s Cjroen 2rwartsjexehin het harL, lemeente en RWS maakten iorte metten met de olie Kotter maakte spooktocht over nachtelijke Waddenzee urn >i^<4 een SECRETARESSE Vele aannemers ingeschakeld bij reinigingsaktie [gels bang 'voor Itinkende brij HULDE! Nieuw NMB-kautoor Modern maar knus Texelaar (44) gedood door kantelende trekker Helderse duikers borgen net van TX 77 Kwajongenswerk Hans Boks bezette goede plaats bij judotoernooi Bakker's Ijzerhandel supermarkt. HET NATIONALE KWALITEITSMERK VAN WARME BAKKERS ■M Na 20 km op Robbenzand vastgelopen Koninginnedag te Oudeschild Spruitjeskuituur Verbazing en ontzetting Philips draaitopstofzuiger ELECTR0HUIS BAKKER'S IJZERHANDEL N.V. 15 APRIL 1969 kjV. v/li Langcvcld De Roojj |lDen Burg, Texel Tel. 2741 de Graaf, Kccsomlaau 43, Dcu §2220) 2741, 's avonds (02220) 2403 82e JAARGANG No. 8359 Verschijnt dinsdags en vrydags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,90 p. kw. 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct. per mm, excl. 4% BTW deel van de olie die woensdag- pd door de Liberiaanse tanker midor" ter hoogte van Petten in jerd gestort, is vrijdagochtend op fcxelse strand tussen paal 9 en 12 ppceld. De zwarte stinkende sub- e kwam bij vloed vrij boog op het I te liggen. Op sommige plaatsen f olie ccntimers dik in plassen van i meters breedte en tientallen me- Ingte. Dank zij snelle en effektie- Jtie van gemeente en rijkswater- Ikon de rommel echter snel wor- Ipgeruimd. Om 11 uur werden al- jchikbare werkkrachten en machi- par het strand gedirigeerd en om uur 's avonds was het strand Ischoon. „Theomidor" werd op heterdaad It schoonmaken van de tanks he ldoor de bemanning van de loods- 1,,Zeeko uit Den Helder. Ook Tlederlands vissersschip heeft de laan bezig gezien. Radio Scheve- pi heeft de tanker gewaarschuwd, ■het schip*seinde terug'niet schul- zijn aan de lozing. Voor alle ze- iid heeft de loodsboot monsters en van de gestorte olie. Op ver- Ivan het ministerie zijn door een laarne willen wij onze grote ordering betuigen aan het adres Gemeentewerken en Rijks- iterstaat voor het doortastend reden tegen de verontreiniging grote hoeveelheden olie op «strand tussen Paal 10 en 13. nkele uren na de eerste mel- 'g is op grootscheepse wijze he men met de verwijdering van vieze brij, die het strand wegen dreigde te verstoren en grote anti-propaganda voor ■xel zou betekenen. Reeds de- mde dag, namelijk om 9.00 uur avonds was het gehele strand- 'deelte gereinigd, hetgeen uitcr lfd aanzienlijke kosten met zich le't gebracht. De vraag: „wie zal dat betalen?" daarbij volkomen ondergeschikt maakt. Voorop heeft gestaan, jj de naam van Texel geen jpadc zou mogen lijden, een mdpunt, dat voor ons een ge- dstelling mag zijn voor de toe- mst. V.V.V. Texel Foto boven: Zo lag de olie op sommige plaat sen tussen paal 9 en 12 op het strand, als een dikke zwarte stroop die een doordringende stank verspreidde. Misschien Ls liet laatste er de oorzaak van dat, voor zover bekend, geen zeevogels met de olie in aanraking zijn ge weest. De stank schrikt blijkbaar af. Vrijdag was bjj het besmeurde strand geen enkele vo gel te zien. Foto onder: Shovel en atlaskraan bewezen goede diensten by liet opruimen van de zwar te brij. Vrijdag opent Burgemeester Spren- ger het vernieuwde bijkantoor van de Nederlandsche Middenstands Bank aan de Binnenburg te Den Burg. Het voor malige woonhuis van de heer J. C. Rab was tot dusver op betrekkelijk provi sorische wijze tot bankkantoor inge richt. Nu echter is