(froen fjfarL-Jexels in het harL, )e „foeilelijke" appartementen van Onno Kikkert bijna gereed fmgkm Mw TOCH SPECIAAL VOOR DEZE OMGEVING ONTWORPEN Eerste huisje is al verhuurd Eerste Texelse lammerenmarkt Geringe aanvoer; hoge prijzen nleressante beschrijving tan Natuurmonumenten Koeien in paniek door oefenende Friendships Weer Luilakoptocht met drumband Fanfarekorps Drie gewonden; auto's totaal vernield Radiouitzending vanuit „Taverne Ricne" Eerste „nederlaagwedstrijd" vanavond in I)e Koog Drie records gebroken LINDA LU badpakken bikini's TEXTIELHUIS ZEGEL ■.r >o MEI 1969 rexELSE 82e JAARGANG No. 8369 tt N.V. v/h Langcveld De RooU jj li Den Burg, Texcl Tel. 2741 any de Graaf, Kcesomlaan 43, Den 1,(02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 COURANT Verschijnt dinsdags en vrgdags. Bank: Neder). Middenstandsbank; Coöp. Rail- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,90 p. kw. -f 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct. per mm. excl. 4% BTW tmimm De appartementen gezien vanaf de Kikkert- straat. Rechts restaurant Kikkert. E COCKSDORP Lanq niet alle ksdorpers zijn inqenomen met het iplex van 14 appartementen, dat de hoek Kikkertstraat-Joan Ishonstraat zijn voltooiinq nadert, frlelijk. Ik snap niet hoe de qe- tnte zoiets kan toestaan. Als die gen nou erqens in het open veld iden, zouden ze misschien noq rallen, maar in het dorp is het n gezicht", aldus een boze buurt- roner, die er aan toevoeqt dat „ie- een" er zo over denkt. Dat laatste rterk overdreven, maar een feit is aan eierdozen herinnerende «Elementen met hun schuine' qlas- :n en zeshoekiqe zijqevels niet erq in het dorpsbeeld worden qeac- teerd. Eén onbekende maakte zich lk van de toorniqe Cocksdorpers de naam Joan Hodshonstraat te aqen in Bunkerstraat. De houten mplank die het „Jocm Hodshon" het ooq onttrekt, zit er al meer een maand. Niemand haalt het ook eigenaar-exploitant Onno tert niet, die voor de .ellende" mtwoordelijk is, maar de kritiek al nuchter onderqaat. Hij en zijn zijn wèl tevreden over de zeer de reeks beschrijvingen van haar ittingen heeft de Vereniging tot Be- dvan Natuurmonumenten in Neder- nu ook een gidsje over de natuur- lumenten op Texel het licht doen Het is een fraai, 35 pagina's en geïllustreerd boekje geworden, dat natuurliefhebber ongetwijfeld zal *n bezitten. De tekst is geschreven de heer Andri Binsbergen te Den g Dc foto's zijn van de vermaarde «fotografen Jan van de Kam en |r G. M van Tienhoven. In het Jje wordt uitvoerig verteld wat er 'e Texelse bezittingen van natüur- mmenten is te zien en een kaartje de plaatsen aan waar de ver- Mende monumenten zijn gelegen, de vereniging de zaken breed ziet, j uit het feit, dat ook aandacht dt besteed aan de door Staatsbosbe- beheerde reservaten. Het gidsje M derhalve een goede leidraad voor 'toen, die zich in het unieke natuur- van het eiland willen verdiepen, kost ƒ1,voor leden van Natuur- unienten, niet-leden betalen ƒ1,50. gidsje is verkrijgbaar bij de VVV opzichter van Natuurmonumen- de heer D. Boot te De Waal. WEEDE PRIJS VOOR KOGER DRUMBAND drumband Voorwaarts Mars" uit '°°g nam, 40 kinderen sterk, deel I ,et konkoers in Zandvoort. De behaalde in de derde afdeling een prijs. Totaal deden vijftien korp- oorspronkelijke appartementen. Ze verbazen er zich nauwelijks over, dat velen er anders over denken. „We konden het verwachten. Het is iets totaal anders dan waaraan men hier gewend is geraakt. Het is altijd schok