouw niet zoveel opgang. Daar zag men meer in het kopen van radio's op afbetaling. Ook amusement Tegenwoordig zijn de mensen niet blijvend te binden op alleen ideële grondslag. Ook de VARA heeft een mooi programmablad in kleur moeten uitgeven en zeer veel licht amusement in haar programma's moeten verwerken om een brede massa te trekken. Backer: „Maar het progressieve geluid blijft er bij klinken. De VARA zou zijn bestaans recht verliezen, als zij niet meer opriep tot nadenken over de noden van de we reld en het wakker houden van gevoe lens van sociale verbondenheid en medemenselijkheid". De viering van het VARA jubileum wordt bepaald geen typisch rode mani festatie met sprekers, herdenkingen en demonstraties. TV-uitzending Het wordt, zo schreven wij al in de krant van dinsdag, een TV-uitzending in de serie „Zomaar een zomeravond" op maandagavond 30 juni. Een indruk wekkende reportagetrein, waarvoor de boot nu al is besproken, komt met tech nici, orkestleden, omroepers enz. naar Den Burg, van waaruit een rechtstreeks amusementsprogramma zal worden uit gezonden. Er zal waarschijnlijk gebruik worden gemaakt van de burgemeester De Koning-hal. Aan verschillende Texelse personen en toestanden zal aandacht worden besteed. Als daarvoor de juiste personen en toestanden wor den uitgekozen, kan de uitzending die een zeer grote kijkdichtheid moet heb ben, een aardig stukje propaganda voor Texel worden. VEEL BELANGSTELLING VOOR REISJE NAAR HUISHOUDBEURS Voor de reis naar de Huishoudbeurs op 15 april, georganiseerd door het Overkoepelend Orgaan van Vrouwenor ganisaties, bestaat vrij grote belang stelling. Een bus is al volgeboekt, zodat is besloten een tweede bus in te scha kelen. Dames, die belangstelling heb ben, worden verzocht zich zo spoedig mogelijk op te geven bij mevrouw Van der Knaap, Witte Kruislaan 22 te Den Burg, telefoon 2536. 's Morgens wordt met de boot van acht uur vertrokken. De bus vertrekt om half acht van de Elemert. In Oosterend kan men om kwart over zeven instappen. De nieuwe uniformen voor de gidsen- drumband Margaretha Sinclair zijn klaar. Op de middag van Tweede Paas dag zullen de 62 meisjes er zich mee presenteren tijdens een rondgang door Den Burg, die om twee uur begint. De uniformen werden gemaakt naar een model, dat destijds door mej. Agnes Schrama is ontworpen. Het is uitge voerd in de „gidsenkleuren" donker- en lichtblauw en wordt gedragen met cape en een fez-achtig hoofddeksel. EERSTE KIEVITSEI GEVONDEN DEN HOORN De heer P. Schuil te Den Hoorn iheeft het eerste Texelse kievitsei gevonden. Hij vond het dins dagmiddag om half zes op het land van De Grie. Het ei is gekocht door Plaats- man-Cornelisse te Den Burg, maar zal niet aan de burgemeester worden aan geboden omdat deze heeft laten weten in navolging van de Koningin het öi niet in ontvangst te willen nemen. Op zaterdag 19 april beginnen op de terreinen van S.V. Texel te Den Burg de wedstrijden om het schoolvoetbal- kampioenschap 1969. De eindronde volgt op een nader te bepalen datum, in overleg met de finalisten. Het kam pioenselftal zal mogen meedoen aan het kampioenschap van Noordholland op zaterdag 10 mei te Den Helder. De wedstrijden beginnen om 10 uur 's morgens. Op veld A treedt dan de openlbare school Den Burg (I) aan tegen de CVO-school en op veld B de Sint Jozefschool tegen Oudt'schild. De wed strijden zijn rond vier uur 's middags afgelopen. GEMEENTEKANTOREN VANDAAG GESLOTEN De gemeentesecretarie en de kanto ren van alle gemeentelijke diensten zijn vandaag (Goede Vrijdag) gesloten. Ook het bureau van de burgerlijke stand is niet geopend. GEEN ZONNESTRAAL-PRIJZEN OP TEXEL Bij de trekking van de 28e Zonne straal-verloting bleek dat op Texel geen prijzen zijn gevallen. 't Paasweekend Toegang 18 jaar. Bonnen voor de kindervoorstel ling op 11 april uiterlijk inleveren op dinsdag 8 april. Zie de advertentie in dit nummer. DE WAAL Vrijdagavond belegde de stichting Dorpshuis „De Wielewaal" een buitengewone vergadering, die no dig was om vier nieuwe leden in het bestuur te kiezen. Zoals bekend had den mevrouw Luiken, de heren Albers, Kager en Lok besloten af te treden om dat zij zich niet konden verenigen met de houding van de aangeslotenen die de verbouwing van het dorpshuis had den afgestemd. In hun plaatsen werden nu gekozen mevrouw J. Laarhoven en de heren H. Koogcr, D. Maas en W. Sweere. De kans dat dit nieuwe be stuur uiteindelijk toch zal trachten de verbouwing erdoor te krijgen is niet uitgesloten. Dat bleek toen de aanwe zigen gelegenheid kregen het nieuwe bestuur van ideeen en adviezen te voorzien. Nadat de heer N. Luiken als voorzit ter van het „Amateurtje" de afgetre den bestuursleden van harte bedankt In