Cjrom <2warL-Jexels in het harL, r. C. Baumann schenkt kostbare zeevaartcollectie aan gemeente /j Expansie bijj. C. Rab N.V. komt voorlopig tot stilstand N HOORNDER „VERMANING TER BEZICHTIGING? Voor moederdaggeschenken naar ELECTROHIIIS Twee personen met B en W in onderhandeling Explosieve groei in de afgelopen vijf jaar Aannemers kwamen op excursie Rioolgeldhefffing voor hotels onbillijk Warenhuisinbraak opgehelderd Hotel „Tubantia" telt nu 48 kamers G 6 MEI 1969 82e JAARGANG No. 8365 N.V. v/b Langcveld De Roo(j 11 Den Burg, Texel Tel. 2741 ryy de Graaf, Keesomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijn! dinsdags en vrijdags. Bank: Neder!Middenstandsbank; Coöp. Rail. feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,90 p. kw. -f 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct per nun. exd. 4% BTW 99 Tri de raadsvergadering van heden- iddag is een belangrijk punt aan orde gekomen: het aanvaarden m een voorname collectie kunst- herpen, die vul. betrekking heeft isserij en scheepvaart. Het ver ons te mogen berichten, dat de onder het uitspreken van zijn dank de collectie heeft aanvaard it bereids maatregelen zijn getrof- >m het zo onverwachte en belang- geschenk een waardige behui- te bezorgen. Baumann en zijn echtgenote me- Baumann-Verburg, wonend in irenbeek, zijn bereid een groot van hun kunstbezit aan de ge- ite af te staan, mits aan enkele 'aarden wordt voldaan. Vanzelf- :end besefte de Raad, dat de col- Baumaim-Verburg voor onze ge le van groot belang kan zijn, tl omdat al vele, tè vele antiqui- voor Texel verloren zijn ge- De acte, waarbij het echtpaar [verzameling aan de gemeente in leen geelt, bevat de bepaling, dat jet overlijden van de heer en me- |w Baumann, de gehele collectie gemeente gelegateerd zal wor- I Wij vinden het prettig om de le- van dit blad iets over de familie icmn te nogen vertellen en ook in en ander over de samenstel- [van het toekomstige legaat mee te ten delen. C. Baumann, thans 68 jaar oud, •ren te Den Burg in de Warmoes- lt. Het huis van zijn ouders bestaat het is de .deftig" aandoende wo- schuin tegenover slager Ran, die •lang bewoond is door de heer P. [eveld. Dr. Baumanns vader was jaren 1894-1906 Rijksontvanger op jl. Hij trouwde met Petronella Anna 'g, een dochter van Jacob Koning, nd op de hoeve Emanuel, gelegen de Schilderweg ongeveer halver- t Den Burg en Oudeschild. Lang Jacob Koning een beurtdienst van ■1 op Amsterdam Zoals veel leden [zijn geslacht was hij met de scheep- vertrouwd en het is dus niet d, dat eens in een der kamers van wel een fraai tableau te vinden samengesteld uit niet minder dan blauwe Makkummer tegels. Dit (tableau, waarop allerlei grote zeil- pen afgebeeld zijn, dient gedateerd (orden omtrent het midden van de pende eeuw. Toen Emanuel in de pger jaren door brand ten onder was het tableau reeds in veiligheid acht en door vererving is het ten- 5 eigendom van Dr Baumann ge len. Met veel moeite en met smaak .Dr. Baumann zijn collectie rond rit unieke tegeltableau opgebouwd. de pas kort geleden afgebroken al op de Hollebol heeft Dr. Bau- J lager onderwijs genoten; daarna e hij de Rijks Hogere Burgerschool •euwarden en tenslotte behaalde hij ^Gemeentelijke universiteit van Advertentie I.M Makkummer tegeltableau. Een der onderdelen van de door bet echtpaar Baumann geschon ken zeevaartcollectie. Amsterdam zijn arts-diploma. Geïnte resseerd in psychiatrie en neurologie is het niet te verwonderen, dat de jonge arts jarenlang als geneesheer-directeur van de zo bekende Valeriuskliniek in de hoofdstad werkzaam is geweest. Hij pu bliceerde in vaktijdschriften een groot aantal artikelen over zijn specialisme en promoveerde in 1930 aan de Utrecht se universiteit tot doctor in de genees kunde. Later zou hij bekendheid ver werven door het oprichten van een psychiatrische inrichting te Lawang bij Soerabaja en na de tweede wereld oorlog als gezien neuroloog in het mili tair hospitaal van Batavia. Unieke collectie Ondanks zijn drukke ambt was Dr. Baumann een hartstochtelijk verzame