Acht overwegingen om nw salaris te storten op een AMRO-Privé-rekening: 1 2 3 4 5 6 7 8 AMRO BANK ROTATOR Over inkuilen volgens de maaik neu smethode Vormingsinstituut ziet terug op jaar vol activiteit FILMNIEUWS KAKAO DRANK LANDBOUW en VEETEELT 1'. .uë (.inningen [Pittig,vetarm en. voordelig in prijs! AMSTERDAM - ROTTERDAM BANK IVVEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 23 MEI 1969 rubriek voor I «-.lmi,- de In één van de vorige nummers vertel de ik iets over wat in het oog moest orden gehouden als een veehouder )Verging tot inkuilen volgens de voor- droogniethode. Nu iets over het maai kneuzen. Het is zinvol om over het maaikneu- te schrijven na een artikeltje over voordroogmethode. Niet omdat de naaikneusmethode minder belangrijk dan die van het voordrogen, maar [uiver gezien in tijdsvolgorde. Het is inderdaad zo, dat maaikneuzen dan na liet voordrogen komt. Dat heeft te ma ken met het groeistadium van het gras lij voordrogen en maaikneuzen. In het icrste geval, dus bij voordrogen, geldt, dat het gras bijna niet te jong kan zijn. dladrijk materiaal met geen of weinig itengels is het beste geschikt als gras voor de voordroogkuil. Bij maaikneuzen jgt dit duidelijk anders. Daar geldt, dat iet gras „geschoten" moet zijn. Er moe ien duidelijk stengels aanwezig zijn. Uit het oogpunt van conservering geldt iier, dat het gras bijna niet te stengelig kan zijn. Ik heb het al eerder gezegd: Op het van het maaikneuzen is voor de edacteur van deze rubriek het maai- uieuzen de „eerste liefde". Het was de ?erste werkelijk goede methode, die op eiland ingang vond. Uit gesprek- i, die ik de laatste weken met diverse Texelse veehouders had, blijkt, dat wat voor ondergetekende geldt ook voor ten flink aantal veehouders in ons ge- lied geldt. Ook voor hen is het maai- ;neuzen nog altijd nummer één. Het staat voor ons dan ook vast, dat wanneer de loonwerkers er in slagen a de kosten van het maaikneuzen bin- itn het redelijke te houden, dat dan ten flink aantal Texelse veehouders zal (lijven doorgaan met maaikneuzen. Hun edenering is in de eerste plaats, dat ze net het maaikneuzen weten wat ze lebben. In de jaren, dat ze deze metho de toepassen, zijn er nooit mislukkingen ieweest, terwijl ze voorheen nooit een ■oede kuil konden maken. Een tweede belangrijk punt voor veel veehouders is de kwestie van de arbeid. Zij hébben op hun eenmans- ledrijf de handen vol met het dagelijkse werk en het past hen niet om daar .toppen" van arbeid bovenop te krij- ;en. Het is hen enorm veel waard als iet inkuilen van hen zelf niet meer dan één dag arbeid vraagt. En als regel is dit bij het maaikneuzen het geval. Een derde punt, dat regelrecht ver- iand houdt met het voorgaande, is de cwestie van zorg en risico. Het bedrijf vraagt van de veehouder zoveel, dat hij tot het minimale verschoond moet blij ven van spanningen en zorgen. De één leeft daar meer moeite mee dan de ander. Maar het laat een goede veehou der niet koud als gras, dat voor een voordroogkuil bestemd is een aantal dagen op het land ligt zonder dat er van drogen sprake is. Ik geloof, dat het van enorm belang is als we dergelijke panningen kunnen voorkomen. Het zal geen tegenspraak ontmoeten als ik zeg, dat het maaikneuzen hier duidelijk vóór ïgt bij het voordrogen. Enkele wenken Net als in het artikeltje over het voordrogen noem ik nu een aantal pun ten, die van belang zijn bij het maai- tneuzen. Het gras moet door het uitsluitende bladstadium heen zijn. In het alge» meen begint het „schieten" op nieu we weiden eerder dan op oud gras land. Kunstweiden zijn dan ook over het algemeen zeer goed geschikt voor maaikneuzen. Wacht men