Van 6 tot 26 april 1945 woedde op Texel een TEXELtoerist Ie jaargang nummer 1 14 juni tot 5 juli 1969 Pagii - i|illllllllllllllliill!llllllllll!lllllllllllllllllllllllllll||||||||||||||||||||||||||||||||||l|||||||||||||||] Een van Texcls bezienswaardig- M heden is de fraai aangelegde be- M |j graafplaats aan de zuidflank van 1 de „Hogeberg", waar de Georgiërs M p liggen begraven, die in april 1945 1 RUSSEIIOORLOt GELIJK de rest van Nederland was Texel in de periode 1940-'45 door Duitse troepen bezet. Een belangrijk deel van de bezetting bestond evenwel uit Georgiers. Zij waren krijgsgevangen gemaakt en min of meer gedwongen in Duitse dienst te treden. De Duitsers meenden dat de uit het Kaukasische bergland afkomstige gevangenen daarvoor wel de juiste gezindheid zouden hebben. Vooral van de Georgiers die pas in 1924 bij de Sowjet-Unie waren ingelijfd had men verwachtingen. Ze werden bijeengebracht in een afzonderlijk kamp en genoten een goede behande ling. Getracht werd hen ervan te overtuigen dat zij en de Duitsers één ge meenschappelijke vijand hadden: Stalir. en zijn medestanders. Of de Duit sers erin geslaagd zijn het merendeel van de Georgiers te „bekeren" is zeer de vraag, maar een feit is dat tenslotte 8000 Georgiers erin toegestemd hebben om het Duitse uniform aan te trekken. Ze vormden overigens maar een fractie van de 600.000 Sowjet-Russen die aan het eind van de oorlog in Duitse dienst waren. De aldus geworven hulptroepen hebben slechts bewa kingsdiensten moeten verrichten in bezet gebied o.a. aan de Atlantik Wal. Er werd wel voor gezorgd dat een 1200 tellend bataljon tenminste voor een- derde uit „echte" Duitsers bestond. In januari 1945 toen het eind van de oorlog in zich kwam, werd op Texel het 822 Georgische infanteriebataljon gelegerd ter aflossing van een Kaukasisch bataljon dat in het najaar van 1944 was gearriveerd. De fraai aangelegde begraafplaats aan de zuidflank van de „Hogeberg" waar 476 Georgiers die tijdens de opstand sneuvelden ter ruste werden gelegd. De verhouding tussen Duitsers en Georgiërs is nooit bijzonder goed ge weest, mede als gevolg van de taal barrière en het wederzijds gevoel van argwaan. De stemming onder de Geor giërs werd explosief toen in de eerste dagen van april 1945 bekend werd, dat het bataljon spoedig van Texel zou worden teruggetrokken, waarschijnlijk om te worden ingezet bij de wanhopige strijd in Duitsland. De Georgiërs voel den er uiteraard niets voor om te moe ten vechten, mogelijk zelfs tegen de „eigen" troepen van de Sowjet-Unie. Rehabilitatie Het lot van het Derde Rijtk tekende zich reeds af. Wat zou er met de Geor giërs gebeuren als zij door de Sowjet- legers krijgsgevangen zouden worden gemaakt en als zij ter verantwoording zouden worden geroepen voor de dien sten, die zij de Duitsers hadden bewe zen? Veel Texelaars zijn van mening, dat het vooral de noodzaak tot rehabi literen is geweest, die de Georgiërs heeft doen besluiten in opstand te ko men. Die opstand kwam voor de Texel se bevolking overigens als een volsla gen verrassing. Van een samenzwering met het doel het Duitse juk af te schud den, waren alleen enkele leden van de ondergrondse op de hoogte. De opstand was uitstekend voorbe reid. Op de avond van de vijfde april begaven Duitsers en Georgiërs zich ter ruste. Ze lagen veelal in dezelfde kwar tieren. Om één uur 's nachts begon het bloedbad. Snel en meedogenloos werden de Duitsers in hun slaap gedood. De zes groepen waaruit de Georgische macht was samengesteld hadden ieder een nauwkeurig omschreven opdracht, zo danig dat geheel Texel snel in Russi sche handen zou kunnen zijn. Eén groep veroverde de Kommandantur op de Groeneplaats in Den Burg, twee andere namen de versterkingen op het vlieg veld in de Eierlandse polder voor hun rekening. Een andere groep moest De Koog en Oudeschild bezetten. De vijfde en zesde groep moesten zich meester maken van de versterkte batterijen aan de Noord- en Zuidpunt van het eiland. Van de verovering van de Noord- en Zuidbatterij, die