LANDBOUW en VEETEELT Geslaagde avond met Jan Wolkers Clubkampioenschappen werden geslaagd feest Speciale commissie gaat zomerwerk begeleiden Baumann-collectie Wie beweert, dat hij meer bagage in j zijn wagen krijgt omdat hij rookt, f overdrijft natuurlijkjsterk. Wie echter beweert, dat een prima halfzware shag is, heeft gelijk! Of u nu ruimte te weinig of bagage teveel hebt, steek een op, dan y róókt u in ieder geval voortreffelijk! Jd' ■loo A SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend ïtr ef tl rubriek voor I On.i.-r PROEFVELD KWEEKBESTRIJDING IN BIETEN Vorig jaar bleek uit een proefveld op het bedrijf van de heer J. van Benthum in polder Eierland, dat in „noodgeval len" ook nog een chemische bestrijding tegen kweek kan worden uitgevoerd in het voorjaar. Ook hiervoor wordt het middel TCA gebruikt. De normale toe passing van TCA is minstens 3 maan den vóór het zaaien of poten van een gewas, maar het is gebleken, dat het gewas bieten TCA iets beter verdraagt dan andere gewassen. Ze bleek het mo gelijk om tot een paar weken vóór het zaaien van de bieten een bespuiting met een sterk verlaagde hoeveelheid TCA uit te voeren. We hebben echter niet voor niets ge zegd ,in noodgevallen". Bij deze bestrij ding in het voorjaar moeten we nl. re kenen op een minder goed effect dan bij de bestrijding in de herfst en een kans op schade in de bieten. Daar we van mening zijn, dat we wel altijd zullen blijven zitten met „nood gevallen" leek het ons goed deze proe ven voort te zetten. Daarom is er ook dit jaar weer een proefveld aangelegd. Het ligt nu op het bedrijf van de heer J. de Visser nabij „Ceres" in de P.H. Polder. Net als vorig jaar is er ook nu weer op twee tijdstippen gespoten. De eerste keer plm. vier weken vóór het zaaien, de tweede keer plm. twee weken vóór het zaaien. Als we spreken van „ge spoten", dan zijn we niet volledig. Er is van TCA op het moment nl. ook een vorm, die gestrooid kan worden en ook die vorm hebben we in deze proef ge bracht. Het gaat er ons in deze proef vooraf ook om na te gaan of deze bestrijding ook mogelijkheden biedt op zandgrond en zeer lichte zavel. Het is al enkele jaren bekend, dat de schade aan de bie ten groter wordt naarmate de grond lichter is. Op het perceel van de heer Van Benthum, waar de grondsoort zavel was, bleek de schade uiteindelijk van geen betekenis te zijn. Op het perceel, dat we nu uitgekozen hebben, is de grond duidelijk lichter. Net als vorig jaar zullen we U van het verloop van de groei van het gewas en het effect van de kweekbestrijding op. de hoogte houden. OPBOUWENDE KRITIEK Het werd op een „milde" wijze naar voren gebracht, maar toch is het er gens blijven vasthaken bij me. De man in kwestie meende me toch nog eens te moeten wijzen op het gevaar, dat be paalde artikelen in deze rubriek bij Voorlezen en discussie In samenwerking inet het Rijksathe neum organiseerde boekhandel Lange- veld De Rooij vrijdag in „De Linde- boom-Tcxel" een avond met de schrij ver Jan Wolkers. De bijeenkomst slaag de voortreffelijk. Niet alleen was de belangstelling bijzonder groot (de zaal was tot en met de laatste plaats bezet) maar ook het gebodene stelde niet te leur. Wolkers las een aantal van zijn verhalen voor (Tillebeest, Vivisectie, Zwarte Advent, Ezau's Handen) en na de pauze nodigde hij zijn gehoor uit vragen te stellen. Na enige aarzeling werd daaraan ge hoor gegeven en ontstond een aardige en openhartige discussie, waarbij