te lang, dan kan uit het oogpunt van conservering (reuk en smaak) een beste kuil worden gemaakt, maar geeft men iets toe op de voeder- waarde. Het is van groot belang om het werk uit te voeren in droog gras en bij droog weer. Als men de keuze heeft, dan is het verder van belang, dat het maaikneuzen gebeurt na enkele zonnige dagen. Het „geheim" van de maaikneusmethode is het vrij maken van het suiker, dat in de stengels van het gras is opgeslagen. Dit ge beurt door de kneusbewerking. De hoeveelheid suiker, die in het gras is opgeslagen varieert echter sterk on der invloed van de weersomstandig heden Na een paar zonnige dagen is het veel hoger dan na sombere, re genachtige dagen. Het is zelfs zo, dat op een zonnige dag het suikerge halte in de namiddag hoger is dan m de voormiddag. Er moet alles op gezet worden om het werk in één dag klaar te krijgen. Het overnachten van een open kuil geeft direct het risico van minder goed geslaagde gedeelten van de kuilhoop. He vorm van de kuilhoop is zeer belangrijk. Ieder jaar zien we nog weer te steile kuilen. Het is daarom van belang het grondvlak van de kuil aan de ruime kant te nemen, zo dat men niet gedwongen is de hoop steil op te bouwen om het gras te kunnen bergen Men moet een talud krijgen van 1 op llft, d.w.z. dat de kuil na bezakking op een hoogte van één meter drie meter smaller is dan op de grond. Is het grondvlak 6 mtr., dan moet de bovenbreedte op een hoogte van 1 meter (na bezakking) maar 3 meter meer zijn. 5. Ook bij het afdekken van een maai- kneuskuil is gebruik van plastic ge wenst. Dit behoeft minder dik te zijn dan bij een voordroogkuil. We denken aan plastic van 0.07 mm. De grondlaag behoeft niet dikker te zijn dan plm. 30 cm., mits het een gelijk matig gronddek is. Dit is alleen te bereiken bij een vlak talud van de kuilhoop. We hebben de afgelopen winter dergelijke kuilen gezien, waar bij wijze van spreken geen pond kuilgras verloren ging. 6. Zorg voor een droge ligging van de kuil. Dat betekent in de eerste plaats, dat de kuil ligt op een plek, die iets hoger is dan de omgeving. In de tweede plaats, dat er voor ge zorgd wordt, dat het water, dat in de sleuven rondom de kuil staat vlot kan aflopen naar sloten en greppels. Tenslotte Het staat voor mij vast, dat wanneer op deze wijze wordt gewerkt, de me thode van het maaikneuzen voor veel Texelse veehouders met alleen de „eer ste liefde" is, maar nog diverse jaren een „geliefde" zal blijven. OM EENS OVER TE DENKEN Van een veehouder kreeg ik de tip om in deze rubriek eens iets te schrij ven over een onderwerp, dat naar zijn mening belangrijker was dan het onder werp „Tweelingen bij schapen". Ik ben bereid direct toe te geven, dat het on tegenzeggelijk een zeer belangrijke zaak was, die hij aansneed. Tegelijk ben ik er van verzekerd, dat het een „kwetsbaar" onderwerp is. Ik voorzie, dat ik bij het schrijven over deze zaak het risico loop om op bepaalde tenen te gaan staan. Toch wil ik proberen er in het kort iets over te zeggen. Mogelijk geven reacties mij daarna de gelegen heid om er nog wat dieper op in te gaan. Alles eerlijk verdelen De veehouder in kweste vertelde mij, dat er op het moment in boerenfamilies moeilijkheden dreigen te ontstaan, om dat bij „de verdeling van het goed" be paalde kinderen worden bevoordeeld. Dit wordt door broers en zusters niet genomen. De bevoordeling gebeurt dan door aan één of enkele leden van het gezin vaste goederen te „verkopen" voor prijzen, die ver beneden de verkeers- waarde liggen. Voor een goed begrip wil ik wel zeggen, dat de man in kwes tie niet zo'n gedupeerde is. De moeilijk heden zaten dus niet in zijn familie. Hij