het een „echt" bank gebouw geworden, dat echter toch nog iets van zijn knusheid heeft weten te bewaren. Het NMB-kantoor, een ontwerp van de bouwkundige afdeling van de bank, omvat een cliëntenruimte met bali, privékantoor, kluiskamer, archief en 'n aantal kleinere vertrekken, zoals kof- fiekeuken, toiletten e.d. De nieuwe gro tere kluis staat op de begane grond. Het aantal safe-loketten is van twin tig tot 72 uitgebreid. Er is uiteraard ook een nachtkluis, die het mogelijk maakt ook buiten de kantoortijden geld veilig op te bergen. Dat de nieuwe Middenstandsbank niet een bijzonder groot kantoor hoefde te zijn, houdt verband met het feit, dat de veel ruimte vragende boekhoudkundige administratie in het kantoor te Den Hel der wordt verricht. Zoals gebruikelijk is bij bankkantoren, is veel natuursteen toegepast, zowel in de gevel als in het interieur. De vloeren zijn geplaveid met tegels van gewassen beton. De bouw werd uitgevoerd door de fa B Gieze. Verder werkten mee: cv-installateur J. Schoo, schildersbedrijf J. J. Vonk, elek triciteitsinstallateur Jan Agter en lood gieter J. Veltkamp. NOORDSCIIARWOUDE De 44- jarige loonwerker L. Keijser uit Den Burg is gisterochtend bij verkavelings- werkzaamheden bij Noordscharwoude dodelijk verongelukt. Bij het oprijden van een helling sloeg zijn trekker met aanhanger achterover. De heer Keijser kwam er onder en was vrijwel op slag dood. DOOR MOTORMAAIMACHINE GEWOND DEN HOORN De heer H. Troost, de Hemmer, werd zaterdagochtend bij het grasmaaien ernstig aan zijn voet ge wond. Hij kwam met zijn voet onder de motormaaimachine, waarbij zijn klomp werd verbrijzeld en de grote teen ge kloofd De heer Troost moest zich in het ziekenhuis laten behandelen. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt zijn, worden op het bureau verwacht op> de tijden dat hun eigen huisarts zitting heeft. Deze tijden zijn als volgt: dokter Barnard, woensdag 16 april van 13.00 - 15.00 uur dokter Elias, in tegenstelling tot het geen vrijdag in de krant werd vermeld woensdag 16 april van 14.00 - 15.00 uur vliegtuig van de Marine foto's ge maakt van de temidden van olievlekken varende tanker. De Nederlandse rege ring zal op zeer korte termijn een klacht indienen bij Liberia. Gisteren kwam bij het ministerie van verkeer en waterstaat reeds het rapport over deze zaak gereed. Snelle actie Gemeente en rijkswaterstaat waren het er vrijdag spoedig over eens dat de olie met spoed moest worden opge ruimd, hoewel men niet weet wie men de rekening voor deze kostbare schoon- maakaktie zou moeten presenteren. De firma's Westerlaken, De Vries v. d Wiel, J. A. Barhorst, P. Daalder N V. en J. C. Rab werd met hun personeel bij 'het karwei ingeschakeld. Zeer goede diensten bewezen de zg. shovels, kleine bulldozers, waarmee de langs de water lijn liggende olieplassen werden bijeen geschraapt, waarna het mengs^} van zand en olie door een atlaskraantje in een vrachtauto wred geschept. De vrachtauto's reden af en aan. De ladin gen werden zolang in kuilen op de eer ste duinenrij bij de strandafgang van paal 12 gelost. Verder de duinen in brengen was niet mogelijk omdat men dan het waterwingebied zou verontrei nigen. OUDESCHILD Ten noorden van Terschelling liep de TX 77 met een van zijn netten vast op een obstakel. Dit gebeurde met zoveel kracht dat de giek dubbel sloeg, de kabel brak en het kostbare net in de diepte verdween. Met behulp van Decca en plotter werd de positie geregistreerd en schipper W. Boom haalde uit Den Helder twee dui kers die graag een poging wilden wa gen om het net weer uit het ca 20 meter diepe water naar de oppervlakte te brengen. De opzet slaagde perfekt. Om half zeven vrijdagavond had de 77 zijn net weer aan boord. IIOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 15 april 7.46 en 20.14: 16 april 8.31 en 20 51; 17 april 9.06 en 21.21; 18 april 9.37 en 21.47; 19 april 10.03 en 22.09. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. OUDESCHILD In de nacht van zaterdag op zondag is de kotter TX 33 „Jan Maarten" van de firma M. Drij ver Zonen te Oosterend de haven van Oudeschild uitgedreven en na een tocht van ongeveer 20 kilometer vast gelopen op het Robbezand. Hoe de goed vastgelegde kotter kan zijn losgeraakt, is een raadsel waar de politie zich mo menteel nog het hoofd over breekt. Kwajongenswerk wordt niet uitgeslo ten geacht. Het zeven jaar oude vaartuig lag met drie touwen stevig gemeerd langs de1 TX 42 van J. de Vries. Het was de heer De Vries die de 33 zondag miste en alarm sloeg. Schipper C Drijver belde allereerst de kustwacht en verzocht naar de kotter uit te zien. Daarop wer den bemanning en collega's bijeen ge trommeld om een zoekactie te begin nen. Juist toen de TX 19, TX 42, TX 29, TX 43 en TX 27 uitvoeren om de Waddenzee te gaan afspeuren kwam het bericht dat de kustwachten van Wieringen en Eierland de kotter met hun kijkers hadden ontdekt. De heer Drijver liet zich er met de TX 27 heen brengen, ging aan boord en startte de motor. Met behulp van de TX 27 kost te het weinig moeite om los te komen. De touwen waarmee de kotter had vastgezeten 'hingen onbeschadigd in het water, wat het vermoeden versterkte dat opzet in het spel is. Schipper Drij ver acht het onwaarschijnlijk dat zijn schip zichzelf heeft losgewerkt. Zoiets OOSTEREND Hans Boks, lid van judoclub Oosterend, nam op Tweede Paasdag deel aan een internationaal judotournooi in Amsterdam. Hij bracht het er bepaald niet slecht af, want hij bereikte de vierde plaats bij de adspi- ranten. In de categorie junioren had Jan Flier geen geluk. Hij speelde een 'beste wedstrijd maar moest al gauw uitko men tegen de Nederlandse kampioen, waarin hij zijn meerdere moest erken nen. Aan het toumooi werd door 300 judoka's deelgenomen. Advertentie I.M. ASEF PRODUKTEN voor een een goed onderhoud van Uw tuin: ASEF STALMEST ASEF GAZONMEST ASEF ROZENMEST ASEF MOSDODER ASEF TURFSTROOISEL ASEF POTGROND in klein- en grootverpakking. Advertentie I.M. avis: gébeurt wel eens een enkele keer., als de touwen zeer kort zijn aangehaald en een abnormale hoge vloed volgt, maar het tij was zaterdagnacht normaal en de touwen stonden bepaald niet kort. Het wegdrijven van de kotter is door niemand gezien. Wel staat vast dat het schip zaterdagavond om half twaalf nog op zijn plaats lag. Evenals vorig jaar zal ook voor de jeugd van Oudeschild weer het één en ander worden georganiseerd op Ko ninginnedag. 's Morgens om half tien wordt ge start met een optocht van feestelijk versierde fietsen, wagentjes enz. Er kan woren deelgenomen door alle kin deren tot en met de lagere school. On derscheid zal worden gemaakt in enke lingen, pairen en groepen. Aan deze optocht zijn prijzen verbonden. Gehoopt wordt, dat vele ouders zich zullen in spannen om alle kinderen te laten mee doen. Ook initiatieven van de school en de verschillende verenigingen woren op prijs gesteld. Na de optocht om plm. 10.45 uur zul len voor de kleuters vanaf 5 jaar van de kleuterschool en voor de leerlingen van de le en 2e