Zucht naar dure statussymbolen oorzaak van vermogensdelicten Het leven der bijen Acht overwegingen om uw salaris te storten op een AMRO-Privé-rekening: 8 AMRO BANK 1 r c ROTATOR BRIGADIER PIET EN DE SPORTCOMPUTER Diefstal, inbraak en oplichting nemen toe Chocolad^l melk De verkwikkende,] sportieve drank AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Da k BIJ EEN GROOT DEEL van het pu bliek leeft de gedachte dat er tegen woordig meer moorden en zedenmis drijven worden gepleegd dan vroeger. Allerlei Cassandraprofeten, die voort durend wijzen op een verzwakking van het normbesef en het verderfelijk karakter van de moderne sexuele mo raal, ontlenen aan deze vermeende criminaliteitsstijging zelfs hun argu menten om aan te tonen tot welke ge volgen de .moderne opvattingen" kun nen leiden. Maar zij zullen toch naar andere argumenten moeten zoeken, want hun zwartgallig pessimisme wordt door de criminele statistieken niet bevestigd. Noch de agressieve-, noch de zeden misdrijven nemen dusdanig toe, dat men er zich ernstig ongerust over zou moeten maken. Wat wel toeneemt is de publiciteit rondom deze categorie strafbare feiten en dat is de werkelijke oorzaak van bovengenoemd misver stand. De kranten durven meer te schrijven dan vroeger Toch is de criminaliteit in ons land wel degelijk gestegen, maar in een heel andere sector. Het zijn naast de verkeersmisdrijven vooral de vermo- gensmisdrijven (diefstal, inbraak, op lichting, verduistering) die een sterke toeneming vertonen. Naarmate de wel vaart toeneemt, wordt er meer gesto len is de merkwaardige conclusie, die men uit de criminele statistieken van de laatste tien jaar kan aftrekken. Achtergronden zijn vaak ingewikkeld IN 1961 kwamen in ons land 8561 ze denmisdrijven ter kennis van de poli tie. In 1966, toen de bevolking zioh al weer aanzienlijk had uitgebreid, 8624. Het aantal zedenmisdrijven bleef dus vrijwel constant. Het aantal misdrijven tegen leven en persoon was in 1966 zelfs plm. 10°/o geringer dan in 1961. Een heel andere ontwikkeling deed zich evenwel bij de vermogensmisdrijven voor in deze jaren van spectaculaire welvaartsvermeerdering. In 1961 kwa men 87.761 vermogensmisdrijven ter kermis van de politie, in 1966 maar liefst 123.580. En dat te bedenken dat juist vele vermogensmisdrijven nooit bij de poli tie worden aangegeven. Sommige win keliers bijvoorbeeld weten niet eens dat zij bestolen zijn en hoeveel mensen, wier fiets wordt gestolen, zullen deze diefstal nog bij de politie aangeven? Vroeger meenden de criminologen dat misdrijven als diefstal en inbraak veelal samenhingen met de beroerde economische omstandigheden, waarin een groot deel van de bevolking ver keerde. Nu moet men toch wel erken nen dat armoede niet de belangrijkste criminogene factor is. Sociale competitie IN een welvaartsstaat is er altijd een grote groep mensen, die zioh soms te recht, vaak ook ten onrechte achter voelt gesteld. Een van de kenmerken van onze moderne samenleving is de „sociale competitie". Mensen wedijve ren met elkaar om hun sociale status zoveel mogelijk aanzien te geven, bij voorbeeld door te pronken met status symbolen, waarvan een (dure) auto een der belangrijkste is. Op die manier komt men vaak geld tekort en dan komt men al heel gauw in de verlei ding er op een andere manier aan te komen. Geheel in de lün van deze ontwikke ling neemt ook de vermogenscrimina liteit onder de beter betaalden toe. Tal van boekhouders en andere employées plegen soms spectaculaire verduisterin gen. Onlangs trof de rijkspolitie in een woonhuis een gemeentesecretaris aan. die even een inbraak had gepleegd. De man gaf zioh tegenover vrienden en kennissen voor ingenieur uit en wilde ook het leven van een topfunctionoris leiden. Vandaar dat hij zelfs aan een