Aantal overnachtingen slonk met 13 pet. Cjrocn (/warL-J~exels in het harL, FRANS ZEGEL )p terreinen Recreatiestichting De heer C. Koorn kreeg antwoord Gemeentebestuur acht omkeren van binnenringongewenst Toeristenkrant B. W. BLIJVEN GEKANT TEGEN WOONFORENSENBELASTING OGELRESCHERMINC HAD GESLAAGDE AVOND Koninklijk bezoek kost gemeente f4000, Landbouwer (58) omgekomen Cereshotel IDAG 10 JUNI 1969 82e JAARGANG No. 8374 |«e N.V. v/b Langeveld I)i Koüij COURANT Lbus 11 - Deo Burg, Texel Tel. 2741 1 Harry de Graaf, Keesonilaan 43, Den I (el. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrüdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Rail. feisenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ3,90 p. kw. -f- 40 ct incasso. Advert: 18 ct. per mm. excl. 4% BTW Illet aantal overnachtingen op de ter men van de Recreatiestichting Texel j het afgelopen seizoen niet 36.751 13'/#) teruggelopen. Het grootst was de ruggang op het terrein „Kogerstrand'' een vermindering van 53.928 werd geregistreerd. Op „Loods - lansduin" liep het aantal overnachtin- in van kampeerders met 3.902 (4%) rug, het aantal overnachtingen van lisjesbewoners met 1.736 (17%) en het antal overnachtingen op het gehele rrein met 5.638 of 5%. Alleen »tDe rim" liet een stijging van het over- ichtingsaantal zien en wel van 2815 f 15°lu. Deze stijging bleef echter be- jngrijk beneden de verwachting. I Het bovenstaande, ontleend aan het dezer dagen uitgekomen jaarver van de Recreatiestichting Texel, Irschilt wel sterk van het verslag over 167 toen over de drie terreinen geno- ien ten opzichte van het jaar tevoren n stijging werd geregistreerd van Ook de gemiddelde verblijfsduur is rig jaar verminderd en wel met ruim n halve dag. Als oorzaken worden uigegeven de niet geslaagde vakantio- Ireiding en het slechte weer. De |eersomstandigheden lieten zich aan- ikelijk overigens goed aanzien. April |ei en de eerste helft van juni waren Maar toen volgde een periode |an harde wind, regen en kou. Veel mpeerders gaven er voortijdig de ui aan; schade aan tenten kwam veel >or. Op 11 juni kwam het dieptepunt: wwongen door storm en zware regen- (il keerden 2.429 personen vroegtijdig ïiswaarts, veelal met een totaal ver- elde kampeeruitrusting. De laatste eek van juli bood evenwel fraai zo- erweer terwijl ook augustus redelijk 1 was. Vrij parkeren Het autoparkeren leverde het afgelc- ■n jaar op Kogerstrand veel moeilijk - iden op. Er wordt steeds meer van de ito gebruik gemaakt. Het meenemen Hl twee auto's door één kampeer- oepje is al geen uitzondering meer. elfs gebeurde het dat af en toe drie ito's werden geregistreerd, toebeho- Sfid aan én gezin. Omdat aan kam- ierders op de parkeerplaats van Ko- irstrand geen plaats meer kon wor- |?n gegarandeerd werd gestopt met het iffen van kampgeld voor de auto. Voor een goed bezette zaal in hotel pe Lindeboom-Texel" hebben de he in Wijnaendls en Van Dongen ïnlei- fcnrie woorden gesproken voor de ooie- aarsfilm, die zij vertoonden. Tenge- plge van het gebruik van landbouw- irgiften is het aasterreïn van de ooi- ïars zo achteruitgelopen, dat er in lis land dit jaar nog maar een vijftien pen broeden. Toch was de ooievaar |er vroeger een algemeen voorkomen- k vogel. De Vereniging tot bescher ming van Vogels heeft met veel moei- in de Alblasserwaard een terrein bn ca 5 ha verworven waar een ooie- aarsdorp is gesticht. Dit terrein wordt 'xuggebracht in de staat waarin het |orspronkelijk verkeerde en zal dan ideale kwekerij voor ooievaars orden. Dc heer Van Dongen verwacht op den duur het plan Manshol.t pl vruchtbare gronden vrij zal doen Nen en gemakkelijker dan onder de Égenwoorchge omstandigheden vogel- Wpieden tot reservaten gemaakt kun nen worden. De ooievaarsfim, grotendeels in Iiol- ein opgenomen, was buitengewoon J°oi en interessant. Na een gedachten- isseling met verschillende aanwezigen Maide nog een ongelooflijk mooie vo- Pnihn van Walt Disney. De heren Wijnaendts en Van Dongen '^oben met deze contactavond goed gedaan. Eindelijk zouden de films ■të eens voor een veel uitgebreider ,pu- "Ck vertoond moeten worden. 