(jroen ^wartr jexels in het harL, {et nieuwe raadhuis geen synthese ussen oud en nieuw iiiitiilp! «witr.-ipisü ■Will illiCEl 5: Redakteur afwezig lIlWIï Belgische kotter gezonken Alb. Backer 40 jaar boekhouder Diarama Holland in De Koog Kerkconcert in Den Burg Belangrijke mededeling voor onze abonnees op het vasteland Texelse zangkoren hadden succes Echtpaar De Boer nam afscheid van dorpshuis iAG 3 JUNI 1969 82e JAARGANG No. 8372 e N.V. v/h Laogeveld De Rootf j 11 Den Burg, Texel Tel. 2741 lljjry de Graaf, Keesoiulaan 43, Den jjL (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif* feiscnbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,90 p. kw. 4- 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct. per mm exd. 4% BTW mt, Nu ons nieuwe raadhuis zijn voltooiing nadert, het plaveisel rond het ge bouw goeddeels is gelegd en hoog-oprijzende lichtmasten nog onwennig aan doen, menen wij een beschouwing over hoofdzaken, 't gebouw aangaande, niet achterwege te mogen laten. Te meer omdat in sommige kringen van de bevol king ernstige kritiek op het bouwwerk geleverd wordt. Een kritiek, die soms gegrond, in andere gevallen echter onredelijk genoemd moet worden. jg--^j -- ij stellen vóórop, dat ook wij met nieuwe gemeentehuis niet geluk- ig zijn. Onze bezwaren betreffen wfdzakelij'k de uiterlijke vorm Noch cnventioneel, noch modern in de goede etekems van het woord, miskent het waarde en functie van het levendige intieme dorpsplein, dat de Groene laats eens was. De lage en lange, te mge voorgevel, vormt een abrupte legrenzing, het is alsof de Groene laats aan één kant afgesneden is. De lak deling met een overigens goed itme van de ramen, neemt dit gevoel iet weg. Stellig zou een minder breed evelfront, waarbij aan weerszijden van voorgevel meer ruimte was gebleven oor de toegangen tot Binnenburg en arkstraat, minder storend hebben ge- erkt. Wij begrijpen wel, dat de archi- ;kt aan een bepaalde inhoud van het ebouw gebonden was en dat hij bij ;n minder lang gerekte gevel, hoger ad moeten bouwen. Zoals hij eerder wnerkte, zou een hoger gebouw het ntzicht op de Grote Kerk belemmerd lebben. Nadat wij het bouwwerk nog ins van alle kanten opgenomen heb- ïn, mag gezegd worden dat Vanaf het VV. kantoor een aannemelijk uitzicht «kregen is. Van andere plaatsen af ezien, kunnen wij het beeld echter niet waarderen. Doodlopende Binnenburg Door de zijgevel aan de kant van de linnenburg, loopt deze eens zo gezel- ige straat, dóód tegen een afsluitende fnur met ramen Boven die zijmuur ijst een cylindrische en geribde verho- ing uit, waaronder weldra onze vroede aderen hun vergaderingen zullen hou- en. Komend van de Stenen Plaats lijkt iet alsof er geen verbinding met de iroene Plaats is. Het fraaie Polderhuis, ai niet te spreken van de daarbij beho rende dienstwoning, geraakte in de ferdrukking. Het is alsof in een zaal vol mensen een zware en grote kerel tossen de rijen liep, een ander van zijn taats verjoeg en zelf zo breed-uit ging fltten, dat zijn buren werden wegge- "jnikt In ons geval is althans één van J!o buren héél belangrijk. Het Polder huis immers is het gebouw waar bin nenkort de waterschapsbelangen van 'et gehele eiland behandeld zullen worden, het is in de Texelse gemeen- ^bap zeker niet van minder belang dat het gemeentehuis. De architekt eoft de Grote Kerk als zinnebeeld an het geloofsleven willen sparen, r^ar had geen oog voor ons eiland, dat aan alle kanten bedreigd door wa ter, een ander zinnebeeld vond in zijn Polderhuis. Het interieur Daartoe uitgenodigd, waren wij in de gelegenheid ook het interieur van het nieuwe Raadhuis te bezichtigen en la tei wij daar dadelijk aan toevoegen te bewonderen. Hoewel de finishing touch nog aangebracht moet worden, geloven wij, dat Texel op dit interieur trots kan 2']i In een goede sfeer onder optimaal gunstige omstandigheden, zullen zowel oe bestuurders als