salaris van ƒ1600,per maand niet ge noeg had Slechte controle ER ZIJN allerlei omstandigheden die de stijgende vermogenscriminaliteit in de hand werken. Zo kan men zich tel kens weer verbazen over de slechte controle in het zakenleven. Boekhou ders en kassiers beschikken soms over astronomisch hoge bedragen en vaak blijkt dat de leiding van het bedrijf hem nauwelijks controleert. Niet alleen verdachten, maar ook sommige benadeelden zouden eens psy chiatrisch onderzocht moeten worden. Hoe is het mogelijk dat een boekhouder soms tienduizenden guldens kan ver duisteren zonder dat zijn baas er iets van merkt? Bij verduisteringen door bankkassier bleek men soms een be drag van enkele honderdduizenden gul dens niet te missen! In warenhuizen constateert men de combinatie van onvoldoende controle en sterke verleiding. Alle waren liggen binnen ieders handbereik. Deze ver- kooptaktiek vraag om een groot ver antwoordelijkheidsgevoel van de klant en dat kan lang niet ieder opbrengen. Winkelende huisvrouwen steken hun beurs zo nonchalant in hun tas, dat zakkenrollers met een eenvoudige vin gerbeweging zich gemakkelijk kunnen verrijken. In de grote steden worden dagelijks honderden fietsen en brom fietsen gestolen, die door de eigenaars niet op slot zijn gezet. Door deze non chalance wordt de criminaliteit aan al le kanten in de hand gewerkt. Avonturenzin DOOR MIDDEL van diefstal of op lichting tracht iemand zich ten koste van een ander te verrijken. Toch spe len bij ecenomische delicten niet alleen materiële factoren een rol. De motieven die een vermogensdelinkwent drijven, zijn vaak zeer ingewikkeld. De dief is zeker niet de gemakkelijkst te begrijpen delinkwent. Criminologische onderzoe kingen hebben bijvoorbeeld aangetoond dat kleptomanie (ziekelijke drang tot stelen) vaak wordt aangetroffen bij mensen met ernstige seksuele stoornis sen. Ook de steeds ingewikkelder worden de structuur van onze samenleving werkt het stelen en inbreken in de hand. In een strak gereguleerde samen leving is er voor individualisme, durf en avonturenzin nauwelijks plaats meer. In een baantje op fabriek of kan toor zitten velen geestelijk te verkom meren. De misdaad kan hier een uit weg brengen. Diefstal is dan niet al leen een middel om zich te verrijken, maar ook en vooral een vorm van pro test tegen een maatschappij, die de in dividuele expansiedrang al te zeer aan banden legt. Soms is stelen een protest tegen de autoriteit. Het ontduiken van belastin gen valt onder deze categorie. Iemand die een fiets steelt wordt door anderen nagewezen, maar de man die de be lastingdienst enkele tienduizenden gul dens bij de neus heeft, is in bredere kring populair. Menselijk tekort SOMMIGE mensen komen pas op la tere leeftijd tot stelen. Men leest dik wijls verhalen over boekhouders en kassiers, die jarenlang hun bedrüf trouw hebben gediend en plotseling tot verduisteringen komen. Men vraagt zich dan verwonderd af waarom zo'n man na jaren van trouwe plichtsbe trachting opeens zo veranderd is. Vol gens de psychioaters verkeren mannen van zo'n medio veertig vaak in een kri tiek levenstijdperk. Het is de leeftijd waarop men er toe komt om eens te zien wat men in 't leven heeft 'bereikt. Dat valt dan vaak tegen. Het be staan is volkomen vastgelegd, de la cunes worden zichtbaar. Men wordt op pijnlijke wijze geconfronteerd met de leegte en onvervuldheid van zijn leven. Er is op deze leeftijd een neiging tot depressieve reacties. Aan deze benauw de sfeer tracht iemand dan te ontko- menx door ,.de bloemetjes buiten te zetten", met andere woorden op stap te gaan enz. Dat brengt hoge uitgaven met zioh mee, dus Zulke persoonlijke drama's, die in onze tijd zeer veel voorkomen, zijn ui tingen van algemeen menselijk tekort. Daarom is de bestudering van de mis daad geen eng vakgebied. De wort van de misdaad liggen in 't wezen de mens en zijn verhouding tot de menleving en zijn medemens, in de gemene problematiek van het mens, lijk bestaan. ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder WIE BIJEN HOUDT, ervaart wel het een en ander van het leven van zijn gevleugelde vrienden. De bijen, zoals wij die in korven houden, leven in een zwerm. Een gro te groep waarvan de een niet zonder de ander kan leven. Zo'n zwerm kan wel uit 20.000 tot 30.000 bijen bestaan. Bij nadere beschouwing kunnen we deze zwerm verdelen in drie groepen De eerste bestaat uit één koningin, de tweede uit darren en de derde uit werkbijen. De koningin is een bijzon der exemplaar van het vrouwelijk ge slacht dat voor de instandhouding van de soort zorgt door het in hoog tempo leggen van eitjes. De darren zijn de man'lijke dieren, die slechts van nut zijn in de paartijd, doch overigens al leen als nietsnutten en opeters worden gezien. De werkbijen zijn dieren van het vrouwelijk geslacht, doch in nor male omstandigheden niet in staat eieren te leggen. Zij zijn de ijverigste. Zij doen al het werk in de bijenmaat schappij. In een zwerm met een jonge ko ningin zullen de werkbijen raten met cellen gaan bouwen en zorgen voor een grote voedselvoorraad. Dit voed sel verzamelen zij bij de bloemen die zij bezoeken. Nectar wordt verwerkt tot honing en tevens nemen zij stuif- gemakkelijkcontant geld opnemen (ook door uw echtgenote b.v.); geen kpsten. Alle giro-mogelijk heden. En iedere boeking ziet u op het dagafschrift; 3/4% rente. En spaar-mogelijk- heden met 4 t/m 6 rente; een voorschot is mogelijk. Maar belangrijker mogelijkheid: de AMRO-Lening; Betaalcheques, om contant te be talen zonder contant geld op zak; u kunt de bank de betaling van huur, verzekeringen, electriciteit e.d. laten verzorgen; alle overige diensten van de AMRO Bank staan tot uw be schikking; uw geld is veilig en voordelig bij de AMRO Bank. Maak daar ge bruik van. COPYRIGHT STUDIO AVAN 217. Beleefd vroeg brigadier Piet aan Joepie Scheermes of deze hem de kort ste weg naar Rijkhuzen kon wijzen. „Kom maar even binnen, goede vriend.kraaide Joepie. „Vlak ach ter mijn huisje is een open plek in het bos. Van mijn kamerraampje uit kun je die open plek precies zien. In de val lei daar achter priemt de kerktoren van Rijkhuyzen omhoog. En een bakkie kof fie kan er ook altijd wel af. Hihihihi. Een beetje tegen zijn zin ging de brigges mee naar binnen. „Nou waar is dat raampje?" vroeg hij bars, toen hij het morsige en vieze interieur van de hut eens goed had bekeken. „Daér!" kraaide Joepie vals en wees oj een duistere doorgang naar een tweede vertrekje Verrast keek briga dier Piet op, en geen wonder, dat hij verrast was, want van een raampje geen spoor! Wèl dook daar een figuur op, Kille Bill genaamd, gekleed in de uni form van een kolonel. Dat uniform op zichzelf was niet zo erg. Veel erger was het feit, dat hij een gevaarlijk vuurwa pen in de hand had en beslist niet zou aarzelen het te gebruiken óók! De toe stand was dus bepaald niet zo aange naam. „Het spijt me, meneer de bemoei-al!" zei Kille Bill met ijskoude stem. „Steek meel mee. Al deze hoeveelhed* voedsel worden in speciale cellen geslagen. De bruidsvlucht IS ER voldoende voedsel en is de oq standigheid gunstig, namelijk mooie zomerse dag. dan verschijnt i jonge koningin op het vliegplankje vgj haar bruidsvlucht. De darren zwem ike reeds in de buurt rond. De koning! ia; verheft zich in de lucht en stijgt hog en hoger, achtervolgd door de dam waarvan er echter steeds meer af?i len. Tenslotte wordt zij het met een q ie^ eens en keert terug naar het vlie plankje. Nu begint een drukke tijd voor h; In de reeds klaargemaakte cellen el zij eitjes en wel in het