1 GESLAAGDEN rijksatheneum Voor het eindexamen van het Rijks- heneum Den Burg slaagden voor di- loma A: A. Albers; G. J. Bakker; mej. C. Goënga; mej. M. J. Hin; mej, A. ■- van Loon; J. Lemstra; mej. C. C. Wïrama, M. Terpstra; mej. L. J. M. I^mer; P. F. J. Witte; mej. J J. Zui- Voor het diploma B; N. C. Baren- ïecht; H. S. de Boer; C. M. J. Blonk; PJ; A. Boon; J. Bosma; B. Dros; W. jfiamse, mej. E. van Groningen; mej. J-Hoogerheide; J. J. Jansen; P. J. A. C. B. van Loon; A. M. Nauta, Nijens; P. Schrama; J. G. Timmer- J- IJ. Witte; mej. C. A. Zijm en •H.M. Zijm. Als vermeldenswaardig feit wijst di recteur Th. v. d. Heerik in zijn jaarver slag op enkele Duitse kampeerders op Kogerstrand die met een eigen vlieg tuig naar Texel waren gekomen en vanaf het Texelse vliegveld diverse vliegtochten maarten. Verschuiving naar juni Ook in het afgelopen jaar werd weer een verschuiving van de maand augus tus naar juni in het bezoek aan de drie terreinen geconstateerd. Deze tendens, die al in 1967 werd opgemerkt, heeft zich nu duidelijk doorgezet. In juni steeg het aantal overnachtingen met 58%, terwijl dat van augustus vermin derde met 50%. Juni is daardoor be langrijker geworden dan augustus. Ge steld kan worden dat omstreeks 16 au gustus het kampeerseizoen geëindigd is. Óp die datum waren op Loodsmansduin nog slechts 172 kampeerders (een be zetting van 6%) en op Kogerstrand 1227 kampeerders (24%). Van vakantiespreiding werd in het verslagjaar niets gemerkt. Al voor de bouwvakva'kantie waren alle terreinen volledig bezet. Kogerstrand al op 29 juni, Loodsmansduin op 7 juli. De op 13 juli 'beginnende stroom bouwvak kers kon vlot worden opgevangen om dat op 11 juli als gevolg van het slech te weer een ware uittocht had plaats gevonden. In verband met het bezoek van H.M. de Koningin op 18 juni hebben B. en W. de Raad gevraagd een crcdiet van ƒ4.000,beschikbaar te stellen ter dekking van de hieraan verbonden kos ten. Voor tractatics aan kinderen van kleuter- en lager onderwijs wordt een bedrag van ƒ500,geraamd, de kosten van vervoer worden begroot op ƒ500, voor voeding, consumptie e.d. zal J1500,moeten worden uitgetrokken en dc post „versiering en onvoorzien" is eveneens op ƒ1500,geschat. Het programma van het Koninklijk bezoek staat op dit moment nog niet geheel vast. In de volgende krant ho pen we echter een volledig overzicht te kunnen geven. Dinsdag 10 juni Den Burg, L.T.S., Avondvierdaagse De Cocksdorp, Nederlaagwedstrijd SVC-Dc Mok. Woensdag 11 juni Den Burg, L.T.S., Avondvierdaagse Donderdag 12 juni Den Burg, L.T.S., Avondvierdaagse LAMMERENMARKT Gisteren werden 1030 lammeren aan gevoerd, die ƒ115,tot ƒ138,op brachten. De handel was stug. LEIDSE MARKT Leiden 7 jum. Aanvoer 880 Texelse lammeren ƒ120,ƒ132,ƒ145, 547 Noord hol landse lammeren 7120, - ƒ130,ƒ140,Handel rustig - re delijk. hoofdverkeersstroom door de Park straat voorrang op het verkeer vanaf de Burgwal. Bij een tegengestelde rij richting zou het verkeer vanaf de Burg wal als verkeer van rechts worden er varen, waardoor elke auto van de Burg wal de hoofdverkeersstroom kan op houden. Ook om deze reden wordt de voorkeur gegeven aan de rijrichting Parkstraat-Weverstraat, c. Kruispunt Binnenburg-Hogerstraat. a de instelling van de rijrichting Ko- gerstraat-Binnenburg is éénrichtingver- keer in de Hogerstraat ingesteld met als verplichte rijrichting de richting Ste- nenplaats-Hogerstraat. Dit ter bevorde ring van de doorstroming van het ver keer naar de Binnenburg en uiteraard in het belang van de veiligheid op dit kruispunt. Bij de huidige rijrichting moet het verkeer uit de Weverstraat naar de Binnenburg en de Hogerstraat wachten voor het verkeer uit de