Cjroen 2.rwarL-Jexelsin het harL, joutv van nieuwe (grotere) fuiken wordt in fasen uitgevoerd W Te°°-reken (VERCRAFTS ZIJN VOOR TESO NOG NIET AANTREKKELIJK IV volgend jaar Finale Texelse 1 urnkampioenschappen: Bekers voor Ank Duin, Mariska Coutinho, Jaap Mets en Kees Duin Nol 2J uto met vier inzittenden sloeg over de kop Inrijverbod Weverstraat 15 mei van kracht Mies viel onverwacht uit de lucht Man (48) in haven van Oudeschild verdronken Gemeenteambtenaar kreeg geen voorrang Joyrider zonder rijbewijs vernielde twee auto's Aanrijding: veel schade; geen gewonden Auto's zwaar beschadigd Concert in het teken van de rechten van de mens Discotheek „Vat 69" dansen 13 MEI 1969 82e JAARGANG No. 8367 nteol N.V. v/b Langeveld De Rooty 11 Den Burg, Texel Tel. 2741 de Graaf, Keesomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nedcrl. Middenstandsbont; Coöp. Rai(. feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,90 p. kw. 40 ct incasso. Advert.: 18 ct per nun. excl. 4% BTW hadden gehoopt in 1969 de ta in weer te kunnen verlagen maar is als gevolg van de invoering de BTW niet gelukt. De BTW die worden betaald voor het vervoer Texelse auto's hebben we voor t rekening kunnen nemen. Hope- [zijn de bedrijfsresultaten dit jaar i\l dat we volgend jaar ook de lil tw op het vervoer van niet-Texelse 'J H's voor eigen rekening kunnen ne- Aldus president-commissaris C. Lugt aan het begin van de vrij- 'ond in „De Lindeboom-Texel" luden aandeelhoudersvergadering de N.V. T.E.S.O. De heer De Lugt •1de dat de BTW voor Teso een lijkse extra last van ƒ120.000, ikent. De president-commissaris ide de bedrijfsresultaten overi- vrij bevredigend. De inkomsten in minder hoog als gevolg van de ifsverlaging dat in vergelijking iet jaar ervoor belangrijk minder steeg dan men had verwacht. n tweede fuik, zowel te Den Helder lij 't Horntje, is noodzakelijk. Naar waarschijnlijkheid zal me de bouw een fuik binnen afzienbare tijd den begonnen. Het werk zal in fa- geschieden en zich over meerdere n uitstrekken. De nieuwe fuik zal anig zijn geconstrueerd dat hij ook hikt is voor bredere en langere pen. De bouw van een derde veer- ip is overigens nog niet aan de or- Gedurende de bouw van de fuik ook bij de huidige grootte van de o-vloot niet kan worden gemist) ft men alle tijd om te bezien of en I meer een derde veerboot moet wor- III aangeschaft. et investeringsplan (de aanschaf van e veerboten en de bouw van het engebouw) is momenteel ,.rond". In naaste toekomst zijn geen investe- [en van betekenis te verwachten. >r het havengebouw heeft Teso geen iwe leningen hoeven af te sluiten, at Teso er wat zijn liquide middelen eft gezond voorstaat. Hovercrafts Hovercrafts lijken ons momenteel nomisch en vaartechnisch niet ge kt voor de veerdienst Den Helder- fcl", zo reageerde de heer De Lugt de publiciteit rond de luchtkussen- rtuigen Nadelen zijn dat de Hover- fts veel lawaai maken, zeer onaan- am zijn voor de passagiers, veel itbaar onderhoud vergen en een be- 'kte capaciteit hebben afgdz/ien i de allergrootste typen, die dan ook id 15 miljoen gulden kosten. De NV -ksen, die de veerdienst op Terschel- en Vlieland exploiteert, heeft se nse interesse voor Hovercrafts. Op veel langere routes naar de andere inden bieden ze op den duur wel licht interessante mogelijkheden. De heer P. Doeksen heeft dan ook al ver scheidene proefvaarten meegemaakt. Overigens is ook de heer Doeksen van mening dat de luchtkussenvoertuigen nog niet geschikt zijn voor een veer dienst op de Waddenzee; ze zijn daar voor onvoldoende zeewaardig. Een type dat van een kiel is voorzien en dus geen echte Hovercraft is lijkt gun stiger maar zo'n schip heeft weer een normale steiger nodig om aan- en af te