de ambtenaren hun werk kunnen verrichten. Het verschil met de bekrompen behuizing op het °ude Raadhuis, slechts een middelma- bg herenhuis uit de vorige eeuw, is wel héél groot. De vele diensten van bet gemeentelijk apparaat, nu nog in allerlei bouwsels ondergebracht, zul- •en in de toekomst dicht bij elkander jiggen hetgeen hopelijk de samenwer- van die diensten bevorderen zal. Het uitzicht op de Grote Kerk Het nieuwe en het oude raadhuis zijn de symbolen van twee tijdperken met volkomen verschillende opvattingen. Het oude raadhuis dateert uit jaren van burgerlijke gezapigheid toen re genten zich vorstjes waanden in hun dorpen, toen grote rijkdom stond tegen over grote armoede, toen Texel meende dat de wereld ophield achter het Mars diep. Het nieuwe raadhuis getuigt van een snel veranderende tijd, waarin men op weg is naar steeds grotere verbanden. Helaas zijn nut en efficiency op deze weg zulke niets ontziende krachten, dat de mens met al zijn gebreken, maar ook met zijn rijke gevoelsleven er door in de verdrukking komt. Deze thans optredende krachten hebben meedogenloos aan al het oude op Texel een einde wilen maken; ze kwamen voort uit de instelling van de architekt. Omdat wij de krachten van de nieuwe tijd erkennen en zelfs onvermijdelijk achten, aanvaarden wij ten volle het interieur van Bruin's schepping. Wij zouden wellicht het uiterlijk van het nieuwe gebouw óók aanvaard hebben, indien dit zich op een andere plaats demonstreerde. Gegeven de grote waarden uit het verleden, kunnen wij slechts vaststellen dat het nieuwe raad huis op de Groene Plaats in de meest letterlijke zin van 't woord mis-plaatst is, het is op de verkéérde plaats tot stand gekomen. De architekt is er niet in geslaagd een synthese tussen verle den en heden te vinden. Het niet-res- pecteren van de waarden uit het ver leden is de voornaamste grond voor onze wrevel. Het wezen van het oude dorpsplein is voor altijd verdwenen, een te nuchter nut, een te grote effi ciency en een veronderstelde noodza kelijkheid leidden tot een gebouw dat in het dorpscentrum vloekt tegen een erfenis van eeuwen. Of zou nog iemand durven ontkennen, dat dit verleden waarde heeft? Het verbroken evenwicht in de oude dorpskern heeft bij de bur gerij het gevoel van onbehagen doen ontstaan, waarvan in de aanhef van dit artikel sprake is. Onbehoorlijke kritiek Ondoordacht en onbehoorlijk achten wij de platte kritiek op het gebouw ge leverd. Men werpt daarmee alleen een blaam op zichzelf, méér dan op het ge wraakte gebouw. Van andere aard was het ingezonden stuk van een groep jon gelui, waarin ironisch van leer getrok ken werd. Het stuk gaf in ieder geval blijk van meeleven met een voor Texel belangrijk gebeuren. Toch hadden wij gaarne hier een meer positief geluid willen horen. Want welke bezwaren men ook mag hebben, het was een gro te en moeilijke opgave dit raadhuis te ontwerpen en te bouwen. Naar ons ge voelen was het niet de architekt, maar de opdrachtgever in dit geval on voldoende onderlegd die te kort ge schoten is. Helaas was het de wel-on- derlegde architekt. die in te grote mate zijn opdrachtgever beïnvloed heeft. Een andere opgave Wij kunnen slechts de hoop uitspre ken dat het tegenwoordige gemeente bestuur niets na zal laten om de Groene Plaats, voor zover dit nog mogelijk is, in te passen in onze eilandelijke sa menleving opdat de geslachten die na ons komen er hun hoogtijdagen zullen beleven, zoals wij dit deden. Ook dit zal een zware opgaaf zijn, echter niet onmogelijk voor hen, die geroepen zijn om te besturen en te administreren, maar ook om glans en vreugde te brengen in het leven van de Texelaars. Met nut en efficiency zal dit laatste niet veel uitstaande hebben. VI. Onze redakteur is tot 7 juni met va kantie. Zijn taak wordt waargenomen door de heer J. A. v.d. Vlis, B 68 (Zuid- Haffel) te Den Burg. Deze is overdag gewoonlijk te bereiken