het kader van het door de stich ting W1KOH in samenwerking met de Stichting Cultureel Werk Texel geor ganiseerde Paasfestival zijn er op woensdag 9 en donderdag 10 april voor ieder toegankelijke voorstellin gen in de Burgemeester De Koning-hal Op woensdag 9 april brengt Rients Gratama zijn cabaret Vingertjes in de pap". Gratama, in Friesland al ja renlang een bekend cabaretier, heeft in de korte tijd sinds hij zijn werkter rein heeft verlegd grote bekendheid verworven. Hij wordt beschouwd als een van de grootsten van de cabaret jongeren. Zijn repertoire bestaat uit 'n aantal zeer originele nummers waarbij het liedje „Trappetje af" geldt als een van de beste van het hedendaagse ca baret. Naast zomaar uit het dagelijks leven gegrepen onderwerpen bevat 't programma onderwerpen als sport, sex en de vaderlandse politiek. De voor stelling heeft o.a. in Den Haag en Rot terdam groot succes gehad. Donderdag 10 april brengt De Noor der Compagnie een Tjechow-program- ma. Gespeeld zullen worden een drie tal eenakters tjw. „Het huwelijksaan- ziek", „Het jubileum" en „De Beer". De stukken worden uitgebracht on der regie van Peter Soharoff. Bij het programma schrijft A. Koolhaas het volgende: „Tsjeohow is een cultuur op zich zelf. Een cultuur aan de rand van de ondergang, met visie op de toe komst. De enorme wijdsheid van het Russische land die zovelen in Rusland tot dromen en tot inertie dwong, om dat er geen beginnen was aan hervor men en verbeteren, is zowel e'en reali teit in zijn werk, als een symbool voor alle onmacht in de wereld, die mensen van goede wil doet terugsohrikken voor de feiten die aan goede wil niet genoeg hebben om te veranderen. Het is één van de dingen die het toneel van Tsjechow modern houden Want die onmaoht tegenover overstelpende hoe veelheden feiten die zoveel menselijk streven bij voorbaat in een positie van machteloosheid brengen, zal voorlopig nog wel niet verdwijnen". Te hopen valt, dat velen van de voor Texel unieke mogelijkheid gebruik zul len maken deze voorstelling mee te maken. Kaarten a ƒ2,50 zijn verkrijgbaar aan de zaal. Voor scholieren zijn jeugd- kaarten a ƒ1,50 verkrijgbaar. Op beide avonden zal de zaal om 7 uur worden opengesteld, zodat gelegen heid bestaat vooraf een bezoek te bren gen aan de tentoonstelling „Het ge schrift in Be'eld", tekeningen en schil derijen van Jannes de Vries, welke ex positie ook in het LTS-complex opge steld staat. had voor de prettige samenwerking in de vele afgelopen jaren, deed hij een beroep op bet nieuwe bestuur de ver bouwingsplannen nogmaals ernstig te bestuderen. In de discussie, die daarna ontstond, kon de heer Albers medede len, dat het banksaldo sedert de laatst gehouden jaarvergadering alweer ge stegen was met ruim ƒ1000,zodat nu voor de verbouwing uit eigen mid delen ruim .ƒ11.000,geïnvesteerd zou kunnen worden! Financieel staat alles er buitengewoon gunstig voor. Meer dere aanwezigen meenden, dat jaarlijks ƒ6.000,van de Stichting Cultureel Werk geleend zou moeten worden. De oud-voorzitter betoogde echter nog maals, dat het om een éénmalige lening zou gaan. Ook bij was het er mee eens, dat het dorp jaarlijks geen ƒ6.000, zou kunnen opbrengen; maar dat hoeft ook niet. Het leek hem gewenst, dat het nieuwe bestuur in eerste instantie de verbouwplannen blijft bestuderen. Er moet iets gebeuren en dat kan. Buffetploeg Voorts kwam uit de vergadering de opmerking, dat het nieuwe bestuur zou moeten proberen weer een „buffet- ploeg" te formeren. Het zou jammer zijn, als de winst, die in het buffet te maken is, niet in de dorpshuiskas zou vloeien. Verschillende aanwezigen ver klaarden zioh bereid deel uit willen maken van een tapploeg, maar niet in het huidige, veel te kleine, buffet. Mevrouw Albers merkte op, dat de vloer voor gymnastiekgebruik te glad is. Er wordt teveel was gebruikt. Mo gelijk is de vloer ook te „coveren", waarvoor deze beter met een natte dweil te reinigen is. Het nieuwe bestuur veel succes toe wensend, sloot de heer Albers de bui tengewone vergadering. COLLECTE VOOR KONINGINNEDAG BRACHT ƒ1500,— OP De lijstcollecte, die woensdagavond werd gehouden om de viering van Ko ninginnedag in Den Burg mogelijk te maken, heeft op enkele guldens na ƒ1500,opgebracht. De collecte, on dersteund door de geluidswagen en uit gevoerd door 30 meisjes van de gym vereniging Texel, nam 2l/s uur in be slag. Het bestuur van de gymnastiek vereniging, dat met de organisatie is be last, is over dc opbrengst zeer tevreden. In verband met Pasen zal de krant van dinsdag 8 april niet verschijnen. Abonnees en adver teerders worden verzocht daar mee rekening te houden. Directie Texelse Courant

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1