Ko- gerstraat, waarbij echter veel verkeer uit de Weverstraat nog vóór dit kruis punt naar rechts de Waalderstraat in gaat. Dit is derhalve vrijwel het enige punt waar men in de binnenring geen voorrang heeft. Indien de rijrichting tegengesteld zou worden aan de huidige dan zou, bij de grote intensiteit van het verkeer, niet meer kunnen worden toegestaan dat het verkeer van de Kogerstraat recht streeks toegang zou krijgen tot de Ste nenplaats. In dat geval zou het ver keer van de Binnenburg dan ook moe ten afvloeien via de Hogerstraat, de We verstraat, de Kogerstraat en de Waal derstraat. Een gedeelte van de Koger straat zou dan, b.v. van de Witte Kruis- laan af, in de richting Stenenplaats moeten worden afgesloten. Dit heeft echter weer het nadeel, dat het verkeer komende van De Koog en De Cocks dorp moet voorsorteren alvorens de Witte Kruislaan in te kunnen gaan, het geen de veiligheid niet ten goede komt". B. en VV. hebben een nadere toelich ting gegeven op hiin besluit om niet in te gaan op de suggestie van het raads lid de heer C. Koorn om het verkeer in de binnenring van Den Burg in tegen gestelde richting te leiden. Volgens de heer Koorn zou deze maatregel een centriferend effekt hebben, waardoor de auto's makkelijk de buiten de drukke kom gelegen parkeerterreinen zouden bereiken. De huidige rijrichting, aldus B. en W., (lopend van Stenenplaats naar Binnen burg, Groeneplaats, Parkstraat en We verstraat) is in 1957 ingesteld na zorg vuldige bestudering van de mogellijke konsekwenties voor verkeer in en nabij Den Burg. „Ons uitgangspunt was dat een richting zou moeten worden geko zen, waarbij het verkeer in het centrum een zo vlot mogelijk verloop kon heb ben met zo min mogelijk belemmerin gen, zulks in het belang van de vrijheid en veiligheid van het verkeer. Auto's e.d. dienden dus zoveel mogelijk recht door he centrum te worden geleid en met een minimum van verkeer van rechts te worden geconfronteerd. Daar door kon de voortgang van de verkeers stroom worden bevorderd. Bovendien moest worden vermeden dat de hoofd verkeersstroom genoodzaakt zou zijn te wachten en voor te sorteren voor tege moetkomend verkeer". Ook nu B. en W. schrijven voorts dat dezelfde overwegingen ook nu tot richtsnoer hebben gediend. De redenen, waarom niet tot „omkeren" is besloten, worden als volgt weergegeven ,,a. Splitsing Parkstraat-Weverstraat. Hier dient de richting Schilderend- Weverstraat te worden aangehouden Voor de weggebruikers is dit het een voudigste en hij zal zonder aarzeling die richting volgen. Het is minder lo gisch het verkeer van het Schilderend linksaf de Parkstraat in te leiden en bovendien in het drukke beeld van winkels en verkeersborden moeilijk kenbaar te maken. Deze laatste richting is echter vooral daarom minder geschikt, omdat de ver keersstroom van het Schilderend de weggebruikers uit de Weverstraat en komende van de Stenenplaats als ver keer van rechts zal ondervinden. De hoofdstroom zou dus vaak tot stoppen worden gedwongen door de meer on der geschikte stroom uit de Wever straat, waardoor filevorming zou ont staan vóór de hoek Parkstraat-Wever straat in de richting van het Schilder end. Uiteraard zou het verkeer vanaf het Schilderend voorrang kunnen wor den gegeven boven dat vanaf de Ste nenplaats via de Weverstraat, doch dan moet worden gevreesd voor filevorming vóór deze splitsing in de richting van de Stenenplaats. Dergelijk situaties moeten uiteraard voorkomen worden, b. Splitsing Parkstraat-Burgwal. Als de rijrichting Parkstraat-Wever- straat wordt aangehouden heeft de B. en W. schrijven tenslotte Ter ontlasting van de Weverstraat is thans de toegang tot het centrum van het Schilderend af tijdelijk en bij wijze van proef verboden voor motorrijtuigen en bromfietsen. Men zou kunnen discussiëren over de vraag aan welke zijde de toegang tot Den Burg gesloten zou moeten worden, aan de kant van het