meren. Teso-direeteur M C. de Gor ter blijft de technische ontwikkeling van de luchtkussenvoertuigen echter nauwlettend in de gaten houden voor 't geval toestellen zouden worden ontwik keld die voor het traject Den Helder- Texel mogelijkheden bieden. Weinig publiek De Teso-vergadering trok dit jaar betrekkelijk weinig belangstelling. Er waren 71 aandeelhouders, vertegen woordigend 94 stemmen. De balans en verlies- en winstreke ning werden zonder commentaar vast gesteld. De heer C. J. v. d. Kooi werd met 79 stemmen als commissaris her kozen voor de komende vijf jaar. De heer De Lugt deelde vervolgens mee dat in de laatstgehouden vergade ring van de raad van commissarissen de heer T. Hoogerheide te Den Burg is benoemd tot adjunct-directeur. De heer Hoogerheide maakt reeds deel uit van de administratieve staf van de N.V. Op verzoek van een der aandeelhouders stelde de heer Hoogerheide zich daarop aan de vergadering voor. De wenselijk heid om naast de directeur een adjunct directeur te benoemen was vorig jaar al bepleit door de heer C Koorn. De heer C. J. v.d Kooi bracht dank voor het blijk van vertrouwen dat de aandeelhouders in hem stellen door hem opnieuw tot commissaris e benoe men. Laatste eer In de rondvraag toonde de heer J. Beumkes zich zeer tevreden over de wijze waarop Teso de laatste eer be wijst aan overleden leden en oud-leden van bestuur en personeel. De heer A. v. d. Meulen wees nog eens op trappen van de fuikhaven die voor bejaarde en slecht ter been zijnde passagiers veel moeilijkheden opleveren. Meestal is er veel te weinig tijd om met een auto mobilist mee de boot op te rijden. De bruggen zijn geconstrueerd door Rijks waterstaat zodat Teso niet bevoegd is deze te veranderen, aldus de heer De Lugt. Als Teso weer öen nieuw schip ■laat bouwen zal daar zeker een lift in worden gemaakt, zodat de mensen daarvan gebruik kunnen maken na via het autodek aan boord te zijn gestapt. Rijkswaterstaat zou de betonnen fuik- trappen kunnen vervangen door rol trappen (zoals in Zeeland) maar de heer De Lugt vreesde dat deze voor de be doelde categorie passagiers minstens zoveel problemen zouden opleveren. Zelfs zijn er veel mensen die heel goed ter been zijn maar toch angst heb ben voor een roltrap. Mevrouw A. Tiessen-Spaans stelde voor buiten het hoogseizoen de slecht ter been zijnde mensen via de brug naar hei fietsen- dek aan boord te laten gaan. Volgens de heer De Gorter wordt het aan boord gaan via de rijwielbrug buiten het hoogseizoen al voortdurend toegelaten. Enige tijd is het echter niet mogelijk geweest wegens een defekt aan de aan- sluitkleppen. Halfuurdienst iDe heer B Rab pleitte voor het pu bliceren van de halfuurdienst ('s zo mers) in de dienstregeling. ,,Daar zul len we wel heengroeien", aldus de heer De Lugt. „Nu wordt het tweede schip al ingezet als het maar half nodig is. om wachttijden te voorkomen". De heer De Gorter zag enkele bezwaren tegen het „officieel maken" v.an de halfuurdienst. Als eens een schip door een defekt uit de vaart is kan de be lofte niet worden nagekomen en het zelfde gebeurt bij stormweer als het te riskant is om het reserveschip van zijn ligplaats te halen. Het huidige sy steem is economisch aantrekkelijk. Het tweede schip wordt ingezet als het no dig is. Bij publicatie in de dienstrege ling moet men varen, ook bij weinig vervoersaanbod. BEN HELDER Zaterdagavond om- ttks half zeven sloeg de 28-jarige B. uit Den Hoorn op Rijksweg 9 nabij oHelder met zijn Ford Anglia bestel gen over de kop. Hij en zijn drie ssagiers werden uit de wagen ge werd en liepen ontvellingen, snij den en kneuzingen op, die in het 'henhuis moesten worden behandeld. was met de boot van zes uur naar Helder gekomen en reed in de