AGENDA Groen TwartsJexeU in het harL, Den Burg bereidt zich voor op Koninginnedag Engelse vermaken zich kostelijk gasten Koe wierp kerngezonde drieling Programma van feestelijkheden Service voor de watersport Discotheek „Vat 69" dansen Bakker's Ijzerhandel supermarkt. Uitvoering IJska school uwactiviteit in 't Horntje bereikt hoogtepunt Bond AVG aat meer horeealeden werven 1G 25 APRIL 1969 82e JAARGANG No. 8362 I v/b Langevcld De Rooij U s Ji Den Burg, Texel - Tel. 2741 brrv de Graaf, Kecsomlaan 43, Den 1(02220 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Rank; Nedcrl. Middenstandsbank; Coop- Rail- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,90 p. kw. 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct. per mm. exd. 4% BTW DEN HOORN Op het bedrijf van de heer T. Commandeur te Den Hoorn schonk een 3-jarige stamboekkoe zondagavond het le ven aan een drieling. De drie (kui)kalfjes maken het uitstekend. Binnen vijf minuten na de ge boorte stonden ze; ze wogen elk gemiddeld 22 kg wat voor drie lingen aan de royale kant is. De kans is dan ook zeer groot dat de kalfjes tot volwaardige koeien zullen uitgroeien. Drielingen bij koeien zijn zeldzaam. Het komt op Texel soms jaren achtereen niet voor. Enkele jaren geleden werd op het bedrijf van de heer Boerhorst, „De Kamp", een drie ling geboren en ook bij de heer Tjepkema in de Prins Hendrik- polder is het eens gebeurd. Helaas gebeurt het bij drielinggeboorten al te vaak dat één of twee kalfjes niet levensvatbaar zijn en kort na de geboorte sterven. Nu al raakt Den Burg in Koningin nedag-stemming. In tegenstelling tot vorig jaar is nu ieder er van overtuigd dat het een geslaagde dag kan worden en buiten de organiserende gymna stiekvereniging zijn vele anderen al druk doende met de voorbereidingen. Vooral het spel Wijk tegen wijk (van 8-9 uur 's avonds) wordt met span ning tegemoet gezien. De organisatoren hebben bij het maken van de opdrach ten nauwgezet geheimhouding betracht zodat een generale repetitie helaas niet mogelijk is. Niettemin hebben mensen uit diverse wijken al contact met elkaar gehad. De wijk die vorig jaar verloor heeft zelfs enkele keren vergaderd om voor zover dat mogelijk is afspraken te maken over de wijze waarop men op de snelst mogelijke wijze tot actie kan komen als het zover is. 'De organisatoren ondervinden van tal van zijden belangrijke- medewer king. Zo zal de gemeente de geluidsin stallatie van de strandbewaking ter be- sdhikking stellen en aannemer Drijver zal zorgen voor een lichtmast waarmee het Strijdtoneel (de Groeneplaats) kan worden verlicht. Het enige dat niet vaststaat is de (onontbeerlijke) mede werking van de weergoden Hieronder volgt het programma voor de Koninginnedag-viering in Den Burg, die 's morgens om half negen begint met een concert op de toren door het Kon. Texels Fanfarecorps. Allegorische optocht Aan de allegorische optocht die (in afwijking van eerdere mededelingen om half tien start bij het Ziekenfonds gebouw aan de Jonkerstraat, kan wor den deelgenomen door kinderen tot en met de zesde klasse van de lagere sohool. Inschrijving op de startplaatst; geen inschrijfgeld. Bij inschrijving wordt een nummer verstrekt dat be slist nodig is om door de jury te wor den beoordeeld. De optocht wordt mu zikaal begeleid door het Kon. Texels Fanfarecorps en de Margaretha Sin- clairband. Route: Jonkerstraat, Kogerstraat, De Zes, Lijnbaan, Hollewal, Weststraat, Molenstraat, Keesomlaan, Elemert, Warmoesstraat, Weverstraat, Stenen- plaats, Binnenburg, Groeneplaats. De prijzen zullen direct na aankomst op de Groeneplaats worden uitgereikt. De prijzen bestaan, eveneens bij de an dere wedstrijden, uit waardebonnen die overal in Den Burg kunnen worden besteed. OUDESCHILD Oudeschild mag dan (nog) geen jachthaven rijk zijn, op bescheiden wijze tracht men toch al te voorzien in nodige accommodatie. Een van de meest knellende problemen voor bezitters van kleine boten was de vraag 'hoe zo'n vaartuig telkens in en uit het water moet worden gebracht. In de ha ven achterlaten is in de huidige situ atie onverantwoord en bovendien fu nest voor de levensduur Geen wonder dat vele Texelaars die zich -graag een bootje zouden willen aanschaffen, daar van toch afzagen. Vlettenbouwer A. Hemelrijk heeft echter vele watersport liefhebbers aan zich verplicht door een kraan te laten bouwen waarmee boten tot