De stierenkeuring in Zuidhaffel Plantlnga Citroen jenever hide liefde ROTATOR (rKOFFIE^ [f ROOM \ls inhalen verboden is Sierkan IGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER Ophokplicht voor postduiven in Noord-Holland KiVoor volmaakt ^Jcoffiegenot S Jen is nie' zo'n gemoedelijke sten! fandaar dat het nogal eens is en, Vaker dan men denkt over emeen! Borden, die het inhaien len zijn bekend genoeg, ook al ze, vooral bij tijdelijke plaat- aak genegeerd. Té vaak! iJijlter wordt het al met de lij- je weg. Een doorlopende witte op het wegdek mag nóóit wor- schreden, een doorlopende en noken lijn naast elkaar mogen rolden overschreden door het i aan de kant van de volle wit- In leite dus ook hier: Inhalen len. jant ven jla; oudi ;en. 7 De] 'sehi vooi :de blad TEXELSE COURANT VRIJDAG 4 APRIL 1969 W«i :tra and (025 dat wist u dan misschien nog aar denkt u eraan, dat een in-- bod óók geldt voor alle kruis- onoverzichtelijke bochten en bij hoste punt van een helling, waar [Jiggers aan de andere kant van Lel niet kunt waarnemen? Ook EDMpjdt op enkele uitzonderingen Inhalen verboden! Die uitzonde- zijn met tot 't inhalen op kruis- de volgende: In ihalen op een ig is togestaan als verkeer er door een agent of [r lichten wordt geregeld ■voorsorterende voertuigen will Kalen Iverkeer op de weg waarop wordt ®iaald voorrang geniet. |n is verboden op een niet bevei- verweg en voor of op een zebra. In van een stilstaande tram is al- Joegestaan als daardoor de uit- lSde passagiers met worden ge- Td als ze trachten het trottoir te Ln, ook al is er een vluchtheuvel Itram en stoep. Wie kortgeleden •examen deed, weet het allemaal >1. De veteranen van de weg zijn sschien len dele vergeten of heb- rt eigenlijk nooit zo precies ve- Vandaar deze opsomming. Voor irige geldt dat de autobestuurder /andaag zijn overlevingskansen alij'k vergroot door alleen dan 'n Manoeuvre te beginnen, als hij Iker weet dat hij hem ongestoord der hinder voor anderen kan vol- t artikel 37 van het RVV stelt niets dat inhalen verboden I daardoor gevaar of zelfs maar hinder voor andere weggebruikers kan ontstaan. EEN PAAR INHAAL-TIPS Kijk voor u gaat inhalen een paar keer naar dezelfde achterligger. Al leen zó kunt u zijn snelheid goed schatten. Kijk behalve in binnen- en buiten spiegel ook opzij. Tussen beide spie gels in blijft dikwijls nog een ^blin de hoek" over. Kruip niet vlak aahter uw voorlig ger, maar ga tijdig naar links. U krijgt dan eerder zicht op het naast en voor de in te halen auto gelegen weggedeelte. Bovendien kan de be stuurder van een in te halen „on doorzichtige" voorligger u daardoqr tijdig zien naderen in zijn linker buitenspiegel. Knipper niet met uw grote licht als een tegenligger een „krappe" in haalmanoeuvre' maakt. Gas wegne men, bij remmen en zonodig zoeken naar een uitwijk-mogelijkheid is verstandiger. Ontsteek de gedimde kopliohten bij minder goed zicht (regen, zware be wolking, schemer, enz.) en maak uw auto daardoor beter zichtbaar. Ga na heJt inhalen pas naar rechts als u de voorkant van de ingehaalde auto in de binnenspiegel kunt zien; dan „snijdt" u hen met. Haal (brom-)fietsen nóóit rakelings in. Geef motorfietsen en scooters voldoende ruimte door van rijstrook te wisselen. SCHIETOEFENINGEN 9 april met uitwijkdatum 10 april van 8.00 - 17.00 uur gaat H.M. Zeeland schieten in sector 045-075° rechtwijzend met een straal van 9 mijl vanuit het hoge geleidelicht Nieuwe Haven. Veilig heidsschip aanwezig. Op dinsdag werd bij het K.I.