Cjroen 2rwartsjexelsin het karL, Hotelbouw poldertje Ceres krijgt steun van gemeentewerken Indanks tien bezwaarschriften S. de Waal over veranderingen op zijn geboortegrond uitvoering van al uw effecten orders «De Waddenparel" Uit goed U! voor Taverne „Riche" Trio Frans Pietersen Discotheek „Vat 69" dansen Redakteur afwezig Bromfietser aangereden J'Elleboog Bar Dancing Lg 6 JUNI 1969 82e JAARGANG No. 8273 ,te N.V. v/b Langcveld De Rooü 11 Den Burg, Texel Tel. 2741 jjjny de Graaf, Keesomlaan 43, Den [1.(02220 2741, 's avonds (02220) 2403 In kringen van min of meer ingewijden was het reeds lang bekenddat n.v. Ceres i.o. het voornemen heeft in het nieuw bedijkte poldertje bij de oerdenj Ceres een hotel te bouwen. Dit hotel zal een capaciteit hebben van iö tot 200 bedden, een parkeerterrein voor 200 auto's, een afzonderlijk per- aeelsgebouw, een buiten-zeewaterbad en wellicht een verwarmd binnen- waterbad met daarachter een sauna. Om tot een betere rentabiliteit te ien zal het hotel tevens als congresgebouw geëxploiteerd worden. Het hotel, 15 meter hoog, zal in drie blokken tot een hoogte van 6V2 me- misschien zelfs 7V\2 meter, boven de dijk uitsteken. Tot de initiatiefnemers ir de bouw behoren de heren E. Breeuwer, eigenaar van hotel „De Linde m-Texel" en een zekere heer Bergen, ons niet bekend, maar kennelijk ehorend tot de financiers van de n.v. Ceres. Bevorderaars van het plan zijn heren A. Visser en K. Stoepker, beiden optredend voor het bestuur van de rins Hendrinkpolder. De laatsten hebben het deel van het poldertje, dat ■gendom van de Prins Hendrikpolder is, op een voorlopig contract ver- ocht aan de n.v. Ceres. De rest van het poldertje, eerst eigendom van Do men schijnt aan de Prins Hendrikpolder of aan de n.v. Ceres overgedra- en te zijn. De vereiste ministeriële goedkeuring hierop is echter nog niet erleend. iar. Vóór de bedijking van het poldertje d de grond in de uitbreidingsplannen bestemming „duinen en strand", ids in 1962 trachtte de gemeente 5 vóór de drooglegging de grond eigendom te verkrijgen om er een ireatieve bestemming aan te geven, it bestuur van de Prins Hendrik- Ider weigerde echter aan de gemeen te verkopen. Een paar jaar later wei- rde men ook de grond aan het NIOZ er te doen. Het is waarschijnlijk, dat initiatiefnemers van het hotelplan, heren Bergen en Breeuwer, een gore prijs dan de andere gegadigden Iden. Uiteraard hadden de bestuur- rs van de Prins Hendrikpolder het !ste recht zo duur mogelijk te ver- len. k Werkgroep Recreatie Texel heeft zijn rapport van 30-9-1964 voor het Idertje Ceres een recreatieve be- mming wenselijk geacht. In dit rap- rt wordt o.m. geadviseerd in het pol- rtje een vissershotelletje toe te laten, door het aanplanten van boom.sin- szo nodig aan het oog onttrokken zal rden. Uit de toelichting op de recreatieve itemming nu aan de gronden van res te geven, blijkt dat B. en W. zich lar ten dele aan het advies van de erkgroep hebben gehouden. Het col- [e beoogt nu de stichting van een oot hotel, zoals gezegd met minstens bedden. De bezwaarschriften Toen de gemeente een verandering n het bestemmingsplan voor Ceres inste, werd dit bekend gemaakt en od men de gelegenheid daartegen be waarschriften in te dienen. Niet min- dan tien bezwaarschriften zijn tegen verandering van het bestemmings in, dat door B. en W. in zijn toelich- ig verbonden was aan het plan van de Ceres, ingebracht. Het eerste be waarschrift is afkomstig van de heer Pfeiffer, consulent van