Cjrom Twartsjexels in het karL, 8> B. en W. vinden A-vonnige zomerwoning onaanvaardbaar Dames voldaan terug naar Engeland „Wijk tegen wijk" ,E Elleboog Bar Dancing Toerismestudenten ook naar Texel De heer S. Keijser ridder in de orde van Oranje Nassau DE HEER GRAAF IN BEROEP BIJ RAAD Welstandscommissie ging ivèl accoord HET NATIONALE KWALITEITSMERK VAN WARME RAKKERS Aantal brievenbussen door PTT uitgebreid Vruchtbaar huis? Bakker's Ijzerhandel supermarkt. Discotheek VAT 69 Koninginnedag dansen tot 1 uur. Voor goede verlichting ELECTROHUIS Lg 29 APRIL 1969 82e JAARGANG No. 8363 §e N.V. v/h Langcveld Dc RooU s il Deu Burg, Texel Tel. 2741 dc Graaf, Keesomlaan 43, Deu L (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 it bezoek van 33 Engelse platte- svrouwen aan Texel, waar ze de waren van de Plattelandsvrouwen ling Texel en De Cocksdorp-Eie-'r- is uitstekend geslaagd. Vnjdag- ■nd keerden ze huiswaarts, zeer lan over de prettige ontvangst en rele dat zij hadden gezien. Met een n) bus kwam het gezelschap maan- vond op Texel aan. Woensdag cJen bezoek aan*het vasteland ge it (Makkum, Dronten, Staphorst) onderdag werd een rondrit over 't d gemaakt waarbij diverse Texelse nswaardigheden werden bezocht, onder het Texels Museum. De rit eindigde in „Bos en Duin" waar sfeervol ingerichte kelderverdie- de thee werd gebruikt en een )je in Texels costuum gestoken elandsvrouwen uit De Cocksdorp- and enkele volksdansen o.l.v. de Smeenk uitvoerde. In „De Oran- >m'' werd die avond een marionet- torstelling van het Theate'r Bert mans gegeven. de foto het gezelschap met de lse gastheren en gastvrouwen bij is op de Elemert, vlak voor de te- i aanvulling van het aitikel in de [e krant geven wij hieronder een üchf van de wijkindeling, verza- ilcrafsen en kontactmensen bij het „Wijk tegen wijk" dat morgen- id in Den Burg het klapstuk van oninqmnedagviering moet worden spel begint om acht uur. Op dat ïp moeten de deelnemers dus op ■verzamelplaats aanwezig zijn. Wijkindeling jk 1: Boogerd, Willem van Beie raat, De Zes, Vogelenzang, Gast- traat. Lijnbaan, Hollewal, West- Hogerstraat, Stenenplaats, (van- Hollewal tot aan de Kogerstraat) eatrixlaan. ]k 2: Burgwal, Binnenburg, Groe- iats, Parkstraat. Warmoesstraat, instraal, Keesomlaan, Elemert, van Hollandstraat, Pieter van kstraat, Emmalaan. Slingerweg, Keijserstraat, Haffelderweg, re nde gedeelte Beatrixlaan. jk 3. Weverstraat, Achterom, Wil- inalaan, Julianastraat. Schilderend P. Thijssestraat, Hallerweg. Bur- raat, Bernhardlaan vanaf Waal raat tot het Schilderend jk 4: Kogerstraat, Maricoweg, re nde gedeelte Bernhardlaan. onoordsingel, Witte Kruislaan, Wa terstraat, Burgerhoutstraat, Waal raat. Verzamelplaats van dc w'jken 1 Bij het Rode Kruisgebouw, erstraat. jk 2: Op parkeerplaats Emmalaan- enveg. ik 3: Bij speelplaats Christelijke e school, Wilhelminalaan. )k 4: Schoonoordsingel t.o. het iregebouw. Kontactmensen van de wijken k h J. j. Witte. Boogerd 23. jk 2: P. Arensman, Emmalaan 19 'k 3: S. Kooy, Bernhardlaan 120. 1*4: J. j. Kager, Wittekruislaan 14 lals van samenkomst, jurering en uitvoering van de opdrachten: ^plaats. Advertentie I.M. dagelijks geopend. Koninginnedag (30 april) m.m.v. -jockey Frans van Dijk. Een aantal studenten van het Neder lands Wetenschappelijk Instituut voor Toerisme uit Breda ging maandag een excursie maken om een aantal be langrijke toeristische centra in Neder land met eigen ogen te aanschouwen. Op deze wijze worden zijna de vaak wel erg theoretische theorie op aange name wijze geconfronteerd met stuk ken toeristische werkelijkheid, ditmaal voornamelijk in het toeristisch nogal vergeten noorden van het land. Het programma ziet er als volgt uit Gisteren werd een bezoek gebracht aan het Nederlandse Open luchtmuseum in