klasse van de lagere school op het schoolplein van de lagere school spelletjes worden gedaan. Voor de jeugd van de klassen 3 en 4 zal er in het dorp een knobbeltocht worden gehouden en voor de jongens en meisjes van de hogere klassen tot en met de leeftijd van 14 jaar een puz- zeltocht op de fiets. Start voor beide tochten vanaf het schoolplein en wel om plm. 10.45 uur. De feestcommissie zou graag zien dat ieder in het dorp de vlag uitsteekt op dat het geheel een feestelijk karakter zal krijgen. Een andere zaak is echter de kas van de feestcommissie, die na de Stads feesten in 1964 aardig gevuld was, maar nu bijna uitgeput is, zodat voor genoemde feestviering uiteraard weer wat geld nodig is, dat door een lijst- collecte bijeen zal moeten worden ge bracht. De feestcommissie zal daarom woesdag vanaf 18.30 uur 'n huis-aan- huis collecte houden en hoopt dat een ieder thuis zal zijn om royaal over de brug te komen. I.l.r. bullen d. r«< Toevallig, omdat ik mijn vakantie doorbracht op Texel, stootte ik op het gejeremier van Texels Zeergeleerde Heer Burgemeester en uw verslaggever over het wegblijven van Texels jeugd van het Wikor festival God zij dank, dacht ik onmiddellijk, is Texels jeugd zo verstandig om deze spruitjescultuur van het Wikor te boycotten. Het schijnt burgemeesters, jeugdvormers, kuituur ambtenaren e.d. nog steeds niet opge vallen te zijn dat de jeugd van tegen woordig zo zijn eigen kuituur heeft. En die kuituur heeft gelukkig weinig le maken met Artiesten „die op de ge wone als op de elektrische gitaar stuk ken ten gehore brengen waaronder zeer moeilijke" of grapjassen van het „kale en radikale hoof den-genre. Gelukkig maar dat Texels jeugd niets moet hebben van deze spruitjes- en middenstandscultuur die dit eiland teistert, en die op een andere manier, zo duidelijk gedemonstreerd wordt door het feit dat men alleen maar de Bildzeitung of de Telegraaf kan kopen als men een krant wil lezen. Het lijkt mij toe dat er eerder iets mis is met de kuituurbeheerders dan met Texels jeugd, die tenslotte door heel Nederland bekend is vanwege haar geweldige beatappreoiatie. Zolang „Brainbox" nog meteen naar Texel komt is er niets aan de hand. Overigens, heeft u Texels jeugd ooit horen klagen over het feit dat eiland notabelen geen enkele belangstelling hebben voor hun (beat)kultuurmanife- staties? Lang leve de culturele revolu tie op Texel. Roelof Kiers, tv-producer, Amsterdam Naar aanleiding van een ingezonden stuk in de Texelse Courant van 11 april j.l. graag het volgende. Met verbazing en ontzetting heb ik kennis genomen van de gevolgen van een kennelijk door religieuze ontbin ding aangetast brein. Voor de kritische lezer van het betreffende artikel is het direkt duidelijk dat men hier te maken heeft met iemand die lijdt aan een vorm van godsdienstwaanzin en die' 'n uitweg zoekt voor zijn opgekropte re ligieuze gevoelens Dat dit dan gebeurt door middel van een ingezonden stuk heeft enerzijds het voordeel dat aan ve len tegelijk duidelijk wordt gedemon streerd tot welke zielige excessen een supergeloof kan leiden, maar anderzijds het nadeel dat hiervoor maar liefst een halve pagina nodig is. Tenslotte spreek ik de hoop uit dat de lezers van dit blad in de toekomst dergelijke artikelen bespaard zullen blijven. W. J. Kooij, Kroonstraat 3, Eindhoven Advertenties I.M. TIJDELIJK voor f139, incl. B.T.W. vraagt voor spoedige indiensttreding voor de leiding van haar administratie.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1