uitsluitend door Duit- Kranelegging by het granieteu monument op de begraafplaats Aanwezig bij deze plechtigheid op 4 inei zijn doorgaans afvaardigingen van de Russische amba- sade, de gemeente Texel cu de Vereni ging Ncderland- USSR. Als uitvloei sel van koude oor log mag het ambas sadepersoneel echter niet via de marine haven van Den Helder naar bet ei land komen, maar moet gebruik ma ken van de politie- boot die vanuit Den Oever (Wierlngen) vertrekt. sers werden bemand en door mijnen velden en prikkeldraadversperringen praktisch onneembaar waren, is even wel niets terecht gekomen, waardoor de opstand eigenlijk al direct was mislukt. De zware kanonnen van de batterijen in hun draaibare koepels bestreken het hele eiland.De Duitsers namen van uit de batterijen radiografisch contact op met Den Helder, waar groot alarm werd geslagen en van waaruit later ver sterkingen op het eiland gezet werden, die tenslotte de nederlaag van de Geor giers bewerkstelligden. Een Duitser, die de dans ontsprong door met een vlet met Marsdiep over te steken was de majoor Breitner. Hij was aan de Georgische bajonetten ontsnapt, omdat hij niet, zoals gewoonlijk, op de Kommandantur sliep, maar zich aange naam onderhield met een Texelse schone ergens in Den Burg. Leve de Sowjet-Unie Het was een heerlijke lentedag, die zesde april. De Texelaars ontwaakten echter niet door de vogels maar door geweerschoten in Den Burg. De Geor giërs waren er nl. niet in geslaagd een kleine Duitse post, de Fahrbereitschaft in de Molenstraat te bezetten en een handjevol Duitsers verdedigde zich daar langdurig en hardnekkig. De op stand stond onder leiding van Loladze Schalwa. Bij de drukkerij van de Texel se Courant liet hij biljetten maken, waarmee alle weerbare Texelse mannen werden opgeroepen om op het Georgi sche hoofdkwartier, het bunkercomplex ,,Texla" aan de oude Kogerweg, te verschijnen. Enkele honderden inwo ners van Den Burg gaven aan de op roep gehoor en beluisterenden om ne gen uur 's morgens een toespraak van Loladze, die in gebroken Duits de toe stand uiteenzette en een nog aanzien lijk gunstiger beeld van de situatie gaf door te zeggen dat de opstand niet tot Texel beperkt was gebleven, maar dat de Georgiërs in heel Noordholland re belleerden. ,,De strijd tegen de gehate onderdrukkers is begonnen. Gij zijt hier gekomen om met ons als kameraden mee te vechten; een terug is niet meer mogelijk Wij rekenen op U. Leve Hol land, leve de Unie van Sowjetrepüblie- ken!" De Texelaars die in militaire dienst waren geweest, kregen daarop geweren en patronen, afkomstig uit de Duitse opslagplaatsen; de anderen mochten naar huis. Maar ook de ge wapende Texelaars hebben niet in be tekenende mate aan de opstand deel genomen. De meesten lieten hun wa pens ergens achter en gingen om een Texelse uitdrukking te gebruiken „om een koppie naar huus" (gingen thuis koffie drinken). „Texla" beschoten De Duitsers van de Zuidelijke batterij (gelegen ongeveer op de plaats waar nu de camping „Loodsmansduin" is) be grepen dat „Texla" het hoofdkwartier van de muitende Georgiërs was en openden een zwaar kanonvuur op dit bunkercomplex. De daar nog aanwezige Texelaars die tot dusver niet met de schrikwekkende realiteit van de oorlog hadden kennis gemaakt, hadden nauwe lijks tijd om dekking te zoeken. Eén hunner werd gedood; een ander zwaar gewond. De beschieting duurde een kwartier. Een groepje gewapenden wandelde terug naar Den Burg. Bij de Fahrbereitschaft liepen zij een groepje Duitsers in de armen. Ze werden ge vangen genomen. Veertien Texelaars werden die dag zo gepakt en naar De Mok, de landtong aan de zuidpunt van het eiland, gebracht waar ze dezelfde dag werden gefusilleerd. Onderweg wisten vier mannen te ontvluchten. Ultimatum De aanvoer van Duitse versterkingen over het Marsdiep kwam op gang. Er kwamen ook twee met witte vlaggen g omkwamen tijdens de zogenaamde jg Russenoorlog. Üe schrikwekkende 1 gebeurtenissen die zich van C - 26 M H april '45 op 't eiland voordeden lig- 1 H gen bij de oudere