Cjroen 4rwartsjexels in het harL, Drie biertapprijzen bleven op Texel aan Jeugd beleefde veel genoegen W ikor-paasfestival O ELECTROHUIS auueiide strijd Casino" 10 Cl |iscotheek „Vat 69" dansen kke 's Ijzerhandel arkt.» .bl Elleboog Bar Dancing W. Spruitjescultuur Ook kritische opmerkingen Asser mannenkoor komt op 10 mei naar Texel Op 2 mei in Den Burg Jan Wolkers leest voor uit eigen werk Uit enquête blijkt: 82e JAARGANG No. 8360 18 APRIL 1969 pi.V. Langeveld Dc Rooij 11Den Burg, Texel Tel. 2741 ry dc Graaf, Keesomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Neder!. Middenstandsbank; Coöp. Raif- feiscnbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,90 p. kw. 4- 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct. per mm. excl. 4% BTW 5V deelname aan dc eerste nationale pwedstrijd die ooit op Texel gehouden was opmerkelijk groot Rlagnuddag streden in „Casino" 44 ijven waaronder 25 teams en 19 i) geldprijzen, insignes en bekers, irganisatie had een vlot verloop, lalf zes 's middags was de finale (loten. Nummer één bij de een- «aken werd de heer Goudsblom lotel „De Toekomst" uit De Koog punten); tweede (380 p.) de heer (Jen van ,,'t Kurkjc" uit Den Hel- in derde met 367 p. de heer Bak- an „Loodsmanswelvaren" uit Den de tweemansvertegenwoordigin- Jging de eerste prijs (776 punten) Ihet echtpaar Minneboo-Prins van Ineboo" uit Den Helder. Tweede lp.) werden de heren Van Vliet van pn Kras" uit Den Helder en derde 1 het duo Eelman-Duyzer van ho- JHet Witte Huis" te De Koog. Voor lams had het Centraal Brouwerij loor (de organiserende instantie) len van 150.100,en 50, likbaar gesteld. De winnende één- fvertegenwoordigingen kregen 50,en 25,De heen isblom en het echtpaar Minneboo- p werden bovendien door WV-di- J. W. Dekker verrast met een Jr Zij kunnen deelnem enaan de jelijke biertapkampioenschappen 1 januari 1970 in het Rai-gebouw hsterdam worden gehouden. Serieus jet-ingewijden die bij het horen van proord biertapwedstrijd argwanend 1 dat het wel eens in de eerste Advertenties I.M. 't weekend Toegang 18 jaar. (SEF PRODUKTEN voor een ngoed onderhoud van Uw tuin: asef stalmest asef gazonmest ASEF ROZENMEST ASEF MOSDODER ASEF TURFSTROOISEL ASEF POTGROND t klein- en grootverpakking. dagelijks geopend. zaterdag, zondag, m.m.v. Disc-jockey Jaap de Groet De lieer .1. W. Dekker overhandigt de beker aan de winnaar Goudsblom. plaats een excuus zou kunnen zijn om een drinkfeest te organiseren, kunnen wij verzekeren dat zo'n wedstrijd een dood serieuze aangelegenheid is. Het doel van de biertapcompetitie is nl. het bevorderen van de goede bierverzor ging in horecabedrijven, resp. het ver ruimen van het inzicht bij de caféhou ders, dat goed verzorgd bier de verkoop bevordert. In de omvangrijke documen tatiemap die wij van het Centraal Brouwerij Kantoor cadeau kregen, le zen wij dat het effekt van de nationale biertapwedstrijden sterk heeft bijgedra gen tot de verbetering van de bierver zorging waardoor de bieromzet in de horecabedrijven aanzienlijk is ver groot. Er zit dus wel een zakelijk kant je aan. Sinds de instelling van de na tionale biertapwedstrijden in 1953 heb ben meer dan 600 wedstrijden plaats gevonden, waaraan door ruim 30.000 horecamensen werd deelgenomen. Voor al op het platteland blijkt voor deze demonstraties van vakmanschap enor me belangstelling te bestaan. Conciliereporter De belangstelling voor de eerste nationale biertapwedstrijd op Texel was groot, voor het mooie zelfs tè groot. Dat vertelde ons Dick de Vree, de radioverslaggever die er dinsdagmid dag blijk van gaf niet alleen over con cilies deskundig te kunnen praten. Zo wat de helft van de deelnemers bestond uit Texelaars: 9 éénmanszaken en 14 teams. Ze deden het niet slecht. Vier Texelse