in de drukkerij. Op zijn huisadres beschikt hij evenwel niet over telefoon. Telefonische bood schappen voor hem worden echter gaar ne aangenomen aan de zaak (2741 of 2403) en in spoedeisende gevallen direct doorgegeven. Directie Texelse Courant Vóórgevel vanaf de Raif feiscnbank De doodlopende Binnenburg Ida Mary verleende assistentie DE COCKSDORP Zondagmorgen 8.50 uur is de reddingboot Ida Mary uitgevaren omdat bij de verkennings- ton van het Molengat, westelijk van De Koog, de Belgische kotter. Zeebrug- ge 775 in nood verkeerde. Toen de red dingboot ter plaatse verscheen bleek dat het schip op sleeptouw was geno men door de Groningse kustvaarder Jell. Met een rubbervlot had de be manning de kustvaarder weten te be reiken. Kort daarna kwam de Helderse reddingboot Suzanna bij de sleep langs zij van de kustvaarder. Aanvankelijk 'wilde de laatste de bemanning van de kotter naar Den Helder brengen, de kotter was inmiddels gezonken. Kort daarna stapte de bemanning over op de Suzanna. De Ida Mary pikte de scheepspapie ren en de drijvende persoonlijke bezit tingen van de Zeebrugge 775 op en kwam kort na het middaguur weer op zijn basis aan. Ten huize van de heer H. de Lugt werd 30 mei j.l. in besloten kring het feit herdacht, dat de heer A. Backer Tzn 40 jaar geleden als boekhouder bij Selectiebedrijf C. J. de Lugt in dienst trad. Tijdens deze bijeenkomst werd door de heer R. W. Stoepker Czn, voor- zitter van de Holl. Mij van Landbouw, afdeling Eierland, met een toepasselij ke speech een ingelijst diploma voor 40 jaar trouwe dienst aan de jubilaris overhandigd. De heer Stoepker wees er o.a. op hoeveel er door steeds ver dergaande mechanisatie in de structuur van de bedrijven veranderd was. De heer C. J. de Lugt dankte de ju- kilaris voor de uitnemende wijze, waar op hij zijn taaie had vervuld en prees hem voor zijn grote accuratesse, eer lijkheid en integriteit, die hij in deze vertrouwenspositie had getoond en overhandigde hem als blijk van waar dering een enveloppe met inhoud De heer J. Vinke schonk met een geestig speech je namens het personeel een boekenbon. Mevrouw Backer deelde in de hulde en kreeg van de diverse sprekers bloe men aangeboden. Binnenkort zal Diarama-Holland een aantrekkelijkheid voor Texelaars en toeristen zijn. Dit diarama houdt het midden tussen Madurodam en het be kende Panorama Mesdag in Den Haag. Met vijf camera's op één statief zijn van diverse beroemde punten in Ne derland panorama foto's gemaakt. (Keu kenhof, Pernis, Euromast, Deltawer ken enz.). Deze foto's (dia's) worden met vijf projectors op een scherm van 5 bij 25 meter geprojecteerd, zodat men een uitstekende indruk van Hollands be langrijkste taferelen krijgt. Door het gigantische doek (het groot ste van Europa) en de fantastische kleuren denkt men midden in het landschap te staan. Een commentator zorgt voor de no dige interessante wetenswaardigheden, ook voor kinderen is dit een leerzame belevenis. Het hele schouwspel speelt zich af in een demontabele van plastic ver vaardigde hal, waarin men vanaf een tribune de reis langs Hollands meest interesante vergezichten mee maakt. De produktie van Diarama-Holland is in handen van Henk Horsman. De fotograaf Fred den Ouden maakte de opnamen. De hal zal in De Koog opgesteld worden. Voor echte muziekliefhebbers zal in de Ned. Herv. kerk te Den Burg een concert gegeven worden op dinsdag 24 juni, 's avonds 8 uur. Rieuwert Blok zal het orgel bespelen en de tenor Corne lls Hoek zal zich daarbij laten horen. Uitgevoerd worden o.a werken van Johann Pachelbel (Fantasie in g- klein), Schütz (Kleines geistliches Konzert, Joh. Seb. Bach (Choral Gesange en Geistliche Lieder) en Handel (fragmen ten uit de Messiah). Rieuwert Blok studeerde orgel bij Anton van der Horst en piano bij Nel lie Wagenaar en is, behalve als diri gent, werkzaam als leeraar muziek aan het lyceum in Den Helder. Oornelis