Cjrocn 27warLrJexels in het harL, C. Graaf mag ju A-vormige merhuis mm; BÜi ntvoering van il uw effecten- orders Moederdag geschenken XZf-ïW- V*-> a J v-r ad akkoord met e»en 7 stemmen Geen complex nutsspaarbank Adviescommissie Niet eenstemmig Recreatieboeren Presentiegeld hoger Derde wethouder Avondvergaderingen Bezwaar J'Elleboog Bar Dancing Duits jacht na stranding snel vlotgebracht „Vliegtuigongeluk" was realistische oefening Discotheek „Vat 69" dansen Voor moederdaggeschenken naar ELECTROHUIS FANTASTISCH! 82e JAARGANG No. 8366 9 MEI 1969 fl.V. v/ü Langeveld De Rooij 11Den Burg, Texel Tel. 2741 de Graaf, Kcesomlaan 43, Den 02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrüdags. Bank: Neder!. Middenstandsbank; Coöp. Rail- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,90 p. kw. -f- 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct. per mm. excl. 4% BTW BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL Wipperploeg De Koog hielp een handje De A-woning, die de heer Graaf nu mag houwen is 8.64 meter lang en 5.84 me ter breed. De onderste helft van de voorgevel wijkt terug zodat een overdekt terras ontstaat. De benedenverdie ping, ongeveer 5x7 meter, bestaat uit woonvertrek met open keuken, wc en douche. Via een trap midden in het woonvertrek komt men op de overloop, waaraan twee slaapkamers van elk 3x4 meter zijn gelegen. "t-' ■Vi %- heer J. C. Graaf mag, wat de lerheid van de gemeenteraad be- zijn A-vormige zomerwoning en. Zoals bekend hadden B. en W. mvvvcrgunning geweigerd, tegen beslissing de heer Graaf in be ging bij de raad. Het voorstel van meester en wethouders om dit be- schrift ongegrond te verklaren, dinsdagmiddag met 8 tegen 7 nen verworpen. Tegen het voorstel en \V. en dus vóór de bouw van woning waren mevr. J. Koning- (PvdA), F. Standaart (Texels Be- IL. J. Zijm (KVP), J. Witte (KVP), Roeper (PvdA), A. Dros (PvdA), Yestdorp (PvdA) en J. Barcndregt Is Belang). vrij langdurige discussie over de eden zomerwoning werd geopend de heer J. Witte, die wees op de (kelijkheid van lelijk en mooi en nening was dat men de beoorde- ian de welstandscommissie moet 'ten. Hij was het in dit geval eens e welstandscommissie en had geen enkel bezwaar tegen de A-woning. Bo vendien: naar mate de tijd vordert, komt men tot andere inzichten. Tien jaar geleden werd een betonnen loods ook onaanvaardbaar geacht; tegenwoor dig zijn de mogelijkheden voor beton bouw al veel ruimer. De heer Witte had ook economische argumenten Het bouwen wordt steeds duurder en een A-woning is betrekkelijk goedkoop (ca. ƒ17.000,Het is de moeite waard de proef eens te nemen en zo'n woning toe te staan. (advertenties I.M.) HUMMEN NATUURWET*B0EREN8RUIN IHTEAI-ROZIJNENBROOO KRENTENBOLLE! UERENRUB PUNTJES EN BOLLEN ^|9e gezinsbank voor alle geldzaken De heer F. Standaart vond het be langrijk dat in dit geval één A-woning wordt gebouwd, niet een heel complex zoals bij Callantsoog. Daar staan ze als kippenhokken bij elkaar en maken be paald geen fraaie indruk. Ook Stan daart wilde de bouw bij wijze van proef toestaan. Dezelfde mening was de heer West dorp toegedaan. Hij waarschuwde voor starheid wat de bouw betreft. De prak tijk bewijst dat je een bouwwerk pas kunt beoordelen als het er staat, aldus Westdorp, die ervaring had opgedaan met het hypermoderne appartementen complex van Kikkert in De Cocksdorp, dat hem bijzonder was tegengevallen in deze omgeving. De