rich- Alkmaar. Ter hoogte van De Kooy «te de wagen met het rechtervoor- ej m de berm, botste op een betonnen en sloeg over de kop. De passa- •js waren de 66-jarige vader van de Kuur der, zijn 38-jarige zwager uit wond en een 20-jarig meisje uit IJ- ujen. De politie constateerde dat drie oen van de totaal vernielde auto waren. OOSTEREND Zaterdagmiddag en -avond werd in „De Bijenkorf" te Oos terend de finale gehouden van de Texel se kampioenschappen turnen. Het was een spannende gebeurtenis waarbij de deelnemers elkaar maar weinig toega ven. Kampioen bij de heren werd Jaap Mets met 55,15 punten; tweede werd Jan Keizer 50,15 en de derde plaats bij de heren werd gedeeld door Jan Zoete lief en Frits Buijsman, elk met 48,90 punten. Bij de dames werd Ank Duin kampioene met 36,90 punten, tweede werd Fransje Grisnicb (36,7) en derde Ina Boon (35,4). Het kampioenschap bij de jongens werd veroverd door Kees Duin met 55,6 punten, tweede werd Bart Witte (51,5) en derde Jan Rijk (47,9). Bij de meisjes ging Mariska Coutinho met 34,20 punten met de kam pioenstitel strijken, op de voet gevolgd door Els Bakker (34,15) en als derde Klaasje Polman (32,50). Tevens kwamen bij deze ontmoeting de verenigingskampioenen van GVT en GVO naar voren. Daarbij waren de ge middelde puntentallen doorslaggevend. Verenigingskampioene bij de gymver eniging Oosterend werd mevr. Koop- man-v.d. Vis; verenigingskamipoen van GVT werd Kees Duin. De avond werd gehouden onder aus piciën van de Texelse Sportraad en ge organiseerd door de gymvereniging Oosterend. De wedstrijden hadden een vlot verloop. Nuttig waren de borden, waarop de puntentallen werden aange tekend, zodat het publiek goed werd ge- informeerd over de stand van zaken. Zenuwen De kleine foutjes, waaraan de meeste deelnemers zich schuldig maakten, wa ren kennelijk het gevolg van zenuwen; niet ieder was mentaal opgewassen te gen de spanning. Vaker deelnemen aan dergelijke ontmoetingen is stellig de beste remedie. Dat bleek bijvoorbeeld uit de verrichtingen van Els Bakker, die 's middags bij de meisjes tweede was geworden en 's avonds nog eens buiten mededinging meedeed en toen hetzelfde aantal punten haalde als Fransje Gris- mch. Ook Jaap Mets voelde zich blijk baar thuis en zorgde voor niet meer te achterhalen voorsprong op zijn mede dingers. De anderen werden toen wat minder serieus en maakten van hun lange matoefening een nogal clowneske voorstelling, waarmee zij wel de lachers op hun hand kregen, maar aan het ge heel toch duidelijk afbreuk deden. Er was overigens veel goed turnwerk te bewonderen. De vrije oefening bij de dames maakte indruk en ook het werk van de heren was soms spectaculair, in sommige opzichten echter ook iets te leurstellend. Verrassend De wedstrijden bij de dames gaven een zeer verrassend slot te zien. Hier had Fransje Grisnich de gehele avond de leiding met een kleine voorsprong op Ank Duin. Maar bij de laatste oefening, brug met ongelijke leggers, mislukte de afsprong waarmee zij de kans op de eerste plaats verspeelde. De jury bestond uit de heren Praam- stra en Mets voor de dames en W. Grisnich en H. Ploeger voor de heren, 's Middags bestond de jury uit mevr. Groen, mevr. Praamstra, mevr. Pijper en mej. Ton. 