Hoek studeerde aan de con servatoria van Basel en Mannheim bij Leni Neuenschwander (een leerling van de beroemde Aaltje Noordewier). Hoek zingt vooral veel in het buitenland, liederen, maar vnl. in oratoria. Wij bevelen deze avond, waarbij de toegang vrij is, van harte aan. Zo wei nig is men in onze gemeente in de ge legenheid naar dit soort muziek te lui steren, dat de initiatiefnemers en de uitvoerenden eigenlijk bij voorbaat een groot gehoor verdienen. Bij de uitgang wordt een collecte ge houden. Tot nu toe werd U elk kwartaal door de PTT een kwitantie voor het abonnementsgeld aangeboden. Aan incassokosten was U aan ons (en waren wij aan PTT) ƒ1,ver schuldigd, óók als U niet thuis was of om andere reden niet aan PTT betaalde. Op een abonnementsprijs van ƒ3,90 per kwartaal zijn deze incas sokosten wel heel erg hoog. Daar om zullen wij met ingang van 1 juli overgaan tot een gemakkelij ker, moderner en voor U gratis manier van incasseren. Vóór 1 juli ontvangt U van ons een accept girokaart over het der der èn vierde kwartaal 1969. Derhalve verzoeken wij u het abonnementsgeld nog niet te wil len voldoen, maar te wachten tot U van ons een accept girokaart ontvangt. Bij voorbaat danken wij U voor I Uw medewerking. I Administratie Texelse Courant Concours in Heerhugowaard Op het concours van Noordhollandse zangkoren te Heerhugowaard hebben de Texelse koren grote successen be haald. Het Dameskoor onder leiding van de heer J. Visser behaalde een eer ste prijs in de superieure afdeling met het hoogste aantal punten en verwierf daarmee opnieuw de wisselbeker. Van harte daarmee gefeliciteerd. De Eilandzangers van Den Burg on der leiding van de heer J. Hooy behaal de in de eerste afdeling de eerste prijs en Advendo van De Koog behaalde in dezelfde afdeling, ook een eerste prijs, zelfs met erikele punten meer dan de Eilandzangers. Door grote toewijding heeft men deze prijzen weten te behalen Ook deze ver enigingen onze hartelijke gelukwensen. Onder grote belangstelling hebben de heer en mevrouw J. de Boer-Koolstra afscheid genomen als beheerders resp. van het Militair tehuis en het Dorps huis aan de Burgwal in Den Burg. Ge durende een tijdvak van niet minder dan achttien jaar hebben zij tallozen aan zich verplicht. Namens het dagelijks bestuur van de Stichting Cultureel Werk Texel sprak in de eerste plaats ds. Soesan woorden van grote dank, hij schetste de vaak moeilijke taak van het echtpaar en meende dat een mooie staande sche merlamp een passend geschenk was, dat nog lang van aller erkentelijkheid zou getuigen. De heer C. A. Kaczor sprak namens de bejaardensocieteit, waarvan de leden zo menig kaartje in het gebouw hadden gelegd! De moeder van de heer De Boer, in moeilijke omstandigheden een redster in nood, kreeg namens de Stich ting onder het uitspreken van dank woorden een fraaie plant aangeboden. De heer P. L. Buijsman sprak namens het NW, mevrouw Stiggelbout-Huis- man namens de Vrouwenbond van het NW. Vertegenwoordigers van de Be- stuurdersbond, de Zondagsschool en de Bond van Christelijke Plattelandsvrou- Jiwen roemden het echtpaar om hun gro- j te verdiensten. Tenslotte sprak de heer B. F. v. d. ^Berg namens de Fotoclub. Een foto van de afscheidsreceptie werd de heer en mevrouw De Boer daarbij in uitzicht gesteld. OPBRENGSTEN EMMABLOEMCOLLECTE 1969 1968 Den Burg 506,20 422,31 Den Hoorn incl. P.H. Polder 112,54 113,13 Oosterend 124,12 129,44 De Koog 114,78 Oudeschild 105,24 97,69 De Cocksdorp 9,89 31,03 Eierland 38,73 31,73 De Waal 22,14 18,73 918,86 958,84 Alle gevers hartelijk dank voor deze giften voor hun eigen Groene Kruis. DE TEXELFILM Ten gerieve van de vreemdelingen op ons eiland vestigen wij de aandacht op de Texelfilm die iedere donderdag om acht uur in de bioscoopzaal ver toond zal worden. Toegangsprijs volwassenen 1,25, kinderen 0,75.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1