-station te Zuid-Haffel weer de jaarlijkse voor keuring van stieren gehouden. In ge heel Ncordholland wordt in de maand maart op 37 plaatsen deze voorkeuring gehouden waarna op vrijdag 18 april a.s. te Alkmaar de centrale keuring zal plaatsvinden. Voor de keuring op Texel waren aangevoerd 5 oudere, 3 2-jarige en 5 1-jarige stieren. Allereerst werden de 5 oudere stie ren, allen eigendom van de Coop. Ver. voor K.I. Texel voorgebracht. Infanterist nu 9 jaar oud en reeds in geschreven met voor Algemeen Voor komen a.b. en 86 punten. Mooi gelijn de sterke stier en blijft solide. Burghorner Stefan eveneens 9 j aai en ook voor alg. voork. a.b. 86 p. werd beoordeeld als diep en sterk en nog in goede vorm. Marijkes Adema A nu 5 jaar en inge schreven met b. en 76 punten kreeg nu b. en 78 punten. Nog vrij goed van type en vrij evenredig in zijaanzicht met wat storende achterhand. Keimpe 33 v. d. Beukenhof. 3M> jaar en ingeschreven met b+ 83 punten. Royaal ontwikkelde, typische vaste K. Plantinga Zoon. Bolsward. Anno 1870. COPYRIGHT STUDIO AVAN grote taptoe van Rijkhuyzen ii als het ware onmiddellijk voor kir Daarom was het al een drukte lelang in het dorp. De ijs- en pa- inen zouden dan ook zeker goede Idoen, want zonder eetbare waar jfert de tegenwoordige mens zich peer. Iedereen vond het dus alle rerschrikkelijk leuk. Alleen boer e dacht er anders over .Die kwam i goeie goed naar smidje Verho lzei zuinig: „Jao, buurman! Al dat i en al die drukte is niks veur de in. De koeien geven minder melk. i Barnevelders, hè? Och och och, I leggen ze bruine eier en wat ont dek ik vanmorgen? Ik kom bie het leg hok en wat zie ik? Alleen van die ang- stig-bleke witte eier! Ik gao naar de stad, weet je. Poeiers halen veur de kippen en pillen veur de koeien. Die hele taptoe interesseert mien geen knip. As je wilt, mag je mee". „Mij best, Knolle", lachte de smid. „Ik ga graag mee. Ik moet toch even naar de stad. Wat doen we? Gaan we in mijn auto of in die van jou?" „Die van jou is mien veel te modern nou zou je mien ook nog een groot ple- en veel te snel", zei Boer Knolle. „En zier doen, as je achter het stuur van mien wagen wou gaan zitten. Ik heb toch zo'n gloeiende hekel an dat rieden in de stad, begriep je!" „Stap dan maar in, Knolle", zei de smid. „Je hebt anders al lang plezier van dat karretje, hè?" „Ik ben d'r héél blie mee", zei de boer. „Alleen dat rieden in de stad, hè! Foj foj, foj, wat hê'k daar een hekel an! Maar ehwat gao je nou zeivers in de stad doen, Verholen?" „Naar het reisbureau, kaartjes kopen voor dr. Yokito", antwoordde de smid „Zo zo zo!" zei boer Knolle. „Gaat-ie eindelijk weg met die rare sporlme- sjiene van hem!" (Wordt vervolgd) stier met wat minder vlotte gang. Melkbrons Admiraal 35 nu 4 jaar en ingeschreven met b+ 80 punten. Vrij adelijke en vrij evenredige maar iets gering ontwikkelde iets fijn gebouwde stier. De Uitslag van de 3 2-jarigen was als volgt: Frans 7 Eigenaar Gebr. Huisman, kreeg voor alg. voork. b en 78 punten. Sterke stier van goed type met iets te zware hals. Blrghorner Ringo. Eigenaar Gebr. Smit kreeg voor alg. voork. b. en 79 punten. Typisch en evenredig maar iets gering ontwikkeld. Geertjes Keimpe. Eigenaar D. Kuiper kreeg voor alg. voork. b+ 77 punten. Goed ontwikkeld en vrij re"cht maar toond wat weinig adel. Van de 5 1-jarige stieren werden er 4 voorlopig voor 1 jaar goedgekeurd voor NRS en 1 voor NH. Carlos Vader Pan 50. Eigenaar P. J. van Leeuwen. Alg. voork. b. Goed ont wikkelde vrij typische stier die iets edeler kon. Breda 2 Vader Pan 50. Eigenaar N. J. de Wit. Alg. voork. b. Gelijnde stier vrij goed type met bemerking in de voorhand. Adema 3 Vader Ruyter Ad. 18. Eig. W. Zijm, fokker Joh. A. Witte. Alg. voork. bVrij evenredig doch wat vrouwelijk. Hogezand 4 Vader Zonnestein 4. Eig. D. Kuiper, fokker J. P. Herweyer. Alg. voork. bRoyaal ontwikkeld maar wat onregelmatig gebouwd. Axel 6 v. d. Kerkeplaats. Vadei1 Keimpe 33 v. d. Beukenhof. Eig. K. Zuidewind. Goedgekeurd voor NH. Over het algemeen te kort kwaliteit. Ad 4 van Bloemwijk. Vader Pan 55. Eig. Joh. A. Witte. Deze stier was kreu pel en zal t.z.t. aan huis gekeurd wor den. Dat de aanvoer van de jarige stieren zeer gering was is vermoedelijk te dan ken aan de zeer goede vleesprijzen van de laatste tijd. B. O. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN In de afgelopen maand verleenden B. en W. aan de navolgende personen, instellingen en ondernemingen de daar bij omschreven bouwvergunning. De heer H. Broekman in De Waal voor de bouw van een woonhuis aan de Tien- hovendwarsweg; de heer G. J. de Wit, O 142, 't Noorden voor de bouw van een woonhuis aan de Derde Dwarsweg, de heer M. Knol te De Koog voor de verandering en uitbreiding van zijn pension aan de Dorpsstraat; de Stich ting Vakantie Verblijven te Amsterdam voor de uitbreiding van een kamphuis- jc aan de Bosrandweg; de heer J. v. d. Berg te Den Burg voor de bouw van een opslagruimte met douche in de Westermient; mevrouw B. Smit-Roeper te Hilversum voor de bouw van een zomerwoning aan de Plevierstraat; de heer C. Slaman te Oudeschild voor de verandering van een woonhuis aan 't Buurtje; de Bataafse Aannemings maatschappij te Den Haag voor de bouw van een woonkeet (logeergebouw) in 't Horntje; de heer A. N. Roest te De Koog voor de1 verandering van een woon-winkelhuis aan de Dorpsstraat; de heer P. Daalder te Oosterend O 21 voor de uitbreiding van zijn veestal, het Nederlands Instituut voor Onder- Ter voorkoming van door postduiven aan te richten schade aan land- en tuinbouwgewasen heeft, evenals in voorgaande jaren het geval was, over leg plaatsgevonden tussen de Neder landse Postduivenhouders Organisatie, de Rijkslandbouwconsulenten, de Ge westelijke Raad voor Noord-Holland van het Landbouwschap en de Directie Faunabeheer van het Ministerie van Landbouw en Visserij. Het resultaat van dit overleg is dat voorlopig van 5 april tot en met 24 mei 1969 in Noord-Holland iedere dag de postduiven door de postduivenhouders worden opgehokt tot des namiddags 5.30 uur. Ook des zaterdags en des zondags bestaat deze ophokplicht. De postduiven mogen wel deelnemen aan de wedvluchten en africhtingen, doch na aankomst moeten zij worden opgehokt tot 5.30 uur n.m. Postduiven, die zich tijdens deze pe riode en vóór het aangegeven uur, toch op het veld bevinden, lopen een zeer grote kans ten offer te vallen aan de maatregelen, die noodzakelijkerwijs ge troffen zullen worden ter bestrijding van wilde en verwilderde duiven. In dit verband moge er op worden ge wezen dat op wilde en verwilderde dui ven zal worden gejaagd, terwijl er voorts rekening mee moet worden ge houden dat ook nog wel eens gebruik wordt gemaakt van vergif. In het belang van de postduivenhou ders en van de landbouwers dringen de Nederlandse Postduivenhouders Orga nisatie en de Gewestelijke Raad voor Noord-Holland van het Landbouwschap er met de meeste klem op aan zich strikt aan bovengenoemde afspraak te houden, hetgeen derhalve betekent dat landbouwers zich na 5.30 uur n.m, zul len dienen te onthouden van een be strijding der duiven, terwijl voorts in geen geval mag worden geschoten op overvliegende postduiven, terwijl de postduivenhouders zich strikt moeten houden aan de ophoktijden. De landbouwers gelieven bij beteke nende schade aan hun gewas, veroor zaakt door duiven, dit direkt te mel den aan de heer C. Schoen, Ambtenaar van de- buitendienst van de Directie Faunabeheer, Geversweg 2a te