goede seizoi in een zeer Ihoog tempo. Zij steekt ee haar kop in de cel om te zien of c leeg is, keert zich om en legt er eitje in. Het tempo is ongeveer 2 minuut tot een maximum van eis honderden per dag. Komt er een get: aan cellen, dan schroomt de konii niet om twee eieren in één cel te gen, maar het escorte werkbijen haar volgt, verwijdert dadelijk één de eieren. In de gewone cellen worden gelegd waar werkbijen uitkomen, grotere cellen eitjes waar darren komen en in een aantal speciale ceU worden koningmne-eieren gelegd, is het mogelijk het geslacht zo te palen, zal men zich afvragen? Koninginnemelk DE BIJENKONINGIN is namelijk staat bevruchte en onbevruchte eiea te leggen. Uit de bevruchte eieren men vrouwelijke, uit de onbevnid manlijke bijen. Maar hoe ontstaat een koningin? Een normaal bevrucht eitje kom! de koninginnecel. Door het spec voedsel dat de verzorgende werkbj de larve geven, ontstaat een konir$ Dit voedsel is de zogenaamde melk, een stof, die de dieren zelf duceren. Hiermede wordt de koning nelarve steeds gevoed, terwijl dit de larve van een gewone werkbij het geval is. Deze wordt na enige verder gevoed met honing en stuife De werkbijen leven geheel volg een vastgesteld schema, waarin ze schillende werkzaamheden verrkÖ Het mooie is, dat zij dit van nai kunnen. Niets behoeven ze te lerea zijn dadelijk meesters in haar vak bi gelij nane it Vi ze maar op, die handjes. Je dacht slim te zijn, hè? Eilaas.Kille Bill is slim mer. De sportcomputer is dus binnen enkele uren van mij. En wat jouzelf be treft, ik heb je dagenlang ongemerkt achtervolgd, meneer de brigadier!" „Ik ben geen brigadier! Ik ben de detective Shylock Hommeles!" beet Piet van zich af. „Kom kom, manneke," sneerde Bill. „Ik heb je van het begin af doorgehad. Jij bent een brigadier van de politie te Gravendrecht. (wordt vervolgd) Het werk rooster DE EERSTE drie dagen van hau ven als bij doet het diertje niets and dan cellen schoonmaken. Van de tot en met de vijfde dag verzorg! werkbij de oudere larven met hou en stuifmeel. Van de zesde tot en de dertiende dag krijgt ze de ve ging van de jongere larven, die moeten worden met de zogen* bijenmel'k, want inmiddels zijn verzorgster de voedselsapkliem werking getreden. Van de dertiend* en met de zeventiende dag wore: bouwster. De wasklieren gaan we en nu kan zij deelnemen aan de van de kunstige raten. De vier volgende dagen tot er. de een en twintigste levensdag do? dienst als waakbij. Men zou ditto* vergelijken met een soort nul 1Jr g dienstplicht. Zij waakt met ani van haar „lichting" tegen vr« bijen, insecten en andere indris! Deze worden door de waaksters! dogenloos verjaagd of gedood. Na deze periode tot aan het van haar leven is de werkbij v haalster. Zij trekt er iedere morga uit en zwerft langs de bloemen os die manier mede te werken aa: in stand houden van de voedsel* raad. Weg met de mannfl VOORAL aan het einde van zoen ontplooien de dieren een zetfi te activiteit om te trachten een' wintervooraad aan te leggen. 'Het eierenleggen van de ko-'J neemt tegen die tijd af, terwijl plotseling een „zuinigheidsbevl krijgt en in een hevig gevecht dej meer van nut zijnde darren uit <k| of kast verwijdert of doodt. In len zitten dan inmiddels weer larven, zodat de zwerm voor gedekt. Staat de koude eenmaal v< deur, dan sluiten de dieren het gat tot een nauwe spleet en hang! een grote 'kogel rond de koning de korf. Op die manier elkaar mend, trachten ze de winter komen. In deze periode wordt zeer nig gegeten, maar men mag tod spreken van een echte winterstof In het volgend voorjaar neemt3 clus opnieuw een aanvang. Wf bijen ihoudt, staat stom verbaas- het wonder der natuur, dat zich perfect georganiseerde maatsö voltrekt.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 6