Groen Gwartsjexels in het hartL, Toeristisch nieuwsblad voor Texel mm Als de maan boven Texel staat. Grootste zelfvoortstuwende werkschip op Texelstroom Lichte achteruitgang aantal vervoerde auto's met Pinksteren ('Elleboog Bar Dancing Tevreden Pinkstergasten Druk museumbezoek Alle hutels bezet „De Waddenparel" Alle denkbare informatie voor toeristen Voor BRUID en BRUIDEGOM Modehuis MOERBEEK Discotheek „Vat 69" dansen Zondagmorgen heeft de 27 000 ton etende Challenger van Heerema's jgineering Service, gevestigd in Den aag, op Texelstroom halverwege Ou- schild en Oost een ligplaats gekozen, oor acht ankers en zwaar afgeboeid is t gevaarte reeds van ver zichtbaar. De Challenger was oorspronkelijk een iveedse tanker met de naam P. G. hulin en is tot werkschip verbouwd Boeles scheepswerven te Bolnes. De 'erf Gusto plaatste er een kraan op iet een hefvermogen van 600 - 800 ton et een lengte van 200 meter en een reedte van 30 meter is de Challenger tgerust met een turbinevermogen in 15.000 pk het grootste zelfvoort- tuwende werkschip ter wereld. De be- lanmng telt 75 koppen en kan, zo no- ig worden opgevoerd tot 100 man, al- n zijn Nederlanders. iAq 30 MEI 1969 82e JAARGANG No. 8371 N.V. v/h Langcveld De Rooü 11 Den Burg, Texel Tel. 2741 Harry de Graaf, Kcesomlann 43, Den (el. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Rail feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,90 p. kw. 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct. per mm. excl. 4% BTW Advertentie I.M. dagelijks geopend. zaterdag en zondag m.m.v. disc-jockey HANS JANSEN Tweede Pinksterdag viel wat het weer betreft niet mee en toen wij hoorden dat vertrekkende auto's drie uur moesten wachten, hebben wij met een tiental auto mobilisten korte praatjes gemaakt over hun ervaringen. Eerlijk ge il verwachtten we dat er nogal gemopperd zou worden. Dit bleek echter niet het geval, bijna allen waren tevreden over hun korte vakantie en een paar waren zelfs enthousiast. Een ouder echtpaar afkomstig uit Nijmegen was 's zaterdags ge komen en stak zonder vertraging het Marsdiep over. De mensen hadden gekampeerd op het terrein aan de Badweg en waren vol lof. Ze vonden het wel jammer dat er 's avonds geen verlichting was. Even tevreden was een echtpaar met drie kinderen uit Ede, dat in Den Burg onderdak had gevonden Alle ondervraagden bleken op fret strand te zijn geweest, de meesten hadden daar lange wandelingen gemaakt, het gure weer ten spijt. De inzittenden van zes auto's Had den de Texelroute geheel uitgere den en de meesten brachten een bezoek aan het museum in de Dennen. Slechts een viertal jongelui met nogal weelderige haardos was minder met zijn verblijf ingeno men. Op onze vraag hoe en waar zij overnachtten kregen wij ten antwoord: in de Dennen met slaapzakken. Ze hadden geen kou geleden, maar vonden dat in Den Burg en De Koog „discrimine rend" tegen hen was opgetreden toen hun de toegang tot café's e.d. geweigerd werd. We hoorden nog dat ze het vorige jaar op gelijke wijze in de Dennen bivakkeerden. Zoals gezegd gingen praktisch allen voldaan naar huis terug, het lange wachten op de boot had al ler begrip. Wij voegen hier nog aan toe dat één automobilist over z.i. te hoog berekende prijs in een der winkels klaagde en dat een ander sputterde omdat hij in de rij auto's op zijn beurt moest wachten, hij had nl. een voor- rangskaart. 