Castri- cum, telefoon (02518) 2485. zoek der Zee voor de bouw van een experimentaquarium in 't Horntje, de Bouw- en Aannemingsmaatschappij Continent te Den Haag voor de veran dering van de kampwinkel op „De Pa rel"; de Nillmij Vakantieverblijven te Den Haag voor de bouw van vijf ikamp- ihuisjes op het terrein „Sluftervallei"- de iheer Rh. Vlessing vte Culemburg voor de uitbreiding van een winkel pand aan de Gravenstraat; de heer P. Dedel te Oudeschild voor de verande ring van een woonhuis aan de De Ruv- terstraat; de heer K. Holtewes te De Koog voor de bouw van een garage- berging aan de Boodtlaan; de heer M. H. Bakker te Den Burg voor de bouw van een loods aan het Schilderend; de heer P. Swarthof te Den Burg voor de verbouw van het woonhuis Kikkert- straat 28 te De Cocksdorp; en de heer A. Timmer te Oosterend voor de ver andering van een woon- en winkelhuis FEUILLETON door TOM LODEWIJK n hoe? rard en de jongens in de steek la te lachte smadelijk bij de gedachte, behoefde ze niet aan te denken, ón niet. ar wat dan? es opzoeken? Zonder dat Geert er wist? Stiekum? Een verhouding? in haar kwam daartegen in op- Zou ze nu doen wat ze als meisje slist geweigerd had? En tóen was 'g vrij. Nu was ze gebonden. Aan ian die haar vertrouwde. Aan kin die haar nodig hadden. Aan men- an wie ze hield, flits van blonde haren, een wui- hand voor het raam, daar was al! Zeker eerder vrij gekregen chool Ze drenkte haar zakdoek in Ie cologne, bette haar gezicht, liep laar de keuken en dronk een glas leeg. ®g", zong Lydia's stem. keek naar haar jongste dochter en zag ze het evenbeeld van het et, dat op de tentoonstelling hing. ongerepte, dat kinderlijke. Maar was Lydia anders. Ze had méér arakter van Geert. Diepvoelend, bevreesd haar gevoelens te to- Lvdia, haar jongste. Haar hart ging aar dit kind. Lydia die soms haast ostig was voor haar leeftijd, al kon teedoen als de beste en had ze op 1 een reputatie van „keetschop- Lydia die nu al wist, dat ze men- Köu helpen, dat ze verpleegster wilde worden. „Maar een goede. Daar om wil ik studeren", had ze gezegd. Ze was blij dat het Lydia was, die nooit meteen haar aandacht opeiste, al tijd zorgde voor het evenwicht in huis" „Je bent vroeg kind". „Ja, Maas was ziek, uur eerder vrij. De een zijn dood is de ander zijn brood. Lekker, u alleen thuis. Maar u bent toch naar de tentoonstelling geweest? Dan bent u ook al gauw terug". „Ja, ik ben maar meteen naar huis gegaan. En dat zie je, het was maar weer goed." „O ja, niemand thuis is nooit leuk. Zal ik even koffie maken?" Dat was Lydia op en top. Meteen zorgend. „Graag, lieverd". Dan kon ze meteen weer wat tot zichzelf komen. Eigenlijk was ze dankbaar met deze afleiding. Lydia zat zichtbaar te genieten van dit gezellig met zijn tweeën zijn. „Hoe was de tentoonstelling?" vroeg ze. „De moeite waard", zei Lot zo neu traal mogelijk. „Hij kèn wel wat". „U hebt hem toch vroeger gekend, niet?" „Ja. Vrij goed zelfs." „Was hij er zelf?" „Ja, hij was er". „O enig mams! En kende hij U nog?" „En óf", ze merkte dankbaar dat ze er opeens weer gewoon over praten kon. „Hij zei dat ik niks veranderd was". „Complimentenmaker". „Ben ik zou oud geworden?" „Welnee. Maar toch geen twintig meer", zei Lydia nuchter. „Ik ga zelf kijken". „Moet je doen". Opeens dacht ze met schrik aan het portret. Lydia zou het zien. Nu, en wat dan? Laat ze het maar metéén weten. „Hij heeft mijn portret geschilderd, weet je dat? Toen ik negentien was". Lydia was opeens heftig geïnteres seerd. „O, mams, hangt het op de ten toonstelling?" „Ja". „Nou, dan ga ik het vast zien". „Ga je met Liesbeth?" „Welnee, die gaat natuurlijk met die hele reut