laar. In binnen- en buitenland, waar hij ook kwam, keek hij uit naar schilderijen en prenten, naar alles, wat, op de eens voor Texel zo belangrijke scheepvaart betrekking had. En zo ontstond een collectie die voor ons eiland zonder weerga genoemd mag worden. Behalve het genoemde tableau behoren tot de Verpachting raadskelder In antwoord op vragen, gesteld in de raadsvergadering van 11 maart, delen B. en \V. mee dat zij uit de gegadigden voor het pachten van de raadskelder twee personen hebben gekozen, met wie zij verder zullen onderhandelen. Ge tracht zal worden op korte termijn tot definitieve verpachting over te gaan. Uit de schriftelijke beantwoording van andere vragen blijkt dat aan de verschillende scholen op Texel totaal 140 kinderen melk van thuis meebrengen om op school op te drinken* tegelijk met de kinderen die de „echte" schoolmelk krijgen. Wrakken In de afgelopen maanden zijn door de gemeente ongeveer 50 Texelaars aangeschreven met het verzoek auto wrakken op te ruimen. De meeste wrakken zijn nu verwijderd, maar van enkele wrakken moet de eigenaar nog worden opgespoord wat met eenvoudig is. In verband met de kosten die zijn gemoeid met afvoer naar een echt „autokerkhof" hebben enkele personen gevraagd hun wrakken zelf kapot te mogen snijden en de resten te begra ven. Waterleiding De kosten die zijn gemoeid met de aanleg van waterleiding naar 't strand, zullen worden omgeslagen over alle strandexploitanten, dus ook die van De Koog. De heer P. Keijser van „De Pelikaan" heeft een andere plaats aangewezen ge kregen, waar hij zijn benzinepomp mag plaatsen. De pomp mag worden gezet op een punt dat ongeveer vijftig meter van de openbare weg ligt en met mak kelijk bereikbaar is door passerende automobilisten. Straatverbetering Op de vraag of enkele provisorische voorzieningen kunnen worden getrof fen voor verbetering van de Kaapstraat te De Koog en de Weverstraat, Binnen- burg en Waalderstraat in Den Burg. wordt geantwoord dat de genoemde straten in het normale onderhoudspro- gramma zijn opgenomen. Ze zullen, waar nodig, worden verbeterd. verzameling nog drie andere tableaux met schepen, mooier dan enig ander ta bleau dat in Noord-Holland boven het IJ te vinden is. Men kan ervan op aan, dat deze tegelschilderingen een grote bekendheid zullen krijgen, want grote tegeltableaux in goede staat zijn zeld zaam. Tot de verzameling, overigens te uit gebreid om in een enkel krantenartikel ook maar beknopt te beschrijven, be horen enkele heel mooie modellen van schepen, van het soort, waarvan er eens honderden op de rede lagen. Wij noemen voorts een romantisch schilderij van een loodsboot op Texelstroom, dat ongeveer in het midden van de vorige eeuw door de bekende zeeschilder P. J. Schotel werd gemaakt. In het grootzeil staat de naam TEXEL duidelijk te lezen. Een aantal tekeningen met sche pen van dezelfde schilder, is ook aan wezig, maar de kroon spant een teke ning van Holland's beroemdste zee schilder Willem van de Velde, de Jonge. Het is een kostbaar stuk, waar ieder belangrijk museum graag een hoog be drag voor zou willen geven. Omdat hij van mening is, dat deze tekening bij zijn collectie behoort en dat die collectie in zijn geheel bewaard dient te blijven, is Dr. Baumann op geen enkele bieding van grage kopers ingegaan. Enige aqua- (vervolg naar pagina 2) EUROPEESE NATUURBESCHERMERS OP TEXEL BIJEEN De hoofden van de Nationale Agent schappen van The European Informa tion Centre for Nature Conservation van de Raad van Europa zijn momen tcel op Texel voor een conferentie. Tot 9 mei zullen zij o.a. spreken over hun bijdrage aan het programma voor 1969 van het Information Centre voor het uitwisselen van ervaring en ter bepa ling van de toekomst van het voorlich tingscentrum. Het uit vertegenwoordigers uit vrij wel alle landen van de raad van Eu ropa bestaande gezelschap voert de be sprekingen in hotel „Bos en Duin". Ook vooraanstaande vertegenwoordigers van staats- en particuliere natuurbe scherming uit Nederland zullen acte de précense geven. In verband met