Texelaars nog 1 H vers in het geheugen. Ze vormen M 1 een inktzwarte bladzijde in de re- 1 1 cente historie van het eiland. Op M deze pagina vindt U het relaas van 1 jj de Georgische opstand, geschre- 1 ij ven naar gegevens van iemand, 1 die de gebeurtenissen van nabij M H meemaakte: de heer J. A. van der Vlis, thans wonende te Blaricum. ij ÏNIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH de Georgiërs ontruimd. Slechts een zestal gewonde Georgiërs was onder de hoede van een Hollandse verpleegster achtergelaten. Deze mannen werden op hun bedden doodgeschoten. Vuurtoren Aan Texels noordpunt, in de bunkers rond de vuurtoren, waren die nacht op de afgesproken tijd een veertigtal Duit sers in hun slaap vermoord. De bezet ting van de vuurtoren wist evenwel te ontkomen naar de naburige Noordbat terij. Pas zaterdagmiddag was de ge hele noordelijke punt van het eiland in Georgische handen. De burgerbevolking heeft hier veel te lijden gehad als ge volg van de beschieting van de batte rijen. In De Cocksdorp werden tal van huizen getroffen en een paar boerde rijen raakten in brand. De Duitsers hadden het tegen Geor giërs zwaar te verduren. De laatsten waren uitnemende scherpschutters, die, verscholen achter de tuinwallen, met angstwekkende precisie op hun tegen standers vuurden. Harde strijd werd ge leverd in het buurtschap Ongeren en bij Oudeschild. Daarop verplaatste de strijd zich naar de uitgestrekte Eier landse polder en de Duitsers vestigden hun hoofdkwartier in huize „Pomona" aan de zuidkant van de „Ruigedijk". Terwijl de Duitsers vanaf de Ruigedijk de polder onder vuur hielden, groeven de Georgiërs haastig eenmansgaten van waaruit zij de Hoofdweg en Postweg onder controle hielden. Op 18 juni 1945 vertrokken 235 overle vende Georgiers met de toenmalige veer boot „Dokter Wagemaker" van Texel. Lange t(jd heeft onzekerheid bestaan over 't lot van de teruggekeerden waardoor 't ge- rucht ontstond dat zij in hun stalinistisch geregeerde vaderland toch voor hun dienst neming in de Duitse bezettingsmacht ter verantwoording waren geroepen en zware straffen moesten ondergaan. Pas enkele ja ren geleden bleek het tegendeel toen als gevolg van het mildere politieke klimaat verschillende Georgiers weer met Texelaars in contact konden komen. De strijders van destijds vormen thans een vereniging die jaarlijks voor een reünie bijeen komt. getooide onderhandelaars, die Loladze kwamen vertellen, dat commandant Breitner onvoorwaardelijke overgave eiste, vóór drie uur 's middags. Zo met, dan zou Den Burg met zwaar geschut worden bestookt. Dit bericht verspreidde zich als een lopend vuurtje met het ge volg dat velen tijdig een goed heenko men zochten. De onderhandelaars gin gen overigens niet naar Den Helder te rug, maar voegden zich bij de opstande lingen. Breitner had niet gebluft. Vanuit de noordelijke en zuidelijke batterij, maar ook vanuit Den Helder werd Den Burg twintig minuten lang onder vuur geno men. Achttienhonderd granaten ver anderden het dorp in een rokende puin hoop. Tientallen burgers kwamen om, velen werden gewond. Even plotseling als hij begonnen was hield de beschie ting op. Vanuit zuidelijke richting trokken de Duitsers het dorp binnen, behoed zaam van huis tot huis zoekend naar Georgiërs. De actie leverde niets op, want de opstandelingen hadden het brandende dorp al verlaten. Daarop trokken de Duitsers naar „Texla", maar ook dit bunkercomplex was reeds door Al gauw was duidelijk, dat de Geor giërs het zonder hulp op den duur tegen de Duitsers niet zouden kunnen klaren. Loladze hoopte op steun van de Engel sen. Een groep verzetslieden uit De Cocksdorp en Eierland, vergezeld van drie Georgiërs, zijn toen met de motor- strandreddingboot „Joan Hodshon" de Noordzee overgestoken om bij de En gelsen om hulp te vragen. Vooral het eerste deel van de tocht was bijzonder riskant. Maar toen de boot onder lei ding van reddingbootschipper Jan Bak ker buiten de gronden en buiten het bereik van de Duitse jachtboten was gekomen, was het niet moeilijk