Schilderend of aan die van de Kogerstraat. Wij menen echter, dat aan afsluiting aan de zijde van het Schilderend de voorkeur gegeven moet worden, omdat dan de rechtstreekse toegang tot de Weverstraat voor de grote verkeers stroom van buitenaf, waarin impulsen veroorzaakt door de aankomst van de boot merkbaar zijn, wordt afgesneden en deze verkeersstroom langs andere wegen wordt verspreid. De verdere af vloeiing van het verkeer kan dan plaats vinden langs beter geoutilleerde wegen dan wanneer het verkeer de toegang zou worden ontzegd aan de Kogerstraat. DE WAAL De 58-jarige landbou wer Hendrik Broekman, Tienhoven, nabij De Waal, is gistermiddag om kwart voor drie omgekomen toen hij met zijn tractor kantelde en in dc sloot terecht kwam. Het ongeluk gebeurde op het nabij de Waalderweg gelegen aardappelland. De heer Broekman reed met de trekker langs de sloot. Hij moet daar op een ge geven moment te dicht zijn bijgekomen (mogelijk als gevolg van het feit, dat de voren, waarin hij reed niet evenwijdig met de sloot liepen), waarna de trekker weggleed en kantelde. De bestuurder slaagde er niet in zich uit het diepe wa ter te bevrijden. Het verdwijnen van de trekker werd vrijwel onmiddellijk op gemerkt door mensen in de omgeving, die in allerijl pogingen in het werk stelden om het slachtoffer onder de trekker weg te krijgen. Toen men met behulp van een andere trekker het twee ton zware gevaarte kon lichten, waren echter meer dan-tien minuten verstre ken, zodat de gealarmeerde arts niets anders kon doen dan de dood constate ren. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vier kinderen. Irl.T.n ,.n le.tr. - te<1. W.ltl.\~rc£ Voor mij is het nagenoeg een ge woonte geworden om vrijdagavond, als we ons weer in Oudeschild geïnstal leerd 'hebben, de Texelaar te spellen. Zo oók j.l. vrijdag, waarbij mijn 'aan dacht geheel in beslag werd genomen door uw verhandeling over het Ceres- plan. Het meest werd ik getroffen door de laatste vetgedrukte regels, waaruit duidelijk blijkt dat B. en W. weer eens hun medewerking gaan geven aan een alleen maar verontwaardiging opwek kend plan. Ik kon die nacht niet slapen en ben om half vijf in de ochtend achter de vogels aangegaan. Zomaar wat rijdend en lopend kwam ik natuurlijk onwille keurig in Ceres en ik moet zeggen ik ben er zeer lang gebleven. Zoals altijd vertoefden er ook nu weer niet alleen maar meeuwen en een den maar ik zag er van alles, tureluurs scholeksters, bontbekplevieren en ande re steltlopertjes. En dan de sfeer zo 's morgens vroeg; opkomende zon, laag hangende nevel, rond en in het water scharrelende dieren, alles overgoten door roodachtig tegenlicht, in één woord geweldig. Naar mijn smaak is dit Ceres -een van de allermooiste stille plaatsen op aarde. Texelaars verknoei dit nu eens niet, het zou dood en dood zonde zijn. H. v. d. Heijden, De Ruyterstraat 31, Oudeschild Momenteel wordt in onze drukkerij hard qewerkt aan het eerste nummer van de toeristenkrant die de komende zomer om de veertien daqen qaat ver schijnen en op grote schaal onder de vakantieqanqers zal worden verspreid. De krant heeft de naam Texeltoerist qekreqen, met toestemminq overgeno men van een kleiner blad dat twee jaar qeleden door studenten werd uit gegeven. De belanqstellinq van adver teerders voor het nieuwe toeristenblad was aanmerkelijk groter dan wij had den verwacht; de moqelijkheid om nu nog advertenties op te qeven zijn don ook beperkt. Op dit moment zijn nog niet alle ge gevens voor het evenementenprogram ma van het eerste nummer compleet. Wij verzoeken dan ook ieder die in de periode 14 juni - 5 juli iets organiseert waarvoor de toeristen mogelijk belang stelling hebben (ook bepaalde commer ciële activiteiten komen in aanmerking) daarvan zo spoedig mogelijk opgave te doen bij het Bureau Culturele Zaken (raadhuis) telefoon 2141. Hoe meer ge gevens wij krijgen des te beter kan dc krant