heer C. Koorn was zelfs Noord- holland ingetrokken om complexen A- woningen in Callantsoog en Sint Maar tenszee te bekijken. In Callantsoog had hij twee soorten ontdekt: een waarvan het dak tot de grond toe schuin afloopt (de zuivere A-woning) en een variant, waarbij nog muren van ongeveer 1 meter hoogte zijn toegepast. Laatstge noemd type vond hij wel mooi, het eer ste niet. Mevrouw Koning-Bruin bleef op haar eerder ingenomen standpunt staan, dat men zich moet neerleggen bij het oor deel van de welstandscommissie. De heer Barendregt vond één zo'n woning ook niet lelijk, als tenminste pannen op het dak worden gelegd. Mej. Luijster- burg zou wel voor een A-woning zijn, maar dan de door de heer Koorn ge noemde variant met muurtjes. Dat bete kende dat zij tegen het plan van Graaf moest stemmen. Wethouder Daalder betoogde met klem dat het de taak van de welstands commissie is adviezen te geven. De beslissing ligt bij B. en W., die dit ad vies naast zich neer kunnen leggen of niet. Het is onjuist de welstandscom missie een beslissende bevoegdheid toe te kennen. De heer Daalder liet er geen twijfel over beslaan, dat hij de A-wo ning foeilelijk vond. Economische mo tieven mogen hier niet doorslaggevend zijn. Als onder de kap een muurtje zou hebben gestaan, zou het oordeel van B. en W. heel anders zijn geweest. „Als straks bij een storm een dak van een huis afwaait en ergens in het land neer komt, heb je ook een dergelijke zomer woning.... maar dat is niet het soort zomerwoning dat wij bedoelen". Burgemeester Sprenger herinnerde eraan, dat Gemeentewerken zich des tijds als eerste afkeurend over de A- woning heeft uitgelaten, bij monde van een ambtenaar, die toevallig ook deel uitmaakt van de Welstandscommissie. Daaruit bleek volgens hem dat binnen de Welstandscommissie geen eenstem migheid heerste. Ook Mr. Sprenger be nadrukte dat B. en W. de beslissings bevoegdheid hebben, niet de welstands commissie. Een proef met de A-woning achtte hij zinloos omdat bij voorbaat vaststond dat deze in het Texels land schap zou disharmoniëren Mr. Spren ger zei tegen een complex van derge lijke woningen zelfs minder bezwaren te hebben dan tegen één A-woning, die als mogelijke consekwentie van de eventuele goedkeuring door de raad. straks bij èlk huis op Texel gebouwd mag worden. Het zal althans moeilijk zijn om straks andere aanvragers niet ter wille te zijn. Mr. Sprenger vertelde dat het hem na aankomst op Texel was opgevallen dat de dakhellingen karak teristiek zijn; zo'n puntige A-woning achtte hij een dissonant. Wethouder Joustra vroeg zich af wie straks moet beslissen of de proef is geslaagd of niet.... De heer Standaart vond de A-woning in ieder geval veel fraaier dan de bunker-achtige zomerbungalows die de laatste jaren veel op Texel zijn gebouwd. Voor- en tegenstanders slaag den er niet in elkaar te bekeren. Er werd tenslotte gestemd, met het ge noemde resultaat. Na het bekend wor den van de uitslag, liet Mr. Sprenger doorschemeren dat hij het raadsbesluit wellicht ter vernietiging zou aanbieden bij de Kroon. Dit is echter niet ge beurd, zodat de heer Graaf met de bouw kan beginnen. Over het probleem van de „recreatie- boeren" is het laatste woord nog niet gezegd. Tijdens de urenlange discussie over de nota van B. en W. bleek dat de raadsleden zich met de meeste van de voorgestelde beleidslijnen konden ver enigen. Zoals bekend heerste binnen het college