koos volledig de partij van de ge dupeerden. Het was naar zijn mening onjuist om zonder reden bepaalde kin deren een grote deel van „de buit" te geven door hen grond en gebouwen voor lage prijzen in handen te spelen. Hoewel ik begrip had voor de argu menten van mijn gesprekspartner heb ik toch enkele dingen aangevoerd, die de bevoordeling tot op zekere hoogte verklaarbaar maken. Daar is in de eerste plaats het feit, dat de kinderen, die het voordeel in de schoot geworpen krijgen in veel geval len een flink aantal jaren „beneden de markt" op het bedrijf van vader hebben gewerkt. Er verandert op dit gebied wel iets, maar de tijd ligt nog niet zo ver achter ons, dat de zoon het tot z'n trou wen met een zakgeld moest doen. En we zouden niet graag beweren, dat het helemaal verleden tijd is. Dan heb ik ook gewezen op de moei lijkheden, die er vooral in grotere ge zinnen zijn voor de zoon of zoons, die op een bepaald moment het bedrijf moeten overnemen. Als het om een be drijf gaat, waarvan vader eigenaar is, dan is de verkeerswaarde van een ge middeld Texels bedrijf met goede ge bouwen al gauw ƒ200.000,of popu lairder gezegd twee ton. Als dit bedrijf dan ook nog „ingespannen" moet wor den, zit je zo maar op een benodigd kapitaal van ƒ250.000, Gesteld, dat de zoon er al in slaagt om een groot deel van het kapitaal te lenen, dan blijft het nog een grote vraag of hij er ook in slagen zal om aan de jaarlijkse verplichtingen van rente en aflossing te voldoen. Toch niet knoeien De man in kwestie was best bereid naar deze tegenwerpingen te luisteren, maar wilde toch helemaal niets afdoen van zijn eerder genoemde argumenten. Hij hield zeer konsekwent vast aan de stelregel: Alles eerlijk delen. Als het hierdoor onmogelijk zou worden voor een zoon om vader op te volgen, dan moest dit genomen worden. „Hij is niet verplicht om boer te worden" was zijn argument. Een verdeling, waarbij één of meer kinderen grond en gebouwen voor een belangrijk lagere prijs in handen kre gen dan deze in de vrije handel zou den opbrengen, noemde hij een knoei- partij, die aanleiding tot allerlei moei lijkheden in de familie wordt. De Grondbank In ons gesprek viel tenslotte het be grip „Grondbank". Waarschijnlijk zul len de agrarische lezers over dit begrip wel iets tegen zijn gekomen in het blad van hun Standsorganisatie Het onder werp, dat de Texelse veehouder aan sneed staat nl. volop in de belangstel- ling. Het wordt inderdaad bij de sterk ge stegen grondprijzen een groot probleem hoe cle opvolging te regelen. In de in leiding, die drs. Muntjewerf dit voor jaar hield op de algemene vergadering van de Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting citeerde hij een Engels spreek woord, dat vertaald hierop neerkomt: „Arm beginnen, hard werken en rijk sterven". Dit gezegde geldt vooral voor landbouwbedrijven met eigen grond. Door de overname van grond en gebou wen ontstaat er een geweldige schuld en de tegenwoordige wijze van finan ciering eist, dat deze schuld in ieder ge val in een periode van 30 jaar wordt af gelost. Dat betekent „hard werken". En iedere nieuwe generatie komt weer voor dezelfde opgave te staan. Er van uitgaande, dat de grond zijn waarde houdt, of zoals op het moment het geval is in waarde stijgt, kan het geen noodzaak worden genoemd om de schuld op de grond af te lossen. Aan het jaarverslag van het Vor mingsinstituut voor Meisjes ontlenen wij het volgende In de herfstvakantie werd een avond gecreëerd, waarop het communicatie middel krant werd „uitgediept". Me vrouw Sprenger als burgemeesters vrouw; de heer De Haan, direkteur van het Texels Museum; ds. Visser van Den Hoorn, de heer