Arnhem. Vervolgens gaat de tocht naar Grouw, waar het recreatieoord „Yn'e Lyte" gastvrijheid verleent, 's Avonds zal de heer Th. Smeding, directeur, een voordracht hou den over het recreatieoord, waarbij fa cetten als werving, public relations, beheer en beleid van de Friese over heid aan de orde zullen worden ge steld. Op 29 april gaan de studenten zeilen bij mooi weer. Als het weer mocht te genvallen, wordt een boottocht ge maakt over de Friese meren, 's Middags wordt in Langweer een bezoek ge bracht aan het project „de Woudfen- nen". Mr. G. F. W. Hartung, chef van het kabinet van de Commissaris van de Koningin, zal 's avonds terug in Grouw in zijn hoedanigheid van voorzitter van het recreatieschap de Marrekrite, spreken over beleidsaspec ten van de recreatie in de provincie Friesland. Woensdagmorgen zal de heer G. F. Kooijman vertellen van zijn erva ringen als directeur van de Provinciale Friese V.V.V., in het bijzonder over as pecten bij de werving voor Friesland in binnen- en buitenland Daarna ver trekt de bus uit Grouw en gaat de tocht via Leeuwarden en dc Afsluitdijk naar Texel, waar in hotel „De Peli kaan" tegen gereduceerde prijs zal wor den overnacht. Donderdag krijgen de N.W.I.T.'ers gelegenheid Texel toeristisch op haar waarde te schatten, 's Avonds houdt ge meentesecretaris P. Becmsterboer een inleiding met als onderwerp: Problema tiek van de werving van gasten voor Texel en het gemeentelijke beleid in een sterk op recreatie en toerisme georiën teerde gemeente. Vrijdag 2 mei wordt een bezoek ge bracht aan de eerste Alkmaarse kaas markt van het jaar, Bergen en de Or gelzaal van Booij in St. Pancras. Mr. P. J. Zomerdijk verzorgt een lezing in de Zaanse Schans over de coördinatie van toeristische activiteiten in Noord- Holland. Zaterdagmorgen tenslotte komt een eind aan dit nogal bonte pro gramma met een bezoek aan het RAI- congrescentrum, waar directeur J. C. van der Laag de inleiding zal houden. FOLKLORE VOOR BBC-TELEVISIE Het toeval wilde dat een cameraman van de BBC donderdagavond in „De Oranjeboom" getuige was van de fees telijke slotavond van de folkloristische dansgroep „onde dansen". Hij aarzelde geen moment, greep zijn apparatuur en legde de zwierige bewegingen van de 20 in klederdracht gestoken paren op 'het gevoelig celluloid vast. Aan de heer F. de Jong, voorzitter van de Folklorestichting. vertelde de reporter dat de opnamen in een pas send filmprogramma zullen worden op genomen, dat als tv-film wellicht ook televisiemaatschappijen builen Enge land zal worden verkocht. De betrok ken cameraman was op Texel om op namen te maken voor de bekende „Sur- vival"-films die regelmatig ook op de Nederlandse beeldbuis worden ver toond. De heer S. Keijser (70), De Hal, is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer Keijser kreeg de onderscheiding voor de wijze waar op hij zich kweet van zijn taak als Dijkgraaf van de Gemeenschappelijke Polders. Eind vorig jaar werd deze functie overgenomen door de heer M. Roeper. Hedenochtend reikte burge meester Sprenger tijdens een bijeen komst in het raadhuis de versierselen uit. Ook de heer J. van Loo te De Cocks- dorp werd vanmorgen onderscheiden. Voor zijn langdurige staat van dienst als redder bij de KNZHRM werd hij beloond met de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De heer Van Loo was twee jaar bij de reddingmaatschappij te Eg- mond en kwam in 1934 naar Texel, waar hij zich onmiddellijk bij het Cocksdorper reddingskorps aansloot. Reserve-schipper yan Loo draagt reeds twee onderscheidingen. Een aardige bijzonderheid, die vanmorgen werd ge memoreerd is dat de heer Van Loo precies even oud is als H.M. de Ko ningin. Ook hij wordt woensdag 60 jaar een feit waarmee de toekenning van de onderscheiding uiteraard niets uit