's Middags werden de bekers uitge reikt door burgemeester Sprenger; 's avonds door de heer C. de Grave na mens de Sportraad. De voorzitter van de Oosterender Gymvereniging, de heer G. de Jong, overhandigde de wisselbe ker aan GVO-kampioene, mevrouw M. Koopman-v.d. Vis. De heer C. Mets gaf de beker aan Kees Duin. Het verbod om uit de richting Schil derend de Weverstraat in te rijden met motorvoertuigen wordt op Hemel- vaartdag van kracht. Het verbodsbord komt te staan op de hoek Keesomlaan- Schilderend, zodat de maatregel ook voor een stukje van het Schilderend geldt. Inrijden van de Weverstraat is voor auto's, bromfietsen en motoren dan alleen nog mogelijk via de Parkstraat. Het bliksembezoek dat Mies Bouwman vrijdagochtend aan Den Burg bracht, was een on verwachte gebeurtenis. Toen zij om zeven minuten over negen op het terrein van S.V. Texel uit ae helicopter stapte was er geen opgetogen duizendkoppige me nigte, maar slechts wat brand weerlieden, de politie en enkele toevallige voorbijgangers. Om dat geen ontvangstcomité aan wezig was, sprak wachtmeester le klasse Michel van de Rijks politie enkele passende wel komstwoorden, waarna Mies in de brandweerauto stapte en een rondje door Den Burg maakte. Via de luidspreker van de auto riep zij de mensen op om des avonds naar de televisie te kij ken. Op de Groeneplaats ging Mies met de emmer rond en kreeg zelfs een bos rode tulpen en een dikke zoen te incasseren van bloemist W. Rijk. De Bisschop Bekkers-aktie heeft op Texel tenminste f6000,op gebracht. 'n Bedrag van f5670, was vrijdagavond reeds bij de banken verzameld. OUDESCHILD In dc nacht van zondag op maandag omstreeks 12 uur is de 48-jarige S. van der Slikke uit Oost in de haven van Oudeschild verdron ken. Staande aan de waterkant moet hij het evenwicht hebben verloren. Een voorbijganger sloeg alarm, waarna men erin slaagde het slachtoffer vrij snel op het droge te brengen. Pogingen om de levensgeesten op te wekken brachten geen resultaat. De dokter kon niets an ders doen dan de dood constateren. De heer Van der Slikke was gehuwd en vader van drie kinderen. Toen de gemeenteambtenaar G. van' A. uit Den Burg zaterdagmiddag om kwart voor vier met zijn Volkswagen over de Keesomlaan reed en de krui sing met de Molenstraat wilde passeren, kreeg hij geen voorrang van de van links komende Mercedes-bestuurder B. uit Utrecht. De Volkswagen werd aan gereden en flink beschadigd. De heer Van A kreeg een shoe en werd per am bulance naar zijn woning vervoerd. B. heeft de VW-bestuurder waarschijnlijk te laat opgemerkt, omdat deze enigszins aan de linkerzijde van de weg zat, daar toe gedwongen door aan de rechterzijde geparkeerde auto's. OUDESCHILD De 19-jarige W. B. uit De Koog, die nog niet in het bezit is van een rijbewijs pakte zaterdagmid dag de Volkswagen van zijn vader om met zijn meisje een toertje te maken. Rijdende langs de dijk bij de haven van Oudeschild (richting Bolwerk) liet hij zich zodanig door het meisje afleiden, dat dc wagen op de linkerweghelft raakte en in botsing kwam met de uit tegengestelde richting naderende Morris Mini, bestuurd door de 18-jarige T. Zuidcwind. Beide wagens werden on herstelbaar beschadigd. Niemand der inzittenden liep ernstige verwondingen op. Behalve het feit dat hij de wagen ongevraagd had meegenomen en geen rijbewijs had, moest B. tegenover de politie ook toegeven dat hij niet was verzekerd M. VAN DER ZWAAG WON TWEE VISWEDSTRIJDEN De heer M. v.d. Zwaag heeft het af gelopen weekend twee viswedstrijden van de sportvissersclub Texel gewon nen. Zaterdagochtend werd hij met 75 punten eerste en ook zondagmiddag werd hij winnaar. De wedstrijd werd gehouden bij de Hornt ,bij Oudeschild. Zaterdag waren er 10 deelnemers, zon dag weinig meer. Zaterdag werd J. Dooren tweede en derde werd M. de Waard. Zondag werd W. v Liere, Eier- land, tweede, terwijl de derde plaats werd bezet door H. Post. Een vierde prijs was voor het jeugdlid M. Halsema. IDe volgende viswedstrijd wordt gehouden op het strand bij paal 9, op a.s. zaterdag aanvang 5 uur en zondag aanvang 6 uur. Iedereen kan hieraan meedoen. BRANDMELDING Bij brand altijd bellen (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. Op de kruising Pontweg-Hoornder- weg