't Was alleen maar jammer dat zijn autonummer en dat van de kaart niet met elkan der klopten De n.v. Heerema belast zich met het paatsen van booreilanden en het leg gen van pijpleidingen waar ter wereld ook. Op Texelstroom worden geen werkzaamheden in opdracht van een bepaalde maatschappij uitgevoerd, men ligt er slechts om te ervaren of het schip aan de eisen voldoet, die aan de scheepsbouwers zijn gesteld. Vooral 's avonds maakte de Challenger een feestelijke indruk door zijn ontelbaar vele lichten. Het lijkt wel een kerst boom, zo hoorden wij iemand zeggen. Naar wij vernamen zal het schip tot 30 mei op Texelstroom blijven. SCHIETOEFENINGEN Ligging schietterrein B 52°55,2'N - 4°43,1'È; schietterrein C 52C52,5'N - 4°42,8'E. Op ondergenoemde datum zullen, op werkdagen van 8.00 tot 18.00 uur M.E.T., schietoefeningen worden gehouden met luchtdoelgeschut. Van terrein B: in het tijdvak van 16 tot. en met 20 juni 1969. Van terrein C; in het tijdvak van 2 tot en met 27 juni 1969. De onveilige afstand is tot 14.000 meter. Het Natuurhistorisch Museum in De Dennen mag zich ondanks zijn povere behuizing nog steeds in de belangstel ling van het publiek verheugen. En met reden, want de heer De Haan en zijn medewerkers zijn voortdurend in de weer om het te verbeteren. Nu weer is men bijna gereed met een grote, mo derne ingerichte stand, waarop zeedie ren te zien zijn, die niet in de aquaria voorkomen. Van een aangespoelde dol fijn en bruinvis heeft men op vernuftige wijze afgietsels gemaakt en deze zulke goede kleuren gegeven dat de indruk wordt gewekt dat men met opgezette dieren te maken heeft. Met Pinksteren telde men 2300 be zoekers, waarvan er ruim 1600 tweede Pinksterdag kwamen. Zoveel als op een normaal drukke dag in het hoogseizoen. Vele belanghebbenden bij het toeris me hebben met enige zorg de prijsstij gingen gedurende de laatste maanden waargenomen. Van een goedkoopte- eiland is Nederland een duurte-eiland geworden. Dit geldt vooral in vergelij king met Duitsland. De benzine b.v. is daar een dubbeltje per liter goedkoper Zonder overdrijving kan dit gezegd worden van een groot aantal artikelen en van velerlei diensten. Het bezoek van buitenlanders zal hier waarschijnlijk door beïnvloed worden Gelukkig wa ren met Pinksteren alle hotels op ons eiland tot de laatste plaats bezet en heeft de V.V.V. voor heel wat gasten onderdak bij particulieren moeten zoe ken. Zaterdag en zondag gezellig uit in met muziek van het duo Len Burdan en Freddy Goris Hoewel het met Pinksteren iets minder druk was dan het jaar te voren, zijn van donderdag 22 mei tot en met dins dag 27 mei toch 5874 auto's van Den Helder naar Texel vervoerd. In genoem de dagen werden van Texel naar Den Helder 5214 auto's over het Marsdiep gebracht, zodat in totaal 11307 auto's overgezet zijn, een achteruitgang in vergelijking met Pinksteren 1968 van 219 auto's of 2°/o. Van 1967 op 1968 be droeg de stijging van het aantal auto's met Pinksteren 291/£°/o. Uit deze cijfers valt slechts te leren dat van een ver dere groei in het auto-toeristenvervoer geen sprake meer is, maar dat van een kleine achteruitgang gesproken moet worden. De heer J. Dekker van de V.V.V. is van mening, dat de achteruit gang mede te verklaren is uit feit, dat er dit jaar voor het eerst geen Pinkster vakantie in Duitsland was. Er was slechts sprake van een normaal weekeinde. Bovendien sloot het vorige jaar voor velen de normale vakantie op de Pinksterdagen aan. Van vrijdagmorgen voor Pinksteren tot :en met dinsdagalvond daarna, is frequent een half-uurs dienst uitge voerd. Vanuit Den Helder was de druk te uiteraard het grootst op vrijdag en zaterdag, ten slotte kwamen vrij lange wachttijden voor. Van het Horntje ver lieten, vermoedelijk door het wat ruwe weer, reeds veel auto's Texel op twee de Pinksterdag. Die dag en dinsdags kwamen wachttijden voor van dri-e* uur. (advertenties I.M.) Geruime tijd stond een lange rij auto's te wachten van het Horntje af tot voor bij Witvhets benzinestation. Voor geïnteresseerden in statistische gegevens laten wij