van haar klas. Nee, ik ga in m'n eentje". „Dan heb jij er het meeste plezier van, niet?" „Ja, dan kunnen we d'r samen over praten. Hebt u een catalogus?" „Ja, die mag je wel meenemen". „Staan er foto's in?" „Een paar". Gelukkig niet van héar portret. „Och heden, daar is Liesbeth ook al. Mèt Ans en Rob en Juut Invasie, mams. Uit met de pret. Nou, ik zal maar een beetje koffie bijmaken". „Dag zoete poesies!" rumoerde Lies beth. „Moeder, ik heb een stel meegeno men, we moeten repeteren voor de schoolavond. Is er koffie?" „Lydia heeft ze net gezet". „Is die al thuis? Zoet meissie. Heeft wat over voor haar zuster". De anderen kwamen binnen, iets rus tiger. „Zo jongens", begroette Lot opge wekt, „eerst koffie allemaal?" Ze keek het spul rond, zoals ze daar, voor een ogenblik vredig, rondom za ten. Dit was héar leven. Wat was Lydia blij geweest dat ze thuis was. Voor een ogenblik verdween het ge zicht van Kees de Waard naar de ach tergrond, keek ze naar Liesbeth, die on bekommerde dochter, wilde vogel als zij eens was geweest, naar Lydia met haar blonde haren, nu alweer stikkend van het lachen met Juut met haar lange benen en grote mond, Liesbeth's trouw ste vriendin, moeders mooiste niet maar een fijne meid. Ze hield van al deze kinderen. „Jongens", zei ze, ,,'t is heel gezellig hier, maar ik ga voor het eten zorgen". Ja, het was toch wel anders dan toen. HOOFSTUK XII Lydia Kees de Waard was in druk gesprek met een bekende verzamelaar, die met zijn vrouw een hele villa met kunstwer ken had gevuld en op deze tentoonstel ling een groot schilderij had gekocht. Het was de laatste dag. Hij mocht te vreden zijn. Veel publiciteit, zelfs voor de televisie, veel bezoek, en aankopen zowel als opdrachten. Hij kon nu kie zen. Het was voor hem niet langer nood zaak een opdracht uit te voeren, het was voor de opdrachtgever een eer, wan neer hij die aannam. Toch was hij nerveus De ontmoeting met Lot Vermeer had hem veel dieper geschokt dan hij zichzelf wilde beken nen. Maar hij had niets meer van haar gehoord. Zou ze nog komen? Zou hij haar weerzien? Hij was ervan over tuigd, dat ze de drang niet zou kunnen weerstaan, maar natuurlijk, ze zou er heel wat voor moeten overwinnen. En wat, als ze kwam? Dat wist hij niet en dat deed er niet toe. Voor Kees de Waard was het genoeg dat alle oude ge voelens weer in hem waren wakker ge worden, toen hij haar terugzag en te weten dat ze hem niet vergeten had en vergeten kón. Hij luisterde naar de dame, die uit gebreid haar mening te kennen gaf over het beleid van de directie van het mu seum en zijn ogen dwaalden over de bezoekers, die deze laatste dag nog in drommen waren opgekomen. Daór had Lieselotje gestaan, vóór haar eigen portret dóar. Hij stamelde een verontschuldiging, liet het bejaarde, deftige echtpaar ver baasd en een beetje verontwaardigd achter. Ze zag hem verdwijnen tussen de mensen. „Dat krijg je", zei meneer, „wanneer die lui beroemd worden. Menen zich al les te kunnen permitteren". Mevrouw glimlachte zwakjes. Maas Kees de Waard was hen allang vergeten. Zijn ogen waren gericht op het meisje dat daar stond voor het por tret. Het kón niet, en toch was het zo. Hij kwam voorzichtig naderbij en stond vlak achter haar. „Ben jij dat?" vroeg hij opeens, naar het portret wijzend. Ze schrok helemaal niet van zijn plot selinge vraag, de ogen van Lot zagen hem aan. „Nee", zei ze „dat is mijn moe der". „Ben jij een dochter van...." „Ja", glimlachte ze, „daar ben ik een dochter van. Ik ben Lydia van Luyk". Van Luyk. Zo heette Lot dus nu. Hij had vergeten er naar te vragen. „Ik ben Kees de Waard". (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 5