Wol kers zich bepaald niet liet kennen als een zwartgallige. Zo voelde men de schrijver aan de tand omtrent zijn drijfveren voor juist dit genre verha len en informeerde zelfs naar zijn acti viteiten in provo-verband. Op de vraag of Wolkers vond dat hij een taak he<eft tegenover zijn lezers, antwoordde hij ontkennend. „Alleen tegenover mezelf. Als ik die taak volbreng kan een ander daar ook zijn voordeel mee doen". Gevraagd werd ook waarom hij altijd over beroerde dingen schrijft. Ant woord- ,.Het leven is niet zo leuk. Kijk naar de Zangeres zonder Naam' Juist het buitengewone laat zich beschrijven. Een geslaagd huwelijk is geen dankbaar gespreksonderwerp. Ook Shakespeare wist dat. Alleen in Libelle lees je wat anders". Desgevraagd vond de schrijver toch wel dat hij humoristisch was. „Al leen wordt veel van mijn humor niet opgemerkt; wat humor betreft ben ik erg ondergewaardeerd". Naar aanlei ding van andere vragen vertelde Wol kers dat hij best kinderverhalen zou willen schrijven, maar dat hij dan na twee pagina's alweer in de ellende zou belanden Voor menigeen was het ver- ïassend te horen dat Wolkers de Bijbel hoog waardeert. „De bijbel is goed, recht op de man af. Dat boek heeft mijn jeugd sterk beinvloed. Driemaal daags werd er uit voorgelezen Ik heb er veel inspiratie in gevonden, al ben ik niet gelovig". Terloops liet Wolkers blijken voor een socialistische maat schappij te zijn. Een vragensteller vroeg zich af of dat klopte met het feit dat Wolkers met een nogal dure auto naar Texel was gekomen. Waarop de schrij ver antwoordde dat hij vond dat ieder een een auto behoorde te hebben, dat het absurd is dat fabrieken worden ge sloten omdat er onvoldoende winst wordt gemaakt. Nog tal van andere vragen werden gesteld, teveel om in het bestek van dit bericht te memore- Jan Wolkers witte schoenen, blau we blazer en oranje truitje zei geen verklaring te hebben voor het succes dat hij heeft met zijn boeken. „Ik snap er niets van, maar ik ben altijd een voudig gebleven". sommige agrarische lezers een minder waardigheidsgevoel kunnen veroorza ken. Ik begreep het wel. Hij dacht aan artikelen, waarin sterk naar voren wordt gebracht, dat goede uitkomsten voor een groot deel te danken zijn aan een goed vakmanschap. Mogelijk is z'n kritische opmerking direct te danken aan wat door mij geschreven is over tweelingen bij schapen. Het is natuurlijk duidelijk, dat in dit geval de klap veel minder hard aan komt als je er van uitgaat, dat een vee houder niets of weinig doen kan aan het feit of er eenlingen of tweelingen wor den geboren. Het doet lang zo'n pijn niet om te spreken van „ongelukkig zijn" dan van „ik heb het niet goed gedaan". Geen andere mogelijkheid Met alle waardering voor de opmer kingen van mijn gesprekspartner, vrees ik toch, dat ik mijn leven niet beteren zal, omdat „het goede voorbeeld" nog altijd een belangrijk voorlichtingsmid del is.Of dan het gevaar niet aanwezig is, dat sommige boerenlezers zullen gaan denken: „Ik kan het zeker niet"? Dat is inderdaad mogelijk! Hoewel ik de waarde van deze rubriek toch weer niet zo hoog aansla, dat men alleen daardoor tot deze zelfkritiek zou komen. In het gesprek met voorbedoelde agrariër heb ik ook gezegd, dat het wel eens heilzaam kan zijn om tot de con clusie te komen, dat het goed boer-zijn niet voor jé is weggelegd. Dat kan zeker heilzaam zijn voor Jongere boeren, die nog mogelijkheden hebben om van werkkring te