deed zich zaterdagmiddag om half vier een aanrijding voor, waarbij twee personenauto's zwaar werden gehavend. De inzittenden kwamen met de schrik vrij. Op weg naar De Koog was de timmerman-aannemer S. W. de Porto (30) in zijn (gloednieuwe) Volkswagen met aanhanger. Van de Hoornderweg kwam de 20-jarige bloembollenkweker J. P. B. uit Den Burg. Hij zag de VW te laat en reed met zijn Opel personen wagen de kruising op, waar hij in de flank werd geramd. Beide wagens wer den zeer zwaar beschadigd. De Volks wagen is waarschijnlijk niet te herstel len. Komende van de Westerweg gaf de in een Ford Taunus rijdende manufac- turier B. uit Den Hoorn vrijdagavond geen voorrang aan de op de Pontweg rijdende DKW, bestuurd door P. Bre mer uit De Koog. Bij de botsing werden beide wagens flink beschadigd; die van Bremer moest worden weggesleept. ASSER MANNENKOOR EN DAMESKOOR DEN BURG Zaterdagavond werd in de Neder lands Hervormde Kerk te Den Burg een concert gegeven door het Asser Mannenkoor en het Dameskoor Den Burg ter herinnering aan het feit dat 25 jaar geleden enige honderden Texelse mannen onder dwang van de bezetters in Assen tewerk werden gesteld. Namens het Contactorgaan voor Zang en Muziek, dat dit bijzondere muzikale gebeuren had georganiseerd, heette de heer J. Hooijberg zeer veel belangstel lenden hartelijk welkom. Hij toonde er zich bijzonder verheugd over dat het Asser Mannenkoor zijn medewerking aan deze avond had willen verlenen en wees erop dat zij vrijwillig naar Texel waren gekomen; dit in tegenstelling tot het gedwongen bezoek van Texelaars indertijd aan Assen. Hij hoopte dat dit concert er toe zou bijdragen dat de re latie tussen Assen en Texel zou worden verdiept en plaatste dit muzikale eve nement in het tegen van de rechten van de mens, die, zo zei hij, wel geschreven zijn maar nog maar weinig op de we reld in de praktijk worden gebracht. Onder leiding van de heer B. Schol ten verzorgde het Asser Mannenkoor een bijzonder geslaagd concert, dat door zijn afwisselend samengesteld reper toire en muzikale presentatie grote in druk op talrijke aanwezigen maakte. Het 46 man sterke gezelschap bracht liederen van het geestelijke genre, maar zong eveneens op zeer aanvaardbare wijze enkele populaire wijsjes. Als intermezzo werden enkele liede ren gezongen door het dameskoor Den Burg o.l.v. de heer J. Visser. De dames zongen bijzonder goed en kregen veel bijval van het publiek. De avond werd besloten met een tweede optreden van het Asser Man nenkoor. Het publiek was zo enthousiast dat men een toegift zong van nog twee nummers. Als solist trad op de tenor Jan de Haan. De pianiste was mevrouw Janny van Hoorn. UITLEENPOST OP HEMELVAARTSDAG GESLOTEN OOSTEREND De uitleenpost van de Openbare Bibliotheek in het dorps huis De Bijenkorf te Oosterend zal don derdag (Hemelvaartsdag) zijn gesloten. In plaats daarvan zal de post de dag tevoren, dus morgen, zijn geopend op de gebruikelijke tijd. DEZE WEEK EMMABLOEMCOLLECTE Al sinds veel jaren helpen de plaat selijke kruisverenigingen mee in de strijd tegen de tuberculose. De wijkver pleegsters van het Groene Kruis zijn nl. belast met de voor- en nazorg van tbc- patiënten. Hoewel verheugend ver te ruggedrongen, bestaat de ziekte nog steeds. Bij ieder bevolkingsonderzoek worden weer gevallen ontdekt. Het is voor de behandeling van deze gevallen waarvoor tot 18 mei ook op Texel de Emmabloemcollecte wordt gehouden. De opbrengst van deze collecte komt ge heel ten goede aan het plaatselijke kruiswerk. Dank zij dit geld kan er mee worden verder gegaan, nu in een speciale tbc-afdeling in het nieuwe ge bouw van het Groene Kruis. Hemelvaartsdag tot 1 uur

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1