éénmanszaken en 5 teams kwa men na de twee voorronden in de se lectieronden en bij de finale kwamen 3 prijzen bij de eilandelijke horeca horeca terecht. Bij de wedstrijd ging het alsvolgt in zijn werk. In de zaal stonden twee zg. een ijskistje met flesjes donker bier. Op de tapwagens waren voorts een voorraad „bierschone" glazen opge steld en een hoeveelheid viltjes. Wat de teams betreft moesten na het bel- signaal door de tapper of tapster twee glazen bier aan de tappomp worden getapt Dat diende te gebeuren in één beweging en op zodanige wijze dat een schuimmanchet van de juiste dikte (twee vingers) ontstond. De glazen plus een flesje donker bier (waarvan de kroonkurk op de voorgeschreven wij ze was verwijderd) werden aan de teamgenoot gegeven die het hele spul op een blaadje naar de jurytafel bracht waar de inhoud van het flesje donker bier werd geschonken Bij de serveer behandeling door dezelfde persoon uit gevoerd. Op de vingers De deelnemers werden door de acht man sterke jury voortdurend op de vingers gekeken. Mogelijkheden om punten te verliezen waren er legio. Wie de schuimspaan vergat in het glas water terug te zetten, wie een vinger teveel schuim op het glas had zitten of wie het glas niet op de juiste wijze had laten uitdruipen alvorens te tappen, verloor tientallen punten. Om te laten zien hoe het moest was „voortapper" Holterman uit Apeldoorn meegekomen. Sommige deelnemers gaven elkaar maar heel weinig toe. Zo was voor plaatsing in de finale een barrage no dig tussen Goudsblom en v d. Veen uit Den Helder. Deze eindigde onbeslist en moest worden herhaald waarbij Gouds blom zijn rivaal met één punt versloeg. De deelnemers die een voldoende aan tal punten hadden behaald kwamen in aanmerking voor het „testimonium van de Siciteyt der Brouwers". Voor alle deelnemers was er een ge schenk: een bierthermometer. Vrijdag 18 april DenBurg, Dorpshuis, 20.00 uur clubavond Fotoclub „De Kiekendief'. Zaterdag 19 april Den Burg, S.V. Texel-veld. 10 uur, school- voetbaltournooi Den Burg, ..De Lindeboom-Texcl" Dia-lezing door de heer Steenhart uit Amsterdam over Vogelleven in de Donau-delta Dinsdag 22 april Den Burg, hotel „De Zwaan", 20.00 uur N K.V. houdt causerie over „Doe het zelf' door de heer Keijzer van Artima Donderdag 24 april Den Burg, „De Oranjeboom" 21.30 uur, dans club Folklore met „oude dansen". Vrijdag 25 april Den Burg, LTS-canline, 20.00 uur. De heer E. J H van Geelen over de Biesbosch (Bies- boschsymfonic) voor Plattelandsvrouwen. LEZING OVER VOGELLEVEN IN DE DONAU-DELTA VOOR VOGELWERKGROEP Speciaal voor de Texelse leden van de Vogelwerkgroep Noordhollands Noorderkwartier wordt zaterdagavond in „De Lindeboom-Texel" een lezing met dia's en geluid gehouden door de heer J. L. L. Steenhart uit Amsterdam. Onderwerp is het vogelleven in de Donau-delta. De lezing werd eerder in Alkmaar voor de Vogelwerkgroep ge houden en viel daar bijzonder in de smaak. Het bestuur van de Vogelwerk groep hoopt dat ook de Texelse voge laars zich de kans niet züllen laten ontgaan om deze unieke dia-lezing bij te wonen. Ook introducees en belang stellenden zijn welkom. Entrée wordt niet geheven, maar de pennigmeester is dankbaar voor een vrijwillige bijdrage ter bestrijding van de kosten. VRIJWEL GEHELE TEXELSE BRANDWEERKORPS NU GEDIPLOMEERD Vorige week heeft een aantal leden van de Texelse brandweer het examen „brandwacht" afgelegd, als slot van een opleidingscursus. De cursisten moesten blijk geven over voldoende theoreti sche kennis inzake brandbestrijding te beschikken en moesten ook in de praktijk tonen hun mannetje te staan. Dat de vele wekelijkse lesavonden on der leiding van een instructeur uit Den Helder niet vruchteloos zijn ge weest bleek uit het feit dat alle can- didaten slaagden Hun namen: P, R. Boots, J. Fahner, J W. Geus, C. Graaf J. Kiljan, I. A. v. d. Linde, B. P. Nie- boer, W. Moor en M. de Waard. d. ».d.vti.'