staatjes over de aan tallen auto's volgen. De plannen van de Recreatiecommis sie Texel om in de komende zomer maanden een veertiendaags verschij nend nieuwsblad voor toeristen uit te geven, hebben vaste vorm gekregen. Het eerste nummer zal half juni uitko men en via een groot aantal verkoop punten onder de vakantiegangers wor den verspreid. De toeristenkrant zal minstens acht pagina's omvatten en het formaat hebben van de Texelse Cou rant. De inhoud zal bestaan uit alle denkbare informatie die voor de toeris ten van belang kan zijn. Om er een boeiend geheel van te ma ken zal dat niet alleen gebeuren door opsommingen van op handen zijnde evenementen, kerktijden, waterstanden e.d. maar ook door geïllustreerde repor tages, interviews en korte berichten over hetgeen op Texel te beleven is. Diepgaande, zwaarwichtige beschou wingen zullen het niet worden. De in houd van de krant zal zijn afgestemd op de toerist in vakantiestemming Er zal veel met foto's, kartoons, kadertjes en koppen worden gewerkt. Behoefte De Recreatiecommissie is van mening dat het blad in een behoefte zal voor zien. Tot dusver werd een medium, waarmee tienduizenden toeristen op Texel voor mededelingen van plaatse lijke aard kon worden bereikt, node ontbeerd. Wie iets bekend wilde maken, was aangewezen op strooibiljetten, aan plakbiljetten en geluidswagens, alle maal dure en bewerkelijke methoden met een twijfelachtig effekt. Boven dien belandden de foldertjes, na te zijn gelezen, veelal op straat, terwijl het rondrijden met geluidswagens door ve len als rustverstorend werd ondervon den. Aantrekkelijk Het opnemen van reclame en mede delingen in één aantrekkelijk blad kan een afdoende oplossing zijn voor het „communicatieprobleem" zo meent de commissie. Het betekent bovendien een besparing voor degenen, die onder de vakantiegangers reclame willen ma ken, want het advertentietarief voor de toeristenkrant zal weinig hoger zijn dan dat voor de Texelse Courant. De typografische verzorging, redactie en exploitatie van de toeristenkrant is opgedragen aan de Drukkerij Texelse Courant. Ieder, die via de toeristen krant iets bekend wil maken, dient zich dus in verbinding te stellen met de drukkerij Texelse Courant, postbus 11, Den Burg, telefoon 2741. In de Recreatiecommissie Texel zijn vertegenwoordigd: de Stichting Cultu reel Werk, de Recreatiestichting, Folk lore, VVV-Texel, Horcava, politie, Texels Museum, Staatsbosbeheer, Sport raad en Raad van Kerken. Adviescommissie Tot leden van de adviescommissie voor het zomerrekreatiewerk zijn be noemd de heren W. Albers voor het dagelijks bestuur van de Stichting Cul tureel Werk, J. W. Pekker, G. J. de Haan, C. A. de Grave van de Texelse Sportraad, T. v. d. Heerik, J. Kiltz voor Tex. Folklore, J. Bark, ds. Waarden burg v. d. Raad Zomerwerk Kerken, B. F. Paagman voor de Orkava, terwijl mede een vertegenwoordiger van het Staatsbosbeheer aangezocht zal worden. (advertentie I.M.) Texel-Den Helder donderdag 22 mei (30 mei) vrijdag 23 mei (31 mei) zaterdag 24 mei '(II juni) zondag 25 mei (2 juni) maandag 26 mei (3 juni) dinsdag 27 mei (4 juni) 290 351 345 572 1997 1659 294) 359) 409) 580) (1859) (1587) Den Helder-Texel 460 443) 1735 1980 768 448 483 (1668) (2272) 845) 514) 477) 5874 i(6219) 5214 (5086) 1968 Totaal vervoerd Texel-Den Helder v v. 11.088 (11.307) of 2% 2'9%°/o) Uw modehuis 't weekend Toegang 18 jaar. IWARSBEBAKKEN NATUURWTT» BOERENBRUIII UEHTEN-ROZIJNENBROOO KRENTENBOLLEl IOERERR06 PUNTJES EA BOUil Vreemde bezoekersv van ons eiland zien vaak meer en beter dan wijzelf. In een Zwitserse krant, ons door een vrienden hand toegezonden, gaf een dame op poëtische wijze haar indrukken over Texel weer. Wij laten deze in vertaling volgen. Ja, wie