ruim 800 kg op zeer eenvoudige wij ze in en uit hun element kunnen wor den gehesen. De kraan kan door ieder die er even mee vertrouwd gemaakt is, met de hand worden bediend. Zondag j.l. draaide de kraan proef, tot grote tevredenheid. In weinige mi nuten werden de motorvlet van de he'er P. Brandsen en de motorboot van de heer B. Beumkes te water gébraoht en na gebruik weer keurig op het veilige droge gezet. Regelmatige gebruikers kunnen met de heer Hemelrijk voor 50,een jaar abonnement afsluiten. Wie maar een heel enkele keer de kraan wil gebrui ken, betaalt ƒ5,„voor zakken en ha len". Ook is het mogelijk een wagentje te huren, waarmee de boot naar de kraan die tegenover het bedrijf van Hemelrijk staat, te rijden. Op de foto; de motorboot van de heer B. Beumkes wordt te water gelaten. Advertenties I.M. 't weekend Toegang 18 jaar. ASEF PRODUKTEN voor een een goed onderhoud van Uw tuin: ASEF STALMEST ASEF GAZONMEST ASEF ROZENMEST ASEF MOSDODER ASEF TURFSTROOISEL ASEF POTGROND in klein- cn grootverpakking. Jeugdmarkt Aan de jeugdmarkt kan worden deel genomen, door scholen, verenigingen en andere groepen die zich bezig hou den met de jeugd. Degenen die zich nog niet voor een standplaats hebben opgegeven moeten dat met spoed doen bij mevrouw E. Albers, Sommeltjes- weg 1 te De Waal, telefoon 2577. De markt begint om half elf op de Groe neplaats. De organisatie berust bij het Centraal Jeugd Overleg Texel. Fictsenralley De leerlingen van het voortgezet on- De groep van 33 Engelse dames, te gast bij de Plattelandsvrouwen, ver maakt zich kostelijk. Nadat ze maan dagavond met een eigen bus op Texel waren gearriveerd werd de dinsdag bij de gastvrouwen doorgebracht waarna woensdag een trip naar het vasteland werd gemaakt. Via de Afsluitdijk ging het naar Makkum, waar de aardewerk fabriek werd bezocht, naar Dronten in de nieuwe polder waar in „De Meer paal" werd gedineerd en naar Staphorsi Vooral van het in Engelse ogen typisch Hollandse Staphorst waren de gasten verrukt. Gisteren werd een rondrit over Texel gemaakt, waarbij alle bekende plekjes werden bezocht of gepasseerd. Om half een werd in het Vliegveldhotel gegeten. Volgde een wandeling in de Dennen en een bezoek aan het Texels Museum. Om vier uur werd de thee gebruikt in „Bos en Duin"; daar werd ook een volksdansvoorstelling gegeven. In „De Oranjeboom" genoten de da mes gisteravond van ,,Porgey and Bess" door het marionettentheater Bert Brug- mans. Vandaag gaat het Engelse gezelschap via o.a. Volendam naar Ostende. Van avond wordt teruggevaren naar Enge land. derwijs kunnen deelnemen aan een fietsralley die ongeveer om twee uur 's middags zal beginnen op het plein van de Mavo-school. Deelgenomen kan worden door leerlingen van LTS, Huis houdschool, Landbouwhuishoudsohool, Mavo-school en Atheneum. Prijzen: le prijs 10,2e prijs ƒ7,50; 3e prijs ƒ5,4e en 5e prijs ƒ2,50. De prijzen zullen direct na afloop van de ralley worden uitgereikt. De organisatie be rust bij de leerkrachten van de Mavo- school. Kinderspelen De leerlingen van de lagere scholen kunnen vanaf twee uur 's middags op het terrein bij hoek Bernhardlaan-Hal- lerweg deelnemen aan allerlei spelen. Inschrijving moet tevoren op school geschieden waarbij een inschrijfgeld van 0,25 moet worden voldaan. Jon gens en meisjes hebben ieder hun eigen wedstrijdbanen Met klassegenootjes van eigen of andere school wordt om de prijzen gestreden. Er zijn totaal 36 prijzen (waardebonnen) 'beschikbaar ge steld. De prijzen zijn voor alle klassen (zowel jongens als meisjes): le J 7,50, 2e ƒ5,3e 2,50. Ze worden zo snel mogelijk na de spelen uitgereikt. De wachttijd zal worden bekort door de Margaretha Sinclairband die een muzi kale show ten beste zal geven. De deel- nemertjes worden dringend verzocht het terrein voor het begin van de spe len niet te betreden. Bij slecht weer wordt in het City-theater een film ge draaid. De kinderen hebben toegang op vertoon van hun deelnemerskaart. Wijk tegen wijk Zaterdag 26 april Den Burg, pupillentournooi op het Texel-veld Den Burg, viswedstrijd. Den Burg, hotel „De Oranjeboom", 20.30 uur eindbal folklore met oude dansen. Zondag 27 april Den Burg, pupillentournooi op het Tcxel-veld Den Burg, viswedstrijd Dinsdag 29 april Eierland, Jongerenvereniging Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, hotel „Bos en Duin", bijeenkomst Texelse Filmclub. Woensdag 30 april Verschillende Koninginnedagvieringen in resp. Den Burg 's middags en 's avonds; 's morgens jeugdmarkt. De Koog (voor de jeugd) SVC 's middags voor de kinderen toneelstuk in hotel „Kikkert" (De Cocksdorp); 's avonds voor leden cn donateurs. Oosterend, voor de jeugd. Oudeschild voor de schoolkinderen, 's morgens Vr(jdag 2 mei Den Burg, LTS-kantine, 20.00 uur causerie over territoriumgedrag van vissen door Pro fessor Dr Stolk voor „In Aqua Vita". Dc Waal en Oosterend. 