van B. en W. geen eenstemmig heid over de mogeijke recreatiebestem ming van schapenboeten. Wethouder Joustra was tegen een recreatieve be stemming, maar Mr. Sprenger en wet houder Daalder wilden verbouw onder zeer stringente voorwaarden wel toe staan. Dezelfde verdeeldheid bleek on der de raadsleden te heersen. Een vijftal hunner was tegen recreatieve bestem ming. Ook punt 7 van de nota, het ge bruik van vrijstaande schuren voor re creatie, leverde veel gespreksstof. B. en W. vonden het niet wenselijk deze schu ren een recreatieve bestemming te ge ven, maar enkele raadsleden voerden aan dat dergelijke vrijstaande schuren voor sommige agrarische bedrijven toch van 30 april t/m 6 mei 1969 Geboren: Karin José, dv. Adri Eel- man en Jozina A. Schagen; Margaretha Cornelia, dv. Jan A. Witte en Gerarda M. Ran; Sandra Anna Maria, dv. Dirk J. Witte en Johanna A. Bakker; Erik Mar cel, zv Adrianus Y. Kalf en Martha van Dijk. Overleden: Janna Maria de Goede, oud 8 maanden; Aagje Kooiman ev. Zutphen, oud 66 jaar. als hoofdbedrijfsgebouw zouden moeten worden aangemerkt en derhalve wel een recreatieve bestemming zouden moeten krijgen. De discussie over beide punten voerden niet tot een beslissing. Juist om de verstrekkende consekwen- ties, die het lichtvaardig wijzigen van de nota tot gevolg zou kunnen hebben, werd na het langdurig en verward uit wisselen van suggesties en voorstellen besloten dat B. en W. de kwestie van de schapenboeten en de vrijstaande schuren nogmaals in studie zullen ne men en er spoedig op zullen terugko men. Aan het begin van de vergadering deelde Mr. Sprenger mee dat zowel het presentiegeld voor de raadsleden als de bezoldiging voor de wethouders zal worden verhoogd. Het presentiegeld wordt opgetrokken van 25,naar 32,50 voor het bijwonen van 'n raads vergadering en van 20,tot ƒ27,50 voor het bijwonen van een commissie vergadering. De jaarwedde voor de wethouders wordt gebracht op ƒ6700, De bedragen zijn in overeenstemming met de door Gedeputeerde Staten vast gestelde nieuwe maxima. Ingestemd werd met he»t voorstel van B en W. om de genoemde vergoedingen voortaan naar verhouding automatisch gelijke tred te laten houden met de algemene stijging van de overheidssalarissen. De heer Westdorp wilde zelfs nog verder gaan en vond dat een wethouder voor het vele werk dat hij doet nog aanzien lijk ruimer moet worden gehonoreerd. De bezoldiging dient vergelijkbaar te zijn met die van een gemeentesecreta ris of gemeenteontvanger. Meerdere raadsleden stemden daar mee in. Mej. Luijsterburg vond dat de gemeente Texel in verband met de door het toerisme veroorzaakte extra be slommeringen de wethouders extra moesten worden beloond. De heer C. H. Roeper voelde meer voor een derde wethouder. Daardoor wordt een betere werkverdeling mogelijk. De burgemees ter beloofde de suggesties te zullen be studeren en met voorstellen te komen. Een ingekomen stuk was binnengeko men van de heer A. G. Boerhorst. Hij pleitte voor raadsvergaderingen in de avonduren, zodat burgers die overdag hun normale werkzaamheden hebben er getuige van kunnen zijn. Hij zou die vergaderingen gevolgd willen zien door een discussie over het besprokene, Waarbij dan ook de burgers betrokken zouden moeten zijn. Hij liet zich voorts critisch uit over de raadsverslagen in de Texelse Courant. (Bij nadere infor matie bleek ons dat de heer Boerhorst van mening is dat de verslagen niet altijd