veranderen. Het kan een ellendige beslissing zijn om de konse- kwenties daarvan te aanvaarden Maar op den duur zal men er dankbaar voor zijn. Ik aarzel niet om hier nog eens te schrijven, dat ik zelf op een bepaald moment een dergelijke beslissing heb moeten nemen. Dat ik de conclusie moest trekken: „Dit heb ik niet in m'n vingers". Achteraf ben ik nog altijd dankbaar, dat ik de op dat moment „zure" beslissing toch genomen heb. GYMNASTIEKVERENIGING OUDESCHILD OUDESCHILD Dc clubkampioen schappen van de Gymnastiekvereniging Oudcschild zijn vrijdag een bijzonder geslaagd festijn geworden. De verwach tingen waren al hoog gespannen, na het onlangs behalen van het schoolkam- pioenschap. De wedstrijden begonnen om zeven uur en werden gehouden in ,,'t Skiltje". Onder redelijk goede be langstelling beet dc jeugd van 6-9 jaar het spit af. Er waren totaal 55 kinderen en tien jongedames» die in vijf groepen verdeeld om de eer streden. De spanning was bijzonder groot want het bleek dat de deelnemers elkaar weinig toegaven. Dat werd bevestigd door de puntentellingen van de correct werken de jury. Vijf maal stonden drie kinde ren op dc ereplaatsen om onder dave rend applaus een welverdiende medaille in ontvangst te nemen. Bovendien verkreeg elk deelnemend kind een diploma waarop het behaalde puntental stond vermeld. Een bijzon der woord van lof komt toe aan de lei ding, de dames v. d. Brink en Boekei en de heer M. Boom terwijl „ome Bert" (die zich bij de schoolkampioenschap- pen de titel non stop arbiter verwierf) niet vergeten mag worden. De jeugd stelde veel vertrouwen in dit team. Dat kwam vooral bij het onderdeel even- wichtsbalk. De balk is nl. nog maar heel kort in gebruik. De brug was niet van het goede formaat zodat de oefe ningen daarop niet goed tot hun recht kwamen. Voor de vereniging is het te hopen dat men binnenkort in staal zal zijn een toestel te kopen dat aan de eisen voldoet Vermeldenswaard is het optreden van de dames. De zenuwen die een vorige keer hun zelfvertrouwen ondermijnden, waren nu thuisgelaten. De oefeningen werden vlot en goed afgewerkt. De jon gens van 11-15 jaar, die nog moeten leren zich rustig te houden als anderen aan het werk zijn, bleken hun kruit verschoten te hebben hoewel zij zeker over capaciteiten beschikken Uitslagen: Meisjes 6-9 jaar: 1 Nies Schellinger; 2 Carla Boersen; 3 Mary Boersen. Jongens 6-9 jaar: 1 Hans Visser; 2 Arjan Barhorst; 3 Cas v. d. Kerkhof. Meisjes 12 - 13 jaar: 1 Gerda v. d. Meer; 2 Joke Schraag; 3 Cora Boekei. Jongens 11-15 jaar: 1 Theo Boom; 2 Bert v. d. Meer; 3 Aad de Porto. Dames 14 jaar en ouder 1 Ada Vlas; 2 Hankie Boekei; 3 An Boom. VOORINSCHRIJVING VOGELWANDELTOCHT Wandelaars kunnen zich voor de Vogelwandeltocht, die op Hemelvaarts dag (15 mei) wordt gehouden, tevoren laten inschrijven bij W. Witte, De Zes 8 te Den Burg, of bij C de Grave, Wes- termient B 157. Voorinschrijving wordt ook gehouden op 10 mei, van 2-4 uur in hotel „De Zwaan". Het inschrijfgeld bedraagt ƒ1,90 voor senioren; voor ju nioren (tot en met 15 jaar) ƒ1,30. Wie zich aan de start laat inschrijven be taalt 35 cent extra. Gekozen kan wor den tussen wandelingen van 10 en 20 kilometer De routebeschrijving plaat sen wij in de volgende krant. Uitgave van toeristenkrant Er is een commissie in het leven ge roepen, die het zomerrecreatiewerk gaat begeleiden. In de stichting zullen Cultureel Werk, de Recreatiestichting, Folklore, VVV, de politie, Texels