kend als iemand de sleur doorbreekt en op een of ander gebied met iets totaal anders komt". Hoewel Onno Kikkert heel goed weet dat over smaken niet valt te twisten, is hij toch graag bereid om weerwoord te geven op het vernie tigend oordeel dat sommigen over de appartementen hebben uitgesproken. „Dat het gebouw niet in de omgeving zou passen, is natuurlijk onzin. Het complex is juist voor deze plek ont worpen. Het geheel mocht temidden van de kleine huizen van De Cocksdorp geen massale, dominerende indruk ma ken Toch moesten de huisjes in twee verdiepingen worden opgetrokken, zo dat het haast onredelijk was om een architect te vragen dat te klaren". Architect De man, die het klaarde was Jelle Jelles uit Amsterdam, een architect van naam, die onlangs het genoegen smaak te, dat zijn ontwerp voor het nieuwe Amsterdamse stadhuis het met 19 an dere tekeningen tot de laatste selectie uithield. Oorspronkelijk was Onno Kik kert van plan zijn 14 appartementen zo simpel en strak mogelijk te bouwen; dat zou verreweg het goedkoopst zijn ge weest. Maar al gauw zag hij dat het geheel dan zou lijken op 'n flat of lelijk soort rusthuis' en daarvoor was hij nèt teveel idealist. Jelle Jelles kreeg de op dracht. B .en W. handelden conform het gunstige ordeel van de welstands commissie (dat is tegenwoordig niet meer vanzelfsprekend!) en aannemer Gieze kon gaan bouwen. Privacy De nieuwe huurappartementen, acht parterre en zes daarvan met een twee de woonlaag, verspringen ten opzichte van elkaar. De ramen van de smalle voor- en achtergevels lopen schuin naar boven en zijn hoog geplaatst. De huur ders genieten daardoor een maximum aan privacy, want als zij niet vlak voor het glas staan zijn het alleen boomtop pen, daken en wolken die zij zien. Door het glas omhoog te schuiven, verandert het woonvertrek in een zonneterras. Hoe men ook over de gekozen vorm mag denken, ieder zal bij nadere be schouwing moeten toegeven, dat de ar chitect erin is geslaagd het op zichzelf vrij grote complex toch klein te laten lijken. Het interieur biedt veel meer ruimte dan men verwacht. Onafhankelijk „Jelles is volkomen onafhankelijk", zegt de heer Kikkert. „Hij heeft geen veroordeel en zit niet vast aan tradi ties". Wie het interieur van de huisjes bekijkt, is geneigd deze lof te onder schrijven. De keuken met eetblad werd ingebouwd in een nis in de hal, slaap kamers, eetkamer en douche komen daarop uit. Onder de ramen zijn brede houten banken gemaakt, de lamp (een simpel industriemodel) hangt aan een plafondrail om boven bed of boven tafel gebruikt te kunen worden. „De eenvou dige kleuren en vormen versterken het idee, dat je hier bent gekomen om even heel anders te leven dan de andere vijf tig weken van het jaar", aldus een lo vende „recensie" van Annemarie van Wel in het dagblad „De Tijd". De appartementen van de tweede woonlaag zijn uiteraard aanmerkelijk kleiner dan die van de begane grond. Ze zijn voorzien van twee 1-persoons slaapkamers (de benedenhuisjes hebben twee 2-persoons slaapkamers) en wor den betreden via een hardhouten trap met bordes tussen de gevels. De appartementen zijn van moderne gemakken voorzien. Er is natuur lijk, zegt Kikkert in elk huisje een koelkast en elektrische kookplaat. Voorts een centraal antennesysteem, waarop de (gehuurde) tv kan worden aangesloten. Wie de was wil doen huurt een mini-wasautomaat en wie vis wil bakken kan gebruik maken van een openlucht visbakplaats, in de tuin van het aangrenzende