staande heeft. (Zie verder volgend nummer). De zomerwoning die de heer J. C. Graaf te De Cocksdorp achter zijn wo ning wil houwen wordt door het ge meentebestuur strijdig geacht met het bestemmingsplan en bovendien uit het oogpunt van welstand niet aanvaard baar geacht. De door de heer Graaf op 10 oktober aangevraagde bouwvergun ning werd daarom geweigerd; tegen deze weigering heeft de heer Graaf be roep aangetekend bij de gemeenteraad. Wat de bezwaren op grond van dc be palingen in het uitbreidingsplan betreft schrijven B. en W. in hun pré-advies dat de heer Graaf een dak met een hel ling van 70 graden (zeer stijl) wilde toepassen. Dc ten tijde van de aanvraag geldende zomcrwoningenverordening schrijft echter een dakhelling voor die niet groter mag zijn dan 40 graden. Bovendien zouden daken van meer dan 36 graden moeten zijn gedekt met pan nen, terwijl de heer Graaf plastic pro fielplaat wilde toepassen. Wat de wel standsbeoordeling betreft: de wel standscommissie wilde wel met het Advertentie I.M. bouwplan accoord gaan; B. en W. ech ter vonden het hoge puntige gebouw (van het model dat veel in de Scandi navische landen en als zomerver blijf elders in de provicie Noordhol land wordt toegepast) niet acceptabel. Dat laatste is voor B. en W. van doorslaggevende betekenis. De te grote dakhelling was geen onevrkomelijk be zwaar, want men had de heer Graaf gelegenheid willen geven een nieuw bouwplan in te dienen ingevolge de nieuwe seizoenverblij venverordening, die de zomerwoningverordening heeft vervangen. Dat is echter zinloos, zo menen B. en W, omdat het type huis dat de heer Graaf wil bouwen storend en onaanvaardbaar is in het Texelse landschap. Zou Graaf wel een vergun ning krijgen voor dit A-vormige ge bouw met tot de grond toelopend dak, dan zullen ongetwijfeld méér Texelaars dergelijke woning willen bouwen en dat zal dan moeilijk geweigerd kunnen worden. De raad wordt derhalve gead viseerd het beroepsschrift van de heer Graaf ongegrond te verklaren. In zijn beroepssdhrift voert de heer Graaf aan dat de welstandscommissie zijn bouwplan heeft goedgekeurd. Hij verklaart zich bereid het dak te bedek ken met materiaal zoals is voorgeschre ven in de verordening, hoewel dit voor hem ongunstige financiële gevolgen heeft. Verder zegt hij in de zomerwo ningverordening vergeefs te hebben ge zocht naar een bepaling omtrent de ge noemde dakhelling van 40 graden en hij verzoekt de gemeenteraad hem als nog de bouwvergunning te geven. De heer Graaf lichtte zün beroeps- schrift mondeling toe in de vergadering Van B. en W., waarbij hij er echter niet in slaagde het college tot andere ge dachten te brengen. GESLAAGD Te Amsterdam slaagde de heer Peter Ran (Julianastraat, Den Burg) voor het diploma Vakbekwaamheid voor het rij- wielbedrijf. Verschijn! dinsdags en vrijdags. Bank: Nedcrl. Middensfandsbank; Coöp. Raif feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,90 p. kw. -f 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct. per mm. excl. 4% BTW „Drive-in" bus op veerhaven PTT heeft een brievenbus geplaatst aan de Thijsselaan te Den Burg ter hoogte van van de nummers 29 tot en met 35. Tijdens het zomerseizoen (van mei tot september) zal bovendien een brievenbus worden geplaatst aan de Californiëweg, die tijdens de bestelling zal worden gelicht. De brievenbus die was bevestigd aan het pand H 51 aan 't Horntje was als gevolg van een wij ziging van de bestrating slechts via een modderig grasveldje te bereiken. Om dat het aantal poststukken dat in deze bus werd gedaan altijd zeer gering was, is besloten de bus te verwijderen. In- plaats daarvan is voor 't havengebouw van 't Horntje een automobilistenbus'' geplaatst. Deze is zodanig opgesteld dat automobilisten er brieven in kunnen doen zonder