Mu seum, Staatsbosbeheer, Horcava, Sport raad en Raad van Kerken zijn vertegen woordigd Ze zullen zich bezig houden met verschillende taken en o.a. het zo merwerk van recreatieconsulent J. M. de Vries begeleiden Belangrijk is het coördineren van bestaande en nieuwe activiteiten en het geven van voorlich ting aan de gasten over recreatie en aanverwante zaken. Het laatste zal ge beuren door uitgifte van een speciale toeristenkrant, die gedurende het sei zoen vijf of zes keer zal verschijnen, om de veertien dagen. De kosten ervan zul len kunnen worden bestreden uit de advertenties, zo wordt verwacht. Het bovenstaande kwam ter sprake tijdens de laatstgehouden vergadering van het centraal bestuur van de Stichting Cul tureel Werk Texel. Ds. W. A. Soesan uit De Cocksdorp vroeg of het overzicht van kerkdiensten, dat de kerken ieder jaar ten behoeve van de toeristen uit geven ook niet in deze krant zou kun nen worden opgenomen. Administra teur G. Oskam antwoordde bevestigend. Misschien voelt ook de folklore ervoor om van deze in zeer grote oplaag te verspreiden krant gebruik te maken door er de verschillende folklorepro- gramma's in aan te kondigen. (Vervolg van pagina 1) rellen en tekeningen, toegeschreven aan Martinus Schoumann, dragen mede tot verrijking van de verzameling bij. Walvisvangst Verrukt zijn wij over een klem schil derijtje in olieverf, dat een tafereel uit de walvisvangst bij Groenland te zien geeft. Het is voor Texel van belang om dat vooral in de achttiende eeuw heel wat Texelaars bij de walvisvaart werk zaam waren. De commandeurs woonden meestal in Den Hoorn omdat de walvis vaarders nabij de Mok dikwijls in de zg. winterlaag wachtten op het volgende seizoen. Het lagere personeel, matrozen, bootslui, koks en ambachtslieden woon de veelal in de Molenstraat van Den Burg. Het is genoegzaam bekend, dat in de loop der eeuwen veel Texelaars ter haringvangst uitgevaren, zijn. Eens schreef de predikant van Den Hoorn in het kerkeraadsboek, dat de viering van het Avondmaal moest worden uitgesteld omdat zijn meeste gemeenteleden voor het vangen van haring op de Noordzee waren. Op een complete reeks van twaalf antieke Delftse bordjes, als zo danig zeldzaam, is het gehele bedrijf, uitvoerig en nauwkeurig getekend. Ook deze bordjes, die over het algemeen in uitstekende staat verkeren, zijn begre pen in het legaat dat de gemeente toe bedacht is. Last not least delen wij mede, dat enkele blauw porseleinen wandbordjes met het monogram van de Verenigde Oost Indische Compagnie tot de schenking behoren. Veel eilanders voeren voor de Compagnie al is dit niet bekend gebleven. Uitbreiding Mochten de toekomstige beheerders van de verzameling er in slagen, deze door aankoop en schenking uit te brei den, zo zal de grondslag zijn gelegd voor een museum met een inhoud waar geen enkele plattelandsgemeente ook maar aan tippen kan. Een toevoeging van enkele geschikte voorwerpen uit de Oudheidskamer zal tot een wenselijke uitbreiding bij kunnen dragen. En zo het bestuur van de Gollardsstichting beseffen zou, dat de rijke collectie Chi nees porselein in het nieuwe museum beter tot zijn recht zou komen dan in een kast op de gang, zo zou een andere uitbreiding van Baumann's collectie mogelijk zijn. Wij, die meester Keijser, de erflater van de verzameling in de Gollardstichting, goed hebben gekend, zijn er van overtuigd, dat dit niet tegen diens bedoelingen in zou druisen. Vermaning Het was een