18 00 uur, stickertjes- tocht met Excelsior DE WAAL Vrijdagavond, heden, geven de leerlingen van de o.l. Redmer IJska-school te De Waal hun jaarlijkse uitvoering in „De Wielewaal". Het is een afwisselend programma, bestaande uit korte toneelstukjes, declamatie en liedjes. Alle klassen werken mee. De zaal is reeds nagenoeg uitverkocht. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 17 tot en met 23 april 1969 Geboren: Monique Helena, dv. Simon Rijk en Jourika A. M Anema; Diana Hendrikje Maria, dv. Hendrik Kiewiet en Afke Hofstra; Margaretha Johanna, dv. Hendrik Prins en Johanna M. Vrou we. Ondertrouwd: Petrus J T. Beers en Elisabeth W. A M. van Heerwaarden. Overleden: Jacqueline van Lenten, oud 6 jaar. iDe kleine polder 't Horntje lijkt op en mierenhoop, nu de bouwactiviteit ir zijn hoogtepunt bereikt. Op de )to, genomen vanuit een kraan in irdoostelijke richting, ziet men op Idijk op de achtergrond de netten- uren en havenmeesterswoning van et Nederlands Instituut voor Onder- k der Zee en rechts daarvan het m- tgemaal voor de mosselverwater- ats van het Rijksinstituut voor Vis- ijonderzoek. Juist voor de netten- uren is het laboratoriumgebouw, ning, enz. van de mosselverwater- daats zichtbaar en links daarvan wordt verkt aan de eigenlijke verwater- ats. Het middengedeelte van deze io wordt in beslag genomen door het len geraamte voor het U-vormige )fdgeboinv van het NIOZ. hals bekend is in verband met de eilijkheden die het oorspronkelijke igbouwplan veroorzaakte, besloten lit (semnpermanente) lage prefab-ge- uw neer te zette, zodat het NIOZ log dit jaar Den Helder kan verlaten. Tiiddels is men ook begonnen aan de ■uw van het reusachtige experimen- iraquarium, ongeveer op de plaats nwaar de foto werd gmaakt. IDe afdeling Texel van A.V.G. (de md waarin werknemers uit de agra- che, voedings- en genotmiddelenbe- ijven zijn georganiseerd) voert mo- inteel actie om meer werknemers uit Horecasector aan te trekken. Feit Idat de Texelse Horecamensen niet n georganiseerd omdat van de oor- ronkclijke Horecabond geen afdeling het eiland bestond. Onlangs heeft n fusie plaatsgevonden waarbij de orecabond in de' genoemde AGV-bond 'ging. De AVG-afdeling houdt maandag- Kind in hotel „De Zwaan" een propa nda-avond met als spreker de heer J v. d. Veer uit Den Haag Hij zal iel en nut van de vakorganisatie uit- Irvzetten De initiatiefnemers zijn van lening, dat aansluiting bij een vak- »nd voor Horecawerknemers momen el van meer belang is dan ooit, gezien de actueel ontwikkelingen waarmee nun positie nauw samenhangt. Het spel Wijk tegen Wijk begint om aoht uur 's avonds. Door alle inwoners van Den Burg kan worden deelgeno men. Om kwart voor acht worden in het gemeentehuis aan de contactmen sen in de wijken acht opdrachten ver strekt, die uit meerdere onderdelen be staan. Voor alle wijken zijn de opdrach ten gelijk. De medespelers moeten om acht uur op de verzamelplaats aanwe zig zijn Hier zullen de contactman en zijn assistenten de opdrachten verdelen. Het gaat erom de opdrachten zo goed en zo snel mogelijk uit te voeren. Als een opdracht is uitgevoerd gaat men er mee terug naar de verzamelplaats, dus niet de Groeneplaats. Van hier gaat 't naar de Groeneplaats waar alle ploegen vóór negen uur aanwezig moeten zijn. Op de Groeneplaats zullen de opdrach ten voor de jury getoond, of uitgevoerd moeten worden. Men wordt verzocht naar de Groeneplaats te gaan via de Binnenburg. Burgemeester Sprenger zal op de Groeneplaats de prijzen uit reiken. Over de aard van de prijzen kan nog niets worden meegedeeld. Voor de mensen die niet willen deelnemen maar wel willen kijken hoe hun actie vere dorpsgenoten het er vanaf bren gen, speelt vanaf half negen op de Groeneplaats de Boerenkapel. Na af loop van het spel wordt in hotel „De Lindeboom-Texel" gedanst op muziek van de „Humpie Dumpies".

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1