meer om het doel te bereiken. Bij Mundesley kwamen de Texelaars aan de wal. Ze werden ettelijke malen verhoord, wer den onder meer door Koningin Wilhel- mina ontvangen, maar de Engelsen waren niet te bewegen tot hulp aan de Georgiërs op Texel. De gevechten duurden voort. Na de ontruirping van Texla en Ongeren be sloot Loladze zich terug te trekken in De Koog. Zondagmiddag 8 april vielen de Duitsers hier aan, 500 man sterk en gesteund door de Zuidelijke batterij, die het dorp onder vuur nam. Maar op 9 april waren de Duitsers, merendeels jonge soldaten van de „Hermann Go ring Division", er nog niet in geslaagd de Georgiërs uit hun bunkers te ver drijven. Dat lukte pas dinsdag 10 april na herhaalde beschietingen en grotere aanvoer van Duitse soldaten. Ook in Texels kleinste dorp De Waal hielden de Georgiërs enkele dagen stand. Bij de beschieting ging onder meer de Hervormde kerk in vlammen op. Eierland brandt De opstandelingen werden steeds meer in Noordelijke richting gedreven, «BSWÖWIWSII f Dc Eierlandse vuurtoren, liet laatste i werk van de zich terugtrekkende Geor^ t vlak na de Duitse beschieting. De t jaar oude toren werd hersteld door tr nieuwe buitenmuur omheen te rotbi waardoor het slanke model verloren n terwijl de Duitsers doorgingen met« voer van versterkingen vanuit D Helder. De strijd in de Eierlandse p; der deed het merendeel der boerden] in vlammen opgaan. Hun grote macht ten spijt hadden de Duitsersk steeds geen vaste voet in de polder. 13 april, een week na het uitbrea van de opstand, slaagden de Duitsers tijdens een grote aanval in, het midi; in de polder gelegen vliegveld te v- overen. Van hieruit werden de Geo giërs steeds verder opgedrongen. Te slotte moesten ze zich terugtrekken het allerlaatste punt: de vuurtoren. Om hen ook uit deze laatste hei- van verzet te verdrijven, stelden Duitsers op vrijdag 20 april vijffc stukken geschut van uiteenlopend li liber rond de toren op en openden ht vuur. Toch zagen 36 Georgiërs kans uit i Duitse omsingeling te breken en zichi de duinen te verspreiden. Zaterdag be gonnen de beschietingen opnieuw, h kele granaten moeten voltreffers geweest; ze kwam in de bovenste ve dieping van de toren tot ontploffing e doodden daar negen Georgiërs. Het eind Vermoeid en uitgeput, zonder levp middelen en tekort aan munitie, w de toestand van de laatste verdedig snel hopeloos .Op het laatst moesten zich overgeven. Het waren 59 manna die enkele dagen later werden gefusj leerd. De Duitsers hadden het eiland ondt controle, maar van de Georgiërs ware zij nog niet af. Die zaten op allerl? plaatsen verborgen en voerden felle guerilla, waaraan pas een e kwam toen de Canadese bevrijders Texel arriveerden. De zuivering, w door de Duitsers werd uitgevoerd, wï verschrikkelijk. De Duitsers verplicht ten de Texelaars op straffe van de k» gel verborgen Russische soldaten aan'; melden. Vele namen het risico en zorgden de verscholen Georgiërs nsd bewonderenswaardige moed. Ook Lo- ladze had zich met een groep andere verscholen in de polder Waalenburj Toen hun boerderij in brand werd ge schoten, moesten ze vluchten en den neergeknald. Pas op 20 mei kwamen de Canadeza en konden de 235 overlevenden Geo? giërs uit hun schuilplaatsen tevoor schijn komen. Op 18 juni verlieten het eiland. Van hun doden werden er 476 in he massagraf bij de Hogeberg ter ruste ge legd. Aan het hoofd van de troep Loladze Schalwa. Later hebben Texe laars en Russen hier gezamenlijk ee granieten monument ter nagedachtenis gebouwd. Ieder jaar op 4 mei vindt bic? een sobere herdenking plaats, waarbü steeds een delegatie van de Sowjet* ambassade en de gemeente Texel aan wezig is. De 479 Duitsers, die tijdens de „Ru* senoorlog" omkwamen werden begra ven bij IJsselstein. Het treurspel heeft 117 Texelaars h" leven gekost. Het eiland heeft het led aanvaard zoals vorige geslachten ht' gedaan hebben in stille berusting^ 01 wetend, dat de gevechten tussen Duit sers en Georgiërs slechts een ramp 8* weest zjjn.

Texelsche Courant | 1969 | | pagina 18