goede gedachte van het gemeentebestuur om met Dr. Baumann naar een passende vestiging voor het nieuwe museum uit te zien. Dat daarbij de oude Doopsgezinde Vermaning in Den Hoorn door beiden geschikt bevon den werd, was een uitermate gelukkige omstandigheid. Want nergens beter dan in Den Hoorn, het dorp met zijn vele mooie oude huizen, herinnerend aan tij den van bloei door scheepvaart en vis serij, zou een beter onderdak gevonden kunnen worden. Moge de» bestuurderen van de Doopsgezinde Gemeente op ro yale wijze hun medewerking in deze verlenen. Moge ze van eenzelfde ge meenschapszin als het echtpaar Bau mann getuigen. J. A. van der Vlis IJSCLUB HULDIGDE OPRICHTERS OOSTEREND De ijsclub „Oost" werd opgericht in 1924 en bestaat dus 45 jaar. Onlangs werd dit feit tijdens een bestuursvergadering herdacht. Te vens werd besloten de oprichters-be stuursleden ter gelegenheid van het ju bileum te verrassen met een attentie in de vorm van een plant of een mand fruit. De heer G. Buis (78), nu woon achtig in Den Helder, kreeg bezoek van het bestuur en ook de heer A. Vonk te Oost kreeg zijn presentje thuisbezorgd. In verband met de afstand kreeg de heer D de Groot, destijds onderwijzer aan de o 1. school van Oost, nu wonende in Appelscha» geen persoonlijk bezoek maar hij toonde zich via de telefoon blij verrast. Be VU'i pilt Kkn: Jt el- Is lo UITSLAGEN: ZATERDAG 3 MEI; Adspiranten: Texel b-Oosterend a 01 Oosterend b-ZDH a 28 Pupillen: Afdeling A: Tex. Boys a-De Koog a 20 Cocksdorp a-ZDH a 10 Oosterend a-Texel a 13 Afdeling B: Tex. Boys c-Texel d 03 Tex. Boys b-Texel c 12 De Koog b-ZDH b 70 ZONDAG 4 MEI: 4e klasse A KNVB: Texel-DTS 1—1 Afdeling Noordholland: ZDH-Knollendam 1—»2 Purmerland-Tex. Boys 00 De Koog-WGW 3 9—1 Tex. Boys 2-Kaagvogels 2 22 JVC 3-ZDH 2 3—3 SRC 4-Texel 3 0—4 Oudesluis 5-Texel 4 34 PROF. STOLK SPRAK VOOR AQUARIU M VERENIGING Vrijdagavond hield Professor Dr. A. Stolk in de LTS-cantine te Den Burg een lezing voor de aquariumvereniging. Onderwerp was het territoriumgedrag van dieren. Het was een interessante voordracht.. Prof. Stolk bracht onder me«er naar voren dat de algemene aan vaarde stelling dat de mannetjes in het algemeen om de vrouwtjes vechten, niet opgaat maar dat het meestal het territorium is waar ze warm voor lo pen. Prof. Stolk had tal van interes sante proeven genomen, die echter ook door ..gewone" aquarianen konden worden gedaan. De lezing werd geillu- streerd met een reeks schitterende dia's van door Prof. Stolk bestudeerde die- De eerstvolgende avond van de aqua riumvereniging wordt op 27 juni ge houden. Er zal dan een lezing worden gehouden over Kameroen, waar Jaap Vlaming uit Oosterend allerlei voor aquarianen interessant materiaal ver zamelt. bil 1 de x>: kk mt DIE NARE HOVERCRAFTS OOSTEREND Niet alleen zeehon denliefhebbers beginnen het land te krijgen aan de twee Hovercrafts die sinds vier weken zijn ingezet bij seis misch onderzoek van de Waddenbo dem Sportvissers die dinsdagmiddag met een bootje het water opgingen om hun geluk te beproeven kregen de schrik van hun leven toen zij in de burt van de Stijle Bank (ca 800 meter ten oosten van Nieuweschild) in aanra king kwamen met 'n slang die door de twee luchtkussenvoertuigen door het water werd getrokken. De voor anker liggende acht meter lange vlet kreeg de slag tegen 't ankertouw waardoor de boot „op zijn kop" ging staan en bijna water schepte. Een wat kleinere vlet of een vaartuig met platte