~£ - 8rl«»«» T»n Uitri fcvlUn «rantwoenW^dwId Het ondermaatse stukje van de heer Rudolf Kiers in uw blad van 15 dezer gaat van de gedachte uit dat de „beat" welke ik op zichzelf geenszins ver oordeel voor de jeugd alleen-zalig makend is. Hij begaat bovendien de fout de jeugd op één grote hoop te gooien. Dat de jeugd gelukkig in staat is genu anceerder te denken, dan de heer Kiers, blijkt uit de resultaten van de onder de 173 deelnemende jeugdigen gehouden enquête inzake de opzet van en de waardering voor het gehouden festi val. Deze spreekt n m.m. een reëler taal, dan de heer Kiers die het presteert het festival te veroordelen, zonder zelf ook maar enig onderdeel van het festi val te hebben meegemaakt. De administrateur van de Stichting Cultureel Werk Texel G. A. Oskam Over het algemeen hebben de deel nemers van het in Den Burg gehouden Wikor Paasfestival zeer van het gebo- dene genoten. Dat blijkt uit een en- quete die onder de leerlingen werd gehouden en waarbij ook gelegenheid werd gegeven tot het uiten van critiek. Van-de 173 deelnemers vulden er 89 het formulier in. Degenen die het niet deden hadden meestal geen schrijfge rei bij de hand. De cabaretvoorstel ling door Bients Gratama ondervond verreweg de meeste waardering. 76 leerlingen vonden dat het meest ge slaagde onderdeel.De filmvoorstelling was geen succes: 51 leerlingen von den dit het minst geslaagde onderdeel van het festival. Het cabaret werd door de meesten „geinig", „leuk" en „vlot gebracht" ge noemd. Verdere waarderingen: „goede techniek", „echte sfeer", „aangepast aan deze tijd", „goede critiek op de rege ring", „ga je haast nooit naar toe". De tegenstanders: „ik houd niet van poli tiek" en „veel te veel liedjes". Tien leerlingen vonden het onderdeel toneelvoorbereiding het meest geslaagd: „modern", „je leerde ervan", „je kon ei gen mening geven", „kon zelf iets leuks doen", „jammer dat niet ieder een beurt kreeg" de leerlingen kregen zelf gele genheid te spelen - Red.). Tien deelne mers hadden de toneelvoorbereiding die onder leiding van Ad van Kempen werd gegeven juist niet gewaardeerd: „inleiding teveel van het goede", „Ad van Kempen was te ijdel en te brutaal", „je moest zo raar schreeuwen", „ze le ken wel gek", „er werd verwacht dat je met 100 man zelf iets kon gaan doen en het werd dan ook een bende", „leuke kinderspelletjes". Advertentie I.M. vanaf 139,- Zaterdagavond 10 mei zal het Asser Mannenkoor samen met het Dameskoor Den Burg een concert geven in de Ned. Herv. kerk te Den Burg. De uitvoering wordt gehouden in verband met het feit dat het 25 jaar geleden is dat de Texelse mannen op last van de Dqit- sers in Assen tewerk werden gesteld. Gedurende het verblijf in Asseen zijn met dc bevolking tal van contacten on derhouden. Kort na de oorlog heeft het Asser koor op Texel gezongen. De uitvoering wordt georganiseerd door het Contact orgaan voor Zang- en Muziek. Belang stellenden kunnen het concert meema ken teg eneen entrée van ongeveer ƒ2,- ter bestrijding van de kosten. Na afloop wordt een informele bijeenkomst ge houden in „Casino". De koorleden worden ondergebracht bij particulieren. Aan logiesadressen bestaat echter nog gebrek. Wie onderdak verschaffen wil wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de heer Hooijberg, telefoon 3056. Achttien deelnemers bleken de to neelvoorstelling door de Noorder Com pagnie (Tsjechow éénacters) minder te hebben gewaardeerd: „slechte stukken", „slecht gespeeld", „teveel gegil en ge huil", „wij zouden ook zo kunnen spe len", „geen interessante onderwerpen", „te rommelig" Positieve reacties: „hou veel van