het Staats bosbeheer te Haarlem. „Het geprojec teerde hotel met congresruimte heeft een dergelijke massa en bouwhoogte, dat ernstig afbreuk wordt gedaan aan het landschappelijk schoon in wijde omgeving". Geconstateerd moet worden, dat het gebouw nog 4 meter boven de nieuwe verhoogde zeedijk uitsteekt. Vanuit de Hoge Berg acht de reclamant de schade aan het landschapsbeeld nog groter dan van uit zee gezien, omdat juist van die kant, tengevolge van de veel lagere oude zeedijk, drie blokken van 6,5 a 7,5 meter het uitzicht zullen storen. Ir. Pfeiffer wijst er nog op, dat hier van een bescheiden vissershotel letje ge<*n sprake is en dat er dus ge handeld wordt tegen het advies van de Werkgroep Recreatie. Vogelreservaat De dames Dijt verzetten zich omdat het voorgestelde plan de rust verstoort rond de eendenkooi, waarvan zij eige naressen zijn. Men meet met twee ma ten. Enerzijds het hoge gebouw van de n.v. Ceres, anderzijds de stringente eisen, gesteld aan het bouwen op de Hoge Berg. Men wenst de Hoge Berg als een soort natuurmonument te hand haven, maar verstoort en bederft de skyline. De Stichting Agrarisch bedrijf t.b.v Natuurbehoud Texel, de Contact- Commissie voor Natuur- en Land schapsbescherming en de Vereniging tot behoud van Natuurmonumten uitten soortgelijke bezwaren. De laatstge noemde vereniging is bereid het polder tje als vogelreservaat te verwerven. De bewoners van de Hoge Berg G C. Cadee en 38 anderen, alle Dr. (advertenties I.M.) Zaterdag en zondag gezellig uit in met muziek van het duo Len Burdan en Freddy Goris DE GEHELE WEEK GEOPENB. «ET NATIONALE KWALITEITSMERK VAN WARME BAKKERS Daarom zaterdag a.s. naar Café-bar-dancing daar speelt voor U krealieplan. In tegenstelling tot de toe lichting van B. en W. is de heer Abra- hamse van oordeel dat in dit geval een nieuw onderzoèk als bedoeld in art. 7 lid I van het Besluit op de Ruimtelijke Ordening 1965 noodzakelijk is. Initiatiefnemers aan het woord Nadat B. en W., de reclamanten tegen het plan de gelegenheid hadden gege ven hun bezwaarschriften nader toe te lichten, waarbij de heer De Haan er op wees dat het polderpeil van de grond bij Ceres 40 cm. hoger ligt dan van de omringende polders, waardoor vervui ling door vergiften e.d. praktisch onmo gelijk is en het gebied dus uit zou mun ten als natuurreservaat, stelde het col lege de initiatiefnemers van de hotel- bouw in de gelegenheid de bezwaar schriften te bestrijden. De heer Breeu wer kwam daarbij met 'n nieuwe pers pectieftekening. De heer Stoepker achtte de bezwaren van de reclaman ten i.v.m. de ontsluiting van het gebied door verandering in de wegen niet ter zake Hij ontkende dat het poldertje een rijk vogelleven heeft. De heer Ber gen zei dat een verlaging van de bin nendijk bij Ceres niet de wens van de initiatiefnemers is. De op de tekening geprojecteerde weg langs Ceres is nog als schetsmatig te zien, omdat men niet weet wat de Rijkswaterstaat van plan is. De heer Bergen meent dat een ze kere onderbreking van de skyline het beeld van de Hoge Berg veel mooier zal maken. De initiatiefnemers noemden het bezwaarschrift van Dr. Cadee en 38 anderen een klein kunstje; het zou wei nig moeite kosten er een rekest met honderden handtekeningen tegenover te stellen. Men noemde het opvallend, dat geen enkele bewoner van de Prins Hen drikpolder getekend had. De reclamant De Blok, stellend dat het hotelcomplex een dépendance zou zijn van een Kur ort in Bad Godesberg, zal door de rechtskundige van