de maan boven het eiland heeft gezien, die weet eindelijk waar zijn thuis is. Hier alleen voelt hij zich geborgen. Van hier uit onderneemt hij zijn zwerftochten over onze aarde om altijd weer naar het vertrouwde Texel terug te keren. De maan lijkt zo groot als het eiland, misschien wel zo klein. Het sobere land in de Noordzee ligt als deemoedig voor de kust van het Hol landse moederland. Het is blootge steld aan de winden uit het westen en het noorden, uit het zuiden en het oosten. Nooit brandt de zon zo sterk dat zijn stralen de koele lucht geheel verwarmen kunnen, 's Zomers over stromen vreemden het kleine land. In de duinen richten zij zich in met tenten en wagentjes of zij vinden een onderdak in gastvrije herbergen Dan graven zij kuilen aan het strand, ze zetten ligstoelen en tafeltjes aan de voet van de duinenrij en zoeken ach ter schermen beschutting voor de wind. De lage dennen en de schaarse loofbomen, elzen, olmen en wilgen, ook de hagen, neigen voorover hun kruinen. Alleen zó houden ze het uit in de altijd stromende lucht. Soms luidt in Den Hoorn de kerkklok en de mensen van De Koog, waar de hei nog groeit, horen het. Men moet dan wel scherp luisteren. Ook moet men goed kijken als de windmolens draaien voor een veld met rode papavers. En als de vloed opkomt is 't goed op de zachte top pen van de duinen. Dan zwaaien de vuurtorens hun schitterlichten over de noordelijke eilandsrand. Ook die torens behoren bij het eiland, het is of zij de mensen op zee willen zeg gen waar Texel ligt. Er zijn eenzamer eilanden in Fries land en in de wereld. Er zijn eilanden waar groter gewemel van mensen is en misschien zijn er ook wel mooiere. Wie Texel heeft gezien heeft iets echts beleefd, dat altijd daar is waar de mensen nog mensen zijn. Zij laten hun huizen open dag en nacht. Witte lijsten omringen de vensters en violieren met paarse heide staan in de tuintjes. De voor schoten van hun huizen zijn groen gekleurd en waar de schapen grazen zijn de weiden door sloten verdeeld. De meeuwen staan op de ruggen van de trage koeien Texel is een paradijs met honderden soorten van de mooi ste vogels. Ze vliegen heen naar de met schelpen begroeide wadden. De paarden zijn rap. Hun volle manen en dikke staarten kennen alle winden. Ze hebben een kleur als het riet van de daken. Ze zijn sterk de dieren, als de mensen op het eiland, waar de huizen breed en uitgebreid schuil gaan onder daken als pyrami- den Ze reiken bijna tot de grond die daken. De huizen zijn schoon en eer lijk, ze stralen warmte en vertrou wen uit. Het eiland heeft geen bergen. Slechts een paar lichtglooiende klei ne heuvels omarmen het lage land Van hun hoogten ziet men uit op zee waar de robben stoeien. En altijd liggen er gekleurde schelpen en rose zeesterren op het strand. Soms op een zomerse dag, als de avond valt en de zon onder gaat, is het eiland als verstild. Texel schijnt het dieprode licht voor altijd te wil len omvatten Nu straalt niet het al te witte licht. En over de zee voert van de horizon naar de kust een weg van goud. Dan vliegen de reigers met zware vleugelslag. De dans van de duizend vogels begint en het spartelen van de vissen. De lammeren staan roerloos, koeien en kalveren verwachten de nacht. Dan is 't uur van het Grote Ge beuren, van de Liefde daar en mis schien wel van' fret Gebed. En jaar na jaar ruist de zee om het land. Als de maan boven Texel staat De golven tot aan de duinen komen Als in zuidenwind de klaproos bloeit En schitterlichten langs de hemel stromen Als de schepen stil te samen staan Dn de meeuwen in het donker krijsen Als de duiven op hun vleugels gaan Dan weet de mens dat 't voorjaar is Angelica Arb.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1