bodem zou deze ongewenste stabilisatieproef niet hebben doorstaan en zijn omge slagen. Botenverhuurder J. Brouwer, eige naar van de bedoelde vlet, hoopt van harte dat de Hovercrafts snel het veld zullen ruimen want hij vindt ze le vensgevaarlijk. Sommige vissers ver denken de werkploegen die met de Hovercrafts opereren er zelfs van ver antwoordelijk te zijn voor de vrij grote hoeveelheden beschadigde tong die de laatste dagen worden gevangen. Schip per P. Betsema bijvoorbeeld, treft in zijn vangst soms tientallen tongen aan die, mogelijk als gevolg van onderwa terexplosies, huidbeschadigingen heb ben opgelopen. Junioren: Texel-Cocksdorp Vesdo-Tex. Boys Adspiranten: Kaagvogels a-Teoc. Boys a PUPILLENCOMPET1TIE A.s. zaterdag is er een adspi tournooi. Of er nog een pupil gramma komt kunt u lezen Texelse Courant van vrijdag. TEXEL-DTS 1— Texel-DTS was een spannende strijd met om beurten gevaarlijk vallen. Texel ging in de aam DTS-keeper werkte de bal weg d J. van Bennekom hoog werd schoten terwijl het doel leeg w< vaarlijke aanvallen van de ba maakten 't de Texel-verdedigim moeilijk. Uit een doorbraak kon nog juist afslaan. Uit een goede loopbal sprong de bal van de terug, maar de toestormende Je Bennekom kon er juist niet bi Pansier trachtte menigmaal d stoten en duelleerde enkele ker® de lange doelman. Door veelal voorzetten kon hij telkens onden pen. Toen kwam DTS weer ger opzetten en moest Charles een vaarlijke situatie redden en met* Texel weg. Uit een voorzet va- Geus kogelde Gert ineens in, de kon nog juist tot corner werka hoge bal op Texel-doel. Charle maar de bal ging naast; de con het Texel-doel werd overgekopt stand 00. In de 2e helft moest Charles weer op de bal DTS bleef aané Uit een slecht afgeslagen cornei de turugspnngende bal ingekog DTS had de leiding. Dat duurde kort. Uit een vrije trap werd n; ren gespeeld en na stevig door van Gert werd het 11. Een van K. D. Koorn kon de keepe moeite tot corner werken. Uit ea binatie Wim en Gert werd een gemist. Een schot van Wim ging Hans kreeg een bal in de vrije toegespeeld maar stopte af en h met de tegenstander verloor hij een verkeerde het Teocel-doel in Even buiten het strafschopgebied DTS kort achter elkaar 2 vrije pen die tegen het muurtje werden. De tijd verstreek Han beerde met hoge ballen voor h: te komen, ze waren allen te dicfe doel en een prooi voor de keep< is 11 gebleven. SRC 4-TEXEL 3 0--i Het derde van Texel won van in een goed gespeelde wedstrijd. Gieles en Cees Mets namen ieda doelpunten voor hun rekening. X gewonnen wedstrijd en Texel 3 zekerd van het kampioenschap. OUDESLUIS 5-TEXEL 4 De laatste uitwedstrijd wei goede overwinning op Oudesluis en Frans de „gevleugelde" bui Iers waren hier de uitblinkers. De junioren wonnen met 4—0 lijk te weinig tegen zulke zw<" genstanders. De doelman van de kers was echter prima. Ad 10, W. Huizinga 20. Rust de rust bleef Texel sterker ma:, der dan nog 2 doelpunten kW niet. VESDO jun.-TEX. BOYS jun. Het zwakke Vesdo-team was makkelijke prooi voor de Boys ren. Na een snelle rush en een op maat van Frits Schrama kopj— van Sambeek fraai in. Koos V>; later geblesseerd het veld verlif' nummer twee voor zijn rekening tweede helft scoorden P van Sa en Richard Bakker, nadat deze speler verzuimd had een strafs benutten. De invaller-doelman I1 gierse deed zijn werk goed Vesdo maar één tegengoal toe. bu üi bi ,V3Ü

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 2