de initiatiefnemers „getart" worden deze bewering waar te maken. De n.v. heeft geen binding met wie dan ook, zo werd gezegd. Het argument van de heer Van der Vlis, dat het polderbestuur zich laat lei den door financiële motieven is onjuist, de heer Breeuwer acht de cijfers i.v.m de rentabiliteit evenzeer onjuist. Vol gens hem is voor het hotel bij een bed- bezetting van 40% een ruime rentabi liteit bereikbaar. Voor eventuele con gressen zijn nu reeds aanvragen bij hem binnen. Tegen het bezwaarschrift van Drs. Abrahamse wordt aangevoerd, dat er geen verband tussen de doelstelling van de Vereniging tot Behoud van de Wad denzee en het bezwaarschrift bestaat. Burgemeester en Wethouders stellen de Raad voor alle tien bezwaarschriften ongegrond te verklaren. bewoners van woningen in het gebied van de Hoge Berg, wijzend op het kost bare plan om van de Hoge Berg en om geving een landschapsreservaat te ma ken, achten een schending aan de zuid flank van dit gebied ontoelaatbaar. Het gezicht op de Waddenzee en de dijk is hier uniek, zo schrijven zij. Vooral ook door de combinatie van het heuvelland uit de ijstijden met de Waddenzee. Van geen enkel waddeneiland is het karak ter zo typisch. Zij adviseren om hotels elders te bouwen b.v. te Oudeschild. De heer Swennen e.e. zijn van oordeel dat alles gedaan moet worden om be bouwing aan de wadkant te voorkomen en menen dat het landschapsreservaat dan pas zin heeft indien de rust is ge waarborgd. Een hotel hoort bij een woonkern, zo schrijven zij en niet in Texels mooiste landschap. De heer Van der Vlis voert de reeds hiervoor ge noemde bezwaren aan en wijst op de onmogelijkheid het hotel rendabel te maken. Volgens een door deskundigen uitgebracht rapport aan de Amster dam-Rotterdam Bank van september 1968 zal een bedbezetting over een vol jaar van 60 a 70% noodzakelijk zijn om tot een verantwoorde exploitatie te ko men. Het plan van een congresgebouw noemt hij een illusie. Het eiland ligt te afgelegen, biedt congressisten zeker in de winter onvoldoende vertier en kan onmogelijk met congresgebouwen als dat in Den Haag concurreren. Brutaal boven de dijk De Stichting Menno van Coehoorn, de Vriendenkring Texel en de Lande lijke vereniging tot behoud van de Waddenzee komen met ongeveer de zelfde bezwaren. Drs. Abrahamse uit Groningen, de bekende redakteur van het Waddenbulletin, schrijft veront waardigd over de ernstige schade door een bouwwerk, dat brutaal 7 meter boven de dijk steekt. Met name de Hoge Berg zal in zijn waarde aanzienlijk door het hotel worden aangetast. Met nadruk stelt hij vast, dat door het onderhavige ontwerp zeer sterk wordt afgeweken van het door de Raad vastgestelde re- Het is opvallend hoeveel oud- Texelaars, soms al lang in het bui tenland woonachtig, steeds weer naar hun geboortegrond terugke ren. Zelden voor goed, meestal om er een vakantie door te brengen. Tot de bekendste Texelse emigran ten behoort stellig de heer S. de Waal, in 1936, in een tijd van ar moe naar Zuid-Afrika vertrokken. Op Texel was de toestand toen even beroerd als overal elders in Europa, de kans op carriere be stond nauwelijks; Zuid-Afrika lokte In verschillende plaatsen van Transvaal heeft de heer De Waal als aannemer gewerkt. Het is hem goed gegaan. Toen hij nog maar enkele maanden geleden gekozen werd tot voorzitter van de Pruden tial Eguity Building Society, een maatschappij werkend met een kapitaal van 150 miljoen gulden, was dit de kroon op zijn werk. Oude Texel-films