hun wagen te verlaten. Deze drive-in bus wordt tweemaal per dag gelicht en wel om 7 45 en 17.45 uur, behalve zaterdag en zondag. Het is dus de laatste buslichting van Texel. De brievenbus te De Waal, bevestigd aan het pand Polderweg 1, is verplaatst naast de telefooncel bij de kerk. OPBOUW MEIERBLIS IN BLIKSEMTEMPO DE WAAL Op de plaats waar morgenavond de Waalder meierblis zal worden ontstoken, was gisteroohtend nog helemaal niets te zien. Inplaats van wekenlang sjouwen met brandbaar ma teriaal met alle risico's van vroegtijdig ontsteken en overlast voor de omgeving wordt de Waalder blis nl. tijdens een soort bliksemaktie opgebouwd. Gisteren is de jeugd pas begonnen met het op halen van brandbare rommel en van avond en morgen zal de brandstapel tijdens een grootscheepse ophaalactie worden voltooid. Daarbij zijn vele* trac toren en wagens ingeschakeld. De be langrijkste „leverancier" van brandbaar materiaal is de ..Sabena" die een grote hoeveelheid takken en bomen beschik baar heeft gesteld, evenals vorig jaar. Om zeven uur vertrekken de wagens bij de graansilo. Degenen die mei laden en lossen willen helpen zijn daar wel kom. Ook woensdag zal de gehele dag af en aan worden gereden door zoveel mogelijk enthousiaste tractorbezitters. OOSTEREND Bij de familie J. P. Krotje te Oosterend werd onlangs een tweeling geboren, twee meisjes. Juliette en Miranda Op zichzelf is dat geen nieuws voor de redactionele kolommen van onze krant maar wel het feit dat in ditzelfde huis, Kerkstraat 9, al tweemaal eerder tweelingen, ook steeds meisjes, werden gebo ren. Eerst zagen Immie en Cobie Bremer, van de familie L. Bre mer. hier het levenslicht. Daarna kwam de familie Van Dük in het huis en ook het gezin Van Dijk werd met een meisjes-tweeling uitgebreid: Annie en Beppie. De familie Krotje gaat binnen kort verhuizen, niet omdat geen volgende tweeling wordt gewenst maar omdat het huis te klein ge worden is. De volgende bewoners weten nu dus welk „risico" zij lopen SPORTVISSERS HIELDEN EERSTE WEDSTRIJDEN OUDESCHILD Zaterdag en zon dag werden aan de dijk ter hoogte van de R. K. kerk te Oudeschild de eerste viswedstrijden van dit seizoen van de sportvissersclub gehouden. De vang sten waren redelijk goed. Er zat vrij veel vis onder de kant en menig botje scholletje en een enkele schar liet zich verschalken. Het aantal deelnemers was niet bijster groot: zaterdag 10 en zon dag 14. Zaterdag verzamelde de heer P. Har- tog de meeste punten (52) en hij kreeg derhalve de eerste prijs. Tweede werd S. Langeveld met 36 punten. Er werd ook een jeugdprijs uitgekeerd. Zondag won de heer Van Nierop te De Koog de eerste prijs; de twe'ede en derde prijs werden gedeeld door J. Brouwer (Oosterend) en J. Moens. Ook zondag was een jeugdprijs beschikbaar. Totaal zullen dit seizoen 5 wedstrij den worden gehouden, waarvan er drie meetellen voor het kampioenschap. Be paald is dat het niet meer is toegestaan meerdere hengels vooraf gereed te heb ben, terwijl 't ook niet meer wordt toe gestaan dat ouderen voor jongeren in werpen. De eerstvolgende wedstrijd zal in het weekend van 10-11 mei worden gehouden. SCHIETOEFENINGEN Ligging schietterrein B 52°55,2'N - 4°43,1'E; schietterrein C 52°52,5'N - 4°42,8'E. Op genoemde data zullen op werkdagen van 08.00 uur tot 18.00 uur M.E.T., schietoefeningen worden gehou den met luchtdoelgeschut. Van terrein B: in het tijdvak van 12 tot en me't 16 mei 1969. Van terrein C: in het tijd- van van 1 tot en me't 30 mei 1969 De onveilige afstand is tot 14.000 m Advertenties I.M. ASEF PRODUKTEN voor een een goed onderhoud van Uw tuin: ASEF STALMEST ASEF GAZONMEST ASEF ROZENMEST ASEF MOSDODER ASEF TURFSTROOISEL ASEF POTGROND in klein- en grootverpakking. (i

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1