de vele nationaliteiten zijn twee tolken inge schakeld die gebruik zullen maken van een door de PTT aangelegd communi catiesysteem. GEREFORMEERDE GEMEENTE KRIJGT EIGEN KERKGEBOUW OOSTEREND De sinds enkele ja ren bestaande Gereformeerde Gemeen te Ifniet te verwarren met de gerefor meerde kerk) te Oosterend krijgt een eigen kerkgebouw. De Gereformeerde Gemeente heeft nl. van de gemeente Texel de voormalige openbare school aan de Schoolstraat te Oosterend ge kocht voor ƒ8.750,Om voor het nieu we doel geschikt te zijn, zal het moeten worden verbouwd. OUDESCHILD De bouwmateria len- en brandstoffenhandel J. C. Rab N.V. heeft haar kantoor, dat tot voor kort was gevestigd aan de Kantoor straat te Den Burg, overgebracht naar het grote bedrijfscomplex van de on derneming aan de Heemskerckstraat te Oudeschild. Hier heeft het bedrijf kan toorruimte, toonzaal en ontvangstzaal gekregen, veel ruimer en fraaier c^an het onderkomen waarmee men het in de Kantoorstraat moest doen. Het kantoor bijvoorbeeld beslaat meer dan 100 m2. In de 150 m2 grote toonzaal (in de Kantoorstraat fungeer de een zoldertje als zodanig) wordt een overzicht gegeven van alle te leveren bouwmaterialen: tientallen soorten bak steen, keukens, tegels, stalen kozijnen, dakpannen, dakramen enz. enz. De ingebruikneming van dit nieuwe onderdeel van het bedrijf is geen offi ciële plechtigheid geworden. In plaats daarvan werden de klanten van de N.V. allen Texelse aannemers uitgeno digd voor een excursie met broodmaal tijd. Het werd een gezellige en geslaag de dag. Voor zover zij dat al niet eerder be roepshalve hadden gedaan, verschaften zij zich een indruk van dit waarschijn lijk grootste bedrijf van Texel dat de afgelopen jaren een enorme expansie heeft doorgemaakt. Aan die expansie, zo vertelde directeur B. P Rab ons, is voorlopig een eind gekomen. De akkom- modatie is zodanig dat men er de eerste jaren mee vooruit kan. Tijdens de ex cursie kregen de aannemers onder meer te horen, dat de N.V. 33 motorvoertui gen in gebruik heeft, waaronder twee kolossale zelflossende wagens voor ver voer van baksteen. De vier telefoonlij nen zijn een goed deel van de dag bezet, want dagelijks worden gemiddeldd 150 gesprekken met klanten gevoerd. Tot het wagenpark horen ook de drie tank wagens voor vloeibare brandstof (die de vaste brandstof snel verdringt) waar mee mobilofonisch contact wordt ge houden. Reuzenloods Het grootste gebouw op het vijf hec tare grote terrein is de betonnen loods van 80 x 20 meter, waarin kolossale voorraden spaanplaat, kozijnen, riole ringsbuis, cement, kanteldeuren, bitu- menprodukten enz. liggen opgeslagen. De opslagcapaciteit voor petroleum en dieselolie bedraagt een miljoen liter. Zeer binnenkort zal nog een 13 meter lange weegbrug worden geplaatst die een weegbereik heeft tot 30.000 kg., zo dat een geladen oplegger kan worden gewogen. Het meest in het oog springende on derdeel van het Rab-bedrijf, de beton- fabriek, werd uiteraard ook bezichtigd. Per week wordt gemiddeld 500 m3 be ton geleverd. De volautomatische tegel pers produceert zonodig 2000 tegels per dag. Een groot deel gaat naar de ge meente Texel. Een andere goede, maar tijdelijke klant is de Bataafse Aanne mingsmaatschappij (die NIOZ en mos- selverwaterplaats in 't Horntje bouwt). Deze onderneming sloot onlangs een contract af voor levering van 15.000 m3 beton, een order van rond een half mil joen. De excursie voerde ook langs het expeditiekantoor waar de heren Witte en Gieles de scepter zwaaien en de re paratiewerkplaats, waar drie monteurs druk werk hebben aan reparatie en on derhoud van het machinepark. Wie zich tijdens een excursie een in druk vormt van dit vijftig jaar oude Texelse bedrijf kan zich voorstellen dat veel ..overkanters" die het voor het eerst zien, zich de ogen uitwrijven om dat men zoiets op een eiland niet ver wacht. Toch is Rab voor zijn leveran- cies uitsluitend op Texel aangewezen. Bijzonder stucwerk In de nieuwe kantine, waar de aan nemers de broodmaaltijd gebruikten, zijn op de wanden in stucwerk