toneel", „zeer interessant", „leuk gebracht". Ook het volksdansen werd over het algemeen wel gewaardeerd. Acht deel nemers vonden dit onderdeel zelfs het beste van het festival. Anderen vonden het „te rommelig" of „te kleuterig". De duinwandeling leverde de volgen de reacties op- „speurtocht heel mooi en goed georganiseerd", „dol op de natuur" „je kon zelf meedoen". Maar ook: „te lang", „moest teveel sjouwen", „teveel doorntakjes op de paden". Het marionettentheater van Bert Brugmans (door 4 deelnemers als het beste deel van het festival aangewezen) gaf geen aanleiding tot negatieve reac ties. Het gitaarrecital van Rob Bakker werd geroemd, maar sommigen vonden het te lang duren. De laag gewaardeerde filmvoorstel ling (waarbij het geluid onvoldoende functioneerde) kreeg de volgende cri- tische aantekeningen: „rommelig en on hoorbaar", „apparaat schoot tekort", „geen geslaagde films", geen spanning", „te veel korte films", „op school heb ik deze films ook gezien en ik wil nu niet aan school herinnerd worden". Excursie De excursie naar museum en duin park (met de eraan gekoppelde speur tocht) viel over het algemeen zeer in de smaak. 60 leerlingen vonden de tocht „fantastisch", „geslaagd", „heel leuk", „leuk" tot „matig leuk" (7x) „je leeft je lekker uit", „stak er wat van op", enz. Negentien gaven een tegenoverge stelde reactie: „veel tippelen", „afmat tend", „vermoeiend", „vragen zijn be stemd voor zesde klas L O „dom kleuterwerk", „het was koud in het duinpark", „alles was nog dor" enz. Bij een deel zal de negatieve reactie zijn veroorzaakt door het feit dat zij voor de huiswaarts kerende bus te laat wa ren en naar Den Burg moesten lopen. Bezwaren werden voorts geuit tegen het lopen van jeugdherg naar zaal, dat vooral bij duisternis naar was. Verder vonden sommigen dat het er in de jeugdherberg te streng toeging. De volgende suggesties werden geuit: De opzet moet langer duren dan 3 dagen (als je elkaar leert kennen moet je al weer weg) (17 personen). Meerderen willen graag aan een nieuw festival meedoen. Een beat- of dansavond wordt door velen gevraagd (16 personen) en meer vrije tijd wordt door meerderen (vervolg naar pagina 2) De schrijver Jan Wolkers komt vrij dag 2 mei naar Texel om 's avonds in hotel „De Lindeboom-Texel" een voor dracht te houden. De heer Wolkers leest voor uit eigen werk, waarna ge legenheid wordt geboden met dc schrij ver in discussie te treden. Jan Wol kers komt op uitnodiging van het Rijks atheneum en bockhandel Langeveld De Rooij. De avond is voor ieder vrij toegankelijk. Jan Wolkers, geboren in 1925 te Oegstgeest beleefde zijn jeugd in de cri sisjaren. Hij leidde een vaak zwervend bestaan en was werkzaam als landar beider, dierenverzorger, landschaps schilder en groentewasser op een con- servenfabriek. Van de Leidse schilders academie werd hij verwijderd. Na de oorlog zwierf hij door Europa, studeer de beeldhouwkunst aan de Haagse aca demie, de Rijksacademie te Amster dam en te Salzburg op de zomeracade- mie van Kokoschka en Manzü, waar hij na afloop van de cursus de eerste prijs kreeg. In 1957 kreeg hij van de Franse regering een beurs om in een jaar bij Zadkine zijn studie te vol tooien. In Parijs begon hij te schrijven. De toen ontstane verhalen werden ge bundeld onder de naam Serpentina's petticoat. De verhalen brachten veel opschudding teweeg en felle reacties, zowel pro als contra. In 1962 verscheen „Kort Amerikaans", ook gevolgd door bewondering en verguizing, maar bin nen een jaar waren tien drukken uit verkocht. Meerdere boeken volgden en ook toneelstukken. „De hond met de blauwe tong" (1964) werd door sommigen „pervers en ont stellend" genoemd, maar desondanks een meesterwerk.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1