Kikkertrestaurant. Hier zal ook een speeltuintje worden aangelegd. Kindercrèche Uitbréidingsmogelijkheden biedt het terrein aan de andere kant van dc Kik- kertstraat. Hier zal in de naaste toe komst onder meer een kindercrèche worden gebouwd en misschienmeer appartementen van het (nu nog) om streden model. Momenteel wordt één appartement reeds verhuurd. Aannemers en onder aannemers werken hard om er met Pinksteren nog zes gereed te hebben en op 28 juli moet het hele complex klaar zijn. Zo spoedig mogelijk zal het terrein dan worden beplant, want wat speels groen zal het tegen de strakke revolutionaire lijnen goed doen. Centrale verwarming maakt het mo gelijk de huisjes ook buiten het zomer seizoen te verhuren. Dat is bittere nood zaak, want in tegenstelling tot anderen is het Onno Kikkert bij zijn revolu tionaire recreatiebouw niet om een zo laag mogelijke bouwprijs te doen ge weest Wie is aansprakelijk Twee Fokker Friendships, waarvan een nieuw type landingsgestel moest worden beproefd en die daarom dins dagmiddag een groot aantal starts en landingen maakten op het vliegveld Texel, hebben groot paniek veroor zaakt onder het melkvee van de heer J. H. van Benthum uit Den Burg. De in de nabijheid van het vliegveld grazende dieren zijn aan vliegtuigen gewend, maar de grote Fokkertoestel len met het angstaanjagende geluid van hun twee turbinemotoren, gaven grote schrik, vooral omdat de toestellen tel kens zeer laag overkwamen. De koeien begonen wild in het rond te rennen, braken zich door afrasteringen en één hoogdrachtige koe kwam zelfs in de sloot terecht. Mogelijk zal laatstge noemd dier het kalf verwerpen. Andere koeien beschadigden bij het oversprin gen van prikkeldraad de uier. Van een koe is de melk voorlopig waardeloos door het bloed. De politie heeft van het geval nota genomen, maar het zal moei lijk zijn iemand voor de schade aan sprakelijk te stellen. De vliegers han delden niet tegen de voorschriften. BEJAARDENSOOS DEN BURG VERHUIST De bejaardensociëteit van Den Burg verhuist deze week van het dorpshuis naar De Witte Burcht in de Molen straat. Donderdag komen de bejaarden dus daar, op de gebruikelijke tijd, bij een. Het biljart zal voor dit tijd ook naar de Witte Burcht zijn overgebracht. Zoals gewoonlijk zijn op de soosbijeen- komsten ook nieuwe leden van harte welkom. Een bezoek ter kennismaking verplicht tot niets. De soos wordt elke donderdagmiddag gehouden van 2-5 uur. De drumband van het Kon. Texels Fanfarekorps werkt ook dit jaar mee aan de grote luilakoptocht, die zater dagochtend a.s. start om 4.45 uur bij het fanfaregebouwtje aan de Witte Kruis- laan. Kinderen van de lagere scholen kunnen zich met hun trommels, pot deksels en ander lawaaimateriaal aan sluiten en zo met vereende krachten de langslapers uit dromenland halen. De optocht eindigt ook weer bij het fan faregebouw. Hier kan het lawaaimate riaal worden achtergelaten, zodat de rommel niet overal in Den Burg blijft rondslingeren. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt zijn, worden op het bureau verwacht op de tijden dat hun eigen huisarts zitting heeft. Deze tijden zijn als volgt: dokter Van Loon woensdag 21 mei vakantie. dokter Coutinho. woensdag 21 mei, van 15.00 tot 16.30 uur. NA PINKSTEREN GEEN KRANT In verband met Pinksteren zal de Texelse Courant van dinsdag 27 mei niet verschijnen. Abonnees en adverteerders verzoeken wij daarmee rekening te willen hou den. Directie Texelse Courant Frontale botsing op Pontweg Woensdagavond om vijf voor negen werden op de Pontweg tusen Duinweg en Akenbuurtsweg bij een hevige auto botsing drie personen gewond. Uit de richting De Koog kwam de 23- jarige verwarmingsmonteur A. B. uit Den Helder met een Ford bestelauto. Even voorbij de Krimpenerwaardkrui- sing van de Duinweg slipte hij op het door regenval gladde wegdek en kwam op de linkerweghelft. Daar botste hij met hoge snelheid frontaal op de uit tegengestelde richting naderende Opel Kadett van de heer G. Maat te Den Burg, bestuurd door zijn 22-jarige zoon Nanning G. Maat. Beide wagens wer den totaal vernield. Dit feit in aanmer king nemend, kwamen de inzittenden er nog betrekkelijk goed af. De verwar- mingsmonteur en de 24-jarige timmer man Arie Maat uit De Koog (laatstge noemde reed met Nanning Maat mee) moesten echter met een hersenschud ding en verwondingen naar het zieken huis worden gebracht. DE KOOG Vanuit de nieuwe bar- dancing „Taverne Riche" te De Koog zal zaterdagavond 21 juni een (recht streekse) uitzending worden verzorgd van het KRO-amusementsprogramma „Relax". De uitzending duurt van kwart voor elf tot kwart voor twaalf. Mede werkenden zijn onder meer Theo Stok kink, Elles Berger, de pianist Rudie van Houten en het orkest van Bob Bouber. DE KOOG Vanavond, aanvang 7 uur, voetbalt de Sportvereniging De Koog tegen een elftal van De Mok in het kader van de door het Amfibisch Oefenkamp georganiseerde „Nederlaag wedstrijden" Op 27 mei volgt de ont moeting met de Sportvereniging Oos- lerend, op 3 juni met ZDH te Den Hoorn, op 10 juni met S.V. Cocksdorp, op 17 juni met Texelse Boys te Den Burg en op 24 juni met de Sportvereni ging Texel. De wedstrijden worden al len op de terreinen van de resp. Texelse clubs gespeeld Voor de vereni ging, die het elftal van De Mok de grootste nederlaag toebrengt, is een wisselbeker beschikbaar. Deze beker is thans in het bezit van S.V. Texel. gen Over het geheel gezien was de kwaliteit van de aangevoerde lamme ren nogal „licht", mogelijk het gevolg van het slechte voorjaar. Veel beter za gen de lammeren eruit, die waren bij gevoerd en hiervoor werden dan ook de maximumprijzen betaald. Ter vergelijking een overzicht van aanvoer en prijzen in de afgelopen tien jaar Jaar Aanvoer Prijs 1959 1600 47—63 1960 1800 50—70 1961 1100 68—90 1962 1400 59—78 1963 783 68—90 1964 325 97—125 1965 487 90—115 1966 570 65—87,50 1967 420 92,50—112,50 1968 790 110—130 1969 245 122—142,50 Bij dc gisteren gehouden eerste grote lammerenmarkt werden meerdere re cords gebroken. Voor zover is na te gaan waren de prijzen nooit zo hoog, was de aanvoer zo gering en was het weer zo slecht. Er werden 245 lammeren aangevoerd, die ƒ122,tot ƒ142,50 op brachten. Dc handel was vlot. De Groeneplaats herinnerde gisteren in geen enkele opzicht meer aan het le vendige beeld dat de lammcrenmarkten nog niet zo lang geleden boden. De stuk of wat hokken gingen verloren in dc ruimte van de vernieuwde Groene plaats en de voortdurend neerstromende regen en koude wind hielden de belang stellenden thuis, waardoor hfct geheel een triest accent kreeg. Gemiddeld brachten de lammeren ƒ127,op. Een beste prijs, maar men dient erbij te bedenken, dat ook de „produktiekosten" van de lammeren zijn gestegen. Bij vorig jaar vergeleken, toen de gemiddelde prijs rond de ƒ118,lag, kan dan ook niet worden gezegd dat de netto-opbrengst is geste- Advertentie I.M.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1