Blonk, keurmeester Vé térinaire Dienst en Zr. van Summeren, leidster van de imbecielenklas werden door de meisjes geïnterviewd. Tevens werkte aan deze avond Harry de Graaf mee, die zijn visie gaf op het werk van de meisjes en een kleine inleiding hield over journalistiek. De quiz-avond met de Oud-leerlingen van de Landbouwschool stond dit jaar in het teken van het 40-jarig bestaan van deze vereniging. Er werd als toe gift een interessante dia-serie over Texel vertoond en een paar leuke gezel schapsspelen georganiseerd. In februari werden de Oud-leerlingen terug uitge nodigd. In november bezochten de meis jes de ijsshow „Holiday on Ice' 'in de R.A.I, te Amsterdam, waaraan verschil lende schaatskampioenen meewerkten. Het St. Nicolaasfeest en de kerst avond werden in eigen sfeer gevierd. Dan werden verschillende excursies georganiseerd; o.a. werd een bezoek ge bracht aan de imbecielenklas en de B.L.O.-school; aan het broedterrein „De Geul". Ofschoon de natuur toen nog niet zo ver heen was, werd het een heerlijke tocht, want het was een prachtige war me zondagmorgen. Door het Meubelhuis Texel werd een voorlichtingsavond op woninginrich- tingsgebied verzorgd en bij de Fa. v.d. Slikke, drogisterij, werd een make-up- demonstratieavond bijgewoond. Van de fa. Zegel ontvingen de meisjes founda tion- en badkleding als lesmateriaal. Tijdens het excursieweekend naar Amsterdam werd een bezoek gebracht Uit deze gedachte is het idee van de Grondbank geboren. Zo'n Bank zou be reid moeten zijn op grond een lening van praktisch 100% van de waarde te geven. Voor deze lening moet uiteraard rente worden betaald, maar er is geen verplichting tot aflossing. Ik ben van mening, dat als het idee van de Grondbank werkelijkheid zou worden, het in ieder geval mogelijk wordt om een flink gedeelte van de moeilijkheden, waarover bedoelde vee houder sprak, te voorkomen. gemakkelijk contant geld opnemen (ook door uw echtgenote b.v.); geen kpsten. Alle giro-mogelijk heden. En iedere boeking ziet u op het dagafschrift; V/i/o rente. En spaar-mogelijk- heden met 4 t/m 6J4% rente; een voorschot is mogelijk. Maar belangrijker mogelijkheid: de AMRO-Lening; Betaalcheques, om contant te be talen zonder contant geld op zak; u kunt de bank de betaling van huur, verzekeringen, electriciteit e.d. laten verzorgen; alle overige diensten van de AMRO Bank staan tot uw be- schikking; uw geld is veilig en voordelig bij de AMRO Bank. Maak daar ge bruik van. aan het Stedelijk Museum, waar 22 Zwitserse kunstenaars exposeerden. Bo vendien Arman, die met allerlei auto onderdelen de wonderlijkste assembla ges maakte. In het Nieuwe de la Mar- Theater zagen de meisjes het toneelstuk „Er zit een haar in mijn soep" met Ton van Duynhoven en Trudy Labij. In het Tingel-Tangel Theater het cabaret van Sieto en Marijke Hoving „Ik heb u lief mijn Nederland". Op koninginnedag kwam een Duitse jongerengroep uit Passau in „Catha- rina-hoeve" voor een gezellige feest avond. Voor de muziek mocht de pick up installatie worden gebruikt van Dick Koning uit Oudeschild en „disc-jockey" was Arie Langeveld, die deze taak heel knap twee-talig verzorgde. Wie behoefte heeft aan een avondje lachen, brullen, gieren, kan zaterdag avond, zondagavond en zondagmiddag terecht in het City-theater. Daar draait nl. „De lefschopper" met in de hoofd rol Norman Wisdom. We zien Norman deze keer als assistent in de slagerij van Mr. Grimsdale. Als Grimsdale bij een overval van zijn zaak door een bende jeugdige misdadigers zijn gouden horloge inslikt en naar het ziekenhuis moet worden gebracht, gaat ook Nor man mee. In het ziekenhuis veroorzaakt hij grote moeilijkheden, zodat