volledig zijn. Ze zijn zeer uitvoe rig, dat wel, maar geven daardoor de indruk even gedetailleerd te zijn als notulen. Dat is natuurlijk onmo gelijk. Nu al beslaat het gemiddelde raadsverslag meer dan twee volle pa gina's. De verslagen zijn tegenwoordig drie tot vijf keer zo lang als vroeger het geval was. De lezer krijgt alles voorgeschoteld wat ook maar enigs zins belangrijk is. Wie nog meer wil weten moet zich op de notulen abon- deren. De heer Boerhorst had dat ge daan en daarbij was hem het verschil gebleken - Red,). Burgemeester Sprenger vond het niet nodig over het voorstel van de heer Boekhorst te discussieren, omdat al eerder uitvoerig is gesproken over het houden van avondvergaderingen. Het houden van besprekingen met de bur gerij na afloop stuit op practische be- (vervolg naar pagina 2) Advertentie I.M. dagelijks geopend. zaterdag en zondag Omstreeks drie uur in de nacht van dinsdag op woensdag sloeg de Helderse kustwacht alarm naar aanleiding van vuurpijlen, die in de richting van Texel werden waargenomen. De pijlen bleken te zijn afgevuurd door de 3-koppige be manning van het Duitse zeiljachtje „Nani" uit Keulen. Het was op weg van Terschelling naar Den Helder door de mist uit de koers geraakt en ter hoogte van paal 7 (ten zuiden van het Hoornderslag) op het strand gelo pen. De Helderse reddingboot Susanna was uitgevaren, maar kon uiteraard niets uitrichten. De wipperploeg van de KNZHRM te De Koog ging op onder zoek uit en trof het ca. 7 meter lange vaartuig hulpeloos aan, hoog op het droge strand. Op verzoek van de eige naar werd het zeiljacht met de wipper truck naar het water gesleept De ver wachting, dat het scheepje ibij hoog water vanzelf vlot zou komen, werd bewaarheid. Om tien uur was de 'Nani' weer in haar element en voer omdat het zicht nog steeds slecht was onder begeleiding van de Helderse redding boot naar Den Helder. EIERLAND Omdat het best eens zou kunnen gebeuren, dat de Texelse brandweer moet optreden tegen een vliegtuigbrand, werd woensdagavond een realistische oefening gehouden, waaraan zowel door de brandweer ploegen De Cocksdorp als Den Burg werd deelgenomen. Om half acht werd van het vliegveld Texel een „vliegtuig- brand" gemeld. Inderdaad steeg van het veld een zwarte rookkolom omhoog, maar het was een met oude banden en afgewerkte olie geladen autowrak, dat in brand was gestoken. Vrijwel direkt was de poederblusser van het vliegveld ter plaatse. Na 6 minuten reed de brandweer van De Cocksdorp het veld op en twee mintuen daarna arriveerden ook de vuurbestrijders uit Den Burg. Een en ander veroorzaakte grote schrik in de Eierlandse polder omdat men aannam dat er werkelijk sprake was van een vliegtuigongeval. De oefe ning slaagde naar wens, al werd duide lijk dat aankomst van de brandweer na zes minuten veel te laat is om even tuele inzittenden van het vliegtuig te kunnen redden. Van veel meer belang is het snel inzetten van de poederblus ser van het vliegveld. Hiermee kunnen de vlammen tijdelijk worden terug gedrongen, zodat piloot en eventuele an dere inzittenden kunnen worden gered. (advertenties I.M.) 't weekend Toegang 18 jaar. m.m.v. disc-jockey HENNY Die DUBBELE verrassing voor MOEDER. Een echte vuurvaste Hysil schaal voor 6,25 met gratis een doos heerlijke Droste chocolade pastilles (waarde ƒ2,30). Den Burg Oudeschild. Zie onze advertentie. toxtlelhh

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1