Wij hebben de heer De Waal opge zocht om hem naar zijn indrukken over ons eiland te vragen. Hij was juist be zig oude Texel-films te draaien en liet ons graag mee genieten. Weet U, zo zei hij, dat ik in de loop van de jaren meer dan 2000 Texelaars op mijn films kreeg? Velen zijn heengegaan, maar juist daar om is het zo interessant er naar te kij ken. Filosoferend merkte hij op: er is een oud spreekwoord dat zegt hoe het leven kort is, maar de kunst lang. Ge neraties hebben 't eiland bewoond, ge neraties zijn gegaan. Het eiland echter is zichzelf gebleven, eeuwen lang. Al leen déze tijd met déze generatie schijnt het nodig te vinden de oude landschap pen te verknoeien. Onderwijl draaide de film verder. Wij hoorden dat onze oud- Texelaar het plan had zijn films voor het publiek te vertonen. Hij verwachtte een grote opkomst en wilde de baten bestemmen voor het nieuwe zwembad De Waal's oordeel Toen pas konden wij hem de vraag stellen waarvoor wij hem hadden be zocht. Wij vroegen wat de heer De Waal bij zijn terugkeer in onze gemeente het meest getroffen had. Hij antwoordde Ondanks het feit, dat ik drie jaar ge leden hier ook was, zijn de veranderin gen ingrijpend. Ik kan niet zeggen, dat Den Burg er mooier op geworden is. Zelf zit ik in een bouwbedrijf en op heel wat plaatsen heb ik nieuwe en vooral ook veel grote gebouwen gezien. Op Texel, zoals trouwens overal in Ne derland, is de woningbouw getroffen door eenvormigheid. Of ik in Limburg Advertentie I.M. 't weekend Toegang 18 jaar. kom, in Groningen of op Texel, de ty pische gebouwen van de eigen streek verdwijnen, men bouwt niet meer in de stijl van die streek. Er heeft een nivel lering plaats gevonden waarvoor ik allerminst bewondering heb. In Den Burg heeft men op de Groeneplaats en in de Binnenburg bankgebouwen neer gezet zonder het minste begrip voor reeds bestaande gevels. Het pandje, waarin het sigarenmagazijn van de heer Plaatsman is gevestigd, leunt tegen een bankgebouw aan, dat niet de minste verwantschap met de vroegere dorps- bouw heeft. Er is een onevenwichtig heid ontstaan, die de Binnenburg on rustig in plaats van gezellig maakt. Ik acht het onbegrijpelijk, dat de bevol king van Texel, toch zo aan het eiland gehecht, dit heeft toegelaten. Het hek is van de dam met het nieuwe raad huis, met de bankgebouwen. Iedere ar- chitekt in zg. moderne architektuur is in het vervolg bij voorbaat veront schuldigd. Het kan wel zijn dat men op aandrang van raadgevers juist deze kant wenst op te gaan. Persoonlijk acht ik dit echter een nadeel voor Den Burg, het dorp, liever het kleine stadje, dat eens voor de eigen bevolking, maar vooral ook voor vreemdelingen een grote aantrekkelijkheid had. Saaie nieuwbouw Den Burg is in de laatste jaren buiten het centrum aanzienlijk uitgebreid. Hierover gevraagd antwoordde hij; Ik kan daar niet van onder de indruk zijn. Met alles wat ik elders heb gezien, blijft het een bescheiden gevalletje, waar nog al wat op aan te merken is. De nieuwe straten achtte de heer De Waal van een te grote eentonigheid, van speelse ele menten is geen sprake. Het zijn alle maal dezelfde nette en keurige wonink jes met de even nette en keurige tuin tjes. Natuurlijk zo zei hij ons, levert dit een financieel voordeel op. Men heeft voor de bouw van zulke huisjes geen echte architekt nodig, maar kan met een tekenaar volstaan. Maar absoluut le venloze eenvormigheid is er het gevolg van. De uitleg van het dorp zelf is wel overwogen tot stond gekomen, maar aan de bouw, de architektuur van de huizen is nauwelijks aandacht besteed. Verandering in bevolking Verder pratend met de heer De Waal over de bevolking, vertelde hij hoe hem opgevallen is hoe deze langzamerhand naar afkomst aan het veranderen is. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Rail- feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,90 p. kw. 4- 40 ct. incasso. Advert.: 18 ct. per mm. excl. 4% BTW Onze redakteur is tot 7 juni met va kantie. Zijn taak wordt waargenomen door de heer J. A. v.d. Vlis, B 68 (Zuid- Ilaffel) te Den Burg. Deze is overdag gewoonlijk te bereiken in de drukkerij. Op zijn huisadres beschikt hij evenwel niet over telefoon. Telefonische bood schappen voor hem worden echter gaar ne aangenomen aan de zaak (2741 of 2403) en in spoedeisende gevallen direct doorgegeven. Directie Texelse Courant Toen de 70-jarige G. de W. uit Den Burg woensdag met zijn personenauto vanaf de Elemert de Pontweg overstak, verleende hij geen voorrang aan de 16- jarige bromfietser A. Rentenaar uit Oosterend, op weg naar de boot. De gevolgen waren ernstig. De bromfietser brak beide bovenbenen en is per ambu lance naar het Lidwina Ziekenhuis in Den Helder gebracht. Dokter Barnard verleende de eerste hulp. Tegen G. de W., die verklaarde de brommer niet gezien te hebben, is proces verbaal op gemaakt. Duidelijk ziet men dit in het adressen- boekje dat de Stichting Cultureel Werk in het licht gaf. Het aantal niet-Texe- laars is in de verenigingsbesturen op vallend groot. Daar is natuurlijk niets op tegen, het zal de verdere ontwikke ling van het eiland alleen maar ten goe de kunnen komen. Maar zou het wel licht mede hieraan toe te schrijven zijn, dat zoveel van het Texels-eigene verlo ren gaat? Texel, eens bekend om zijn eigen aard, om zijn fraaie boerderijen en boeten, om zijn afwisselende land schappen, lijdt in alle opzichten onder vervlakking. Te veel van het oude ver dwijnt voor goed en wat er voor in de plaats komt, getuigt in de regel alleen maar van banaliteit. Toen wij in het midden brachten, dat juist onder hen, die zich van elders in onze gemeente gevestigd hadden, veel minnaars van het oude land waren, ont kende hij dit allerminst. Hoe meer men sen zich inspannen, zei de heer De Waal, om te bewaren wat echt goed is, zoveel te beter zal het zijn. Ook voor de Texelse economie, voegde hij daaraan toe. Het wordt hoog tijd dat de Texe laars dit gaan beseffen en dat ze te elf der ure terugkeren van een weg slechts voerend naar eentonigheid. De kip met gouden eieren De heer De Waal achtte het een wijs besluit de rekreatie bij het zich uitbrei dende toerisme te beperken tot de wes telijke helft van het e'iland. Begint men daarmee ook aan de oostzijde, dan zal Texels naam als een natuurmonument van de eerste rang weldra aangetast worden. Beseften de autoriteiten maar, zo waren zijn laatste woorden, dat men tóch al bezig is de kip met de gouden eieren te slachten. Achteraf is men met kritiek op het raadhuis gekomen, ach teraf zal men pas ervaren dat rekreatie aan de oostkant van Texel slechts na delige gevolgen hebben kan. Aldus de heer S. de Waal uit Pietermaritzburg in Zuid-Afrika. VERTROKKEN PERSONEN Fredrik Bëkker, van De Koog, K 93 a naar Rotterdam, Icarusstraat 43 (met gezin). (advertenties I.M.) NUTSSPAARBANK veilige gezmsbank voor alle geldzaken dagelijks geopend. Ieder dag geopend. m.m.v. disc-jockey HANS JANSEN

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1