hij er- weer wordt uitgegooid. De volgende dag is Norman er echter weer, nu in witte slagersjas, waardoor men hem voor tandarts aanziet. Ook dat leidt tot een catastrofe. Toch is Nodman in staat tot iets goeds. De kleine Lindy, die door het verlies van haar ouders een shoe heeft opgelopen, leert door de grollen van Norman weer lachen, zodat de verpleegster hem vraagt zijn bezoe ken aan 't meisje te herhalen. Maar als Norman zich verkleedt als verpleeg ster om niet door geneesheer-directeur Sir Hector te worden ontmaskerd, wordt hij toch herkend en andermaal het ziekenhuis uitgesmeten, zodat Nor man zijn kleine Lindy niet meer kan bezoeken. Welke (succesvolle) pogingen hij onderneemt om toch iets voor het meisje te doen, blijkt uit het slot van de film, waaraan echter ook nog enig gooi- en smijtwerk is verbonden. (Alle leeftijden). Maandagmiddag draait een aardige jeugdfilm „De vierpotige kameraad". De inhoud: De ouders van Guy staan op het punt te verhuizen van Nevada naar Los Angeles en zij hebben door de grote hoeveelheid bagage in de auto geen plaats meer voor Pete, de hond van Guy. Pete wordt onder de hoede van een vriend achtergelaten, zeer tegen de zin van de jongen, die weet dat Art niet van honden houdt. Pete neemt dan ook onmiddellijk na het vertrek van zijn baasje de benen. Guy en zijn ouders zijn inmiddels in Los Angeles op orde gekomen, maar Guy heeft heimwee naar zijn vierpotige kameraad en is woedend en bedroefd als hij hoort dat de hond verdwaald schijnt te zijn. Toch is Guy er van over tuigd dat Pete op weg is naar hem toe en dan gebeurt werkelijk het wonder: heeft de weg naar zijn baasje gevonden; Pete is de onhoorbare roep gevolgd en die hem overgelukkig in de armen sluit. (Alle leeftijden). Maandag- en dinsdagavond: „Veel liefs uit Moskou", de James Bond-film die volgde op „Dr. No". De Engelse geheim agent 007, James Bond krijgt van zijn geheimzinige chef „M" opdracht een jong Russisch meisje naar het Westen te helpen ontvluchten. Hei meisje, dat in dienst staat van de Russische Geheime Dienst, is in werke lijkheid het werktuig van SPECTRE, een organisatie, die de misdaad op hoog niveau pleegt en die het mooie Russi sche meisje wil gebruiken om Bond on schadelijk te maken en zowel de Engel se als de Russische Geheime Dienst te compromitteren. De intermediair is Rosa Klebb, een van de chefs van de Russische Geheime Dienst, die echter betaald wordt door SPECTRE In Istanboel krijgt Bond de hulp van Kerim Bey, de Turkse agent voor de Engelsen, en diens vele zonen. Na vele aanvallen op zijn persoon de meest spectaculaire vindt op een avond plaats in een feestvierend zigeunerkamp bevinden Bond en het meisje zich aan boord van de Onënt-Express. Hier is het de kille moordenaar op bestelling, Red Grant, die de opdracht heeft ge kregen de Engelsman onschadelijk te maken, In een lijf-aan-lijf-gevecht weet Bond zijn wrede tegenstander te doden. Maar de aanvallen op zijn leven zijn daarmee niet voorbij. Hij moet nog ze gevieren in een ongelijk gevecht tegen een helikopter, uitgezonden door SPEC TRE. Hij wordt in de Golf van Venetië in zijn snelle motorboot achternageze ten door een horde van SPECTRE- agenten. In een rustige, weelderige hotelkamer in Venetië komt Bond ten slotte oog in oog te staan met Rosa Klebb, de chef van de moordenaars organisatie, die persoonlijk een poging doet de Engelsman onschadelijk te ma ken. (In kleur toegang boven 14 jaar) GESLAAGD De heer René Witte H. Jzn., vroeger te Den Burg, slaagde aan de gemeente lijke universiteit van Amsterdam voor het doctoraal examen sociologie.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 5