als informatiebron voor de toe risten functioneren, hetgeen een alge meen Texels belang mag worden ge noemd. Veel exploitanten van logiesverstrek- kende bedrijven hebben laten weten dat zij telkens gaarne een aantal exem plaren van Texeltoerist willen ontvan gen. Ze nemen de (geringe) kosten daarvan voor hun eigen rekening en reiken het blad bij wijze van service uit aan hun gasten. Aantallen van eni ge betekenis (meer dan 15 exemplaren) zullen door ons worden bezorgd. Dege nen die zich van blijvende toezending van een pakket kranten willen verze keren, worden verzocht spoedig met ons contact op te nemen. Texeltoerist zal bestaan uit een vast en een variabel gedeelte Het vaste ge deelte omvat het grootste deel van de advertenties en een reëks korte infor maties. Het variable deel bestaat uit artikelen, foto's en reportages en een opsomming van evenementen, water standen, doktersddensten, e.d. Het eerste nummer verschijnt 14 juni en is tien pagina's groot. De inhoud heeft betrekking op de periode 14 juni - 5 juli. Het tweede nummer komt ech ter al 28 juni uit zodat een „overlap ping'' van een week ontstaan. In die week zijn dus beide nummers actueel. Ter kennismaking zal het eerste num mer aan alle abonnees van de Texelse Courant gratis worden toegezonden. Nu al verzoeken wij onze lezers dit eerste nummer critisCh te bekijken en ons aan- en opmerkingen te willen doorge ven. Redactie Texeltoerist p.a. drukkerij Texelse Courant Naar aanleiding van gerezen vragen in de raadsvergadering bij bespreking van dit onderwerp hebben B. en W. een nader onderzoek ingesteld naar de wijze waarop in andere gemeenten vvoonforensenbelasting wordt geheven Zoals bekend had het raadslid, de heer J. J. Westdorp (PvdA) op invoering van deze belasting aangedrongen. Volgens hem kwamen op Texel veel meer wo ningen voor deze heffing in aanmerking dan B. en W. hadden meegedeeld. In de gemeente Westerschouwen, zo bleek bij navraag, worden alleen zo merhuisjes bij de belasting betrokken. De opbrengst bedraagt daar jaarlijks ƒ37.000,In Ermelo worden zowel tweede woningen, zomerhuisjes als ca ravans vanaf een vloeroppervlakte van| 12,5 m2. De opbrengst bedraagt daar ƒ60.000,tot ƒ70.000,De gemeente Ameland belast tweede woningen en zomerhuisjes. Hier wordt een opbrengst| van ƒ50.000,per jaar verkregen en worden alle niet-ingezetenen (mits na tuurlijke personen) die op het eiland 'n zomerhuisje hebben, in de belasting aangeslagen. De Texelse seizoenwoonverblijven- verordening bevat de bepaling dat deze verblijven buiten het zomerseizoen niet gebruikt mogen worden. B. en W. ach ten woonforensenbelasting daarom zon der wijziging van deze bepaling niet goed bruikbaar. In de genoemde ge meenten kent men geen seizoenwoon- verblij venverordening. Voorts wijzen B. en W. erop dat lo- geerbelasting zoals die op grond van de huidige gemeentewet kan worden ge heven op Texel weinig zin heeft, omdat alleen hotel- en pensiongasten kunnen worden aangeslagen. Per 1 januari Dezer dagen vernamen B. en W. van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten, dat de regering ernaar streeft het ontwerp tot verruiming van het ge meentelijke en provinciale belasting gebied nog per 1 januari 1970 tot wet te verheffen. Als dat gebeurt betekent dit dat de gemeente Texel met ingang van die datum kan overgaan tot het heffen van toeristenbelasting. Met het oog daarop wordt de raad in overwe ging gegeven nu niet tot invoering van een van de bovengenoemde belastingen over te gaan Ook de verhoging van kampeerleges wordt ontraden. Aange kondigd wordt dat bij de behandeling van de gemeentebegroting voor 1970 de nodige samenhangende voorstellen zullen worden gedaan die dan in het zomerseizoen 1970 in werking kunnen treden. (advertentie I.M.) Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim vanaf* 1*12,95 liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 1