schema tisch de verschillende onderdelen van het Rab-bedrijf weergegeven. Dat ge beurde naar een ontwerp van de 18- jarige Hans Witte door stucadoor T. v.d. Wulp. Hij gebruikte een bijzonder soort sierpleister, een nieuw produkt iru het assortiment van Rab. Het is ge maakt op kunststofbasis en het aantrek kelijke is, dat er tal van structuren in mogelijk zijn en even zovele kleuren. Wie eens iets anders wil dan behang op de wand of de bekende witte geschuur de muren, kan dit via Brander Neder land te Ede (dochteronderneming van Unitecta Oberflachenschutz Gmbh.) te voeren product te laten aanbrengen. De aannemeirs waren getuige van een de monstratie in het opbrengen van deze sierpleister. Horecaf maakte bezwaar De gemeente Texel heft 37,50 boven het gewone rioolrecht voor elk boven het aantal van twee bij het perceel be horende privaat. Als gevolg daarvan worden vooral de nieuwste hotels waar veelal per kamer één toilet beschik baar is, onevenredig zwaar belast. Dc Nederlandse Bond van Werkgevers in hotels, restaurant-* café en aanverwan te bedrijven (Horecaf) heeft dan ook bezwaar gemaakt tegen de bestaande regeling. Het gemeentebestuur acht deze be zwaren niet ongegrond en heeft zich ingespannen om de hotelhouders tege moet te komen. B. en W. hebben nage gaan hoegroot het aantal toiletten is in hotels met gezamelijke toiletten. Blij kens opgave van de Harecaf bedraagt het landelijk gemiddelde 1 toilet op tien kamers maar als op deze basis het rioolrecht wordt geheven zouden de in komsten aan rioolgeld al te drastisch worden verlaagd. B. en W. hebben daarom voorgesteld uit te gaan van een verhouding van 1 toilet voor vijf ka mers. De wijziging betekent voor de gemeente een inkomstenverminde'ring van ƒ3200,per jaar. In de nacht van vrijdag op zaterdag (25 - 26 mei) haalde de 25-jarige W.I1. uit Den Burg een hoeveelheid levens middelen weg uit het Warenhuis Maas aan de Gravenstraat. H. verschafte zich toegang via een poort in de Weststraat, waarna hij een deur forceerde. Precies een week later werd H. door de politic aangehouden. Hij legde een bekentenis af en werd in de cel gezet. Bij het ver hoor gaf hij ook toe in de afgelopen winter een bedrag van ƒ1100,te heb ben weggehaald uit de kruidenierswin kel van Timmer te Oostcrcnd. Dezelfde H. verschafte zich enkele maanden ge leden toegang tot enkele woningen aan de Mulderstraat te Oosterend waar hij kistjes met geld en waardepapieren wegnam. H. zal morgen voor de officier van justitie te Alkmaar worden geleid. Wethouder J. Daalder stelde vrijdag middag op officiële wijze het verbouw de hotel „Tubantia" van de heer D. Hil- lenin gebruik. Hij bracht in een gloed volle toespraak zijn blijdschap over deze uitbreiding van de hotelaccommo datie tot uitdrukking en ontsloot de hoofdingang. •Het huidige ..Tubantia" doet in geen enkel opzicht meer denken aan het voormalige pension „Tubantia" dat een verbouwde boerderij was. Het uiterlijk witte muren - schuin pannendak met dakkapel doet niet overdreven mo dern aan en harmonieert met 't Texel se landschap. De 48 kamers (vroeger 23) zijn verdeeld over drie verdiepin gen. Er zijn 40 2-persoons, 4 3-persoons en 4 1-persoons kamers. Alle kamers bieden een bijzonder fraai uitzicht en zijn naar de eisen des tijds ingericht. Op elke verdieping zijn toiletten en badgelegenheden in ruime mate aan wezig. Bijzonder sfeervol is de conver satiezaal ingericht. Een deel ervan kan 's winters worden afgeschut als privé- vertrek voor de familie Hillen. Overi gens is het de bedoeling zowel 's zo mers als 's winters geopend te zijn. Het nieuwe „Tubantia" werd ont worpen door architect L. J. Zijm uit Den Burg. Op 3 september 1968 begon aannemer Schakel uit Exmorra met het werk. Aan de verbouw werd verder meegewerkt door de Verenigde Schil ders, Jan Agter (elektra), J. Schoo (ov) en J. Veltkamp (loodgieterswerk en sanitair). Het nieuwe hotel „Tubantia" gezien vanaf dc Pontweg. Op de voorgevel zuilen nog neon letters worden aangebracht.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1